Een gouden dag voor het Leger des Heils te Middelburg H Gemeenteraad Sint Laurens Drie gedenkramen onthuld en een orgel in gebruik genomen. Raad van Heinkenszand. RECHTSZAKEN van allerlei aard imm In het korpsgebouw van het Leger des Heils aan de Hoogstraat te Middelburg had gisterenavond een bijzondere samenkomst plaats voor de onthulling van de drie ge denkramen en het in gebruik nemen van het orgel, zijnde een geschenk van de bur gerij bij het 50-jarig bestaan van het korps. De leider der samenkomst majoor J. Mal corps van 't hoofdkwartier in Nederland, verzocht allen aanwezigen staande het openingslied te zingen, waarna hij de woor den „Gedenk aan mij, O machtig God" in herinnering bracht en zuster Geervliet ver zocht voor te gaan in gebed. Hierna richtte majoor Malcorps zich tot de aanwezigen met woorden van welkom en dit in het bij zonder tot den burgemeester en tot de leden van het jubileum-comité. Spr. bracht groo- ten dank voor aller betoonde symphatie. Spr. herinnerde aan de woorden van jhr. mr. De Geer: „Het leger kennen beteekent het waardeeren en liefhebben." Het inten sieve werken van het jubileum comité is op hoogen prijs gesteld als een blijk van be langstelling met den arbeid van het leger te Middelburg: Het doel is altijd geweest het zedelijk en stoffelijk welzijn der men- schen te bevorderen. Het leger is dank baar dit werk te hebben mogen verrichten in naam van Onzen Meester. Het streven moet zijn te doen, wat onze hand te doen vindt. Toespraak mr. Dieleman. Na weder een samenzang, verkreeg envoy mr. P. Dieleman het woord voor het houden van een bijbellezing: ps. 148. Waarop werd gezongen: „Lof zij den Heer, die werelden dacht en zij waren". Hierna hield mr. Diele man een toespraak, waarin hij er op wees, dat hem in het Leger des Heils vooral steeds heeft aangetrokken, dat het rekening houdt men den eenling en voorkomt dat men opgaat in de massa. Het doet voelen, dat ieder een persoonlijkheid is, geschapen naar Gods beeld. Men maakt daarbij geen onderscheid en de vraag doet zich voor, hoe men aan de kracht daartoe komt. Dit komt door vreugde. Men heeft de Heilsoldaten wel genoemd de halleluja-christenen. Zij zijn echter de Christenen van den daad. Daarom koos spr. tot tekst „Verblijdt U ten allen tijde". De mensch heeft recht op levensvreugde ook in donkeren tijd. Men moet niet met de rug naar den zon gaan zitten, maar zich kinderen des lichts toonen, al wil dit niet zeggen, dat men geen zor gen zal hebben, of beter gezegd geen be zorgdheid. Het is de wil Gods, dat men op geruimd is, want in den oprechten mensch is het goede gezaaid. Men moet gelooven in de liefde Gods en dan zal ook het wonder voor ons verschijnen. Dat het Christen dom er nog is, is op zichzelf reeds een bewijs hoe sterk het is, gezien de vele ele menten op aarde, die trachten het te ver nietigen. Het werk van het leger beperkt er zich niet toe armen te helpen, want ook achter zijden gordijnen wordt vaak veel ge leden en geworsteld en ook daar heeft men steun vaak hard noodig. De zangbrigade zong vervolgens begeleid op het nieuwe orgel: „Jeruzalem" onder leiding van kapitein E. Beverwijk. DE BURGEMEESTER ONT HULT DE GEDENKRAMEN. Het was de burgemeester, mr. dr. J. van Walré de Bordes, die hierop het woord ver kreeg voor de onthulling van de drie ra men. Spr. zeide, dat het hem een bijzonder aangename taak was om namens het Jubi leumcomité thans aan te bieden het ge schenk in natura waarvoor spr. op de bij eenkomst op 6 Juli in de Concert- en Ge hoorzaal het geld kon overhandigen bij de herdenking van het 50-jarig bestaan van het Middelburgsche korps: de drie gekleur de ramen en het orgel, waarnaar verlangd werd en die voor het bijeengebrachte be drag konden worden aangeschaft. Dit als dank voor het vele werk, dat het korps te Middelburg verricht. Het meest wekt het verbazing op, dat men het leger de oplos sing van de oogenschjjnlijk hopelooze geval len kan toevertrouwen. Het slaagt er bijna steeds in van a-sociale personen weder bruikbare menschen te maken. Niet alleen in de laagste, maar ook in alle hoogere klas sen der maatschappij heeft men zulke moei lijke gevallen. Ja feitelijk is ieder een moei lijk geval. En die moeten allen worden op gelost. Zonder dat loopt het vast met de menschen, met de gezinnen, met de maat schappij. Bij het Leger des Heils worden menschen opnieuw geboren. Als dat kan met één mensch, dan kan het ook met millioenen. Niemand is uitgesloten van den kans te rug te keer en naar God Het is soms heel moeilijk, maar het kan. Wij hebben nu hooge belastingen, om dat de wereld niet weder geboren is. De mannen en zonen staan onder de wapenen om dezelfde reden De wereld is geheel op den verkeerden weg. Spr. schetste met en kele verhalen, hoe men drukkende lasten van zich kan werpen en daarvan bevrijd, een nieuw leven kan beginnen. Op verzoek van den burgemeester wer den vervolgens de gordijnen voor de drie ramen weggetrokken en werden deze van buitenaf met schijnwerpers belicht,. De burgemeester droeg de ramen aan het Korps over, wetende dat dit zich zal houden aan de woorden op het middel ste raam „Christus voor de wereld, de wereld voor Christus!' Nadat de aanwezigen den burgemeester met luid applaus dank hadden gebracht voor zijn woorden en de verrichte daad, verliet mr dr. Van Walré de Bordes de samenkomst. Toespraak kapitein Beverwijk. Nadat gezongen was ,,Lof zij den Heer, den almachtige Koning der eere'', was het woord aan den bevelvoerend officier, kapitein E Beverwijk, die zeide dat de burgemeester nog ergens anders heen moest, anders had spr hem gaarne dank gebracht voor alles wat hij als hoofd dei gemeente en als eere-voorzitter van het jubileumcomité voor het Leger deed en doet Tot den voorzitter, mr. P. Dieleman, de penningmeesteres, mevrouw BoassonSan ders en de secretaresse, mr. Anna Bolle en de verdere leden van het comité bracht spr. ook dank voor wat zij voor het jubi leum deden Spr. zeide, dat 6 Juli 1939, den dag van de herdenking, een buitengewone belangrijke dag voor het korps is geweest Men zag o.a. den Commissaris der Konin gin, den officier van justitie en andere autoriteiten aanwezig. En nu heeft men de onthulling van de ramen en de inge bruikneming van 't nieuwe orgel. Dit al les is zeker een groot bewijs van waar deering voor den arbeid van het leger Maar het zijn niet in de eerste plaats de huidige officieren en soldaten, die de sym phatie groot maakten, en daarom wil spr. terug denken aan de pioniers. Het was niet zonder strijd of tegenstand, dat deze hier arbeidden De eerste heilsoldate die op 13 Juli in dezelfde zaal begon te pre diken, niettegenstaande zij de Nederland- sche taal niet machtig was en haar ge zondheid slecht, werd met slijk gegooid. Als de muren van het gebouw konden spreken zouden zij getuigen van veel strijd om te komen tot een volkomen innerlijke verandering Dit alles wordt bereikt om dat men werkt, geleid door denzelfden God, die ook William Booth voor zijn ar beid inspireerde. Men moet de groote na latenschap hoog houden, de roeping is dezelfde als die van de pioniers. De zangbrigade, nu onder leiding van de officier mevr. BeverwijkPaul, zong „Kampvechters/" en daarna volgde weer samenzang. Majoor J. Malcorps heeft het slotwoord gesproken naar aanleiding van de woor den uit Ps. 23: „Mijn oog zal op U zijn" en zich daarbij- vooral ook tot de aanwe zige heilsoldaten gewend en hen opgewekt voort te gaan met het werk, waarvan de vlag nu in 94 landen en koloniën wappert. Men moet medewerken aan het mooie doel dat ligt in de woorden van H. M. de Ko ningin „Moreele en geestelijke herbewa- gening". Met een slotzang en dankzegging door mevrouw BeverwijkPaul werd de druk bezochte bijeenkomst besloten. De ramen maken een zeer mooien in druk en geven aan de zaal een sfeer in overeenstemming met haar doel en met den arbeid van het Leger des Heils. Deelname aan de gemeen schappelijke regeling inzake de luchtbescherming. Re kening-courant van f 6000. bij de Boerenleenbank, Salarissen bij den Distributie- dienst. Dinsdagmiddag vergaderde de Raad onder voorzitterschap van burgemeester Van 't Hoff. Alle leden waren aanwezig. Ingekomen was een bericht van den Mi nister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, dat de bijdrage over 1939 voor leerlingen, die de RHBS te Middel burg bezoeken, is vastgesteld op 1414. De V o o r z. deelt naar aanleiding hiervan mede, dat door dit hooge bedrag de begrooting met 600 wordt overschre den,; De bijdrage ingevolge de L.O.-wet aan de gemeente Serooskerke (W.) be draagt 10,46. Door Ged. Staten is de rekening over het dienstjaar 1938 defi- ntief vastgesteld en de begrooting 1940 goedgekeurd. De bijdrage aan de Streek plancommissie Walcheren voor 1940 is vastgesteld op 63; de subsidie ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 over het 3e kwartaal 1939 is voorloopig bepaald op 110. De V o o r z. deelt mede, dat in af wijking met het voornemen om in 1940 langs een gedeelte van de bermen van den Noordweg ten Zuiden van Brigdamme een goot voor waterafvoer te doen leggen daarvoor reeds nu opdracht is gegeven, in verband met den last, welke hier van het water werd ondervonden. De heer Hamelink vraagt, welk systeem hierbij zal worden toegepast, waarop de V o o r z. antwoordt, dat begonnen zal worden met het leggen van een goot en zoo noodig van putten langs den Noordweg van het Zuidhof af tot bij- café Bloemendaal, aan weerszijden van den weg. De heer Barentsen zou gaarne zien, dat de palen bij den afrit van het rij wielpad bij Brigdamme werden voorzien van een reflector. De V o o r z. zegt, dat deze aange legenheid reeds eerder een onderwerp van bespreking is geweest met het bestuur van Polder Walcheren en belooft hierom trent nader overleg te zullen plegen. Het voorstel van B. en W. om, wanneer daarvoor door de Ver. van Ned. gemeen ten een regeling wordt getroflen, deel te nemen aan molestrisico voor de gemeen tegebouwen tot een bedrag van 40,000 wordt door weth. Boon nader toege licht De heer Barentsen zegt uit de voorwaarden niet te hebben gelezen, wanneer en hoeveel zal moeten worden betaald in geval van oorlogsschade. De V o o r z. zegt, dat dit voor onze ge meente hoogstens 1600 zal bedragen De heer Vader is tegen deelne ming, omdat, wanneer er sprake is van ernstige oorlogsschade, toch geen enkele verzekering deze schade zal kunnen ver goeden De heeren Marinissen en Boon zien in deelname het steunen van een gemeenschappelijk belang. Het voorstel wordt aangenomen met de hee ren Abrahamse en Vader tegen. Het voorstel van B, en W. tot deelname aan een gemeenschappelijke regeling door de Raden der gemeenten op Walcheren Twee van de fraaie gedenkramen, waartusschenin een portret van den stichter van het Leger des Heils, Generaal Booth. inzake de bescherming van de bevolking tegen de gevolgen van luchtaanvallen, wordt door den V o o r z. nader toe gelicht. Met algemeene stemmen wordt tot deelname besloten. Daarna kwam in behandeling het voor stel van B. en W. om in den as. winter, zooveel mogelijk in werkverschaffing, de loods, waarin de werkloozen arbeid ver richten, te vernieuwen- De bestaande loods is indertijd gemaakt van de afbraak van de pastorie en kan niet meer mee. De gemeente-opzichter heeft een ontwerp ge maakt. Op advies van den opzichter werd het noodige materiaal reeds eenige we ken geleden aangeschaft. Omdat dit een 'werkverschaffingsobject is,, kan niet worden opgegeven, hoe groot de totale kosten zijn. Z.h.s. wordt het voorstel aan genomen. Het voorstel tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling door de Ra den der gemeenten op Walcheren voor het inrichten van een hulp-ziekenhuis, in verband met de bescherming van de be volking tegen de gevolgen van luchtaan vallen, wordt door weth. Wonder- g e m nader toegelicht en z h.s. aange nomen. De V o o r z. deelt mede, dat, in verband met de uitbetaling van kostwin nersvergoeding en voorschotten voor den distributiedienst van de 17 gemeenten in Walcheren, behoorende tlot iden kring Sint Laurens, er een oogenblik kan ko men, waarop de gemeente niet meer over voldoende kasgeld kan beschikken. In ver band hiermede stellen B. en W. voor met de Coöp. Boerenleenbank alhier een re- kening-co.urant overéénkomst aan te gaan tot een maximum van 6000 tegen een rente van ten hoogste 4% Hiertoe wordt z.h.s. besloten. Op voorstel van B. en W. wordt besloten de lantaarn tegenover perceel B 154 te verplaatsen, zoodat deze verder van den rijweg komt af te staan. Het is gebleken, dat deze lantaarn het verkeer belemmert1. In verband met de voorschriften van de gemeenschappelijke regeling voor den distributiekring Sint Laurens wordt de belooning van de ambtenaren van den distributiedienst als volgt vastgesteld: de leider 1600 per jaar; de ambtenaar met kennis van gemeente-administratie 75; de ambtenaar van het kantoor resp. 60 en 40 en de reizende ambtenaren 60 per maand, waarin is begrepen 10 ver goeding voor reis- en verblijfkosten. Begrooting aangenomen. HEINKENSZAND. Maandagavond verga derde de Raad dezer gemeente voltallig on der voorzitterschap van dr. Mes. De heer N ij s s e bracht verslag uit na mens de Commissie van onderzoek der Ge- meentebegrooting voor 1940. Op zijn .ver zoek gaf de v o o r z. een uiteenzetting van de diverse bepalingen der Lager Onderwijs wet inzake vergoeding aan het bijzonder on derwijs. De heer N ij s s e wees voorts op de wenschelijkheid om op het Kerkepad een andere verharding aan te brengen, aange zien dit pad verzakt en bij ongunstig weer slecht begaanbaar is. De v o o r z. zegde toe, dat B. en W. hieraan hun aandacht zullen besteden. Hierna werd de begrooting 1940 vastgesteld met dezelfde cijfers als waarme de zij den Raad is aangeboden. Vervolgens werden vastgesteld de jaar wedde van den ambtenaar ter secretarie en van den tjjdel. gemeente opzichter, terwijl aan B. en W. de bevoegdheid gegeven werd om het opnemen van kas en boeken van den Gemeente-ontvanger op te dragen aan het verificatiebureau der vereeniging van Ne- derlandsche Gemeenten. Het bedrag per leerling ex art. 55 bis der L. O. wet werd voor het jaar 1940 vastge steld op 10.18. De vergoeding ex art. 101 der L. O. wet over 1938 en het bedrag dat voor vergoe ding in aanmerking komt werd voor de Christelijke school aan het Clara's pad resp. vastgesteld op 797 en 1191 en voor de R. K. school op 1509 en 1503. Vervolgens werd op voorstel van B. en POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. (Zitting van Dinsdag7 November 193 9.) De volgende personen waren o.m. gedag vaard: A. F., 45 jaar, koopman te Hansweert, wegens beleediging van Gillis Goetheer, ge pleegd op 25 September 1939 tijdens de vaart op de veerboot van Dinteloord naar Overflakkee. Eisch en Uitspraak: 10 b. subs. 5 d. h. M. L., 71 jaar, landbouwer te Biervliet, wegens beleediging van Emma de School meester op 23 September 1939 te Biervliet. Eisch en uitspraak: 10 b. subs. 5 d. h. J. de M., 28 jaar, arbeider te Wemeldinge, wegens diefstal van een geldsbedrag van 11.96 gepleegd op 17 Mei 1939 te Kloetin- ge ten nadeele van A. J. de" Schipper. Eisch: 2 maanden gev. straf voorw. met proeftijd van 2 jaar en 20 b. subs. 10 d. h. Uitspraak: 2 maanden gevangenisstraf voorw., proeftijd 2 jaar en 15 b. subs. 10 d. h. J. F. de K., 23 jaar, boekhouder te Goes, wegens diefstal van een pakjej thee, toe- behoorende aan Bastiana Nijsse, gepleegd op 28 Augustus 1939 te Heinkenszand. Eisch: 2 maanden gev. straf voorw., proeftijd 2 jaar en 10 b. subs. 5 d. h. Uit spraak: 2 maanden gevangenisstraf voor waardelijk proeftijd 2 jaar en bijzondere voorwaarden. A. de K„ 19 jaar, meubelmakersknecht te Middelburg, wegens diefstal van een gelds bedrag van 5 gepleegd op 30 Augustus 1939 te middelburg ten nadeele van J. H. Roth. Eisch en Uitspraak: 2 maanden gev. straf voorw. proeftijd 3 jaar. J. J„ 43 jaar, loonslager te Vlissingen, wegens overtreding der Hamsterwet, door op 25 September 1939 te Vlissingen zich 15 kg reuzel te verschaffen, zijnde dit meer dan hij gedurende een week pleegde te ge bruiken. Eisch: 5 b. subs 3 d. h. Uitspraak: 3 b. subs. 2 d. h. D. A. K„ 29 jaar, slager te Vlissingen, wegens overtreding der Hamsterwet, door te bewerken dat J. J. voornoemd, vorenom- schreven feit pleegde door hem 15 kg reu- zelvet te verkoopen. Eisch: 15 b. sub 5 d. h. Uitspraak: 10 b. subs. 5 d. h. M. C. M., 41 jaar, landbouwer te Kapelle, wegens overtreding der Hamsterwet, door op 23 September 1939 te Kapelle zich een vat met 200 liter petroleum te verschaffen, zijnde dit meer dan hij fgdurende een week pleegde te gtebruiken Eisch: 5 subs. 2 dagen. Uitspraak: 3 subs. 2 d. met verbeurdverklaring. B. W. A., 26 jaar, zaakvoerder te We meldinge, wegens overtreding der Hamster' wet, door te hebben medebewerkt dat M. C. M. voornoemd, vorenomschreven feit pleeg de door hem alstoen 200 liter petroleum te verkoopen. Eisch: 25 subs. 10 d. Uitspraak: 15 subs. 10 d. C. de B„ 62 jaar, landbouwer te Kapelle, wegens overtreding der Hamsterwet, door zich op 16 September 1939 te Kapelle een vat met 100 liter petroleum te verschaffen, zijnde dit meer dan hij gedrende een week pleegde te gebruiken. Eisch: 5 subs. 3 dagen. Uitspraak 3 subs. 2 dagen met verbeurdverklaring. C. E. B., 52 jaar, petroleumhandelaar te W. besloten om aan de R. K. lagere land bouwschool te 's Heerenhoek alsnog over 1938 een subsidie te verleenen. De heer P. Janse werd hierna wegens periodieke aftreding, herbenoemd tot lid van het Burgerlijk Armbestuur. De begrooting voor 1940 van het Burger lijk Armbestuur werd goedgekeurd met een bedrag van 107,70 aan onvoorziene uitga ven en een eindcijfer van 3210,72. Tenslotte deelde de v o o r z. desgevraagd mede, dat ook deze winter weer brandstof - fentoeslag aan de werkloozen zal worden gegeven, waaraan hij toevoegde dat steeds alles verstrekt wordt wat mogelijk is; verdrijft U snel en zeker met Koker 12 stuk» 5 Oct. Proef doosje 2 stuks 10 ct (Ingez. Med.) Goes, wegens overtreding der Hamsterwet, door op tjjd en plaats voornoemd te hebben medebewerkt dat C. de B. voornoemd vo- renvermeld feit pleegde door hem alstoen een vat met 100 liter petroleum te ver koopen. Eisch: 10 subs. 5 d. Uitspraak: 7.50 subs. 3 d. J. E., 68 jaar, landbouwer te Kapelle, we gens overtreding der Hamsterwet, door zich op 6 September 1939 te Kapelle een vat met 100 liter petroleum te verschaffen, zijnde dit meer dan hij gedrende een week pleegde te gebruiken. Eisch: 5 subs. 3 d. Uitspraak 3 subs. 2 d. met verbeurdverklaring. C. E. B„ voornoemd, wegens overtreding Hamsterwet, door op tijd en plaats voor noemd aan J. E., 100 liter petroleum te verkoopen. Eisch: 10 subs. 5 d. Uitspraak: 7.50 subs. 3 d. G. E., 60 jaar, arbeider te Kapelle, we- fens overtreding Hamsterwet, door zich op 6 September 1939 te Kapelle een vat met 100 liter petroleum te verschaffen, zijnde meer dan hij gedurende een week pleegde te gebruiken. Eisch: 5 subs. 3 d. Uitspraak 3 subs. 2 d. ipet verbeurdverklaring. C. E. B„ voornoemd, wegens overtreding Hamsterwet, door op tijd en plaats voor noemd aan G. E., 100 liter petroleum te verkoopen. Eisch: 10 subs. 5 d. Uitspraak: 7.50 subs. 3 d. Rijden op Zondag. Wegens het feit dat zjj in strijd met een beschikking van den Minister van Economi sche Zaken op Zondag benzine hebben ver bruikt tot het doen rijden van een motor rijtuig werden gedagvaard de volgende per sonen I. J. J., 44 jaar, landbouwer te 's Heer Arendskerke, gepleegd op Zondag 1 October 1939 te Goes. Uitspraak: 10 of 5 d. E. J. van D., 44 jaar, landbouwer te Zaamslag, gepleegd op 1 October 1939 te Terneuzen. Uitspraak: 10 of 5 d. H. E. M. van A., 61 jaar, landbouwer te Axel, gepleegd op 1 October 1939 te West- dorpe. Uitspraak: 10 of 5 d. L. van E., 20 jaar, waterbouwkundigopzich ter te Terneuzen, gepleegd op 1 October 1939 te Axel. Uitspraak: 10 of 5 d. J. M., 42 jaar, garagehouder te 's Heer Arendskerke, gepleegd op 8 October 1939 te 's Heerenhoek. Uitspraak: 10 of 5 d. D. W., 38 jaar, melkventer te 's Heer Arendskerke, gepleegd op 8 October 1939 te 's Heerenhoek. Uitspraak: 3 of 2 d. R. P. P., 37 jaar, garagehouder te Philip pine, gepleegd op 8 October 1939 te Ter neuzen. Uitspraak: 10 of 5 d. P. J. B„ 41 jaar, autohandelaar te Groe- de, wegens het feit dat hij op 14 September 1939 te Breskens 4 rubberautobanden heeft verkocht aan F. J. P. Kegels, zonder schriftelijke vergunning van den direc teur van het rijksbureau voor rubber. Eisch: 25 of 20 d. Uitspraak: 15 of 10 d. J. W., 31 jaar, tuinier te St. Laurens, was in verzet gekomen tegen het vonnis van den Politierechter te Middelburg van 24 October 1939, waarbij hij wegens „op zettelijk niet voldoen aan een verplichting als bedoeld in artikel 12 der Wet betreffen de bescherming tegen luchtaanvallen" was veroordeeld tot 20 of 10 dagen hechte- is. Eisch en vonnis: bekrachtiging.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6