C 8,GOESCHE COURANT) Nederland's positie tusschen - de oorlogvoerenden. „Men heelt onnoodig ongerustheid gekweekt'', zegt dr. Colijn. Steun aan gemobiliseerden en indirecte slachtoffers van den oorlogstoestand De Koningin ontving den gezant van Amerika. Een zenuwachtige Zaterdag avond „ergens in Nederland'' De houding van Duitschland is ondubbelzinnig en bekend, zegt Berlijn. Het buitenland over de rede van jhr. De Geer. Spion in Volendammer kleeren. 103 schepen tengevolge van den oorlog verloren gegaan. Ook een Duitsche stap in verband met het vredes initiatief. Wijziging van den theeprijs te verwachten? Tijdige voorlichting gewenscht. NUMMER 269 182e JAARGANG Dagblad. Uitgave G.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. TWEE BLADEN EERSTE BLAD MIDDELBURGSCHE COURANT DINSDAG 14 NOVEMBER 193» Advertentiën 30 cent per regel, Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Van semi-officieele zijde wordt uit Ber lijn gemeld: Een der voornaamste onderwerpen der internationale persbesprekingen van de laatste dagen was het zg Duitsche voorne men om Nederland en België binnen te rukken. Van Duitsche zijde bestond, naar men in Berlijnsche politieke kringen verklaart, geen aanleiding ten aanzien van dit feit in de Engelsche en Fransche en een deel van de ne.utrale pers stelling te nemen, want de Duitsche houding tegenover de neutra le staten is ondubbelzinnig vastgelegd en bekend „Naar men weet, zal Duitschland, vol gens zijn duidelijke verklaringen, de neu traliteit van Nederland en Bel gië zoolang eerbiedigen, als Engeland en Frankrijk deze neutraliteit respecteeren en als Nederland en België zich zelf in staat toonen hun neutraliteit strikt te bewaren. Wanneer niettemin uitgebreide kringen in Nederland en België in een ongewone opwinding geraakten met daarop volgen de zeer nadeelige verschijnselen voor het binnenlandsche leven van deze staten, en ook in andere landen ernstige bezorgdheid ontstond, dan zijn deze staten het slacht offer geworden van het onscrupuleuse propagandawerk, in de eerste plaats van de Britsche en Fransche Nieuwsbureaux Reuter en Havas, die in een toegenomen onrust van Europa, een van hun oorlogs doeleinden zien Tenslotte is ook bekend, met welke methoden de Engelsche propaganda tijdens den wereldoorlog werkte, en hoe zij thans weer werkt." DE REDE VAN DEN MINIS TER-PRESIDENT. In welingelichte kringen te Londen, al dus de diplomatieke redacteur van Reu ter, juicht men het vertrouwen, dat uit de radiotoespraak van den Nederlandschen minister-president jhr. mr. De Geer, sprak, toe. Men heeft slechts bewondering voor de kalmte, die het Nederlandsche volk ge toond heeft en waarmede het zich op alle gebeurlijkheden heeft voorbereid. In ge zaghebbende Britsche kringen zegt men de wilde geruchten te betreuren, die in de Engelsche pers de ronde hebben ge daan over Nederland. In Duitsche officieele kringen weigerde men vooralsnog commentaar te leveren op de rede van jhr. De Geer. Men zeide, dat Duitschland's standpunt trouwens bekend geacht mocht worden. Volgens de Msb. zeide men intusschen verheugd te zijn, dat een bevoegd persoon In den rug van zijn costuum een fototoestel gemonteerd. Ergens in ons land bij een versterking, aldus „Het Vaderland", stond Zaterdagmid dag een man in Volendammer kleeder dracht prentbriefkaarten te verkoopen. Er waren veel soldaten aan het werk, en op den weg bevonden zich enkele voorbijgan gers. Een van de burgers zeide tot den Volendammer, dat hij toch beter de prent briefkaarten kon verkoopen als de soldaten vrjj hadden. De man antwoordde hierop, dat hij toch ook moest leven, doch zijn ant woord had een meer buitenlandsch dan Vo- lendamsch accent, hetgeen natuurlijk arg waan wekte. De burger deed echter of hij niets be merkt had en deed den commandant me- dedeeling van zijn ervaring. Natuurlijk was de Volendammer toen in een oogwenk ge arresteerd. De man was inderdaad een vreemdeling. In den rug van zijn Volendam- sche pak was een fotografietoestel gemon teerd, waarvan de ontspanner zich in een van de knoopen aan de voorzijde bevond. In het toestel bevonden zich enkele films, waarop opnemingen verricht waren. Ze zijn natuurlijk in beslag genomen en zullen ont wikkeld worden. Volgens Lloyd's List zijn tot en met Vrij dag 10 November tengevolge van den oor log, door torpedeering, op mijnen loopen etc. in totaal 103 schepen verloren gegaan met een tonnage van 415.400 ton. Hierbij waren: 54 Engelsche schepen; 7 Fransche; 2 Belgische; 3 Deensche; 2 N e d e r - landsche; 4 Finsche; 4 Grieksche; 10 Noorsche; 7 Zweedsche; 1 Russisch schip en 9 Duitsche schepen. de leugens over beweerde agressieve be doelingen van Duitschland tegenover Ne derland aan de kaak heeft gesteld. „Propaganda der Geallieerden." De Italiaansche avondbladen van giste ren schreven, naar aanleiding van de ra diorede van jhr. De Geer, ervan overtuigd te zijn, dat de zg. dreigende invasie van Duitschland in Nederland geherleid moet worden tot niets anders dan propaganda der Geallieerden. De „Giornale dfltalia", die dikwijls be schouwd wordt als de spreekbuis van Mus solini, schrijft, dat Duitschland er nooit over gedacht heeft om Nederland binnen te vallen Het blad is van meening, dat een dergelijke alarmeerende propaganda tenslotte moet neerkomen op het hoofd van degenen, die deze propaganda bedrij ven. Het blad van het Vaticaan, de „Osser- vatore Romano" wijdt eveneens aandacht aan de van Engelsche zijde in de wereld gebrachte geruchten over een Duitschen inval in Nederland Hét blad is van mee ning, dat dergelijke krantenberichten ei genlijk een beleediging zijn voor de Duit sche politiek. Als zoo'n inval (werkelijk zou plaats hebben, dan zou dit de ver ontwaardiging der geheele wereld tenge volge hebben Afgezien van Duitschland's verzekeringen aan ons land, gelooft de „Osservatore" dan ook, dat een dergelijke inval een der domste dingen zou zijn, die Duitschland zou kunnen doen, wat dit land zichzelf natuurlijk ook bewust is. De consequenties, zegt het Vaticaansche or gaan, zouden wellicht over den uitslag van het conflict beslissen. HET VREDESINITIATIEF. De antwoorden van Engeland en Frank rijk, zoo schrijft de „Popoio di Roma'l, op het aanbod van goede diensten van de Koningin van Nederland en den Koning van België, hebben de bruggen niet ver brand. Het antwoord van Engeland verschilt in één opzicht van vroegere ministerieele ver klaringen, nl dat het niet als essentieele voorwaarde voor vredesonderhandelingen herhaalt, dat er wijziging moet komen in de regeering of in 't regiem van Duitsch land, doch alleen een verandering in de politiek van de huidige Duitsche regeering. In riergeljjke omstandigheden zegt het Italiaansche blad het niet onmogelijk te achten een formule te vinden om de res- teerende moeilijkheden te overwinnen In middels wordt het antwoord van Duitsch land met spanning verbeid. Het wordt eerst thans met zekerheid bekend, dat H M. de Koningin Zondag avond om half tien nog den gezant der Ver. Staten, te Den Haag heeft ontvangen Men brengt dezen onverwachten stap in verband met het vredesinitiatief van H M. de Koningin en ZM Koning Leopold. De gezant bleef ten paleize tot tien uur Van regeeringswege is geen mededeeling over dit bezoek verstrekt, doch men acht het in Den Haag waarschijnlijk, dat de gezant een boodschap heeft overgebracht van presi dent Roosevelt, welke boodschap dan de sympathie van Amerika voor het streven naar vrede zou hebben uitgedrukt. De Duitsche gezant te 's-Gravenhage heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan het departement van Buitenlandsche Zaken Hoewel een officieele mededeeling over Duitschland's definitieve houding te genover het vredesinitiatief nog niet is verstrekt, meent men dit bezoek toch eveneens in verband te moeten brengen met den stap van H.M. de Koningin en ZM Koning Leopold. o GEEN STAKINGEN GEDURENDE DEN OORLOG. In een vergadering te Manchester (Eng.) zijn werknemers- en werkgeversvertegen woordigers van de steenkolenmijnen in Lancashire en Cheshire overeengekomen, dat „voor den duur van den oorlog en zes maanden daarna" geen stakingen geprocla meerd zullen worden. o De laatste dagen heeft er in ons land een behoorlijken aanvoer van thee plaats gehad. Daardoor zou men er op kunnen rekenen, dat voorloopig de prijs van de thee geen verandering ondergaat Dat bin nenkort in de prijsregeling echter toch een wijziging zal komen is niet uitgesloten te achten. Immers de theeprijzen te Am sterdam zijn lager dan op verschillende an dere wereldmarkten Dit heeft tengevolge, dat de producenten er wel eens de voor keur aan zullen kunnen geven om de thee op die markten waar een hoogere prijs voor de thee gemaakt wordt, te brengen Teneinde dit te voorkomen en om een voldoenden aanvoer in ons land te waar borgen is een commissie ingesteld welke de Nederlandsche regeering van advies zal dienen inzake den theeprijs. Het is dan ook niet uitgesloten, dat zij zal voorstel len een nieuw prijspeil, d w.z een hoogere prijs voor dit product vast te stellen. Een speciale verslaggever van de Tel. heeft een onderhoud gehad met den oud ministerpresident dr. H. Colijn en hem ge vraagd hoe hij in deze moeilijke dagen de positie van ons land zag. Dr. Colijn zeide, dat „de ongerustheid, die er in het volk heeft geheerscht en die in sommige opzichten zelfs 't belachelijke be gon te benaderen, wel 'n bewijs is, dat het met onze zenuwen nog niet in orde is. Nu moet men echter niet vergeten, dat Nederland thans meer den een eeuw vrede heeft gekend. Voor bijna geen volk ligt de herinnering aan 'n werkelijken oorlog, waarin net land betrokken was, zoover weg als voor Nederland. Zelfs een land als Zwit serland heeft in het midden der 19de eeuw op zijn bodem nog gevechten geleverd ge zien. Voor ons is de oorlog en wat er mee samenhangt iets zeer onwezenlijks en het is daarom, dat wij door alarmeerende berich ten allicht wat eerder opgeschrikt worden dan andere volken". Op de vraag of er dan niets te doen is om die nerveusiteit wat te beteugelen, ant woordde dr. Colijn: „Ongetwijfeld. De regee ring kan door tijdige voorlichting veel doen om de zenuwachtigheid bij het publiek te voorkomen. Eerste voorwaarde daarvoor is, dat zjjzelf met groote koelbloedigheid de dingen onder de oogen ziet. En de berich ten, die ze ontvangt, moet ze op hun waar schijnlijke waarde scherp toetsen. Het is natuurlijk voor de regeering ook wel eens moeilijk om zulks te doen, dat is tenminste mijn ervaring. In de momenten van span ning in het verleden hebben mij talrijke be richten bereikt, zelfs met vermelding van den dag erbij, dat Duitschland voornemens was in ons land een inval te doen. Natuurlijk mag geen enkel bericht van dien aard verwaarloosd worden. Maar men mag en moet het toetsen aan de re delijke waarschijnlijkheid. En dan lijkt het mij het beste om, als men zich verplicht acht over te gaan tot het nemen van bij zondere maatregelen, daarvan ook dadelijk mededeeling te doen, opdat het volk wete waarom het gaat." Dr. Colijn was voorts van meening, dat men onnoodig ongerustheid gekweekt heeft. „Verschillende maatregelen moesten den indruk wekken, alsof er op een bepaalden dag iets geweldigs te gebeuren stond, ter wijl een rustige overweging moeilijk tot een andere conclusie kon leiden, dan dat het in 't algemeen wel gewenscht was om voor zorgen te treffen, maar niet om dit te doen op schrikwekkende wijze. Intusschen zal men nu wel hebben inge zien, dat de geduchte gevaren zijn uitge bleven. Het is te hopen, dat men daar een les uit zal trekken. Juist omdat ons volk op dit gebied zoo weinig gewend is en zoo weinig vertrouwd is met den uitzonderlijken toestand, waarin wij leven, moet men er voor zorgen, dat er zoo weinig mogelijk opzienbarende veran deringen in de militaire maatregelen wor den aangebracht. Elke bijzondere actie doet de menschen opschrikken en maakt ze zenuwachtig, daarom is 't beter de militaire voorzorgen zoo in te richten, dat ze onder alle omstan digheden geacht kunnen worden voldoende te zijn. Of althans zoo, dat de wijzigingen, die men noodig oordeelt, om zoo te zeggen binnenshuis kunnen blijven. En is het dan noodig om op een gegeven oogenblik iets te doen, dat verder gaat, dan acht ik het gewenscht, dat gelijktijdig met het nemen van die maatregelen ook een zekere uitleg aan ons publiek wordt gege ven. Dat schijnt ons Nederlandsche volk nu eenmaal noodig te hebben. Maar ook om andere reden: Als wij b.v. door onze daden voortdurend demonstree- ren, dat wij beducht zijn voor een vijande lijke daad van een bepaalde mogendheid, hoewel die mogendheid uit en te na ge tuigd heeft van zijn wil om onze neutrali teit te eerbiedigen en dat geldt voor beide partijen dan behoeft men er toch niet over verwonderd te zijn, dat daaruit onwelwillende beoordeelingen voor ons land voortvloeien. En misschien ook nog wel wat anders. Men kan zich wel voorstellen, hoe er in het vuistje gelachen wordt over de opzienbarende maatregelen, wanneer ier geen vuiltje aan de lucht geweest is, en dit draagt er ook niet toe bij, om de achting voor onze houding te vergrooten. Koelbloedige rust, onbewogenheid, door- loopende paraatheid, tijdige voorlichting zjjn de pilaren, waarop onze gedragslijn moet rusten." Minister-president jhr. mr. D, J. de Geer in de studio der P.T.T. te Den Haag tijdens zijn rede, waarin hij Maandagmiddag het woord richtte tot het Nederlandsche volk. Zaterdag aanstaande, 18 November, zal hier in Middelburg de collecte voor het ALGEMEEN STEUNCOMITé 1939 gehouden worden. Ik mag deze collecte wel warm aanbevelen. Zooals men in de pers heeft kunnen lezen, zal het Algemeen Steuncomité 1939 de opbrengst der collecte hoofdzakelijk gebruiken voor bijzonderen steun aan gemobiliseerden en aan indirecte slachtoffers van den oorlogstoestand. De bijzondere steun aan gemobiliseerden of aan hun gezinnen zal worden gegeven door middel van de z.g. STAMIL (Koninklijke Nationale Vereeniging tot Steun aan Milicien), en wel in gevallen, waarin de wekelijksche soldij of kostwinnersvergoeding, ook na mogelijke verhooging, beslist ontoereikend blijkt, dan wel bemiddelende hulp voor bedrijf of gezin noodzakelijk wordt geacht. De bijzondere steun aan indirecte slachtoffers van den oorlogstoestand wordt gegeven door bemiddeling van het Nationale Fonds voor Bijzondere Nooden aan personen, die zonder gemobiliseerd te zijn, door den oorlogstoestand in hun bestaan bedreigd worden, en niet voor regelmatigen steun van kerkelijke of particuliere zijde of van overheidswege in aanmerking komen. Bovendien hoopt het Algemeen Steuncomité 1939, als de middelen het gedoogen, ook nog langs anderen weg hulp te bieden. In het algemeen zal de hulp gegeven worden via de plaatselijke afdeeling van de STAMIL en de plaatselijke Commissie van Samenwerking van het Nationaal Fonds van Bijzondere Nooden, Deze plaatselijke Commissie zal onmid dellijk tien percent ontvangen van de zuivere opbrengst van de collecte in hare gemeente. Het Algemeen Steuncomité 1939 behartigt een bij uitstek nationaal doel en vormt een noodzakelijke en zeer gewenschte aanvulling van de mobilisatie maatregelen. Het is zonder twijfel om die reden, dat H.K.H. Prinses Juliana het Eere-Voorzitterschap op zich heeft genomen en vooraanstaande personen uit de meest verschillende groepeeringen van ons Nederlandsche volk het comité hunnen warmen steun verleenen. Laat ons geven aan het Algemeen Steuncomité 1939 een daad van solidari teit en van dankbaarheid zijn. In deze dagen hebben wij allen gevoeld, hoe wij als Nederlanders solidair zijn en moeten zijn. Laten wij ook onze solidariteit metterdaad toonen in het bijzonder tegeno ver hen, die thans in'groote zorgen verkeeren. En bovenal, laat ons geven een uiting van dankbaarheid zijn dankbaarheid tegenover onze soldaten, maar dankbaarheid vooral tegenover Hem, die opnieuw de ergste bedreiging van ons volk heeft afgewend en maakt, dat wij nog iets kunnen geven. J. VAN WALRé DE BORDES. Een zenuwachtige stemming is onder de bevolking van verschillende steden en dorpen in ons land verspreid, toen de militairen Zaterdag en Zondag allerlei mi litaire maatregelen namen Tegen 5 uur Zaterdagmiddag werd „er gens in Nederland" de brug nabij een stad geheel voor alle rijverkeer afgesloten meldt de Tel. De bussen, die een kwartierdienst on derhouden, stopten van beide richtingen voor de brug. De reizigers moesten uit stappen en naar de overzijde loopen, waar een andere bus voor de verdere réis stond te wachten. Van zes tot ongeveer acht uur was de busdienst echter geheel gestoord, terwijl daarna nog slechts een uurdienst onderhouden werd. Ook op den weg werden de maatregelen verscherpt). Met inachtneming van de grootste voorzichtigheid kon het verkeer echter doorgang vinden. De maximum snelheid was 15 km per uur. Slechts een oogenblik is de brug volkomen afgesloten geweest, doch de verkeersfjile werd zoo groot, dat besloten werd den rijweg weer open te stellen. Vanzelfsprekend was het verkeer" op den drukken weg den geheelen avond gestagneerd. De treinenloop ondervond in den voor avond belangrijke vertraging, die eerst na eenige uren tot vertragingen van onge veer tien minuten kon worden terugge bracht. Het telefoonverkeer was onmoge lijk geworden. In Me stad kon nog slechts op een 200 toestellen aansluiting verkre gen worden. Brachten deze maatregelen reeds ont steltenis teweeg voor' de menschen, erger werd dit, toen de politie omstreeks half- tien een circulaire van den burgemeester dezer gemeente verspreidde onder de be woners van de buurten rond de brug. Dezen werd gewezen op de mogelijkheid, dat de brug 's nachts opgeblazen zou wor den en hun werd aangeraden elders in de stad nachtverblijf te zoeken Wilde men thuisblijven, dan verdiende het aanbeve ling te gaan slapen in een vertrek, dat niet aan de brugzijde was gelegen, terwijl de vensters, die op de brug uitzien, geo pend dienden te worden. De circulaire had tot gevolg, dat een groot deel van de bewoners in veiliger wijken van de stad bij familie of kennissen intrek ging ne men. ■I Den geheelen avond en gedurende de eerste uren van den nacht trokken de menschen gepakt en bezakt uit de gevaar lijke zone weg. In een stadswijk heerschte bijna een paniekstemming. Bijna iedereen zocht, na het ontvangen van de circulaire, een goed heenkomen, of schoon velen, na wat gekalmeerd te zijn, hun eigen woning weer betrokken. Men schen, die hier en trouwens ook in andere deelen van de stad gelogeerd waren, zjjn met den eersten trein den besten naar huis teruggekeerd Ook zijn velen uit zichzelf uit de stad vertrokken.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1