frncxrittcïule IP (imOBSCHB COURANT Finiand bereidt zich voor op een langen „zenuwenoorfog Rampspoedige petroleumbrand in Venezuela Een Noorsch tankschip getorpedeerd. De Russische eischen worden steeds zwaarder. DREIGENDE TOON VAN RADIO-MOSKOU, LIEVER GEEN REGELING DAN EEN SLECHTE RE GELING. SncitMea? aan de Finsch-Russische grens. Een nieuw onderzoek in de zaak-0ss? Goudafgifte door de Nederlandsche Bank. 45 millioen in de afgeloopen week. Het autorijden op Zondag weer toegestaan. Maar de medewerking der automobilisten is noodig. PISTOOLGEVECHTEN IN NIEMANDSLAND. Het aantal dooden wordt op 500 tot 1000 geschat. Zij sprongen in het brandende meer. Artillerie der lichting 1924 met onbepaald verlof. DE ONDERGANG VAN DEN BRITSCHEN TORPEDOJAGER. Wordf vandaag hef Duitsche antwoord aan Den Haag en Brussel medegedeeld? De regeering bevordert het kunstmatig drogen van gras. Sloep met 17 opvarenden wordt vermist. Engelsche treiler werd door duikboot tot zinken gebracht. SINTERKLAASSPECULAAS VOOR GEMOBILISEERDEN. NUMMER 370 182e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, 'Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. TWEE BLADEN EERSTE BLAD NIDDELBURGSCHE COUR&NT WOENSDAG 15 NOVEMBER 1939 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag.. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. De Finsche delegatie is vanochtend uit Moskou te Helsinki aangekomen De minister van financiën Tanner heeft in een onderhoud, dat hij aan de grens heeft toegestaan, gezegd, dat de onder handelingen op vriendschappelijke wijze zijn gevoerd. Hij voegde hieraan toe, dat er geen be dreigingen en geen ultimata waren en dat de besprekingen niet waren afgebro ken. De meeningen van beide delegaties zijn onder oogen gezien en het was volgens Tanner thans noodig een aanvaardbare ba sis te vinden voor de voortzetting der on derhandelingen. De delegatie werd gedurende het gehee- le bezoek met hoffelijkheid behandeld en Stalin had op het Kremlin Finland „ge luk" gewenscht. Tanner zeide, dat de gedelegeerden voor hun vertrek uit Moskou Molötov, den volkscommissaris van Buitenlandsche Za ken, er van in kennis hebben gesteld, dat zij gingen vertrekken. Zij ontvingen van Molotov een antwoord, waarin deze uitdruk king gaf aan aan zijn oprechte hoop, dat spoedig een overeenkomst zal worden be reikt. De Zweedsche pers constateert, dat de eischen van de Sovjets aan Finland steeds zwaarder worden. De Russen eischen niet alleen de marinebasis Hangoe, maar ook de nieuwe punten op de landengte, als mede het eiland Bijderkoe, zonder nog te spreken van het schiereiland in het Noor den. „Demokraten"het orgaan der ,regee- ringspartij, zegt, dat de Russische pers in haar anti-Finsche artikelen getrouw de uitdrukkingen overneemt van de Duitsche pers tegen Benesj en Schuschnigg. De Moskousche radio laat op dreigenden toon haar grieven tegen Helsinki hooren. De correspondent van het Zweedsche „Aftonbladet" te Helsinki meldt, dat bo ven het aan het district Leningrad gren zende deel van Finsch-Karelië voortdu rend Russische vliegtuigen gezien worden. Verder wordt gemeld, dat de Roode vloot plannen heeft» voor oefeningen in de Finsche Golf. Volgens den correspondent gelooft men te Moskou, dat een spanning van zes maanden, die gepaard gaat met den fi- nancieelen last der verdedigingsmaatrege len, de Finnen meer toegankelijk voor de Russische eischen zal maken. Het standpunt van Finland is: Geen re geling is beter dan een slechte regeling Finland is thans voorbereid op een langdurigen „zenuwoorlog". Een vijfde deel van de Finsche bevolking, die drie millioen zielen telt, is onder de wapenen. Naar men te Helsinki gelooft, hoopt Stalin, dat de druk op de financiën het economische leven van Finland, dat reeds te lijden heeft tengevolge van de in krimping van den buitenlandschen handel, zal ontwrichten. Finland laat zich hier door overigens niet afschrikken De Fin sche bladen bereiden het volk er op voor, dat het zich beperkingen en offdrs zal moeten opleggen, die, te oordeelen naar de gebeurtenissen van de vorige week, met opgewektheid gedragen zullen wor den. Men verklaart, dat Finsch gebied nooit onder controle van een vreemden staat geplaatst zal worden. Sedert het begin van de crisis is aan vrijwillige bijdragen voor de defensie en de steunorganisaties een bedrag van 73 millioen mark ontvangen. De giften zijn gestort door alle lagen der bevolking. In officieele kringen te Helsinki verklaart men volgens 't Handelsblad, dat gisteren zoowel te land als in de lucht incidenten zijn voorgevallen, doch men weigerde een officieele verklaring daarover af te leggen. Deze incidenten zijn, zoo werd verklaard, gelijk aan die, welke in de laatste weken meermalen zijn voorgevallen, toen de Rus sen trachtten druk uit te oefenen op den loop der Finsch-Russische onderhandelin gen. Volgens een nog niet bevestigd gerucht hebben de Finnen een Russisch vliegtuig aan de Oostelijke grens in „Niemandsland" neergeschoten. Van geen van beide zijden is men de gevallen machine genaderd, uit vrees een incident te verhaasten. De Russische infanterie zou verder het moreel der Finsche troepen op de proef hebben gesteld door met gevelde bajonet tegen de prikkeldraadversperringen te char geeren en in de lucht te schieten. De Fin sche soldaten waren echter geenszins ge ïmponeerd, daar zij er op getraind zijn incidenten met Rusland te vermijden. Bo vendien bevinden zich in de grenszone slechts soldaten, die tenminste vijf jaar ge diend hebben. Volgens het Voorloopig Verslag de: Tweede Kamer over de begrooting van Justitie voor 1940, informeerden verschei dene leden naar de voornemens van den minister met betrekking tot de afwikke ling van de Zaak-Oss. Eenige leden waren nog steeds van oor deel, dat rechtsherstel dient plaats te vinden op de wijze, zooals de nat. socialis tische beweging dat altijd heeft geeischt. Verscheiden andere leden, die zich uit drukkelijk van dit standpunt losmaakten, gaven niettemin als hun oordeel te ken nen, dat het ook na het Kamervotum, dat tot op zekere hoogte aan de Mare chaussee voldoening schonk niet moge lijk zal zijn deze zaak eenvoudig te laten rusten. Deze leden meenden, dat hervatting van het onderzoek in verschillende zaken noo dig is. Van andere zijde werd tegen deze be schouwingen aangevoerd, dat mag wor den betwijfeld, of het nationale belang er mee gediend zou worden, wanneer de Zaak-Oss, die tot heftige debatten aanlei ding pleegt te geven, opnieuw in het cen trum der belangstelling werd geplaatst Bovendien waren deze leden van meening, dat de leden van het korps der Kon. Ma rechaussee, die bij deze zaak betrokken wa ren, reeds voldoening hebben ontvangen in de door de Kamer aanvaarde conclusie van de meerderheid der commissie, waarin wordt uitgesproken, dat de feiten en om standigheden, welke den minister van jus titie hebben geleid tot het nemen van den bekenden maatregel van 1 April 1938, dien maatregel niet rechtvaardigden De alarmeerende geruchten welke in de achter ons liggende dagen over ons land de ronde deden, hebben er toe geleid dat de gulden flauw gestemd was. De goud voorraad van de Nederlandsche Bank is in de afgeloopen week, in verband met het wegvloeien van kapitalen naar het buiten land met 45 millioen verminderd. Echter bedraagt hij nu nog ruim 1058 millioen. De rekeningcourant saldo's zijn verder met f 48% millioen afgenomen en beloopen nu 223% millioen tegen 710 millioen een jaar geleden. Gisteren hebben wij gemeld, dat het ver bod van autorijden op Zondag met ingang van 19 November a.s. zal worden opgehe ven. Tevens berichtten wij, dat de voorbe reiding van een benzinedistributie thans zoover is gevorderd, dat deze regeling indien dit onverhoopt noodig mocht zijn op korten termijn kan worden ingevoerd. Met nadruk voegt de regeering hieraan toe, dat het van groote beteekenis is, dat de automobilisten hun medewerking blijven verleenen door zuinigheid te betrachten bij het benzineverbruik. Dit kan geschieden door het achterwege laten van niet noodzakelijke ritten, door het combineeren van vervoer in één auto en bovenal door niet te rijden met een te groote rijsnelheid, wat zoowel op het ben zineverbruik als op de bandenslijtage van grooten invloed is. Deze medewerking is in de eerste plaats het belang van de automobilisten zelf, aan gezien opnieuw maatregelen zouden moe ten worden genomen, wanneer de voor- raadpositie, bijvoorbeeld door te groot ver bruik, ongunstiger zou worden. Zou alsdan tot distributie worden beslo ten, dan onderschatte men niet de bezwaren van dezen maatregel, welke in de practijk onvermijdelijk stroef werkt. Vandaar dat het aanbeveling verdient, dat door vrijwil lige medewerking der belanghebbenden het in werking treden eener distributie zoo lang mogelijk wordt uitgesteld. Zoowel het Fransche als het Duitsche legerbericht deelen mede, dat er weinig activiteit is aan het Westelijk front. Men bepaalt zich voorloopig tot verken ningen en letten op den vijand. De ligging der voornaamste stellingen der tegenstan ders, vaak slechts op 1 of 2 kilometer van elkaar, eischt een voortdurende bewaking van het Niemandsland. Dag en nacht worden van beide kanten talrijke groepen uitgezonden, die voorzich tig het terrein verkennen. Soms stuiten twee groepen op elkaar. Meestal staan zij zoo plotseling tegenover elkaar, dat geen gebruik kan worden gemaakt van de auto matische wapens, zoodat zij hun toevlucht moeten nemen tot handgranaten of pisto len. Deze incidenten komen dagelijks voor aan het geheele front. Buitenlandsche militaire attaché's slaan te Moskou de groote parade gade, welke dezer dagen gehouden werd ter gelegenheid van de Russische nationale feesten. een In een officieel communiqué heeft de re geering van Venezuela medegedeeld, dat er een geweldige brand heeft gewoed in het petroleumcentrum Lagunillas aan het Meer van Maracaibo, nabij de Caraïbische Zee. De schattingen over het aantal slachtof fers loopen nog uiteen. Men meent met ze kerheid te weten, dat er minstens 500 doo- den te betreuren zijn, doch men acht het waarschijnlijk, dat dit cijfer nog sterk zal stijgen, zoodat een aantal van 1000 dooden mogelijk is. De stad Lagunillas is geheel verwoest. Meer dan 3000 mannen, vrouwen en kin deren zaten in een val, toen de brand uit brak in deze stad, welke gebouwd is op olierijken bodem. De brand was gisteroch tend vroeg uitgebroken, doch nog in de avonduren was er weinig van bekend ge worden. Uit Maracaibo, dat ongeveer 60 km ten Noordwesten van de bedreigde streek is gelegen, werd direct hulp gezon den. De brand greep snel om zich heen, daar het Meer van Maracaibo, met een laag pe troleum bedekt was. Driehonderd houten huizen waren spoedig in de asch gelegd. De president van den staat Zulua heeft de blusschingswerkzaamheden persoonlijk ge leid. Een brug welke de stad met het vas teland verbond, werd reeds in het begin van den brand verwoest, waardoor de be woners als in een val zaten opgesloten. In hun primitieve houten huizen, die bo ven het meer op palen zijn gebouwd, kon den de menschen het niet uithouden en velen wisten niets anders te doen dan in het op vele plaatsen brandende meer te springen. Twee honderd personen, die probeerden aan boord van een lichter te ontkomen, von den den dood, toen het schip omsloeg. De president van Venezuela heeft drie dagen nationale rouw uitgeschreven. Te Lagunillas kon zonder beperkingen wor den gebouwd. Er werd geen huur geheven en ook behoefde er geen belasting te wor den betaald, wat tengevolge had, dat de bewoners, eenvoudige arbeiders, maar raak bouwden en veelal heel goedkoop en slecht materiaal gebruikten. De regeering had eenigen tijd geleden een modelstad laten bouwen voor de kolo nisten, doch dezen weigerden er zich heen te begeven. De dienstplichtigen van de lichting 1924, behoorende tot de bereden-, motor- en kustartillerie, zijn heden met onbepaald klein verlof naar huis gegaan. Pocock, de kapitein van den treiler, wel ke leden der bemanning van den Britschen torpedojager aan boord heeft genomen, toen dit schip gisteren op 'n mijn liep, vertelde: Sommige mannen waren deerlijk gewond. Eén had een gebroken been en zware ver wondingen aan het hoofd. Een opgewekte knaap zwom zingende rond en een ander zeide: „Bekommer je niet om mij, ik maak het goed. Kijk maar naar de anderen". On gelukkigerwijze zagen wij er twee of drie zinken, voordat wij hen konden bereiken. De Britsche admiraliteit meldt, dat een der zes vermiste manschappen thans in veiligheid is. Het aantal vermisten bedraagt nu nog vijf. Vijftien gewonden zijn opgeno men in een ziekenhuis. Van verschillende zijden wordt medege deeld, dat hèt antwoord van Duitschland op het vredes-initiatief van Koningin Wil- helmina en Koning Leopold vandaag te 's-Gravenhage zal worden overhandigd. Men is algemeen van opvatting, dat de Duitsche regeering haar sympathie uit spreekt voor het streven der beide monar chen, doch dat zij van gevoelen is, dat de antwoorden van Frankrijk en Enge land een eventueel overleg reeds bij voor baat onmogelijk hebben gemaakt Zooals men weet, heeft de president van Frankrijk als voorwaarde voor onder handelingen geëischt, dat Polen, Oosten rijk en Tsjecho-Slovakije in hun vroege- ren vorm hersteld moesten worden. Dit nu zoo verklaart men te Berlijn is volslagen onmogelijk. Men wijst er in Berlijn op, dat Oosten rijk reeds in 1918 zich bij Duitschland heeft willen aansluiten, uit eigen wil, wat destijds echter door de Geallieerden ver hinderd is. Wat Tsjecho-Slovakije betreft, legt men er den nadruk op, dat de Slowaken in geen geval meer deel willen uitmaken van een kunstmatig gevo'rmden Staat, in feite geleid door de Tsjechen. En wat Po len aangaat, beweert men te Berlijn, dat Duitschland daar groote offers aan levens en bloed heeft gebracht en dat het niet bereid is deze zonder meer ongedaan te maken en een bedreiging aan de Duitsche Oostgrens te laten bestaan. Al deze beweringen zijn intusschen niet officieel, want bij het ter perse gaan van dit blad was het officieele antwoord der Duitsche regeering nog niet in ons bezit. Wij vernemen van officieele zijde uit Den Haag het volgende: In de jaren 1938 en 1939 zijn met steun van de regeering proeven genomen met het kunstmatig drogen van gras. De resultaten van deze proeven rechtvaardigen de ziens wijze, dat deze methode van conserveeren kan bijdragen tot vermeerdering van de eigen voederproductie, terwijl het bedrijf minder afhankelijk wordt van den aankoop van krachtvoer. De bijzondere omstandigheden zijn voor den minister van Econ. Zaken aanleiding geweest maatregelen te nemen, waardoor voor 't komende seizoen de mogelijkheid tot levering van een aantal drogers verzekerd is. Bovendien kunnen onder bepaalde voorwaarden aan gegadigden zekere facili teiten worden verleend. Deze voorwaarden hebben betrekking op den opzet en de financieele regelingen. Gegadigden waaronder te verstaan zoowel combinaties van direct belangheb benden als anderen kunnen zich wenden tot de directie van den Landbouw, departe ment van Econ. Zaken, Bezuidenhout 30 te s Gravenhage. Reuter meldt uit Londen: Gisteren zijn door een treiler 23 man van een Noorsch tankschip in een haven van Noord-Engeland aan land gebracht. De mannen waren in een open boot op zee aan getroffen. Zij verklaarden meer dan dertig uren te hebben rondgezwalkt. De treiler heeft nog vijf uren naar een tweede boot gezocht, waarin naar gezegd werd, zeventien leden der bemanning zou den zijn. Het schip was de „Arne Kjade", metende 11.019 ton en thuisbehoorend te Bergen. De overlevenden vertelden, dat het schip zon der waarschuwing werd getorpedeerd. De torpedo trof het vaartuig midscheeps, waar door het bijna in twee deelen brak. De radio werd beschadigd, zoodat het niet mogelijk was noodseinen uit te zen den. In een boot zaten 23, in de andere 17 man. Zij waren onvoldoende gekleed en hadden niet genoeg voedsel. Volgens het relaas van een der inzitten den geraakten de beide reddingsbooten el kaar des nachts kwijt. Toen de treiler in zicht kwam, waren de mannen volkomen uitgeput. Veertig uren hadden zij rondge zwalkt. De overlevenden uitten hun be zorgdheid over het lot van de vermiste boot, aan boord waarvan zich de kapitein bevond, die reeds doodelijk vermoeid was alvorens de tankboot getorpedeerd werd, daar hij anderhalven dag op de brug had gestaan. Zooals wij gisteren gemeld hebben, is de Engelsche treiler „Cresswell" vergaan. Later werd vernomen, dat de treiler be schoten en zonder waarschuwing tot zin ken is gebracht door een Duitsche duik boot. Tien van de uit dertien koppen be staande bemanning wisten op een vlot te komen, maar drie vielen er af door uitput ting, en drie andere leden der bemanning verdronken eveneens. Twee uur later wer den de overlevenden opgepikt door de duikboot. Zij bleven hier zeven uur aan boord en werden toen overgegeven aan den treiler „Phyllisia", welke hen in Fleetwood (Lancashire) aan land heeft gezet. Toen de schipper van den treiler de duikboot ver liet, zeide de duikbootkapitein: „Vertel aan mijnheer Churchill, dat Duitsche duikboot mannen geen hartelooze moordenaars zijn, zooals men je wil doen gelooven". Een lid der bemanning zeide: Wij wisten pas, dat de duikboot bij ons was, toen de kogels om ons heen vlogen. Wij hadden geen tijd een sloep uit te zetten. De onder zeeër vuurde minstens twintig schoten op den treiler af. Ter gelegenheid van het komende Sint- Nicolaasfeest zal de afd. Amsterdam der Ned. Banketbakkersvereeniging eenige dui zenden speculaaspoppen ter beschikking stellen van in Amsterdam gelegerde mili tairen. Meer dan de helft van deze hoe veelheid speculaasvrijsters zal in overleg met den garnizoenscommandant van Am sterdam worden uitgereikt tijdens een mili tairen ontspanningsavond, terwijl het res tant door bemiddeling van een vijftal mili taire tehuizen van verschillende godsdien stige richting zijn bestemming zal bereiken. Het gebak zal worden vervaardigd aan de vakschool voor banketbakkers.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1