.Gevaarlijke Mist! Kou, Griep BRfJtS STADSNIEUWS STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE MIDDELBURG Twee Nederlandsche officieren op Duitsch gebied aangehouden. HOESTBONBONS GOES VLISSINGEN WALCHEREN ZUID-BEVELAND WEERBERICHT NOORD-BEVELAND Z. VLAANDEREN W.D. Z. VLAANDEREN O.D, RECHTSZAKEN BURGERLIJKE STAND Een overste onder verdenking van spionnage? Een millioen Joden naar Abessynië DE WOE VOOR HET BREIEN VOOR DE MILITAIREN. De eerste voorraad ontvangen. Het heeft heel wat langer geduurd, dan de dames, die zich hier belast hebben met het uitgeven van wol voor het breien van dassen enz. voor de gemobiliseerden, had den verwacht, maar thans is toch einde lijk de eerste vooraad daarvoor bestemde wol ontvangen. De wol kan nu worden afgehaald ten huize van mevrouw van Randwyck, Loskade 21 op Dinsdag- en Donderdagmiddag tusschen 4 en 6 uur en noodig zullen zijn in den winter, als deze ter 127, Maandag- en Woensdagmorgen van 10 tot 12 uur. Zooals bekend, wordt de wol geheel gra tis ter beschikking gesteld. Het comité verzocht ons aan dit be richt nog een opwekking toe te voegen, voor het in groote getalen komen afhalen van wol, omdat er veel artikelen van wol zich in al zijn gestrengheid mocht aandie- ten huize van mevrouw Muller, Molenwa- nen. Op het politiebureau alhier is een rij wiel gedeponeerd, waarvan de eigenaar on bekend is. Hij kan zich op het bureau ver voegen om z'n fiets weer in bezit te krijgen. Geen spreekuur. De burgemeester is morgen verhinderd zijn gewone spreekuur te houden. DE POGINGEN OM TE MIDDELBURG EEN CONCOURS VAN HARMONIE- EN FANFARE-GEZELSCHAPPEN TE DOEN PLAATS HEBBEN. Ter aanvulling van het desbetreffende bericht in het 2e blad van heden, kun nen we nog het volgende melden: De Mimuco, de Commissie bestaande uit ver schillende plaatselijke vereenigingen, heeft in de eerste plaats tot doel de financieele positie van het Middelburgsch Muziek korps te verstevigen Nu het bestuur de zer instelling attent werd gemaakt op het 125-jarig bestaan van het muziekkorps in 1940, heeft het reeds enkele maanden ge leden plannen opgeworpen tot het doen plaats hebben van iets bijzonders op muzi kaal gebied ter viering van genoemd ju bileum. Daarbij werd gedacht aan het hier doen plaats hebben van het jaarlijksche Con cours van den Zeeuwschen Bond van Har monie- en Fanfare gezelschappen op den tweeden Pinksterdag Reeds eenige malen is daarover met het bestuur van den Bond onderhandeld, waar bij aanvankelijk medewerking werd noo dig geacht van een der bij den Bond aan gesloten Middelburgsche gezelschappen, later bleek het dat alle drie gezelschappen zulk een concours moesten aanvragen en tegenover den Bond de financieele aan sprakelijkheid moesten dragen. De eerste vereeniging, die medewerking toezegde was de Chr Muziekvereeniging Oefening na den Arbeid", daarna volgde nadat enkele misverstanden uit den weg waren geruimd de muziekvereeniging „Crescendo" en thans heeft ook de arbei- dersmuziekvereeniging „Excelsior" gister avond besloten mede te werken aan de aanvrage die nu op de a.s vergadering van den Bond in behandeling zal komen gelijk met het voorstel van het bestuur van den Bond om Goes aan te wijzen Dit omdat geen aanvrage van een der aan gesloten vereenigingen was binnengeko men. Dat het Middelburgsch muziekkorps niet bij den bond is aangesloten, -spruit daar uit voort dat het reglement zulks ver biedt, omdat de muzikanten al is het laag bezoldigd zijn Mocht het besluit uitvallen in het be lang van Middelburg, dan ligt het in de bedoeling dat 'de Mimuco met de drie aanvragende vereenigingen een en ander nader zal voorbereiden. Zij hadden zich in den weg vergist. Twee Nederlandsche militairen, nl. lui tenant S. en vaandrig K., zijn Zaterdagmid dag in de omgeving van Niekerk, een ge hucht aan de grens bij Eibergen, op Duitsch grondgebied beland, waar zij door de Duit- sche grenswacht aangehouden zijn. Zij wer den geïnterneerd en naar Coesfeld overge bracht. Nadat zij op hun eerewoord ver klaard hadden, dat zij de plaats niet zou den verlaten, werd hun toestemming gege ven vrij in Coesfeld rond te wandelen, meldt de Tel. Het gebeurde geschiedde op een smal boschpad, waar de Duitsche draadversper ringen zich op ongeeveer 500 meter afstand van de grenslijn bevinden, terwijl op het weinig gebruikte pad de grens zelf niet ge markeerd is. De twee Nederlandsche mili tairen hadden per motor de grens slechts enkele meters overschreden, toen zij op de Duitsche grenswacht stuitten. Na te Eibergen verluidt, zouden S. en K. in den loop van den dag weer worden vrij gelaten, omdat het onderzoek duidelijk zou hebben aangetoond, dat zij het slachtoffer van een vergissing zijn. Men verwacht, dat zij wellicht nog heden via Oldenzaal naar Nederland terugkeeren. Bescherm Uw keel in dit venijnige «°oi* weer door geregeld gebruik *-DOQi de medicinale (Ingez. Med.) GENERAAL PEGEAUD IN HET HOSPITAAL GESTORVEN. De Petit Parisien meldt dat divisie-gene raal Raymond Pigeaud, groot-officier in het Legioen van Eer, drager van het oor- logskruis van den vorigen en van dezen oor log, in het hospitaal te Val de Grace is over leden. Pigeaud, die, zooals de Petit Parisien meldt „voor Frankrijk is gestorven" (waar uit men wel mag opmaken dat hij tengevol ge van bekomen verwondingen is overle den) wordt vandaag begraven. TEHUIS MILITAIREN. Naar men ons mededeelt zal hedenavond in het gebouw van het Leger des Heils op het Ravelijn, een tijdelijk tehuis voor de militairen geopend worden. Bedoeling is het eiken avond te zes uur open te stellen. Aan de burgers is verzocht ver schillende spelen beschikbaar te willen stellen. Zooals opgemerkt zal dit een ge legenheid van tijdelijken aard zijn, ook omdat de ruimte mogelijk wat klein is. Bedoeling is, in samenwerking met Ned. Herv. en Vrij Evangelische gemeente, en andere organisaties, een ruimer tehuis in te richten. Zoo mogelijk deze week nog. Het lokaal van het L des H. voorziet nu echter in een dadelijke behoefte en kan dan als grondslag dienen voor de verdere organisatie. VERGADERING JONG-HERVORMDEN. Het Gewest Zeeland van de Ver. van Jong-Hervormden vergaderde gisteravond in het Schuttershof te Goes. De waarne mende voorzitter, de heer Bos te Vlissingen, riep in zijn openingswoord een bijzonder welkom toe aan de nieuwe afdeeling Ou- delande. Spreker voor dezen avond was dr. Van Duijl te Serooskerke, die „De Oecume nische beweging ten opzichte van de Jong- Hervormden" behandelde. Verder werd medewerking verleend door het Hervormd Kerkkoor te Goes, dat met zijn goeden zang en mooie declamatie veel waardeering oogstte. Ook uit Walcheren bestond voor dezen drukbezochten en welgeslaagden avond veel belangstelling. J. LAMPIER. t Te Vlissingen is gisteren plotseling over leden de heer J. Lampier, gepensioneerd in specteur van politie le klasse, chef van de bereden brigade te Rotterdam. De heer Lampier was in 1872 te Zuidzande geboren, hij is van 1888 tot 1903 brigade commandant van de marechaussee geweest en werd 1 Februari 1903 aangesteld tot in specteur van politie le klasse te Rotterdam, chef van de bereden brigade. Op 1 Novem ber 1922 is hij als zoodanig eervol ontslagen. Hij vestigde zich toen te Voorthuizen, ge meente Barneveld. De begrafenis zal plaats hebben te Vlis singen, Donderdag 16 November des na middags. Stenografie. Op 8 dezer heeft de Nationale vereeni ging van leeraren in stenografie „Groote" te Vlissingen examen gehouden in steno een machineschrijven. Steno-typisten: aangemeld en ge slaagd 2. de dames J. C de Troye en L. J. de Wolf beide te Middelburg Typisten: Aangemeld en geslaagd 5; de dames H. M. de Hoo.ge te Vlissin gen (met lof); J. C M. van Keulen, J. C C. Biondina en A. M, van Boven allen te Middelburg; N.. Jongepier te St. Laurens Kantoorstenogr. Ned. 130 lgr/m. Aange meld en geslaagd 4: de dames J. J Ver- straate te V e e r e B. Hendrikse te Vlissingen; C. Meyers te S e- rooskerke en de heer A. J. van Dijke te Middelburg. Idem Duitsch 100 lgr/m. Aangemeld en geslaagd 1; mej A. H. Nidelstein Walter te Vlissingen. Idem Engelsch 100 lgr/m. Aangemeld en geslaagd 1: mej. M. Blokland Visser te Vlissingen. Voor het gewone politiediploma van den Ned. R.K. Politiebond St. Michaël is ge slaagd de heer H. F. Holzapfel te Vlis singen. AAGTEKERKE De diaconie der Ger. Gem. heeft het bouwen van een nieuwe pastorie, bij inschrijving gegund aan den heer A. J. Melis te Bo.rssele. VEERE In de week van 6 tot 11 No vember hebben, gedurende een vischtijd van vijf dagen, 22 vaartuigen op toer beurt varend 4343 kg consumptiegarnalen alhier aangevoerd 'T ZAND. Aan de bijzondere school voor onderwijs op Geref. Grondslag is met in gang van 1 Jan. 1940 als onderwijzeres voor vast benoemd mej. M. M. den Hollander te Middelburg. (De Z.) HANSWEERT. Het sleepschip Koningin Wilhelmina, geladen met suikerbieten is nabij Kamperland omhooggevaren en blij ven zitten Later is het schip met behulp van de sleepboot Zeehond vlotgesleept. Het met suikerbieten geladen mo torschip Hoop op Zegen kreeg gisterna middag op de Westerschelde machinescha- de Het recherchevaartuig Albatrt>s heeft het schip op sleeptouw genomen en hier binnengesleept. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: matige tot krachtige wellicht tijdelijk verder toenemende meest Z.W wind, betrokken tot zwaar of half bewolkt, waarschijnlijk eenige regen, aanvankelijk weinig verandering in temperatuur, later waarschijnlijk iets kouder. UKKEL: vrij sterke wind uit Z.W. rich tingen, stormgevaar aan de kust, bewolk te tot betrokken en vrij nevelige hemel, regen of motregen, opklaringen, aanhou dend matige temperatuur. Wo 15 Nov. Zon op: 7 ~h 21; onder: 16 h 08; licht op: 16 h 38; maan op: 11 h 01. E.K. 18 Nov. Hoog- en Laagwater te Vlissiiigeii: Hoogwater. Laagwater. November. Dinsdag 14 2.48 15.06 9.20 21.33 Woensdag 15 3.28 15.48 10.03 22.14 Donderdag 16 4.09 16.30 10.41 22.50 Westkapelle is 28 min. en Domburg 2ö min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Hoogwater. Laagwater. November. Dinsdag 14 4.50 17.02 10.23 22.38 Woensdag 15 5.26 17.39 11.05 23.21 Donderdag 16 6.03 18.16 11.44 23.58 YERSEKE. De eerste orders voor geknip te en ruwe mosselen uit Frankrijk zijn goed te noemen. Gisteren had één handelaar een order van 400 baaltjes (20.000 kg) te ver werken, wat, ook gerekend naar andere sei zoenen, als bevredigend mag worden be schouwd. Het zoo zeer gevreesde, dat dit seizoen voor de verzending naar Frankrijk zeer slecht zou worden, geraakt door deze eer ste goede teekenen weer wat op den achter grond, en indien, geen bijzondere tegenwer king zal worden ondervonden bestaat alle hoop, dat Frankrijk evenals andere jaren, ondanks den oorlogstoestand één van onze beste afnemers zal zijn. Daar vele lokalen voor inkwartiering zijn opgeëischt, hebben vele vereenigingen groote moeite om een geschikte plaats voor vergadering en repetitie te bemachtigen. Enkele kunnen zelfs heelemaal nergens terecht, en o.a. de gymnastiekvereeniging heeft geruimen tijd geen oefeningen kun nen houden, en ziet zich genoodzaakt, door deze ernstige handicap, de oefeningen tot nader order stop te zetten, daar met den besten wil hier vpor deze vereeniging geen geschikte oefenplaats kan worden gevon den. Dat dit voor deze club, die den laat- sten tijd zooveel goeds van zich liet hooren, in zekeren zin als een genadeslag moet worden beschouwd ligt voor de hand. Het Nutstooneel alhier dat op uitnoo- diging van O. en O., te Hansweert aldaar een uitvoering voor de militairen zou geven van „de Rare", ziet haar goede plannen mis lukt, aangezien de zaal waar de uitvoering zou worden gehouden niet meer beschik baar is. EERVOL ONTSLAG BURGEMEESTER ZANDEE. KLOETINGE. Bij Kon. Besluit van 13 November 1939 is aan den heer C. Zandee, op zijn verzoek, met ingang van 31 Decem ber 1939, eervol ontslag verleend als bur gemeester der gemeente Kloetinge. LATE FRAMBOZEN. KAMPERLAND. In den tuin van den landbouwer A. v. Nieuwenhuyzen in den Spieringpolder alhier groeien nog rijpe frambozen. Het is niet dat de vruchten maar hier en daar tot wasdom gekomen zijn, doch ze hangen met trossen tegelijk aan de struiken. De vruchten zijn grooter dan van den zomer en de pluk ervan gaat sinds vier weken geregeld door. BRESKENS. Gisteravond hield burge meester mr. J. P. Drost een rede over de Radio-centrale, ten doel hebbende om de ingezetenen voor te lichten in geval van nood, huisvesting te verleenen aan hen die genoodzaakt zullen zijn hun woningen te ve,rlaten Er is daarvoor een comité opgericht, dat reeds heden bij de ingeze tenen de woningen zou komen opnemen. Uit goede bron vernemen wij dat van de Roode Kruisafdeeling Breskens het ledental is geklommen tot 198. OPENING SCHOOL D TE SLUISKIL. Maandagmorgen vond de officieele inge bruikstelling der nieuw gebouwde openbare lagere school te Sluiskil plaats. Te ongeveer 10 ure hadden zich voor het nieuwe school gebouw verzameld de burgemeester van Terneuzen, mr. P. H. W. F. Teilegen, de wethouders, de heeren L. J. Geelhoedt en D. E. de Kraker, het overgroote deel der raadsleden, de secretaris, de heer B. I. Zon- nevijlle, de oud-wethouder, de heer Van Cadsand, de oudercommissie, het onderwij zend personeel der school, en de schoolkin deren. Tusschen een haag van schoolkinderen schreden de genoodigden op den ingang der school toe, waarop de Edelachtb. heer Tel- legen door het doorknippen van een voor den ingang aangebrachte lint de symboli sche openstelling van het gebouw verricht te. In de ruime gymnastiekzaal vonden even later gemeentebestuur?, genoodigden en schoolkinderen elkander weer, waar de Edelachtb. heer Teilegen de openingsspeech hield. Hij wees er op, dat, hoewel de tijden critiek zijn en zich voor een uitbundige feestvreugde niet leenen, het gemeentebe stuur van Terneuzen gemeend heeft, deze officieele openstelling niet zonder eenig ceremonieel te moeten doen geschieden. Spreker deelde mede, dat de Inspecteur van het L. O. die uitgenoodigd was, de of ficieele opening bij te wonen, wegens ambtsbezigheden hiertoe was verhinderd. BEURS VAN AMSTERDAM. Amsterdam 1936-3% 86% Zeeuws. Hyp. B-3% 8585 Cities Service Cy. P. 1958 5 52%—53% A Amsterd. Bank 92%95 A Ned. Gist- en Spiritusf. 306 A De Schelde N B. 4041 C Am. Smelt en Ref. 38%—38% A Houth Alberts 68—67% C Chesapeake en Ohio 31%29% C Pref. Kansas City South. 15%15% C Union Pac. Rr. 7878 Ned. 38 1000-3 84%—85% O. Indië 37 1000-3 84—84 A Koloniale Bnk. 160161% A N.I. Hbk. 600 104%—104% C Ned. H. M. 1000 83%—87% A v. Berkels Pat. 30%31 C Calvé-Delft 68—68 A Lever-Bros en Unilever 85%98-% A Philips Gem. B. afg, 134%—135-33% C Am Car en Foundry 25%—25%-% C Anaconda Cop. 2524%-% C Bethlehem St. 63%—63%-62% C Kennec Copper 30%30-29% C Rep. Steel 19%—18%-% C U. States St. C. 52%—51%-% C North Am. Cy. 17-%—17% A Kon. Petr. Mpij. 250%—261%-65 C Contin. Oil Cy. 18%—18% C Phillips Petr. Comp. 30%30% C Shell Union O.C. lOVs—10%-% C Tide Water Ass. Oil'8%9-% A Ned. Scheepv. U. 108107-08% A H.V. Amsterdam 389%391%-94 A Java Cult. Mij. 228 A N.I. Suiker U. 227—229 A Deli Batavia 111111-10% C Deli Mij. 1000 153%—154% C Deli Mij. 1000 153%—154% BEURSTHERMOMETER DINSDAG. Markt Philips Koninkl. Rubber Wettig HVA Unilever Obl.Markt Amerika Tabak - Suiker gedeponeerd.) A Senembah 125%—126% C Baltimore en Ohio 5%5% C Southern Pac. Cy. 12%—12-% A Southern Rlw. 13%—13% A Amst. Rubb C 192-192-93 A Deli-Bat Rubb. 144%—149-% A Hessa Rubber 101104% A Serbadjadi S.R. 99%98% WISSELKOERSEN. Heden. Gisten Londen 7 47 7i.33 Berlijn 75.55 75.37% Parijs 4 24 4.16 Brussel 30.68 30.71 New-York 188% LS POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. (Zitting van Dinsdag 14 November 1939). De volgende personen werden o m. ge dagvaard: M. J. D53 jaar koopman te Yerseke wegens beleediging van Cornelis van Oe- veren op 21 September 1939 te Yerseke Eisch en vonnis 10 of 5 dagen. F. J. S„ 55 jaar, werkman te Hans- weert, wegens beleediging van den ge meenteveldwachter J. Verlare' op 16 Oc tober 1939 te Kruiningen Eisch en vonnis 15 of 10 d. A. K48 jaar, koopman te Kruiningen, wegens het. op 13 October 1939 te Krui ningen verkoopen van een rubberband aan P. B. Rijk, zulks, zonder schriftelijke ver gunning van den directeur van het Rijks bureau voor rubber. Eisch 10 of 5 dh. Vonnis 3 of 2 dh P. B R„ 28 jaar, loondorscher te Scho- re, wegens het op 13 October 1939 te Kruiningen vervoeren van een rubber autoband. Eisch 10 of 5 dh. Vonnis 3 of 2 dh. Zondagsrijders. Wegens het op Zondag opzettelijk in strijd met de voorschriften van den mi nister van economische zaken benzine verbruiken tot het doen rijden van een motorrijtuig, stonden o m. de volgende personen terecht: Pr. van V. 29 jaar, bakker te Biervliet Vonnis 10 of 5 dagen. C. M. B„ 59 jaar, landbouwer te IJzen- djjke. Vonnis 10 of 5 dagen. J. V-i, 32 jaar, crisisambt,enaar te 's- Gravenpolder. Vonnis 15 of 10 dagen. S. H. van Sen B 45 jaar, landbouwer te Wisenskerke Vonnis 15 of 10 dagen D. J. S 42 jaar, schipper te Yerseke, we gens poging tot verboden uitvoer van 64 liter benzine op 9 October 1939 te Sas van Gent Deze benzine was verborgen on der een lading mosselen in het schip Ye 62, met welk schip hij voer naar Sas van Gent om deze mosselen en tegelijk de 64 liter benzine uit te voeren naar Belgie, zijnde de uitvoering van dit misdrijf niet voltooid doordat de benzine werd ontdekt door de belastingambtenaren, die de ben zine in beslag namen. Vonnis 20 of 10 dagen en verbeurd verklaring der benzine. J. van de S„ 28 jaar, schipper te Oud dorp, wegens beleediging van Dirk Dane op 5 October 1939 te Breskens. Eisch en vonnis 10 of 5 dagen. Goes. Overleden: P. van Hese 75 j. echtgen. M. Ph. Brouwer (D.Z.) Vervolgens memoreerde hij het groote aan deel dat de oudwethouder, de heer Van Cad sand in de tot standkoming van het ge bouw heeft gehad, en bracht hem hiervoor hulde. Den kinderen drukte hij op het hart, nu zij een nieuwe school hebben gekregen, er op te letten, dat zij deze ook in zoo goed mogelijken toestand onderhouden. Vervolgens memoreerde hij, dat de school is tot stand gekomen onder de technische leiding van den heer B. van der Griendt, ge meentebouwmeester, en prees het gemeen tebestuur gelukkig, dat zij over krachten beschikt, die een dergelijk werk op zich kunnen nemen en tot uitvoering brengen. Ook den heer A. de Clercq, die met de da- geljjksche leiding van den bouw was belast, bracht hij daarvoor hulde. Hiermede was de officieele opening ver richt. (Tern. Crt.) AUTOMATISCHE TELEFOON IN TERNEUZEN. Hedenmiddag werd de automatiseering van het plaatselijk net der Rijkstelefoon te Terneuzen, als tweede plaats in Zeeland, in dienst gesteld. Hieraan ging vooraf een bezichtiging van de nieuw gebouwde telefooncentrale, onder leiding van het districtshoofd van de Districtscentrale van de Rijkstelefoon te Breda, den heer De Voogd en enkele hoofdambtenaren, waarbij tegenwoordig waren het gemeentebestuur van Terneu zen en een deputatie van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Terneuzen. Neem dadelijk 'n "AKKERTJE" (lot 4 per dag) en kruip onder de wol. Ze bekorten de ziekte, verdrijven koorts en pijnenI (Ingez. Med.] Het lid der Tweede Kamer graaf De Mar- chant 'et d'Ansembourg (N.S.B.) heeft aan den minister van Defensie de volgende vra gen gesteld: Is het waar, dat een overste onder ver denking van spionnage in arrest is gesteld? Indien dit inderdaad het geval is, is de minister dan bereid den naam of althans de aanvangsletters van den naam van den in arrest gestelden hoofdofficier mede te dee- len, opdat een eind wordt gemaakt aan de verdenking, die door een persbericht over een arrestatie van dezen aard op alle over sten van het Nederlandsche leger is ge legd? Niets van waar zegt de minister. Hedenmiddag reeds heeft minister Dijxhoorn op deze vragen geantwoord. Het antwoord luidt, dat geen officier van wel ken rang ook verdacht van spionnage in ar rest is gesteld. Leening van 50 millioen dollar gevraagd aan Amerika. De heer F. van Gheel Gildemeester, pre sident van het Internationale Comité voor Joodsche Vluchtelingen, heeft een beroep gedaan op president Roosevelt om de Joden uit alle deelen van de wereld te helpen om in een groote Joodsche stad te kunnen wo nen. Deze stad, de grootste die ooit ontwor pen zou zijn, zou aan de oevers van het Tsana-meer in Abessynië komen te liggen. Gildemeester verzoekt president Roose velt om financieelen en diplomatieken steun in verband met de nieuwe nederzet ting. Hij zet zijn plannen om de Joden uit Centraal-Europa te evacueeren uiteen. Volgens deze plannen zouden de Joden een permanent verblijf in Ethiopië vinden, waar zij zouden kunnen werken en leven. Gildemeester vraagt Roosevelt om een leening van 50 millioen dollars teneinde de plannen te kunnen realiseeren tot oprich ting van een internationale organisatie, die de Joodsche problemen zou behandelen. De boodschap aan Roosevelt ging verge zeld van een algemeen adres, gericht aan alle personen, die zich voor de Joodsche problemen interesseeren, ongeacht hun godsdienst, ras of politieke overtuiging. De boodschap luidt: „Excellentie, Ik spreek tot u uit naam van tienduizenden, die overtuigd zijn, dat slechts een kolonisa tie op groote schaal in staat is om de Jo den uiteindelijk te vrijwaren van progroms Een dergelijke kolonisatie is reeds meer dan een jaar voorbereid met het vaste voor nemen deze in Ethiopië te stichten. Ik weet zeer goed, dat zoowel het Amerikaansche volk als zijn president nooit in gebreke zijn gebleven de menschheid ter zijde te staan. Wij zijn nog steeds overtuigd dat geduren de de eerstkomende vredesconferentie een voor alle partijen bevredigende oplossing slechts kan worden gevonden, indien het den Joden zal zijn toegestaan deel te ne men aan internationale conferenties. Het plan-Van Gildemeester omvat een leening van 50 millioen dollars, die in de Vereenigde Staten en Zuid-Amerika geslo ten zou moeten worden teneinde een begin er mede te kunnen maken. Ofschoon het plan gebaseerd is op het be scheiden aantal van 3Q a 40 duizend Joden, zal het indien met succes bekroond mogelijkerwijze uitgebreid worden over een millioen Joden. Het plan is reeds met toe stemming van de Italiaansche en de Duit sche regeering uitgewerkt. De leden van de Gildemeester-commissle zullen binnen kort naar het Tsana-meer vertrekken ten einde de grootte van de kolonie en de lig ging in kaart te brengen.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 2