fövcutrxttcïuJe g $eem C GOESCHE COURANT De S. D. A. P. en de regeeringsverantwoordelijkheid Het scheepvaartverkeer door de Wielingen wordt hersteld. ORANJE BOVEN, HOLLAND IS VRIJ lijk: weer Nederland sche vliegtuigen voor de K. L. M, 17 November 1813-1939 Opdracht voor vier groote toestellen aan de Fokkerfabrieken. STEUN DER REGEERING. Duitsche krijgsgevangenen in Engeland. Het kabinet-De Geer heeft de volle medewerking der Eerste Kamer. LEDEN DER S. D. A. P. ALS MINISTERS. INSTEMMING MET 'T BUI- TENLANDSCH BELEID. maar Duurt de oorlog één jaar? Japansch admiraal meent, dat Hitier de kans op een over winning verbeurd heelt. Vreemd vliegtuig boven Zeeland. Onze gezant uit Berlijn te Den Haag. Belgisch Kamerlid wilde Zeeland komen verdedigen! NUMMER 272 182e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turf kade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg -en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. TWEE BLADEN EERSTE BLAD MIDDELBURGSCHE COURANT VRIJDAG 17 NOVEMBER 1939 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Een bijzondere herdenking in een bijzon deren tijd! Immers, hadden wij voor hon- derdzesentwintig jaar juist een periode van oorlogsellende en onderdrukking achter den rug, vandaag doen wij onze uiterste best niet om van een oorlog bevrijd te worden, maar om ervan verschoond te blijven. Daarom staan nü de Nederlandsche mili tairen langs grenzen en kust. Toen was dat heel anders: na het binnen halen der Fransche troepen onder gejuich der ommestanders in 1795, luwde meer en meer de vrijheid, bleef de gelijkheid ontbre ken, en verkeerde de broederschap eer in het tegendeel. Totdat eindelijk de gunstige wending kwam. Toen eenmaal de gehate Fransche Keizer men was langzamerhana blind geworden voor het goede in hem, en zag alleen het kwade bij Leipzig was verslagen, begon het hier te gisten. Meer en meer nam de onrust toe, totdat eindelijk op den zeventienden November 1813 onder de leiding van Van Hogendorp de onafhankelijkheid van Nederland werd uitgeroepen, in een proclamatie, beginnend met de woorden die wij boven dit artikel plaatsten. Het is eigenlijk een wonder, dat dit ini tiatief toen slaagde. Immers, de Nederland sche troepen waren ongeoefende manschap pen, en slechts zeer gering in aantal. De werkelijke geoefende Nederlanders vervul den noodgedwongen nog hun plichten onder de Fransche regeering. Maar toch slaagde het. Slechts Woerden werd door de Fran- schen gestraft voor zijn verzet, maar dan ook op een wijze die alleen maar met het woord „beestachtig" is aan te duiden. Deze strafoefening had inderdaad resultaat: de andere steden werden gedeeltelijk afge schrikt, om zich te scharen aan de zijde der „opstand'gen". Zoo verklaarde bijvoorbeeld Amsterdam, waar trouwens al ongeregeld heden plaats vonden zonder dat de Fran- schen er heel veel tegen uitrichten, zich neutraal, en het verbood dan ook het uit steken van de Oranjevlag van den toren. Dat desondanks werd volgehouden, en de mogelijkheid werd geopend om een zelfstan dig, vrij Nederland mee te doen strijden te gen den bedreiger van Europa's rust en vrede, en derhalve bij de te sluiten vrede een eigen stem te doen hooren, dit is de groote, onschatbaré, verdienste geweest van Van Hogendorp, Van der Duyn van Maasdam en Van Limburg Stirum. Door hun moedige daad, temidden van een twij felend Nederland, met alle kans op een herovering door Frankrijk redden zij ons land. Wat bij zulk een herovering hun lot zou zijn geweest, valt niet moeilijk na te gaanHet is anders geloopen gelukkig; Nederlanders wij herdenken hun daad van daag met diepen en dankbaren eerbied. Deze herdenking richt echter opnieuw onze aandacht op de eensgezindheid, welke wij zoo noodig dienen te betrachten. Wij willen de beteekenis van dien aanhef der proclamatie begrijpen, waardeeren en nakomen: Oranje boven, Holland is vrij. Wij voegen er echter voor onzen tijd aan toe: „En het zal vrij blijven ook". v. H. T. S. Naar wij vernemen, kan zeer binnenkort, als gevolg van de tusschen de K.L.M. en de N.Vi Ned. vliegtuigenfabriek Fokker ge voerde besprekingen, de totstandkoming van een overeenkomst verwacht worden, omtrent welker hoofdlijnen men het in principe reeds eens is. Deze overeenkomst houdt in, dat de K.L. M. de Fokkerfabriek opdracht zal geven voor den bouw van vier geheel metalen, zeer snelle en uiterst moderne tweemotori- ge verkeersvliegtuigen, naar een nieuw ont werp van Fokker, de F 24. Zoodra deze overeenkomst definitief tot stand is geko men, zal met den bouw van het prototype worden begonnen. De machine zal plaats bieden aan 24 passagiers. Met het doel, de werkgelegenheid in Ne derland zooveel mogelijk te bevorderen, zal de regeering, teneinde tegemoet te komen aan de bijzondere kosten, die aan den bouw van en de proefnemingen met een prototype verbonden zijn, de Ned. Vliegtuigenfabriek financieelen steun verleenen. Bovendien kan binnenkort een wetsontwerp tegemoet worden gezien, waarin wordt voorgesteld de K.L.M. een crediet te verleenen voor de financiering van dit nieuwe aanschaffings plan. Dit houdt vanzelfsprekend in, dat de minister van Waterstaat zijn toestemming zal moeten verleenen aan het onderhavige aanschaffingsplan. Aangezien dit echter mede tot stand is gekomen onder den in vloed van de werkzaamheden der door de ministers van Waterstaat, Defensie, econ. Zaken en Koloniën ingestelde commissie, die de regeering van advies moest dienen „Ergens" in het Noorden van Engeland zijn gevangen genomen Duitsche officieren op een oud kasteel geïnterneerd. Zij hebben het hier niet slecht, maar zullen desondanks met verlangen uitzien naar het einde van den krijg, welke hun de vrijheid moet teruggeven. Strenge bewaking is ingesteld rond het kamp in het Noorden van Engeland, waar Duitsche officieren, die gevangen genomen werden, zijn geïnterneerd. De wacht ontvangt instructies. Naar uit het Voorloopig verslag van de Eerste Kamer omtrent de Algemeene be schouwingen over de Rijksbegrooting voor 1940 blijkt, wordt de motie-Deckers, wel ke het vijfde kabinet-Colijn ten val bracht, door zeer vele Kamerleden als een ern stige misgreep in ons constitutioneel-par- lementair stelsel beschouwd. Ofschoon de huidige minister-president eveneens deze meening was toegedaan, heeft hij noch tans de vorming van dit extra-parlemen taire noodkabinet op zich genomen, wat door vele leden op prijs werd gesteld. Het bleek, dat het kabinet-de Geer bij de vervulling van zijn zware taak zal kunnen rekenen op de volle medewerking van de Eerste Kamer. Tenslotte spraken verscheidene leden het vertrouwen uit, dat het kabinet er op zal kunnen rekenen, dat zij, die tot medewer king zijn geroepen, hun taak met nauw gezetheid en eerlijkheid zullen uitoefenen. Wil men ontevredenheid en gemor onder het volk voorkomen, dan mag op dien eisch niets worden afgedongen. Voorts kan huns inziens tot de rust in den lande ook bijdragen een ruime voor lichting van het publiek ter voorkoming van misverstand en wanbegrip. Ettelijke leden maakten inzonderheid be zwaar tegen de opneming in het kabinet van ministers, die lid zijn van de SDAP. De voorzitter van den raad van minis ters heeft dit verdedigd met een beroep op den ommekeer. Men zou, dus luidde zijn betoog, thans aldaar minder sympa- thiseeren met het historisch materialisme. Deze leden nu hadden zich afgevraagd, waaruit blijkt, dat de SDAP de leerstel lingen van het historisch materialisme en van den klassenstrijd niet, langer aan vaardt. i Andere leden verklaarden, niet zöö af wijzend te staan tegenover de opneming van leden der SDAP in een kabinet. Zij waren van meening, dat zich in die opne ming tot op zekere hoogte een natuurlijk proces had voltrokken. Een zoo groote po litieke groep toch behoort bij gelegenheid regeeringsverantwoordelijkheid te dra gen. Wat het voor het eerst intreden van sociaal-demoeraten in een ministerie aan gaat, konden weder andere leden zich in groote lijnen vereenigen met hetgeen de le den, hiervoren aan het woord, hadden be toogd. Evenals in de Tweede Kamer was ge schied, werd ten slotte ook in deze Ka mer afkeuring er over uitgesproken, dat de sociaal-democratische ministers,1 alvo rens tot het kabinet toe te treden, mach- met betrekking tot den bouw van vliegtuig materieel hier te lande, kan het als vast staand worden aangenomen dat de minis ter van Waterstaat zijn goedkeuring aan dit aanschaffingsplan zal hechten. De K.L.M. zal bovendien gerechtigd blij ven om, wanneer zij meent, dat zulks in het belang van het bedrijf kan zijn, ook tot aan koop van buitenlandsche vliegtuigen over te gaan. tiging hadden gevraagd van den partij raad der SDAP. Dat werd in strijd geacht met de on afhankelijkheid welke den drager van het ministerambt dient te kenmerken Vorenstaande opmerkingen ondervonden van verschillende zijden tegenspraak. Vele leden verklaarden, den huidigen voorzitter van den raad van ministers zeer erkentelijk te zijn, dat hij er toe was over gegaan, de benoeming van een tweetal soc. democraten tot ministers der Kroon te bevorderen. Zij waren van meening, dat de heer De Geer, door dien stap te durven zetten, aan zijn land een uitnemenden dienst heeft bewezen. Enkele leden vestigden er de aandacht op, dat in het tegenwoordige program der SDAP het woord „klassenstrijd" niet meer voorkomt en dat in die partij thans op vattingen heerschen, die met het histori sche materialisme als levensbeschouwing niet meer zijn te rijmen. In het centrum van de beschouwingswijze der SDAP staan tegenwoordig humanistische beschouwin gen. Meerdere leden betreurden, dat dit kabi net na zijn optreden niet een regeerings- verklaring heeft afgelegd, te meer daar nu weer uit de algemeene beschouwingen in de Tweede Kamer over de rijksbegroo ting voor 1940 gehouden, en uit de, op 27 October 11. door den heer Colijn in het centrale convent der Anti-Revolutionnai- re Partij uitgesproken, rede is gebleken, dat de in het vierde kabinet-Colijn gere zen moeilijkheden, die eerst tot het aftre den van den heer de Wilde en later tot het aftreden van het geheele ministerie hebben geleid, niet zoo onbelangrijk waren en hare oorzaak vonden in een essentieel verschil van meening over het te voeren financieele beleid. Vele leden betuigden warme instemming met het nobele vredesinitiatief van de Ko ningin en van den Koning der Belgen, op 7 November 11. genomen Zij verklaarden, zich met het door de regeering gevoerde buitenlandsche beleid alleszins te kunnen vereenigen en prezen hoogelijk de wijzen waarop de regeering van haar internationaal-politieke streven jegens onderscheidene vreemde mogend heden heeft getuigd, waar zij zulks ge- wenscht achtte. Ten zeerste werd betreurd, dat ver schillende persuitingen ten onzent niet steeds in overeenstemming zijn met het streven der regeering, een strikte onzij digheid in acht te nemen, daar menige uiting soms de verdenking wekt, als zoude het der regeering met het door haar voor gestane en zoo kloek gevoerde beleid geen ernst zijn. Algemeen werd de regeering hulde ge bracht voor de wijze waarop de mobilisa tie der weermacht was verloopen. Voorts werd getuigd van de groote waardeering voor de zeer velen die, menigmaal onder groote moeilijkheden voor henzelven, hun gezin en hun bedrijf, nochtans met opge wektheid en energie de hun opgelegde militaire taak vervullen. De Japansche admiraal Nakamoera thans gepensionneerd die als een der scherpzinnigste geesten van zijn land wordt beschouwd, heeft een artikel geschreven in het tijdschrift „The Pacific waarin hij als zijn meening te kennen geeft, dat Hitler met zijn slecht-overwogen overeen komst met de Sovjet-Ur£ie zijn kans op een Duitsche overwinning verbeurd heeft Voor den oorlog waren, zoo schrijft Na kamoera, volgens de „Times", Japan in de Stille Zuidzee, Italië in de Middelland- sche Zee, Duïtschland in de Noordzee en Spanje, dat bases kon verschaffen aan de spil-mogendheden, Engeland's mogelijke vijanden. -Die toestand, welke Engeland de handen bond, veranderde radicaal met de geboorte van het Duitsch-Russisch verge lijk Japan en Spanje werden neutraal, Italië besloot stil te zitten. Het Engelsche vlootprobleem is terug gebracht tot de bestrijding van de Duitsche guerilla-oorlog in de Noordzee Engeland kan thans volstrekt vertrouwen hebben in de overwinning. Nakamoera onderzoekt of de overwin ning kan worden bevochten in een oor log in de lucht en zijn conclusie is dat dit onmogelijk is De huidige Duitsche superioriteit in de lucht zal spoedig verdwijnen. Hij dringt Naar wij vernemen is er vanochtend om streeks half 12 een vliegtuig van vreem de nationaliteit boven Zeeland geweest, o.a. boven Walcheren Door onze afweer middelen is het beschoten, waarna het verdween. De heer jhr. mr. H M'. van Haersma de With, de Nederlandsche gezant te Ber lijn, zal eenige dagen in Nederland ko men vertoeven. Reeds eenigen tijd had de gezant een kort verlof aangevraagd, dat hij thans op zijn buiten bij Nijkerk zal doorbrengen Vandaag breng), de gezant een bezoek aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken om er rapport uit te brengen over zijn werkzaamheden in den jongsten tijd te Berlijn. er bij zijn land op aan de kwestie van de regeling van het Chineesche incident te behandelen op een basis, dat de Eu- ropeesche oorlog binnen een jaar over zal zijn. De Belgische Kamercommissie van Bui tenlandsche Zaken heeft de houding, door de Belgische regeering ten aanzien van ze kere internationale gebeurtenissen aange nomen, goedgekeurd. De afgevaardigde Joris bracht de Wielin gen ter sprake en vroeg of de regeering niet zou kunnen onderhandelen over een nauw keurige afbakening van de Nederlandsche territoriale wateren en in het bijzonder van de doorvaart der Wielingen. Hij zeide, dat de sluiting dezer doorvaart de scheepvaart ernstige moeilijkheden berokkent en de koopvaardijschepen, die zich naar Antwer pen willen begeven, een tijdsverlies van 12 tot 14 uur doet lijden. Geen enkel neutraal schip, zeide hij, zou de groote Belgische ha vens kunnen bereiken. De Nederlandsche regeering had uit de vaargeul de Wielingen het lichtschip Noord- hinder doen verwijderen. Tevens waren er op 11 en 12 November mijnen gelegd, zoo dat de scheepvaart er geheel gestremd was. Hierop doelden de woorden van de Libe ralen afgevaardigde Joris. Hij zeide verder, vernomen te hebben, dat een Fransche maatschappij de vaart op Antwerpen, tengevolge van de Nederland sche maatregelen, geheel had gestaakt. Hij vroeg zich verder af wat er gebeuren zou als Nederland verplicht zou worden zijn neutraliteit te verdedigen. Dan zou het zijn territoriale wateren waarschijnlijk zoo stremmen, dat de vaart op Antwerpen, Brugge, en Gent onmogelijk werd. Indien waar is, wat men gezegd heeft, nl. dat het hier een in gemeenschappelijk over leg genomen maatregel betrof, dan achtte de heer" Joris, volgens het Handelsblad, het ook noodzakelijk, dat men België, in ge meenschappelijk overleg met Nederland, het recht geeft, den linker-Schelde-oever en zelfs zekere Zeeuwsche eilanden in staat van verdediging te brengen! Overigens verklaarde deze Antwerpsche afgevaardigde het nog geen uitgemaakte zaak te achten, of de Wielingen wel tot Ne- derlandsch gebied behooren. Dat is een der kwesties, die hij het eerst geregeld zou wil len zien bij de onderhandelingen, die vroee of laat toch gevoerd zullen moeten worden, wil de verstandhouding tusschen de twee landen genormaliseerd en weer geheel vriendschappelijk gemaakt worden. Zonder een woord te zeggen over de eigenaardige wensehen van den heer Joris aangaande de verdediging van Neder- landsch grondgebied, deelde de minister van Buitenlandsche Zaken, Spaak mede, dat de Nederlandsche regeering besloten had de vaart door de Wielingen weer vrij te ma ken. Dit zal binnen twee a drie dagen ge beurd zijn. De rapporteur van de Kamercommissie voor Buitenlandsche Zaken, Carton de Wiart, drong er op aan, dat men vah de gelegenheid, welke de goede betrekkingen tusschen België en Nederland thans bieden, gebruik zou maken om ze kere vraagstukken tusschen beide landen, die hangende zijn gebleven, te bestudeeren. De minister van Buitenlandsche Zaken, Spaak, zeide verder, dat de economische onderhandelingen met de drie oorlogvoe rende mogendheden zeer gunstig verloopen. Er blijkt over de kwestie, hoe de Wielin gen weer vrij gemaakt werden, misverstand te bestaan. Hetgeen in zooverre jammer is, dat thans de indruk zou kunnen ontstaan alsof Nederland eerst na Belgische stappen bereid gevonden zou zijn, deze vaargeul weer vrij te maken, wat onjuist is.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1