KRONIEK VAN DEN DAG Wellicht binnenkort enkele gedeelten des lands in staat van beleg. De regeering wijzigt haar prijspolitiek Die Hoest bedreigt ja Uw Kind De Amateur Detective Eert halve ton voor het Alg. Steuncomité TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT) VAN WOENSDAG 1 NOVEMBER 1939. No. 258. Amerika's neutraliteit. Minister-president De Geer over de voornemens der regeering. Vijf schepen van een convooi tot zinken gebracht. DE JOODSCHE STAAT IN POLEN. Opdracht voor de K.L.M. in Zuid-Amerika. Op den voorgrond blijft staan: geen oorlogswinst! Frankrijk concentreert de krachten des lands. „Ons ideaal; houdt niet op bij de grenzen". Neem dan slechts 's Werelds beste Hoestsiroop (Ingez. Med.) Deze week zal naar alle waarschijnlijk heid de beslissing tot wijziging van de Amerikaansche neutraliteitswet vallen. Zoo als men weet is de bedoeling hiervan het bestaande verbod van levering van wape' nen aan oorlogvoerenden op te heffen, zoo> dat landen, die contant kunnen betalen en het risico der verscheping aandurven, oor logstuig uit de Ver. Staten zullen kunnen betrekken. In de praktjjk zal dat neerko men op profijt voor Frankrijk en Enge land, nademaal deze beide mogendheden over voldoende contanten beschikken en baas zijn op den Atlantischen oceaan. Er zijn politieke profeten, die in de wij ziging der neutraliteitswet het voorspel zien van Amerika's deelneming aan den oorlog, zulks dan aan de zijde der geallieer den. Zrj plegen zich daarbij te beroepen op den gang van zaken tijdens den wereldoor log, waarin de Ver. Staten tenslotte ook be trokken raakten. Het is echter geheel ver keerd tusschen nu en toen zonder meer een parallel te trekken. Vijfentwintig jaar geleden waren in de Vereenigde Staten de gevoelens ten aan zien der oorlogvoerende partijen uitermate verdeeld. Vele Amerikanen gevoelden toen groote sympathie voor Duitschland; thans vindt men deze slechts bij een deel der be volking, dat van Duitsche afkomst is, mis schien óók nog bij fascistisch aangelegde oud-Italianen, maar zelfs daar huldigt me nigeen nu andere opvattingen. Op „kapita listische" en religieuze kringen, waar men het Derde Rijk als een stevig bolwerk te gen 't communisme placht te beschouwen, heeft de totstandkoming van het Duitsch- Russische vriendschapsverdrag een bijna verpletterenden indruk gemaakt. En dit te meer, omdat het verbond Berlijn-Moskou de vernietiging van 't conservatieve, anti- bolsjewistische, streng geloovige Polen ten doel had. Is dus de meerderheid der Amerikanen ongetwijfeld sterk anti-Duitsch, deze om standigheid wordt ten deele door een ande ren factor weer opgewogen. De vredesver dragen, waarmee de oorlog 1914'18 werd afgesloten en de gevolgen van een en ander hebben in de Noord-Amerikaansche Unie een ware ontnuchtering te weeg gebracht. Slechts enkelen begrepen, dat hun eigen land aan de na-oorlogsche toestanden even eens debet was door zijn weigering, tot den Volkenbond toe te treden. De groote massa en ook tal van op den voorgrond tredende personages kregen het gevoel, dat Amerika tevergeefs aan den wereldoorlog had deel genomen en dat de „gewiekste" Europee- sche staatslieden ach, hoe zijn ze per slot van rekening bij alle gewiekstheid te kort geschoten! hun minder met de fijne kne pen bekende Amerikaansche collega's in de luren hadden gelegd. Uit deze overtui ging nog versterkt door Europa's nala tigheid wat zijn oorlogsschulden jegens Amerika betreft is langzamerhand bij de daarginds zeer machtig zijnde openbare meening, het voornemen gegroeid: „Een volgenden keer doen wij in geen geval weer mee". De doorsnee-Amerikaan wil zich niet nogmaals laten „beetnemen". Of hij bij die onthouding zal volharden, is een andere kwestie, 't Bloed kruipt waar 't niet of slechts moeilijk gaan kan en de Vereenigde Staten zijn nu eenmaal een land met democratische instellingen, verwant aan die in Engeland en Frankrijk. Nog af gezien van alle andere overwegingen, hoopt daarom de overgroote meerderheid der Amerikanen, dat de geallieerden mogen ze gevieren. Anderzijds wordt juist op gron den, aan het democratisch karakter der na tie ontleend, veelal gewaarschuwd voor daadwerkelijk „meedoen", 't Argument is dan, dat Amerika het ideaal van democra tie en vrijheid moet hoog houden en dus buiten de Europeesche verwikkelingen blij ven. Isolationisten en pacifisten spelen, zon der het te willen, aldus in de kaart der na- tionaal-socialisten en fascisten, die alle hulpverleening aan de groote Westelijke mogendheden uit den booze achten. Om de houding der Vereenigde Staten en die van President Roosevelt, welke dan ook zijn persoonlijke zienswijze moge zijn, naar waarde te schatten, moet men dit alles goed In een rede van anderhalf uur heeft de minister-president, jhr. mr. De Geer, gis termiddag in de Tweede Kamer de twaalf sprekers beantwoord, die in eerste instan tie het woord hebben gevoerd bij de Alge- meene Beschouwingen over de rijksbegroo- ting voor 1940. Alvorens over te gaan tot beantwoording van de beschouwingen naar aanleiding van de kabinetsformatié, behandelde de minister enkele andere ter sprake gebrachte punten Minister De Geer verklaarde o.m,, dat, hoe wel met de contingenteeringspolitiek niet geheel en al gebroken zal kunnen worden, toch overwogen wordt enkele bestaande contingenteeringen niet te verlengen. De minister noemde de benzinevoorraden niet onbevredigend, doch de regeering moet maatregelen nemen, daar zij vooruit moet zien. Spr. zegde toe, dat ongeveer 1 Decem ber een nota betreffende den economischen toestand van ons land zal verschijnen. Op een desbetreffende vraag antwoordde de minister, dat de tewerkstelling van werk- loozen, zooals het vierde kabinet-Colijn die voorstond, zal worden voortgezet, evenals de bestrijding van jeugdwerkloosheid. Het ligt niet in het voornemen het op nemen van de bepalingen uit de collectieve arbeidsovereenkomsten uit te breiden tot andere dan waterstaatswerken. Ten aanzien van de maritieme defensie van Nederlandseh-Indië, merkte de minister op, dat iedereen het er over eens is, dat deze moet worden versterkt, doch de vraag is alleen nog, hoe. Op spoed zal worden aangedrongen. Naar aanleiding van een vraag, verklaar de de minister voorts, dat de directie van de Nederlandsche Bank inzake de déconfi ture van Mendelssohn's Bank geen beleids fout had gemaakt. Ten aanzien van de financiën merkte de minister-president op, dat aan verbetering van de leerlingenschaal op dit oogenblik niet gedacht kan worden. De minister deel de voorts mede, dat het wetsontwerp betref fende de gemeentefinanciën waarschijnlijk in het voorjaar zal worden ingediend. Wat de kabinetsformatie betreft, merkte minister De Geer nogmaals op, dat er bij de voorstemmers van de motie-Deckers slechts een accidenteel samentreffen plaats had. De oorzaak van de crisis in het vierde kabinet-Colijn is spr. nog steeds onbegrij pelijk. Voorts verdedigde de minister-presi dent het opnemen van sociaal-democrati sche ministers in het kabinet, dit motivee- rende met hun gewijzigde houding. Met betrekking tot de vrije meenings- uiting zeide minister De Geer, dat door aan hangers van de N.S.B. soms opmerkingen worden gemaakt, waardoor de oprechte neutraliteitspolitiek van onze regeering in twijfel kan worden getrokken. Slechts in het uiterste geval zal van de afkondiging van den staat van beleg als middel om scha delijke persuitingen te voorkomen, gebruik worden gemaakt. Wanneer wellicht binnenkort in enkele gedeelten van ons land de staat van beleg zal worden afgekondigd, dan houdt dit hier mede geen verband, aldus verklaarde de minister. Minister De Geer eindigde met de over tuiging uit te spreken, dat de Christenen de pioniers zullen zijn bij den opbouw van een nieuwe internationale rechtsorde. De heeren Schouten (a.r.), Bierens (lib.), De Marchant et d'Ansenbourg (n.s.b.) en Deckers (r.k.) voerden hierna nog in twee de instantie het woord. De heer Deckers wees er hierbij o.m. op, dat het geenszins de bedoeling van dr. Colijn geweest moet zijn, de sociaal-democraten van de regee ring uit te sluiten. Hedenmiddag zullen de replieken wor den voortgezet. Het Alg. Steuncomité 1939 meldt ons: Het bestuur maakt met bijzondere vreug de -en groote erkentelijkheid bekend, dat de N.V. Kon. Ned. Mij. tot exploitatie van pe- troleumbronnen in Ned.-Indië en de N.V. De Bataafsche Petroleum Mij. elk afzonder lijk aan het Algemeen Steuncomité 1939 'n bedrag van f 25,000 hebben geschonken. Moge deze schenking van onze groote pe- troleummaatschappijen een aanmoediging zijn voor andere groote Nederlandsche maatschappijen, om dit voorbeeld te volgen! De „Berlingske Tidende" meldt uit Oslo, dat daar het Noorsche s.s. „Bardaland" na een dramatische reis is aangekomen. De be manning vertelde, dat zij ter hoogte van kaap Finisterre de 37 opvarenden van het Britsche s.s. „Clan Chisholm", dat door een Duitsche duikboot tot zinken was gebracht, had gered. Naar de Engelsche bemanning mededeelde aldus het D.N.B. was de „Clan Chisholm" met 24 andere schepen op 14 October in convooi van Gibraltar ver trokken. Plotseling waren de aanvallen der Duitsche duikbooten begonnen. Minstens vijf schepen van het convooi waren tot zin ken gebracht. Alle Joden in Polen verlaten de Poolsche haven Gdynia om plaats te maken voor de immigranten der Duitsche minderheden uit andere landen, aldus de correspondent van het Deensche blad „Politiken" te Berlijn. Volgens andere uit Berlijn ontvangen be richten verlaten alle Polen en Ariërs Lu blin het middelpunt van een groot gebied, waar een Joodsche staat zou worden ge sticht, onder toezicht vanDuitschland. Dui zenden Joden uit Berlijn, Weenen en Tsjeeho-Slowakije komen te Lublin aan. Reeds eenige dagen, nadat de fototechni- sche dienst der K.L.M. een opdracht van het gouvernement van Suriname had uitge voerd om luchtfoto's te maken van eenige gebieden in het binnenland, is een nieuwe opdracht binnengekomen. De regeering van Venezuela heeff ver zocht een belangrijk gebied door middel van luchtfotografie in kaart te brengen. Dit is de eerste maal, dat van Venezolaan- sche zijde een dergelijk verzoek ontvangen is. In Midden-Amerika neemt de belangstel ling voor luchtkaartfotografie zeer toe. Vele moeilijk toegankelijke streken zijn door expedities langs den grond wel in kaart te brengen, doch dit neemt zeer veel tijd en gaat met buitengewoon hooge kos ten gepaard. In dit opzicht ontwikkelt zich voor de luchtvaart in deze landen een be langrijke taak. Omstreeks half November zal de foto- ploeg van het K.L.M-bedrijf in West-Indië haar werkzaamheden in Venezuela aanvan gen. De vluchten zullen met de „Snip" worden uitgevoerd. EEN VREEMDELINGEN-LEGIOEN IN ZriD-AFKIKA. Reuter meldt uit Pretoria: In Zuid-Afrika zal een vreemdelingenlegioen worden ge vormd. overwegen. Roosevelt heeft de wijziging der Neutraliteitswet aanbevolen onder de leuze, dat de door hem gewenschte bepalingen er toe zouden bijdragen, Amerika uit den oor log te houden. Met dit doel zal ook een ver bod voor Amerikaansche schepen, om in de eigenlijke oorlogszone gelegen havens der belligerenten aan te doen, worden uitge vaardigd en mogen die schepen, zoodra het ontwerp wet is geworden, geen wapenen, waarheen dan ook, meer vervoeren. Wij vernemen van bevoegde zijde In de eerste week na het uitbreken van den oorlog verklaarde de minister van Econ. Zaken een verhooging der prijzen bo ven het peil van Augustus 1.1. ongeoorloofd, tenzij een dergelijke verhooging op grond van stijging van den kostprijs gerechtvaar digd was. Tevens werd het standpunt ingenomen, dat een prijsberekening waarbij van de ver vangingswaarde werd uitgegaan in beginsel niet kon worden aanvaard. Intusschen is het vraagstuk der vervan gingswaarde in beteekenis verminderd door dat de voorraden, welke bij het uitbreken van den oorlog aanwezig waren, geleidelijk worden geruimd. De tot nu toe genomen maatregelen droegen vooral een incidenteel karakter. De minister acht thans het oogen blik gekomen, om tot een meer systemati sche behandeling van het prijsprobleem over te gaan. Daarbij zal er van worden uitgegaan, dat de prijsontwikkeling het beste kan worden gevolgd, door in de eerste plaats de prijzen der grondstoffen bij den invoer of bij de productie dus bij de bron te contro leeren en ook er tegen te waken, dat on redelijke prijsverhooging plaats vindt. Door deze controle aan de bron zal de basis voor de prijspolitiek worden gelegd en zal het gemakkelijker vallen prijsop drijving tegen te gaan, dan wanneer het product zijn volgende stadia bij den groot handel en bij den kleinhandel doorloopt. De controle in deze stadia kan dan beperkt blijven tot het nagaan of niet meer dein de normale marge in rekening wordt ge bracht. De kosten van het levensonderhoud zullen aldus niet meer stijgen dan strikt noodzakelijk is. De regeering, die immers de prijzen der voeding door haar landbouw-crisispolitiek beïnvloedt, kan op deze wijze ook de prij zen van andere levensbehoeften als klee ding, schoenen en dergelijke die voor het levensonderhoud der minder draagkrachti- gen van veel beteekenis zijn, meer in de hand houden. Bij de controle aan de bron staat niet de bedoeling voor om starre prijzen vast te stellen, maar prijzen, die met de groote beweeglijkheid van de huidige economische ontwikkeling rekening houden. Ook thans zal weder een scherp onderscheid worden gemaakt tusschen een geoorloofde prijsver hooging en een strafbare prijsopdrijving. Geen bezwaar zal kunnen worden ge maakt tegen een prijsverhooging, die voort spruit uit hoogere productiekosten, tegen een prijsverhooging, die het gevolg is van een prijsstijging van het product op de we reldmarkt, van gestegen vrachten, hoogere verzekeringspremies enz. De regeering vertrouwt op deze wijze een geleidelijke prijsontwikkeling te kun nen bevorderen, waarin het productieproces zich aanpast bij de gewijzigde economische verhoudingen, terwijl tegelijk de bevolking van Nederland tegen prijsopdrijving wordt beschermd. Het spreekt vanzelf, dat aan deze materie voortdurend groote aandacht wordt ge schonken door de overheid. Het is uiter aard niet mogelijk om thans reeds, waar de praetijk nog gering is, principieele wij zigingen aan te brengen. NEDERLAND NIET MEER OP DE TENTOONSTELLING TE NEW-YORK. Naar wij vernemen, heeft de Nederland sche regeering thans definitief besloten het volgend jaar niet weder deel te nemen aan de wereldtentoonstelling te New-York. Reynaud, de Fransche minister van fi nanciën, heeft g steren een rede gehouden, ter gelegenheid van de installatie van een comité, dat tot taak heeft de moreele, in- tellecteele en economische krachten van Frankrijk te vereenigen met de kracht der wapenen. Reynaud sprak o.a. als volgt: „Wij heb ben heden den plicht de mogelijkheid van een langdurigen oorlog onder de oogen te zien en ons daarop voor te bereiden, dus de opofferingen aanvaarden. Dat wil zeggen: vertrouwen stellen in ons land. Frankrijk heeft de moreele krachten niet afgewezen. Thans gaat het daarvan de vruchten plukken. Elk lid van het comité gaat over het geheele land een leger van vrijwilligers in beweging stellen, die geest driftig gezind zijn voor de zaak, welke niet slechts die van ons is, want ons ideaal houdt niet bij de grenzen op. Door de Fran- schen te vragen in te schrijven op de bewa peningsbons, stelt gij hen in staat een daad te verrichten, opdat de oorlog korter moge duren en de overwinning zekerder moge zijn. Ik weet niet, of de geschiedschrijvers van de toekomst zullen zeggen, dat de fi- nancieele ineenstorting van Duitschland de diepe oorzaak was van den oorlog, maar ik weet, dat gij tot het land kunt zeggen, dat de financiën in orde zijn. Ondanks onze geweldige uitgaven zijn onze wisselreserves niet aangetast. Integen deel, zij zijn heden sterker dan bij het aan breken van den oorlog. Opofferingen en beperkingen zullen door ons van het land gevraagd worden, niet slechts om den oorlog tot de overwinning te voeren, maar om ons in staat te stellen voordeel te trekken uit het herstel na den oorlog, waardoor het mogelijk zal worden onze militaire uitgaven krachtig te ver lichten. Onze financieele kracht zal ons in staat stellen aan de behoeften van het leger te voldoen, en tevens onze soldaten gerust te stellen over het lot van hun achtergebleven familieleden. De eenstemmigheid van het land wordt verwezenlijkt. Vertegenwoordi gers van alle sociale krachten des lands getuigen daarvan eiken dag. Zij erkennen, dat onze opvatting van beschaving het ge zag en de vrijheid verzoent". Zoo noemt men de bekende AKKER's Abdijsiroop, die reeds zoovele ma len de hevigste hoestbuien overwon, verlichting bracht en de benauwdhe den als't ware wegtooverde bij haar jonge gebruikers. Daarom als Uw kind hoest geeft het dan evenals vele anderen doen een lepel Abdijsiroop voor het naar schoolgaan. Het is een schild voor hun borst. Abdijsiroop verwijdert de met ziektekiemen be zaaide slijm, zuivert en geneest de ontstoken slijmvliezen en verdrijft de ziekten der ademhalingsorganen. Terecht zegt men thans dan ook .,'s-Werelds beste Hoestsiroop" is Eenige der 20 kruiden tegen hoest, griep, bronchitis, asthma. Flacon 90 ct., f 1,50, f 2.40, f 4.20. Alom verkrijgbaar, Kaar het En£elsch van Anthony Berkeley. 31). Judith lachte hen allebei toe. „Werkelijk", dacht Chitterwick, toen hij naar den uitgang liep, „dit is de flinkste vrouw, die ik ooit ontmoet heb. Je zou het onmogelijke doen om zoo'n moed te beloo- nen". De volgende 35 minuten verliepen net zoo als de vorige; alleen stelde Chitterwick nu vast, dat hij op het gebied van. woedend kijken nog heel wat te leeren had. Tenslot te kwamen zij voor de tweede maal bij de tafel van Judith bij elkaar. Chitterwick deed geen moeite om zijn opwinding te verbergen. „Ik heb nog wat ontdekt", barstte hij los. „Nog iets. Mijn he mel, kerel, ik weet werkelijk niet of.... Maar het moet wel zoo geweest zijn, anders was hij volslagen idiootDat kan de heele zaak omgooien". „Wat is er dan, mijnheer Chitterwick?" vroeg Judith. „Ziet u dien spiegel daar aan den anderen kant? Nu „Precies hetzelfde, wat ik ook had op gemerkt", viel Mouse hem in de rede. „U bedoelt toch, u zag „Men moest zien", verbeterde Chitter wick hem. „Ik keek dien kant uiten misschien „Wat moest u toch zien?" steunde Ju dith. „Ach, vertel het mij toch als 't u belieft". Chitterwick was verlegen. „O, neemt u mij niet kwalijk. U ziet dien spiegel daar? Nu, toen ik mijn hand boven het kopje hield, zag ik in de richting waarin de man gekeken had en toen keek ik juist in den spiegel en toen zag ik, hoe Mouse mij aan staarde". Even werd Judith een beetje bleek, en haar hand greep de revers van haar man tel, het volgende oogenblik was zij zich weer heelemaal meester. „En dat zegt U?" „Als u het goed vindt, zou ik liever nog niets zeggen", zei Chitterwick met een kleur van opwinding. „Dat wijst inderdaad op een nieuwe mogelijkheid, die ik liever nog niet onder woorden breng, voor ik er eens goed over heb nagedacht. Maar het kan let wel, dat ik zeg, het kan de zaak in een heel ander licht brengen". „U bedoelt", fluisterde Judith Lynn's on schuld volkomen bewijzen?" „Ik mag nog niets loslaten", zei Chitter wick, maar zijn gezicht verried hem volko men. „Denk jij dat ook, Mouse?" „Ik weet heelemaal niet, waar Chitter wick het over heeft", antwoordde Mouse, ook geheel van streek. „Ik zag het ook en het kwam mij toevallig voor; ik wilde we ten of het hem ook opgevallen was. Maar ik kan hieruit alleen maar de conclusie trekken, dat de man stapelgek moet ge weest zijn". „En dat was hij heelemaal niet", waar schuwde Chitterwick ernstig. „Nu, als u het mij niet wil zeggen, is er niets aan te doen", zei Judith eenigszins geraakt, hetgeen aantoonde, dat zij in den grond maar een gewone vrouw was. „Maar misschien wilt u dan wel van uw Keer tot uzelven in; in het binnen ste des menschen zetelt de waarheid. andere ontdekking vertellen". „Zeker", zei Chitterwick, die door haar prikkelbaarheid wat geschrokken was, haastig. „Natuurlijk, en die kan ook van veel be lang zijn. Het viel mij op, terwijl ik daar op de telefoon wachtte, dat 14 minuten een heel lange tijd is; dat bracht mij op een idee, hoe lang, onder zulke omstandigheden, een kwartier kan zijn. Veel langer, zou ik denken, dan blauwzuur noodig heeft, om zijn fatale werking te doen". „Juist", knikte Mouse; hij had het ge snapt. „Nu zie ik hier", ging Chitterwick ver der, terwijl hjj zijn pince-nez rechtzette en zijn tabel met de tijden raadpleegde, dat ik de hand om 2 uur 44 boven het kopje van juffrouw Sinclair zag en het tijdstip, dat ik naar haar toeging zooals wij weten, het oogenblik dat zij stierf was om 3 uur 6. Dat is dus 22 minuten en als wij aannemen dat zij haar koffie pas na 7 minuten dronk, nog een vol kwartier. Ik weet natuurlijk wel dat het van de dosis afhangt of de dood eventueel later intreedt, maar bij een middelmatige hoeveelheid is een kwartier veel te lang". „Maar ik moet de werking van blauw zuur kennen, zei Chitterwick en dan moet er komen vast te staan, welke dosis hier gebruikt is". „Een oogenblikje", zei Mouse, die zijn notitieboekje te voorschijn haalde. „Dit weet ik wel", zei Chitterwick, „dat blauwzuur, in een flinke hoeveelheid toege diend, directe bewusteloosheid en spoedig daarop den dood tengevolge heeft". „Een oogenblikje", herhaalde Mouse, ter wijl hij haastig zijn boekje door bladerde. „Ah, hier is het, wat Sir James Ridley, bij de lijkschouwing vaststelde. „Dosis onge veer niet minder dan 14 gram van het ge wone mengsel waarbij nog 2% gram water- vrij blauwzuur. U begrijpt wat dat zeggen Wil?" „Ja", zei Chitterwick met gefronst voor hoofd. „Dat is een flinke portie. Zeer flink inderdaad. Nu, in ieder geval, moet ik het nog eens nakijken. Het is buitengewoon be langrijk". „Ik begrijp er niets van", zei Judith. „Als wat u zegt zoo is, zou de man vrijuit gaan". „Dat is ook zoo", gaf Chitterwick toe. „Dat is het typische. Anders „Had hij er wel voor gezorgd, dat zij het pas later zou drinken", zei Mouse. „Is dat niet veel waarschijnlijker?" „Ja, gaf Chitterwick bereidwillig toe. „Dat is beslist de eenige verklaring. Het is toch uitgesloten dat hij zou willen dat zij bewusteloos werd, zoolang hij nog in de buurt was. Zonder twijfel had hij haar, op de een of andere manier belet om haar kof fie uit te drinken, totdat hij een geschikte gelegenheid zag om te verdwijnen". „Maar dan is dus uw tweede punt ook niet zoo heel veel waard", zei Judith. „Wij moeten ieder punt angstvallig vast houden, omdat wij zoo heel weinig hebben waarop wij kunnen steunen"; zei Chitter wick. „En dan moeten wij niet vergeten, dat u ons nog iets te vertellen had. Wat was dat?" „Het kijken van juffrouw Sinclair. Ik keek gespannen naar Mouse en u, toen wij in gesprek waren en weet u, ik kan maar niet begrijpen, al zou ik ook nog zoo kort zichtig zijn, waarom zij hem tijdens het onderhoud, zoo aanzag. Ik denk eerder dat juffrouw Sinclair vermoedde, dat die man Lynn niet was. Dit zou er dus op wijzen, dat de man alleen maar probeerde, om voor den majoor door te gaan", mompelde Chit terwick. „Nu ik dacht, dat wij het daar al over eens waren; denk alleen maar even aan het verkeerde telefoontje en de manier waarop men u weglokte. Neen ik vind als er iets vaststaat, dat het dan zeker wel dit is, dat de man voor Lynn wilde doorgaan". Judith was övernerveus, anders had zij niet zoo verontwaardigd gesproken. „Hij zal haar wat vreemd voorgekomen zjjn, dunkt me?" ging zij kalmer voort. „En zijn stem klonk misschien wat ongewoon, want men kan stemmen niet volkomen imi- teeren en daarom keek zij hem zoo aan dachtig aan". „Ik geloof, dat je gelijk hebt Judith", zei Mouse, terwijl hij haar bewonderend aan keek. Chitterwick merkte den blik op en schrok even. Lieve hemel, die jongen is tot over zijn ooren verliefd op haar; nu daar kon niemand zich over verwonderen, want Chitterwick was er heelemaal niet zeker van, dat dit bij hem ook niet het geval was. „Maar ik ben bang, dat dit den rechter niet zal overtuigen", zuchtte Judith. „Alle beetjes helpen", bemoedigde Chit terwick haar. Het was nu over vieren. Chitterwick zag een juffrouw in de buurt van het tafeltje en nam de gelegenheid waar om nog iets te bestellen. Nu bespraken zij wat zij verder zouden doen. Judith wilde haar man in Pentonville bezoeken. De overheid had haar te verstaan gegeven dat zij den majoor zoo vaak zjj wilde mocht opzoeken en Chitter wick had een paar dingen die zij aan haar man moest vragen, voor haar opgeschreven. (Wordt vervolgd). 9

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 5