Churchill trekt weer eens van leer. Düitschland en het aanboaHet onderzoek naar den aanslag! van goede diensten Het volk met de sterkste zenuwen is het best gewapend. op Hitier. Nieuwe beschuldigingen tegen Düitschland. DE POLITIEKE SITUATIE. „Een Duitsch-Engelsch verbond het beste voor de beschaving". Amerikaansch oud-minister waarschuwt tegen „lawine uit Oost-Europa". Twee gevechtsvliegtuigen zonken in de haven van New-York. Sabotage? Spoorwegramp in Düitschland. Reeds 43 dooden en 60 gewonden te betreuren. Wat Goebbels ziet als het doel der Engelschen. „Moreele overwegingen." FRANSCHE LUCHTAFWEER- GRANATEN OP DE PANNE NEERGEKOMEN. DUITSCHE DRUK OP SCANDINAVIë? Door de stratosfeer van Frankrijk naar Zuid-Amerika. KUNST EN WETENSCHAPPEN Oscar Tourniaire overleden. hun 2— 16 13 13 8 2 2 De Britsehe minister van marine, Chur chill, heeft Zondagavond te Londen een radio-redevoering gehouden, waarin hij ztJn visie op de ontwikkeling van den oorlog weergaf. Nu wrj eenmaal in oorlog zijn, zoo ze'de hij, zullen wij oorlog voeren en voort gaan met oorlog te voeren, tot de ande re partij er genoeg van heeft „Gij weet, dat ik het niet altijd eens ben geweest met Chamberlain, hoewel wij steeds persoonlijke vrienden zijn geweest. Hij is een man met een zeer taai karak ter en hij] zal even hardnekkig voor de overwinning vechten, als hij het voor den vrede heeft gedaan Gij kunt er volkomen zeker van zijn, dat of al hetgeen waarvoor Groot-Brittannië en Frankrijk in de mo derne wereld willen behouden, teloor zal gaan, of dat Hitier, het nationaal-socia- listische regime en de voortdurend terug- keerende Duitsche of Pruissische bedrei ging van Europa gebroken en vernietigd zal worden. Zoo staan de zaken Thans worden wij aangevallen door een koor van verschrikkelijke bedreigingen De na- tionaal-socialistische regeering lucht door tusschenkomst van alle neutrale staten in- inlichtingen van ingewijden over de ver schrikkelijke wraak, welke zij over ons zal doen neerkomen en zij bazuinen dit ook uit door tusschenkomst van hun propagan- da-apparaat. Indien woorden zouden kun nen dooden, zouden wij al dood zijn Doch wij worden niet verstoord door deze ver schrikkelijke bedreigingen,. In feit,e be schouwen we ze als een teeken van zwak te bij onzen vijand Wij uiten in oorlogs tijd geen bedreigingen. Indien wij soms denkbeelden van een offensief karakter zouden hebben, zouden wij er niet over spreken Wij zouden zien na te gaan, hoe zij in de practijk zouden uitwerken. Wij onderschatten geenszins de macht van haat van onze vijanden. Wij zijn bereid de beproeving te doorstaan, doch tien weken geleden hebben wij dat alles overdacht en alles wat sindsdien geschied is, heeft ons doen inzien, dat wij het toen bij het juiste eind hadden en nog steeds hebben." „Wij zijn er overigens thans heel an ders aan toe dan tien weken geleden Wij zijn veel sterker dan tien weken geleden en zijn veel beter voorbereid op het door staan van de ergste boosaardigheid van Hitier en zijn Hunnen dan wij begin Sep tember waren, aldus Churchill. Onze ma rine is sterker, onze duikbootbestrijdings- krachten zijn drie keer zoo talrijk, onze luchtmacht veel sterker, ons leger neemt nummeriek toe en de geoefendheid verbe terd met den dag De voorzorgen tegen luchtaanvallen zijn heel anders dan zij bij het uitbreken van den oorlog waren. Aan vallen van duikbooten zijn bedwongen De duikbooten hebben een zware tol betaald. Bijna alle Duitsche den Oceaan bevarende schepen hebben hun toevlucht gezocht in neutrale havens, terwijl onze wereldhan del gestadig voortgaat met vierduizend schepen, waarvan er steeds 2500 op zee zijn. De superieure kwaliteit van onze lucht macht is gebleken. Zoowel onze vliegers als onze toestellen zijn beter dan van den vijand. Onze luchtmacht heeft fl.5 Duit sche vliegtuigen, welke gebruikt werden voor aanvallen overzee, omlaag geschoten zonder in den strijd zelf een vliegtuig te verliezen. Thans maken mist en storm, bomaanvallen op militaire doelen in ons eilandenrijk veel moeilijker. Wij hebben een uitgesproken voordeel, dat onze we tenschap veel beter is ingesteld op den oorlog en iedere week, die voorbijgaat, neemt zulks nog toe. Zelf twijfel ik er niet aan of de tijd is aan onze zijde. Ik wil zelfs zoo ver gaan en zeggen, dat wanneer wij den winter doorkomen, zonder dat een groote of belangrijke gebeurtenis zich voor doet, wü in feite de eerste campagne van den oorlog hebben gewonnen. Wij zullen in het voorjaar onze taak veel sterker en beter georganiseerd en beter bewapend kunnen voortzetten dan ooit tevoren La ten wij daarom de ongemakken dragen met geduld, omdat wij tot grooter oor logssterkte komen, omdat Düitschland als gevolg van den oorlog tekort krijgt aan benzine en andere essentieele oorlogsvoor- raden. Churchill gaf vervolgens een overzicht van den politieken toestand. Italië, dat naar wij vreesden, zijn his torisch deelgenootschap met Groot-Brit tannië en Frankrijk in de Middellandsche zee een deelgenootschap dat voortdu rend vruchtdragender zal worden zou opgeven, heeft een strikte neutraliteit bewaard. Tusschen ons en Japan heeft zich geen geschil voorgedaan. Deze beide groote mogendheden, die zich met het nationaal-soeialistische Düitschland had den aaneengesloten in een anti-komintern Düitschland den weg naar de Zwarte zee, de rechter poot betwist de controle over de Oostzee. Hoe de geschiedenis over deze gebeurtenissen ook moge oordeelen, het is volkomen duidelijk, waarmede wij rekening moeten houden Het nationaal- soeialistische Düitschland is van het Oos ten afgesloten en moet het Britsehe rijk en de Fransche republiek veroveren, of in deze pogingen vergaan. Dientengevolge, aldus de minister, heeft Düitschland thans een voorzichtige blik gericht op de oude, geciviliseerde en geen aanstoot gevende neutrale naties in het Westen Hoewel spr. zich niet aan voor spellingen wilde wagen, wenschte hij te zeggen, dat het lot van de verdwenen en bedreigde staten zonder twijfel beslist zal worden door de overwinning van het Britsehe rijk en de Fransche republiek. Thans kijken deze pochende en schette rende nationaal-socialisten met hongerige oogen naar enkele kleine landen in het Westen, welke zij kunnen vertrappen en plunderen, zooals zij Oostenrijk, Tsjecho- Slowakije en Polen hebben vertrapt en ge plunderd. Thans wenden zij hun meedoogenloozen doch tamelijk voorzichtigen blik op de oude, geciviliseerde en geen aanstoot gevende na ties van Nederland en België. Zij hebben er niet de voorkeur aan gegeven, de Britsehe vloot, welke hun aanval in de Firth of Forth in de afgeloopen week heeft afgewacht, lastig te vallen. Zij deinzen te rug van het stalen front van het Fransche leger langs de Maginot-linie. Hun dienstplichtigen worden in groote aantallen opeengehoopt langs de grenzen van Nederland en België. De nationaal-socialisten hebben aan deze beide staten zeer onlangs nog plechtige ver zekeringen gegeven: geen wonder, aldus Churchill, dat de bezorgdheid groot is. Nie mand geloofd een woord, van wat de heer Hitier en de nationaal-soeialistische partij zegt, en daarom moeten wij den toestand als ernstig geschouwen. Ik zal mij niet aan de voorspelling wagen of de waanzin van een in het nauw gedre ven maniak den heer Hitier zal drijven tot de ergste van al zijn misdaden, doch ik wensch te zeggen, dat het buiten twijfel staat dat het lot van Nederland en België, gelijk dat van Polen, Tsjecho-Slowakije en Oostenrijk beslist zal worden door de over winning van het Britsehe rijk en de Fran sche republiek. Indien wij overwonnen zijn, zullen allen tot slavernij worden gebracht en zullen de Vereenigde Staten als eenige overblijven om de rechten van den mensch te behoeden. Wanneer wij niet vernietigd zullen worden, zullen al deze landen gered worden en hersteld in leven en vrijheid. In het verdere verloop van zijn rede voering zeide Churchioll, dat het natio naal-soeialistische Düitschland geen en kele vriend op de geheele wereld heeft Geen enkele. Rusland werpt een starren blik terug; Italië wendt den blik af, Ja pan is verlegen en voelt zich verraden Turkije en de geheele kracht van den Is lam heeft) zich instinctief doch beslist aan geallieerde zijde geplaatst. De groote Engelsch-sprekende republiek aan de overzijde van den oceaan maakt geen ge heim van haar sympathieën. De geheele wereld, aldus Churchill, is tegen Hitier en het Hitlerisme. Tenslotte zeide spreker, dat er zelfs in Düitschland millioenen zijn, die ontoegan kelijk bleken voor het nationaal-soeialis tische regime. Laat hun temidden van de verwarring en gevaren moed scheppen, daar het zeer wel zou kunnen, dat de de finitieve wegvaging van een noodlottige overheersching den weg zou kunnen ba nen voor een solidariteit op breeder ba sis van alle menschen, in alle landen, dan wij ooit zouden hebben kunnen beraamd, indien wij niet tezamen door het vuur zou den hebben gemarcheerd. „Düitschland is thans het sterkste stoot- blok tusschen de Westeuropeesche bescha ving en het Oosten," aldus de vroegere Amerikaansche minister van Oorlog, Pa trick Hurley, in een rede, waarin hij stel ling nam tegen de campagne om Düitsch land te vernietigen Hij zeide, dat de Westersche beschaving in die'toekomst het best gediend is door een bondgenootschap tusschen Düitschland en Groot-Brittannië, „indien Düitschland De Regeeringspersdienst meldde Zater dagmiddag: De Duitsche gezant heeft in opdracht zij ner regeering aan den Nederlandsche minis ter van Buitenlandsche Zaken, mr. E. N. van Kleffens medegedeeld, dat de inhoud van het telegram, dat Hare Majesteit de Koningin en Zijne Majesteit de Koning der Belgen Dinsdag j.l. tot den Rijkskanselier hebben gericht, zorgvuldig zal worden on derzocht. Reuter meldt uit New-York: Een aak, die met twee „Lockheed'-bom- bardementsvliegtuigen geladen was, welke bestemd waren voor de Britsehe strijd krachten, is midden in de haven van New- york gezonken. Het vaartuig lag gemeerd lijk als arbeider is opgetreden en die daar I aan den pier te wachten op de aankomst op de galerij van de zaal werkzaamheden I van het Britsehe schip, dat de vliegtuigen heeft verricht. I aan boord zou nemen, toen het ongeluk ge- Bij de speciale commissie van onderzoek I beurde, naar den aanslag wordt dag en nacht ge-1 Detectives merkten op, dat er op werkt. Naar aanleiding van de mededee-1 oogenblik, waarop het schip zonk, Het Duitsche Nieuwsbureau meldt; De rijksle.der der S.S. en chef van de I Duitsche politie, Himmler, deelt mede: Het staat thans vast, dat met de voorbe reiding van den misdadigen aanslag in de zaal van den „Bürgerbraukeller" reeds eind Augustus j.l. begonnen is. Dringend ver dacht wordt in dit verband een persoon, I die in den „Bürgerbraukeller" herhaalde- Gisteravond zijn tusschen de stations Langleben en Rosengrund in Düitschland twee personentreinen, vermoedelijk door nalatigheid van den seinhuiswachter van het station Rosengrund, met elkander in botsing gekomen. Op dit traject is enkel spoor. Tot nu toe zijn 43 dooden en omstreeks 60 gewonden te betreuren. De ernst van dit ongeluk is toe te schrijven aan het groote aantal passagiers, zulks met het oog op den Zondag. De minister voor verkeer heeft een com missie van onderzoek met spoed naar de plaats van de ramp gezonden. ling, dat een bepaalde arbeider gezocht wordt, heeft reeds een heele reeks perso nen mededeelingen gedaan. Dit spoor wordt steeds diudelijker temeer daar kon worden vastgesteld, dat de gezochte noch tot het personeel van den „Bürgerbraukel ler" behoorde noch als arbeider daar op de gebruikelijke wijze werkzaam was. Duide lijk kan men thans inzien, dat deze man niet slechts eenmaal is verschenen, maar dat zijn optreden reeds dateert van begin Augustus. Juist om dit vast te stellen, werkt men bij de speciale commissie met bijzonderen nadruk, teneinde te trachten nog meer aanwijzingen ten opzichte van de persoonlijkheid van den man te verkrij gen. Ruim 1000 verdere mededeelingen werden intusschen aan de speciale commis sie gedaan, die met alle krachten werkt aan de afhandeling van dit materiaal. het geen krachtige wind stond, terwijl „er evenmin hooge golven waren. Vertegenwoordigers van de „Lockheed"-maatschappij hebben in structie gegeven tot het lichten van de vliegtuigen, welke, naar zij zeggen, niet te lijden zullen hebben van de onderdompeling. Een andere aak met drie bombardements vliegtuigen lag aan een nabijzijnde kade. De politie heeft aan boord een onderzoek inge steld om na te gaan, of er aanwijzingen wa ren, dat hier sabotage in het spel zou zijn. Na enkele uren zijn de bommenwerpers opgehaald. De politie heeft verklaard geen bewijs voor sabotage te hebben gevonden. het I verdrag, vinden het moeilijk, zich aan té I er althans toe zou kunnen leiden, dat het passen bij de frontverandering naar het I even vriendelijk als wij ten opzichte van het bolsjewisme, welke de heer Hitler en zün I Britsehe gemeenebest zou kunnen voelen - en Groot-Britannië een even edelmoedig standpunt zou kunnen innemen ten opzichte van de rechten van Düitschland als het dit jegens ons doet.' Hurley, die vroeger voorzitter was van de Amerikaansche commissie voor oorlogs politiek, zeide voorts, dat de geallieerden en de Vereenigde Staten het bestaan van de Duitsche republiek onmogelijk hebben gemaakt, aldus de Tel. Aan Düitschland was vriendschap en steun beloofd als voor waarde voor het beëindigen van den we reldoorlog. Intusschen ontnamen Engeland en Frank rijk Düitschland zijn koloniën. „Indien Düitschland vernietigd wordt in het huidige conflict, zal dit de deur openen voor een lawine uit het Oosten. Düitschland is de sterkste bufferstaat en de sterkste voor- slechte raadgever, de heer Von Ribbentrop, hebben teweeggebracht. De Sovjet-Russische regeering, belichaamd in de formidabele figuur van Stalin heeft eens en vooral alle nationaal-soeialistische droomen voor een drang naar het Oosten gefnuikt. Goering zegt, dat wij tot nu toe gespaard zijn, omdat het nationaal-soeialistische Düitschland zoo humaan is. Hij kan het niet over zich verkrijgen, iets te doen, dat iemand zou treffen. Al wat het vraagt, is het recht om te leven en alleen te worden gelaten om te veroveren en de zwakken te dooden, aldus Churchill. Hun humaniteit verbiedt hen, streng op te treden tegen de sterken. Dat kan waar zijn, doch wanneer wij ons de beestachtige wreedheden herinneren, die zjj in Polen hebben begaan, wenschen wij niet om De Duitsche minister van propaganda, dr. Goebbels heeft Zondagavond een re devoering uitgesproken, waarin hij o.m zeide: Het is ons van het begin af aan duidelijk geweest, dat deze oorlog voor ons allen niet gemakkelijk en eenvoudig zou zijn. Het volk met de sterkste zenu wen is het best gewapend voor den oor log. Het Duitsche volk is in zijn geschie denis steeds weer door bedrog afgehou den van het groote doel van zijn politieke ontwikkeling. Toen Engeland de wereld veroverde en zijn imperium oprichtte, twistten de Duitschers onderling, om reli gieuze, economische en sociale problemen. Ook na den oorlog ging het dien kant uit, maar Hitier heeft daar een einde aan ge maakt. Het is duidelijk, dat daarmede een geweldige machtsvermeerdering der Duitsche natie verbonden was, die reeds uitsluitend door haar aanwezigheid in de oogen der democratsche imperia de be teekenis van een bedreiging had. Dat de Britsehe regeering ons eens zou dwingen, de geschillen uit te vechten, al dus Goebbels, was bij den stand van za ken nauwelijks te betwijfelen, en wel om de volgende redenen: wij, nationaal-socia listen, hadden het voornemen een sociaal Düitschland op te bouwen, een Düitsch land der volksgemeenschap. In dit Düitsch land zouden alle Duitschers hun vader land vinden. Het was echter duidelijk, dat, indien 90 millioen Duitschers onder een centrale leiding tot een machtsblok geor ganiseerd worden, alleen reeds het politiek bestaan van zulk een blok als een bedrei ging zou opgevat worden door bepaalde staten, die gewend waren midden-Europa als hun kolonie te beschouwen De Führer heeft deze reactie der te genstanders voorzien en derhalve van stonde af aan naar alle kanten zijn voor zorgsmaatregelen genomen. Nadat zijn voorstel tot afschaffing of beperking der bewapeningen afgewezen was, heeft hij een weermacht opgebouwd, die het Duit sche volk tegen eiken aanval zijner te genstanders de noodige bescherming zou kunnen verleenen. In de eerste jaren van ons regime hadden wij nog geen wee: macht, die ons in staat gesteld zou heb ben, een conflict met succes te bestaan. Onze vijanden wilden ons reeds van den beginne af aan vernietigen, zij hebben ech ter hun maatregelen steeds te laat getrof fen, zooals trouwens steeds de geschiede nis van het nationaal-soeialisme de ge schiedenis der verzuimde gelegenheden zij ner tegenstanders is geweest. Na verder gesproken te hebben over .de voorgeschiedenis der partij en haar strijd tegen de binnenlandsche vijanden, vervolg de minister Goebbels: „De Britsehe oorlogsstokers zeggen thans, dat de oorlog, dien zij1 aangevangen hebben, uit moreele overwegingen gevoerd wordt. Het spreekt vanzelf, dat de moraal daarbij voor hen slechts een factor van on dergeschikt belang is Immers de heele Engelsche koloniale geschiedenis hangt van amoraliteit aan elkaar. Het is een oude kunstgreep der Engelsche politiek, om een volk te scheiden van zijn leiding, het met phrasen het hoofd op hol te brengen, de regeering uit den weg te rui men en daarmede het volk, beroofd van zjjn leiding, zonder wapens en weerloos aan de willekeur der Engelsche imperia listische politiek uit te leveren." Over den aanslag te München zeide Goebbels: Deze misdaad van de vijanden van Düitschland is niet gelukt en kan ook niet lukken, want ons instinct zegt ons, dat er geen gerechtigheid meer zou zijn in de wereld, dat de wereldgeschiedenis haar beteekenis zou hebben verloren, wan neer wij Duitschers, die nu zeven jaar Zaterdagmiddag heeft het Fransche lucht afweergeschut in Duinkerken het vuur ge opend op twee Duitsche vliegtuigen, die bo ven de grensstreek vlogen. Vier 75 mm granaten zijn het dorp De Panne bij Oostende neergekomen. Een pro jectiel sloeg schuin door een huis heen en werd in den kelder teruggevonden. En een tweede granaat sloeg eveneens dwars door een huis aan het Marktplein en kwam vervolgens op straat terecht; de twee an dere granaten vielen in tuinen neer. De Berlijnsche correspondent van het Zweedsche blad „Aftenbladet" meldt, dat Düitschland voorbereidingen treft voor het uitoefenen van druk op de neutrale I nog een vierden jongen van zijn bed gelicht landen om hen te brengen tot aansluiting De aangehoudenen spelen stommetje HET MES. Noodlottige steekpartij te Beilen. Gisteravond omstreeks half twaalf is in de Brinkstraat te Beilen een ernstige steek partij ontstaan. Een troepje jongens, afkomstig uit Bei- Iervaart en Diever, zocht ruzie met enkele andere jongens. Burgers waarschuwden een marechaussee, die toevallig in een hotel in de buurt was. Deze deelde met zijn gummi stok direct zulke rake klappen uit, dat de belhamels uit elkaar vlogen. Twee werden gearresteerd en nadat die tijdelijk waren afgeleverd in hotel Prakken, wist de mare chaussee er nog twee te grijpen, die achter een woning waren weggekropen. Een van de vier zakte in het hotel in elkaar. Het bleek de ongeveer 21-jarige arbeider H. Knol uit Tiendeveen te zijn. De gemeente geneesheer constateerde een steekwond in den rug, waarbij de long vermoedelijk was geraakt. De getroffene, die waarschijnlijk geen aanleiding tot de steekpartij heeft ge geven, is in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis „Bethesda" te Hoogeveen vervoerd. De marechaussee heeft in samenwerking met de gemeentepolitie drie jongens in ver zekerde bewaring gesteld en in den nacht aan het „continentale in het voornemen ligt. handelsblok", dat I doen alsof zij van de zaak niets afweten. De Fransche vliegers Codos en Guillau- met zijn aan boord van het eerste Fransche stratosfeervliegtuig „Camille Flammarion' van Parijs naar Rio de Janeiro gevlogen. Deze vlucht was volkomen geheim gehou den en dateert reeds van bijna een maand geleden. Op 13 October vertrok het toestel van het Parijsche vliegveld Le Borget. De vliegers maakten eerst in Dakar en vervol gens in Natal, na den overtocht over den Atlantischen Oceaan in 12 uur, 'n tusschen- landing. De bijzonderheid van de reis ligt in het feit, dat Codos en Guillaumet be schikten over een luchtdichte cabine, waar mede zij op een gemiddelde hoogte van 7500 meter konden vliegen, terwijl zjj van tijd tot tijd stegen tot 9000 meter. HET ONGELUK MET DE SPOORBRUG TE SELZAETE. Enorme schade. De schade welke het reeds gemelde Deensche stoomschip „Elisabeth" aan de spoorbrug te Selzaete heeft toegebracht, wordt geraamd op drie en een half millioen Belgische franken. Bij de opruimingswerk zaamheden zal het gedeelte van de spoor brug, dat op het schip rust afgebrand wor den. Daarna zal dit met een kraan verwij derd worden, of indien mogelijk door het schip naar Gent vervoerd. Het spoorweg verkeer op de lijn SelzaeteLokeren is ge stagneerd. In den dienst wordt met auto bussen voorzien. Omtrent de oorzaak verne men we nog dat de „Elisabeth" op het oogenblik dat het schip in de brugopening kwam, beide brugarmen werden neergela ten, met het gevolg dat het tegen den rech terarm botste en de brug neerstortte op de boot. Persoonlijke ongelukken kwamen wonder boven wonder niet voor. GöRING VERZOEKT BELEEFDHEID TEGENOVER PUBLIEK. Generaal-veldmaarschalk Göring heeft, naar United Press meldt, aan de regeerings- ambtenaren en partijleden, die met het pu bliek in contact komen, een circulaire ge zonden, waarin wordt verzocht een beleef de houding aan te nemen. Wie in strijd met dat bevel handelt, zal bestraft en in erge gevallen ontslagen worden. Göring verklaart, dat alles bevredigend verloopt, enkele individueele gevallen uit gezonderd. Hij wenscht, dat zelfs de klein ste irritatie wordt vermeden, bijvoorbeeld in zake de distributiekaarten of de kost winnersvergoedingen. (Tel.) post tusschen de Westersche beschaving enl gunsten tp6v^0'^»Teiif"nenii WIJ niel I het Oosten. De intelligente bevolking uit I lang er eerlijk naar gestreefd hebben, I doen zoolang w" onzen plicht I <je Westersche landen zou het niet goedkeu-1 Düitschland weer vrij en groot te maken,! hebben 1J even en de kracht I ren> <jat millioenen Duitschers gedood wor-1 door den bom van een bende misdadigers I den en Düitschland zelf vernietigd als ba-1 verhinderd zouden kunnen worden, dit verspert SjS Voor een duurzamen vrede." doel te bereiken. Dat is niet mogelijk. De linkerpoot van den beer POOLSCHE BURGEMEESTER GEFUSILLEERD. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede, dat de vroegere burgemeester van de Pool- sche stad Bromberg, Leon Baroiszewski, is doodgeschoten, daar op ondubbelzinnige wij ze is komen vast te staan, dat hij mede verantwoordelijk is voor den „bloedigen Zondag van Bromberg" en de roof van het vermogen van de stad. De naam „bloedige Zondag van Brom berg" heeft betrekking op het feit, dat de heele stad zich, onder leiding van den bur gemeester verzette tegen de Duitsche troe pen, waarop deze haar bombardeerden. FINSCHE SCHEPEN DOOR DÜITSCHLAND VASTGEHOUDEN. Verscheidene Finsche schepen, die on derweg waren naar Amerika, worden nog door de Duitsche autoriteiten vastgehouden te Stettin. Het Finsche schip „Otava", dat kortelings door de Duitschers in de Botni- sche Golf aangehouden werd, is naar Swin- demünde gebracht, evenals het vrachtschip „Airisto", dat met een lading houtpulp op i weg was naar de Ver. Staten. O Gistermiddag om kwart over één is de bekende tooneelspeler Oscar Tourniaire, verbonden aan het Nederlandsch Tooneel, in de ziekenverpleging aan de Prinsen gracht te Amsterdam, waar hij een operatie onderging, op 59-jarigen leeftijd overleden. Oscar Tourniaire was een markante fi guur, die een eigen plaats innam onder de Nederlandsche tooneelspelers, door een menging van ruwe kracht en mildheid, door zijn sterk komisch talent, en vooral door de menschelijkheid, 'die bij al deze nuances toch zijn voornaamste karakteristiek bleef en zelfs in de meest komische rol nooit ver loren ging. Het is bekend, dat hij stamde uit een oude Fransche circusfamilie, die het in het begin van de vorige eeuw in Rusland tot hoog aanzien bracht. Een deel van zijn fa miliegeschiedenis weerspiegelde zich in zijn naam, die voluit luidde: Ernest Jean Jo seph Louis Oscar Bachigaloupi Tourniaire; Louis naar Louis Bouwmeester, Oscar naar Oscar Carré, die hem beiden ten doop heb ben gehouden als vrienden van zijn vader Ernst Bachigaloupi Tourniaire, den beken den acteur van het oude Nederlandsche too neel. Oscar werd op 14 Maart 1880 te Am sterdam geboren en na daar de H.B.S. te hebben bezocht, kwam hij in 1897 als vo lontair bij het tooneel, dank zij de bemid deling van Louis Bouwmeester, want tevo ren was hij „wegens spraakgebrek" als leerling voor de tooneelschool afgewezen. o COR V. D. LUGT MELSERT TREEDT AF. Als directeur van Het Ned. Tooneel. De heer Cor van der Lugt Melsert, direc teur van „Het Nederlandsch Tooneel", heeft besloten, zijn functie als zoodanig neer te leggen. De reden van dit zeer onverwachte be sluit ligt voor een deel in het feit, dat de heer Van der Lugt Melsert nog zeer gerui- men tijd niet in staat zal zijn zijn werk zaamheden te hervatten, en op de tweede plaats omdat hij met zijn medewerkers in de directie van „Het Nederlandsch Tooneel" verschil van meening heeft gekregen. De opvattingen, die de directeuren en ar tistieke leiders van „Het Nederlandsch Too neel" zijn toegedaan, bleken in de practijk ver uiteen te loopen en de heer Van der Lugt Melsert vreest, dat de doeleinden, waarop hij zijn artistieke en zakelijke poli tiek had gericht, door zijn medewerkers niet bereikt zullen worden. Hij heeft daarom aan den raad van bij stand van „Het Nederlandsch Tooneel" ken nis gegeven van zijn besluit, om het directo raat van „Het Nederlandsch Tooneel" neer te leggen.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 3