VLAAMSCHE KRONIJK Inkrimping van onzen handel met het buitenland. De Koningin op de „Kleinbeeld"- tentoonstelling te Amsterdam. O Het prijsniveau stijgt, en de geldmarkt wordt ruimer. Onzekere dividendvooruitzichten. de prijsstijging. voorzichtigheid toenemende winstcapa citeit Der am si a AT - 3 industrie: ongeanimeerde stemming. BIOSCOPEN Bewogen dagen. Het publiek was zich eerst van niets bewust Financieel economisch weekoverzicht. Blijkens de cijfers van onzen buitenland- schen handel over het derde kwartaal van 1939 gaf de invoer naar het gewicht een stijging te zien in vergelijking met het zelf de kwartaal van het vorige jaar van 6.204.000 ton tot 6.669.000 ton en naar de waarde van 351 tot 365 millioen. Beziet men echter de cijfers der afzonderlijke maanden, dan blijkt echter, dat de oorlog reeds een diepgaanden invloed op den om vang van den aanvoer van goederen uit het buitenland heeft gehad. De stijging van den invoer in het derde kwartaal blijkt geheel op rekening te zijn gekomen van de toene ming van den import in de maanden Juli en Augustus; September daarentegen gaf een scherpe inzinking te zien. Het Centraal Bureau voor te Statistiek publiceert te dien aanzien de volgende cijfers: Invoer: Gew. Waarde in in mill, kg mill. Gld. 1939 1938 1939 1938 Juli 2410 2075 132 119 Augustus 2317 2043 127 115 September 1942 2086 106 117 Voor den uitvoer zien wij een dergelijke ontwikkeling; hier was echter de teruggang in September zóó scherp, dat het totaalcij fer voor het derde kwartaal van dit jaar be langrijk lager is komen te liggen dan in de overeenkomstige periode van het vooraf gaande jaar. Wat het gewicht betreft, daal de de export van 3,651,000 ton in het derde kwartaal van 1938 tot 3.132.000 ton in dit jaar, en naar de waarde van 269 tot 251 millioen. Voor de afzonderlijke maan den was de ontwikkeling als volgt: Uitvoer: Gew. Waarde in in mill, kg mill. Gld. 1939 1938 1939 1938 Juli 1258 1144 93 78 Augustus 1206 1245 92 90 September 668 1262 66 101 Behalve de algemeene verschepingsmoei lijkheden e.d. deed zich bij den export ook de ingrijpende bemoeienis van de overheid op het terrein van den buitenlandschen handel in het belang van de binnenlandsche markt gevoelen, en het is nauwelijks te ver wachten, dat in dit opzicht spoedig een ver andering zal intreden, zoodat voor de resteerende maanden van het jaar eerder gerekend moet worden op een verderen te ruggang van onzen handel met het buiten land dan op een verbetering. Hoe meer ons land van het buitenland afgesloten zal geraken, des te verder zal de prijsstijging voor bepaalde artikelen gaan. In hoeverre de invloed hiervan op de kosten van het levensonderhoud kan worden ge compenseerd door overheidsmaatregelen ten opzichte van de prijsbepaling van bin nenlandsche producten, is thans nog niet na te gaan. Het index-cijfer voor stapel producten, gebaseerd op de groothandels- prijzen van tien producten, dat van 72.2 in Augustus tot ca. 86 was gestegen, is in de laatste week in aansluiting op een alge meene inzinking in het wereldprijsniveau tot ca. 85 gedaald, maar het blijft daarme de toch op een veel hooger niveau dan in het vorige jaar, hetgeen geleidelijk ook in de kleinhandelsprijzen en daarmede in de kosten van het levensonderhoud moet gaan doorwerken. Trouwens, het laatst gepubli ceerde indexcijfer der kosten van het le vensonderhoud voor ons land toont reeds een lichte stijging aan. De handel ter beurze blijft nog steeds af hankelijk van den politieken toestand en de gecompliceerdheid der huidige internationa le verhoudingen noopt wel tot voorzichtig heid bij het aangaan van effecten-transac ties. Ook voor die ondernemingen, die op het oogenblik met een grootere winst wer- ^an sinds lan£ het geval geweest is, acht men de vooruitzichten nog te onzeker, dan dat men de kans op dividendverhoo- gmg reeds ten volle in de koersen durft te verdisconteeren. Ten deele houden de huidige noteeringen overigens reeds rekening met een stijging der uitkeeringen. Wat verschillende Ameri- onde™eminf» betreft, bestaat hiervoor ook alle reden. In tegenstelling met de meeste Nederlandsche maatschap pijen, die slechts eens per jaar dividend uit- keeren, dat weliswaar gebaseerd is on do resultaten in het afgeloopen jaar, maar bii vaststelling waarvan toch ook ter deee re kening wordt gehouden met den toestand van het oogenblik, stellen de Amerikaan sche ondernemingen van kwartaal tot kwartaal vast, of de resultaten de uitkee- nng van een kwartaalsdividend wettigen en ZOO ja, tot welke hoogte. De houders van Amerikaansche shares zien een gunstigen gang van zaken dus al heel spoedig in een verhooging van hun dividenduitkeering weerspiegeld, maar omgekeerd treedt ook gemakkelijker een terugslag in. De gunstige financiëele resultaten over het derde kwartaal van dit jaar zullen ver moedelijk gevolgd worden door nog betere in het loopende kwartaal, doch daarna wordt de toestand veelal weer onzeker, be halve voor die bedrijfstakken, die reeds thans voor maanden vooruit van werk zijn voorzien. sche° stltfr j,aa|:s!;e behoort de Amerikaan- Steel af* a tUt oe' Zoowel de Bethlehem winst ?n w Y' SteeI CorP- hebben hun igen lbifL rrtaal belangrijk zien S 5 37 rnminl f b6droeg de netto-winst voorig^a^!\ g? 5 3"82 millioen het inlo krartaaI' bi-i de U. S. Steel 10.42 tegen 1.31 millioen), doch de eigenlijke winsttoeneming, die tot een ver hooging, resp. hervatting der dividenduit keering op de gewone aandeelen kan lei den, moet nog in het loopende kwartaal komen, waarin de productie zich voortdu rend op een zeer hoog peil beweegt, bij be langrijk hoogere prijzen. De sterke vraag naar staal blijft aanhou den en de geheele voortbrenging van enkele producten is voor het eerste kwartaal van 1940 reeds thans bijna geheel vooruit ver kocht. Voor de staalindustrie kan men voor de naaste toekomst dus nog op een verdere verbetering der financiëele resultaten re kenen en de beurs is hierop dan ook voor- uitgeloopen. De tegenwoordige noteeringen der aandeelen zoowel van de Bethlehem Steel als van de U. S. Steel Corp. zijn niet gebaseerd op het rendement in het verleden (de U. S. Steel heeft, met een tijdelijke onderbreking in 1937, sinds 1932 in het ge heel geen gewoon dividend uitgekeerd), maar op de verwachtingen voor de eerst volgende periode. Evenmin als te New York is het op de Amsterdamsche beurs in de afgeloopen week tot een belangrijke uitbreiding van zaken gekomen en de koersveranderingen waren slechts van geringe beteekenis. Van de z.g. „vredesfondsen" waren Lever Bros aan den vasten kant, zoodat de noteering tijdelijk de 100 weer kon overschrijden. Aandeelen Philip's fluctueerden iets meer, maar de grondstemming was ook hiervoor niet ongunstig. Daarentegen waren scheep- vaart-aandeelen zeer ongeanimeerd, in over eenstemming met de onzekere situatie van het bedrijf. Suikerwaarden konden nog wat in koers oploopen, evenals rubberaandeelen. Op eerstgenoemde hebben berichten uit Indië betreffende een mogelijke uitbreiding van den aanplant van suikeroogst-1941 een gun stigen invloed gehad. Berekeningen omtrent bij de huidige prijzen en den tegenwoordi- gen omvang der productie van rubber te maken winsten toonen aan, dat vele Indi sche rubberondernemingen thans met een flinke winst werken. Verschillende Nederlandsche staatsfond sen konden in de afgeloopen week een ma tige koerswinst boeken en ook voor ge meente-leeningen en pandbrieven was de stemming aan den vasten kant. De uitgifte van een nieuwe Nederlandsche staatslee- ning zal vermoedelijk wel niet meer zoo heel lang op zich laten wachten; waar schijnlijk worden door de groote beleggings lichamen middelen vrij gehouden, om op deze leening te kunnen inschrijven. De geld markt op korten termijn is opvallend ruim; de prolongatie-koers, die in September een hoogste punt van 414 bereikt had, is te- ruggèloop'en tot 1% particulier disconto noteert 1% a 1% In verband hierme de moet rekening worden gehouden met de mogelijkheid van een verlaging van het dis conto van De Nederlandsche Bank, dat in September tot 3% was verhoogd. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop 3%3 Nederland 86%89 Lever Bros 97%—100%—98% Philips' 138—142%—141 Bethlehem Steel 68%67% U.S. Steel 57%—56%' Kon. Petroleum 275%—272%—274% A'dam Rubber 201%205204% Serbadjadi 110—110%—109%' H.V.A. 395—401—394% Javasche Cult. 226234 Deli Batavia Tabak 119—121—119% Deli Mij. 166—164—165% XXXVII. O Onze Scheepvaart. In den loop der vorige week zijn er in de Antwerpsche haven 78 schepen met een tonnenmaat van ongeveer 129,000 ton bin- nengeloopen. Vergeleken met de vooraf gaande weken is dat al een heele voor uitgang; natuurlijk is niet te verwachten, dat het zoo van week tot week crescendo zal blijven gaan. Er is bijzonder veel graan binnengekomen en Vrijdag alleen bedroeg de hoeveelheid hiervan 24,000 ton. Men kan helaas niet hetzelfde van den benzine-aanvoer zeggen; de vorige week werden er verschillende schepen met deze lading verwacht: er is er echter maar één aangekomen, met een lading van 10,000 ton. Als men daarbij bedenkt, dat er hier voor maar één schip met 4000 ton is bin- nengeloopen, dan kan men begrijpen dat deze hoeveelheden veel te gering zijn. België kent noch distributie van benzne, noch rij-beperking maar om dat vol te kunnen houden moet er heel wat meer aanvoer komen. Houtpulp kwam er met duizenden ton nen binnen; in het begin van den oorlog vreesde men erg dat wij aan deze waar tekort zouden komen, met den aankleve van dien: vermindering van papierver- bruik, gazetten-beperking, enz. Gelukkig kunnen nu alle papierverbruikers tenmin ste voor den naasten tijd gerust zijn. Men begint zich te Antwerpen in scheep vaartkringen zeer ontevreden te toonen over de houding van Nederland. Schepen voor Antwerpen bestemd werden en wor den door haar gecontroleerd en bewapende schepen worden door haar ontwapend. Hier beweert men dat de Nederlandsche regeering niet het minste recht heeft sche pen met bestemming voor Antwerpen na te zien en dus nog minder van ze te ont wapenen. Men vraagt zich af met welk MIDDELBURG. CITY. Hotel Sacher. Hotel Sacher is het meest beroemde hotel van geheel Oostenrijk In het Wee- nen van vóór den wereldoorlog herbergde het diplomaten aller landen en het ging er prat op dat de belangrijkste politieke beslissingen op zijn luxe apartementen haar beslag kregen. Aan het hoofd stond Anna Sacher, een wijze vrouw, die vele ongekroonde koningen tot haar goede bekenden kon rekenen Haar zitkamer, met de vele foto's met origineele opdrach ten, was wereldberoemd. Nog slechts en kele jaren geleden meldde de internatio nale pers haar overlijden. Dit hotel nu, op het toppunt van zijn roem, tijdens de politieke hoogspanning van eind December 1913, is de plaats der handeling. Voortreffelijk is de sfeer van deze voorname omgeving weergegeven Men hoort het Weensche dialect en ziet het werk der diplomatie achter de scher men. Onbarmhartig wordt met carrières gespeeld. Stefan Schefcuck, een Roe- theen, doch loyaal Oostenrijksch onder daan, is het slachtoffer van een dier in- trigep, waarbij leen (Stamgenoot©, Hadja, zijn noodlot is. Sybille Schmitz en Willy Birgel geven van deze beide hoofdpersonen prachtige creaties. De film eindigt met een dramtische ontknooping, doch ook meer luchtige scènes ontbreken niet. Men zie bv. hoe de Weeners Sylvester- avond vieren^. De montage en de heele rolbezetting is prima verzorgd. Deze Ufa- film kan tot een der beste uit deze pro ductie gerekend worden,. De terugkeer van Arsène Lupin. Arsène Lupin vertegenwoordigt het prototype van den gentleman-inbreker, den gauwdief^ wien het (slechts om de schitterendste juweelen te doen is en ge weld verfoeit. Officieel staat hij als ver ongelukt te boek, doch op eenmaal wordt een reeks inbraken gepleegd, waarbij tel kenmale de handteekening van den be roemden gauwdief gevonden wqrdt. De politie staat voor een raadsel, temeer waar ook enkele dooden vallen. Het wordt een ingewikkelde geschiedenis, een goede de tectivefilm waardig. Melvyn Douglas, Virginia Bince en Warren Wlliam spelen de voornaamste rollen. ELECTRO. MARIE ANTOINETTE. Een film samen te stellen, welke het le ven van Marie Antoinette in al zijn bewo genheid schildert is geen geringe opdracht. Er zijn in het leven van deze merkwaardige vrouw, deze historische figuur in de wereld geschiedenis, zoovele belangrijke en belang wekkende momenten aan te wijzen, dat een aaneengeschakeld verhaal hiervan een film van respectabele lengte zou vergen. En het is dan de vraag of de aandacht hiervoor ge boeid zou blijven. Dit Metro Goldwyn Mayer product is reeds een rolprent 'geworden welke volle twee uren de belangstelling vraagt. Het is geen droge opsomming geworden van histo rische feiten. Wel zjjn de belangrijkste ge beurtenissen uit het leven van Marie Antoi nette in het verhaal ingeschakeld, maar zij dienen dan in hoofdzaak als uitgangspun ten en als schakels voor het geheel. Bij een dergelijke film dient men niet in de eerste plaats bij de beoordeeling de vraag te stel len of alles wat vertoond wordt historisch juist is. Al zal men thans veel als zoodanig betitelen. Hoofdzaak is of het geheel, het spel en de regie aan de eischen welke men tegenwoordig aan een film stellen mag, vol doet. Deze vraag kan hier niet anders dan bevestigend beantwoord worden. De be kwame regisseur Van Dijke heeft hier een film samengesteld, welke ieders aandacht verdient. De vreugde en het leed, de liefde en verachting en het dramatisch einde van deze vrouw worden aangrijpend op 't witte doek gebracht. De film verhaalt van den glorietijd toen de jeugdige levenslustige Oostenrijksche aan het Fransche hof werd uitgehuwelijkt, waar een onstandvastige Gistermiddag heeft H.M. de Koningin, vrijwel onverwacht, een bezoek gebracht aan de fototentoonstelling „Kleinbeeld '39" te Amsterdam. Deze tentoonstelling mag zich wel bijzonder in de belangstelling der koninklijke familie verheugen, want zooals gemeld, heeft Woensdag Prins Bernhard eveneens een langdurig bezoek gebracht aan de expositie, waar zijn eigen inzendingen (kleurenfoto's van Prinses Beatrix) een eereplaats innemen. Het bestuur der tentoonstelling was slechts kort tevoren van het voornemen van Hare Majesteit op de hoogte gebracht en aangezien het bezoek volkomen onoffici eel was, was de tentoonstelling dan ook niet voor het publiek gesloten. De Koningin werd begroet door den bur gemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt. Het publiek, dat zich van niets bewust was, was aangenaam verrast, toen H.M. de Koningin de zalen betrad. Sommigen be merkten zefs dit niet en bleven rustig de geëxposeerde foto's bekijken, om dan plot seling te merken, wie de belangstellende dame was, die naast hen eveneens met aandacht het geëxposeerde werk in oogen- schouw nam. Het publiek gedroeg zich op prettige wijze, zoodat Hare Majesteit, zonder door overdreven belangstelling te worden lastig gevallen, op haar gemak de tentoonstelling kon bezichtigen, waarbij zij zich liet voor lichten. Zij stelde vooral belang in de artis tieke zijde der kleinbeeldfotografie en zocht dan ook in de eerste plaats in elke foto, die haar belangstelling trok, naar de artis tieke waarde er van. Toch interesseerde haar de techniek eveneens, want zij stelde tal van vragen over de gebruikte toestellen en lenzen, waarbij zij 'haar verbazing er over uitsprak, hoe het mogelijk was dat sommige kleinbeeldopnamen gebruikt kun nen worden voor reproducties van den om vang als hier enkele waren tentoongesteld, waarin het beeld ongeveer tienduizend maal vergroot is. Zeer bijzondere belangstelling had Hare Majesteit voor de landschapsfoto grafie, die zij bezag met het oog van iemand, die gewend is sfeer en waarde van een landschap te analyseeren, omdat zij zelve bij voorkeur bij het schilderen land schappen uitbeeldt. Groote waardeering had de Koningin voor de foto van het Damrak, die met de zilveren medaille van de ge meente Amsterdam is bekroond, en waarop zij de aandacht van burgemeester De Vlugt vestigde. De resultaten der kleurenfoto's vond de Koningin bijzonder interessant, hoewel naar haar meening een enkele kleur nog verder geperfectioneerd zou kunnen worden, iets wat moet worden toegeschreven aan het feit, dat ondanks de bereikte resultaten de kleurenfotografie nog in haar kinderschoe nen staat. Het was half vier toen het hooge gezel schap de tentoonstelling verliet. De Konin gin dankte de beide bestuursleden, die haar hadden rondgeleid en verklaarde, dat zij zeer veel moois en zeer veel interessants had gezien en dat zij met bewondering had waargenomen hoeveel sfeer en artisticiteit door de fotografie kon worden uitgedrukt. onsympathieke Dauphin van Frankrijk haar echtgenoot wordt. De tragische liefde en de oogenblikken met haar vereerder, den Zweedschen graaf Axel Fersen, vormen eenige lichtpunten. Marie Antoinette wordt Koningin van Frankrijk, omgeven door pracht en praal, maar ondermijnd door in- trigueus en niet geschraagd door een wils- krachtigen koning. Het felbewogen leven valt van de hoogte van het koningschap tot een dramatische vlucht en een gruwelijk einde. Norma Shearer vervulde de moeilijke rol van Marie Antoinette. Deze niet gemakke lijke taak verricht zij over het algemeen naar behooren. Tyrone Power en John Ba- rymore, respect, als de Zweedsche graaf en Lodewijk XVI hebben een prachtige creatie van hun rollen gemaakt. Men verzuime de ze film niet. Als vrouwen regeeren. Dit is weer eens zoo'n gezellige vlotte speelfilm waarin Lilian Harvey en Willy Fritsch zich ten volle kunnen uitleven, en welke doet herinneren aan den tijd dat Li lian en Willy vaste partners waren in me nige opgewekte en vroolijke Ufa-film. De laatste jaren heeft men dit tweetal andere partners gegeven. Maar in de meeste geval len waren de nieuwe combinaties teleur stellingen. De hereeniging van deze artisten onder leiding van een bekwamen regisseur heeft deze genoegelijke film tot stand ge bracht. Ditmaal is het evenwel geen rond dartelende Lilian en een steeds glimlachen de Willy; neen, beiden treden nu op in een echte speelfilm. Liliaan is de kostwinner voor haar man. De rollen in dit gezin zijn omgekeerd: de vrouw vervult een positie op een groote bank en de man verricht de huishouding. Dit vrouwenwerk gaat Willy echter danig vervelen. Hij slaagt er zoowaar in ook een baantje te bemachtigen. Nog wel op hetzelfde kantoor waar zijn vrouw de chef is. Vermakelijke voorvallen zijn daar het gevolg van. Maar tenslotte komen Li lian en Willy toch op de plaats waar een vrouw en een man in het gezin hooren. De oude bekende komiek Leo Slezak is weer uitnemend als bankdirecteur. Wat een kos telijk type is deze oude gediende nog altijd. Ook Georg Alexander en Hans Junkermann dragen bij in het succes van deze film. recht Nederland zich niet aan de scheep vaart-statuten houdt. De toestand der binnenscheepvaart blijft bedroevend; de vrachten blijven veel te laag. Eenige dagen geleden kwamen de Antwerpsche bevrachters bijeen en beslo ten zij in alle geval aan de eigen-schippers een minimum vrachtprijs te betalen. Het is echter te bezien of men voldoende macht bezit om sancties te treffen tegen hen, die zich hieraan niet houden. De eerste stap is echter gedaan en het is bijna zeker dat binnenkort de tarieven zullen opslaan. Het verkeer in het binnenland blijft kalm. Ook op Nederland is de vaart zeer ge ring gebleven. Er werd nog al wat pot- asch verzonden, maar buiten dat is er niet veel te doen. Voor Frankrijk is het aanbod eveneens slecht, men hoopt nochtans dat er bin nenkort verbetering zal komen. Op Duitschland blijft de vaart vrij re gelmatig. Er gaat nog al veel Luksem- burgsche erts naar de Ruhr, en de terug vaarten zijn ingenomen met Duitsche ko len, die nog steeds in groote hoeveelheden ingevoerd worden. De bevrachters en de scheepvaart-verze keraars hebben een aanvrage tot de re geering gericht om de inrichting van een officieel verzekeringte-organisjme tegen oorlogs-risico te verkrijgen Men wijst er terecht op dat in Nederland reeds eenige weken een regeerings-molestverzekering bestaat. Hier in België wacht men nog altijd Soldaten-censuur. Teneinde de verveling bij onze grens troepen te verdrijven, werd er eenigen tijd geleden een vereeniging opgericht, op Vlaamsch initiatief ,,Het boek van den SoldaatDe boeken, romans, zoowel als wetenschappelijke werken telt men al bij duizenden en de aanvragen om lectuur vermeerderen van dag tot dag. Dat moest natuurlijk de afgunst opwek ken van zekere anti-Vlaamsche zijden, die maar moeilijk kunnen verdragen, dat een Vlaamsche instelling bloeit. Van dien kant werd de regeering in de ooren ge blazen, zich van bedoeld vrij Vlaamsch werk van solidariteit en volksveredeling meester te maken. Hoe Brussel daarover denkt is nog niet bekend, maar wij kennen dat systeem van officieele kapotmakerij menig Vlaamsch werk is er de dupe van geworden. Intusschen is toch al een officieele com missie benoemd belast met het keuren der boeken, die portvrij aan het leger te velde mogen gezonden worden. We weten niet of „Tartuffei", Baas Gansendonck en Droogstoppel leden dezer commissie zijn, maar verwonderen zou het ons hiet als we zien waartoe zij reeds kwam. In een eerste vergadering werd beslo ten alle pornografische en politieke litera tuur te weren. Alleszins juist en niet dan toe te juichen Maar Op den index werden daarna geplaatst de werken van Maurce Roelants, Gerard Walschap, Cyriel Buysse, August Vermey- len, Fernand Toussaint van Boelare en anderen. Deze allen werden, als niet vol komen betrouwbaar, in den ban gedaan! De Oostersche romans van den Noord-Ne- derlandschen schrijver Henri Borel onder gingen hetzelfde lot, daar een der leden van het censureerend cenakel Borel als een Boedhist doodverfde. Een werk van den grooten Nederlandschen bouwmeester H. P. Berlage over bouwkunst, vond al evenmin genade in de oogen dezer bevoeg de censoren; Berlage, zoo luidde het oor deel was eenHegeliaan! Weg er mee dus. We vragen ons af waar deze zonderlin ge zedemeesters op wachten om, samen met de werken van voornoemde Vlaam sche en Nederlandsche schrijvers, ook de werken van Goethe, Ibsen en anderen op één hoop te gooien en in het openbaar te verbranden Als de heer en reeds bij den aanvang zoo te keer gaan, dan is er nog wat werk voor hen aan den winkel. Maar dat men in letterkundige en an dere kringen hartelijk lacht, is niet te verwonderen. Hendrick de Vlamingh. -ff Zoo zien ze er uit, düs niet i i rond, doch HARTVORMIG. flngez. Med.) GOES. GRAND THEATER. Tarantella. Deze Metro-Goldwyn-Mayer-productie is een meesterschepping van muziek en romantiek. Jeannette Macdonald als de danseres Nina Maria speelt hier wel haar grootste en schoonste rol.. Zij wordt bij gestaan door prominente mede',spelenden, waarvan wij willen noemen Allan Jones als de spion Don Diego, die niet alleen voortreffelijk zingt doch ook uitstekend spel te zien geeft Tarantella is een com binatie van een moderne operette-film en een boeiend spionnage-verlhaal uit den tijd dat zoowel Spanjaarden als Fran- schen in de weer waren om de belangen van hun land te dienen,. Spionnage en con- tra-spionnage viert hoogtij,. Daarom is het niet te (yerwbnderen dlat in deze film voortdurend spanning heerscht doch daar naast is er zooveel te genieten van mu ziek en zang dat men dit machtig dra ma, tevens de grootste show met brillan- te muziek, als een machtig meesleepende film kan betitelen/. Nina Maria vervult in deze film de moeilijke taak van de spionne die door haar dans en zang de lieveling van talrijke Fransche officieren is, waardoor zij steeds de noodige gege vens voor haar Spaansche regeering kan verkrijgen; doch ook de officier die zij lief heeft blijkt een spion te zijn, maar in Franschen dienst. Eindelijk krijgt) Nina haar kans belangrijke gegevens aan haar regeering te berichten waardoor deze in staat was de Franschen aan te vallen op een zwakke plek in de linies. Zij winnen daardoor den grooten slag bij Vitoria en de Spanjaarden hebben hun vrijheid te rug. Wanneer tenslotte hun landen geen oorlog meer met elkaar voeren, hebben Nina en Diego de volle vrijheid om samen hun leven te genieten. Al deze gegevens zijn verwerkt in scènes die een muzikale en romantische vervoering zijn van sen timent, melodieuze en hartstochtelijke muziek, bravour en zang. Alleen reeds Janettes dans, zang en spel zijn zoo vol maakt, dat alleen dit een bezoek ten volle waard is. Een der hoogtepunten van de film is de „Ezel-serenade", een pracht van een vondst om een oud Spaansch lied te brengen. Terwijl Allan Jones de ouderwetschen reiswagen met Jeannette Macdonald volgt, zingt hij een liefdeslied waarbij de muil-ezels op de maat mee knikken. De eischen die aan deze- film zijn gesteld zijn tot het hoogste opgevoerd en kunnen niet nalaten een machtigen in druk te maken op het bioscoopminnend publiek. De vijf-en-zestig-jarige. Het tweede hoofdnummer „De vijf-en-zes tig-jarige" is een vroolijke klucht waarin de jeugd optreedt en een oude-kribbige-dame van haar nukken en kwalen afhelpt. Ver makelijk is de wijze waarop de jeugd haar van lieverlee weet over te halen zich met andere dingen te bemoeien dan haar inge beelde ziekten en de vele pilletjes. De clou is tenslotte haar pogingen om zich op rol schaatsen te begeven, waarin zij buitenge woon slaagt en zich dan ontpopt als een ware kunstenares op deze moderne speel- schaatsen van de tegenwoordige jeugd. MEISJE STAK ONVOORZICHTIG DEN WEG OVER. Gisterenmiddag is onder de gemeente Nuland het zesjarig dochtertje van den hr. L. van Drunen, toen zij dwars voor een auto, komende uit de richting Den Bosch, den weg Den Bosch-Grave overstak, door deze auto gegrepen. Zij was op slag dood. DOODELIJK GEWOND DOOR ONTPLOFFENDEN MOTOR. Gisteren is te Hoogeveen de 47-jarige be- tonfabrikant O. Klijnsma, terwijl hij bezig was met het aanzetten van den motor in de werkplaats van zijn fabriek aan de Wil lemskade, doorhet ontploffen van den mo tor zoodanig verwond, dat hij spoedig daar na overleed.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 7