Reacties-op den vredesstap van Koningin Wilhelmina en Koning Leopold. VOOR DEN POLITIERECHTER TE „Geen betere bron mogelijk", zegt Amerika. De Engelsche pers niet erg welwillend. ..GEEN BETERE BRON MOGELIJK." De vordering van hooi voor Delensie. GEEN ILLUSIES, MAAR TOCH. NOG GEEN DUITSCHE REACTIES. De Engelsche arbeidersleider juicht het vredesinitiatief toe. DUITSCHERS SCHOTEN EIGEN TOESTEL NEER. De smokkelarij van Nederlandsche uniformen. Een aantal huiszoekingen in Amsterdam. EEN INSPECTEUR VAN POLITIE MEDE-SCHUL DIG? Een nieuwe uniformzaak? Vier vreemdelingen te Hengelo gearresteerd. IDYLLE VERSTOORD. WEDEROM PETROLEUM- .HAMSTERAARS". ZONDAGSRIJDERS. GEEN TIJD VOOR LUCHTBESCHERMING. KERKNIEUWS VEERE BURGERLIJKE STAND MARKTBERICHTEN Reuter meldt uit Londen: De voorpagina's van alle Engelsche och tendbladen zijn heden gewijd aan een vre desstap van Koningin Wilhelmina en Ko ning Leopold. De beweegredenen voor den stap worden ten zeerste gewaardeerd, doch „over de reden voor dit plotselinge aanbod verkeert men in gissingen". Alle Engelsche bladen publiceeren er lan ge hoofdartikelen over. De „Daily Telegraph" schrijft: De weg naar de vestiging van een duurzamen vre de is er een, welken Groot-Brittannië en Frankrijk maar al te gaarne zouden wen- schen te betreden, doch een duurzame vre de moet een eervolle vrede zijn en op het oogenblik wijst niets er op, dat de voor waarden voor een eervollen vrede kunnen worden verkregen. Wanneer de overtreder bereidheid toont zijn agressies prijs te geven en afstand te doen van de onrechtvaardig verkregen be looningen daarvan, kan het de tijd ziin met hem te beraadslagen over de grondlegging van een duurzamen vrede. De „Daily Mail" meent abusievelijk het initiatief te moeten toeschrijven aan een soort angst voor militaire bedreiging door Duitschland, of een druk, door dien staat uitgeoefend op ons land en onze Zuiderbu ren. Dit blad schrijft n.l.: Nederland en België hebben in de laatste paar weken groote aantallen nationaal-so- cialistische troepen aan hun grenzen ge zien. Hun bemiddelingsaanbod geheel toe te schrijven aan Duitschen druk zou zijn een onderschatting van de waardigheid en vast beslotenheid van deze ernstige volken. Doch wel zou kunnen zijn, dat het aanbod door Hitier werd aangemoedigd, die in hun wensch naar vrede den uitweg zou kunnen zien uit zijn eigen dilemma. Groot-Brittannië en Frankrijk staan vast beraden. Geen bemiddeling kan succes heb ben zonder waarborgen. Dergelijke waar borgen zijn vitaal, ook voor Nederland en België. Zonder deze waarborgen zullen zjj nooit vrijheid genieten. De „Daily Herald" is van opinie: Door aan te bieden gezamenlijk als be middelaars op te treden tusschen de oor logvoerende naties, erkennen de Belgische en Nederlandsche souvereinen, dat het lot hunner beide naties onvermijdelijk is teza men stand te houden of te vallen. Hun ac tie volgt op het bericht, dat Hitier een agressie tegen een der beide landen zou overwegen. Niemand twijfelt aan de op rechtheid van den vredeswensch der volken van Nederland en België. Groot-Brittannië en Frankrijk zijn niet minder oprecht in hun wensch naar vrede, doch het moet een vrede zijn op voorwaarden, welke vereenig- baar zijn met eer en het einde der agres sie verzekeren. Indien Duitschland eerst zijn troepen uit Polen en Tsjeeho-Slowakije zou terugtrekken, zouden Groot-Brittannië en Frankrijk bereid zijn te beraadslagen over de voorwaarden voor een vredesregeling. Reuter meldt uit Washington: Over het nieuwe vredesinitiatief heeft men zich in kringen van het Amerikaan- sche Congres uitgelaten in een goedkeuren den zin, die werd getemperd door scepticis me ten aanzien van het uiteindelijke resul taat. De senator Schwellenbach zeide te ho pen, dat het initiatief succes mocht hebben. Pepper zag weinig kans op een onmiddel- lijken vrede. Senator Clark prees den stap als „zeer opmerkelijk". Hij voegde hieraan toe: „Ik geloof niet, dat het initiatief uit een betere bron zou kunnen komen en ik hoop, dat deze landen bij hun pogingen ge steund zullen worden door de Scandinavi sche landen en Zwitserland". Het bestuur van „Landbouw en Maat schappij" heeft een adres gezonden aan den minister van defensie, waarin gezegd wordt dat de militairen, die belast zijn met de in vordering van hooi voor defensie zich dik wijls niet storen aan de adviezen der be trokken commissies. De adressante stelt de vraag of het niet mogelijk is, dat defensie het noodige hooi koopt op de vrije markt Indien hiertegen bezwaren bestaan dan* verzoekt adressante de medewerking van den minister om te bereiken, dat: 1. De met hooivordering belaste militai ren meer rekening gaan houden met adviezen der betrokken commissies; 2. De voor dit hooi te betalen prijzen meer in overeenstemming te doen zijn met die, waarvoor op de vrije markt hooi wordt vel kocht; 3. De mogelijkheid open te stellen dat een boer, wien hooilevering is opgelegd, deze verplichting kan overdragen aan iemand, die zich daartoe bereid verklaart. Het initiatief van Koningin Wilhelmina en Koning Leopold ten gunste van een vre de, heeft te Rome levendigen indruk ge maakt, meldt Havas. Men zou er wenschen, dat een compromis tot stand komt tusschen de geallieerden en Duitschland. Men maakt zich evenwel geen illusies over het resultaat van dezen stap, hoewel men te Rome van meening is, dat een vreed zame oplossing nog mogelijk is, zoolang het aan den Rijn nog niet tot een hevige botsing is gekomen. De Duitsche pers en de radio publiceer den vanochtend uitvoerig het bemiddelings aanbod van de Koningin der Nederlanden en den Koning der Belgen. Eigen commentaren der bladen op dit be middelingsaanbod zijn evenwel nog niet voorhanden. De Engelsche arbeidersleider Attlee heeft gisteravond te Londen een redevoering ge houden, waarin hij ook het vredesinitiatief van Koningin Wilhelmina en Koning Leo pold ter sprake bracht. Attlee zeide o.m.: Vandaag hebben wij vernomen, dat Leo pold en Wilhelmina hun goede diensten hebben aangeboden, teneinde de vaststel ling te vergemakkelijken van elementen van een overeenkomst, welke zou kunnen worden bereikt. Wij juichen dit initiatief toe." is een Duitsch vliegtuig, dat siL ™as gebakt en bjj vergis- bul li luchtafweerdistrict van Ham- schut neer B d°°r het lUChtdoelge den zich Beide inzittenden kon- ven ongedeerd va,scherm redden en ble Het onderzoek naar de smokkelarij van Nederlandsche uniformen naar Duitschland wordt met de uiterste nauwkeurigheid voortgezet. Justitie en politie gaan thans de vroe gere gedragingen van den gearresteerden Albrink na. De kern van deze zaak schijnt wel in de hoofdstad te liggen, want gisterenavond is de justitie, in samenwerking met de politie ertoe overgegaan huiszoekingen te verrich ten in verschillende gedeelten van Amster dam. Negen substituut-officieren van justi tie hebben aan deze huiszoekingen deelge nomen, welke den geheelen avond duurden Het onderzoek stond onder leiding van den rechter-commissaris te Almelo, terwijl o.a. aanwezig waren de rechter-commissaris en de subst.-officieren van justitie te Am sterdam, alsmede inspecteur J. H. Heyink van de Ned. centrale inzake internationale misdadigers. De eerste huiszoeking werd gehouden in de garage van een zekeren J. F. K. in de Quellijnstraat. Bescheiden en boeken wer den in beslag genomen, terwijl de nummers der auto's werden opgenomen. K„ die eerst niet thuis was, gaf later op den avond alle hem gevraagde inlichtingen. Albrink was wederom uit Almelo naar Amsterdam'over gebracht. Hij was bij het onderzoek aanwe zig en moest herhaaldelijk op vragen ant woorden. Voorts werd een bezoek gebracht aan de woning van den anderen gearresteerde, van O. aan de Apollolaan, aan een woning in het Tweede Weteringplantsoen en aan een flat in de Vijzelstraat. De justitieele autori teiten zetten de besprekingen tot laat in den nacht op het hoofdbureau van politie voort. Het spreekt vanzelf, dat ook elders wordt gezocht naar medeplichtigen der aangehou denen. De man, die bij den Amsterdamsche koop man Blom de bewuste uniformen gekocht heeft, is evenwel nog niet gevonden. Bij de huiszoekingen van gisteravond zijn geen arrestaties verricht. Wel heeft de recherche op verschillende plaatsen papieren en brieven in beslag ge nomen. Er was een bevel tot huiszoeking afgegeven tegen den Amsterdamschen in specteur van politie G. Daar deze niet thuis was, is de woning niet opengebroken, doch is een post voor de deur geplaatst. Dinsdagavond om ongeveer half acht kwam bjj een militairen kleermaker te Deventer, die tevens militaire uitrusting stukken verkoopt, een vreemdeling binnen, me Nederlandsch sprak met een zwaar uitsch accent. Hij vroeg naar een mili- aire kepi. Hij maakte echter den indruk 1,1 gel3ie^ van militaire uitrusting- s ukken absoluut niet ter zake kundig te .Tenslotte vertrok hij- met een onder- officierskepi. De militaire kleermaker, die argwaan ad gekre&en> ook al in verband met de publicaties over gesmokkelde uniformen, het den man volgen en men zag, dat hjj in een auto wegreed De politie werd van het een en ander zoo spoedig mogelijk in kennis gesteld en tenslotte leidde het on derzoek er toe, dat gisteravond in Hen gelo (O.) vier vreemdelingen zijn aange houden. zy bevonden zich in een auto, waarin ook de militaire kepi werd getroffen. aan- (Zitting van gisteren). Als een jonge man met een jong meisje Knus verscnolen staat onder een jas, op een Jonkeren weg, en er komt een onbekende fietser, die afstapt, de jas wegrukt, en het paartje met een electrische zaklantaarn in net gezicht schijnt, wat is dan het meest waarschijnlijke dat gebeuren zal? Is een klinkende oorvijg op het gezicht van den onbescheidene, die dit idyllisch samenzijn zoo wreed verstoren kwam, niet de meest natuurlijke reactie? Daarmee zou de zaak naar onze opinie voldoende zijn afgedaan, alsde incas seerder van de oorvijg niet de gemeente veldwachter was geweest. Maar daar hij dat wel was, had de 24-ja- rige arbeider T. v. d. S. te Duivendijke zich gisteren voor den politierechter te verant woorden wegens mishandeling van een ambtenaar in functie. De „ambtenaar in functie", M. Louwer- se, kreeg van den politierechter de opmer king te slikken, dat zijn handelwijze verre van verstandig was te noemen, en veel be ter achterwege had kunnen blijven. Maai nu was het eenmaal geschied, het onher stelbare, en het recht moest zijn beloop hebben. De veldwachter verklaarde niet in uni form te zijn geweest. Hij reed zonder licht voorbij de tramhalte, waar eenige jongens en meisjes stonden, twee daarvan wegge kropen onder een jas. „Dat was omdat we niet herkend woue wezen", lichtte verd. toe. De veldwachter was toen afgestapt, en op het groepje toegegaan, waar hij op de bo venomschreven wijze was opgetreden met het bekende pijnlijke gevolg. Hij had in den jongen man T. v. d. S. herkend, voordat de ze, met het troepje, aan den haal ging. Verd. zei pas later gezien te hebben, dat hij met den veldwachter te doen had; ook de get. M. M. Goedegebuur, die bij het troepje had behoord, verklaarde deze ont stellende ontdekking pas na het gebeurde gedaan te hebben. Verd. herinnerde zich niet meer, of hij den get. geraakt had, wel wist hij nog, een ilaande beweging te hebben gemaakt, toen het licht hun plotseling in het gezicht scheen. De verdediger van verd., mr. P. C. Adriaanse, noemde het optreden van den veldwachter zeer ontactisch. De oorvijg be schouwde pl. als een zeer verklaarbare reflexbeweging op het wegrukken van de jas en het plotselinge felle licht. Bovendien had toen nog niemand gezien dat de indrin ger de veldwachter was. Pleiter achtte op zet niet bewezen, en vroeg vrijspraak, al thans een geringe geldboete. De eisch leidde f 25 boete of 20 dagen hechtenis. De politierechter veroordeelde verd. tot f 10 of 5 dagen hechtenis. Evenals een week tevoren hadden zich enkele landbouwers te verantwoorden we gens overtreding van de hamsterwet. In den loop van September schaften zjj zich n.l. vaten met 100 en 200 1 petroleum aan, hoe wel dit meer was dan door hen in een week verbruikt werd. Tevens stonden twee per sonen terecht, die door het leveren van de ze hoeveelheden er toe mede hadden ge werkt dat de genoemde overtreding be gaan werd. Wat de landbouwers betreft, gold voor al len hetzelfde. Zij woonden ver van de be bouwde kom en waren reeds jaren lang ge woon de petroleum, die zij voor verlichting en verwarming noodig hadden, met groote vaten tegelijk in te slaan. Aan deze ge woonte waren ze ook in September trouw gebleven, onbekend met het feit dat onder- tusschen het inkoopen van voorraden, groo- ter dan voor 1 week noodig, verboden was. De politierechter oordeelde,, dat onbe kendheid met de bepalingen niet als ver ontschuldiging kon dienen, zeker niet in de ze tijden, en veroordeelde den 62-jarigen C. de B„ den 68-jarigen J. E„ den 60-jari- gen I. G. E. en den 41-jarigen M. C. M„ allen te Kapelle woonachtig ieder tot 3 boete subs. 2 dagen hechtenis, met ver beurdverklaring van de petroleum, (de eisch luidde 5 of 3 dagen, met verbeurd verklaring). De petroleumhandelaren C. E. B„ 52 jaar te Goes, en de 26-jarige B. W. A. te We- meldinge hoorden zich resp. tot 3 x 7.50 of 3 x 3 dagen hechtenis en 15 of 10 dagen veroordeelen. Voor den verd. G. de B„ 54 jaar, te Clinge, werd een uitzon dering gemaakt, wegens het feit, dat hij op het tijdstip van den aankoop nog een vat met 100 1 in zijn bezit had gehad. Hij had het vat gekocht met de gedachte: „Er komt misschien een tjjd dat het niet meer te krij gen is". Er stak dus wel een „hamsteren" in. De officier van justitie eischte tegen hem 20 boete subs. 10 dagen, met verbeurd verklaring. Vonnis: 10 of 5 dagen, even eens met verbeurdverklaring. Wegens overtreding van het rijverbod op Zondag stonden gisteren niet minder dan 7 personen terecht, waarvan 4 gezondigd had den op den eersten Zondag dat het verbod gold, en 3 op den daaropvolgenden. Overi gens waren de feiten gelijk, de motieven voor deze daad echter zeer uiteenloopend. De 44-jarige landbouwer I. J. J. te 's- Heer Arendskerke meende dat een „vrien dendienst" niet onder de bepalingen viel. Hij was n.l. een buurman, die gemobiliseerd was en dien Zondag met verlof kwam, in diens auto van het station gaan halen, den kende dat „dat wel mocht". De 44-jarige E. J. v. D„ landbouwer te Zaamslag, was op weg geweest naar zijn schoonmoeder. Was deze wellicht van opi nie, dat deze gang onder het begrip „dienst" viel? De 61-jarige H. E. M. van A„ landbouwer te Westdorpe, voerde een steekhoudender argument aan. Zijn vrouw was n.l. gebrek kig, en stond er op, eiken Zondag ter kerke te tijgen. Speciaal voor dit doel had verd. een laaggebouwde auto, geschikt voor zie- In opdracht van den gouverneur van de Groote Oost vervaardigde de kunstschilder Sierck Schroder te Wassenaar een schilderij van H. M. de Koningin, dat bestemd is voor het gouvernementspa'eis te Makassar. De kunstenaar legt de laatste hand aan het werk kenvervoer, gekocht. Hij verkeerde in de veronderstelling dat deze auto onder de „ziekenauto's viel. Dit is echter alleen het geval wanneer zij het eigendom van een ziekenhuis zijn. De 20-jarige L. van E„ waterbouwkundig opzichter te Terneuzen, meende dat een motorfiets niet onder de motorrijtuigen viel. De 42-jarige garagehouder J. M. te 's- Heer Arendskerke had een klant naar de kerk gebracht. Daarbij had hij echter „bij vergissing" zijn particulieren wagen geno men, inplaats van een van de als taxi in geschreven auto's. De 38-jarige melkventer D. W. te 's Heer Arendskerke had eveneens enkele perso nen naar de kerk gereden, in een auto van vorengenoemden J. M. „Maar je bent geen chauffeur" merkte de politierechter op. Verd. zeide echter, een vergunning te hebben om in zijn vrijen tijd taxi te rijden. Dit deed hij voor verschillende garagehou ders, ook voor J. M. De laatste verd., de 37-jarige R. P. P„ garagehouder te Philippine, had eveneens „bij vergissing" de verkeerde auto genomen, toen hij naar Axel wilde rijden om van daar klanten naar Philippine te brengen. Al deze personen hoorden 15 boete subs. 10 dagen hechtenis tegen zich eischen, en werden veroordeeld tot 10 of 5 dagen. Slechts voor D. W. werd wegens de bij zondere omstandigheden een uitzondering gemaakt. De eisch luidde 5 of 3 dagen. De politierechter maakte er 3 of 2 da gen van. De officier van justitie gaf verd. tevens het advies, in het vervolg er voor te zorgen dat de benoodigde papieren stipt in orde zijn. De 21-jarige tuinier J. W. te St. Laurens was in verzet gekomen tegen het vonnis van den politierechter van 24 October, waarbij hij bij verstek veroordeeld werd tot 20 boete of 10 dagen hechtenis, wegens „opzettelijk niet voldoen aan een verplich ting als bedoeld in artikel 12 der wet be treffende bescherming tegen lucht aanval len." Verd. was n.l. door den burgemeester van zijn gemeente aangewezen als lid van de brandweerafdeeling, en was niet ver- greinj schenen bjj de oefening die op 8 September s avonds gehouden werd, ofschoon hij daar toe van den burgemeester en van het hoofd van den luchtbeschermingsdienst aanzeg ging gekregen had. Verd. zei, dat hij voor zijn patroon werk te doen had gehad, en dat deze hem verbo den had om weg te gaan. De officier van justitie noemde dit een doorgestoken kaart met den patroon. De politierechter maakte verd. er op at tent, dat indien hij van te voren naar een bevoegde instantie was gegaan, en daar de zaak uiteen had gezet, men zeker wel ge neigd geweest zou zijn een regeling te tref fen. Kalmpjes wegbleven was in geen ge val geoorloofd. De officier van justitie meende, dat in de ze tijden dergelijke overtredingen zeker niet licht opgevat moeten worden, en eischte bekrachtiging van het vonnis, 20 of 10 da gen. De uitspraak luidde conform den eisch. Tevens kreeg verd. de boodschap mee, dat zijn patroon ook nog een dagvaarding thuis zou krijgen. YERSEKE. In de consistoriekamer der Ned. Herv. kerk had Dinsdagavond de ver kiezing plaats van 5 gemachtigden voor het Kiescollege, wegens de periodieke aftreding van de heeren D. B. Poortvliet, Joz. Slab- bekoorn, C. van Sparrentak, Mar. van Stee en Ding. Verschuure. Allen werden her kozen, zoodat het bij het oude blijft. Bij de gisteren gehouden verkiezing van ambtsdragers in de Geref. Kerk te Vissingen werden tot ouderling gekozen de heeren J. D. Fregeres, P. van Wouwe, J. van der Hoeven, C. I. Stroo en D. Stroo en tot diaken de heeren H. Heijstek, C. Mommaas en M P. van der Putte. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent C. DE JONGE. Middelburg. Bevallen: S. van Woerden geb. Rosmalen z.; J. J. van Ranst geb. Ten Voorde d.; J. van Roon geb. Nooteboom d. Ondertrouwd: A. van den Elaart 31 j. jm. en A. Roose 34 j. j.d.; J. A. Jonkheer 25 j. jm. en E. A. Tange 26 j. j.d. Goes. Getrouwd: J. Kivits 26 j. jm. en C. P. Does 22 j. jd.; M. den Toonder 22 j. jm. te Kattendijke en J. M. Verbeem 19 j. jd. Bevallen: M. A. Boonman geb. Openneer, d. Cadzand. Over de maand Oct. Overleden: M. Schipper 74 j. echtg. P. de le Lijs. (A.A.) Schoontlijke. Van 1 tot 31 October). Getrouwd: A. F. Dekkers jm. 25 j. en E. L. Pieters jd. 26 j.; A. A. Hesters jm. 30 j. en I. M. Pieters jd. 24 j.; C. H. van Kouwenberg jm. 21 j. en S. M. Schieman jd. 18 j. Bevallen: S. J. de Kraker geb. Kaijser d.; J. J. Seen geb'. Verplanke z.; E, C. de Schoolmeester geb. de Neve z. Overleden: B. J. Perduin 45 j wedn. J. Vermeulen; J. Vermeulen 42 j. van vrouw van B. J. Perduijn. (A.A.) Middelburg, 7 Nov. Fruitveiling. Appels: Zoete Bellefleur 3—4 c„ Zure idem -7 c„ Zoete Ermgaarde 37 c„ Gron. Kroon 29 c„ Bramley Seedling 23 c„ Campagnezoet 15 c„ Roode ^Ribbing 58 c„ Oldenwalder 4 c„ Roode Paradijs 14 e„ Hondsmuil 25 c„ Reine d'Or 23 c.. Fransche Reinette 1—3 c„ Grauwzoet 9 c„ Grauwzuur 4 c„ Cox. Oranje Pipping 14— 18 c„ Alingtinpippin 1011 c„ Laxton Su perbe 7 c„ Dantziger Kant 12 c„ Tuin- zoet 3—7 c„ Le Lectier 5 c., Jonathan 2—3 c„ Framboosappel 4 c„ Bismarck 4 c„ Blom- zoet 3—6 c„ Roode Wagenaar 3 c„ Sterap pel 39 c„ Goudreinette 411 c„ Jac. Le- bel 25 c„ Zoete Schijving 57 c„ Present van Lunteren 4—14 c„ alles per kg. Klei- peer 15 c„ Nouveau 511 c„ Kweepeer 6 c„ Comtesse de Paris 610 c„ Gieser Wildeman 39 c„ Doyenne de Cornice 16 21 c„ Rietpeer 8 c, Pondspeer 3—5 c„ Zwijndr. Wijnpeer 6—9 c„ Jodenpeer 1—5 c„ Bergamot 23 c„ Beurré Clairgeau 10- 13 c„ idem Alexander Lucas 1013 c„ To maten 2—17 c„ Zoete Mispels 3 c„ Zure 4 c„ Black Alicante 15—26 c„ alle per kg. Perziken 15 c„ per stuk.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 3