fflxroxrïxtcïule ff $eet*ur0cfye (&GOESCHE COURANT) HOTEL NOORDZEE BOULEVARD De Russische „Prawde' gebruikt dreigende taal -tegen Finland. De „City of Flint" aan de Amerikanen ternggegeven. Licht in den moord te Leidschendam De wijziging van Amerika's Neutraliteitswet is erdoor, „Wij zullen iederen hinderpaal breken" Finland heeft twee derden der voorstellen reeds aan vaard. De Duitsche prijsbeman ning geïnterneerd. De twee vermoedelijke daders gearresteerd. „Een arsenaal van onbe perkte hulpbronnen voor de Geallieerden." Opnieuw verhooging van de kostwinnersvergoeding RESTAURANT Legervliegtuig verongelukt in Indië. De Duitschers uit Rusland en de Russen uit Duitschland. Extra-belastingaanslag met Kerstmis verwacht Twee dooden bij auto-ongeluk te Veendam. NUMMER 281 182e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. DRIE BLADEN EERSTE BLAD NIDDELBURGSCHE COURANT ZATERDAG 4 NOVEMBER 193» Advertentién 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Het officieele Russische blad, de „Praw da", bevat een uiterst scherp artikel over de Russisch-Finsche onderhandelingen Het blad schrijft o.m.: „De Finsche regeering heeft eenige nood maatregelen genomen, welke men slechts kan begrijpen wanneer het land zich voorbereidt op een oorlog „Na de rede van Molotof heeft de Fin sche minister van buitenlandsche zaken een redevoering gehouden, welke niet an ders kan worden uitgelegd dan als een oproep tot oorlog met de Sovjet-Unie. Erkko bedreigde Rusland rechtstreeks door te zeggen dat hij de krachten kent waar op Finland mag vertrouwen, krachten welke de neutraliteit en onafhankelijkheid van Finland kunnen verzeketien. indien zijn veiligheid bedreigd wordt. Hij deed dit op dezelfde wijze als Beek, de vroe gere minister van Polen. Ook deze sprak uitdagende redevoeringen uit vóór den Poolsch-Duitschen oorlog en het gevolg was dat hij een oorlog uitlokte met Duitschland „Wij weten ook welke de krachten zijn, waarop Erkko hoopt voor steun in zijn strijd tegen de Sovjet-Unie. Dit zijn de krachten, welke den oorlogsfakkel in Eu ropa hebben ontstoken en hun voornemen ten uitvoer hebben gebracht, die gepoogd hebben en nog pogen, hoewel zonder suc ces, de Sovjet-Unie in oorlog te brengen met Duitschland en met zijn eigen buren aan de Oostzee „Het zijn de krachten, die den Poolsch- Duitschen oorlog hebben doen ontstaan en zoo Polen hebben geruïneerd en tot den ondergang hebben gebracht. Men moet erkennen, dat de lauweren van Beek Erkko van zijn slaap beroven en men moet opmerken, dat Erkko met zijn oorlogsuitdaging niet alleen ris ge bleven Een dergelijke campagne is in de Zweedsche pers ontketend. De Zweed- sche pers verklaart, dat het voorstel van de Sovjet-Unie om een vlootbasis te krij gen aan den Noordelijken ingang van de Fnsche golf, het grootste gevaar ople vert De „Stockholms Tidningenl" schrijft, dat deze vlootbasis de onafhankelijkheid van Scandinavië bedreigt. De Zweedsche minister van buitenland sche zaken, Sandler, heeft verklaard dat: „Indien de Finnen erin toestemmen hun havens ter beschikkng te stellen van de Sovjet-Unie dit het einde van Scandinavië zou beteekenen." Er is een onverwacht eind gekomen aan den oorlogsroman van het Amerikaansche schip „City of Flint". Plotseling was de naam van deze vrachtboot tot in alle uit hoeken der wereld bekend geworden, toen de Duitschers haar in beslag namen, wegens vervoer van contrabande voor Engeland. Het schip dook op in de Russische haven Moermansk, waar de Duitsche prijsbeman- ning door de Russen werd geïnterneerd en het vaartuig zelf in beslag werd genomen. De Russen lieten echter hun nieuwe vrien den weldra vrij. Daarna voer de „City of Flint" eenige dagen in de veiligheid van de Noorsche territoriale kuststreek naar het Zuiden, om de Oostzee en een Duitsche haven te bereiken. De Engelschen hadden het schip reeds gesignaleerd en het is mo gelijk, dat zij wachtten op het oogenblik, dat het vaartuig de beschermende drie-mijls zone zou verlaten. Hoe dit zij, er is voorloopig een abrupt einde gekomen aan de geschiedenis, want gistermiddag is het schip door de Noorsche autoriteiten aan de Amerikaansche opva renden teruggegeven, terwijl de Duitsche prijsbemanning thans voor den tweeden keer is geïnterneerd! De Noorsche admiraliteit deelt mede, dat de „City of Flint" met de Duitsche prijsbe manning aan boord vergunning had ontvan gen van Tromsoe af langs de kust in de Noorsche territoriale wateren te varen. Gistermiddag is het schip met twee Noor sche oorlogsschepen te Haugesund aange komen, waar het anker werd uitgeworpen, zonder dat daartoe verlof was bekomen. Aangezien voor het schip geen geldige reden bestond om een Noorsche haven aan te doen, hebben de Noorsche autoriteiten beshst, dat het schip weer aan de Ameri kaansche bemanning zal worden vrijgege ven en de Duitsche prijsbemanning werd ge ïnterneerd. „Het antwoord van de „Sovjet-Unie". „Dit zeggen de Zweden. Het is evenwel bekend, dat onder het bewind der Tsaren Finland geheel pnderworjpen wajs aan Rusland en dat dit land de beschikking had over alle havens van Finland en de eilanden, hierbij ingesloten de Aaland-ei landen Waarom spraken toen de Zweed sche politici niet en riepen zij niet over het gevaar hiervan voor Scandinavië? De zaak is, dat deze Zweedsche politici handelen in opdracht van hun lastgevers in het Westen. „Goed, eindigt de „Prawda". „En nu wfj, het volk van de Sovjet-Unie. Hoe moeten wij reageeren op dit valsche ru moer? Ons antwoord is klaar en duide lijk Wij zullen het spel van alle politieke gokkers naar den duivel gooien en onzen eigen weg gaan, ondanks alles. Wij zullen de veiligheid van de Sovjet-Unie verze keren, zonder iemand naar de oogen te zien en iederen hinderpaal, welke ons in den weg komt bij het bereiken van ons doel, breken Wij geven het diplomatieke spel op en komen in het open spel." FINLAND WIL IN VREDE LEVEN. In een onderhoud met de buitenlandsche correspondenten heeft de Finsche minister van buitenlandsche zaken, Erkko, geant woord op de Russische beschuldiging, dat de volledige mobilisatie van Finland wees op voorbereiding voor vijandelij,kheden. Erkko noemde dit denkbeeld ongerecht vaardigd en zeide, dat de genomen stap pen noodzakelijke defensieve maatregelen waren. Hjj voegde hieraan toe, dat Finland steeds getoond heeft in vrede te willen leven en dat de Sovjet-voorstellen zelfs in normale tijden nadeelig zouden zijn geweest „Finland heeft geen agressieve bedoelingen", aldus Erkko. Sprekende over het artikel van de „Prawda" merkte Erkko op, dat of wel zijn recente rede verkeerd was vertaald of verkeerd was uitgelegd Finland ,is zoo ver gegaan als mogelijk was om de Sov jet-voorstellen tegemoet te komen. Erkko stelde ,de correspondenten ver volgens op de hoogte van de hervatting der Finsch-Ruspische besprekingen. De voorstellen overhandigd en wachten thans Finsche gedelegeerden hebben hun tegen- het antwoord af. Erkko eindigde zijn verklaringen met te zeggen, dat de volgende stap afhanke lijk is van het besluit van de Sovjets of het mogelijk zal zijn de onderhandelingen voort te zetten op den grondslag der Fin sche voorstellen. Ongeveer twee derden van de Russische voorstellen is reeds aanvaard in gewijzig- den, voorloopigen vorm. Sneller dan men in het algemeen verwacht had, zijn in verband met den moord op den veekoopman Van der Horst uit Leidschen dam twee arrestaties verricht, welke, naar men verwacht, in deze duistere zaak licht zullen kunnen brengen. De Rotterdamsche politie heeft nl. gis teravond een jongen man aangehouden, waarvan men vermoedt, dat hij bij dezen moord betrokken is. Hij wordt hedenochtend voor den rechter commissaris te 's-Gravenhage, mr. W. G. F. Borgerhoff Mulder, geleid. De politie neemt aan, dat er twee daders zijn geweest, waar van zij nu een te pakken heeft. Of dit juist is, zal natuurlijk nog uit het verhoor en het verdere onderzoek moeten blijken. Een beschadigde auto in beslag genomen. Gisteravond hebben verder eenige re chercheurs van de Rotterdamsche politie, vergezeld van een inspecteur der Centrale recherche te Amsterdam, een onderzoek in gesteld naar aanleiding van den roofmoord te Leidschendam. In een woning in de Groote Bickerstraat is een man aangehouden, die er van wordt verdacht betrokken te zijn bij dit misdrijf. De man is op transport gesteld naar Rotter dam. Ook is in het holst van den nacht op het hoofdbureau van politie binnengebracht een ernstig beschadigde auto, welke in een pak huis te Amsterdam in beslag is genomen. Men vermoedt, dat de dader van den moord met dezen wagen is weggereden. De moord zou dan waarschijnlijk in dit voertuig zijn gepleegd. Het onderzoek in deze zaak is thans in handen van de Rotterdamsche en Haagsche recherche. De kracht van het Nederlandsche inundatiegebied. Dit is ook voor vechtwagens (tanks) bij oefeningen van het veldleger ondoorschrijdbaar gebleken. Het terrein aan den rand van het inundatiegebied is door den hoogen grondwaterstand sterk doorweekt. Een vechtwagen is reeds bij zijn poging het inundatiegebied te bereiken omgeslagen. Slechts de boomen verhinderen verder wegzakken in water en modder Nadat door de gemengde commissie van Huis van Afgevaardigde en Senaat nog eenige wijzigingen waren aangebracht in de voorstellen om de Neutraliteitswet der Ver. Staten te veranderen, is gisteren de eind tekst door het Huis van Afgevaardigden aangenomen met 243 tegen 172 stemmen. De stemmenverhouding in den Senaat was 55 tegen 24. Hedenmiddag zal president Roosevelt de wet teekenen. Binnenkort wordt dan een proclamatie uitgevaardigd, waarbij de wet van kracht wordt. De gemengde commissie van Huis van Afgevaardigden en Senaat heeft drie wijzi gingen aangebracht in het wetsontwerp zooals dat door den senaat was aangeno men: le. De wet machtigt thans neutrale sche pen alle goederen te vervoeren, met uit zondering van wapens en munitie, die be stemd zijn voor alle landen langs den Stil len Oceaan, den Indischen Oceaan en het Westelijk halfrond beneden den 35 graden N.B., zonder dat het noodig is overdracht van de eigendomsbewijzen tot stand te bren gen voor deze goederen de Ver. Staten ver laten. 2e De wet machtigt Amerikaansche tele graaf- en telefoonmaatschappijen haar re- keningcourantsysteem met oorlogvoerende landen te handhaven. 3. De wet verbiedt Amerikaansche sche pen, van af den datum der presidentieele neutraliteitsproclamatie, goederen te ver voeren zonder dat de eigendomsbewijzen aan een buitenlandsche onderneming over gedragen zijn. REEDS 110 MILLIOEN POND AAN VOORRADEN. In een persconferentie heeft de Engelsche minister voor de voorraden, Burgin, ge zegd: „Wanneer het Amerikaansche wapen embargo wordt opgeheven, zullen de Geal lieerden een arsenaal van onbeperkte hulp bronnen tot hun beschikking hebben. Ik stel mij voor, dat wij onmiddellijk machines, staal voor kanonnen en grondstoffen en later misschien eenige munitie noodig heb ben." De minister deelde mede, dat de dienst voor de voorraden sedert het uitbreken der vijandelijkheden reeds een bedrag van bij na 110 millioen pond sterling heeft uitge geven. Iedere dag heeft een nieuwe uitbrei ding der industrieele outillage gebracht. Burgin herinnerde aan de verantwoorde lijkheid van zijn ministerie voor de verde diging van Engeland en verklaarde, dat te gen alles, zelfs tegen parachutespringers, voorzorgsmaatregelen zijn genomen. DE KNOEIERIJEN TE KRABBENDIJKE. Het hoofd der school in hooger beroep. C. v. H„ 43 jaar, hoofdonderwijzer te Krabbendijke, heeft hooger beroep aange- teekend tegen het vonnis der rechtbank te Middelburg van 23 October 1939, waarbij hij wegens „valschheid in geschrifte" is ver oordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf. Benoeming. Mej. M. E. Minderhoud, alhier, tijdelijk onderwijzeres te Axel, is benoemd tot on derwijzeres te Scherpenisse. De kostwinnersvergoeding voor militai ren, welke eenige weken geleden gebracht is van 17.50 op 21, zal wellicht zeer spoe dig opnieuw verhoogd worden. Naar gemeld wordt acht de minister van defensie de hui dige regelingen niet voldoende en over weegt tde minister daarom deze kostwin nersvergoeding te brengen op maximum 28 per week. Ook voor diegenen onder de gemobili- seerden die bij de mobilisatie als steuntrek ker stonden ingeschreven zal een betere re geling getroffen worden. Bij het vaststellen van de kostwinnersvergoeding voor deze menschen zal rekening gehouden worden met het loon dat zij genoten, toen zij nog werk hadden. Een kostwinner zal viervijfde van zijn loon, welke hij voor de mobilisatie genoot, ontvangen. Uiteraard geldt voor al deze ge vallen het maximum van 28. Slechts in zeer speciale gevallen zal men boven dit be drag gaan. Voorts ligt het in de bedoeling de met verlof gaande militairen boven hun kost winnersvergoeding ook het menagegeld te verstrekken. Ons speciale Menu voor Zondag a 2,50 per couvert. Oxtail Clair. Filets de Sole Dieppeoise. Longe de Veaux aux Rognons, Petits Pois a la Franqaise, Pommes Chateau. Perdreau Roti, Compote assortie pommes Chips. Crème Caramel. Vermoedelijk vijl dooden. Aneta verneemt van den commandant der militaire luchtvaart in Ned.-Indië: Hedenmorgen is, kort na het vertrek van het vliegveld te Ambon, een „Glenn Mar tin" brandend neergestort bij het schier eiland Hitoe, tegenover Ambon. De gewes telijke militaire commandant begaf zich onmiddellijk naar het terrein, waar het vliegtuig was neergekomen en berichtte vanadaar, dat het toestel geheel verbrand is. Omtrent het lot van de bemanning kun nen nog geen positieve berichten worden gegeven, ofschoon er weinig hoop bestaat. Het aantal inzittenden van het toestel be droeg vijf. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Tusschen de Duitsche en Russische regeering is he den een overeenkomst gesloten, volgens welke alle Duitschers uit de Westelijke gebieden van de Oekraïne jen Wït-Rus- iand, evenals alle Oekrainers, Wit-Russen, Russen en Roethenen uit de thans tot het belangenterrein van het Duitsche rijk behoorendej, vroegere Poolsche gebieden het recht hebben om te verhuizen naar het gebied van den anderen staat. Daar bij wordt de doorslag gegeven door den wil der betrokkenen. De landverhuizers heb ben het recht hun vermogen in den voor de voortzetting van hun economische en beroepswerkzaamheid noodigen Jomv'ang en binnen bepaalde normen ook de voor werpen van waarde uit hun persoonlijke bezit mede t'e nemen. Bovendien bepaalt de overeenkomst, dat de belangen der landverhuizers met be trekking tot hun in hun vroegere woon plaats achtergelaten vermogen gewaar borgd worden. De overeenkomst draagt zorg voor de instelling van een organisa tie voor de registratie dergenen, die be reid zijn om te vertrekken en voor de uitvoering van de landverhuizing. De beide landen hebben voor de mate- rieele en medische verzorging der land verhuizers, ook tijdens hun reis, maatre gelen genomen. Tijdens ons bitteruurtje speciaal bittergarnituur. (Ingez. Med.) Zooals men weet heeft eergisteren de Tweede Kamer het wetsontwerp tot het heffen van 50 opcenten op de gemeente fondsbelasting aangenomen. Dit ontwerp moet dus nu nog door de Eerste Kamer behandeld worden waarna het töt wet ver heven zal worden. Minister de Geer heeft den wensch geuit nog in het loopende belastingjaar 1939/1940 een extra-belasting van 15 opcenten op de gemeentefondsbelasting te heffen. Vooruitloopende op de beslissing van de Eerste Kamer zijn de voorbereidingen voor de heffing reeds in vollen gang en is men druk doende met het uitschrijven der ko hieren, Men koestert de hoop ongeveer half December met het werk gereed te zijn, zoo dat nog voor Kerstmis, en in ieder geval nog in de maand December, de belasting plichtigen in het bezit zullen izijn van de nieuwe belastingbiljetten. De extra-heffing mag betaald worden in vijf termijnen, op 31 Januari 1940 vervalt de eerste termijn. Over het belastingjaar 1940/1941 zullen de 50 opcenten op de normale wijze op het aanslagbiljet in rekening gebracht worden. Gisteravond is een vrachtauto, welke uit de richting Nieuwe Pekela naar Veen- dam ging, ter hoogte van de stroocarton- fabriek „De Vrijheid" in het kanaal gere den, De wagen kwam ondersteboven in het water terecht en verdween onder de oppervlakte. De twee inzittenden kwa men om het leven. De slachtoffers zijn W. Sybrandi uit Leeuwarden en A. Van der Woude uit Holwerd. Beiden waren pim. 27 jaar. De auto \yas een vrachtauto, waaraan een vierwielige aanhangwagen was gekop peld Zij kwam ledig uit de richting Pe kela en raakte in de Molenstreek te water. De oorzaak van het ongeluk staat nog niet vast. De weg was zeer glad, zoodat het niet is uitgesloten, dat de auto is ge slipt. De itjken van de slachtoffers zijn ge borgen. De wagens zullen zoo spoedig mo gelijk worden opgehaald.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1