MJnhardljes STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE MIDDELBURG Propaganda-avond Roode Kruis. NIEUWE UITGAYEN. Voorstellen van Ged. Staten. Automatiseering der telefoon in Zeeland. VLISSINGEN ZUID-BEVELAND Baarlands nieuwe gemeentehuis. Z. VLAANDEREN O.D. Vergist U niet! Ze heefen; en zezijn niet rond, doch hartvormig. KUNST EN WETENSCHAPPEN MMBaBafiaKeaaatsarasBS^s^^gi^gB^Mig^aKHigKi*^^ Er was gisterenavond eene flinke belang stelling voor den Propaganda-avond, die de afdeeling Middelburg van het Nederlandsch Roode Kruis georganiseerd had in het Schuttershof. De afdeelings voorzitter, j. L. A. Baron van Ittersum, heette allen welkom en deel de mede, dat de avond belegd was met me dewerking van de besturen van het Groene- en 't Wit Gele Kruis. Speciaal heette spr. welkom den Kringcommissaris, mr. R. M. van Dusseldorp burgemeester van Goes. In eene vergadering, die de burgemeester bijeen riep met de voorzitters van de af- deelingen van de genoemde vereenigingen, den commandant van de brandweer en spre ker, is speciaal besproken een oproep van den Centralen Bloedtransfusiedienst van het Roode Kruis en het verzoek om in elke gemeente een comité te stichten voor de or ganisatie van dezen dienst. Te Middelburg bestaat deze dienst reeds, uitgaande van de afdeeling van het Roode Kruis onder leiding van arts A. H. de Boer, commandant van de transportcolonne. Spr. wees er op, dat niet iedere gezonde man of vrouw geschikt is om zijn bloed in kleine hoeveelheden en volkomen onschadelijk te geven aan ieder willekeurigen persoon, die in nood is en bloed noodig heeft om niet te sterven. Er zijn nl. eenige groepen van bloedsoorten bekend, die ieder voor zich slechts geschikt zijn voor transfusie bij andere bepaalde groepen van bloedsoorten. Dit bloedonder zoek is thans het voornaamste werk van den leider van den dienst, omdat van de juiste groepsbepaling ontzettend veel af hangt. Dit werk geschiedt als alle Roode Kruis-werk, geheel pro Deo, het eischt van den leider en zijn helpers zeer veel werk, doch hjj doet het in het belang van de menschheid. Spr. wekte op zich bij den lei der van den dienst of in het gasthuis op te geven als donor. Spr. kondigde vervolgens de film over E.H.B.O. aan en wees er op, dat elementaire kennis van E.H.B.O. voor ieder individueel van belang is, daar kennis ervan in het ge zin telkenmale noodig kan zijn. Spr. wekte tenslotte op tot aansluiting bij het Ned. Roode Kruis, waarvan z.i. het le dental te Middelburg veel en veel te gering is. Hierna kon het eerste deel van de film worden vertoond. Deze film geeft een groo- te reeks van alle onderdeelen van het werk van Eerste hulp bij Ongelukken te zien en is voor ieder zeer leerzaam. Velen zullen bij het voorbijtrekken der vele plaatjes ge merkt hebben hoe men wel allen als leek eens opgetreden is, zooals het nu juist niet moest gebeuren. En daaruit blijkt, hoe goed het is, dat vooral de jeugd leert hoe het wel moet, opdat men gereed is lijdende mede- menschen bij te staan. REDE Mr, VAN DUSSELDORP, Voor de pauze, waarin leden werden ge worven en getracht werd personen voor den transfusiedienst in te schrijven, heeft mr. R. M. van Dusseldorp, burgemeester van Goes als kringcommissaris een pakkende rede gehouden. Wie zou, althans van hen, die dragers zjjn van de beginselen waaruit het Roode Kruis is geboren, aldus spr. kun nen spreken voor het Roode Kruis, zonder dat hij uiting had gegeven aan zijne gevoe lens van diepen eerbied en bewondering voor onze Koningin en den Koning der Bel gen, die tot de strijdende volkeren de aan bieding van goede diensten deden. Niets zoo spraken deze Vorsten, mag worden nagela ten om te voorkomen de ellende van het slagveld. Geboren op het slagveld, gedreven door naastenliefde, is het doel van het Ned. Roode Kruis de menschheid te dienen in Vrede en in Oorlog door verzachting der ellende. Nadat het Roode Kruis in den oor log 19141918 groote diensten bewezen had, dacht men na die jaren van schrik en el lende, zich geheel aan de werken des vre- des te kunnen wijden. Het was als stond men aan het begin van een nieuwen dag, wanneer het licht de omtrekken der dingen slechts vaag doet zien, wanneer men slechts vervuld is van de hoopvolle verwachtingen van al hetgeen de nieuwe dag aan schoons zal kunnen bieden. Doch de dag snelt voort en spoedig breekt het uur aan, de tijd, dat de tegenstellingen tusschen zon en schaduw het meest waarneembaar zijn. Er kwam meer schaduw dan zonnelicht. Donkerder en steeds donkerder werd het en het Roode Kruis werd zich bewust van de mogelijkheid van nieuwe oorlogsram pen en is diep teleurgesteld dat zij de da den van naastenliefde niet alleen kan aan wenden in werken des Vredes, bereidt zich voor om, als het moet, de geslagen wonden zooveel mogelijk te verzachten. De tegenstellingen tusschen de satani sche machten en christelijke naastenliefde zijn wel groot. Wel is groot de tegenstelling tusschen de schaduw en het licht. Scherp is de scheidslijn hier tusschen. Geeft thans ieder zich in voldoende mate om het licht dezer Christelijke naastenliefde zoo hel mo gelijk te doen schijnen? Deze vraag dient door ieder aan zich zelf beantwoord te worden, overeenkomstig den maatstaf aan eigen geweten aangelegd. Een tweede vraag is of men begrijpt welk een offer het is voor de tallooze mannen, die aan de gren zen staan? Spr. vraagt wat anderen daar tegenover stellen. Er zijn bij het Roode Kruis mannen en vrouwen, die sedert jaren in de rijen der getrouwen behooren, doch hun rijen dunnen en de open plaatsen moe ten door jongere krachten worden aange vuld en ouderen moeten worden vervangen. Er is voor de jongeren veel mogelijkheid. Men kan komen bij de transportcolonnes, zich aanmelden als helpster en als chauf feur. Ook mr. Van Dusseldorp kwam nu tot den bloedtransfusiedient en betoogde op zijn beurt de groote beteekenis van dezen dienst. Men begrijpt eerst dan de volle ontplooiing van den arbeid, indien het Roode Kruis niet alleen wordt gedragen door sympathie en vertrouwen, doch ook door daadwerkelijke medewerking. Als men hunkert om te hel pen, maar niet weet op welke wijze, dan geve men zich op bij het bestuur en dar 1 soeciaal voor bloedtransfusie. Spr. wilde niet aannemen, dat de aanwezigen behoor den tot hen, die liever door lezen en door de radio hooren hoe anderen zich ïnspan- Sm en zelf in ledigheid neerzitten Men moet begrijpen, dat 'smenschentaak niet beperkt is tot eigen kring, dochdaGod krachten en gaven schonk om ze aan te wenden, niet ten eigen bate, d°ch om an deren, de medemenschen daarmede ten nut 16 Begrijpt dit - aldus spr. - ook in uw verhouding tot het Roode Kruis. Na de pauze heeft de film verder ge- loopen en weer verschillende andere hulp verleeningen op het doek doen verschijnen. De voorzitter, baron Van Ittersum, heeft tenslotte de bijeenkomst met dank voor al ler aanwezigheid gesloten. ONTSPANNINGSAVOND VOOR DE MILITAIREN. In het gebouw Sint Joris werd gisteravond een ontspanningsavond gehouden voor de manschappen van land- en zeemacht alhier. De militaire- en burgerautoriteiten werden met eenige maten van het Wien Neerlands Bloed verwelkomd, waarna het Wilhelmus werd gespeeld. De luitenant ter zee Laman Trip sprak een openingswoord en heette den commandant Zeeland en den eere-voor- zitter van de commissie voor O. en O., bur gemeester, mr. dr. J. van Walré de Bordes hartelijk welkom. Spr. wees er op dat deze avond tot stand was gekomen door de nauwe samenwerking tusschen officieren, onderofficieren en manschappen van land en zeemacht en door samenwerking tus schen de militairen en de burgerij. Speciaal bracht spr. dank aan den heer Overbeeke voor het beschikbaar stellen van de zaal. Daarna werd een aanvang gemaakt met het bonte, afwisselende en gezellige pro gramma, dat voor „elck wat wils" bevatte. Op een enkele uitzondering na werden de nummers uitgevoerd door de militairen zelf. En het moet direct gezegd, dat hier onder verschillende uitstekende artisten, grappenmakers en bekwame werkers schui len. Zonder aan de overige nummers iets af te willen doen, hebben we het meest be wonderd het schitterende werk van de Reur- turners. Er bleken onder de uitvoerenden namelijk eenige keurturners van het K-N.G. V. te zijn. Wat deze menschen, en in 't bij zonder twee zeer bekende turners, aan brug, rek en met vrije oefeningen te zien gaven was prachtig. We zullen ons niet laten ver leiden hier in bijzonderheden te treden; de turnliefhebbers en ook de leeken op dit ge bied, werden verrast door dit schitterend werk. En de clown daarbij niet te vergeten. De gemobiliseerden Hhdden ook een eigen band gevormd. Wat deze muzikanten speel den was zeer goed. Natuurlijk waren het hoofdzakelijk vroolijke en bekende num mers, welke het meezingen in de hand werkten. De opgewekte liedjes en het goe de musiceeren, gezamelijk zoowel als b.v. de accordeon soli waren een succes. Een daverend applaus verwierven de cow boy-zangers en het mondorgelgezelschap. De aankleeding van tooneel was mooi ver zorgd. Het waren nummers in dit geva rieerde programma, welke uitstekend in 't kader van dezen avond pasten. Een matroos ontpopte zich als een uitstekend zanger, terwijl „het doode paard" veel vroolijkheid bracht. De Middelburgsche kunstwielrijder met zijn acrobatiek op de fiets, die tevens den naam van „Achilles" op turngebied hoog hield, mocht uit het applaus ervaren dat men dit amateurwerk hoog waardeerde Voorts was er o.m. nog een conferencier die tusschen de nummers door de aanwezigen aangenaam bezig hield. Zoo is deze avond een groot succes ge worden. Hij bracht den militairen eenige aangename uren. VRIJZ. DEM. BOND. Gisteravond hield de afdeeling Middel burg van den Vrijz. Dem. Bond haar jaar vergadering in hotel Nieuwe Doelen, onder voorzitterschap van den heer W. de Graat, die er op wees, dat het jaar 1939 voor de Vrijz. Dem. te Middelburg een goed jaar is geweest. Haar beide uitstekende raads leden werden herkozen. De jaarverslagen van den secretaris en van den penningmeester werden goedge keurd. Aan de beurt van aftreding als be stuurslid waren mevrouw R. Weijl-Snuijf, mevrouw B. Boasson-Sanders en de heer W. de Graaf. Allen werden bij acclamatie herbenoemd. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering op 25 en 26 November te Utrecht te houden, werd benoemd de heer A. G. J. Lichtendahl; tot plaatsvervanger de heer C. A. Minderhout. Bij de behandeling van den beschrijvings brief besloot de vergadering bij stemming, dat men steun zal verleenen aan het idee van het hoofdbestuur om aan federaties en afdeelingen over te laten al of niet leef tijdsgrenzen in hun rayon vast te stellen. Te Amsterdam slaagde voor het examen ter verkrijging van het drogisten diploma, ingesteld door de federatie van drogistenbonden, de heer A. J. P. van Sluis alhier. „Over charme en schoonheid", roman door Lis Byrdal. Vertaald uit het Deensch door M. RöntgenOtter. Geïllustreerd door Sys Gauguin. Wie wil niet graag jong en mooi blijven? Dit boek geeft hier toe allerlei aanwijzingen, op een luchtige lichte en aantrekkelijke manier. Uitgave Van Holkem'a en Warendorf, uitgevers Amsterdam. „De eerste brigade", roman van Ka- rel Capek. Vertaald door W. A. Fick Lugten. De schrijver verhaalt in dezen roman van het harde lot van een mijnwer kersleerling, die gestudeerd heeft, doch door de tijdsomstandigheden is gedwongen mjjn- werkersarbeid te verrichten. Het boek be schrijft hoe de jongen er door opoffering in slaagt zijn Jeugdideaal te verwezenlijken. Uitgave Van Holkema en Warendorf te Amsterdam. „Handleiding voor de verpleging van leiders aan been- en gewrichtstuberculose, en de levenswijze na de genezig" door dr. M. H. P. P. van Haeft. Uitgave Van Holke ma Warendorf N.V. te Amsterdam. (Voor de as. winterzitting der Prov. Staten). Aanvragen restauratie-subsidiei. Ged. Staten deelen aan de Prov Staten mede, dat het gemeentebestuur van IJzen- dijke, dat van Zierikzee, dat van Retran- chement en de commissie voor de restau ratie van de Ned Herv. Kerk te Renes- se verzocht hebben om subsidie voor de restauratiekosten van resp. het Ravelijn te IJzendijke,, (de Noord-Havenpoort te Zierikzee, de wallen te Retranchement en het gebouw der Ned. Herv. Kerk te Re- nesse. Met verwijzing naar hetgeen ook reeds bij die aanbieding van de begrooting is medegedeeld, stellen Ged. Staten voor de beslissing op deze verzoekschriften aan te houden. Geldleening. Op 26 Juli besloten de Prov Staten van Zeeland tot het aangaan van een geld leening van 1,525,000 tegen een rente van ten hoogste 4 Het is gebleken, dat het onder de huidige omstandigheden wellicht niet mogelijk zal zijn het res tant der leening 500,000 voor de nieuwe motorboot is opgenomen tegen 4 bij den parikoers ook tegen 4 op te nemen In verband daarmede stellen Ged. Staten voor de rente-limiet bij pari- koers te verhoogen tlot 4% Ten behoeve van de voorgestelde over neming van aandeelen in het maatschap pelijk kapitaal van de Zegam zal een lee ning van rond 300,000 moeten worden aangegaan. Het eenvoudigste is nu het bedrag der totale leening met 300 000 te verhoogen en te brengen op 1,825,000 Na Goes, thans Neuzen aan de beurt. Op Dinsdag 14 Nov. a.s. te 13 uur zal als tweede automatische telefooncentrale in Zeeland die te Neuzen in dienst worden ge steld. Van genoemd tijdstip af zal de telefo nische verbinding met de aangeslotenen op het betrokken net dien dag gedurende korten tijd niet steeds mogelijk zijn. Tegelijkertijd wordt het net Othene op geheven. De aangeslotenen op dit net wor den overgebracht naar het net Neuzen. N.V. „Overdekte" failliet. Zooals bekend heeft geruimen tijd gele den hier ter stede het plan bestaan, in sa menwerking met de N.V. „Overdekte" te Haarlem een overdekt zwembassin te stich ten. Het terrein waarop het gebouw zou moeten verrijzen was reeds vastgesteld. On langs hebben wij bericht dat het plan wel niet verwezenlijkt zou worden, hetgeen thans zeker niet meer het geval zal zijn daar de N.V. „Overdekte" te Haarlem, zoo wel als de heer A. Koster, architect en di recteur van deze N.V., failliet zijn ver klaard, nadat aanvragen tot surséance van betaling waren afgewezen. (VI. Crt.) Voor het examen ter verkrijging van het drogistendiploma slaagde te Am sterdam, de heer J. J. Meulmeester, al hier. Baarland is er trotsch op, Maarde kosten. Na de officieele opening door den Com missaris der Koningin werd het woord ge voerd door den hr De Vriend t, namens de raadsleden. Spr. dacht aan twee oud-Hollandsche gezegden: als het getij verloopt moet men de bakens verzetten, en, wat Ge doet, doe dat goed. Toen in 1937 de Commissaris der Konin gin blijk gaf, dat een nieuw raadhuis ge- wenscht was, stond de Raad daar niet geestdriftig tegenover. Men meende, dat het nog wel ging, zag tegen de kosten op en ook in 1938, toen de Commisaris der Ko ningin nogmaals op de bezwaren wees, o.a. geen beveiliging van het archief. Maar men wachtte nog eens af, tot er een nieuwe burgemeester kwam en men ont dekte, dat men geen woning en zelfs geen werkgelegenheid voor hem had- Toen ge voelde de Raad, dat het tijd werd de ba kens te verzetten. Spr. drukt de hoop uit, dat de burgemeester prettig zal werken in dit nieuwe gemeentehuis, waarop men allen trotsch is. Alleen drukken de hooge kosterij, doch spr. vertrouwde;, ;dat de Commissaris der Koningin Baarland zal willen steunen, als het onverhoopt in moeilijkheden mocht komen. Hierna werd het woord gevoerd door den heer Ermerins, burgemeester van Hoedekenskerke, oud-burgemeester van Baarland. Spr. zeide aan het oude ge meentehuis veel prettige en enkele onaan gename souvenirs te hebben. Deze laat ste is hjj echter reeds lang vergeten. Hjj drukte de hoop uit, dat Baarland even zoo zal groeien als haar gemeentehuis deed en besloot met zijn beste wenschen voor de toekomst. Burgemeester Vogelaar beantwoordde hierop de sprekers en zegde hun in wel gekozen woorden dank voor hun goede wenschen. Het gezelschap bleef hierna nog gerui men tijd bijeen onder het nuttigen van eenige ververschingen en ging daarna het nieuwe gebouw verder bezichtigen. HEINKENSZAND. Bevorderd aan de universiteit te Amsterdam tot arts de heer P. H. Hoorweg te Heinkenszand. OUDELANDE. Dinsdagavond werd al hier de eindles gegeven voor de gasver- kenners. Uit de gestelde vragen en de af gelegde proeven bleek dat de cursisten flink gewerkt hadden. Door den burgemeester werd dank ge Het Amerikaansche leger oefent zich. Cavalerie tijdens een aanval te Balmorhoa in Texas. Zelfs de paarden dragen gasmaskers. bracht aan den leider, den heer Buteijn, die zich belangloos beschikbaar had ge steld en aan de leerlingen die vrijwillig deze cursus volgden.. Hierna werden de cursisten nog toegesproken door. het hoofd van den luchtbeschermingsdienst, den heer C. Douw. Een nieuwe cursus is wederom begon nen. Alhier is opgericht een vereeniging van Jong Hervormden met aanvankelijk 14 leden Voorzitster mej, P. Stok, se cretaris den heer P. Meeuwse Ca en penningmeesteresse mej. P. Korstanje Jd Gedurende de wintermaanden zullen twee en gedurende de zomermaanden 1 verga dering per maand worden gehouden. Oesterverzending. YERSEKE. Over de maand October werden in to /taal 1,120,782 oesters ver zonden, waarvan naar Nederland 289,778, België 627,804, Duitschland 135,450, En geland 11,000, Diversen 56,750. Over de maand October 1938 bedroeg het aantal in totaal 1,671,293 stuks, zoo dat er een vermindering is waar te ne men van 550,511 stuks Nederland nam in de afgeloopen maand 67,000 stuks meer af dan in October 1938. België gaf een achterstand van 150,000 stuks, terwjjl de resteerende' achterstand kwam door mindere afname van de lan den, Engeland, Zwitserland, Zweden en Noorwegen. RILLAND-BATH. Woensdagmiddag heeft de heer Roelofsen van Amsterdam in het militair tehuis alhier voor militairen en genoodigden een lezing gehouden over be scherming tegen aanvallen uit de lucht en brandbestrijding. In het eerste gedeelte dezer lezing werd een overzicht gegeven van de verschillen de soorten bommen, welke door oorlog voerenden worden uitgeworpen. Aan de hand van de laatst bekend geworden gege vens werden de verschillende uitwerkin gen en hunne bestrijdingsmethoden ver klaard Vervolgens werd een beschrijving gege ven van de oorzaken van verschillende branden, welke in den loop der tijden hebben plaats gehad alsmede de beste wij ze van hun bestrijding. Vele branden met „onbekende oorzaak" konden door des kundigen worden teruggebracht tot bran den tengevolge van zelfontbranding van gasontwikkelende stoffen. De geheele lezing van deze voor een op brandweergebied bij uitstek deskundi ge, was zeer interessant en werd met veel belangstelling gevolgd. (Ingez. Med.) KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Bij de gisteren gehouden verkiezing van leden der Kamer van Koophandel en Fa brieken te Terneuzen, wegens periodieke af treding voor de afdeeling grootbedrijf de heeren I. van Melle, G. F. P. van der Peijl, J. A. van Rompu en R. V. H. Verschaffel, werden candidaat gesteld de aftredende le den, benevens de heer C. Wind van Merke- steyn. Voor de afdeeling kleinbedrijf treden af de heeren E. P. Fassaert, J. M. Oggel, A. de Vrieze en A. J. Wijffels. Ook deze heeren werden candidaat gesteld, benevens de hee ren A. M. Moggré, A. J. Cambier en F. A. L. van Vroon Maarleveld. CONCERTVEREENIGING MIDDELBURG. Nieuw Hongaarsch Strijkkwartet. In verband met de mobilisatie, vond het 65ste concert onder auspiciën der Middel burgsche Concertvereeniging gisteravond niet plaats in de (door de militairen gere- quireerde) Concert- en Gehoorzaal, maar in den schouwburg Molenwater. Van een opgedrongen experiment was hier in zeke ren zin sprake. Men moest afwachten, of de schouwburgzaal, die acoustiseh voor too- neelvoorstellingen zoo voortreffelijk is, ook voor een uitvoering van „kamermuziek" zou deugen. Wij hebben den indruk gekre gen, dat ze er inderdaad voor deugt. Op de plaats, waar wij zaten, was het geluid althans volstrekt zuiver, en kon men on gehinderd ten volle van het concert genie ten. Welk een genot werd het! De vier heeren, die zich in het „Nieuw Hongaarsch strijk kwartet" hebben vereenigd, vormen een uitstekend ensemble, zonder den minsten twijfel een der beste van onzen tijd. Wat zij ten gehoore brachten, was van 'n superieure kwaliteit. Hun samenspel benaderde de vol maaktheid. In individueele prestaties kon men geen erg meer hebben. Een vier-een- heid zonder breuk of oneffenheid speelde hier: gaaf en beheerscht tot het uiterste. En van welk een veelzijdigheid van prachtig artistiek vermogen legden ze ge tuigenis af. Mozart, Kodaly en Brahms stonden op het programma. Twee „oude" maar onderling zeer onderscheiden componisten dus en een moderne. Met alle drie wisten ze evenveel raad. Met Mozart werd begonnen, het bekende „Jagdkwartet": fijntjes en helder. De hee ren moesten uiteraard eerst even ingespeeld raken. Maar dat ging heel vlug en toen was het magnifieke spel een ononderbroken ge not. Met Brahms werd besloten: op. 51 no. 2 (a kl. t.). Hij geldt voor zwaar op de hand en hij is dat in vergelijking met Mo zart wel zeer. Alevel, men kreeg geen ge legenheid het zich te realiseeren onder den ban der prachtige vertolking, welke hier tot stand kwam. Men voelde slechts, dat Brahms groot is, en zijn muziek heel wat meer dan „subjectieve" beteekenis heeft. In het midden Zoltan Kodaly, modern Hongaarsch componist (geb. 1882). Zijn „mo dernisme" is betrekkelijk gematigd; maar van een zeer persoonlijken stijl, welke min of meer geïnspireerd werd door nationale melodieën. In het ten gehoore gebrachte kwartet spreekt dit karakteristieke zich heel duidelijk uit. Zijn vier uitvoerende landgenooten ontpopten zich als pleitbezor gers bij uitnemendheid van ziin werk. Bui tengemeen boeiend en meesleopend was, al thans voor ons, het wonder van '"ank, dat ze hier produceerden. Misschien werd niet overal de samenhang duidelijk, en de tijd zal moeten leeren of dit werk ter":1, den tand van dien tijd bestand is. Maar de eer ste kennismaking hoeft in eik geval een bijzonder genot geschonken. Na de uitvoering van elk nummer is den vier kunstenaars (Zoltan Szekely, le viool; Alexander Moskowsky, 2e viool; Denes Ko- romzay., alt. en Vilmos Palotai, cello) tel kens nadrukkelijk te kennen gegeven, hoe zeer hun superieure spel gewaardeerd werd. De zaal was beneden vrij goed bezet.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6