VOOR DEN POLITIERECHTER TE Mil AKKEtiTJE B0UWIEN SMID ADVERTENTIE!). f.SZ aangek°men' zag hÜ enkele donkere rie ri,? t ge, boompJes mishandelen. Door de duisternis kon hij de daders niet precies Migraine BURGERS BESCHERMDEN MILITAIREN. Neem Anti-Hongaarsche betoogingen in Slovakije. Hongaarsche regeering zal protest indienen. MARKTBERICHTEN BURGERLIJKE STAND MARIA THERESIA LIEBERT, Weduwe van Dr, Hendrik Japikse, TANDARTS GOES Maandag 6 tot en met Zaterdag II November geen spreekuur. Zitting van gisteren). DRAMA IN OUDE MANNENHUIS. In de groote wereld liggen vele kleine be sloten wereldjes, waarvan het bestaan nau welijks tot den buitenstaander doordringt. Wereldjes, waarvan wij, die met beide bee- nen in het jachtende leven staan, niets we ten. Toch schijnt het leven in die besloten heden vrij goed afgestemd te zijn op het le ven daarbuiten. Menschen, die er verblij ven, hebben, zoogoed als zij daarbuiten, hun -verdrietelijkheden, hun kleine hartstochten, hun sympathieën, hun afkeeren, hun ijdel- Jieden enhun wraakgevoelens. Sommige beslotenheden, b.v. tehuizen die oude lieden huisvesten, lijken van buiten zoo vredig, zoo oase-achtig, dat zij den ver moeiden maatschappeling wel eens lokken. Maar achter die deuren vertoont het men- schelijk leven alle facetten. Wellicht zelfs vinden daar sommige menschelijke onheb- belijkheidjes een nog vruchtbaarder terrein dan „buiten" waar het tempo en de ver scheidenheid zooveel onkruid in de kiem doen smoren. Oude menschen, die steeds op elkaar zijn aangewezen, verliezen gauw de normale verhoudingen uit het oog. Zij cultiveeren kleine afgunsten tot groote wraakgevoelens, geringe machtbedeeling tot terrorisme, en als deze twee dan eens toevallig met elkaar in botsing komen, ontstaat het drama. Aldus geschiedde onlangs in het oude mannenhuis in Zeeland's hoofdstad. Op de gemeenschappelijke slaapzaal was het zekeren avond na „taptoe" rumoerig. Een van de oudjes mompelde en sprak, kortom, maakte zooveel lawaai, dat zijn zaalgenooten uit den slaap werden gehou den. Een 65-jarige, door het bestuur bekleed met de waardigheid van hulpknecht, acht te een dusdanige overtreding van de rege len van het huis niet in orde Hp stapte uit zijn legerstede en maande den rumoerver wekker aan zich rustig te houden. De aanstichter van de nachtelijke wanor de, die doof was, had het beroep op zijn ge voel van orde niet gehoord, of deed alsof hij het niet hoorde. Toen de hulpknecht de dekens weer over zich heen had geslagen, begon hij zijn huisgenooten wederom toe te spreken. De met gezag bekleede verliet nogmaals de veilige warmte, en omdat hij ervaren had dat zijn woorden niets uitrichtten, greep hij met zijn spieren in. Hij liet zijn vuist neerkomen op de plaats waar hij een niet tot stilzwijgen te brengen mond ver moeddeDaarna kroop hij met de op merking „Zie zoo", voldaan weer onder de wol. Het slachtoffer jammerde van de pijn, maar langzamerhand verstomden zijn weeklachten. De rust daalde neer over de slapende oudjes. Den volgenden morgen bleek echter het gezicht van den getuchtigde vol bloed te zitten, en een der oogen was zoo hard ge raakt, dat het door den dokter operatief verwijderd moest worden. De 65-jarige „woesteling", die inmiddels door het bestuur van het oude-mannenhuis gedegradeerd is, had zich gisteren voor den politierechter te verantwoorden. Een klein armoedig manneke verscheen voor de tafel der gerechtigheid. „Je bent een gevaarlijke kerel", vond de politierechter. „Inplaats van dat jé helpt, sla je de menschen hun oogen uit, en dat op je ouden dag. Geen wonder, dat het bestuur je niet meer als hulpknecht wil hebben." Verd. knikte bedachtzaam. Ja, daar kon hij inkomen. Sinds dat voorval ging het echter rusti ger toe op de slaapzaal. „Blijf in het vervolg maar liever in je bed en bemoei je er niet meer mee," raadde de politierechter hem aan. „Maar nu een andere vraag: hoeveel verdien je?" „We hebben een kwartje per week zak geld", zei verd. met gepaste bescheidenheid. „Maar je hebt nog een spaarpotje met twin tig of vijf en twintig gulden," zei de alwe tende officier van justitie. Verd. keek hoogst verbaasd. „Wie, hij?" Klonk het benepen. „Neen jij," zei de officier. Verd. trachtte te ontkennen, maar toen hij in stilte tot de conclusie was gekomen, dat ze bij de rechtbank helderziend zijn, gaf hij toe in zijn kastje een spaarpotje met .,nog wat centen" te hebben, hij toe in zijn kastje een spaarpotje met „Maar dat zit in m'n kastje", zei hij, en Kwil vermoedelijk achter: En daar blpft het." Maar de officier bewees de broosheid van deze illusie door 20 boete te eischen, subs 10 dagen hechtenis. Bovendien 1 maand ge vangenisstraf voorwaardelijk met een proef tijd van 3 jaar. ter Vind je dat g0ed?" Vroeg de Politierech- ,,'t Is nu eenmaal zoo, rechter," Z6i verd met philosophische gelatenheid. De politierechter besloot met de hoete over het rechterlijke hart te strijken. Dies hoorde verd. zich veroordeelen tot 1 maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar, en tot f 15 boete of in dagen hechtenis. „Dank je wel hoor, dank je welZpi verd., zoo verrukt als gold het een'onver wachte tractatie, en opgewekt blies hii steunend op zijn stok, den aftocht. Uit het spaarpotje in het kastje zullen dezer dagen met wie weet welke gevoelens 15 harde zilveren guldens worden ee haald onderscheiden, maar de blinkende knoo- pen van zijn uniform verrieden zijn kwali teit maar al te goed, en de figuren doken haastig het struikgewas in. „Halt of ik schiet", zei de veldwachter, de daad bij het woord voegende met een schot in de lucht. Maar niemand vertoonde zich, waarop de veldwachter nog eens schoot, nu in de richting van het struikge was. Blijkbaar legde hij de daders het vuur thans te na aan de schenen (hoe letterlijk waar dit was bleek pas later) en er kwa men vier mannen te voorschijn, die een dreigende houding aannamen en weigerden hun namen te zeggen. De veldwachter greep den dichtsbijzijnde beet, die schreeuw de: „Als je mij rapporteert bij den kapitein, zal ik je'"Toen pas merkte de veld wachter, een soldaat te pakken te hebben, die een slobberig werkpakje aan had. De anderen, burgers, hielpen hun vriend zoo goed ze konden, gingen om het tweetal heen staan en trachtten de greep van den veldwachter te doen verslappen. Deze riep een voorbijganger toe, den gemeenteveld wachter te gaan waarschuwen. Toen ze dat hoorden, kalmeerden de mannen aanmer kelijk, en gingen zonder verder verzet meé naar den burgemeester. De militair heette De B. De drie burgers de 31-jarige P. J. O., de 22-jarige P. W. M. (beiden schippersknecht te Vlissingen) en de 29-jarige W. H. H„ schippersknecht te Rotterdam, waren alle gedagvaard, doch al leen P. W. M. was verschenen. Uit zijn verhoor bleek, dat er nog een tweede militair bij was geweest. Deze had het schot van den veldwachter in het been gekregen en moest in het ziekenhuis wor den opgenomen. De eisch luidde tegen elk der drie ver dachten 25 boete subs. 20 dagen hechtenis, wegens het vernielen van boomen aan de gemeente toebehoorende, en weerspannig heid jegens een ambtenaar bij de uitoefe ning van zijn functie. De verdediger, mr. P. C. Adriaanse, wees er op, dat de hoofdschuldige de militair De B. was, die niet gedagvaard was. De bur gers waren slechts zoo opgetreden om hem te helpen. En De B. had aldus geredeneerd: „Als ik gerapporteerd word, krijg ik een reuze-douw", dus had hij gepoogd dit te be letten. (Hij heeft naar aanleiding van een en ander 14 dagen arrest gekregen). Op de verdachten viel verder niets aan te merken, zei pl. en hij drong op clementie aan. De uitspraak luidde conform den eisch. De eenig aanwezige verd. zag van hooger beroep af. Verder werden o.m. nog de volgende za ken behandeld: P. E. D„ 23 jaar, kapper te Biervliet, we gens beleediging van A. R. Melens op 13 Augustus 1939 te Biervliet. Eisch en vonnis: 10 of 5 dagen. A. A. de D„ 46 jaar, landbouwer te Zuid- zande, wegens mishandeling van P. van Djjke op 6 October 1939 te Retranchement. Eisch en vonnis: 15 of 10 dagen. Toen rijksveldwachter J. van de Velde op L„a„Pt®mb,er avonds laat zijn gewone riof 8 e^'_ waarschuwde een fietser hem dat een stelletje dronken mannen aan het schoppen waren °P den Ouden Vlis weg. Op de vleugelen van zijn Ulde de veldwachter naar de plaats des onheils. .Een luid gebrul dat naarmate hij dichterbij kwam duidde hem de plaats aan. (Ingez. Med. ONGEDIERTE IN DE GEVANGENIS TE SCHEVENINGEN Het Twgede Kamerlid, mevr. de Vries— Bruins heeft aan den minister van Justitie gevraagd of het juist is, dat in de strafge vangenis te Scheveningen in verschillende cellen ongedierte wordt aangetroffen, welk verschijnsel ook twee jaar geleden zou zijn opgemerkt. Verder wordt gevraagd of er toen maatregelen zijn genomen en zoo ja, hoe dan thans het weer verschijnen der in secten wordt verklaard. Tenslotte vraagt mevr. de VriesBruins of de minister be reid is alles in het werk te stellen om de ge vangenis te zuiveren. De begrafenis van den sultan van Djokja heeft op Imogiri onder enorme belangstel ling plaats gehad. De stoet op weg naar de laatste rustplaats van den grooten doode. Havas meldt uit Boedapest: Men meent, dat de Hongaarsche regee ring door middel van haar zaakgelastigde te Boedapest protest zal aanteekenen bij de Slovaaksche regeering tegen anti-Hon- gaarsche betoogingen, welke te Bratislava zijn gehouden. Volgens de berichten, welke te Boeda pest zijn ontvangen, hebben eenige honder den Slovaken betoogd voor het Hongaar sche huis te Bratislava .waarvan de rui ten werden ingeworpen. In verband hiermede wordt er aan her innerd, dat te Boedapest economische be sprekingen worden gevoerd tusschen Hon garije en Slovakije en dat besprekingen tot regeling van het bestuur van de ge bieden, welke bij het verdrag van Belve dere onder Hongarije zijn gekomen, 7 November zullen beginnen. EEN LUCHTGEVECHT TE BAZEL. Gistermiddag hebben de inwoners van Bazel van de daken der huizen een lucht gevecht gadegeslagen, dat werd geleverd tusschen een grooten Duitschen bommen werper en zes Fransche jachtvliegtuigen, die het Duitsche vliegtuig terugjoegen in Oostelijke richting. Het gevecht, dat twin tig minuten duurde, speelde zich af boven de Elzasser vlakte. VAN ONZE ADVERTEERDERS. UITBREIDING GESCHENKENHUIS, Vijf jaar geleden opende de hr A. P. M. Witkam, in het pand Lange Kerkstraat 20 te Goes, „Witkams Geschenkenhuis". Het was toen reeds een zaak, met een zeer bijzondere entree, een smaakvolle in richting, en een keur van geschenken op elk gebied. Een paar jaar geleden volgde de eerste uitbreiding, die de winkelruimte met ongeveer de hel.ft vergrootte en de zer dagen is de tweede uitbreiding gereed gekomen, een geheele toonzaal, die zich uitstrekt achter het filiaal van de Fa. De Gruyter. Ook deze nieuwe toonzaal heeft een eigen karakter, is smaakvol en rustig van aankleeding, en doet de uit gestalde artikelen uitstekend tot hun recht komen. In het bijzonder zijn hier ondergebracht thee-, ontbijt-, eet- en drinkserviezen, glaswerk „Leerdam", blauw Delftsch, anlder sieraardewerk en rooktafels. Door de aanwinst van deze derde toon- -en verkoopruimte is de hr Witkam in staat weer vele artikelen meer te brengen en uit te stallen, zeker zeer ten gerieve zijner cliënten. EEN NIEUWE ZAAK. Het is wel een goed oogenblik, dat Al- berline gekozen heeft om haar intrede in Middelburg te doen en dit speciaal artikel voor bescherming tegen regen, hetzij als mantel, hetzij als jas zal in den winkel Kortedelft zeer zeker aller aandacht trek ken. De leider, de heer F M. Nieuwen- huize, heeft voor een goede aankleeding gezorgd en alles zoo geschi.kt, dat ieder een volledig overzicht heeft van hetgeen gebracht wordt. EEN ZAAK IN NIEUWE OMGEVING. De heer J. Polderman, die tot nu toe zijn zaak in visch, commestibles e.d. in het perceel Langedelft 82 dreef, heeft met ingang van heden die zaak overgebracht naar de Lange Burg 13 W'J namen er een kijkje en konden ons overtuigen, dat ook hier de artikelen, als is de ruimte iets kleiner, goed tot hun recht komen Het is voor dit deel van de Burg gelukkig, dat het ledige pand zoo spoedig weer een goed deel heeft. Middelburg, 3 Nov. Groentenveiling. Veldsla 27 c„ Spinazie 516 c„ Suiker- boonen 1726 c„ Stoksnijboonen 1255 c„ Spruiten 12—25 c„ Witlof 10—22 c„ Schor- seneeren 16—17 c„ Koolrapen 1—2 c„ An dijvie 24 c„ Uien 13 c„ Sav. kool 3 6 c„ Roode Kool 1—3 c„ Prei 2—4 c„ alles per kg. Peën 1,55 c„ Rapen 14 c., Kro ten 1—3,5 c„ Selderie 1—3 c„ alles per bos, Bloemkool 5—24 c„ Andijvie 0,5—2 c„ Kropsla 1—2 c„ Knolselderie 12 c„ alles per stuk. Goes, 3 Nov. Veilingsvereeniging „Zuid- Beveland". Breekpeen 1,50—3, Koolrapen 34, Spinazie 8,5013, Spruiten 20, Rapen 2,503, Uien (stek) 0,601, Roode kool 1,504,50, Groene Savoye kool 4,506,50, Gele Sav. kool 4,50, Witte kool 2,503, Boerekool 3, Prei 5,50—6, per 100 kg. Wor telen 15, Rammenas 1,502, Rapen 56, Kroten 3,50—4,50, per 100 bos. Bloemkool 3,50—20, Kropsla 0,40-1,30, Andijvie (breed- blad) 1,10—2,40, idem (krul) 2—2,10, Knol selderij 1,50—3,50, per 100 stuks. Diversen: Blauwe druiven 1424, Toma ten 14—22, per 100 kg. Hazen 2,04, per st. Kapelle, 3 Nov. Veilingsvereeniging .Kapelle-Biezelinge en Omgeving". Groote veiling. Zure Kroetappelen 1,80, per 100 kg. Kleine veiling: Goudreinetten 316, Belle fleur 2—8, Sterappelen 2—8, Cox Orange Pippin. 7—31, Gron. Kroon 3—7, Jonathan 620, Present van Lunteren 36, Court Pendu 2—4, Guldeling 2—5, Bismarck 1—3, Bramley Seedling 25, Lanes Pr. Albert 24, Rembour Mortier 24, Fransche Rei- netten 3-6, Dubbele Bellefleur 35, Honds muil 1—3, Pomme d'Orange 2—9, Ermgaard 2—7, Campagne Zoet 2—5, Hollandsche Zoet 1—4, Bijenkorf 24, Tuinzoet 5—8, Comtesse de Paris 613, Zwjjndr. Wijn peer 412, Nouveau Poiteau 57, William Duch. 8—9, Sign. d'Esperen 1—4, Jodenpe- ren 16, Chaumontel 24, Wintersuikerij 14, Legipont 17, Beurré Alex. Lucas 8 13, idem Diel 47, idem Lebrun 9, St. Re- my 24, Gieser Wildeman 28, Kleiperen 16, Brederode "2—7, Souvenir de Vacheur 1—4. Diversen: Frambozen 2655, Druiven 16- 25, Mispels 25, alles per kg. Groenten: Spruiten 912, per kg. Prei 24, per bos, Sav. kool 2,60—4,50, Roode kool 1,802,60, beide per 100 kg Witte kool 1,802, Ajuin (stek) 0,601, Breek peen 12, Bospeen 34. Kroten 23 Bloemkool 58, Rammenas 2. ER MOGEN WEER DEKENS VOOR DE BURGERBEVOLKING GEFABRICEERD WORDEN. Met ingang van 20 November zal aan de Nederlandsche dekenfabrikanten weer toe gestaan worden, dekens te fabriceeren voor en af te leveren aan de burgerbevolking, de ziekenhuizen, de sanatoria etc., meldt de Tel. Sinds 29 September jl. mochten de deken fabrikanten uitsluitend voor defensie wer ken en was aflevering aan de burgerbevol king verboden. Alle dekens in den tusschen- handel, alsmede bij vele hotels in de bad plaatsen werden toen in beslag gènomen. Deze maatregel van defensie was slechts van tijdelijken aard. Immers, nog vóór de winter zijn intrede doet, zal de Nederlandsche huisvrouw weer op normale wijze dekens kunnen betrekken. In de weken, waarin de Nederlandsche dekenindustrie voor Defensie werkte, was de geheele fabricage geconcentreerd op één standaardsoort en op één kleur, grijs groen. Maar na 20 November zal zij weer rekening moeten houden met den indivi- dueelen smaak, zoodat de fabrieken den resteerenden tijd tot 20 November meer dan noodig hebben om de machines daarop in te stellen. ONEERLIJKE POSTBESTELLER AANGEHOUDEN. De Leidsche politie heeft den 18-jarigen hulpbesteller der Posterijen H. E. te Lei den aangehouden, die door het plaatsen van valsche handteekeningen wederrechtelijk een viertal postwissels had geïnd tot een gezamenlijke waarde van f 125. De jonge man, die eerst kort geleden bij de P.T.T. in dienst trad, is in verzekerde bewaring ge steld. LANDBOUWER DOOR EIGEN WAGEN DOODGEREDEN. Donderdag reed de vijftigjarige land bouwer E. ten Oever uit Uffelte met een bespannen wagen op een bouwland te Ha- velte. Doordat de paarden schichtig werden en op hol sloegen, kwam de man ten val. Hij geraakte onder den wagen en brak den ruggegraat. In een nabijgelegen huisje, waar hij werd binnengedragen, is de onge lukkige korten tijd later overleden. Getrouwd: E. Moorman 21 j. jm. en C. S. de Schipper 21 j. jd. (IC.) Kortgene. Ondertrouwd: W. Ponse 25 j. jm. en S. van Hakken 24 j. jd. (N.B.) Wissekerke. Getrouwd: G. C. Flikweert 32 j. jm. en L. P. de Looff 27 j. jd. (N.B.) Kats. Overleden: J. de Regt 79 j. echtgen. A. Verhulst. (N.B.) Colijnsplaat. Bevallen: C. N. Goulooze, geb. Looff z. (N.B.l Breskens. Bevallen: C. de Baare, geb. Verduijn z.; W. A. Albregtse, geb. Quaars z.; M. A. Geerts, geb. Vermeeren z.; T. Fieret, geb. de Fouw d.; H. M. Brand, geb. Geluk z.; M. P. Jansen, geb. de Munck d.; P. Ekke- bus, geb. Hoogstad z.; J. Faas, geb. Quaars zoon. Overleden: J. Quaars, wedn. van W. A. Jacobs; A. Manneke man van J. A. Stout- jesdijk; M. C. Roest vrouw van W. Bur gers. (B.C.) Groede. Getrouwd: U. O. Lampaert 25 j. en L. de Maertelaere 21 j.; C. J. Erasmus 26 j. en A. du Bois 19 j. Bevallen: A. J. de Groote, geb. Radstake d.; C. A. Teugeman, geb. de Paauw d.; C. M. van de Wege, geb. Verduijn z. (B.C.) WA. HKjY -HPG ;::w pUN...44M ttBij Yerseke: Ondertrouwd: M Boogert jm. 51 j. en N. C Lamper jd. 44 j. Overleden: J. van de Pas 44 j. echtg. van A. Leijs, Goes. Overleden: A. Nout 66 j. echtgen. A. Oele te Kapelle. (D.Z.) V r ouwenpolder. Van 29 Oct.4 Nov. Ondertrouwd: P. J. de Wild jm. 28 j. met J. M. Luteijn jd. 25 j. Hoedekenskerke. Over de maand Oct Bevallen: C. A. de Jonge, geb. Vermeule d.; C. M. Geus, geb. De Baar d. Getrouwd: A. Paauwe 32 j. jm. en M. A. Smallegange, 35 j. jd.; M. van Doorn 25 j. jm. te Ellewoutsdijk en A. den Dekker 25 j. jd. .te Ellewoutsdijk. (DZ.) Yerseke. Van 28 Oct.4 Nov. Ondertrouwd: M. Boogert 51 j. jm. en N. C. Lamper 44 j. jd. Overleden: J. van de Pas 44 j. echt. A. Leijs. (I.C.) Kruiningen. Van 27 Oct.—2 Nov. Overleden: P. Snoep 81 j. echtgen. S. de Leeuw. Bevallen: A. M. Griep, geb. Knolle z.; C. M. van Campen, geb. De Poorter z. (I.C.) Ovezande. Over de maand October. Bevallen: P. Martens, geb. Verschragen zoon. Overleden: te Goes M. Beülens 44 j. echtgen. van A. van Zunderen. Rilland Bath. Over de maand Oct. Bevallen: J. N. Vosselman, geb. De Pree dochter. Overleden: J. van de Sande 73 j. wed. Joh. v. Overbeeke. (I.C.) Wemeldinge. Bevallen: T. E. van de Visser, geb. Tim- merman d.; T. I. Walrave, geb. Joosse d Ondertrouwd: J. C. Schouwenaar 28 j. jm. en E. Wjjnmaalen 22 j. jd. Heden overleed onze lieve Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder, in den ouderdom van 87 jaar. 's-Gravenhage: H. M. JAPIKSE. Rotterdam, Beukelsweg 96: Mr. J. N. BRUSSE— JAPIKSE. J. C. BRUSSE. Kleinkinderen en Achterkleinkind. 's-Gravenhage, 3 Nov. 1939. Burnierstraat 46. Geen bezoek. De teraardebestelling zal plaats hebben Dinsdag a.s. één uur op de algemeene be graafplaats te Middelburg. Volstrekt eenige kennisgeving. Door deze betuig ik, ook namens mijn vrouw, mijn hartelijken dank voor de vele bewijzen van belang stelling, ondervonden bij mijn zil veren jubileum. In het bijzonder aan mijn zeer geachten Patroon, den Heer J. J. de Vlieger en zijn familie en het Personeel Middel- burg-Vlissingen. J. DE RIJKE. Middelburg, 4 November 1939. Brakstraat 41.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 3