fötrotrittcïHÏe $ec%xw&c Koningin Wilhelmina. S. WIENER 8. Co. (&GOESCHE COURANT Een luchtgevecht aan het Westelijk front. LAGE PRIJZEN Over twee maanden komt de benzinedistributie. Gedachtenwisseling over den internationalen toestand Z.M. Koning Leopold der Belgen is gisteravond in Den Haag aangekomen en heeft zich naar het paleis van H.M. de Koningin begeven. Naar verluidt, zou het doel Zijner Majesteits komst zijn om met H.M. de Koningin van ge dachten te wisselen over eenige aspecten van den internationa len toestand. De Belgische minister van Buitenlandsche Zaken, Spaak, vergezelt den Koning. Ook de Nederlandsche minister van Bui tenlandsche Zaken, mr. E. N. van Kleffens, was gisteravond ten paleize. Verwacht wordt, dat de Ko ning en zijn minister in den loop van den dag zullen vertrekken. Naar het Belgische pers bureau Belga meent te kunnen bevestigen, houdt het bezoek, dat Koning Leopold gisteravond onverwacht aan Koningen Wilhel mina ten paleize te 's-Gravenhage heeft gebracht, geen enkel verband met eventueele bemiddelingsvoorstellen. Vanmorgen te kwart voor tien heeft de minister van Buiten landsche Zaken, mr. Van Kleffens, zich wederom naar het paleis Noordeinde begeven. 0p groote schaal Nederlandsche uniformen naar Duitschland gesmokkeld. Er is voldoende suiker in ons land. Uitvoer van tuinbouw productengarnalen en mosselen naar Engetand. Voorloopige overeenstemming tusschen Rusland en Finland? „De Duitsche Vrijheidspartij." Negen Duitsche vliegtui gen neergeschoten. Prins Bernhard verraste de koks van het fort. Is de „Deutschland" ontdekt? Vier weken voor een ander in de gevangenis. MIDDELBURG HEESCH? H0EST2 De regeering werkt voor regelmatigen aanvoer. NUMMER 263 182e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsehe Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. TWEE BLADEN EERSTE BLAD HIDDELBURGSCHE COURANT DINSDAG 7 NOVEMBER 1939 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief *op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. SDEN Nov.: Sterke vermoedens over een spionnage- complot. Zooals wij reeds hebben gemeld, heeft de Nederlandsche douane te Rammelbeek een inwoner van Denekamp aangehouden, die trachtte de grens te passeeren in een auto, welke eenige koffers met uniformen bevatte. Deze zaak leek reeds dadelijk verdacht, want het lag voor de hand om te veronderstellen, dat deze Nederland sche uniformen van soldaten, van spoorwegpersoneel, van een postbode en van een rijksveldwachter wel eens ge bruikt hadden kunnen worden om het werk van spionnen belangrijk gemakkelij ker te maken. Er werd dan ook dadelijk een utgebreid onderzoek ingesteld, waaraan werd mede gewerkt door douane, marechaussee, rijks- veldwacht en de Nederlandsche centrale inzake internationaj'e misdadigers. Het vermoeden bestaat, dat de eerste gearres teerde, Albrink Jr. zoon van een NSB- lid der Prov. Staten van Overijssel reeds wekenlang uniformen over de grens heeft gesmokkeld. Hij was als chauf feur in dienst te Nordhorn in Duitschland en kwam zoodoende dikwijls het grens- kantoor te Rammelbeek voorbij. Dit was de eerste keer, dat de man werd aange houden en het was meteen „raak". In middels is ook een inwoner van Amster dam gearresteerd, die samen met Albrink de uniformen heeft gekocht bij een han delaar in afgekeurde uniformen, die deze meestal verkocht aan tooneelgezelschap- pen. Albrink beweerde wel te weten wat er in de koffers zat, maar geen vermoeden te hebben waarvoor deze kleeding moest dienen. De verkooper van de uniformen heeft verklaard, dat men het dadelijk eens was geworden over den prijs: de kooper be taalde eenvoudig wat er gevraagd werd. Naar de maat werd niet gekeken. Wel moest alles precies in orde zijn. Op de uniformpet van .een conducteur ontbrak bv. het gevleugelde wiel. De kooper ver langde dit er absoluut bij en hij kreeg het ook. Albrink houdt vol, dat hij twee Duit- schers uit Nordhorn naar Amsterdam had gebracht en dat hij toen hij werd aangehouden gewoon weer op weg was naar zijn werk. Hij gebruikte daarvoor de auto van zijn vader. Men heeft een huis zoeking verricht bij den heer Albrink Sr. doch dit heeft niets opgeleverd. De re cherche is intusschen nog steeds ijverig aan het speuren naar andere sporen. Albrink Jr. wordt verdacht van over treding van artikel 100 van het wetboek van strafrecht Dit artikel heeft betrek king op personen, die in geval van een oorlog, waarbij Nederland niet betrokken is, opzettelijk eenige handeling verrichten, waardoor de onzijdigheid van den staat in Distributie alleen om rechtvaardige verdeeling mogelijk te maken. De vraag is gerezen, hoe in ons land, dat toch een der voornaamste suikerproducee- rende landen is, de noodzakelijkheid is kun nen ontstaan van een suikerdistributie. Op deze vraag heeft de minister van Econ. Zaken in een persconferentie geantwoord, dat van een suiker-tekort hier te lande mo menteel niet gesproken kan worden, daar de huidige bietsuikercampagne een aan merkelijke hoeveelheid levert. Het is in zijn algemeenheid echter onjuist te veronder stellen, dat Nederland voldoende suiker zou produceeren om in eigen behoefte te voor zien. Een gedeelte van de behoefte moet door invoer worden gedekt. Hierin wordt voorzien door den invoer van Javasuiker. Maatregelen om daartoe te geraken zijn reeds genomen. De veronderstelling, dat de suikerdistri butie is ingevoerd wegens een (tijdelijk) te kort is niet juist. Er kan van een suiker tekort immers niet worden gesproken. De angst voor een tekort werkte echfer het vormen van kleinere en grootere voorraden in de hand. Ieder kocht suiker, of hij deze noodig had of niet, waardoor een ongelijk matige verdeeling over de consumenten ontstond. Teneinde een juiste verdeeling te waarborgen werd tot distributie overge gaan. Waarom heeft de regeering echter in het afgeloopen jaar niet voor groote voorraden gezorgd? Dit is, naar de minister mede deelde, als volgt te verklaren: T Het aanleggen van groote voorraden is een zeer kostbare maatregel, waartoe niet bij ieder product kon worden overgegaan. Daar uit de beschikbare gegevens te con- stateeren viel, dat de suikerpositie niet ver ontrustend was en bovendien in ons land de productie van een aanzienlijke hoeveel heid bietsuiker, kon worden verwacht, werd voorraadvorming van suiker van overheids wege destijds achterwege gelaten. DE EERSTE OVERTREDERS VAN HET RIJVERBOD OP ZONDAG. VEROORDEELD. Voor de rechtbank te Leeuwarden hebben ae eerste overtreders van het rijverbod voor motorrijtuigen op Zondag terecht ge staan. Zjj werden veroordeeld tot respect, f 15 boete of 15 dagen Hechtenis en f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. gevaar wordt gebracht of eenig bijzonder voorschrift tot handhaving van de onzij digheid opzettelijk overtreden. Op dit misdrijf staat een gevangenisstraf van ten hoogste zes jaar. Volgens de Maasbode zijn de beide ge arresteerden actieve leden van de NSB. De directie van den landbouw te 's Gravenhage deelt mede, dat blijkens var. den rijkslandbouwconsulent te Londen ontvangen berichten de invoer van di volgende producten wederom is toege staan: roode /kool,' augurken, gedroogde groenten, geconserveerde boonen in lucht (lichte verpakking met uitzondering van snijboonen, blokmelk, vleeschextracten en -essences, garnalen,, mossels en alikruiken Volgens te Helsinski, de hoofdstad van Finland ontvangen inlichtingen, nemen de Russische bladen niet den toon over van de anti-Finsche artikelen van de „Prawda". Integendeel, de Russische pers toont over het algemeen aan, dat een vriendschappe- lijker geest in de onderhandelingen is te ruggekomen. In Helsinki treedt een grooter optimis me aan den dag, dat de Russisch-Finsche onderhandelingen op vriendschappelijke wijze kunnen worden geregeld. Noorsche kringen in Berlijn achten de Russische voorstellen aan Finland nog al tijd onaanvaardbaar, aldus wordt uit Ber lijn gemeld aan het agentschap Belga. Men moet op deze voorstellen, zoo zeg gen zij, geen accoord tusschen de twee landen verwachten. Echter zijn zjj van mee ning, dat Rusland op het oogenblik geen agressieve bedoelingen jegens Finland koestert, en dat Ruslaana zich dientenge volge waarschijnlijk bereid zal verklaren een voorloopig compromis aan te gaan. Dit voorloopige compromis zou evenwel, naar de meening van deze kringen, slechts van korten duur zijn, en in het komende voorjaar zouden de betrekkingen tusschen Rusland en Finland opniguw bestudeerd moeten worden. Reuter meldt uit Londen, dat de Gestapo er niet in geslaagd is het omroepstation van de „Socialistische Duitsche vrijheidspartij" op te sporen. De omroeper van het station heeft medegedeeld, dat het hoofdkwartier naar een ander district in West-Duitsch- land verplaatst is. „Verscheidene malen stond de Gestapo op het punt ons te snap pen, zoo zeide de spaeker, en wij danken het aan de medewerking van onze vrienden en aan onze uiterste waakzaamheid, dat wij in staat waren onze menschen en ons zelf te redden van de bloedhonden van Himmler. Wij zullen onze luisteraars waarschijnlijk later doen weten in welke Duitsche steden wjj werken. Vele besprekingen hebben aan getoond, dat onze propaganda op vruchtba ren bodem is gevallen onder de bewa peningsarbeiders in West-Duitschlahd". Toen de omroeper daarop begon met het voorlezen van een proclamatie van „de so cialistische Duitsche Vrijheidspartij" werd de zender geheel door storingsgeluiden overstemd. Het Fransche legerberieht van gister avond luidde: „Groote bedrijvigheid der wederzijdsche luchtmacht. In een hevig gevecht hebben negen Fransche jachttoe- stellen een aanval gedaan op een groep van 27 Duitsche jagers. Negen Duitsche toestellen werden neergehaald. Tenminste zeven kwamen op ons gebied terecht. Onze patrouille keerde voltallig en ongedeerd terug''. De Duitschers meldden: „Bij luchtge vechten werd een Britsch vliegtuig bij Mainz en twee Fransche vliegtuigen bij Saarlautern omlaag geschoten."' In den afgeloopen nacht is er geen noemenswaardige activiteit geweest aan het Westelijk front. EEN FRAAI GESCHENK VOOR DE MILITAIREN. Onder groote belangstelling vnl. van mi litaire zijde werd gisteravond door de Ba taaf sche Petroleum Mij. officieel aan de regimentscommandant te Renswoude over gedragen het eerste van de twee in den lande op te richten ontspanningsgebouwen ten dienste van de militairen, die in ver band met den internationalen toestand op geroepen zijn ter beveiliging van het land. Bij een bezoek, dat wij aan dit ruime en practisch uitgevoerde ontspanningslokaal brachten, hebben wij een volledigen indruk kunnen krijgen van de buitengewone zorg, die „de Bataafsche" aan den dag heeft ge legd om, zoolang de huidige toestand be stendigd blijft, iets aan de hier gelegerde "manschappen te bieden, dat een voortdu rende waarde blijft behouden. Het heeft gesneeuwd aan het Westelijk front. Een afdeeling der Fransche motorrijders bij aankomst op een heuveltop. Toen jl. Donderdag prins Bernhard eeni ge kantonnementen in de Vesting Holland heeft bezocht, is hem in de cantine van een der forten de koffie aangeboden. Van die gelegenheid hadden de aldaar werkzame drie koks gebruik gemaakt, om den prins twee poppen aan te bieden, voorstellende een kok en een soldaat, welke bestemd wa ren voor prinses Beatrix en prinses Irene. Dat deze aardige attentie door den prins wel bijzonder op prijs is gesteld, blijkt uit het volgende bericht der N.R.C.: Zaterdagavond ongeveer 5 uur stopte voor den ingang van het fort, dat slechts langs een kronkelenden landweg te berei ken is, een auto, waarop de dienstdoende schildwacht onmiddellijk naderbij kwam. Tot zijn groote verrassing bleek, dat Z. K. H. prins Bernhard in den wagen zat. De Prins vroeg terstond naar den sergeant kok, doch deze was toevallig in de nabij heid. „O juist, hém moet ik hebben", zeide Z. K. H. De sergeant-kok moest bij den prins komen en deze overhandigde hem een pakje. Het bleek, dat ook de prins niet had willen achterblijven met een geschenk. In het pakje bevond zich een viertal portretten van de prinsesjes, waarvan drie foto's ge kleurd waren en één voorstelde prinses Be atrix, zittende op een stoeltje, met prinses Irene op haar schoot. De sergeant-kok heeft den prins hartelijk voor deze bijzondere verrassing bedankt. In middels was ook de commandant van het fort naderbij gekomen, doch het was niet de bedoeling van den prins, zich nog in het fort op te houden. Nadat de foto's aan den sergeant-kok ter hand waren gesteld en de prins eenige woorden met den commandant had gewisseld, is Z.K.H. weer per auto te ruggekeerd. Maar den geheelen avond heeft de be manning van het fort enthousiast de por tretten bewonderd, welke een eereplaats in het fort krijgen. Zooals men weet opereeren de beide Duit sche vestzakslagkruisers „Deutschland" en „Admiral Scheer" sinds eenigen tijd in den Atlantischen Oceaan, waar zij het vooral gemunt hebben op de koopvaardijschepen, zoowel Britsche als de neutrale koopvaar ders, welke contrabanda aan boord zouden hebben. Zoo heeft de „Deutschland" o.a. het Amerikaansche „City of Flint" aangehou den en een Engelsch vrachtschip in den grond geboord. Naar de Tel. uit Londen weet te melden hebben de Britsche en Fransche oorlogs schepen „ergens in den Atlantischen Oce aan" de plaats kunnen vaststellen waar de „Deutschland" zich bevindt. Er zouden voor bereidingen worden getroffen om een aan val op de „Deutschland" in te zetten. L. K. uit 's Heer Arendskerke tot zes maanden gevangenis- strai veroordeeld. De Haagsche rechtbank heeft vanochtend uitspraak gedaan in het bekende geval van vervanging, waarbij zekere L. K. uit 's-H. Arendskerke voor 150 een maand gevan genisstraf voor een ander had opgeknapt. Naar men zich herinneren zal, heeft K. een maand in de strafgevangenis te Sche- veningen doorgebracht, waarbij hij zich uit gaf voor een zekeren A. W. te Goes. Deze laatste was in 1937 veroordeeld tot een maand gevangenisstraf wegens verzet en mishandeling. W. moest zijn straf van 1 tot 26 September 1938 te Scheveningen onder gaan. W. vond L. K. te 's Heer Arendskerke bereid deze straf voor hem uit te zitt.en, waarvoor de Goesenaar 150 zou betalen. Na vele besprekingen en repetities, opdat K. zichzelf door foute mededeelingen niet zou verraden, bracht W. zijn remplagant naar Den Haag. Het gelukte K. zijn rol tot het einde goed te spelen en vier weken la ter had hij zjjn 150 verdiend. In den zomer van dit jaar werd deze zaak echter verraden. Tegen L. K. werd op 24 Oct. door den officier van justitie bij de Haagsche rechtbank zes maanden gevange nisstraf geëischt. Immers hij heeft voedings middelen en arbeidsloon ontvangen, waar op hjj geen recht had. (Ingez. Med.) -,w bereid met de genees-' "krachtige ingrediënten van Vicks VapóRub. Groote doos 25c. (Ingez. Med.) Nederland zal een benzinedistributie krij gen en heeft al het rijverbod op Zondag. In België daarentegen, waar men minder voorraad heeft en minder aanvoer, acht men deze maatregelen niet noodig Doet de regeering dan geen overbodige moeite? Zoo neen, waarom zijn er dan geen vol doende voorraden? En waarom duurt het zoo lang eer de distributie van benzine wordt ingevoerd? Op deze en dergelijke vragen, den mi nister van Econ. Zaken op een persconfe rentie gesteld, heeft de bewindsman in de zen geest geantwoord: Uiteraard kan de minister niet in een oordeel treden over het beleid van een an dere regeering Bij een vergelijking van de voorraad- en importcijfers mag men niet alleen zien naar de benzine, maar moet men afgaan op de geheele oliepositie Het is geenszins de bedoeling der regeering de voorraden overbodig hoog op te voeren, doch zij wil anderzijds ook geen lichtvaar dige politiek voeren. Waarom er voor den oorlog geen voldoende voorraden zijn aangelegd, kan hieruit verklaard worden, dat het onmoge lijk is, ook in verband met de beschik bare opslagruimte], zooveel aardoliepro ducten op te slaan, dat hieruit de behoef ten van het Nederlandsche volk voor lan gen tijd zouden zijn gedekt Van veel meer belang dan de voorraden zijn dan ook de vooruitzichten op de regelmatige aanvul ling daarvan. De regeering had de keuze tusschen een eenvoudige en een meer gedifferentieerde distributieregeling. Bij de eerste zou men zich moeten baseeren op een algemeen geldend aantal af te leggen kilometers. In het tweede geval wordt de distributie regeling afgestemd op de individueele be hoeften der autogebruikers. De regeering heeft aan de tweede me thode de voorkeur gegeven, omdat men daardoor in veel ruimere mate met de positie der verschillende categorieën van automobilisten rekening kan houden en de belangen van het bedrijfsleven zooveel mogelijk kan ontzien Naar verwachting zal over 2 maanden tot invoering der distributie kunnen worden overgegaan De volgorde van voorkeur bij de ben zinedistributie zal in het algemeen zijn, dat de openbare diensten in de eerste plaats komen, daarna het bedrijfsauto ver keer en daarna het particuliere verkeer. De rechtbank veroordeelde hem heden conform dezen eischt.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1