De economische verdediging van Nederland. „De Sovjet-Unie zal zich tegen den oorlog verzetten" Minister Steenberghe zet de regeeringspolitiek uiteen. Geen eenheidsworst; geen broodkaarten. De voorbereidingsmaatregelen. DE PRIJZENPOLITIEK. 8.500.000 BLIKKEN REGEE- RINGSSOEP. 's-HEER ARENDSKERKE Voorloopig geen verplichting tot het scheuren van weiland. Burgemeester Max van Brussel overleden. „DOE NIET ZOO BURGERLIJK!" Een Fransch minister over het doel van den oorlog. De Denen in Duitschland moeten dienen. De steun van Zuid-Alrika aan Engeland. Anti-Hongaarsche propaganda in Weenen. Molotol spreekt over va derland en communisme. „HET CULTUREELE ERF DEEL." Communistisch manifest richt zich ook tegen Duitschland. Vanzelfsprekend hebben op het oogen- blik de maatregelen, welke de regeering neemt voor de economische verdediging van ons land in dezen moeilijken tijd, de belang stelling van iedereen die daarmee iets te maken heeft, en aangezien, deze maatrege len getroffen zijn op allerlei gebieden van ons maatschappelijke leven, is het zonder meer duidelijk, dat practisch iedereen in Nederland met meerdere of mindere be langstelling gadeslaat en dikwijls ook aan den lijve ondervindt, wat de regeering op dit stuk verricht. Het was daarom een goede gedachte van den minister van Economische Zaken, om de pers in de gelegenheid te stellen in een conferentie te zamen met hem en zijn voor naamste medewerkers, die vragen te stel len over de economische maatregelen der regeering, die men gaarne beantwoord zou zien. Zoodoende is het gekomen tot een in teressante en leerzame gedachtenwisseling tusschen de pers eenerzijds, en den minister met zijn medewerkers anderzijds. In dit vraag- en antwoordenspel, en de daarop volgende discussies, zijn tal van belangrijke punten naar voren gekomen, die een na dere beschouwing in de kolommen van ons blad verdienen. Het is uiteraard niet wel doenlijk alle ter sprake gekomen punten te vermelden, zoodat wij ons zullen bepalen tot een keuze. In dit eerste overzicht van de besprekin gen ter conferentie zullen wij eenige van de voornaamste punten behandelen, terwijl wij in het volgende artikel nog eenige dé- tailpunten zullen geven. Minister Steenberghe heeft zich allereerst verweerd tegen de critiek, dat eenerzijds de voorraadvorming niet groot genoeg zou zijn geweest, anderzijds, dat de voorbereiding van de distributie en de daarmee samenhan gende administratieve maatregelen niet vol doende vóór den oorlog heeft plaats gehad. Wat de voorraadvorming betreft, heeft de minister erop gewezen dat noodzakelijke voorraden voor een redelijken termijn wel degelijk zijn gemaakt, en dat hiervoor mil- lioenen zijn uitgegeven. Aan het aanleggen en het houden van grootere voorraden waren grenzen gesteld door de financieele mogelijkheden. Voor een voorraad graan, veevoedergraan inbegrepen voor een jaar, zou een kapitaalsuitgave van 73 millioen noodig zijn geweest, wat aan rente per jaar ruim 2 millioen zou hebben gekost, terwijl de kosten van opslag van een dergelijken voorraad 16 millioen zou den hebben bedragen. Afgezien van de be zwaren van financieelen aard bestaan tegen een zoodanige voorraad ook technische en economische bezwaren. Ook dient bedacht te worden, dat de re geering, indien zij eenmaal zou aanvangen met het aanleggen van groote voorraden, daarmee jarenlang zou moeten voortgaan, omdat nu eenmaal het tijdstip van uitbre ken van een oorlog niet voorspeld kan wor den. Jaren lang zou men dus groote voor raden aanwezig weten, die ook riog geregeld zouden moeten worden ververscht, wat weer een prijsdrukkenden invloed op de markt zou hebben. De maatregelen van voorbereiding en uit werking van afzonderlijke distributies kon den evenmin worden genomen, omdat de voorbereiding samenhangt met de posities bij de grossiers en den détailhandel op het moment waarop de distributie aanvangt. Ook de kwestie van de zoogenaamde ver vangingswaarde heeft de aandacht in de conferentie gehad. Blijkens He mededeelin- gen van den minister daarover heeft de re geering zich op het standpunt gesteld, dat een rustige prijsontwikkeling zonder groote schokken in 's lands belang moet worden geacht. Daarbij behoefde niet aanstonds met de vervangingswaarde rekening te worden ge houden, waarmee niet gezegd wil worden dat dit beginsel geen beteekenis heeft bij de waardeering van de voorraden. Het vraagstuk van de vervangingswaarde 's °p oogenblik in beteekenis vermin derd doordat de voorraden, welke bij het uitbreken van den oorlog aanwezig waren geleidelik worden opgeruimd. Thans kan de prijsontwikkeling het best» worden gevolgd door in de eerste plaats dé prijzen der grondstoffen bij de bron te con troleeren en ook ertegen te waken, dat on redelijke prijsverhooging plaats vindt. Door deze controle aan de bron zal de basis van de prijspolitiek der regeering gelegd wor den, en zal het gemakkelijker worden prijs opdrijving tegen te gaan, dan wanneer het product zjjn volgende stadia bij den groot handel en bij den kleinhandel doorloopt. De controle in deze stadia kan dan beperkt blij ven tot het nagaan of niet meer dan de normale marge in rekening wordt gebracht. De kosten van het levensonderhoud zullen aldus niet meer stijgen dan strikt noodza kelijk is. Bij de controle aan de bron staat niet de bedoeling voor om starre prijzen vast te stellen, maar prijzen die met de groote be weeglijkheid van de huidige economische ontwikkeling rekening houden. Geen bezwaar zal bijvoorbeeld kunnen worden gemaakt tegen een prijsverhooging die voortspruit uit hoogere productiekosten, tegen een prijsverhooging die een gevolg is van prijsstijging op de wereldmarkt, van gestegen vracht, verhoogde verzekerings premies, enz. dPDMin?cferingJVertrouwt 200 deelde de Minister mede - op deze wijze een ge leidelijke prijsontwikkeling te kunnen be vorderen, waarin het productieproces zich aanpast bij de gewijzigde economische ver houdingen, terwijl tegelijk de bevolking tegen prijsopdrijving wordt beschermd. De Minister wees er voorts nog op, dat het van groot belang is geweest om in de eerste dagen van den oorlog een wildé en ongemotiveerde prijsopdrijving tegen te gaan. Indien dit niet was geschied, zouden de kosten van levensonderhoud reeds thans op bedenkelijke wijze zijn gestegen. Immers prijsverhooging schept eene drang tot ver hooging der loonen, waardoor weer de pro ductiekosten worden verhoogd, en zoo be landt men in een vicieuzen cirkel, die thans niet is betreden, daar de regeering zich tot doel heeft gesteld een stijging van de kosten van levensonderhoud zooveel moge lijk tegen te gaan. De maatregelen voor den landbouw. Uiteraard bestond er ter conferentie zeer veel belangstelling voor de landbouwpoli tiek der regeering, ten aanzien waar van talrijke vragen waren gesteld. In het algemeen kan het standpunt van den mi nister als volgt worden weergegeven, zoo als hij ook in zijn radiorede van 24 Octo ber heeft gedaan: de landbouw moet een redelijken prijs voor zjjn producten ontvan gen. In verband daarmede zijn reeds de richtprijzen van de akkerbouwproducten verhoogd, en de groothandelsprijs voor bo ter. Voorts zijn nog verschillende maatre gelen in overweging om zooveel mogelijk uit dep vaderlandschen bodem te halen voor een zoo goed mogelijke voedselvoor ziening. Niettemin blijven we, zij het in mindere mate dan in 1914, afhankelijk van den aan voer van grondstoffen uit het buitenland, en met name geldt dit voor veevoeder. Wat de ter zake genomen maatregelen betreft, wees de Minister op aanzienlijke regeerings- aankoopen van buitenlandsche tarwe, welke reeds lang voor den oorlog hebben plaats gehad. Bovendien is sedert 1 September door de bemoeienissen van de Regeering een groote hoeveelheid graan uit het bui tenland aangevoerd, terwijl nog groote hoe veelheden graan en andere veevoeders on derweg zijn. Alles bijeen genomen kan worden gezegd, dat onze veevoederpositie thans niet onbe vredigend is, hoewel uiteraard door de groote afhankelijkheid van het buitenland voor de toekomst niets met zekerheid valt te voorspellen. Bevorderd zal echter worden, dat de be drijfsvoering zoo economisch en rationeel mogelijk wordt ingericht, terwijl naast de productie van veevoeder ook groote aan dacht wordt geschonken aan de conservee ring van veevoederproducten: stoomen van aardappelen, en het drogen van gras. Ook zal het nuttig effect van het voeder worden verhoogd door toevoeging van speciale eiwitrijke voedermiddelen. Naast deze meer algemeene beschouwin gen mogen thans nog eenige detailpunten worden behandeld, zooals die ter conferen tie naar voren zijn gekomen. Natuurlijk kwam de vraag, of onder de huidige omstandigheden aan het vernieti gen van doorgedraaide groenten en vruch ten een einde komt. In antwoord daarop werd medegedeeld, dat binnenkort een hoe veelheid van 8.5 millioen blikken tomaten soep gereed staan voor den consument, een hoeveelheid die ruim voldoende kan wor den geacht om de behoefte te dekken. Ook van andere producten die onverkoopbaar waren en voor verduurzaming geschikt wa ren, als boonen, andijvie, en spinazie, zijn belangrijke hoeveelheden verwerkt. Met steun van de regeering worden proe ven genomen voor het drogen van fruit in groote hoeveelheden. Indien deze proeven slagen, zal het mogelijk en economisch ver antwoord zijn het eigen fruit in groote hoe veelheden voor de voedselvoorziening te drogen. Voor dit drogen in groote hoeveel heden zullen echter nieuwe installaties ver vaardigd moeten worden. De herinnering aan de jaren van den wereldoorlog bracht ook de vraag op het tapijt, of we weer genormaliseerde voeding als de beroemde „eenheidsworst" zullen krijgen. Gelukkig blijkt, dat invoering van surro gaten vooralsnog niet wordt overwogen. Wel wordt aan de mogelijkheden op dit ge bied de noodige aandacht besteed. Evenmin zijn maatregelen voor genor maliseerde voeding vooralsnog te verwach ten. Er is ook geen aanleiding te verwachten dat broodkaarten op korten termijn zullen worden ingevoerd. Getracht zal worden de invoering zoo lang mogelijk uit te stellen. Ten aanzien van de benzinepositie ge werd ons de mededeeling dat over onge veer twee maanden tot invoering van een distributieregeling zal kunnen worden over gegaan. is de regeering voornemens de mo gelijkheid onder het oog te zien van de pro ductie van melkwol (caseine) op groote scnaal, hoewel de voorraadpositie alsmede ae aanvoer van natuurwol tot dusverre nog geen aanleiding heeft gegeven tot ernstige bezorgdheid. O Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent C. v. d. PLASSCHE. Of op grond van de Bodemproductie wet 1939 te eeniger tijd tot het opleggen van scheurplicht zal worden overgegaan, is thans nog niets te zeggen'"(, aldus ver klaarde de minister van Economische Za ken in een persconferentie in Den Haag. In ieder geval ligt het opleggen van dien plicht voorloopig niet in de bedoeling. De productie aan voederstoffen van een hectare goed weiland doet in het alge- mee,n niet onder voor die van een hec tare bouwland van daarmee overeenko mende kwaliteit. En aangezien er evenzeer behoefte bestaat aan voedsel voor het vee als aan voedsel voor den mensch, bestaat er geen aanleiding over te gaan tot het dwingend voorschrijven van het scheuren van goed weiland. Er is ook weiland van mindere kwali teit, dat door den aard van zijn bodem en zijn hoogte ligging voor bouwland on geschikt is en dat dus evenmin voor scheu ring in aanmerking komt. Het zou boven dien in hooge mate ondoelmatig zijn tot scheuren over'te gaan, ook al zou het grasland er zich toe leenen, wanneer de landbouwers in de desbetreffende streek met het bouwbedrijf niet op de hoogte zijn en de daarvoor noodige outillage niet bezitten. Zoodoende zal het scheuren zich moe ten beperken tot die perceelen, die door hun aard en hoogteligging als bouwland meer voedsel kunnen opbrengen dan als -grasland en gelegen zjjn in een streek, waar de landbouwers in staat zijn dit re sultaat ook te kunnen bereiken). Hieruit volgt, dat met algemeene scheur- maatregelen de noodige voorzichtigheid moet worden ""betracht. De zaak zou ge val voor geval moeten worden beoordeeld. Mocht evenwel ooit hetgeen thans geenszins de bedoeling is scheurplicht worden opgelegd en mocht daaraan gel delijke tegemoetkoming zijn verbonden, dan zal deze laatste zeker terugwerkende kracht hebben tot 1 September 1939. Gistermiddag is de burgemeester van Brussel, Adolphe Max, overleden. Max was sinds 1909 burgemeester van de Belgische hoofdstad. Max was den liberalen beginselen toege daan en heeft als liberaal zitting gehad in de Belgische Kamer, waar hij voorzitter was van de fractie der links georiënteerde liberalen. Hij was minister van staat. In binnen- en buitenland had Max, een groote bekendheid verworven. Wegens zijn verdiensten gedurende de oorlogsjaren werd de Noordboulevard te Brussel later verdoopt tot boulevard Adolphe Max. Max werd op 31 December 1869 te Brus sel geboren en is dus bijna 70 jaren oud ge worden. Van 1894 tot 1903 was hij onder scheidenlijk lid van de Prov. Staten van Brabant, lid van den gemeenteraad en sche pen van Brussel. In 1909 werd hij burge meester van Brussel. Toen de Duitsche troepen in 1914 te Brussel aankwamen, weigerde hij onder het Duitsche gezag zijn functie voort te zetten. Hij eischte volledige vrijheid van actie en protesteerde krachtig tegen het optreden van het bezettingsleger en streed voor de rechten van zijn medeburgers en de ver laging der belastingen en requisities. Op 26 September 1914 werd hij gearresteerd en in de vesting Namen opgesloten, vanwaar hij later naar Duitschland werd gezonden. In November 1918 slaagde hij er in naar Bel gië terug te keeren. In 1919 werd hij tot lid van de Kamer gekozen. Op 21 November 1918 werd hij minister van staat, terwijl hij verder gekozen lid was van de Belgische Academie. Hij was geen vriend van de Vlaamsche beweging. Burgemeester Max is overleden aan long ontsteking, nadat hij bedlegerig geworden was door een aanval van griep. Koningin Elisabeth, die den burgemeester juist een bezoek bracht, was aan zijn sterfbed aan wezig. Havas meldt uit Rome: Na de campagne in de Italiaansche pers tegen het gebruik van den stijven boord, het schuine handschrift, den handdruk en in het algemeen tegen „burgerlijke gewoon ten" schijnen nieuwe campagnes in Italië op touw te worden gezet tegen het gebruik om bij wijze van groet den hoed af te ne men. Ter ondersteuning van hun standpunt hebben de dagbladen uit de Italiaansche ar chieven documenten opgedoken, waarin het afnemen van den hoed belachelijk wordt ge maakt. Op de brug. De bedieningsman schappen van een der Fransche oorlogsbodems, gereed, om iedere order onmiddellijk naar de machinekamer door te geven. Een tankaanval in al zijn ver schrikkelijkheid tijdens de jong ste oefeningen van de Finsche weermacht in het gebied langs de Russische grens. De Fransche minister van Binnenland- sche Zaken, Sarraut, heeft gister een rede gehouden, waarin hij o.m. wees op het hoo ge moreel der Fransche burgerbevolking, dat door het offensief der vijandelijke pro paganda niet geschokt wordt. Hij laakte fel het optreden der communis ten en herinnerde aan het optreden der re geeringen tegen hen. Deze maatregelen, zeide hij, zullen voort duren tot de Fransche gemeenschap volko men bevrijd is van dit defaitistische streven. „Hitier heeft Engeland en ons den oor log opgedwongen", zoo vervolgde Sarraut. „Wij wilden hem niet, doch hebben hem niet ontvlucht, omdat wij niet op de vlucht kunnen slaan voor gevaar, plicht of eere zaak. Noch de Nieuwe wereld, noch de Oude willen leven onder de infame wet der gangsters, die moorden, plunderen, ste len en de volkeren knechten als in den tijd der afschuwelijkste overweldigingen door de barbaren. De volkeren willen er een ein de aan maken. Zij willen vrijelijk leven, denken en handelen volgens de eeuwige moraal van het recht der rechtvaardigheid. Frankrijk zal het zwaard niet laten rusten voordat deze moraal getriomfeerd heeft! DE MINISTER STELT DE PRIJZEN VAN KATOENEN WEEFGARENS VAST De minister van economische zaken heeft, bepaald, dat voor in Nederland ver vaardigde katoenen weef garens no. 16 prima throstleeops door hem dagelijks een prijs wordt vastgesteld, waarvoor de ka toenspinnerijen deze ten hoogste mogen te koop aanbieden of verkoopen. Voorts zullen de prijzen, waarvoor ka toenen weefgarens van andere nummers of katoenen weefgarens, welke op bepaal de wijze worden bewerkt of afgeleverd, ten hoogste mogen worden te koop aange boden of verkocht, in een vaste verhou ding staan tot bovenbedoelden prijs, welke verhouding is neergelegd in door den mi nister .vast te stellen prijssehalen. Reuter meldt: Volgens het Noord-Slees- wijksche blad „Danskeren", wordt een groot aantal leden van de Deensche minder heid, die aan de Duitsche zijde van de Sleeswijksche grens woont, onder de wa penen geroepen om in het Duitsche leger te dienen. Hieronder bevindt zich ook Fre derick Petersen, een der leiders van de Deensche minderheidspartij in Zuid-Jut land. In verscheidene deelen van Zuid-Afrika zullen, krachtens een overeenkomst met de Britsche regeering, speciale opleidingsscho len voor vliegtuigbemanningen worden op gericht. Op groote schaal zal begonnen wor den aan de opleiding van vliegtuigbestuur ders, fotografen en bedieners van vliegtuig- geschut. Deze mededeeling ging vergezeld van de opmerking, dat Zuid-Afrika zich met de uiterste toewijding voorbereidt op een mo gelijk actief aandeel in den oorlog. Maatre gelen voor de kustverdediging van Zuid- Afrika zijn reeds getroffen. Reuter meldt uit Boedapest: In de Ween- sche straten zijn aanplakbiljetten ver schenen, waarop een Duitsche soldaat staat afgebeeld, die een enkel stukje brood in de hand houdt en een Hongaarsch boerenmeis je met een mand vol brooden. Het onder schrift luidt: „Hoe lang kunnen wij dit nog aanzien?" (Wij laten dit bericht natuurlijk volko men voor rekening van het Engelsche Reu- ter-bureau Red.) In een gisteren te Moskou gehouden bij eenkomst ter gelegenheid van den 22en ver jaardag der revolutie van 1917, heeft de volkscommissaris van Buitenlandsche Za ken, Molotof, het woord gevoerd. Molotof begon zijn rede aldus Havas met een requisitoir tegen de kapitalistische en imperialistische landen, die, naar hij zei- de, geen andere middelen hebben -om hun binnenlandsche moeilijkheden te verbergen, dan hun toevlucht te nemen tot interna tionale avonturen. Eenerzijds zien wij Frankrijk en Groot-Brittannië, die niet slechts hun eigen bevolking in den oorlog betrekken, maar ook die van hun koloniën. Tegen deze landen verheft Duitschland zich, dat op het oogenblik de tweede Europee- sche mogendheid is. De pogingen der kapitalistische en impe rialistische landen, om de Sovjet-Unie in den oorlog te betrekken, zijn mislukt. Indien deze oorlog moet voortduren de leidende kringen in Frankrijk en Enge land doen daarvoor al 't mogelijke zal het aantal neutrale landen steeds kleiner wor den. Indien men zich niet tegen den oorlog verzet, zal hij worden tot een broederstrijd in de geheele wereld. De oorlog zou zich dus kunnen uitbrei den, waarmede tevens de kapitalistische heerschappij zich zou uitbreiden. De Sovjet- Unie is besloten zich ertegen te verzetten, daarmede handelend in het belang van de geheele menschheid. Het revolutionaire karakter van de Sov jet-beschaving is niet gelegen in de verwer ping van het oude cultureele erfdeel van het land. „Wij, bolsjewisten, aldus Molotof, waar- deeren de geschiedenis, en weten, dat de socialistische vooruitgang alleen mogelijk is, indien hij steunt op de roemvolle geschie denis van het verleden. Onze helden storten zich in den strijd onder den kreet „Voor het vaderland, voor Lenin". Want het va derland en het communisme is één. Wij we ten niet, voor welke beproevingen wij in de toekomst nog zullen komen te staan. Wel weten wij, dat wij de defensieve kracht van ons land steeds verder gaan opvoeren. Voor geen enkele beproeving, welke uit het bui tenland komt, zijn wij bevreesd. Wij weten, dat de beste politiek der Sovjet-Unie de vredes-politiek is, die ons reeds talrijke successen bezorgd heeft. Daaraan zullen wij vasthouden. Dat is de wil van het volk, bezield door de politiek van de partij, van Lenin en Stalin. Wij zullen den weg vol gen, welke Lenin heeft uitgestippeld, want die voert naar de definitieve overwinning van onze macht". Reuter meldt uit Moskou: Aan den voor avond van den 22en verjaardag der bols jewistische revolutie, heeft de „Commu nistische Internationale" een manifest ge publiceerd, waarin zoowel Duitschland als Frankrijk en Engeland worden aangeval len. In dit manifest worden de „Bourgeois" regeeringen gelaakt, die in oorlog zijn en wordt een beroep gedaan op de arbeiders der oorlogvoerende landen in opstand te komen tegen hun regeeringen. Het heeft eenige verrassing gewekt, dat het manifest blijkbaar ook gericht is tot de Duitsche arbeiders Italië wordt even eens beschuldigd omdat „het afzijdig staat en afwacht om zich bij de winnende par tij te scharen.'' „Engeland, Frankrijk en Duitschland, al dus het manifest, voeren oorlog om de wereldoverheersching. De Kapitalistische landen, die laat in de arena der koloniale expansie getreden zijn, strijden tegen de Engelsche, Fransche en Amerikaansche wereldhegemonie. Zij wenschen in hun voordeel een nieuwe verdeeling te bewerk stelligen van de grondstoffen, de levens middelen, het goud en de kolonën. Dat is de ware beteekenis van dezen oorlog, wel ke onrechtvaardig, reactionair en impe rialistisch is. Zulk een oorlog kan door de arbeidende klassen niet gesteund wor den"

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 7