STADSNIEUWS STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE Baarland heeft een nieuw gemeentehuis- MIDDELBURG GOES ZUID-BEVELAND WEERBERICHT Z. VLAANDEREN W.D. De Prinses bij een militair- geneeskundige oefening. Prins Bernhard in Den Helder en Alkmaar. Wij kunnen de „City of Flint" niet uitleveren, zegt Noorwegen. BEURS VAN AMSTERDAM. Heden officieel geopend door den Commissaris der Koningin. Een fraai en doelmatig gebouw. De officieele opening. De „Deutschland" bij de AzorenT Voetballen op den openbaren weg. De politie heeft tegen een negental per- Bonen proces-verbaal opgemaakt wegens Voetballen op den openbaren weg. Brandje geblnscht. Vannacht te ongeveer 1 uur ontdekte een politieagent, dat op het terrein van de kis tenfabriek der fa. Goedbïoed aan den Veer- schen singel een hoop houtafval lag te branden. De vonken, welke door den krach- tigen wind het terrein werden opgejaagd, deden gevaar voor uitbreiding ontstaan. De eigenaar werd gewekt, die het vuur met eenige emmers water heeft gebluscht. Men vermoedt, dat na het verbranden van hout afval, ondanks het feit dat men het vuur meende te hebben gedoofd, het toch is blij ven smeulen en door den krachtigen wind Is aangewakkerd. NED. CHR. VROUWENBOND. Voor de afd. Middelburg van den Ned. Chr. Vrouwenbond, sprak gisteravond in de Bogardzaal, mevr. Lever Brouwer uit Den Helder, over het onderwerp „Waar is onze plaats?" Zij bepaalde haar gehoor bij de moeilijkheid, voor zieken, gemobiliseerden, werkloozen enz. om te gelooven, dat de plaats die zij innemen, hun van God is ge steld. Maar gezien in het licht van Gods woord, moet de oorzaak daarvan niet bij men- schen gezocht worden, de leiding van alles berust in Gods Hand. Als het zoo bezien wordt, zegt men niet in moedeloosheid: „Voor ons is er geen plaats". Hole en waar die plaats ook is, ze wordt ons door God gesteld. Aan het einde van haar rede, legde spreekster er den nadruk op, dat het zoo heerlijk is, dat er in den Bond plaats is voor vrouwen uit verschillende kerken. Ze hoopte dat die eenheid blijven zou. Door die eenheid kan er wat bereikt worden, en reikt men ondanks alle verschillen elkan der de hand. 't Was een mooie leerzame avond. GEWESTELIJKE LANDSTORM COMMISSIE., De heer Bierman dient zijn ontslag als voorzitter in. Naar wij vernemen heeft de heer H. Bier man te Middelburg ontslag aangevraagd als voorzitter van de Gewestelijke Landstorm commissie Zeeland. Zulks op grond van ge zondheidsredenen. De heer Bierman bekleedde de functie van voorzitter sinds 1936. Daarvoor, sinds 1929 was hij commandant van den B.V.L. in onze provincie. HET OPZIENBARENDE GEVAL VAN BEWEERDE BELASTINGONTDUIKING. Een nieuw onderzoek. Naar wij vernemen is de dagvaarding te gen den hotelhouder Sch. alhier, terzake van vermoedelijke belastingontduiking (de hotelhouder zou er een dubbele boekhou ding op na hebben gehouden, hetgeen bij de behandeling der onteigening van zijn bedrijf ontdekt werd) ingetrokken.. De zaak is te rugverwezen naar den rechter-commissaris voor een nieuw onderzoek. In de zitting van de rechtbank op Vrij dag a.s. zal ze dus niet worden behandeld. Te Amsterdam slaagde gisteren voor het examen ter verkrijging van het dro gistendiploma, ingesteld door de Federatie van drogistenbonden, de heer L. A. C. Janse de Jonge, alhier. KINDERRECHTSPRAAK. Gisteravond vond in St. Joris een bij eenkomst plaats van de Ver. voor Huis vrouwen en de Ver. Pro Juventute, zulks onder leiding van mr J. Moolenburgh, Toen Pro Juventute vernam, dat mr. de Jongh, de bekende kinderrechter uit Am sterdam, voor de Ver. van Huisvrouwen spreken zou. heeft zij contact gezocht met de Ver. voor Husvrouwen, teneinde te trachten, deze lezing voor beide partijen te doen plaats hebben, welke poging met een goede uitslag werd bekroond. Aanwezig waren o.m. de president en de vice-president van de arrondissements rechtbank, alsmede de commissaris van politie. Mr. de Jongh heeft iets verteld over de kinderrechtspraak in het algemeen en de belangen die daarbij betrokken zijn. Men heeft gevoeld, dat men bij de jeugd moest beginnen, om iets te bereiken. Aan de hand van passende voorbeelden illustreerde spreker zijn betoog, terwijl de humoristische noot ook af en toe niet ontbrak. Mr. de Jongh is een man van 78 jaar oud, die evenwel vertelde met een geest drift, waar iemand van 30 jaar jaloersch op mag zijn. Zeer interessant was ook hetgeen spre ker vertelde over de tehuizen, welke men vooral aantreft in de groote steden, waar kinderen, meisjes of jongens, welke soms veroordeeld^ sbma ook nog geen vonnis achter den rug hebbende, worden opge vangen, door het tehuis, waar zij' hun nachtverblijf vinden, waar zij hun eigen kamertje hebben, dat zij zelf kunnen ver sieren, en van waaruit zij 's morgens aan het werk gaan, de meisjes meestal in hun betrekking als dienstbode, 's Avonds kee ren zij terug naar het tehuis, waar zij vinden gezelligheid en vertrouwelijke om gang met hen, die als leiders van zulke tehuizen zjjn aangesteld. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan er door en kele der aanwezigen gebruik werd ge maakt. welke door den spreker werden beantwoord. Hierna werd de bijeenkomst door mr Moolenburgh gesloten. Aan de Chr. School voor B. L. O. al hier is benoemd tot onderwijzeres mej j. J. M. Bouman te Terneuzen. ERNSTIG BEDRIJFSONGEVAL. Gistermiddag had de orgelmaker A. F. Schmid, werkzaam op de kerkorgelfabriek van de fa. A. S. J. Dekker, het ongeluk met de linkerhand onder een fraisemachlne te komen. De hand werd ernstig verwond en na opname in het Gasthuis bleek amputatie van de vier vingers noodzakelijk, VERKEERSONGEVALLEN. In de bocht van den Oostsingel, ter hoog te van het eilandje in de Vest, kwamen gisteren een luxé-auto, bestuurd door den hr. v. d. J. alhier, en de bestel-auto van de fa. Bakker alhier, in botsing. Beide auto's werden aan de voorzijde beschadigd. Het ongeval schijnt te wijten te zijn aan de gladheid van den weg en de ligging van het wegdek. Is het wegdek glad dan schijnt het onmogelijk te zijn, komende van de richting Voorstad, de korte bocht te ma ken. Verder had, op den hoek van de Mattheus Smallegangebuurt en de 's Heer Hendriks- kinderenstraat nog een botsing plaats tus- schen een vrachtauto bestuurd door N. te s Heer Arendskerke en den wielrijder C. A. D., alhier. Eenig slachtoffer was het rijwiel, dat aan de voorzijde gehavend en verbo gen werd. Baldadigheid. De 19-jarige W. A. H. te Middelburg kreeg gisteren een bekeuring voor het „belletje-trekken". INSPECTIE VOEDSELVOORZIENING. Generaal majoor Numans, hoofdinten dant, vergezeld van eenige andere officie ren, bracht gisteren een bezoek aan Goes en omgeving ter controleering der voedsel voorraden. Het gezelschap verbleef in Hotel De Korenbeurs". AFDEELING WALCHEREN DER N.R.V. Het was geen onbekende, die gisteravond op de eerste winterbijeenkomst van de af- deeling Walcheren der Nederl. Reisvereeni- ging als spreker optrad. Het was dr. W. G. N. van der Sleen, die ditmaal sprak over zijn recente reis door Canada naar Alaska en Yukon, het land van Indianen en Eski mo's. Onder de talrijke aanwezigen merk ten wij op kapitein Sliepenbeek, contact officier van O. en O. en later kwam ook de burgemeester, mr. dr. J. van Walré de Bor des van zijn belangstelling blijk geven. Dr. v. d. Sleen heeft aan de hand van door hem zelf opgenomen films en kleuren foto's de aanwezigen doen kennis maken met de landstreken, de meren, de onein dige moerassen. Maar ook met den aard en levenswijze der bevolking en met de fauna en flora van dit deel van Amerika. Ook op het groote nut van radio, vliegtuigen enz. in deze streken, die nu dicht bij de overige wereld zijn gebracht wees spr. Het groote vervoermiddel is nog altijd de boot en wel de beroemde hekwilless met kleinen diep gang van ongeveer 90 cm. Op het groote verschil tusschen de Indi anen en Eskimo's heeft spr. ook bijzonder het licht laten vallen. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: aanvankelijk betrokken tot zwaar bewolkt, later tijdelijk opklarend, nu en dan eenige regen, iets kouder, krachtige tot matige Z. tot Z.W. wind. UKKEL: vrij sterke wind uit Z. tot Z.W. richtingen, stormgevaar aan de kust, zwaar bewolkt' tot betrokken, nu en dan regen, tijdelijk opklarend. Do 9 Nov. Zon op: 7 h 10; onder: 16 h 17. Licht op: 16 h 47. Maan op: 4 h 38; onder: 15 h 22. N.M. 11 Nov. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Hoogwater. Laagwater. November. Woensdag 8 10.33 23.06 4.41 17.16 Donderdag 9 11.25 23.54 5.33 18.09 Vrijdag 10 12.12 6.20 18.54 Westkapelle is 28 min. en Domburg min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Hoogwater. Laagwater. November. Woensdag 8 12.23 5.45 18.11 Donderdag 9 0.55 13.19 6.39 19.05 Vrijdag 10 1.48 14.09 7.29 19.52 YERSEKE. Ook dit winterseizoen zal er een cursus Eerste Hulp bij Ongelukken wor den gehouden onder leiding van dokter Pol derman. De deelname is evenals andere ja ren weer zeer goed te noemen. De heeren hebben het er deze maal echter leelijk bij laten zitten. Tegenover plm. 40 dames staan slechts 3 heeren. Andere jaren was er meer evenredigheid in het aantal deelnemers- (sters). Daar het aantal te groot is om op één avond les te houden, is de groep ge splitst, en er zal nu twee avonden per week les worden gegeven. Vooral in de tegen woordige tijdsomstandigheden weer een pracht stuk ontwikkeling. Op uitnoodiging van het Gemeentebe stuur zal alhier in de komende week op treden de regeeringscommissaris Van Ba tenburg, die zal spreken over „De weer kracht van ons volk". KAPELLE. De Landbouwvereeniging al hier kwam in algemeene vergadering in hotel de Zwaan bijeen, onder voorzitter schap van den heer A de Schipper. De voorz. deelde mee, dat hij de op komst van de 160 leden die de véreeniging telt, gaarne wat grooter had gezien. Tot de vereeniging traden 8 nieuwe le den toe. De verslagen over de analyse van kunstmeststoffen stemden tot tevreden heid, enkele uitgezonderd, waarop terugbe taling is gevolgd. De bespreking over den aankoop van kunstmeststoffen lokte een drukke discus sie uit. Besloten werd na officieele toewij zing aanbesteding te doen plaats hebben Van het bestuur waren aftredend de heeren C. Zegers en A Nieuwdorp, die werden herkozen De zakkenkwestie, aldus de voorzitter zal wel eenige moeilijkheden opleveren, aangezien het met de jutevoorziening in ons land zeer slecht gesteld is, en het te kort zeer groot is. Elke afnertier zal voor zakken moeten zorgen,, welke kunnen worden gemerkt Ieders medewerking wordt ingeroepen. Ook in verband met de verdeeling werd besloten de restanten beneden 100 kilo op een daartoe gewezen plaats zelf te doen of te laten afhalen Op de vraag van den heer Mallekote over het meer uitbetalen voor losse kunst meststoffen werd door den voorz. geant woord, dat de heer de Neef aannemer was en dat door hem niet is gereclameerd, de ze was tevreden met het hem toegekende volgens eigen getuigenis. De heer Malle kote stond in dienst van dezen, zoodat zijn reclame's gericht aan het bestuur door het bestuur zjjn terzijde gelegd. De Secr. merkte op, dat hij wel een be roep kan doen op de algemeene vergade ring. De heer Malle,kote voerde verder ver schillende grieven aan, welke de voorzitter weerlegde tot bevrediging van de leden Het bestuur, aldus de voorzitter, is er van overtuigd op de voordeeligste wijze te hebben gehandeld, hetwelk met voorbeel den werd aangetoond. Terug naar het oude systeem, zelf doen of laten afhalen, werd niet als de voordeeligste wijze be schouwd. Hierna sluiting. EEDE. Op verzoek van het R.K. Kerkbe stuur besloot de raad onzer gemeente de trottoirs langs de Dorpsstraat te vernieu wen. Een voorstel van den heer W. Dhondt om subsidie aan het Rijk te vragen voor vernieuwing van den tertiairen weg van de Dorpsstraat tot aan den Rijksweg werd met 4 tegen 3 stemmen verworpen, met als motief, dat, naar het oordeel der meerder heid in den Raad, de zelfstandigheid van de gemeente door een eventueele subsidie van overheidswege in het gedrang zou komen. NEEUWVLIET. De collecte voor het Do- rus Rijkers-Fonds heeft alhier opgebracht de som van 19,70. RETRANCHEMENT. Bij een winkelier alhier heeft men den voorraad garen in beslag genomen, omdat hier sprake was van ergerlijke prijsopdrijving. De klossen garen werden voor 40 cent per stuk ver kocht. De melk is hier ter plaatse ook 2 cent duurder geworden en op 12 cent per liter gebracht. SLUIS. Het schijnt wel dat de winkeliers hier ter plaatse het bijzonder op de dis tributiebons voor suiker gemunt hebben Enkele weken geleden moest men in sommige zaken 50 cent per kg betalen Thans zijn de prijzen zoodanig gedaald, dat men in navolging van een groote firma alhier de witte suiker voor 43 en 44 cent per kg verkoopt. Er is zelfs een winkel waar ze voor 40 cent per kg verkocht wordt- Ten bate van het. Alg. Steunfonds zal in onze gemeente op 15 Nov. een groote collecte zoowel op straat als langs de huizen gehouden worden. H. K. H. Prinses Juliana heeft gister middag, vergezeld van Hare hofdame Jhvr. M. J. van Heemstra, en H. Ms. adju dant, luit.-kolonel H. J. Phaff, een gedeelte van de oefeningen van den militair-ge neeskundigen dienst in de omgeving van Den Haag bijgewoond. Z. K. H. Prins Bernhard heeft heden, vergezeld door zijn waarnemenden adjudant luit.-kolonel H. J. Phaff, namens H. M. de Koningin schietoefeningen van de lucht doelartillerie in Den Helder bijgewoond. Daarna heeft Z K. H. het depot der ar tillerie te Alkmaar bezocht. De Noorsche minister van Buitenlandsche Zaken, Koht, heeft gisteravond verklaard, dat Noorwegen geen Duitschen eisch ont vangen heeft tot vrijlating van de Duit- sche prijsbemanning, die zich aan boord van de „City of Flint" bevond en in Noor wegen geïnterneerd werd. Een andere eisch, dat de „City of Flint' met haar lading aan Duitschland uitgele verd moet worden, was vroeger reeds ge steld, verklaarde Koht, volgens de Tel. „Wij hebben daarop geantwoord, dat het schip vrijgegeven was in overeenstemming met de Haagsche Conventie, die ook door Duitschland erkend is en dat wjj den Duit schen eisch niet kunnen inwilligen, daar het niet ons schip is. Het schip is Amerl kaansch eigendom en wjj hebben niet het recht datgene terug te geven, wat in over eenstemming met recht en wet vrijgege ven is." VACCIN TEGEN TETANUS ONTDEKT. Naar uit Parijs gemeld wordt, hebben de geleerden Ramon en Lemayer een vaccin ontdekt tegen Tetanus (stijfkramp of wondklem), waarvan proefondervindelijk bewezen is, dat het mensch en dier voor langen tijd immuun maakt tegen de ziekte De ontdekking op dit moment is daarom zoo zeer van belang omdat men in oorlogs tijd vooral voor deze gevreesde ziekte uiteraard meer gevaar loopt. Amsterdam 1936-3% 9089 Zeeuws. Hyp. B-3% 9090 Cities Service Cy. P. 1958 5 53%—53% Amsterd. Bank 101%100 Ned. Gist- en Spiritusfabr. 344 De Schelde N.B. 44%43 Am. Smelt en Ref. 41 Houth. Alberts 7673 Chesapeake en Ohio 31%30% Pref. Kansas C ty South. 15%15% Union Pac. Rr. 79%79 Ned. 38 1000-3 88%—88% O. Indie 37 1000-3 87%—87% Koloniale Bnk. 168%165 N.I. Hbk. 600 113—113 Ned. H. M. 1000 90%—90 v. Berkels Pat. 32%32% Calvé-Delft 70%—69 Lever-Bros Unilever 9796-95 Philips Gem. B. afg. 137%—137%-36% Am. Car Foundry 27—25%-26% Anaconda Cop. 2625 - Bethlehem St. 65%—64%-% Kennec Copper 31%30%-% Rep Steel 20%—19%-% U. States St. C. 54%—54-53% North Am. Cy. 17%—17% Kon Petr. Mpij. 270%—267-69% Contin. Oil Cy. 19%—19% Phillips Petr. Comp. 31%31 Shell Union O.C. 11%—10%-11 Tide Water Ass. Oil 95%—9%-9% Ned. Scheepv. U. 114%—115-12 H.V. Amsterdam 394%392-95 Java Cult. Mij. 231 NI. Suiker U. 235% A Deli Batavia 119%—116-18 Del. Mij. 1000 165%—162 dEUKS 1 HEaMOMET ER WUENSDAU hva KoninkL Schepen Amerika - Marlet - Obi.Marlrt Philios Industrie Rubber -»■ Tabak Suiker A Senembah 147140%-39% C Baltimore en Ohio 5%—5% C Soucnern Pac. Cy 12%12%-% A Southern Rlw 14%14% A Amst. Rubb C. 201%—200-198% A Deli-Bat. Rubb. 163%—160 A Hessa Rubber 120113 A Serbadjadi SR. 108—106 WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel New-York Heden Gister. 7 44% 7 54% 75 30 4.22% 31 21 1.88% 75 25 4 23 31 41 1 f~- v'"-* Het kleine huis, van elk gerief ont bloot, waarin tot heden het hoogste gezag van Baarland zetelde, heeft afgedaan Baarland heeft, wat het zoo hard van noode had, een nieuw gemeentehuis ge kregen, met daaraan grenzende de bur gemeesterswoning. Architect was de hr. C. van Maris t.e Kloetinge en, evenals geheel Baarland, heeft hij recht trotsch op deze schepping te zijn. Het gebouw is van een mooie, roode steen opgetrokken, met smalle voe gen, in de muren gewerkte glas-in-lood vensters en een vlakverdeeling, ook wat de hoogere en lagere, naar voren komen de en inspringende deelen betreft^ die rustig en aangenaam aandoet. Een entree met vier treden en een kleine luifel, re genpijpen, dakgoot, schoorsteen en ande re kleinigheden verleenen voldoende le vendigheid aan het geheel om het niet doodsch te maken en het gebouw toch een waardig karakter te doen behouden. Ook het inwendige is rustig en smaakvol verdeeld en gestoffeerd Links van den ingang bevindt zich de burgemeesterska mer, rechts de secretarie met daarachter een ruime, soliede kluis en links, voor het trappenhuis, is nog een speciaal stem pellokaal. Boven, over de geheele diepte is de raadszaal gebouwd, met een aparte ruimte en een afzonderlijken ingang voor het publiek. In de raadszaal treffen we een groote, smaakvol ingelijste foto van Koningin Wilhelmina aan, evenals de mo derne lampen en nog eenige kleine wand versieringen, een geschenk van de inwo ners van Baarland. Voorts bevindt zich op de bovenverdieping dan nog een flin ke ruimte voor het archief. Met de ruime, in denzelfden stijl aange bouwde burgemeesterswoning, is dit ge bouw een prettige zetel voor Baarlands be stuur is het een bezit dat vele andere ge meenten haar benijden zullen. Hedenmiddag werd, in bijzijn van raads leden, burgemeesters uit omliggende ge meenten, en andere genoodigden, door den Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, Baarlands nieuwe gemeentehuis officieel geopend De burgemeester van Baarland, de heer J. C. Vogelaar heette de aanwezigen welkom en gewaagde dankbaar over de bereidwil ligheid van den Commissaris der Koningin, om 't nieuwe gemeentehuis te komen ope nen. Het oude raadhuis, aldus spr., bleek niet meer aan zijn bestemming te voldoen, en op 1 November 1938 besloot de raad in principe tot den bouw van een raad huis annex ambtswoning voor den burge meester. Op 19 November d.a.v. werd de finitief besloten om tot uitvoering van de ze plannen over te gaan en werd een per ceel bouwland aangekocht, waarmede te vens beslist werd, dat het nieuwe raadhuis op een andere plaats zou verrijzen. Het maken der plannen werd opgedragen aan den heer Van Maris, architect te Goes. Dank zij de medewerking van heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie kon met de plannen voortvarendheid betracht worden en op 8 Mei j 1. vond de aanbeste ding plaats, welke tot resultaat had, dat het werk opgedragen kon worden aan de aannemers Goedemond, de Leeuw en Tramper. De medewerking van architect en aan nemers verkregen, is te prijzen. Op zeer korten termijn was de ambtswoning ge reed en thans, 6 maanden na den datum van aanbesteding, kan het raadhuis in ge bruik genomen worden. Namens den raad breng ik'dank aan den architect en de aan nemers voor het geleverde werk. De voorbereiding van den raadhuisbouw heeft vanzelfspreknd veel bemoeiiingen ge vraagd van den gemeenteraad. Voor de wij ze, waarop de raad de diverse plannen heeft ontvangen en medewerking verleend zijn wij zeer erkentelijk. Voor de belang stelling van de zijde van de bevolking on dervonden, door het aanbieden van ge schenken, zijn wij zeer dankbaar en wel in het bijzonder zijn wij dat voor het hier boven den schoorsteen prijkende geschenk, voorstellende de beeltenis van onze ge- eerbiedigde Vorstinne. Het is ons allen bekend, welk een sa menbindend element H M. de Koningin voor het Nederlandsche Volk is. Deze beeltenis moge ook hier te Baarland ons allen oproepen tot eensgezindheid en tot samenwerking, met slechts dit eene doel voor oogen: het gemeentebelang te die nen! De Commissaris der Koningin, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford heeft vervolgens onder het aanbieden van gelukwenschen het nieuwe gemeentehuis officieel voor ge opend verklaard. In neutrale marine kringen te Londen wordt, volgens United Press, beweerd, dat de Engelsch-Fransche marine-eenheden de „Deutschland" in de nabijheid van de Azo- ren (Z.O. deel van den Atlantischen Oce aan) hebben gesignaleerd. Het bericht, dat de „Deutschland" tien dagen geleden voor New Foundland gezien is, werd eveneens bevestigd. Wat de „Von Scheer" betreft, gaf men toe, dat men niet de minste notitie had, waar dit schip zich zou kunnen bevinden. Men veronderstelt echter, dat het nog steeds in het Zuidelijk deel van den Atlan tischen Oceaan kruist. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat het vlootcommando der geallieerden de finitieve plannen heeft ontvangen, om de „Deutschland" te vangen.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 2