föv&xrtncïule C GOESCHE COURANT Grootere activiteit van de Duitschers aan 't Westelijk front. Een gemeenschappelijk graf voor de slachtoffers van München. De geheimzinnige gebeurte nis aan de Nederlandsch- Duitsche grens. Ontploffende landmijnen eischten zes dooden. De nieuwe D K.W. is er I C. DE LEEUW drie bladen :erste blad Lugubere verrassingen voor de Fransche soldaten De grond was doorploegd met landmijnen. Schietpartij kostte waar schijnlijk een doode en een gewonde. Het nieuws uit Moskou weer minder gunstig. Het weetgierige Prinsesje Vijf militairen en een burger omgekomen. Een pond erwten op bon no. 3. Cijfers over schoolvoeding en -kleeding. Mijnen aan de Amerikaansche kust. Nauwgezet onderzoek naar de plegers van den aanslag. D.K.W. IS niei te evenaren. En tochmaar f 245. RESTAURANT Hotel Noordzee-Boulevard a f 2.50 per couvert, is weder iets bijzonders Beperkte voorraden in Weenen. Egyptenaar wierp een fjesch benzine naar zijn koning. NUMMER 267 182e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. -Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. HIDDELBURGSCHE COURANT ZATERDAG 11 NOVEMBER 1939 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent pet regel. Btj contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, btj vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. gTAif.l'n Alle regeringsgebouwen te Den Haag zijn met ingang van Vrijdag onder bewaking van de Rijksveld wacht geplaatst. De wacht voor het ministerie van Algemeene Zaken, waar de minister-president zetelt. Havas meldt uit Parijs, dat, zooals ver wacht kon worden, na een lange periode van kalmte, en het inzetten van zeer tal rijke patrouilles en overvallen, de Duit schers gisteren tot den aanval zijn over gegaan. Het waren echter geen aanvallen van den omvang van die, van 16 en 17 Octo ber, waarbij de Duitschers uit hun ver sterkingen kwamen over fronten ter breedte resp. van 6 en 30 km Het betrof ditmaal slechts plaatselijke aanvallen met betrekkelijk geringe troepensterkten, hoog stens ter grootte van een regiment. Terwijl de Duitschers in de laatste week van October slechts kleine posten voor zich vonden, welke terugtrokken zoo dra de aanval werd ontketend, zoodat zij konden oprukken over een volkomen sinds lang ontruimde zone, die door de Fran sche troepen was ondermijnd, stietten de Duitsche aanvallen gisteren op een hech te weerstandlinie. Zij Slaagden er eerst in een geringe vordering te maken Zij kwamen voorbij de lijn der kleine vooruit geschoven posten, welke onmiddellijk voor de eerste Fransche stelling lig gen en waartegen zij de vorige dagen zoo veel, over het algemeen vruchtelooze, aan vallen hadden gericht. Vervolgens bevonden zij zich in een zone, die geheel onder het vuur ligt van de eerste Fransche stelling "De schoots velden zijn nauwgezet bestudeerd en in verwachting van een aanval in orde ge bracht. Tezelfder tijd opende de Fransche artil lerie, die terstond gealarmeerd was door de bezetting van de kleine posten, krach tig spervuur. De aanvallers konden zich niet handhaven in de aldus beschoten zone en waren gedwongen zich terug te trek ken na gevoelige verliezen te hebben ge leden. Naar de meening van militaire kringen te Parijs is het mogelijk, dat de toene ming der Duitsche bedrijvigheid aan het Westelijk front de inleiding is tot een of fensief, dat vandaag zou worden ingezet De Duitschers zetten hun voorbereidingen achter het front voort. Zij hebben, even als de Franschen, talrijke verkenningsaf- deelingen uitgezonden Bovendien hebben zij met systematische vasthoudendheid aanvallen ondernomen. De aanvallers waren meestal een com pagnie sterk; hun actie werd voorbereid door artillerie Nu de actie aan het front met den dag sterker wordt, is men voor bereid op operaties van grooteren om vang. Gisteren meldden wij in het kort, dat er aan de Nederlandsch-Duitsche grens bij Blerick een geheimzinnige gebeurtenis was voorgevallen, waarbij geschoten was en waarbij met geweld eenige personen uit Nederland over de Duitsche grens wer den gebracht. Uit Den Haag meldt men hierover het volgende: Het onderzoek, door de bevoeg de autoriteiten ingesteld inzake het Don derdag aan de grens bij Venlo voorgeval lene, heeft, naar wij vernemen, het ge beurde wel nader gepreciseerd, echter niet opgehelderd. Er is komen vast te staan, dat Donder dagmiddag te half vijf op enkele tiental len meters van de grens een Nederland- sche auto heeft gestopt. Twee van de inzittenden stapten uit, waarop een zestal personen in burger toe snelde en hen beschoten, tengevolge waarvan een inzittende vermoedelijk werd doodgeschoten en een ander zwaar werd gewond. Daarop naderde uit Duitschland een auto, die den Nederlandschen auto met de nog inzittenden en de beide slachtof fers over de grens voerde. Een en ander gebeurde in snel tempo onder bedreiging met geweld en kon niet worden verhinderd. Uiteraard is van de zijde der Nederland- sche regeering van dit ernstig misdrijf mededeeling gedaan te Berlijn (met het verzoek een onderzoek in te stellen. De Nederlandsche autoriteiten zijn aan stonds begonnen aan deze zijde der grens alle beschikbare gegevens te verzamelen. HELSCHE VERRASSINGEN. Van Fransche zijde is aan een aantal correspondenten van buitenlandsche bladen een uiteenzetting gegeven van den strijd aan het Westelijk front. Men wees erop, dat in het begin van den oorlog de Fransche troepen de taak hadden om de Duitschers in het Westen zooveel mogelijk „vast te hou den" om hun activiteit in Polen te ver zwakken. Daartoe moest er voeling worden genomen met den vijand. De Franschen trokken daarom Niemandsland binnen. Men weet, dat die operaties met een mi nimum van verliezen zijn gepaard gegaan, ondanks de ontzaglijke voorbereiding, aan dit terrein gegeven, dat vrijwel geheel met mijnen was doorploegd, welke daarenboven zoodanig vermomd waren, dat het geheel wel een gruwelijke fantasie bleek. Allerlei middelen en versperringen waren gebruikt om een voortrukken van de Fransche troe pen te verhinderen. Het terrein was als het ware bezaaid met allerlei begeerlijke voor werpen, die echter zonder uitzondering bij de minste aanraking mijnen deden ontlof- fen. In verlaten hoeven was zelfs het meu bilair in helsche machines veranderd. Stond er een fiets buiten en werd daar naar 'n hand uitgestoken, dan volgde onmid dellijk een ontploffing. Hing ergens in huis een worst aan een balk, wie er de hand naar uitstrekte, was een slachtoffer van de daarop volgende ontploffing. En in vele gevallen waren de mijnen verdubbeld door een vertragingstoestel, zoo dat, waar ergens aan een gewond slachtof fer hulp moest worden geboden, ook de nieuwe aanraking een ontploffing veroor zaakte. Men heeft eerst wat ongeloovig gestaan tegenover sommige beschrijvingen die te romantisch leken om veel geloofwaardig heid te bezitten, doch thans kunnen al die helsche verhalen volkomen worden beves tigd. De terreinbezetting heeft niettemin plaats gehad en na de eerste „verrassingen" werd het „niets aanraken" het parool en kreeg de voorzichtigheid de overhand. Eind September was het militair lot van Polen beslist en hield dus het motief op voor de actie van Fransche zijde in dit zeer blootgestelde gebied en hernam de Fran sche legermacht haar defensieve positie, overeenkomstig de plannen van het opper bevel, in welks geheimen men natuurlijk niet kan lezen. Verkenningen in Niemandsland. Het tusschengebied bleef dus sindsdien slechts van lichte verkenningspatrouilles en van voorposten voorzien en zonder dat mili taire werken werden aangelegd. Slechts één tusschenspel had dan ook in October plaats, namelijk de actie van half October, toen de Duitschers geen ernstigen weerstand vonden, en bij de bezetting van een deel van het gevaarlijke gebied de Fransche voorposten werden teruggetrok ken tot op de voorste Fransche stellingen, op de lijn, die door de bevelvoering als de voorste lijn der verdedigingspositie was ge kozen en die de uiterste lijn van de beton werken enz. was. Die lijn is dan ook niet ernstig aangetast kunnen worden. Aan de mechanische strijd krachten werd overgelaten, elke nadering te beletten en tusschen de beide linies be vindt zich andermaal een niemandsland, van weerszijden slechts door patrouilles doorkruist. Nog geen basis voor een Finsch-Russische overeen komst Naar het Finsche persbureau meldt, is in tegenstellling tot bepaalde geruchten, bij de Finsch-Russische onderhandelingen in Moskou nog geen basis gevonden voor het sluiten van een overeenkomst. De minister van financiën. Tanner, heeft op de vraag van een vertegenwoor diger van het Duitsche Nieuwsbureau te lefonisch medegedeeld, dat het nog niet bekend is wanneer opnieuw een onder houd in Moskou zal plaats vinden Hij heeft geweigerd eenige verklaring af te leggen over het beloop der besprekingen. „Er is alle reden te gelooven, dat de FJnsfch-Rrijsische onderhandelingen een kritieken keer hebben genomen in tegen stelling met het optimisme, dat vroeger in de week werd uitgesproken, aldus de correspondent van een Deensch blad te Helsinki. De onderhandelingen 'zullen nog wel eenigen tijd kunnen duren. De „Times" verneemt in welingelichte kringen, dat een der punten, waarover de delegaties van Finland en Rusland nog niet tot overeenstemming konden komen, de versterkte Finsche linie betreft, welke de landengte beschermt tusschen het Ladoga-meer en de Finsche Golf De Finnen, die zich groote kosten voor den bouw van deze versterking hebben getroost, wenschen deze linie niet af te staan, aangezien het verlies hiervan hén in dezelfde positie zou plaatsen als Tsje- cho-Slovakije, nadat dit land zijn ver- De Hagenaars, die gistermorgen den Prinsessewal passeerden, zagen aan de achterzijde van den tuin van het Konin klijk Paleis plotseling een leuk kinderkop je boven den tuinmuur uitsteken. Men herkende prinses Beatrix, die zeer belang stellend rondkeek naar het drukke ver keer langs den Prinsessewal en de Prin sestraat Vele voorbijgangers bleven stil staan om dit aardige tooneeltje gade te slaan, maar na enkele «ogenblikken was de kleine prinses,weer verdwenen. Het bleek, dat haar verpleegster de prin ses omhoog had gehouden om haar jeug dige nieuwsgierigheid even te bevredigen naar wat daar aan de andere zijde van dien muur gebeurde. De prinses maakte haar ochtendwande ling door den paleistuin, welke door een vrij hoogen muur van den Prinsessewal is gescheiden. Het is te begrijpen, dat zij graag eens wilde weten, wat voor geheim zinnigs de muur verborgen hield Het wit te mutsje en het blauwe manteltje trok ken natuurlijk terstond de aandacht meldt de Tel. Op den arm van haar verpleegster ver wijderde de prinses zich in de richting van het paleis, gevolgd door eenspeel goed-olifant. o Bij het leggen van landmijnen hebben gis teren in het Noorden en in het centrum des lands, twee ontploffingen plaats gehad, die het leven kostten aan vijf soldaten en een burger. De juiste oorzaak van deze onge lukken, die een aantal Nederlandsche gezin nen in rouw dompelen, is nog onbekend. In het centrum des lands, op de grens van Utrecht en Gelderland, waren vier mi litairen, onder toezicht van een luitenant, bezig met het leggen van landmijnen. Plot seling, toen de luitenant zich even verwij derde om naar een andere stelling te gaan kijken, ontplofte een mijn. Drie mannen werden op slag gedood. De vierde bleek zeer ernstig gewónd te zijn. Eenige andere mi litairen, die verderop bezig waren, werden door den luchtdruk tegen den grond geslin gerd. Onmiddellijk werden doktoren en Roode Kruissoldaten naar de plaats van het onge luk gezonden om, zoo mogelijk, hulp te bie den. Dit was echter tevergeefs. De vierde militair was zoo ernstig gewond, dat hij niet meer kon worden vervoerd. Na zeer korten tijd overleed hij. De slachtoffers van dit tragische gebeu ren zijn de soldaten A. Bakker uit Uitgeest, H. de Jong uit Mijdrecht en Th. de Goede uit Enschede, alsmede de sergeant J. J. Herst uit 's Gravenhage. Een vijfde militair werd bij de explosie licht gewond aan een hand. De Telegraaf weet te melden, dat in de zelfde omgeving later op den middag nog een ontploffing plaats heeft gehad. Een landbouwer, die met paard en wagen passeerde, werd van zijn kar geslingerd, doch kwam er zonder noemenswaardige ver wondingen af. Het paard werd echter op slag gedood, terwijl de boerenkar vernield werd. Te Bellingwoude (Gr.) is gistermiddag eveneens een mijn ontploft waarbij twee personen zijn omgekomen. Het zijn de 25-jarige kruidenier Jan Mulder uit Sellin- gen en een soldaat, van der Nek geheeten. De deerlijk verminkte lijken zijn naar 't lijkenhuisje te Vlagtwedde overgebracht. M. laat een vrouw en een kind achter. De militair was 22 jaar en afkomstig uit Kolham (Gr.). o De minister van Econ. Zaken deelt mede, dat gedurende het tijdvak van Zaterdag 11 November tot en met Vrijdag 8 December a.s. de met „3" genummerde bon der rijks distributiekaart recht geeft op het koopen van een halve kilogram groene erwten of spliterwten. Gezien de omstandigheid, dat de splitte- rijen in verband met den aanvang der distributie op korten termijn groote hoe veelheden erwten hebben moeten bewerken, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat niet alle winkeliers onmiddellijk ten volle aan de vraag naar spliterwten zullen kunnen voldoen. De winkeliers zullen echter in ieder geval in den loop der volgende week- over voldoende spliterwten kunnen beschik ken om alle bestellingen voor dit artikel te kunnen uitvoeren. sterkte stellingen in het Sudetengebied verloren had. De huidige stand van de onderhandelingen wordt in Finland slech ter beschouwd dan ooit sedert de eerste besprekingen, die volgden op de Russische eischen Het Centraal bureau voor de statistiek publiceert voor zoover althans mogelijk vol ledige gegevens betreffende schoolvoeding en -kleeding over het jaar 1937. In een ta bel zijn opgenomen de opgaven van alle ge meenten, waarin de verstrekking van schoolvoeding en -kleeding als georgani seerde vorm van hulpverleening voorkomt. Uit het overzicht blijkt o.m., dat in 200 gemeenten met een bevolking van 5.2 mil- lioen inwoners in 1937 1.8 millioen voor schoolvoeding en -kleeding werd uitgege ven. Als bekend mag worden aangenomen, dat het aantal gemeenten in Nederland 1056 is, met een bevolking van 8.6 millioen. Geconstateerd wordt, dat in de provin cies Groningen, Utrecht, Noord-Holland en Zuid-Holland, waarin de 6 grootste gemeen ten zijn gelegen, naar verhouding belang rijk meer voor dit hulpbetoon is uitgegeven dan in de overige provincies. Limburg, Noord-Brabant en Zeeland bleven ver bene den het gemiddelde van het rijk. Van het netto bedrag der uitgaven, kwam niet min der dan 95 pet. ten laste vaii de gemeen ten 1.7 millioen). Van dit bedrag is 0.9 millioen rechtstreeks door de gemeenten uitgegeven en 0.8 millioen als subsidie aan instellingen, commissies, vereenigingen e.d. o Havas meldt uit Washington: De Ameri kaansche marine legt op het oogenblik mijnen op strategische punten aan de kust in den Atlantischen en Stillen Oceaan. De maatregel heeft ten doel iedere ontsche pingspoging te verhinderen. Degenen, die bij den aanslag in den „Bür- gerbraukeller" te München omgekomen zijn, werden gisteravond om 10 uur voor de „Felcherrnhalle" op een baar gelegd. Van half elf af tot hedenmorgen 10 uur kreeg de bevolking gelegenheid langs het stoffelijk overschot der slachtoffers te defileeren. De teraardebestelling vond vanmorgen om 11 uur plaats in het kader van een staatsbe grafenis. De plaatsvervanger van den Führer, Ru- dolf Hess, zou hierbij een redevoering uit spreken. De slachtoffers zullen in een ge meenschappelijk graf worden bijgezet. De speciale commissie tot onderzoek van den aanslag heeft men gisteren driemaal zoo groot moeten maken, teneinde de in grooten getale binnenkomende verklarin gen en mededeelingen te kunnen bewerken. Op het oogenblik zpn deskundigen ermede bezig uiterst nauwgezet de gevonden deelen van het voor het tot ontploffing brengen van de lading springstof gebruikte mecha nische onstekingsapparaat na te gaan. Vol gens het Duitsche Nieuwsbureau kan men reeds thans zeggen, dat in ieder geval ten aanzien van de legeering van afzonderlijke metaaldeelen inderdaad bewezen kan wor den, dat zij van buitenlandschen oorsprong zijn. Op het oogenblik wordt een onderzoek ondernomen, van verschillende kanten ten einde een absoluut vaststaand resultaat te krijgen. De toestand van alle zwaargewonden van den aanslag te München is verbeterd. Slechts bij twee zwaargewonden is de crisis nog niet achter den rug. Staatsminister Adolf Wagner heeft gisteren een bezoek gebracht aan de gewonden om hun de groe ten van den Führer en zijn wenschen voor hun herstel over te brengen. Gelukwenschen aan Hitier. Naar aanleiding van den aanslag op Hit- Ier hebben de vertegenwoordigers van de volgende staten den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken, Von Ribbentrop hun deelneming toegezonden voor de slechtof- fers en hun voldoening tot uitdrukking ge bracht over de redding van den Führer: Ar- DE zuinigste, DE snelste, DE mooiste, DE beste verlichting. M'burg Vliss. straat 39-41 Tel. 669 (Ingez. Med.) TE VLISSINGEN Ons speciaal Zondagsdiner OESTERS 11.75 PER DOZIJN (Ingez. Med.) gentinië, België, Brazilië, Bulgarije, Dene marken, Estland, Finland, Iran, Italië, Ja pan, Joegoslavië, Litauen, Nederland, Noorwegen, Portugal, Roemenië, Zweden, Slowakije, Sovjet-Rusland, Spanje, Turkije, Hongarije en Venezuela. Voorts hebben de ministers van buiten landsche zaken van Bulgarije, Neder land, Japan, Portugal, Roemenië, Zweden, Sovjet-Rusland, Spanje en Hongarije den in hun landen geaccrediteerde Duitsche verte genwoordigers uit naam van hun regeerin gen hun vreugde betuigd over de gelukkige redding van den Führer. Reuter seint uit Boedapest: Berichten uit Weenen melden, dat de, winkels slechts enkele uren per dag mogen open zijn, wegens de beperkte voorraden. De politie heeft verboden voor de winkels queue te maken. Andere berichten voorzien de invoering van koffie gemaakt uit eikenhoutpulp voor den verkoop in Duitschland. Men gelooft, dat een aanzienlijk aantal Weeners het slachtoffer is geworden van de campagne in Polen. De autoriteiten hebben het dragen van rouwkleeding verboden, en hoewel de fa milieleden van iemand, die in Polen gesneu veld is, hiervan bericht ontvangen, wordt hun verzocht het voor hun vrienden stil te houden. o Reuter meldt uit Cairo: Gisteren heeft een beambte van het Egyptische ministerie van Financiën een flesch benzine naar Koning Faroek geworpen, toen deze in zijn rijtuig voorbijreed. De flesch kwam achter het rijtuig terecht, zonder schade aan te richten. De beambte werd onmiddellijk ge arresteerd. Volgens een officieel communi qué heeft een medisch onderzoek tot de conclusie geleid, dat hij waarschijnlijk niet wel bij het hoofd en ontoerekenbaar is.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1