&OOCSCHE COURANT) Een groot deel des lands in staat van beleg. Dezer dagen wordt een Centrale Levensmiddelen-Raad geïnstalleerd. Ontstemming in Finland. Wat betreft Zeeland: alle gemeenten op Wale he- ren, N. en Z. Beveland en Schouwen-Duiveland verder enkele op Tholen en Z. Vlaanderen DE PRACTISCHE BETEE- KENIS VAN DEN STAAT VAN BELEG. Vertraging verwacht in de onderhandelingen met de Sovjet-Unie. Duitsch tankschip door de bemanning tot zinken gebracht. Een lading van 40.000 vaten petroleum ging verloren. „Laten regeering ejn volk met elkaar de moeilijkheden trachten te boven te komen." Twee overwegingen. HOE WERKT DIT APPARAAT? De voorraad is voldoende. „Pro-Duitsche ministers te Rome verwijderd", zegt Zwitsersche pers. Italië blijft anti-communistisch. NUMMER 359 183e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. TWEE BLADEN EERSTE BLAD HIDDELBURGSCHE COURANT DONDERDAG 3 NOVEMBER 1939 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Gisteren is uitgegeven Staatsblad 189, be sluit van 1 November 1939 tot verklaring in staat van beleg van verschillende gemeen ten. Hieronder zijn begrepen 85 gemeenten in de provincie Z e e 1 a n d, en verder een aantal in Noord-Brabant, Gelderland, Zuid- Holland, Noord-Holland, Utrecht, Friesland en Limburg. Dit besluit is gisteren dadelijk in werking getreden. In de provincie Utrecht geldt de afkondi ging voor alle gemeenten, behalve voor de gemeente Utrecht. In Zuid-Holland is o.m. het gedeelte, bekend als Hoek van Holland, bij dezen" maatregel betrokken, in Noord- Holland o.m. de eilanden Texel, Terschel ling en Vlieland, Den Helder, in Friesland het eiland Ameland. In Zeeland geldt het besluit voor de gemeenten: Middelburg, Aagtekerke, Arnemuiden, Baarland, Biervliet, Biggekerke, Borssele, Breskens, Brouwershaven, Bruinisse, Burgh, Cadzand, Clinge, Colijnsplaat, Domburg, Dreischor, Driewegen, Duivendijke, Eiker zee, Ellemeet, Ellewoutsdijk, Goes, Graauw en Langendam, 's-Gravenpolder, Groede, Grijpskerke, Haamstede, 's- Heer Abtskerke, 's- Heer Arendskerke, 's-Heerenhoek, Hein- kenszand, Hoedekenskerke, Hoek, Hoofd plaat, Hontenisse, Yerseke, Kapelle, Kats, Kattendijke, Kerkwerve, Kloetinge, Kort- gene, Koudekerke, Krabbendijke, Kruinin- gen, St. Laurens, St. Maartensdijk, Melis- kerkë, Neuzen, Nieuw- en St. Joosland, Nieuwerkerk, Nieuwvliet, Nisse, Noordgou- We, Noordwelle, Oost- en West Souburg, Oosterland, Oostkapelle, Oudelande, Ouwer- kerk, Ovezande, Poortvliet, Renesse, Rïl- land-Bath, Ritthem, Scherpenisse, Schoon- dijke, Schore, Serooskerke (Schouwen), Serooskerke (Walcheren), Stavenisse, Tho- len, Veere, Vlissingen, Vogelwaarde, Vrou wenpolder, Waarde, Wemeldinge, Westka- pelle, Wissekerke, Wolphaartsdijk, Zaam- slag, Zierikzee, Zonnemaire en Zoutelande. Het besluit geldt verder voor het water gebied van de kust tot aan de territoriale grens, voor wat Zeeland betreft loopende van de grens tusschen Zonnemaire en Brou wershaven, langs de Noordkust van Schou wen naar de westgrens van Zierikzee. Van daar loopt het watergebied, waarvoor de staat van beleg is afgekondigd, naar de grens van Wissekerke, rond de Noord- Westkust van Noord-Beveland, naar het ge bied rond Walcheren, de Wester Schelde op, tot de Westgrens van Ellewoutsdijk en de Noordgrens van Hoofdplaat. Voorts geldt de staat van beleg voor het geheele water gebied langs de kust van West-Zeeuwsch- Vlaanderen. Zooals wij onlangs hebben uiteengezet grijpt de staat van beleg dieper in het maatschappelijk leven in dan de staat van oorlog, die thans in ons land geldt. Bij den staat van beleg komt het hoogste gezag in handen van de militaire overheid. De burgerlijke besturen en de ambtena ren hebben te gehoorzamen aan het militair gezag, welks bevelen gegeven worden in overeenstemming met door de Kroon vast gestelde instructies. Zoo mogelijk, zullen de ze instructies in het algemeen openbaar worden gemaakt. Zoo noodig, stelt het mliitair gezag nieu we politieverordeningen vast, alsmede ver ordeningen voor waterschappen enz. Ook kan dit gezag wijzigingen aanbrengen in het verkeer, wat ook reeds eerder gebeurd is, doch dan steeds in nauwe samenwerking met de burgerlijke autoriteiten. Deze sa menwerking blijft ook nu natuurlijk wel ge- wenscht, maar zij is niet verplicht en de betrokken militaire commandant kan zelf standig beslissen. Bij den staat van beleg kan het militaire gezag regelen treffen in verband met de vrijheid van vereeniging en vergadering. Zooals kortelings in de Twee de Kamer is uiteengezet, zou ook de Pers vrijheid door dit gezag kunnen worden be perkt. De regeering heeft echter toegezegd, dat deze mogelijkheid slechts in het uiterste geval zal worden gebruikt. Het Finsche ministerie van Buitenland- sche Zaken heeft medegedeeld: „De Sovjets verklaren, dat zij de door Molotof aange duide vraagstukken met Finland willen be spreken. Door het standpunt van de Sov jet-Unie openbaar te maken op het oogen- blik, waarop de Finsche gevolmachtigden uit Helsinki vertrokken om het antwoord van de Finsche regeering te gaan overhan digen aan de regeering der Sovjet-Unie, heeft Molotof een geheel nieuwen toestand in het leven geroepen. Tot nu toe waren de besprekingen vertrouwelijk geweest en Finland heeft volkomen onafhankelijk, zon der eenige druk van een buitenlandsche macht, een oplossing gezocht voor de op geworpen vraagstukken, niettegenstaande de moeilijkheden, welke ontstonden tenge volge van de neutraliteit van het land. Hierdoor heeft de Finsche regeering den wensch te kennen gegeven de pogingen van de Sovjet om Leningrad te beveiligen te eerbiedigen, zonder de eigen veiligheid in gevaar te brengen. Het is nog te vroeg om te zeggen, welke wijzigingen de verklaring van Molotof met zich kan brengen voor het standpunt van de Finsche regeering. In 'ieder geval zal deze rede vertraging brengen in de onder handelingen. Molotof heeft gezegd, dat de Sovjet-Unie het recht heeft de noodzakelijke maatrege len te nemen om de veiligheid in de Fin sche Golf te verzekeren evenals aan de grens, welke het dichtst bij Leningrad is. Het Finsche ministerie van Buitenland sche Zaken verklaart te dien aanzien, dat de regeering der Sovjet-Unie bij het ver drag, dat in 1922 met Finland is gesloten zich verplicht heeft de grens tusschen beidé landen te eerbiedigen en de geschillen te regelen door vreedzame onderhandelingen. Finland rekent er op, dat de Sovjet-Unié dit verdrag zal eerbiedigen, waarvan de geldigheid duurt tot einde 1945. Verder wordt gemeld, dat de rede van Molotof eenige ontstemming heeft gewekt in de Finsche regeeringskringen. De Fin sche openbare meening is van oordeel, dat zekere maatregelen, welke door de Sovjet- Unie worden gevraagd ter beveiliging van Leningrad gerechtvaardigd zijn, doch. men verzet zich tegen het afstaan van een ge bied aan de Westkust van Finland voor hec aanleggen van een Russische vlootbasis. Deze maatregel zou alle verbindingen ter zee met de Oostzeelanden in gevaar bren gen, terwijl de hoofdstad van Finland er door zou worden bedreigd. De toestemming van Finland om te helpen bij het beveiligen Volgens een bericht van de „New York Times" is een Duitsch tankschip, de „Frie- drich", dat getracht had door te gaan voor een neutraal schip, door de bemanning tot zinken gebracht, ten einde te ontkomen aan opbrenging door een Engelschen kruiser. De Engelsche kruiser had op 24 October de „Friedrich" op de Caraibische Zee ont moet. Het tankschip voer met gedoofde lichten. De commandant vroeg den kapitein van het tankschip, waarom hij zonder licht voer, waarop werd geantwoord, dat de ver lichtingsinstallatie defect was. De kruiser gaf toen bevel te stoppen, doch de „Frie drich" gaf hieraan geen gehoor en beweer de, dat de machines niet werkten. Toen de kruiser het bevel herhaalde, stopte de ,;Friedrich". Een detachement gewapende manschappen begaf zich aan boord. De be manning van het tankschip, een veertigtal Duitsche zeelieden, bevond zich bij de red dingbooten. De Engelschen gelastten de Duitschers zich van de booten te verwijde ren, doch deze weigerden. Toen verscheen de kapitein van de „Frie drich", die den Engelschen officier mede deelde, dat de waterdichte schotten waren geopend en de kleppen kapotgemaakt. „Wij zinken dus en doen het beste met de sloe pen neer te laten". Het Engelsche detache ment verliet de „Friedrich", welke zonk met een lading van 40,000 vaten Mexicaan- sche petroleurrf, welke op 19 October aan boord waren genomen. Het Wad voegt hieraan toe te gelooven, dat de bemanning van het Duitsche schip aan boord van den kruiser naar Jamaica werd overgebracht en daar geïnterneerd. van Leningrad mag niet de hoofdstad van Finland in gevaar brengen. In buitenlandsche kringen te Helsinki merkt men op, dat het afstaan van een deel van Karelië aan Finland de strategische po sitie van dat land slechts zou verzwakken, doordat de grenslijn zeer verlengd zen worden. In Zweden gelooft men, dat Finland thans staat tegenover de meest beteekenisvólle uren sedert de vestiging van de republiek. De kalme vastberaden houding van het volk blijft ongewijzigd, ondanks den schok van Molotofs rede. Men is te Stockholm van meening dat de Russische eisch betreffende een vlootbasis op het Finsche vasteland on aanvaardbaar zal zijn, aangezien die, te zamen met de basis van Baltischport bui tenlandsche controle zou beteekenen op alle verkeer naar Helsinki, Viipuri en Kotka, de belangrijkste havens van Finland. De minister van Economische Zaken, mr. M P L. Steenberghe, heeft gister avond een rede gehouden over „Distribu tie van levensmiddelen" Hieraan ontleenen wij het volgende: „Ik meende, dat het wel zeer nuttig zou zijn eens in korte trekken uiteen te zetten waarom tot distributie van levens middelen wordt overgegaan en hoe deze distributie eigenlijk werkt. De eerste vraag die van vele zijden ge steld wordt, is wel: „Waarom wordt eigenlijk gedistribu eerd? Telkens wordt van officieele zijde verzekerd, dat er van alles genoeg is in Nederland en toch gaat men over tot een distributieregeling Gelukkig is het op dit oogenblik nog wel zoo, dat voor geen enkel artikel wer kelijke schaarschte ons dw'ingti te rant soeneeren. Toch kan de situatie ons op een oogenblik tot distributie noodzaken Dat is bv. gebleken bij de suiker De vori ge maand liep de oude oogst op het eind De regeering had groote partijen suiker aangekocht, die niet tijdig aankwamen doordat het scheepvaartverkeer tengevol ge van het uitbreken van den oorlog ern stig werd opgehouden. Nimmer zal echter tot distributie worden overgegaan, zonder dat zeer goede gronden hiervoor aanwezig zijn Men meene niet, dat distributie een soort overheidsliefheb- berij is. Het is noch direct gebrek, noch overdreven bemoei- of ordeningszicht van de overheid, maar alleen verantwoorde lijkheidsbesef, dat in bepaalde gevallen tot distributie doet besluiten Twee overwegingen stonden bij de or ganisatie op den voorgrond. In de eerste plaats: dat zooveel mogelijk de handel normaal moest blijven doorgaan, d w.z. dat er geen overhe'dswinkels ko men, dat de huisvrouw kan blijven koo- pen waar ze verkiest en dat de winkelier kan bestellen waar hij wenscht. En in de tweede plaats: dat de mogelijk heid tot fraude en onregelmatigheden uit gesloten moet zijn Men zal zich nu echter afvragen, indien eenmaal besloten is tot distributie van een bepaald artikel, hoe werkt dan dit apparaat De eerste eisch is te weten te komen wat het Nederlandsche volk van het te dis- tribueeren artikel verbruikt. Wij beschikken gelukkig over wat meer gegevens dan bij den vorigen oorlog, daar sindsdien veel statistisch materiaal is ver zameld Toch is een dergelijke vraag niet in een handomdraaien op te lossen, om dat we niet alleen moeten weten hoeveel het totale verbruik is, maar ook, hoe dit verbruik verdeeld is. We wisten bijvoor beeld nauwkeurig hoeveel suiker in Ne derland verbruikt werd, maar hoeveel precies in de huishouding, bij de banket bakkers en in de restaurants, was niet bekend Vandaar, dat is beginnen met alle win keliers in Nederland eèn enquêteformulier ter beschikking te stellen, waarop zij hun gemiddelden weekomzet van een groot aantal artikelen moesten opgeven. Hierbij bleek al dadelijk, met wat voor enorme aantallen wij te maken hadden: niet minder dan 87,000 kruideniers vulden formulieren in. Dit cijfer is daarom zoo interessant, omdat tot nu toe steeds aan genomen was, dat het totale aantal krui deniers in Nederland 40 a 50 duizend be droeg Van deze 87.000 waren er echter niet minder dan 20 000, die nog geen 10 kg kruidenierswaren per week omzetten. Van de overblijvende 67,000 waren er ruim 50,000, die een omzet hadden van meer dan 5 kg suiker per week Uit deze enquête werd dus o.a. een vol ledig overzicht verkregen van de omzet ten en het verbruik van suiker Om een inzicht te geven in de grootte dezer voorraden in de winkels en aan te toonen, dat alle vrees voor een tekort in de winkels volkomen ongegrond is. De beschikkingsvoorraad waarborgt, dat de winkelier steeds voldoende heeft en dat als zijn debiet zich uitbreidt, hij ook aan die vraag kan voldoen Daarom is het ook zoo onjuist, dat som migen door prijsonderbieding trachten nieuwe klanten tot zich te trekken en daardoor bonnen te incasseeren. Zij mee- nen, dat zij, zoolang als de distributie duurt deze nieuwe klanten aan zich ge bonden te hebben. Niets is minder waar. Want wanneer zij na eenigen tijd met verlies te hebben verkocht hun prijzen weer op een normaal peil brengen, zullen zij bemerken, dat degenen, die tijdelijk verlokt door den lagen prijs, bij hen koch ten, naar hun ouden leverancier terugkee- ren. Deze laatste kan, omdat hij immers over bovengenoemden voorraad in zijn winkel blijft" beschikken, dadelijk weer aan de gestegen vraag voldoen Het aantrekkelijke van het gekozen sy steem is juist, dat het geen verstarring teweeg brengt. Dat als gevolg van dit geheele samen stel van regelingen, waarbij 8,500,000 Ne derlanders dus 2,500,000 meer dan in 1914 direct betrokken zijn, klachten voorkomen, zal niemand verwönderen Het moet mij echter van het" hart al dus minister Steenberghe dat vele in woners van ons, in vergelijking met ande re landen toch nog zoo gelukkige vader land, wel erg vlug van hun ontstemming blijk geven, wanneer niet alles precies zoo gaat als zijzelf dit het beste achten. Wij moeten wel oppassen, dat kleine ergernis sen niet dadelijk omgezet worden in een veroordeeling van al wat er gebeurt Reeds bij 'een gering ongemak neemt men zoo spoedig aan, dat het geheele systeem niet deugt en dat die ambtenaren in Den Haag blijkbaar geen verstand hebben van de eischen van het economische leven. Ten einde een nog nauwer contact met het publiek en het bedrijfsleven te verkrij gen, wordt te dezer dagen een „Centrale levensmiddelenraad" geïnstalleerd, waarin o.m vertegenwoordigers van consumenten-, middenstands- en arbeidersorganisaties zul len zitting nemen. Ik wil geenszins vragen om critiekloos alles te aanvaarden Integendeel, van cri- tiek leert men. Men kan dan in de toe komst begane fouten vermijden en onvol komenheden herstellen Maar wel vraag De Zwitsersche pers acht de kabinetswij ziging n Italië een zeer belangrijke poli tieke gebeurtenis De „Bund" een or gaan -dat in den laatsten tijd door de Itali- aansche pers vaak geciteerd wordt meent, dat thans de verrassende terugkeer van den Duitschen ambassadeur te Rome naar Berlijn op interessante wijze is opge helderd. Men kan thans veilig aannemen, aldus het blad, dat het jongste besluit van Mussolini, dat, zelfs als men het met de grootste reserve beschouwt, veel verder dan de gebruikelijke ministerwijziging gaat, Von Mackensens re's noodzakelijk heeft gemaakt. Het blad wijst er op, dat juist de minis ter en onderstaatssecretarissen, die het meest pro-Duitsch waren, thans uit de re geering verwijderd zijn. De nieuwe minis ters daarentegen hebben ten aanzien van de buitenlandsche politiek zich steeds ge reserveerd betoond en het blad meent daar uit te mogen concludeeren, dat Italië's bui tenlandsche polit'ek voortaan „meer neu traal en minder eenzijdig georiënteerd zal De „Giornale d'Italia" schrijft onder het opschrift „Domheden" over het commen taar, dat de democratische pers heeft ge leverd op de wisseling van de Ital.aansche regeering. Het blad schrijft, dat niettegen staande 17 jaar leven en werken het fas cistische Italië nog steeds niet door de de mocratische pers wordt gekend. Anders kan men niet begrijpen, dat de democratische pers zoo de gebeurtenis in verband brengt met de internationale politiek van Italië. Het blad merkt op, dat de regeeringswis- selng een normaal feit is in het fascisti sche regime, want het is noodzakelijk, dat de hoogwaardigheidsbekleders niet op hun stoel vastroesten. Daarom volgt de wisse ling in ambten. Starace is acht jaar secretaris der partij geweest en bijna alle ministers bekleedden hun pest meer dan vijf jaar. De regeering welke thans is vervangen, heeft het langste zitting gehad van alle fascistische regeerin gen. Zoowel ten aanz'en van het binnenland als van het buitenland blijft de politiek der regeering ongewijzigd. ik: Oefent deze critiek uit met oordeel des onderscheids. Toen de suikerdistributie begon, ontving het departement in een week 7000 brie ven Slechts in zeer enkele gevallen bleek, dat het Centraal Distributie Kantoor de oorzaak van de klachten was. Bijna steeds waren zij het gevolg van onnauwkeurighe den en vergissingen begaan door de schrij vers zelf Voor een vlot verloop van alle genomen en nog te nemen distributieregelen doe ik een beroep op aller medewerking. Daarbij moge ik den winkeliers en handelaars ver zoeken toch diudelijk en goed leesbare ge gevens te verstrekken Bij de veelheid van opgaven, waarmede hét departement te maken heeft, leiden onduidelijkheden tot vertraging en misverstand. Laten zoo eindigde minister Steen berghe regeering en volk niet tegen elkaar, maar met elkaar de moeilijkhe den, die wij thans ondervinden en die nog zooveel erger konden zijn, trachten te bo ven te komen.'' Na een luchtaanval op Engeland. Duitsche piloten, die, nadat hun machines door de Britsche strijdkrachten waren neer geschoten, gevangen genomen werden, bij aankomst onder gewapend geleide te Londen

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1