LAATSTE BERICHTEN Het militaire verkeer onder contrdle Komt er een groote Duitsche aanval op Engeland Prins Bernhard bezoekt de „Kleinbeeld 1939". WEK UW LEVER-GAL 0| Tegengaan van wild en onbesuisd rijden en bestrijding van onnoodig] benzine-verbruik Koopt Rusland Duitsche schepen? De Duitschers vonden een verlaten linie. Een stoutmoedige list van Duitsche tankboot mislukte. Een kleurenfoto van Prinses Beatrix als extra-prijs. „Duitschland is sterker dan 25 jaar geleden' Het eerste luchtgevecht boven Fransch gebied. Zal men de „City of Flint" in de lucht laten vliegen? Geen öorlogsbrood. Belangrijk spoor in den moord te Leidschendam. Naar aanleiding van de instelling van een militaire verkeersbrigade als contröle apparaat van het militaire verkeer en als onderdeel van de militaire Politie, heeft de redactie van De Auto, het officieel orgaan der K.N.A.C., een onderhoud gehad met den Inspecteur van deze politietroepen, den Ko lonel J. Th. Heins, die eenige nadere inlich tingen heeft verschaft omtrent de nieuwe brigade en haar bedoeling, en antwoord heeft gegeven op eenige vragen, welke naar aanleiding van de instelling dezer brigade waren gerezen. De Auto schrijft daarover het volgende: „Er is in de laatste maanden van vele zijden aanmerking gemaakt op de helaas veelvuldig voorkomende gevallen van on verantwoordelijk gedrag van militaire auto mobielbestuurders en motorrijders in het verkeer. De berichten in de dagbladen over de talrijke ongelukken spraken trouwens een duidelijke taal. Daarnaast is, ook niet steeds ten onrech te, geklaagd over het feit, dat eenerzijds aan het burgerautomobielverkeer zware las ten worden opgelegd onder meer door Zondagsverbod en drang tot algemeene zui nigheid met benzine maar anderzijds het militaire gebruik alle perken te buiten gaat. De hoofdzaak van de militaire Verkeers brigade is dan ook een tweeledige: lo. het tegengaan van wild en onbesuisd rijden door militairen. 2o bestrijding van onnoodig benzinever bruik. Aangezien bij de vervulling van deze taak rekening moet worden gehouden met den bescheiden omvang der brigade deze zal uit 24 motoren met zijspan bestaan moest haar optreden centraal worden gere geld. Dat wil zeggen, dat de brigade niet over verschillende provincies zal worden verdeeld, maar in algemeen verband zal op treden. Zij zal daartoe in haar geheel tel kens voor eenige weken in een bepaald ge- biedsgedeelte in ons land haar opvoedende en verkeersregelende taak verrichten. Wel iswaar blijft het mogelijk, dat eenige zij- spancombinaties in zulk een gedeelte nog voor zekeren tijd achterblijven, maar de be doeling is toch, dat de geheele brigade tel kens naar een ander deel van ons land trekt, en aan de plaatselijke politietroepen van het pas bezochte gebied de taak over laat om het werk voort te zetten. De brigade bestaat uit twee secties en el ke sectie bestaat uit drie groepen van vier zjjspancombinaties. De manschappen zijn uit het eigen personeel der politietroepen gekozen, met dien verstande dat daarbij een zoodanige selectie is toegepast, dat men di rect de beschikking zou krijgen over erva ren motorrijders, die verder speciaal voor de brigade konden worden opgeleid. Het materiaal zal bestaan uit 24 B.M.W. 600 c.c. motorrijwielen voorzien van zijspan- wagens van hetzelfde merk. In afwachting van de aflevering van deze motoren ver richt de brigade ter oefening patrouilledien sten per rijwiel. Kolonel Heins heeft den Kapitein E. V. Kengen aangewezen afs Commandant van de brigade. Er dringen zich ten aanzien van de taak der brigade uiteraard verschillende vragen op. Evenmin als elk ander politie-orgaan, kan zij zelf tot bestraffing overgaan en in verband met artikel 37 van de Motor- en Rijwielwet, zal het ook geen zin hebben, dat zij betreffende overtredingen van die wet processen-verbaal opmaakt. Zij kan echter wel van hetgeen op dat gebied wordt ge constateerd rapport uitbrengen bij den on- middellijken chef van den overtreder, die dezen dan disciplinair kan straffen. Dit is minstens zoo belangrijk, want in vele geval len zal de disciplinaire*straf meer uitwer ken dan een kleine geldboete. Veelal heeft ten aanzien van dat artikel 37 een onjuiste meening post gevat. De op perbevelhebber van land- en zeemacht heeft in een aanschrijving over dit artikel duidelijk uiteengezet, dat het zijn bedoeling is, dat ook het militaire vervoer zich zoo veel als mogelijk is en voor zoover de be langen van den dienst zich daartegen niet verzetten, aan de bestaande voorschriften zal houden; onder alle omstandigheden moet dat geschieden op de voorrangswe gen. Kolonel Heins heeft ons nog eens na drukkelijk uiteengezet, dat men genoemd artikel zóó dient te begrijpen, dat door mi litairen in den dienst begane verkeersover tredingen niet strafbaar zijn, zoolang het alleen de overtreding zelf betreft; de mili tair blijft echter strafrechtelijk vervolgbaar voor wat de eventueele gevolgen van der gelijke overtredingen betreft, d.w.z. wan neer daardoor personen worden gedood of gewond." N De correspondent van de „Daily Tele graph" te Kopenhagen schrijft: „Indien men in Duitschland gelooft, dat een aan val aan het Westelijk front zal komen, denkt men toch niet, dat deze op groote schaal zal zijn. De correspondent verneemt, naar hij zegt, uit Berlijn, dat Duitsche mi litaire kringen thans erkennen, dat de weersomstandigheden een aanval op groote schaal op de Maginotlinie vóór het voorjaar onmogelijk maken. Thans valt sneeuw op het geheele gebied tusschen Karpathen en Vogezen, van Modlin in het Oosten tot Belfort in het Westen. Majoor Temperley spreekt in hetzelfde blad een dergelijke meening uit. Hij voegt hier evenwel aan toe, dat het geheel in overeenstemming zou zjjn met de metho den van Hitier, wanneer Engeland als hoofddoel werd uitgekozen, daar de Duit sche propaganda dit land verheven heeft tot de positie van „hoofdvijand". Het is na de jongste verkenningsvluchten boven het gebied van Hull en Grimsby waarschijn lijk, aldus de Engelsche majoor, dat deze zones en een zeker aantal andere havens zullen woirden aangevallen. Volgens den Berlijnschen correspondent van het Deensche blad „Politiken" zou Rus land hebben toegestemd in den aankoop van alle Duitsche koopvaardijschepen, wel ke zich thans in Russische havens bevin den en met het oog op de Britsche blok kade bevreesd zijn uit te varen. Verrassingen in „Niemandsland". Het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede, dat Duitsche verkenningsafdeelingen de DuitschFransche grens hebben over schreden om in het voorterrein van de Ma- ginot-linie verkenningen uit te voeren. Kort achter de grens stietten de troepen op de tweede linie van weerstand van de Franschen, welke evenwel geheel verlaten was. Een kilometer voor het eerste Fransche dorp werd een loopgravensysteem ontdekt, dat niet was voltooid, doch blijkbaar in al lerijl was verlaten. In het dorp werden de eerste huizen voorzichtig betreden, doch geen soldaat en geen inwoner was te zien. In de huizen was alles door elkaar gewor pen. De Duitsche soldaten werden niet door vijandelijk vuur gehinderd. Op den weg naar het tweede dorp vonden de Duitsche troe pen verlaten mitrailleurnesten en onder komens. Overal zag men teekenen van een overhaast ruimen van de stellingen. Het tweede dorp was eveneens volkomen ver laten. Langs een anderen weg gingen de ver kenners terug en ook -hier werd vastge steld, dat de stellingen overhaast waren yer™™' groote hoeveelheden munitie, sta ll helmen en andere uitrustingstukken wa ren achtergelaten. v„na^. Jfen boschrand werd het overschot tuig gevonden,38 geschoten Fransch vlieg- soldatAT^ 00rl°£stuig namen de Duitsche den e?, °TeI ™ede' als dragen kon- Dunt van ^.d keerden zij naar het punt van vertrek terug. teiten aVan de Fransche legerautori- 1® wr#de2!n tocht als volgt: hot a ont °P den beganen grond is SitgesSen ïan d? Patrouilles en voor- kracht^ elementen, dat reeds gisteren achtig aan den dag was getreden, voort- Even stoutmoedig als brutaal is de po ging van een Duitsche tankboot geweest om als wegwijzer en beschermer van een Duit sche onderzeeër te dienen, die op deze wij ze ongemerkt een Engelsche haven wilde binnenvaren. Te juister tijd ontdekte de commandant van een Britsch oorlogsschip, dat tot een escorte behoorde, de list, de tankboot werd buitgemaakt en de duikboot, naar men meent, door dieptebommen tot zinken gebracht. Een konvooi koopvaarders, dat naar een haven aan de Westkust van Engeland voer, bereikte de plek waar de schepen zich vol gens een te voren opgesteld plan zouden splitsen. Men merkte toen een tankboot op, die achteraan kwam. De escorte-comman dant seinde de tankboot de formatie te sluiten, maar het antwoord was onbegrijpe lijk. Nader onderzoek bracht aan het licht, dat de tankboot niet tot het konvooi be hoorde. Het Britsche. oorlogsschip sloot de tankboot in, en toen men aan boord ging, bleek men met een Duitsch Vaartuig te doen te hebben. Intusschen had men de radioberichten van de tankboot opgevangen, welke instruc ties voor een in de nabijheid liggende duik boot bevatten. De duikboot werd juist ach ter de tankboot ontdekt. Blijkbaar was het haar bedoeling achter de tankboot de ha ven binnen te kruipen in de hoop het Scapa Flow-avontuur, toen de Royal Oak tot zin ken werd gebracht, te herhalen. Diepte bommen werden rondom den onderzeeër uitgeworpen. Men neemt aan, dat de Duit- scher gezonken is. Aan boord van de tank boot ging een prijsbemanning, die haar naar de haven bracht. TWAALF DOODEN BIJ MIJNONGELUK IN BELGIë. Naar wordt medegedeeld, is in een Bel gische steenkolenmijn in La Bouverie (na bij Bergen) een ongeluk gebeurd. Men schat het aantal dooden voorloopig op twaalf. gezet. Op de patrouilles en verkenningen volgden overvallen en hinderlagen. Zooals bekend is, heeft het Niemandsland op som mige plaatsen een breedte van verscheidene kilometers. De linies der veldversterkingen die de Fransche weerstandspositie vormen, volgen niet nauwkeurig de grenslijn. Op sommige plaatsen liggen de Fransche loop graven op Duitsch gebied, elders op Fransch. Onder die omstandigheden is het mogelijk, dat op zekere punten de Duit schers er in geslaagd zijn over eenige hon derden meters, zonder op Fransche weer standstellingen te stuiten, op Fransch ge bied door te dringen, evenals Fransche sol daten dorpen bezetten op Duitsch gebied, zooals dat o.m. het geval is aan den Oos telijken rand van het bosch van Warndt. Prins Bernhard heeft hedenmorgen te kwart over negen een bezoek gebracht aan de foto-tentoonstelling „Kleinbeeld '39welke door de Ned Kleinbeeld Ver- eeniging is ingericht in de zalen van ,,Ar- ti" te Amsterdam. Z K. H Prins Bernhard was vergezeld van zijn secretaris, jhr. mr. C. Dedel, en werd ontvangen door de bestuursleden ir H. E W. Wolff en den heer Cnopius Prins Bernhard is zelf een enthousiast fo tograaf en beoefent met ook het publiek bekende goede resultaten de kleinfotogra- fie, zoodat zijn werk zelfs een eereplaats op deze tentoonstelling heeft, in den vorm van vijf door hem gemaakte kleurenop namen van Prinses Beatrix Het valt dus te begrijpen, dat de Prins met meer dan gewone belangstelling deze tentoonstelling heeft bezichtigd. Ten volle kon hij zich vereenigen met het oordeel van de jury, die de zilveren medaille, welke Z.K H, zelf als eereprijs beschikbaar had gesteld, had toegewezen aan mej.. C Perquin te 's-Gravenhage. Ook de toekenning van den eersten prijs had de volle instemming van Prins Bern hard, die vol bewondering was voor de fraaie inzending van den jeugdigen prijs winnaar Relnier J. Meyer en met belang stelling vernam, dat naar aanleiding van het bezoek van den filmacteur Emil Jan- nings een uitnoodiging tot den fotograaf was gericht om naar Berlijn te komen Groote belangstelling toonde de hooge be zoeker in het algemeen voor kinderfoto's, terwijl hij verder groote aandacht wijdde aan tal van technische foto's en aan de kleurenfoto's van zijn geleider, ir. Wolff, die met de nieuwste procédé's de prachtig ste resultaten heeft bereikt. In het zaaltje, waar de opnamen, welke Prins Bernhard van Zijn Dochter maakte, een eereplaats innemen, stond een gehee le batterij persfotografen en filmoperateurs opgesteld, en zij konden het oogenblik vereeuwigen, waarop de vader de foto's van zijn dochter in deze omgeving nog maals critisch bekeek Lachend liet de Prins hen begaan Alvorens de tentoonstelling te verlaten, verklaarde Prins Bernhard. dat hij, hoewel zelf reeds jarenlang kleinbeeld-fotograaf, voor dit bezoek niét had kunnen ver moeden, hoe vele mogelijkheden de klein- beeldfotografie nog bood. Hij vond het werk, dat hij hier gezien had, in het al gemeen prachtig en het had zijn verwach tingen verre overtroffen Toen de Prins hoorde, dat de publieke belangstelling voor de tentoonstelling zeer groot is, verklaarde hij, voor den vijfdui zendsten bezoeker een der vijf hier ge ëxposeerde door hem zelf vervaardigde origineele kleurenfoto's van Prinses Bea trix beschikbaar te willen stellen. t Het DNB meldt uit Berlijn: De opper bevelhebber van het Duitsche leger, gene raal Von Brauchitsch, heeft een vertegen woordiger van het tijdschrift „Freude und Arbeit" een interview toegestaan. Hij heeft hierin o;a. gezegd, dat Duitschland thans militair werkelijk sterker is dan 25 jaar geleden. Dit geldt zoowel voor de bewapening, als voor het nut, dat wordt getrokken uit de weerkracht van het ge heele volk. De samenstelling van het le ger, welke is opgebouwd op de ervaringen, welke gedurende den wereldoorlog zijn op gedaan, heeft i n Polen bewezen uitste kend te zijn De bouw van den „West- wal", de sterkste vesting ter wereld, heeft het mogelijk gemaakt het Poolsche leger in korten tijd te vernietigen, zonder dat het, zooals in 1914, noodig was de krach ten te versplinteren aan verschillende fronten. Thans is men in den rug gedekt en kan men zonder het gevaar van een oorlog, op twee fronten de verdere ont wikkeling rustig tegemoet zien. Een herhaling van de uithongering is om twee redenen niet mogelijk, zoo ging Von Brauchitsch voort. Duitschland is niet, zooals in 1914-1918 van alle zijden in gesloten; het kan den handel met Oost en Zuidoost-Europa voortzetten en uit breiden Bovendien beschikt het over groo te voorraden, in het bijzonder van graan. De Britsche economische oorlogvoering zal wederom de neutrale staten zwaar treffen. Duitschland (zal zijn best doen door leveringen hun lijden te lenigen, doch het' is noodig, dat de neutralen krachtig zichzelf helpen. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede, dat de Britsche gevechtsvlieg tuigen in Frankrijk Maandag voor het eerst de gelegenheid hebben gehad boven Fransch gebied den strijd met Duitsche bombardementsvliegtuigen aan te binden. Een Duitsch toestel werd neergeschoten, een tweede verwijderde zich. Havas meldt uit Washington: Van wel ingelichte zijde wordt vernomen, dat de re geering van de Ver. Staten haar ambassa deurs te Londen en Berlijn opdracht heeft gegeven mededeeling te doen aan de re geeringen, waarbij zij geaccrediteerd zijn, van de ongerustheid, welke de regeering te Washington ondervindt over de bemanning van het Amerikaansche s.s. „City of Flint", dat thans in Duitsche handen is, en deze regeeringen te vragen, dat zij alle voor zorgsmaatregelen nemen om te voorkomen, dat de Amerikaansche bemanning in ge vaar zal komen. Deze stap wordt gemotiveerd, naar ver luidt, door de vrees, dat of wel de Duitsche prijsbemanning het schip in de lucht zal laten vliegen, liever dan het eventueel uit te leveren aan de Britsche patrouille-vaar tuigen, of wel de Britsche oorlogsbodems het schip zullen treffen bjj een eventueel gevecht met de begeleidende Duitsche oor. logsschepen. Een geweldige brand verwoestte op Coney Island (New-York) drie huizenblokken. De schade wordt op meer dan 200.000 dollar geraamd. Een luchtfoto op het oogenblik, dat het vuur in al zijn hevigheid woedde. En evenmin distributie van brood. Naar net „Aig Hdbl.van gewoonlijk welingelichte zijde verneemt is er geen sprake van, dat de samenstelling van ons dagelijksch broed voorloop'g zou veran deren, of dat men tot het zoogenaamde .oorlogsbrood zou overgaan Evenmin wordt op het oogenblik aan distributie van brood gedacht Slechts in dien het in de toekomst zou blijken, dat men brood als veevoeder zou gaan ge bruiken, zou aldus onze zegslieden een distributiemaatregel overwogen kun nen worden. IN DEN TREIN THANS OOK RETOURBILJETTEN TE KOOP. Naar het „Vaderland" verneemt, is het aantal gunstige reizigersbepalingen weer met één uitgebreid. Tot dusver kon de rei ziger, die zonder plaatsbewijs in den trein stapte, met kennisgeving van den conduc teur, slechts een enkele reis in den trein koopen Thans, met ingang van 1 Nov. zal hij een retourbiljet kunnen koopen. Ook als hij wil doorreizen, verder dan zijn plaatsbewijs geldig is, zal de reiziger zich in den trein van een retourbiljet kunnen voorzien. Zelfs zal hij desgewenscht ook een avondretour kunnen nemen. Een korporaalsuniform in een sloot gevonden. Arbeiders, die aan den grooten rijksver keersweg Den HaagUtrecht onder Bleis- wijk aan het werk waren, hebben Zaterdag een zeer belangrijke vondst gedaan, waar zij in het begin evenwel niet voldoende aandacht aan hebben geschonken. Tijdens hun werkzaamheden hebben zij nl. uTt een sloot een vrijwel complete korporaalsuni form gehaald, die zij aan den kant hebben gegooid, omdat zij de belangrijkheid van deze vondst toen nog niet inzagen. In den loop van den volgenden daag is het bericht van deze vondst geleidelijk in het dorp doorgedrongen en kwam ook ter kennis van de politie te Zoetermeer. Deze waar schuwde onmiddellijk de politie te Leid schendam, die het onderzoek leidt, en den rechter-commissaris in Den Haag. Zoo werd Maandagochtend ter plaatse de gevonden uniform bezichtigd. Zij werd onder meer vertoond aan de huishoudster van den ver moorden veekoopman en haar vader, die nog met den moordenaar hebben gespro ken. Beide laatsten herkenden met zeer groo te waarschijnlijkheid het kleedingstuk als datgene, wat de moordenaar moet hebben gedragen. Men heeft de jas en de tuniek van den uniform gevonden alsmede een stel puttees, echter niet een kepi, waarnaar men nog geruimen tijd heeft gedregd, tot nu toe evenwel zonder resultaat. Uiteraard is de uniform ook ter beschik king gesteld van den militairen politiedes kundige, die hierover natuurlijk belang rijke aanwijzingen kan geven. Het is nog niet komen vast te staan of zich bloedvlek ken op de uniform bevinden. en u zult 's morgens uit bed springengi gereed om bergen te verzetten. SfK lederen dag moet uw lever een liter levert' gal ln uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, ver- teert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u *let alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lap middelen. U moet CARTER'S LEVER-PIL LETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de lever-gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. (Ingez. Med.) GEESTELIJKE VERZORGING DER BURGERLIJKE BEVOLKING BIJ EVACUATIE. De regeeringspersdienst meldt: De minister van binnenlandsche "zaken heeft prof dr. J R Slotemaker de Bruine verzocht zich in verbinding te stellen met de kerkgenootschappen, teneinde te ver krijgen, dat een vertegenwoordiger wordt aangewezen, om de regeering van voorlich ting te dienen met betrekking tot de gees telijke verzorging der burgerbevolking in geval van evacuatie* Prof. Slotemaker de Bruine heeft zich voorshands gewend tot de drie grootste kerkgenootschappen Voor de Nederlandsch-Hervormde kerk zal als zoodanig optreden prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine zelf, voor de roomseh-katholieke kerk rector W. A. E. Bokeloh te 's Gravenhage en voor de gereformeerde kerken dr. J. J. C. van Dijk, eveneens te 's-Gravenhage. V olksgezondheid. Voorts heeft de minister van binnen landsche zaken aan de commissie burgerbe volking toegevoegd een sub-commissie, waaraan wordt opgedragen de commissie van voorlichting te dienen met betrekking tot de aangelegenheden inzake de volks gezondheid In deze sub-commissies zijn benoemd: tot voorzitter: dr. C. van den Berg, directeur-generaal van de volksge zondheid; tot secretaris: dr. ir. H. G. van Beusekom, inspecteur van de volkshuisves ting in algemeenen dienst; tot leden: H. Bakker, luitenant-generaal b.d., dr. C. Banning, geneeskundig hoofdinspecteur van de volksgezondheid, J. F. F. Götz, di recteur van het bureau afvoer burgerbe volking, dr. mr. W. Schuurmans Stekho ven, reserve dirigeerend officier van ge zondheid 3e klasse DOODELIJK GEWOND DOOR VALLENDEN MAST. Gisteren is op het binnenschip „Jansje", schipper D. T. van der Starre, dat aan de Gelderschekade te Rotterdam ligt, een noodlottig ongeluk gebeurd. De 43-jarige losse werkman W. Rinck was bezig met de bediening van een lier, toen een staal draad brak, waaraan de mast was beves tigd. De mast viel om en Rinck kreeg het zware gevaarte op het hoofd Ernstig ge wond werd het slachtoffer naar het zie kenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar hij gisteren nog is overleden. VIJF FINSCHE ZEELIEDEN VERMIST. Over vijf leden der bemanning van het op de Noordzee gezonken Finsche ss Ju no" verkeert men nog in het onzekere. De bemanning van het schip bestond uit 26 koppen, van wie 21 aan land zijn gezet. Een hunner is inmiddels gestorven. Gisteren zijn te Withernsea aan de En gelsche. Oostkust vier 'sloepen en een aanzienlijke hoeveelheid wrakhout aange spoeld. Men vermoedt, dat dit alles af komstig is van de „Juno".

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 3