STADSNIEUWS Cadzand staat er financieel goed voor. UIT DE PROVINCIE Raad van Grijpskerke Raad van Serooskerke. H1DDELBÜRG~° JAARVERGADERING MIDDELBURGSCHE IJSCLUB. Een reservaat voor overwinterende vogels. WALCHEREN Z. VLAANDEREN W.D. Bond van polders en water schappen tot stand gekomen. Electrisch licht op Buttinge De begrooting aangenomen. KERKNIEUWS Maar de Raad vindt, dat belastingverlaging vooralsnog achterwege moet blijven. wmtm In de kleine bovenzaal van de Verge noeging had gisteravond de algemeene le denvergadering van de Middelburgsche IJsclub onder voorzitterschap van den heer A de Jonge, plaats. De voorzitter wees er op, dat het thans de 10de algemeene vergadering is en dus en jubileum en daarom had het bestuur aanvankelijk gedacht de jaarvergadering van den Kon. Ned Schaatsenrijdersbond te Middelburg te noodigen, maar dit zou veel kosten en is daarom tot een later tijdstip uitgesteld en zal op het verlanglijstje blij ven staan. Spr. wees er op dat er in het vorig sei zoen toch even gereden is. Er zijn perso nen, die zeggen nu kun je wel voor goed van de vest afzien, die komt toch niet meer goed dicht. Maar het is niet juist, zoo te redeneeren Op verzoek van het bestuur heeft dr. J. Dekker als deskundige een rapport uitgebracht Hij kwam tot de conclusie, dat de zeer sterke en snelle temperatuurdaling verhinderd heeft, dat het zout zakte, terwijl het water bevroor, wat anders wel het geval is. Nu bleef er te veel zout in het ijs en daardoor was het te bros Zelfs bij een dikte van 13 cm moest men na enkele uren van openstel ling de baan weer sluiten. Alles heeft veel kosten met zich mede gebracht en veel werk ook. Men heeft wat zoet water op de baan doen spuiten en daardoor een sterk laagje gekregen. Bij normaal intre dende vorst zal zeker bij een dikte van 9 cm kunnen worden gereden. Er was nog een rapport van dr. Dek ker over de resultaten van onderzoek op zoutgehalte van water uit het Kanaal en uit de Vest, waarbij bleek, dat het zout gehalte in het eerste ongeveer 8 maal zoo groot is als in het tweede. Het bestuur heeft wederom de vest ge huurd, maar heeft tevens plannen overwo gen om te komen tot een eigen, beter ge zegd een andere baan. Daarbij is o.a. ter sprake gekomen het maken van een sproei- baan op het groote terrein van het Molen water. Men had na deskundig onderzoek de plannen vrij wel voor elkaar, toen de mobilisatie kwam en op medewerking van de militaire overheid niet meer kon wor den gerekend Men kwam dan ook niet tot een verzoek aan het gemeentebestuur ter zake. Wel was ook nog een perceel bij „Nieuw Middelburg in gedachte gekomen, maar hier waren de kosten ook een bezwaar, gezien tevens de geruchten over verzou- tl» TWii ting van den bodem op Walcheren-en de' mogelijkheid, dat het perceel in het uit breidingsplan der gemeente zou vallen De secretaris, de heer P. Blaauw, bracht het jaarverslag uit, waarin hij het reeds door den voorzitter naar voren gebrachte wat meer preciseerde. Nadat op 20 De cember even gereden was, heeft men moe ten doorwerken en op 24 December begon men weer met het open stellen der baan doch reeds op 26 December viel de dooi in en was de ijspret afgeloopen. De secretaris brengt in zijn verslag hulde aan den voor zitter voor zijn leiding en eindigt met de hoop, dat het komende winterseizoen be ter voor de ijssport zal zijn. De penningmeesteresse, mevrouw G. M. KooimanVan Middendorp bracht de re kening uit over 19381939, die aanwijst in ontvang 1246,28 en in uitgaaf 1183,59 Het bedrag der rekening-courant steeg tot 1258,86 en er is 5,81 in kas. Ten slotte is er het vaste baanfonds ten bedrage van 2845,75. De voorzitter wees naar aanleiding van de rekening er nog eens op, dat voor den korten tijd, dat er gereden is, veel geld is uitgegeven moeten worden, doch het bestuur zou niet verantwoord zijn als het op zulkeen oogenblik niet alles deed wat het kon. De penningmeesteresse wees er van haar kant op, dat gebleken is, dat het bestuur paraat is De heer B. Oldeman legde namens de Kascommissie een rapport over dat voor stelde de rekening goed te keuren, waar toe besloten werd. De heer Oldeman werd in de kascommissie herkozen en gekozen werden de heeren J. A. Bal en C. Polder man. In het bestuur werden herkozen de hee ren P. Blaauw, H. A. Enkelaar en H, Ol deman. Nu er verleden jaar gereden is en veel geld moest worden uitgegeven zal ook dit jaar weer de gewone contributie worden geïnd en wel voor entree 2; voor het eerste lid uit een gezin 2; voor het tweede lid 1; dan voor de vier volgende kinderen 0,25 en verder 0,10 per per soon. De kaart voor één dag of één avond zal 0,50 kosten en voor een geheelen dag 0,75 Mevrouw Kooiman en de heer De Jonge brachten het verslag uit. over de verga dering van den K.N S.B. en daaruit bleek o.a., dat Zeeland ook wel zeer gaat mede tellen op het gebied van de ijssport. Jan Langendijk heeft toegezegd als er ijs komt te Middelburg te komen demonstreeren- Voor de volgende vergadering van den K N.S B. werden mevrouw Kooiman en de heer De Jonge weder als afgevaardigden aangewezen Bij de rondvraag ontspon ach nog een van belangstelling getuigende gedachten- wisseling over enkele punten. O Van de vogels, die in de Noordelijke IJs zee en in de Poolstreken broeden, en die tegen het najaar zuidelijker oorden opzoe ken, komen er elk jaar zeer vele terecht op de schorren en slikken van Zeeland. Vooral nabij het Sloe, het Veergat en de Zandkreek, waar zij des winters weinig last ondervinden van storing, keeren zij bij voorkeur weer. Ongeveer 40 jaar geleden pachtte de En- gelschman Popham van den staat der Ne derlanden het jachtrecht in deze Zeeuwsche wateren. Elk jaar kwam hij ongeveer twee weken naar Zeeland om op zijn gebied te ja gen. Mr. Popham was echter niet slechts een hartstochtelijk jager, maar ook een groot natuurminnaar, die de beteekenis van een goeden vogelstand naar juiste waarde wist te schatten. Hij wist wat hij schoot, en liet zeldzame vogelexemplaren met rust. Dank zij de bescheiden, en de oordeelkundi ge wijze waarop hij van zijn jachtrecht ge bruik maakte, 'nam het aantal bij het Sloe overwinterende vogels sterk toe. Van enke le duizenden steeg het in een paar decennia tot vele tienduizenden. Onder de vogels die thans bij de wateren rond Walcheren over winteren treft men alle tot nu toe in Ne derland waargenomen eend-vogels aan; ook zeldzame exemplaren als flamingo's, lepe laars en kluiten. Toen de heer Popham eenige maanden ge leden te kennen gaf, dat hij niet voorne mens was zijn Zeeuwsche jacht nogmaals in te pachten, ontstond bij vele Zeeuwsche na tuurliefhebbers vrees, dat het mede dank zij hem ontstane vogelreservaat ten doode was opgeschreven. Gelukkig heeft de stich ting „het Zeeuwsche landschap", dat reeds veel goed werk in de provincie heeft ver richt, dit kunnen voorkomen. Zij heeft n.l. de taak van mr. Popham voortgezet, en voor den tijd van 10 jaar het recht van jacht op het Noordelijk gedeelte van het Sloe, in het Veergat en de Zandkreek van den Staat gepacht. Op deze winterverblijfplaatsen van de eendvogels zal nu voortaan geen schot meer worden gelost. Jammer is het, dat dit reservaat van het Zeeuwsche landschap grenst aan enkele polders, waar naar hartelust op de eenden zal kunnen worden geschoten. Het bestuur koestert echter de hoop, dat het Rijk, dat thans reeds een voorbeeld in zake bescherming van den vogelstand heeft gegeven, het middel, n.l. niet openstellen van de jacht op die gronden, zal hanteeren om het officieele vogelreservaat volkomen tot zijn recht te doen komen. Temeer omdat door intensiveering van den landbouw de binnendijksche gronden meer en meer ge-egaliseerd en drooggelegd worden, klemt een jachtverbod van de ter reinen nabij het reservaat! ris-penningmeester; J. Wondergem, J. J. Snoep, P. Wisse, A. J. Barentsen, H. Stroo en A. Jansen. OOSTKAPELLE. Wij vestigen in deze dagen de aandacht onzer lezers op het kardinaals hoedje (Evonymus europaea) een plant, die in October en, zoo de roodborstjes haar wat ontzien nog geruimen tijd daarna, haar prachtige roode doosvruchtjes laat zien met haar inhoud: schitterende oranjebemantel de zaden. In de Noordhollandsche duinen worden die heesters veelvuldig aangetrof- ten; op Walcheren zijn ze schaarsch. Wan delaars of fietsers, die een groot exemplaar in rijke vrucht willen aanschouwen, moe ten een kijkje nemen aan den Oostelijken ingang van de buitenplaats „Schoonoord' te Oostkapelle. Ze kunnen te voren of daar na eens nalezen, wat de heeren Heimans en Thijsse erover hebben geschreven in hun boek „In de duinen". Wie in Mei of Juni den boom ziet bloeien, zal in zijn bloemen teleurgesteld wezen. En vindt hij hem terug in een periode, dat de rupsen hem goed te pakken hebbenDe boom wordt ook luizenboom genoemd! SINT LAURENS. In verband met het verzoek van den minister van binnenland- sche zaken om een inzamelingscomïTé te vormen teneinde gelden in te zamelen voor het Algemeen Steuncomité 1939 is hier een comité opgericht, hetwelk als volgt is sa mengesteld: J. W. van 't Hoff, eere-voorz.; P. Boon, voorzitter; J. Hillebrand, secreta- CADZAND. De prijs van de melk alhier is van 10 op 12 cent per liter-gebracht. OOSTBURG. In een ze.er druk bezochte vergadering alhier is j.l. baandag definitief besloten tot oprichting van den Bond van Polders en Waterschappen in Zeeuwsch Vlaanderen Westelijk deel. Aangesloten zijn 76 polders en Waterschappen ter gezamen lijke grootte van 22000 ha. In het tegelijk vastgestelde reglement vinden we, dat de Bond is opgericht met het doel om met inachtneming van bestaan de wetten en verordeningen de autonomie en het zelfbestuur van de polders en water schappen in Zeeuwsch Vlaanderen W. D. te handhaven en te verdedigen; voorts de in terne belangen van onze polders en water schappen onderling te behartigen, deze bij de bevoegde autoriteiten naar voren te brengen en zoo noodig te trachten de door deze laatste gegeven voorschriften of vast te stellen reglementen, welke niet in het belang van de polders worden geacht, onge daan te maken. Het behalen van voordeel of winst door gezamenlijk aanbesteden van wegen of voor het onderhoud dier wegen benoodigd materiaal, van drukwerken en materiaal of door welke handelingen ook, behoort niet tot de bevoegdheid van den Bond, zoo dat elke polder of waterschap op dat gebied vrij blijft naar eigen goeddunken te handelen. Het bestuur bestaat uit 10 leden; als zoo danig zjjn voor de eerste maal gekozen de heeren: P. Erasmus te Oostburg; A. A. Hendrikse te IJzendijke; I. A. van Cruijnin- gen te Oostburg; A. van Waes te IJzendij ke; A. Cambier te Breskens; I. Risseeuw Luteijn te Schoondijke, C. Blondeel te Aar denburg; H. van der Vijver en P. L. Mag nus te Biervliet en R. Lannoye te Aarden burg. Uitdrukkelijk zij vermeld dat alle functies geheel belangeloos worden waargenomen. GRIJPSKERKE Maandag vergaderde de Raad dezer gemeente voltallig onder voorzitterschap van burgemeester Bouw man. Allereerst herdenkt de V o o r z. het overlijden van den oud-gemeentewerk man De Lignie. Spr. biedt verder den heer Cevaal zijn beste wenschen aan met diens 50sten jaardag, waarvoor deze dank zegt. Als plaatsvervangend burgemeester is aangewezen wethouder Louwerse. Van de streekplancommissiie Walcheren is inge komen een afschrift van de rekening 1938, alsmede van de begrooting 1940. Met vol doening wordt vernomen dat de voor 1940 verschuldigde bijdrage ad 18 aan merkelijk lager is dan het bedrag, het welk de gemeente over 1939 heeft moeten bijdragen. Op verzoek van Ged. Staten wordt in de door den Raad op 5 Septem ber 11. vastgestelde instructie voor den gemeente-ontvanger een kleine wijziging aangebracht. Aan mej. P. S. JakobsenMelis wordt op haar verzoek eervol ontslag verleend als schoonhoudster van het gemeentehuis met ingang van 1 November as. Ter voorziening in deze vacature deelt de v o o r z. mede dat bereids hiervoor een oproep is gedaan, en zich hebben aange meld mej. C. DingemanseCijvat, J. Vol- merDe Lignie en M. LooiseReijnierse, uit welk drietal B. en W. hebben gemeend in de le plaats te moeten aanbevelen mej. J. VolmerDe Lignie en in de 2e plaats M. LooiseReijnierse. Eerstgenoemde wordt benoemd De belooning wordt be paald op 100 per jaar. Evenals voor 1939 wordt ook nu andermaal be sloten tot uitvoering der steunregeling voor kleine boeren. De vergoeding voor 1938 ten behoeve van de bijzondere school krachtens art 101 der LO-wet 1920, wordt vastgesteld op 1389,67. Aangezien de vastgestelde vergoeding 65,83 lager is dan het over genoemd jaar uitbetaalde voorschot zal dit bedrag in de gemeente kas teruggestort moeten worden,. Vervolgens wordt een besluit vastgesteld tot onderhandsche verhuring der gemeen tewoning aan den burgemeester, en ach tereenvolgens vastgesteld een wijziging in de begrooting van 1939, voor wat den ge wonen dienst betreft eén verhooging der uitgaven met 2300 en voor wat den ka- pitaaldienst betreft met een bedrag van 3976. Wat de kosten verbouw burgemeesters woning en secretarie betreft, merkt de V o o r z op.,, dat het totaal-cijfer hier van nog niet bekend is, doch binnenkort gehoopt mag worden, dat de gemeente- bouwkundige in staat zal zijn deze over te leggen. Na zeer breedvoerige bespreking ten aanzien van de gemeentelijke werkver schaffing, steunverleening, alsmede werk verschaffing met loontoeslag, wordt met algemeene stemmen besloten in de toe komst "hiervoor onveranderd toe te passen dezelfde regeling, welke voor 1939 geldt, daar deze vrijwel bevredigend heeft ge werkt, zoowel voor belanghebbenden als voor de gemeente, inzonderheid betreffen de de financieele zijde, hieraan verbonden. Tenslotte doet de Voorz. nog me- SEROOSKERKE. Maandagavond verga derde onder leiding van burgemeester P. Dregmans de Raad voltallig. De voorz. deelt mede, dat B. en W. tot plaatsvervangend burgemeester hebben be noemd weth. Wondergem. Als ingekomen stuk wordt o.m. ook den Raad voorgehou den een aanbieding inzake molestverzeke- ring der gemeente. Na voorlezing en be handeling door den voorz. wordt beslo ten er niet op in te gaan. Op voorstel van B. en W. wordt aan K. Coppoolse Pz. voor het 2e halfjaar 1939 ont heffing hondenbelasting verleend. Eveneens wordt op voorstel van B. en W. besloten tot wijziging van de verordening op den Keuringsdienst van vee en vleesch in den kring Oostkapelle, in dier voege, dat aan de le alinea van Art. 9 wordt toege voegd, dat cadavers, bestemd voor de Gekro, niet van de huid mogen worden ontdaan. Een voorstel van B. en W. om de jaar wedde van den concierge van het gemeen tehuis met ingang van 1 September 1939 te verhoogen met 75 in verband met de meerdere werkzaamheden wegens de mo bilisatie, en den pensioengrondslag met in gang van dien datum vast te stellen op 150, wordt z. h. st. aangenomen. Een voorstel van B. en W. om een ver zoek van F. Geldof tot latere openstelling van zijn café op Zaterdagen, in verband met de gelegerde militairen en ter tege moetkoming wegens derving van inkom sten door de Zondagsluiting, in handen te stellen van den burgemeester ter afdoening, wordt goedgekeurd. Naar aanleiding van het voorgaande wordt opgemerkt, dat des Zondags ingeze tenen de militaire cantine betreden en wor den toegelaten, waardoor de verordening op de Zondagsluiting der café's wordt gesabo teerd. De voorz. zegt toe, om te trach ten daaraan een einde te maken. Hierna komt aan de orde het voorstel van B. en W. tot het vaststellen van den kostenden prijs per leerling over 1937 op 9.16. De voorz. licht de berekening hier voor gebruikt nader toe, wat de opmerking van den heer Goedbloed ontlokt, dat dedeeling van een ingekomen schrijven van den heer A. Pouwer te Buttinge, waarbij door het stellen hunner handteekening tien personn aldaar hun instemming be tuigen met zijn verzoek om medewerking te willen verleenen tot het verkrijgen van electriciteit, zoowel voor licht- als kracht doeleinden. Als gevolg daarvan is door B en W. een schrijven gericht aan den Raad van bestuur van de PZEM en een bespreking met belanghebbenden te Buttinge gehou den. Wel is reeds gebleken dat zij, die daratoe in de gelegenheid zijn financieel wat flinker voor den dag te zullen moeten komen Verschillende beschouwingen wor den verder over deze zaak ten beste gege ven, doch uit den aard der zaak geen be sluit genomen, in afwachting omtrent het verdere verloop daarvan. Gekomen aan de rondvraag worden door de heeren De Buck en Cevaal enkele vragen gesteld over kosten van de Gekro, benevens herbestrating van wegen, welke vragen door den Voorz wor den beantwoord. deze afwjjkt van de voorheen gebruikelijke. De v o o r z. stemt zulks toe, doch motiveert deze handeling van B. en W. op grond van de financieele uitkomst der scholen. Goed gekeurd z. h. st. De vergoedingen als bedoeld in art. 101 der l.o.-wet 1920 over 1937, worden vast gesteld als volgt: voor het Geref. L. onder wijs op 1362.55 en voor het Chr. Volks onderwijs op 512,97. De voorz. deelt mede, dat de Geref. school van 1934 t.m. 1939 heeft ontvangen 5876,71, terwijl zfl, na aftrekking van en kele posten, welke volgens de wet niet voor vergoeding in aanmerking komen, heeft uit gegeven 7740,95%. De school voor volks onderwijs heeft in genoemde periode ont vangen 2142,35, terwijl deze, na wegwer king van kleine verschillen in de opstelling der rekeningen 2158,42 heeft uitgegeven. Naar aanleiding, dat beide scholen derhalve meer hebben uitgegeven dan ontvangen, zegt de voorz. dat geen nadere verreke ning zal plaats hebben. Z. h. st. goedge keurd. Begrooting 1940. Hierna wordt de gemeentebegrooting voor 1940 in behandeling genomen, waarbij B. en W. voorstellen om den kostenden prijs per leerling over 1940 vast te stellen op 9. Algemeene beschouwingen worden niet gehouden. De gewone dienst geeft een eind cijfer aan van 47812,09, waarbij een post onvoorzien van 2138,05 en de kapitaal- dienst een eindcijfer van 240. Z. h. st. goedgekeurd. Hierna deelt de voorz. mede, dat J. in 't Anker voor 1385, zijnde het laagste be drag, voor een te bouwen kluis heeft inge schreven. Door besnoeiing van enkele pos ten is deze ingeschreven som nog kunnen worden verlaagd tot 1273,50. Waar blijkt* dat in het bestek verzuimd is te plaatsen, dat, indien ingeschreven werkloozen in de gemeente aanwezig zijn, deze bij de bou wing moeten worden te werk gesteld, wordt z. h. st. aangenomen, In 't Anker het bou wen der kluis te gunnen, mits dat hij zich verplicht de voorwaarde te aanvaarden. Hierna wordt in behandeling genomen een verzoek van het Bestuur van de afd. Serooskerke (W.) van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming om van gemeentewege een schuilloopgraaf te bou wen. De noodzaak voor onze gemeente hier voor wordt niet ingezien. Een dergelijk werk zou aanmerkelijke kosten meebren gen, vooral wat het watervrij maken van grondwater betreft. Besloten wordt van ge meentewege dit werk niet uit te voeren. De voorz. lanceert echter een gedachte om zoo mogelijk op een andere wijze een model van zulk een loopgraaf voor de bur gers te verkrijgen met minimum kosten voor dé gemeente. Hierna vraagt de voorz. namens B. en W. machtiging, om voor bepaalden tijd, gronden van de gemeente voor herbepach- ting te laten inschrijven. Aangenomen. DS. G. VERRIJ. t Te Zeist is op 66-jarigen leeftijd overle den, ds. G. Verrij, em. predikant der Geref. Kerk te Hardenberg. De overledene diende de kerken te T h o 1 e n, Giessen-Oudekerk en Nieuwkerk, Waarder, Hellevoetsluis en Hardenberg, waar hem met ingang van 1 Juni j.l. eervol ontslag werd verleend. CADZAND. Maandag vergaderde de Raad onder voorzitterschap van den burgemees ter voltallig. Van den gemeentebode werd een verzoek ontvangen om, wegens vele werkzaamheden, zijn jaarwedde van 40 op 100 te brengen. Het adres werd in handen van B. en W. gesteld om advies. Met het voorstel van B. en W. om niet over te gaan tot aansluiting bij de vereeni ging „Molest-Risico" voor het dekken tegen oorlogs-molest van gemeente-eigendommen werd, zonder veel discussie, accoord gegaan. Eveneens werd aangenomen het voorstel van B. en W. om geen bijdrage te verleenen aan het comité voor jeugdwerkloozenzorg in Z.V.W.D. Hierna werd de vraag te berde gebracht, hoe de behuizing te regelen van het gezin, welks woning het vorige jaar onbewoon baar werd verklaard; de ontruimingster mijn, waarin verbeteringen konden worden aangebracht, is onbenut gebleven en was 15 dezer verstreken. Het gezin werd onder gebracht in de z.g. armenwoning en in een aan deze woning grenzend vertrek, dat eigendom is van de diaconie der Herv. Ge meente. De handelwijze van B. en W. werd goedgekeurd en besloten een matige huur te heffen. Opgemerkt werd, dat het een ge lukkige omstandigheid is geweest, dat twee weken geleden het bewuste perceeltje der Diaconie door den toenmaligen bewoner werd verlaten, een omstandigheid, die het vorige jaar niet te voorzien was, toen de Raad tot de onbewoonbaarverklaring be sloot. Had deze toevallige omstandigheid niet plaats gevonden, dan was men nu in een uiterst moeilijke situatie gekomen, om dat het betreffende gezin te groot is om plaats te vinden in de armenwoning alleen. Begrooting 1940. Daarna werd de begrooting voor 1940 in behandeling gebracht. Een der leden sprak een woord van waar deering aan het adres van B. en W. voor de duidelijkheid der begrooting; voor de voor zichtige raming der posten en voor de uit voerige, heldere toelichting. Uit de begroo ting blijkt de gezonde financieele toestand dezer gemeente. Zonder bezwaar hadden, naar het oordeel van dit lid, B. en W. eeni ge belastingverlaging kunnen voorstellen, maar hij achtte het goed gezien, dat dit voorstel niet is gedaan allereerst, omdat het peil der belastingen niet onrustbarend hoog is te noemen en in de tweede plaats, vanwege de onzekere toekomst. Het zelfde lid ging geheel accoord met de voorgestelde buitengewone aflossing van 2000 op den post geldleeningen, maar kon er zich niet mede vereenigen, dat aan de algemeene re serve, die toch al ruim 7000 bedraagt op een totaal begrootingscijfer van 37000, nog eens 1000 wordt toegevoegd. Hij stel de voor de reserve niet te vergrooten. Omdat dit voorstel niet voldoende onder steund werd, kon het niet in stemming wor den gebracht. De jaarwedde van den schrijver ter secre tarie, die halve dagen werkzaam is, werd op voorstel van een der leden van 120 op 180 gebracht. Bij den post kiezerslijsten en uitoefenen kiesverrichtingen werd gevraagd naar den ietwat zonderlingen vorm der stembiljetten bij de laatste raadsverkiezing. De v o o r z. antwoordde, dat de stembil jetten geheel gelijkvormig gehouden waren aan de candidatenlijsten. Dit werd door den vrager onjuist geacht; voor de inkleeding der stembiljetten moet z.i. geen candidatenljjst, maar uitsluitend het model, behoorend bij het betrekkelijke K. B. richtsnoer zijn. Na informatie bleek, dat op den post verzekering tegen brandschade, de inven taris van het gemeentehuis momenteel niet tegen dergelijke schade is verzekerd; aan gedrongen werd spoedig tot brandverzeke ring over te gaan. Bij den betreffenden post werd gevraagd, of aansluiting voor gemeenterekening der veldwachterswoning aan het telefoonnet wel strikt noodig is, nu ook het gemeente huis is aangesloten; gevraagd werd, of de voorz. gemeenten in de omgeving wist, waar hetzelfde voorkomt. De voorz. beantwoordde deze vraag, bevestigend; hij stelde er prijs op, dat bei de aansluitingen bleven. Vervolgens werd gevraagd naar de maat staven voor de berekening van de aan de Gekro te betalen bedragen, terwijl in ver band met dezen post ook gesproken werd over een aanschrijving van B. en W. eeni ge maanden geleden tot een ingezetene ge richt, waarin werd gezegd, dat het verboden is doode slachtdieren te onthuiden. Waar deze aanschrijving op geen verordening of wettelijk voorschrift rust, werd het uitvaar digen van dergelijke verboden minder juist geacht. Bij den post onderhoud van wegen werd gevraagd, hoe de verdeeling der kosten is, die de vernieuwing van den weg Nieuw- vliet-Sluis met zich brengt. De voorz. antwoordde, dat die kosten (25 pet. van het totale bedrag, omdat de weg op het Provinciale wegenplan staat) gedragen worden door de onderhoudsplich tigen in dezelfde verhouding, als dat sedert 1864 heeft plaats gevonden. Een der leden achtte dit onjuist. Het is, volgens hem duidelijk, dat in den loop der jaren de belangen der gemeenten bij den betrokken weg, gewijzigd zijn, zóó gewijzigd dat een nieuwe afweging dier belangen zeer wenschelijk is geworden. Dat de ge meente Cadzand, op grooten afstand van den weg gelegen, in de betrekkelijke kosten pre cies hetzelfde bedrag betalen moet als Sluis, dat onmiddellijk aan dezen weg ligt, vond dit lid totaal onjuist. Hij herinnerde er aan, dat, toen de weg Cadzand-Zuidzande een dergelijke vernieuwing onderging, één der gezworenen van het Waterschap „de Watering Kadzand" (welk Waterschap ook in dien weg onderhoudsplichtige is) van oordeel was, dat het alleszins billijk was, dat Cadzand en Zuidzande vanwege het naar zijn meening grootere belang, dat deze ge meenten bij den betrokken weg hadden, elk f 1000 aan het Waterschap uitkeerden ter verlichting van het aandeel, dat het water schap verschuldigd was. Deze f 1000 werd door beide gemeenten inderdaad gestort. Het zelfde lid vroeg naar het raadsbesluit, waarbij tot medewerking aan de vernieu wing van den weg Nieuwvliet-Sluis beslo ten werd. Uit het antwoord van den voorz. bleek, dat de Raad in deze aangelegenheid niet is gekend geworden, maar dat de commissie, die belast is met het onderhoud van den weg, tot de verbetering besloten had, wat de voorz. genoegzaam oordeelde: z.i. was geen raadsbesluit noodig. Het vragende raadslid achtte deze ziens wijze totaal onjuist. Waar de onderhavige verbetering geheel en al buiten het raam ligt der in 1864 getroffen overeenkomst, staat hetvolgens hem vast. dat enkel de Raden Her betrokken gemeenten met het Waterschap „de Watering Cadzand" had den te beslissen en geenszins de commissie, die slechts een uitvoerende taak heeft. Dit lid achtte, het een ernstige fout, dat de Raad in zoo'n belangrijke aangelegenheid is ge passeerd. Door een der leden werd met het oog op den gunstigen toestand der gemeentefman- ciën voorgesteld tot eenige belastingverla ging over te gaan. Dit voorstel werd ver- WDe6begrooting werd tenslotte vastgesteld met een bedrag van f 37215 aan ontvangsten en uitgaven en met een post van f 2827 voor onvoorziene uitgaven.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6