VLAAMSCHE KRONIJK GEMENGD NIEUWS In bewogen dagen. Tegen Sint-Niklaas. „De Geallieerden hebben het vredesinitiatief afgewezen." De Duitsche meening over het Fransch- Britsche antwoord. Litauen neemt 1500 Joden op. Britsch schip op een mijn geloopen. 137 gevangenen zaten achter de tralies in het ruim „Churchill heeft den Iaatsten twijfel opgeheven." Zuid-Afrika maakt zich gereed voor mobilisatie. Ierland en de Neutraliteitswet. Nieuwe Russische eischen aan Estland? Nieuwe Duitsche distributie regeling voor textielwaren. Nivelleering op een betrek kelijk laag niveau. Sterke uitbreiding van den Amerikaanschen vliegtuigbouw. SPAANSCHE GRAVERS VINDEN EEN SCHAT. HET PRIJSPEIL VAN KRUIDENIERSWAREN. HOEST FAMEL (Ing'ez. Med.) „JAPAN PLEEGT ZELFMOORD." RADIO-PROGRAMMA XXXIX. O Onze straatlantaarns werden blauw ge verfd en wij krijgen wagens, volgeladen met zakjes zand aan de deur, met beleefd verzoek den inhoud ervan op onzen zolder uit te strooien en de leege zakjes eerlijk terug te geven. Die wagens en dat zand moeten de stad redden. Trouwe zorgers als onze vroede vaderen zijn, sloegen zij een voorraad van honderd duizenden (in Antwerpen bijv. 500.000) gas maskers in en stelden deze voor een civiel prijsje den inwoners ter beschikking. Dat alleen de Belgen deze kunnen bekomen en de vreemdelingen maar moeten zien hoe zij bij een eventueelen gasaanval er door zul len komen, bewijst dat het gemeentebe stuur een stelregel is toegedaan, dat het hemd nader is dan de rok. Nü het blijkt, dat de liefhebberij voor deze voorbehoedmiddelen niet bijster groot is en er met veel tamtam van het Antwerp- sche half millioentje nog maar ongeveer 20.000 werden afgenomen, zal het er op uitdraaien, dat we straks gemeente-venters van gasmaskers in onze straten zullen zien. Of het wordt een reuzestrop. De politie komt om te hooren of wij soms vrienden of familie buiten hebben, die ons zouden kunnen uitnoodigen, wanneer het in de stad zelf te heet mocht worden. En meteen hoort diezelfde politie ons ook maar uit of er soms vreemdelingen onder ons dak wonen. Orde brengen in het vraagstuk der vreem delingen, bescherming van ons leven, het gaat allemaal in één moeite door. Wij denken, dat de agenten aangesteld voor de telling der vreemdelingen, voor een zware karwei staan. En het leger, dat moet geteld worden, groeit overigens nog met den dag. Op het stadhuis, afdeeling Vreem delingen-bureau, is het niet meer bij te houden. Reeds nu is bovendien komen vast te staan, dat er zich in de groote steden, met name in Brussel en Antwerpen, duizen den vreemdelingen bevinden, die hier in het land niet werden toegelaten en dan ook niet ingeschreven staan. Er bevindt zich een massa behoeftigen onder, die op de eene of andere wjjze geholpen zullen moe ten worden. Vermits wij intusschen buiten den oorlog blijven en ook wel hopen er voor goed uit te blijven, zetten wjj in alle rust onze be schermingsmaatregelen voort. Buiten de hoogervermelde zandzakjes en de blauwe verf op het korpus onzer straatlantaarns, wandelen voorname meneeren van een ko ninklijke collectie, die ze de Koninklijke Commissie van Monumenten noemen, door de steden en schrijven lange vellen papier Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Het antwoord van den koning van En geland en van den president van Frankrijk op het Belgisch-Nederlandsche aanbod van goede diensten wordt door de Duitsche pers als een vierkante afwijzing beschouwd. Het in het Fransche antwoord vervatte voorstel het nieuwe „Groot-Duitschland" weer te verdeelen, noemt de „D.A.Z." een openlijke bespotting van den Belgisch-Ne- derlandschen stap, waarop een Duitsch commentaar overbodig is. Ook het Engel- sche antwoord, zoo vervolgt het blad, stemt zakelijk volkomen overeen met Chamber lains afwijzing van het vredesaanbod van den Führer van 6 October. Men verklaart zich weliswaar bereid, Duitsche voorstellen „aan een zeer nauwkeurig onderzoek te on derwerpen", doch vermeldt met geen enkel woord, dat zulke Duitsche voorstellen aan wezig zjjn, en door Engeland „hard en on wrikbaar", zooals Lloyd George het noemde van de hand gewezen werden. „De beide antwoorden zijn dientengevol ge aldus dit Duitsche blad slechts als een herhaling van de uitdaging te beschou wen, nadat Engeland, aan den vooravond van dezen wereldoorlog, het voorstel van den duce ten val bracht, vervolgens Hit ler's vredeshand weigerde, en door de rede voering van Halifax de neutrale bemidde ling reeds verwierp op denzelfden dag waarop zij werd aangeboden". o Reuter meldt uit Kaunas, dat de Li- tausche regeering erin heeft toegestemd huisvesting te verleenen aan 1500 Joden, die door de Nazi's uit het Poolsche dis trict Suvalki verdreven zjjn. o Het Britsche lijnvaartuig „Sirdhana" is gisteren in de wateren van Singapore ge zonken, waarbij waarschijnlijk 20 dooden te betreuren zijn. Officieel wordt medegedeeld, dat elf Azi atische passagiers, meerendeels kinderen, het leven verloren hebben en dat negen an deren vermist worden. Een officieele ver klaring voor het ongeluk wordt niet gege ven, maar men gelooft, dat het schip op een mijn geloopen en in een kwartier tijds gezonken is. De „Sirdhana" was een schip van 7.745 ton. Aan boord van het schip bevonden zich ook 137 Chineesche gedeporteerden. De meesten hunner zaten gevangen achter een traliehek in het voorruim. Zij werden gered, doordat een Engelsch inspecteur van politie vijf schoten op het slot van het hek loste. Terwijl het water c het ruim instroomde, haastten de gedepor teerden zich het schip te verlaten. boordevol. Op de stad- en andere huizen, worden de journalisten bijeen geroepen, waar ze ontzettend vervelende redevoerin gen moeten slikken. Alsof die menschen het al niet beroerd genoeg hebben. Onder wijl loopen pastoors te ruizemuizen in don kere kelderholen onder hun kerk. Weer al moeten wij op den loop met onze schilderijen, met diezelfde schilderijen, waarmee wij het vroeger al zoo druk heb ben gehad. Onder de Franschen werden zij ons zon der complimenten ontstolen en naar „la douce France" vervoerd. Met heel veel moeite hebben we ze terug gekregen; nu moeten wij ze weer gaan verstoppen. Ver stoppen in muffe vochtige kelders tusschen zandzakjes, als de kolen en de patatten van onzen wintervoorraad. Leve de Kunst. En leve de Kunstenaars. Zij kregen standbeelden. Yankees en andere geldhebbers schudden hun zakken uit en leggen duizenden ponden en dollars neer voor een stuksken doek, groot als een zak doek, van Rubens. Maar over de wereld kunnen zij niet een akkoord maken om het te beschermen. Zandzakjes, kelders en een vage hoop, dat is al. Winkeliers etaleeren monsterachtige gas maskers, anderen bouwden in hun uitstal- venster kelders, voorzien van al wat men bij een vijandelijken aanval in zoo'n kelder al zou kunnen gebruiken en wat bij hen te koop is. Zaken zijn zaken. Maar er zijn schooner en opwekkender etalages. Met dat al worden, alle beschermings maatregelen ten spijt, de dagen steeds zwaarder. Zwaarder voor den eenling, zwaarder voor het land. In de heden aan de Kamerleden en Sena toren uitgereikte Memorie van Toelichting bij de Rijksbegrooting voor het jaar 1940 worden de uitgaven op 11 miljard 633 mil joen franken geraamd, de inkomsten op 11 miljard 656 miljoen. Ge gelooft het niet? Toch is het zoo; een batig saldo van ette lijke miljoenen. Maar: Dat ellendige: maar. Jammer genoeg, laat de ware toestand zich een beetje anders zien. Dat onze staatsschuld zoo maar eventjes bijna 58 miljard bedraagt en sinds verle den jaar dus vermeerderde met meer dan 1 miljard, is misschien het vermelden niet eens waard. Doch de bovenaangegeven cijfers der ge wone Begrooting werden opgemaakt „aan de hand van de op het einde van Augustus bekende gegevens, zoodat, zegt de Memorie van Toelichting, geen rekening is gehouden met de mobilisatiekosten en met de gevol gen, voor de belastingopbrengst, van de ont reddering van handel en nijverheid". En dan komt nog de Buitengewone Be grooting, waarvan men verwacht, dat zij een uitgave zal voorzien van 2 miljard 200 miljoen frank. Neen, erg rooskleurig ziet het er bij ons niet uit en van Sint Nikolaas is op dit ge bied ook al niets te verwachten. Hendrick de Vlamingh. De „Deutsche Diplomatisch-politische Korrespondenz" schrijft naar aanleiding van de Fransche en Engelsche antwoor den op het Nederlandsch-Be'Jgische vre desinitiatief o.m Zelfs voor de optimisten, die in zekere passages van het Engelsche antwoord nog mogelijkheden willen zien, heeft de rede van Churchill den iaatsten twijfel opge heven, dat Engeland niet van zijn oorlog wil aflaten. Openlijk verlangt men thans van Duitschland niet alleen waarborgen en garanties voor een bloeienden vrede, maar bovendien licht men reeds eenigszins het gordijn op voor datgene, wat men con creet daaronder verstaat. In de eerste plaats herstel van het statuut van Ver sailles, wederoprichting van twee vijande lijke bastions aan den Oostelijken rand en in het hart van Duitschland, voorts instelling van een veilige Oostenrijksche verbinding met deze bastions. Zooals eens de Corridor aan den Weich- •sel, moet gebied van den Duitschen kern langs de Inn er voor gebruikt worden om het Westen den toegang tot deze bolwer ken tegen het Duitsche volk te waarbor gen en bovendien Duitschland te schei den van zijn spilgenoot. Daarmede toont men opnieuw de onbekwaamheid en het wanbegrip voor de noodzakelijkheden van centraal Europa. o De minister-president der Unie van Zuid- Afrika, generaal Smuts, heeft goedkeuring gehecht aan een plan tot werving van of ficieren, onderofficieren en manschappen, die een geoefend kader zullen vormen, dat beschikbaar zal zijn voor het geval van een mobilisatie. o De Iersche gezant in de Ver. Staten heeft uitdrukking gegeven aan bezorgdheid over het feit, dat Ierland opgenomen is in de gevechtszones volgens de Amerikaansche Neutraliteitswet. Hij verklaarde, dat de Iersche havens ernstig getroffen werden door het uitblijven van Amerikaansche schepen. Ierland heeft de producten noodig, die deze schepen tevoren daar brachten. Hij voegde hier nog aan toe, dat Ierland de meening is toegedaan, dat zijn havens en de zeeweg daarheen niet gevaarlijker zijn dan havens aan de Middellandsche Zee en de Noordsche havens, waarheen de Ameri kaansche schepen wel mogen varen. Het Amerikaansche departement van staat heeft bekend gemaakt, dat de ge vechtszone op zee naar gelang van de ont wikkeling der gebeurtenissen kan worden uitgebreid of verkleind en dat president Roosevelt zich het recht voorbehoudt deze zone te wijzigen, wanneer hij dat nuttig mocht oordeelen. Of deze verklaring in verband staat met het optreden van den Ierschen gezant, is niet bekend. De „Neue Zürcher Zeitung" verneemt uit Helsinki, dat de Russen aan Estland nieuwe eischen gesteld hebben. De voor de Russi sche troepen gereserveerde gebieden op het vasteland van Estland, hebben zich zooda nig uitgebreid, dat de provincie Wiek a.h.w. een garnizoen van het Roode Leger is ge worden! Het van kracht zijnde verdrag be paalt, dat alle Russische vliegvelden aan gelegd moesten worden op de eilanden. Slechts twee zouden er op het continent ko men. Doch daarna hebben de Russen den aanleg van twee luchthavens geëischt in de omgeving van Hapsal. De Estlanders heb ben hiervoor moeten zwichten. De werk zaamheden zullen den afbraak vereischen van een vijftigtal kleine boerenhoeven. Er zijn in Estland nog geen Russische vlieg tuigen aangekomen. Men weet ook niet, of de Russen Estlandsche werkkrachten zullen gebruiken voor de uitvoering der werk zaamheden, of dat zij arbeiders uit Rusland zullen laten komen, die niet zouden nala ten den Russischen invloed in Estland nog te doen toenemen. Op 15 November treedt een nieuwe distri butieregeling voor textielwaren in werking. Men zal dan niet meer, gelijk tot dusver, voor ieder kleedingstuk, dat men wil aan schaffen een verzoekschrift behoeven in te dienen, teneinde te solliciteeren naar een machtiging om het kleedingstuk te mogen koopen. In plaats daarvan krijgt een ieder, man, vrouw, jongen, meisje of zuigeling een kaart (voor iedere categorie van een be paalde kleur) verdeeld in honderd af- scheurbare afdeelingen of bonnetjes en voorzien van een lijst der kleedingstukken, welke men op deze bonnetjes gedurende den tijd van één jaar kan betrekken. Wie bijvoorbeeld een pak koopt moet zestig bon netjes inleveren. Op deze wijze zal het pu bliek in staat worden gesteld om zijn aan- koopen nauwkeurig in te deelen. Op grond van een uitgebreid statistisch materiaal, aangevuld door een overzicht van de verzoeken om de tot dusver gelden de „Bezugscheine", heeft men een gemid delde trachten te vinden, hetwelk geacht wordt overeen te stemmen met de behoefte van een arbeidersgezin. Alle personen, die tot dusver meer aan boven- of ondergoed plachtten te betrekken dan gemiddeld in een arbeidersgezin gebruikt wordt, zullen derhalve voortaan hun inkoopen op dit ge bied aanzienlijk moeten beperken. Deze be perking zal zich echter eerst langzamer hand doen gevoelen, omdat bedoelde lieden nog geruimen tijd zullen kunnen doen met de kleeren waarover zij thans beschikken. De voornaamste bedoeling van dezen maatregel is om door middel van nivellee ring op een betrekkelijk laag niveau de fa bricage van textielgoederen te beperken tot het minimum, hetwelk noodig is om de be volking dragelijk van kleeren te voorzien. Jassen en mantels komen op de kaart niet voor. Zuks uit de overweging dat deze kleedingstukken niet ieder jaar noodig zijn. Voor jassen en mantels blijft het dus bij het stelsel van verzoeken voor een spe ciale machtiging. (N.R.C.) o De Times meldt uit New York: De Amerikaansche vliegtuigindustrie, die verleden jaar 3675 toestellen maakte, heeft haar productie zoozeer verhoogd, dat zij thans in staat is 1250 toestellen per maand te vervaardigen. En dat is niet het einde. Want nieuwe plannen voor produc- tieverhooging worden uitgevoerd, waardoor de capaciteit van deze nijverheid binnen kort nog verder niet onaanzienlijk zal wor den verhoogd. Dit wordt medegedeeld in een rapport van de. Aeronautische Kamer van Koophan del in Amerika over de activiteit van 43 vliegtuigfabrieken en 13 motorenfabrieken. Van de 43 genoemde fabrieken werken er 23 voor militaire orders. In de eerste zes maanden van dit jaar is de fabrieksruimte met 17 pet. toegenomen. Waar de fabrieks- vloeren eerst zes miljoen vierkante voet be sloegen, daar beslaan zij nu 7.025.000 vier kante voet. Wat de fabrieken voor vlieg tuigmotoren betreft, is de ruimte met 20 pet. overeenkomend met 334.000 vierkante voet toegenomen. Al die ruimte is thans in gebruik. Er is dus ruim gelegenheid voor het uit voeren van de groote bestellingen, die wor den verwacht en als de grootte van de or ders het wensehelijk maakt, kunnen de fa brieken desnoods het heele etmaal draaien en werken met een drieploegenstelsel. De fabrieken, die het het drukst hebben, maken slechts één enkel model vliegtuig. In het rapport wordt gezegd, dat dit de doeltreffendste fabricage waarborgt. An dere fabrieken maken zeven of acht model len en zouden haar voortbrenging misschien kunnen uitbreiden, indien zij haar produc tie standariseerden. De rapporteurs hebben verder aan de hand van hetgeen zij gezien en vernomen hebben kunnen uitmaken, dat de industrie in haar geheel in staat is de productie van alle soorten militaire toestellen snel uit te breiden, dat haar producten voortdurend beter worden en dat tien procent van eiken dollar, die voor een vliegtuig ontvangen zjjn, worden besteed aan wetenschappelijk onderzoek. (N.R.C.) o Bij opgravingswerkzaamheden in de vroe gere Moorsche wijk Santa Cruz in Sevilla werd een uit goud en edelsteenen bestaande kostbare schat ontdekt. Deskundigen ver onderstellen, dat deze schat stamt uit den tijd van Koning Pedro van Castilië. O VERKEERSDAGEN. Teneinde de weggebruikers op de nood zakelijkheid te wijzen de regelen van het verkeer in acht te nemen, zullen door het Verbond van Vereenigingen voor Veilig Verkeer in samenwerking met de Ver eenigingen voor Veilig Verkeer, drie ver- keersdagen worden gehouden en wel op Donderdag 23, Vrijdag 24 en Zaterdag 25 November a.s. Op deze dagen zal door allerlei propa gandamiddelen getracht worden de wegge bruikers ervan te overtuigen, dat het in eigen en anderer belang is om de verkeers regelen stipt na te komen. In een groot aantal gemeenten zal door Vereenigingen voor Veilig Verkeer met me dewerking van de plaatselijke politie een rijwielencontrole worden uitgeoefend. Na gegaan zal worden, of het rijwiel aan alle wettelijke eischen voldoet. In de eerste week van November weinig wijziging. Gedurende de week van 30 October tot 4 November kwamen er in de prijzen van een groot aantal kruidenierswaren weinig wijzi gingen voor, volgens de gegevens, die het Economisch Bureau van den Centralen Bond van Ned. Verbruikscoöperaties ont ving van een 20-tal aangesloten vereeni gingen. De prijzen van kaas en suiker daalden vergeleken bij de voorafgaande week, iets. Bij slaolie, bak- en braadvet, abrikozen, ap pelen, rozijnen, zeep en losse havermout, kwamen (weer vergeleken bij de vooraf gaande week) nog kleine prijsverhoogingen voor. Deze artikelen leggen echfer bij de berekening van het gewogen indexcijfer van de voedingsmiddelen, die in kruideniers winkels worden verkocht, niet veel gewicht in de schaal. Zoodoende kan, tengevolge van de prijsdaling van kaas en suiker, het be doelde gewogen indexcijfer dalen van 112,9 in de week van 2328 October tot 112,1 in de week van 30 October tot 4 Nov. (2429 Juli is 100). Men kan dus zeggen, dat het prijspeil van kruidenierswaren zich nu eenigszins gecon solideerd schijnt te hebben. NA RUIM TWEE UUR ZWEMMEN IN ZEE GERED. Een merkwaardig en dramatisch avon tuur overkwam dezer dagen een Duitscher, Joseph Barnard. Hij was hofmeester aan boord van de Duitsche vrachtboot „Olinda", toen de oorlog uitbrak. Daar hij van ge boorte een Engelschman is, sloten zijn met gezellen aan boord, in opdracht van den kapitein, hem in een der hutten op, om, na aankomst in een Duitsche haven, te wor den geïnterneerd. De vrachtboot werd echter onderweg aangehouden door een Britschen kruiser, vertelt de „Paris Soir". De bemanning kreeg bevel de boot te verlaten en in de verwarring van het oogenblik werd de op gesloten hofmeester vergeten. Joseph Barnard, die door het kajuit raampje had gezien, wat er gebeurde, voel de er niets voor met het schip in de diepte te verdwijnen. De angst gaf hem kracht. Hij wist een paneel te verbrijzelen en uit zijn gevan genis te ontsnappen. Toen hij op de brug van het schip verscheen, bemerkte hij, dat de vrachtboot snel zonk. De zee was ver laten. De kruiser had de bemanning van de „Olinda" aan boord genomen en was aan den horizon, verdwenen. Barnard sprong te water, daar dit zijn laatste kans op behoud was. Gedurende meer dan twee uur worstele hij met de golven. Toen was het geluk hem mee. Door toevallige om standigheden keerde de kruiser terug. Aan boord van het Britsche oorlogsschip werd de uitgeputte drenkeling opgemerkt. Men haalde hem uit het water, in de veronder stelling dat hij een Duitscher was, en groot was de verbazing, toen ontdekt werd, dat de Britsche matrozen een landgenoot het leven hadden gered. DE LAATSTE SALARISKORTING EN DÉ PRIJSSTIJGING. Het hoofdbestuur van het Nationaal Ver bond van Gemeente-Ambtenaren vergader de dezer dagen, o.a. ter bespreking van het vraagstuk van de prijsstijging. Daarbij werd overwogen, dat de laatste salariskorting van 5 in vele gemeenten is ingevoerd uitsluitend op wenschen der regeering, zonder dat de financieele toe stand dier gemeenten daartoe noopte. Ge let op het feit, dat de salarissen van de laagstbezoldigde ambtenaren geen enkele mogelijkheid tot bezuiniging meer bieden en de kosten van het levensonderhoud re gelmatig toenemen, sprak het hoofdbestuur de wenschelijkheid uit van het ongedaan maken der laatste salariskorting van 5 althans voor de laagst bezoldigden. Daardoor zou vermoedelijk niet meer dan ten deele worden tegemoet gekomen aan de financieele moeilijkheden in tal van amb tenaarsgezinnen, ontstaan tengevolge van de stijging van de indexcijfers van de kos ten van het levensonderhoud. EEN MILITAIR OMGEKOMEN BIJ AUTOBOTSING. Op den Amsterdamschen straatweg te Maarssen is een militaire vrachtauto in bot sing gekomen met een zandauto. Volgens getuigenverklaringen moet de botsing ont staan zijn door het snelle rijden van de zandauto op dit smalle weggedeelte. Tenge volge van de hevige botsing werd de linker zijde van de militaire vrachtauto geheel vernield. Een 22-jarige milicien uit Alkemade, die achter in den wagen zat, was op slag dood. De zandauto had slechts geringe schade. De bestuurders van beide wagens zijn er zonder letsel afgekomen. De gemeentepolitie heeft proces-verbaai opgemaakt, waarna de wagens in beslag zijn genomen. Eveneens zijn ter plaatse foto's gemaakt. HERSTEL VAN DEN „OUDEN' TIJD IN BELGIë, De Belgische „Moniteur" publiceert een Koninklijk besluit, volgens hetwelk in Bel gië de zonnetijd hersteld wordt in den nacht van 18 op 19 November. VERKOUDHEID BRONCHITIS Sedert meer dan 30 jaar wordt Siroop Famel door doktoren gewaardeerd als een betrouw baar geneesmiddel ter bestrij ding van aandoeningen der ademhalingsorganen. SIROOP Kleine flacon f 1.15 Groote flacon f 1.90 De Chineesche opperbevelhebber Tsjang- Kai-Sjek heeft verklaard, dat de oorlog met Japan een einde kon nemen wanneer Japan er in toestemde af te zien van zijn verove- ringsdroomen en er zich rekenschap van gaf, dat alleen 'n voorspoedig en vrij China zijn eigen vrijheid en voorspoed kon waar borgen. De generalissimus gaf als zijn meening te kennen, dat de Japansche ope raties tot mislukking gedoemd waren. Hij voegde hieraan toe, dat een recent bezoek aan het front bemoedigend was geweest. Tsjang-Kai-Sjek heeft Japan gewaarschuwd dat een voortzetting van den oorlog zelf moord beteekende. Tsjang-Kai-Sjek deelde o.m. nog mede, -dat China de deelneming aan elk anti-com munistisch pact verwerpt. POSTZEGEL VAN 60 CENT VOOR 300 POND STERLING. Een ongebruikte luchtpostzegel van New Foundland van 60 dollarcent is gisteren op een Londensche postzegelveiling ver kocht voor 300 pond sterling. De zegel was er e e n van een serie van 300, welke zijn uitgegeven ter gelegenheid van de vlucht van den Italiaan De Pinedos van New Foundland naar Rome, in Mei 1927. VERLAGING RESTITUTIES BIJ INVOER EIEREN. Naar wij van officieele zijde vernemen, zullen met ingang van 13 dezer de restitu ties, welke bij den invoer van eieren worden verleend, verlaagd worden. Deze verlaging houdt hiermede verband, dat de prijs, waar voor het voeder in het binnenland beschik baar wordt gesteld, in geringere mate is ge stegen dan de wereldmarktprijs voor voe- dergranen. o WOENSDAG 15 NOVEMBER. HILVERSUM I 1875 EN 414,4 M. NCRV-Uitz. 6,307,00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8,00 Ber. ANP, 8,05 Schriftlez., medita tie. 8,20 Gram. (9,309,45 Gelukwen- schen). 10,30 Morgend. 11,00 Gram,. 11,15 Cello en piano. 12,00 Ber. 12,15 Orgelspel (Om 12,45 Ber. ANP). 1,00 Gram,. 1,30 En semble „Consonanten" en gram. 2,25 2,55 Voor jeugdige postzegelverzamelaars. 3,00 Vervolg concert. 3,40 Gram. 4,00 Zang met pianobegel. en gram. 4,45 Felicitaties. 5,00 Voor de jeugd. 5,45 Gram. 6,00 Cau serie. 6,15 Gram. 6,30 Taalles en techn. causerie. 7,00 Ber. 7,15 Causerie. 7,45 Gram. 8,00 Ber. ANP, herh. SOS-Ber. 8,15 Toespraken, declamatie en NCRV-klein- koor en ork. 10,00 Ber. ANP, actueel half uur. 10,.30 Vrouwenkoor en NCR V-s t rij k- ork. 11,05 Gram. ca 11,50—12,00 Schrift lez. HILVERSUM II 301,5 M. VARA-Uitz. 10,00—10,20 vm. en 7,30— 8,00 VPRO. 8,00 Ber. ANP. 8,10 Orgelspel. 8,45 Gram. 9,30 Causerie. 10,00 Morgenw. 10,20 Voor arbeiders in de Continubedrijven. 1.1,30 Voor de vrouw. 12,00 Gram> 12,15 VARA-ork. 12,45 Ber. ANP, gram. 1,00— I,45 VARA-ork. 2,00 Handwerkcursus. 2,30 Gron. orkestver. (opn i) 2,45 Gram. 3,00 Residentie-ork. (opn.) 3,15 Voor de kin deren. 5,306,30 VARA-ork, 6,35 Cause rie (met gr. pi.) 7,00 VARA-Kalender, 7,05 Felicitaties 7,10 Koorzang. 7,30 Bijbelver tellingen. 8,00 Herh. SOS-Ber. 8,03 Ber. ANP, VARA-Varia. 8,15 Gram. 8,30 Rosi- an-ork. 9,00 Radio-tooneel. 9,30 De Ram blers 10,00 VARA-ork. en soliste. 10,40 Medische vraagbaak. 11,00 Ber. ANP. II,10 Orgelspel en zang. 11,4012,00 Gram. ENGELAND 391 EN 449 M. 11,20 Or gelspel. 11,45 Orkestconc. 12,20 Ber. 12,30 1,20 BBC-Harmonie-ork. 2,20 Revue-uitz. 2,50 Orgelconc. 3,20 Ber. 3,35 Boekbespr. 3,50 Pop. conc. 4,20 Kinderhalfuur. 4,50 BBC-Theaterkoor en -orkest 5,20 Ber. 5,35 Actueele uitz. 6,05 Variété. 6,50 Me- dedeelingen. 7,20 Symphonieconc. 8,20 Ber. 8,35 Causerie. 8,50 Revue-progr. 9,20 Radio-tooneel. 9,50 Optreden van een so- list(e). 10,20 Declamatie. 10,30 Dansmuz. 11,20—11,35 Ber. RADIO. PARIS 1648 M. Geen opgave ontvangen. KEULEN 456 M. 5,50 Herm. Hagestedt's ork- 7,40, 9,30 en 10,50 Gram. 11,20 Pop. conc. 12,20 Leo Eysoldt's ork. 1,35 Pop. conc. 2,40 Gram. 3,20 Popul. progr. 5,00 Zang en piano. 5,20 Otto Dobrindt's ork. 7,3512,20 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 m: 11,20 en 12,30—1,20 Gram. 4,20 Brusselsche ver. voor blaasinstrumenten. 5,05, 5,50, 6,20 en 6,45 Gram. 7,20 Ont- spanningsprogr. voor soldaten. 7,50 Gram. 8,20 Ensemble „Pro Musica Antiqua 9,05 en 9,3010,20 Gram. 484 m: 11,20 Omroepdansork. en soliste. 11,50 en 12,30 Radio-ork 12,501,20 Om roepdansork 4,20 Lejeune-kwartet. 4,50 Radio-ork. 5,35 Gram. met toel. 6,05 Gram. 7,20 Uitz voor soldaten. 8,00 Omroep- symphonie-ork. en soliste (met toelich ting.) 9,30 Omroepdensork. met toel 10,10 —10,20 Gram. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7,35 Verzoekconc. 9,20 Ber. 9,50 Kamermuz. 10,20 Pop. conc. 11,20 Ber. Hierna tot 12,20 Nachtconc.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 7