AKKERTJE I De economische verdediging van Nederland. STADSNIEUWS De brug over de Zandkreek UIT DE PROVINCIE Als de kaart de taak der wegwijzer- borden moet overnemen WEK UW LEVER-GALOP Koortsig Wat de voedingsmiddelen betreft, staan wij er gunstig voor. Ruim voldoende aardappelen. DE BODEMPRODUCTIE, Conserveering van voedings middelen. VOLDOENDE AARDAPPELEN. 11DDELBURG Ook de Eerste Kamer heeft het wetsontwerp thans goedgekeurd. Verbetering in de Zeeuwsche veerdiensten. DE ZWEEDSCHE VAKBONDEN TEGEN HET COMMUNISME. VLISSINGEN WALCHEREN Neem >n (Ingez. Med.I VER, „KINDERSPEELPLAATSEN" ONTBONDEN, Met den A.N.W.B. over „wegelkes naar nievers" door de Geldersche lustwaranda. Vreemd bezoek aan een kleuterhuis. „WAAR ZIJN WE?" OP DWAALWEGEN. NOORD-BEVELAND Z. VLAANDEREN W.D. VIERVOETERSHUIS IN DË RIMBOE, DE GELDERSCHE LUST WARANDE. of Nederland's handelsverkeer met het buitenland is, zooals begrijpelijk, ook een van de (onderwerpen geweest, die zijn besproken op de conferentie, welke een aantal vertegenwoordigers van de Neder- landsche pers heeft gehad met den Mi nister van Economische Zaken, mr. Steen- berghe, en zijn voornaamste medewerkers, over welke conferentie wij gisteren reeds een artikel hebben gepubliceerd,. Het is volkomen te billijken, dat momenteel om trent het resultaat van de besprekingen die met verschillende landen over de re geling van den invoer plaats vinden, niets kan worden medegedeeld, zoolang deze besprekingen nog hangende zijn. Wel kon de minister zeggen, dat het uitgangspunt van deze besprekingen is den omvang van den handel op het „vooroorlogschdpeil zooveel mogelijk te handhaven. Maar het spreekt vanzelf, dat tengevolge van den ingetreden oorlogstoestand met een vei'' mindering van den handel rekening zal moeten worden gehouden. De vraag, in hoeverre de vermindering, die het han delsverkeer met sommige landen noodza kelijk zal moeten ondergaan, gecompen seerd zal kunnen worden door het handels verkeer met andere landen, is een voor werp van voortdurende regeeringszorg. In dit verband kwamen de Oslo-staten ter sprake Natuurlijk onderzoekt de re- geering uitbreiding van de handelsmoge lijkheden met deze groep van neutralen, doch reeds thans kon de minister er de aandacht op vestigen, dat het verlies van den Nederlandschen handel met de om liggende landen, die in den oorlog zijn be trokken, slechts voor een gering gedeelte goed gemaakt zal kunnen worden met de Oslo-staten. In 1938 toch kwam van den invoer in Nederland slechts 16,4 uit de Oslo-staten, terwijl van den Nederland schen uitvoer 16,8 naar die staten ging. Onder deze groep neemt België dan nog verreweg de belangrijkste plaats in: in den invoer 69,5 in den uitvoer 60,6 van het hierboven aangehaalde per centage. Bij de pogingen van de regeering om het handelsverkeer uit te breiden, wordt aan den handel met België uiter aard de noodige aandacht besteed, De tijd tot het treffen van op langeren duur ge richte afspraken met de Belgische regee ring is echter nog niet aangebroken. Wat in dit verband de contingenteerin- gen betreft wees de Minister er op, dat de Regeering haajr jcontingehteerings-po- litiek voor de naaste toekomst reeds heeft gewijzigd, om den invoer te vergemakke lijken waar zulks noodig was. Bekend is reeds, dat in onderzoek is de vraag of en in hoeverre het gewenscht is de opheffing van de contingenteerings- maatregelen verder te bevorderen. Dat in een aantal gevallen de invoerbeperking zal moeten worden gehandhaafd, staat echter reeds thans vast. Er waren voorts eenige belangrijke vra gen met betrekking tot een min of meer vast teeltplan voor de bodemproductie, waardoor de verbouw van onnutte agra rische producten zou kunnen worden voorkomen. In antwoord daarop werd er op gewezen, dat deze verbouw kan wor den voorkomen door hem eenvoudig op grond van de Bodemproductiewet te ver bieden; evenzoo kan op grond van diezelf de wet de verbouw van minder noodza kelijk geworden gewassen, die echter niet geheel kunnen worden gemist, worden ge limiteerd. Het is, naar het oordeel van de regee ring ter bereiking van dit doel niet nood zakelijk de bodemproductie volgens een door de regeering voor ieder bedrijf vast te stellen teeltplan te doen geschieden Dit is ook niet gewenscht omdat daarbij aou Imoeten worden rekening gehouden met allerlei factoren die eigen zijn aan den grond, behoorende tot een bepaalde boerderij; daarom zou zulk een teeltplan opgesteld door een buiten dat bedrijf staande autoriteit, waarschijnlijk minder rationeel uitvallen dan wanneer het door den landbouwer zelf zou geschieden. Het gevolg van een van regeeringswege opge legd teeltplan zou zeker niet zijn in het belang van een verhoogde bodemproduc tie. Of op grond van de Bodemproductiewet te eeniger tijd tot het opleggen van scheur- plicht zal worden overgegaan, is thans nog in het geheel niet te zeggen Momen teel bestaat er zeker geen enkele aanlei ding om over te gaan tot het dwingend voorschrijven van het scheuren van goed weiland Verduurzaming en conserveering van voe dingsmiddelen waren eigenlijk de onderwer pen van den middag, waarover eveneens tal van vragen waren gesteld, die een beant woording vonden in ongeveer de volgende beschouwing. Wat vleesch betreft, gaat de Regeering in den regel tot conserveering over, indien door haar vee uit de markt wordt genomen. In welke mate dit ge schiedt, hangt af van het prijs ver loop op de markt. Voorts zou ook een tekort aan veevoeder kunnen nopen tot slachting van een gedeelte van den varkensstapel; uit dien hoofde zou derhalve eveneens tot con serveering kunnen worden overgegaan. Ten aanzien van eieren en pluimvee werd me degedeeld dat in het najaar de normale hoeveelheden eieren voor conserveering zijn opgeslagen. Moch het noodzakelijk worden met het oog op de veevoederpositie tot in krimping van den pluimveestapel over te gaan, dan zal ook pluimvee worden inge blikt. Conserveering van visch zou eerst over wogen kunnen worden, wanneer er over matige aanvoeren zouden zijn, en de be staande gelegenheid tot het verduurzamen van visch ontoereikend zou zijn. Vooralsnog doen deze factoren zich niet voor. Conserveering van groenten vindt reejls op zeer ruime schaal door een voldoend aantal zelfstandige ondernemers plaats. Een bizonder verheugende mededeeling was, dat onze aardappelenpositie in verband met de volksvoeding gunstig is. De totale aardappelenproductie is onge veer drie maal zoo groot als de mensche lijke consumptie. Van belang voor onze bodembewerkers was ook de vraag, of wij wat stikstofmest betreft, in eigen behoeften kunnen voorzien. Onze industrie kan in normale tijden ruimschoots in de behoeften van het eigen land voorzien. Zij kan, zonder dat aanvoer van grond stoffen uit het buitenland noodig is, zeer groote hoeveelheden zuivere stikstof in meststoffen verwerken, doch niettemin is voor een zeker percentage aanvoer van grondstoffen uit het buitenland noodig om de benoodigde hoeveelheid van 100.000 ton te kunnen produceeren. Naar alle waar schijnlijkheid zal echter de voorziening van den landbouw met stikstofmeststoffen voor het seizoen 1939—1940 geen bizondere moei lijkheden opleveren. Het wetsontwerp tot het toestaan van tolheffing op de te bouwen brug over de Zandkreek tusschen Noord- en Zuid-Beve land is gisteren ook door de Eerste Kamer goedgekeurd, nadat de minister van Wator- staat, ir. Albarda, het standpunt der regee ring nog eens had uiteengezet. In antwoord op door de Kamer gemaakte opmerkingen, zeide minister Albarda in het algemeen ook geen bewonderaar te zijn van tolheffing. In dit geval echter zegt hij kan zonder dien tol de brug niet tot stand worden gebracht, terwijl de streek erdoor uit haar isolement wordt verlost. De streek heeft liever een brug met tol dan geen brug. Deze maakt geen deel uit van het Rijkswegenplan. Het rijk kan dus dezen brugbouw niet voor zijn rekening nemen. Ook het geven van een hoogere bijdrage uit het Verkeersfonds kan niet in aanmer king komen. Spr. begrijpt niet waarom sommige leden hier een leening uit het Werkfonds afkeuren. De heer Van Vessem (N.S.B.) zegt, dat Zeeland door zijn afzondering aan spraak heeft op bijzondere medewerking van het Rijk. Het spreekt vanzelf dat de streek liever een brug met tol heeft dan het veer. Maar is het argument van den minister, dat de burg niet voorkomt in het Rijkswegenplan, niet wat formalistisch? El ders is toch wel een ander standpunt inge nomen. De regeering houde voortaan re kening met het isolement van Zeeland, dat zooveel graan, suikerbieten enz. oplevert. Minister Albarda merkt op, dat de tolheffing geen ouderwetsche figuur is. Bo vendien is de tol aan een termijn gebonden Havas meldt uit Stockholm: Alle vak organisaties in Stockholm hebben een mo tie aangenomen, waarin de Zweedsche communistische partij wordt gelaakt, om dat zij politiek afhankelijk is van de Sov jets, d w.z. dat zij blindelings alle instruc ties van Moskou volgt, al zijn maatregelen goedkeurt, dientengevolge het nat.-socialis- me verdedigt en de agressie tegen Polen goedkeurt, alsmede de schending van de Baltisehe landen, de bedreiging van Fin land en de aanvallen van de „Prawda" op Zweden. DOODELIJK ONGEVAL TE VOORBURG. Gistermiddag stak het zevenjarige jon getje E. M., wonende aan de Koningin Wil- helminalaan te Voorburg, met zijn auto ped een laan over. Een juist passeerende particuliere auto, bestuurd door een arts uit Den Haag, kon een aanrijding niet voor komen. Het knaapje werd gegrepen en was op slag dood. Het lijkje is naar het zieken huis Anthoniushoeve te Voorburg vervoerd. het veer niet het geval is. En het mtiatief tot dezen brugbouw is uitgegaan van net provinciaal bestuur van Zeeland, op voorwaarde van tolheffing en gedeelte lijke tegemoetkoming door het rijk. Inderdaad laten, de veerdiensten in Zee land veel te wenschen over, doch de dienst VlissingenBreskens wordt verbeterd, en voor den dienst Anna JacobaZijpe zullen grootere veerponten worden gebruikt. De vergelijking met de bruggen over Maas, Waal en Lek gaat niet op. Die zijn opgenomen in het rijkswegenplan. Het wetsontwerp wordt daarop zonder hoofdelijke stemming aangenomen. SCHEIKUNDIGEN VOOR DEN LUCHTBESCHERMINGSDIENST. In verband met het vertrek van dr. Blik slager uit Middelburg is er bij den luchtbe schermingsdienst alhier gebrek ontstaan aan scheikundigen bij dezen dienst. Het hoofd van den luchtbeschermingsdienst ver zoekt degenen, die een scheikundige oplei ding genoten hebben, zich bij het hoofd der betrokken afdeeling, dr. Dekker, te vervoe gen. Ook technologen worden verzocht zich aan te melden. GEEN KIPPEN EN KONIJNEN TENTOONSTELLING. De M.T.V. zal dit jaar haar jaarlijksche tentoonstelling van pluimvee en konijnen niet organiseeren. Ten eerste is de stad huishal voor andere doeleinden in gebruik genomen en moet de vereeniging trachten ergens anders onderdak te vinden. Maar ook verschillende moeilijkheden, die rijzen door de huidige omstandigheden, deden be sluiten geen tentoonstelling te houden. Zul ke besluiten namen meer vereenigingen en o.a. ook de groote vereeniging Ornitophila te Utrecht. Toen is er op voorstel dier ver eeniging besloten wel niet op Kerstdagen, doch op 15, 16 en 17 Dec. een groote na tionale tentoonstelling, die los zal staan van die vereeniging (te houden in de groote Beatrix-hal te Utrecht onder het motto „Eén Nat. tentoonstelling in Nederland". De M.T.V. heeft nu besloten wel een in zending daar onder te brengen en zullen de leden hun dieren dus naar Utrecht zenden. Op de Nationale Tentoonstelling van konijnen en cavia's welke op 4 en 5 Nov. te Gorsel werd gehouden, behaalde de heer A. A. Clement alhier een tweeden prijs G met zijn wit Weener voedster, jong. Geslaagd voor het examen voor 3en stuurman, de heer G. Borghstijn te Vlissin gen, leerling van de „De Ruyterschool". ST. LAURENS. De Ver. „Kinderspeel plaatsen" hield Maandagavond een alge- meene vergadering onder voorzitterschap van den heer M. Vaane. In zjjn openings woord deelde deze mede, dat de vergadering speciaal was belegd in verband met het voorstel van het bestuur om de vereeniging te ontbinden Het bestuur is hiertoe geko men omdat er door de kinderen zoo goed als geen gebruik meer van het tèrrein wordt gemaakt en de financiën een verdere exploitatie niet meer toelaten Uit het goed gekeurde verslag van den penningmeester bleek, dat er een saldo van 5.26 is. Nadat met algemeene stemmen het bestuursvoor stel tot het ontbinden van de vereeniging was aangenomen, werd besloten het kassal do te gebruiken om het terrein met afslui ting in den oorspronkeljjken staat te bren gen De voorzitter bracht het gemeentebestuur dank voor de vele medewerking welke het steeds had verleend en sprak den wensch uit, dat het mogelijk zal zijn op het terrein rond de ruïne een gelegenheid te maken voor een kleine kinderspeelplaats. De bur gemeester wees er op, dat hieromtrent nog geen toezegging kon worden gedaan, omdat er zich allerlei moeilijkheden bij voordoen. De heer Riemens dankte den voorzitter namens de ouders voor alles, wat hij voor de vereeniging heeft gedaan. VEERE. Betreffende het verleden Vrij dagavond voorgevallen autoongeluk alhier, waarbij de vrachtwagen van de Spaarcen- trale Zeeland uit Kruiningen in de vest aan den Langendam terecht kwam, is ons ge bleken, dat stuurinrichting en remmen van den wagen volkomen in orde bleken te zijn, zoodat het ongeluk wellicht te wijten is aan het feit, dat de bestuurder door de Wegwijsheid in wegwijzerloos Nederland. „Ergens in NederlandV Deze hin derlijk-onbepaalde plaatsbepaling, deze slagzin van de mobilisatie-journalistiek, dit bedenksel van radelooze vervaardigers van onderschriften voor „aardige-foto's- uit-het-leven-van-onze-jongens'1', is een be grip geworden waarmede heel Nederland is vertrouwd geraakt, „Ergens in Nederland1' smaakt de kuch opperbest, huwt een wrang tegen de lens glimlachende militair, op origineele, zij het niet steeds even delicate wijze, daarbij moreel gesteund door zijn compie-genoo- ten, wordt een militaire parade voor ZKH Prins Bernhard gehouden, of neemt onder hartelijk hoera-geroep een commandant afscheid. Maar dat „ergens in Nederland" is ten minste ergens in Nederland, degenen die op de foto's of in de persverslagen voorko men, weten tenminste zelf waar zij zijn Doch de toestand van dit gezelschap, dat in een groote touringcar nu reeds eenige uren door den mistigen herfstmid dag aan het rondrijden is, mag zonder overdrijving van een ongeevenaarde onbe- nüdenswaardigheid genoemd worden. Voor- zoover het tenminste onzen gids, die naast den chauffeur „leiding»" heeft gegeven be treft, zijn wij nu „Nergens in Nederland'. En op dit kruispunt van twee kleiwegge- tjes, omzoomd door kale peppels en hob belig geschoren hagen en voorts voorzien van drassige veldjes en een lichtelijk on gemotiveerde paal is het inderdaad moei lijk, zooal niet onmogelijk de groote keus te doen uit die vier „wegelkes naar nie vers", waarvan er één wellicht naar de nederzetting zal voeren, welke wij van middag willen bezoeken. Moeten we recht uit, linksaf, rechtsaf, achteruit of is het maar beter hier te blijven en op hulp te gaan wachten? En de schuld van dit alles, deze misère der busbevolking, zijn de afwezigen; als die doodgewoon op hun post waren geble ven, dan zaten we hier niet zoo hulpe loos, dan was geen gehucht onvindbaar en was geen terreinkennis of orientatie- vermogen vereischt. Maar ze zijn er nu eenmaal niet meer, de blanke armen met de zwarte letters en cijfers der wegwijzers van den ANWB, zij zijn gedemonteerd, die trouwe en be trouwbare borden, welke steeds zoo gul het antwoord gaven op het gretig „Waar zijn we?"' van eiken toerist. Het is hard, maar zij zijn afgeschroefd en liggen nu ergens op .een zolder te luisteren naar den herfstwind, de om het huis giert en tegen wien zij zich zoo vaak fel-schuddend hebben verzet. Zij zullen er liggen totdat het opperbevel van het Nederlandsche le ger aan den Koninklijken Nederlandschen Touristenbond ANWB weer permissie zal geven het vreedzame wegwijzer-legioen te completeeren. Met nauw-verholen satanisch genoegen zien de vertegenwoordigers van dienzelf den ANWB nu. hoe de vertegenwoordi gers van de Koningin der Aarde, de pers- menschen, die zij hebben uitgenoodigd om het op Hoog Bevel ontarmde wegwijzers- gebied „ergens bij Arnhem" te komen be leven, de autobus aan de hand van een gedétailleerde kaart naar de opgegeven onmogelijkste oorden in het gebied ten Oosten van Arnhem trachten te „gid sen"';, en er altijd, zij: het tot hun eigen verrassing, in slagen in nog onmogelijker oorden terecht te komen, Uit West- en Midden-Nederland is het gezelschap gerecruteerd en in forsch tem po ging de rit naar Arnhem, vanwaar af de beschaving tegenwoordig ophoudt en de Nederlandsche uitvoering van Ner- genshuizen een aanvang neemt. Gesterkt zijn zij daar door de hartelijke woorden van den voorzitter van den ANWB, Arn- hem's burgervader, toen zij ontvangen werden op het oude stadhuis, de woon stee van Maarten van Rossum, en ver kwikt door een lunch die ondanks, of misschien wel door zijn voortreffelijkheid den indruk van een soort galgemaal maak te. Want vlak daarna begint het eigenlij ke werk van den dag, de dooltocht door het land zonder namen en de gezichten van de bus-mannen, die nog juichten toen zij bij het binnenrijden van de stad de eerste ontarmde wegwijzer zagen, staan ernstig. Burgemeester Bloemers heeft ons een voorspoedigen dooltocht ge wenscht en dan gaat het heen, ins Graue hinein, De eerste die als gids zal optreden, heeft op het klapstoeltje naast den chauffeur plaats genomen, de laatste cigaret wordt nog beleefdelijk door den opvallend-voor komenden pers-chef van den A.N.W.B. voor hem aangestoken, en hij zal ons dan naar het dorpje Giesbeek brengen. Voort gaat het langs den breeden weg naar Velp, ter wijl de inzittenden van de bus naarstiglijk afwisselend op hun kaart turen en dan weer een haastigen blik naar buiten wer pen, om te zien of dat aardige weggetje daar rechts nu dat roode lijntje, dat we heb ben moeten, kan voorstellen. Onze gids besluit eindelijk tot een daad, hij laat scherp rechtsaf slaan en wij hob belen in sublieme eendracht over een ter- tiairen klinkerweg: rechtdoor rijden we, doch even maar want een zessprong, zonder eenige wegwijzer, geeft een overvloed van keuze. Onze leidsman werpt een vragenden blik op de physionomie van den ervaren touringcarchauffeur, die het waarlijk wel zal weten; maar dezp lijdt, op hoog bevel van de A.N.W.B.-ers sinds Arnhem aan een volkomen geheugenverlies en is dus als „voorzegger" geheel buiten gevecht gesteld. - „Naar rechts", adviseert de persman, die, nu de kaart hem geen verdere inlichtingen meer verschaft, de zaken aan zijn oriëntee- ringszin gaat overlaten, en even later, op een driesprong, weer „Naar rechts". En de gevolgen blijven niet uit, na vijf minuten rijden staan we weer op den grooten weg „ergens bij Velp" en is het eerste van de rondjes die verliezers zullen moeten geven te zijnen name geboekt. Na candidaatstelling wordt met nagenoeg algemeene stemmen de ingang van het kasteel Roosendaal aangewezen als reis' doel voor de verzamelde Nederlandsche journalistiek. En, het zij hier gezegd, wij «li u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever- gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, ver teert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lap middelen. U moet CARTER'S LEVER-PIL LETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de lever-gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. (Ingez. Med.) slaap overmand is. De vrachtwagen is reeds spoedig uit de vest gehaald en weggebracht. WESTKAPELLE. Voor de vacante be trekking van gemeenteveldwachter, ont staan door het vertrek van den heer D. van der Laan naar elders, hebben zich 16 sol licitanten aangemeld WISSENKERKE. De collecte voor het Nederlandsche Roode Kruis heeft opge bracht de som van f 53,10 en wel te Kam perland f 20,35, te Wissenkerke en Geers- dijk f 32,85. KATS. De Bond van Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen, afdeeling Noord-Beve land heeft den laatsten tijd ook niet stil gezeten. Voor de 53 leden hebben er 26 in totaal voor de militairen 20 paar sokken, 24 paar polsmoffen en 9 sjaals gebreid. Al le wol en sajet is door den bond zelf aange schaft. De goedenen worden heden aan het secretariaat Hogenhoucklaan 46 ter Den Haag beschikbaar gesteld. Een mooi presta tie. BURGEMEESTER VAN WA ES GAAT HEEN. ZUIDDORPE. Bij k.b. is aan A. C. van Waes, op zijn verzoek, met ingang van 1 Jan. 1940, eervol ontslag verleend als bur gemeester der gemeente Zuiddorpe. ,-r zijn er toen niet gekomen. Wij wilden naar Angeren, we zijn er niet gekomen, we zou den naar Ghent (Gld.) rijden, de Ghente- naren hebben de touringcar niet gezien Het was geen opzet, geen insinuatie verze kerde later onze n-de gids, maar hij gaf toe dat het nauwe zandweggetje hem, even als trouwens de busbevolking, die ditmaal officieel op weg naar Oud-Zevenaar was, wel iets onzekers had gegeven; maar toen na het passeeren van een onbewaakten overweg een smal boschpad werd ingehob- beld en de lage takken striemend tegen het dak van ons vehikel sloegen, wist men ze ker binnenkort een liaan, een orang-oetan of iets ergers in deze rimboe te zullen te genkomen en de opmerking dat het groot ste deel der hierlevende menschheid nog wel op handen en voeten zou loopen, scheen vanzelfsprekend. Hóé vanzelfsprekend blijkt pas als de massieve staal-en-glas voorgevel van onze bus voor den vriendelijken gevel van een.... kleuterhuis stilhoudt. Een pleegzuster komt naar buiten en wordt met vragen bestormd en beleefdelijk verbergt zij haar gevoelens van bevreemding voor dit stel schijnbaar toch wel volwassen interviewers, dat naar het vertrek-uur van den eersten trein en de Noor der-lengte en Ooster-breedte van deze plaats vraagt. Doch het is zonneklaar dat we verkeerd zijn: de AVRO-reportage- wagen, die ons reeds sinds Arnhem is ge volgd, en waarin ook het bovenbeschreven chaotisch gesprek via een microfoon-met- snoer op de gevoelige wasplaat is vastge legd, maakt maar vast rechtsomkeert en spoedig volgt onze trouwe bus, nadat nog enkelen van het gezelschap, die zich moei lijk uit de kleutersfeer konden bevrijden, inderhaast aan boord geheschen zijn. Dan gaat het weer voort, naar een andere plek Maar met al dat misrijden, al die fouten van onze-gidsen zien we Gelderland zooals we het nog nooit gezien hebben, we zien de roerlooze herfstige boschhellingen, de open fel-kronkelende landweggetjes, de wit-wa- zige verten en de stille intimiteit van de on gekende dorpen. Wij, die de haarspeldboch ten alleen van onze buitenlandsche reizen kenden, zwaaien in stille verbazing met de op lagere versnellingen grommende bus langs de slingende helling-wegen, op weg van het kasteel Roozendaal naar de Pos- bank, dat sober gedenkteeken op de Vale Ouwe voor den man, die het internationale toerisme bevorderde als geen ander, doch tevens vele Nederlanders de schoonheid van het eigen land leerde kennen en be wonderen. Vlak langs de witgekopte palen van de Duitsch-Nederlandsche grens gaat de tocht, en al lokt nog velen de onbestem de bekoring van het zoo nabije onbereik baar geworden buitenland, wij zien dat hier in het gebied van Groesbeek ook de schoonheid der heuvels en de liefelijkheid der dalen is. En als we in de oude Keizer-stad Nijme gen aan het einde van onzen zwerftocht nog een rotonde zien waar vier armlooze, armzalige, naakte wit-blauwe wegwijzer- palen in stille wanhoop om hun nutteloos- heid-op-bevel bijeen staan, dan hebben we tevens leeren beseffen, dat het wegwjjzer- werk niet alleen de belangstelling verdient nu de wegwijzers niet meer wijzen kunnen, doch dat het onmisbaar is geworden, en we hopen mét het simpele vers ergens op een grenspaal „Moog vriendschap heelen, wat grenzen deelen" dat dit waanzinnig Europa dra gelouterd uit den strijd moge komen en de toeristenbond voor Nederland, „de bond die de wegwijzers plaatst", spoe dig weer zijn taak op de gebruikelijke wijze in het belang van het Nederlandsche toeris me zal kunnen mogen vervullen.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 7