1P fërxrmttcttdelp UGOESCHE COURANT Duitschland is boos op Noorwegen. DE NAJAARSWERKZAAMHEDEN IN LAND- EN TUINBOUW. De zee-oorlog eischte weer vele $iaeht©f!ers. De Geallieerden bestellen voor honderden millioenen in Amerika. Protest over de vrijlating der „City of Flint" echter afgewezen. HET DUITSCHE PROTEST. „Spanje en Italië strijden tegen het Marxisme". Belemmert Duitschland den Zweedschen uitvoer? Tooneelvoorstellingen aan het Fransche front Frankrijk krijgt de nieuw ste vliegtuigen. GEEN AMERIKAANSCHE SCHE PEN MEER IN NOORD- EN OOSTZEE, Veel hinder van de ongunstige weersomstan digheden, terwijl ook gebrek aan werkkrachten als gevolg van de mobilisatie, vertraging bracht. Nieuwe verliezen voor neutrale landen. Luchtaanval op Fransch industriegebied. „Hetzelfde doel als in den vorigen oorlog." Frankrijk in 1940 en Amerika in 1917. Finland is weer optimistisch. De onderhandelingen vorderen NUMMER 262 182e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. TWEE BLADEN j EERSTE BLAD EERSTE BLAD HIDDELBURGSCHE COURANT MAANDAG 6 NOVEMBER 1939 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Duitschland is verbaasd over het feit, dat Noorwegen de „City of Flint" heeft vrijge laten en de Duitsche prijsbemanning heeft geïnterneerd. De Berlijnsche correspondent van de Zweedsche „Stockholm Tidningen" schrijft: „De Duitschers begrijpen niet hoe het kleine Noorwegen- dit heeft durven doen. Officieele Duitsche kringen zijn diep ver ontwaardigd over dit „ongelooflijke optre den" en achten het onbegrijpelijk, dat een kleine staat het waagt zich te mengen in de Duitsche vlootactie. Duitsche kringen laten doorschemeren, dat Noorwegen tot zijn be sluit is aangemoedigd door de Ver. Staten. Zij zeggen, dat het zijn neutraliteit ten gunste van Engeland tegen Duitschland verwrongen heeft". Volgens dezen corres pondent gelooft men te Berlijn, dat Duitsch land de Noorsche scheepvaart in het nauw zal drijven. „Stockholm Dagbladet" schreef: „De ge beurtenis met de „City of Flint" heeft te Berlijn een gevoel van boosheid en teleur stelling en een bittere houding tegenover Noorwegen doen ontstaan. Men hoopt, dat het protest te Oslo zal leiden tot vrijlating der Duitsche prijsbemanning en betaling van de schade." (Zooals men verder leest, is deze hoop niet in vervulling gegaan). De Berlijnsche correspondent van het Deensche blad „National Tidende" zegt: „De nationaal-socialisten zijn teleurgesteld en woedend. Hun stemming jegens Noorwe gen is alles behalve vriendelijk. Waarschijn lijk zal Berlijn schadevergoeding vragen met het motief, „dat Noorwegen verkeerd handelde door het schip vrij te laten". Vrijdagmorgen, denzelfden morgen,- dat de „City of Flint", weer onder Amerikaan- sche vlag, uit Haugesund vertrok, diende de Duitsche zaakgelastigde een protest in bij den Noorschen minister van buitenlandsche zaken, die terstond antwoordde, dat het pro test niet steekhoudend was, aangezien de Noorsche autoriteiten gehandeld hadden in overeenstemming met het internationale recht. In haar protest eischte de Duitsche regeering, dat de „City of Flint" zou wor den vastgehouden, terwijl de zaak door de beide regeeringen werd besproken. De Noorsche regeering, aldus de mede- deeling veraer, zag geen redenen om hier op in te gaan. Haar standpunt is naar voren gebracht in de nota, die aan den Duitschen zaakgelastigde is overhandigd. De Duitsche officier, die het bevel voerde over de prijsbemanning aan boord van de „City of Flint", heeft tegenover de Noor sche autoriteiten verklaard, dat hij het an ker in Haugesund had uitgeworpen, on danks de weigering om toestemming te ge ven, op bevel van de Duitsche regeering, al dus meldt het Engelsche Reuter-bureau. Het Noorsche departement van buiten landsche zaken heeft een verklaring uitge geven, waarin herinnerd wordt aan de Haagsche Conventie van 1907, welke door Duitschland en Noorwegen is geratificeerd en die een neutrale mogendheid den plicht oplegt tot vrijlating van ieder genomen schip, dat in een van haar havens binnen loopt, tenzij „door slecht weer of gebrek aan voedsel of brandstof." Het schip is den volgenden morgen uit Haugesund vertrok ken." Volgens de laatste berichten is het aange komen in de Noorsche haven Bergen, waar het zijn lading ontscheept en verkocht heeft. Waarschijnlijk zal het schip verscheiden dagen in Bergen blijven, in plaats van naar Schotland te vertrekken, zooals oorspronke- kelijk het voornemen was. De Amerikaan- sche gezant is gisteravond naar Bergen ver trokken om een onderhoud te hebben met -de bemanning. Tijdens een plechtigheid ter herdenking van de Italianen, die gevallen zijn tijdens den burgeroorlog in Spanje, heeft de Ita- liaansche ambassadeur Soria in Madrid een rede gehouden. Hierna heeft hij o.a. gezegd: „Wat ook moge gebeuren, in den oorlog, Spanje en Italië zullen vereenigd blijven om te strij den tegen het marxisme, evenals geduren de den Spaanschen burgeroorlog. Onze Middellandsche Zee „Mare Nos trum", zal nooit een internationale zee worden, doch een Latijnsche zee blijven". Deze woorden hebben veel commentaar gewekt en men merkt op, dat de rede voor het uitspreken op de Italiaansche ambas sade is bestudeerd. De Duitsche regeering heeft den Zweed schen autoriteiten medegedeeld,, dat de mijnvelden zullen worden uitgebreid tot op 3 in plaats van 4 kilometer van de Zweedsche kust. Zweden maakt, zooals men weet, aanspraak op een territorali- teitsgrens op 4 km uit de kust. Dit was tot dusver door Duitschland geeerbiedigd. Volgens de Zweedsche bladen heeft de Duitsche regeering verder besloten op nieuw energieke maatregelen te nemen, om iederen Zweedschen uitvoer naar En geland, direct of door neutrale landen, onmogelijk te maken. Ook tracht zij, naar deze bladen volgens Havas melden, den uitvoer naar neutrale landen als N e- derland en België te verhinderen o PARACHUTESPRONG VAN 10,000 METER HOOGTE. Volgens de „Iswestia" heeft de Russische parachutist Solodownik een sprong van 10,000 meter hoogte volbracht. Hij maakte daarbij gebruik van een ingebouwd zuur stofapparaat. De daling duurde 22 min. De springer dreef 15 kilometer af. Havas meldt uit Parijs: In de komende week zal het Fransche „Theater bij het leger" definitief worden geregeld. Tot nu toe werd voor de ontspanning van de mi litairen achter het front gebruik gemaakt van de plaatselijke krachten, doch in het vervolg zullen speciale tooneelgezelschap- pen, dank zij de medewerking van den ge- neralen staf, wekelijksche voorstellingen geven langs het geheele front. Hieraan zal worden medegewerkt door be kende kunstenaars als Maurice Chevalier, Josephine Baker, Nita Raya, Joe Bridge, Lucienne Boyer, Marie Dubas, Fernandel, het ballet van de Opera, Jacques Thibaud, Alfred, Cortot en anderen. Zoowel tooneel voorstellingen, concerten als variété-voor stellingen zullen worden gegeven. President Roosevelt heeft de neutraliteits- wet Zaterdag onderteekend, evenals de proclamatie, waarbij deze wet werd afge kondigd. Zij is dus onmiddellijk van kracht geworden. De „New York Herald Tribune" meldt, dat Britsche en Fransche agenten over eenkomsten hebben aangegaan met Ame- rikaansche vliegtuigbouwers. Het blad voegt hier aan toe, dat sommige kringen ramen, dat de contracten 2500 tot 3000 ma chines betreffen. Volgens een specialen correspondent van de „Observer" zal Frankrijk, dat Curtiss- gevechtsmachines koopt, wellicht de be schikking krijgen over eenige der laatste modellen, die een snelheid van 650 kilome ter per uur kunnen bereiken. De corres pondent citteert berichten uit New York, waarin gezegd wordt, dat Frankrijk een bedrag van ongeveer drie millioen pond sterling heeft voorgeschoten voor den bouw van Amerikaansche vliegtuigfabrie ken. In het Engelsche kabinet wordt over verdere Engelsche bestellingen gesproken, waarbij een totaal bedrag van 250 millioen pond sterling genoemd wordt. Dit is ech ter slechts een ruwe schatting. In een toelichting op de verklaring van president Roosevelt, waarbij de Ameri kaansche scheepvaart wordt geweerd van het oorlogsgebied, zegt de president, dat het de bedoeling is alle Amerikaansche schepen uit te sluiten van havens der oorlogvoerende landen, hetzij Britsche, Fransche of Duitsche in Europa en Afri ka, tot aan de Canarische eilanden. Het ver bod geldt ook voor de havens van Ierland, Noorwegen ten Zuiden van Bergen, Zwe den, Denemarken, Nederland en België, alle Oostzeehavens en de golf van De Zeeuwsche landbouwers zijn nog lang niet klaar met de najaarswerkzaamheden in hun bedrijven. En dat zal wel niet al leen in Zeeland zoo zijn, aangezien ook in de andere landbouwgebieden van ons land dezelfde factoren, welke tot vertraging hebben geleid, aanwezig waren. Allereerst is er het ongunstige weer. De aanhoudende regens met tusschenbeide slechts enkele dagen droog weer, zijn oor zaak, dat het werk moet blijven liggen of slecht opschiet. En er is nog veel te doen. Groote velden suikerbieten moeten nog behandeld worden en men moet de moei lijkheden van nabij hebben meegemaakt om zich een voorstelling te kunnen vormen van den inspannenden en moeilijken arbeid voor mensch en dier bij het rooien en weg voeren der suikerbieten onder de ongun stige weersomstandigheden van den laat- sten tijd. Niet alleen de regen bemoeilijkt en vertraagt het werk, doch ook de grond is doorweekt en ter plaatse waar de boe renwagens geregeld rijden tot een ware slijkbaan geworden, waarin de wielen diep wegzakken. Verder is ook de mobilisatie, tengevolge waarvan plotseling veel werkkrachten aan de landbouwbedrijven werden onttrokken, een rem geworden voor bedoelde werk zaamheden en er was maar een kleine mo gelijkheid om het verlorene op tijd aan te vullen. Was het weer goed gebleven, dan was dat zeker niet zoo erg geweest, doch nu het werk steeds meer om een vlugge af doening vroeg, werd dit gebrek aan werk krachten voor vele bedrijven erger dan hin derlijk. Enkele landbouwers waren wat vroeg en/of verloren geen werkkrachten, doch het meerendeel stond en staat er niet zoo gunstig voor. Want het zijn zeker niet alleen de suiker bieten, waarvan hierboven sprake is, die ten deele nog op het land staan. Er staan ook nog voederbieten vast; zelfs moeten nog pereeelen aardappelen worden gerooid en komt het voor, dat nog uien op het land liggen. Vooral voor deze laatste producten (aardappelen en uien) wordt het hoog tijd, omreden langer wachten meer of minder belangrijke schade voor den boer met zich brengt. Ten aanzien van de suiker- en voe derbieten bestaan die gevaren niet en blijft het bij de moeilijkheden van rooien en ver voer. Zelfs ziet men hier en daar nog brui ne boonen en klaverhooi op het land. Dat deze producten nog voldoende droog wor den is moeilijk aan te nemen en het is te voorzien, dat hier gewacht zal moeten wor den op eenige vorst, terwijl van goed hooi geen sprake meer kan zijn. Hoewel al heel wat wintertarwe is uit- Biscaje, uitgezonderd de wateren vlak aan de Noordoostkust van Spanje De president voegde hieraan toe. dat hij de bevoegdheid bezat eventueel aan Amerikaansche schepen toe te staan zoo noodig zich in het oorlogsgebied te bege ven, bv voor de evacuatie van Amerikaan sche burgers gezaaid en zelfs boven staat, moeten toch nog heele velden worden bezaaid. Maar ook hier werken de genoemde ongunstige om standigheden tegen, hetgeen vooral merk baar is als de boer zelf onder de wapenen is, aangezien hij dergelijke verantwoorde lijke werkzaamheden liefst voor eigen re kening neemt. De enkele dagen periodiek verlof zijn in dezen van geringe beteekenis en het zakenverlof zal de zoo zeer ge- wenschte uitkomst moeten brengen. Dat het land voor het uitzaaien van graan thans minder geschikt en soms zelfs ongeschikt is, zal zelfs een niet deskundige kunnen be grijpen. Sommige gronden laten het hemel water vlug door, doch het is ook wel eens anders, vooral als de regenval blijft aanhou den en de grond tot op groote diepte van water verzadigd is. Opmerkelijk is ook, dat in vele gevallen het dorschen van graan met de machine is stilgelegd wegens gebrek aan werkvolk. Er is veel vraag voor het gewone landwerk en dan verkiest men dit veelal boven het zeer stoffige en dus ongezonde werk op de dorschmachine. Maar dit wachten is niet zoo van belang, aangezien het dorschen ook later kan geschieden zonder dat hiervan voor de betrokken landbouwers schade wordt ondervonden. Ook in de fruitteelt gaat het thans niet geheel naar wensch. De veilingen zijn over voerd en de prijzen onvoldoende. In de boomgaarden ziet men dan ook nog groote hoopen appelen liggen. Komt er vorst, dan zal het ook hier haast je-rep je zijn, omdat alsdan het fruit niet buiten en onbeschermd kan blijven liggen. Ook klaagt men aan sommige veilingen over gebrek aan pakkis ten met als gevolg, dat men het fruit niet kan verpakken en vervoeren. Waar of die kisten dan wel gebleven zijn? Voor een groot deel bij de koopers, die het fruit in de kisten koopen en verzenden enop bergen in hun pakhuizen. Men voelt, dat hier een fout moet zitten. En dat laatste is ook zoo. Voor het gebruik der kisten, die eigendom van de veiling zijn, wordt een be drag betaald en er is geen of geen voldoen de beding gemaakt ten aanzien van de te rugbezorging. Het materiaal komt dan ook zeer onregelmatig terug en niet allen kun nen naar behoefte worden geholpen. Soms is nog uitkomst te verkrijgen door het fruit in eigen kisten naar de veiling te vervoe ren en daar over te geven voor verpakking. Er is namelijk heele dagen een ploeg ver pakkersisters) aan de veiling werkzaam, waaraan men het sorteeren en verpakken tegen een billijke vergoeding kan opdragen, Het is begrijpelijk, dat men om deze ploeg aan het werk te houden, zorg draagt, dat hiervoor altijd voldoende pakkisten worden gereserveerd. Uit een en ander blijkt wel, dat er nog werkzaamheden en zorgen genoeg zijn in den land- en tuinbouw en het is dan ook te hopen, dat zeer spoedig de omstandig heden een gunstige wending nemen. Dan kan in korten tijd nog veel terecht komen van wat er nu zoo zorgelijk uitziet. H.M. de Koningin bracht Vrijdag een bezoek aan de foto-tentoonstelling „Klein- beeld 1939" in Arti et Amicitiae te Amsterdam. H.M. bezichtigd de door Prins Bernhard op de expositie ingezonden foto's van H. K. H. Prinses Beatrix. Het meeste nieuws in dezen oorlog komt tot nu toe niet van het beroemde en beruchte Westelijk front, maar van de zee. Thans zijn o m weer drie neutrale schepen ondergegaan Het 5295 ton metende Grieksche stoom schip „Nicolaos Memberidoa", dat een lading graan vervoerde, is na twee ont ploffingen gezonken. Twaalf opvarenden zijn door een Nederlandsch schip aan boord genomen en in Zuid-En- geland aan wal gezet De rest der beman ning is in een andere haven aangekomen. De .kapitein vertelde, dat het schip, na in Engeland gelost te hebben, met graan op weg was naar Antwerpen Zaterdagmid dag had de eerste ontploffing in een der ruimen plaats. De opvarenden gingen on middellijk in twee sloepen en vijf minuten later werd een tweede ontploffing in het middenschip gehoord Het schip leek in tweeën te brekeA. De sloep, waarin de kapitein een plaats had gevonden, dreef in regen en duisternis rond, doch tenslotte bereikte men een lichtschip, dat de schip breukelingen aan boord nam en hen ver zorgde. Door middel van vuurpijlen werd de aandacht van het vasteland getrokken. Een reddingboot voer uit en bracht de mannen aan land NOORSCH STOOMSCHIP VER GAAN. In een haven aan de Oostkust van En geland zijn de overlevenden aan land ge bracht van de opvarenden van het Noor sche ss „Sig" (1342 ton) aan boord waar van een ontploffing is gebeurd Men ge looft, dat de overige opvarenden verdron ken zijn. De meesten der geredden waren nauwe lijks gekleed. Zij waren na de ontploffing in het water gesprongen en er in ge slaagd, zich aan wrakhout vast te houden, waarna zij drie uur later door een Britsch schip waren opgepikt. OP EEN MIJN GELQOPEN. Het Deensche ss ,Canada|is op de Noordzee, ten Noorden van Grimsby op een mijn geloopen. Vijf sleepbooten heb ben gedurende den nacht getracht het schip te behouden, doch zij hebben haar pogingen moeten opgeven De uit 67 koppen bestaande bemanning "was aan boord genomen door een reddingboot, die, toen zij naar haar station terugkeerde, achttien uur dienst had gedaan. Een aan tal opvarenden van het Deensche schip had zij toen aan boord gebracht van een Engelschen treiler DUITSCH SCHIP GETORPE DEERD. Het blad „L'Avenir Colonal'" te Leo- poldville in den Belgischen Congo bericht, dat het Duitsche vrachtschip „Togo", me tende -5042 ton, door" een Fransehen on derzeeër is getorpedeerd nabij Lobito. De „Togo" is onlangs uit Boma in den Belgischen Congo vertrokken zonder op gave van bestemming. FRANSCH SCHIP GETORPE DEERD. Het vrachtschip „Baoulef van de ree- derij „Chargeurs Reunis" is in den At- lantischen Oceaan door een Duitsche duik boot getorpedeerd. Er zijn twee dooden. Elf opvarenden worden vermist. Drie en dertig geredden, o w. de gezagvoerder, werden door een Fransch adviesjacht op gepikt en zijn in een Fransche haven aangekomen. DUITSCHE DUIKBOOT GEZON KEN? Het Fransche Nieuwsagentschap Havas meldt uit Zurich: Op vier October is een nieuwe Duitsche onderzeeër, die zijn eersten tocht maakte, gezonken,, op de reede van Bremen Toen de duikboot weer aan de oppervlakte was gebracht, was de bemanning, die proeven had genomen, reeds om het leven gekomen. Hun stoffe lijk overschot, aldus dit bericht verder, is in het grootste geheim onderzocht en de asch is acht dagen later in urnen naar de families gezonden. Naar uit België wordt gemeld, is gister ochtend omstreeks elf uur eeen luchtaanval gedan op 't gebied der Fransch-industrie Rijsel-Roubaix-Tourcoing. Te Doornik in België heeft men het geluid van de ontplof fingen en het vuren van de Fransche lucht doel-artillerie gehoord. Verscheidene vlieg tuigen werden in de lucht gezien. De „New York Herald Tribune" publi ceert een verklaring, die de Fransche op perbevelhebber, generaal Gamelin, heeft afgelegd tegenover de bij het algemeene hoofdkwartier der Geallieerden geaccredi teerde Amerikaansche journalisten voor hun vertrek naar het front. Frankrijk, aldus Gamelin, heeft tegen het Nazi-Duitschland van thans de wapens op genomen om dezelfde redenen, als die wel ke in 1917 den Ver. Staten aanleiding ga ven, den oorlog te verklaren aan het rijk der Hohenzollerns, d.w.z. voor de verdedi ging der beschaving. De generaal trok een parallel tusschen de tegenwoordige houding van Frankrijk, dat den oorlog is ingegaan om het geallieerde Polen te verdedigen, en die van de Ver. Sta> ten in 1917. Frankrijk heeft niet aangeval, len, doch het heeft de wapens opgenomen De woordvoerder van het Finsche depar tement van buitenlandsche zaken heeft Zon dagavond verklaard, dat, zoodra het rap port van de Finsche delegatie in Moskou zorgvuldig zou zijn bestudeerd door de re geering, nieuwe instructies zouden worden verzonden en de onderhandelingen zouden worden voortgezet. Het was niet waar schijnlijk, dat nieuwe instructies voor Donderdag gezonden zouden worden. De Finsche minister van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat de onderhande lingen in Moskou een normaal beloop heb ben en dat zij, voor zoover dat beoordeeld kan worden, vrij langzaam vorderen. Nu de Finsche delegatie te Moskou is ge bleven, nadat Molotov en Stalin nieuwe Russische voorstellen hebben overhandigd, is de stemming in Finland kalm en opti mistisch. Het Deensche blad „Politiken" meldt uit Moskou, dat de Finsche delegatie aan Hel sinki de laatste Russische eischen heeft me degedeeld. Deze zijn reeds verminderd. Het hoofdartikel van de Russische „Praw- da" waarin een dreigende toon werd aange slagen tegenover Finland, is niet door an dere bladen overgenomen, hetgeen volgens den correspondent reeds een teeken van verzoening is. De atmosfeer is minder ge spannen. om het beginsel te verdedigen, volgens het welk de kleine naties in naam der bescha ving evenals de groote het recht moeten hebben te leven.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1