MijnhardÉjes STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE SPORTNIEUWS MIDDELBURG tegen Hoofdpijn, Kiespijn, Migraine (Ingez. Med.) RECHTSZAKEN KASTEELHEER SCHOOT ZIJN VROUW NEER. De Maastrichtsche rechtbank veroordeelt hem tol drie jaar gevangenisstraf. EEN MAAND GEVANGENISSTRAF VOOR OPLICHTING VAN DEN „STEUN". VLISSINGEN WALCHEREN ZUID-BEVELAND Z. VLAANDEREN W.D. VAN DE BELGISCHE KUST. DE OPGRAVINGEN TE DAMME, De duinen van De Pannen, Het Zwin, ggjgp Visigerkloven II UftOL^neest ze vlug (Ingez. Med.) INGEZONDEN STUKKEN TIJDELIJK LEERAAR. B. en W. deelen den Raad mede, dat de heer J. H. Koers, leeraar in de lichamelijke oefening aan het gymnasium wegens mobi lisatie in militairen dienst is geroepen. Het College van Curatoren heeft gegadigden op geroepen vpor een tijdelijk leerkracht, waarvoor zich 23 sollicitanten hebben aan gemeld. B. en W. bieden den Raad de vol gende aanbeveling aan voor de aanstelling van een leeraar in de 1. o. voor den vérde ren duur der afwezigheid van den heer Koers, doch uiterlijk voor den tijd van een jaar: 1. D. J. Schallenberg te Assen en 2. W. Fonds te Rotterdam. COMMISSIE VAN ADVIES INZAKE DE LEVENSMIDDELEN VOORZIENING. Gisterenmiddag heeft de burgemeester, mr. dr. J. van Walré de Bordes de Commis sie van advies voor de levensmiddelenvoor ziening geïnstalleerd. Met den burgemees ter- als voorzitter, hebben in die commissie zitting baronesse Van der Feltzgeb. De Vries van Doesburgh; mevrouw Van der Lelygeb. Vergoes Houwens, mevrouw Paulgeb. Butler en de heeren L. Leijdes- dorff, J. P. Maljérs, Chr. J. de Wolff en de directeur van het distributiebedrijf, de heer H. P. Staal. De burgemeester heeft de dames en hee ren toegesproken en hun dank gebracht voor hun bereidwilligheid om zitting te ne men in deze door de omstandigheden noo- dige commissie van advies. De heer Staal heeft de leden der com missie een uiteenzetting gegeven van de or ganisatie der levensmiddelenvoorziening. Besloten is dat de Commissie eenmaal per maand zal samenkomen tot het bespreken van aangelegenheid in verband met de distributie en indien dit noodig is ook bin nen den tijd van een maand. DRINKEBROERS. Zaterdagavond laat trof een majoor der Rijksveldwacht op den Tramsingel een man liggend op de tramrails aan. Hij bleek veel te veel aan Bacchus te hebben geofferd en is door den politieman aangehouden. Eerst met hulp van een burger, later vervangen door een agent van politie, is de dronken man, een Souburger naar het politiebureau overgebracht. Niet ver van de plaats, waar de man ge vonden was, lag Zondagavond een tweede liefhebber van sterken drank, nu 'n Mid delburger, in een boschje ook niet ver van de rails bij de Langeviele Buitenbrug. De ze man werd gevonden door burgers en is naar zijn woning overgebracht. Beide drinkebroers hebben zich aan groote gevaren bloot gesteld-en mogen van geluk spreken, dat de laatste tram beide keeren voorbij was. Op 11 Juni j.l. schoot de 61-jarige eigenaar van het kasteel Vaeshartelt bij Meerssen (L.na een heftige woordenwis seling, zijn 42-jarige echtgenoote dood. Op 16 October j.l. diende deze zaak voor de rechtbank te Maastricht. Den kasteel heer was primair doodslag, subsidair zware mishandeling, den dood tengevolge hebben de, ten la'ste gelegd. Tijdens een gedeelte van het getuigenverhoor en tijdens het plei dooi van den verdediger, mr. R. von. Gel- dern, had de president van de rechtbank gelast de deuren te sluiten. Dr. A. Janssen, psychiator te Venray, had yerdachte gedurende zijn verblijf in het huis van bewaring onderzocht en vermin derde toerekeningsvatbaarheid geconsta teerd. Verdachte heeft voor de rechtbank be kend, het vuurwapen bij zich te hebben' ge stoken, alleen om zijn vrouw schrik aan te gaan, teneinde haar te dwingen, hem ver giffenis te vragen. Met ..nadruk verklaarde hij evenwel, dat het nooit zijn oedoeling was geweest haar te dooden, Verdachte meende namelijk bewijzen te hebben, dat zij hem, gedurende een verblijf in Zwitserland, ontrouw was geweest. De officier van justitie had, verschillende verzachtende omstandigheden in aanmer king nemende, een gevangenisstraf voor den tijd van vijf jaar geëischt. Gisteren wees de rechtbank vonnis e% veroordeelde verdachte wegens doodslag tot drie jaar gevangenisstraf. Een Amsterdamsch werklooze, die steun- trok en werkte, is gisteren tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. De verdachte zelf was niet verschenen voor den politierechter. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de man in totaal buiten zijn steun om een be drag van 142 had ontvangen, waarvan hij slechts 35 had opgegeven, zoodat hij den steun voor een bedrag van 107 had bena deeld. Dit geld had hij verdiend bij een koopman in jutezakken. Verdachte had zelf de loonbriefjes ingevuld en voor zichzelf daarbij een dubbel stel gemaakt, Een stel voor de boekhouding van den koopman en een stel, dat eveneens door den koopman werd onderteekend, voor Maatschappelijke Steun. Het eerste stel wees een bedrag van 142 aan, het tweede stel 35. Het feit, dat de koopman aan deze fraude had medege werkt, deed den rechter voor den getuige zeer onaangename dingen zeggen. LOODSWEZEN. Met ingang van 1 November a.s. wordt de te Antwerpen gedetacheerde binnenloods J. A. Korteweg teruggeplaatst te Vlissin gen. Geslaagd. Bij het aan de Wilhelminaschool te Heer len afgenomen examen voor kraamver pleegster slaagde onze stadgenoote mej. W. Ceulen. Geslaagd voor het examen voor het politiediploma van den alg. Ned. politiebond de heer G. Lasseke alhier. De heer J. Rejjnhoud, onderwijzer aan de christelijke school Wagenaarstraat, is te Utrecht geslaagd voor het diploma Chris telijk Volksonderwijs. EEN KOLOSSALE VERBETERING. Niettegenstaande de vele en aanhoudende regens der laatste dagen is er op het plat teland van Walcheren niet veel narigheid ontstaan. Dank zij de groote verbeteringen, welke de Polder Walcheren in de laatste jaren heeft doen aanbrengen in het vlugge afvoe ren van het hemelwater door het verbree- den en uitdiepen van watergangen en sloo- ten, en niet het minst door het spuien met electrische gemalen, blijven het bouwland en zelfs ook de meer laag liggende weiden bevrijd van overstrooming. Het is nog zooveel jaren niet geleden, dat de toestand reeds in het najaar anders was. Bij overvloedigen regen stonden vaak groote gedeelten van de mangel- en de bie tenakkers blank. Van vele eilanden staken de hoogst gelegen deelen als eilandjes bo ven het water uit, zoodat het vee naar den stal moest worden gehaald. Verder stonden de laag gelegen landswe- gen zoo goed als onder water. Als zij be reden moesten worden om de laatste veld vruchten van den akker te halen, werden zij ware modderpoelen. De landbouwers, die tegen de electrische gemalen waren, zullen zeker nu toch wel tot andere gedachten zijn gekomen en het bestuur van den Polder Walcheren moeten prijzen voor hetgeen dit college gedaan heeft voor een snellen afvoer van het over tollige water. RITTHEM. Gisternamiddag heeft de bur gemeester op het gemeentehuis een com missie geïnstalleerd om een inzameling bij al de ingezetenen te houden ten behoeve van het „Algemeen Steuncomité 1939". De commissie bestaat uit de heeren P. Daniël- se,* voorzitter, ds. H. Bartlema, secretaris- penningmeester; W. Boogaard, J. Cevaal, N. de Pagter, J. Poppe en B. J. de Meij. VEERE. Tijdens de week van 23 tot 28 October hebben gedurende een vischweek van 5 dagen 21 garnalenvisschers op toer beurt 3954 kg consumptiegarnalen alhier aangevoerd. VEERE. Maandag vergaderde de land- bouwvereeniging „Samenwerking" van Veere en omstreken onder voorzitterschap van den heer J. Lampert. In zijn openings woord heette de voorz. ir. J. Versteeg, plaatsvervangend secretaris der ZLM, en den heer M. Kleinepier, secretaris van den kring Walcheren, welkom. Spr. zeide, dat de landbouw wel moeilijke tijden is tege moet gegaan en dat volgens zijn meening deszelfs bestaan in het gedrang komt. Zonder de organisaties te raadplegen heeft de minister maatregelen getroffen, die te eenenmale onvoldoende zijn. Er moest een landbouw-ministerie komen, dat geen aan hangwagen is van de industrie. Aan den anderen kant hebben wij de plicht ons zooveel mogelijk in te spannen in het be lang van het publiek, dus willen wij ook, dat men onze belangen ter harte neemt. Spr. laakte het feit, dat de eigen produc tie moet worden afgestaan, waarvoor men van alles en nog wat terugkrijgt. Het platteland wordt zoodoende in den hoek gedrongen, hetgeen niet is, zooals het be hoort te zijn. Spr. eindigde met nogmaals naar voren te brengen, dat het de plicht van den landbouw is, vooral nu, krachtig mede te werken aan het volksbestaan, doch daartegenover staat, dat de land bouw dan ook zijn deel van de welvaart mag vergen. Ingekomen waren berichten van dei?1 te houden ploegwedstrijd, van het niet kun nen doorgaan van den fokveedag, weshal ve de organisatie advies vraagt omtrent de verleende' subsidie, die staande de ver gadering voor later bestemd werd, en nopens de door de ZLM. te houden cursus sen. Met groote meerderheid van stemmen werd de heer D. Gideonse herkozen in het bestuur der afdeeling Tot leden der com missie voor het nazien der rekening 1939 werden benoemd de heeren A. W. S. van Nieuwenhuijzen en D. Kasse Wzn. Hierna het woord verkrijgende behan delde ir. J. Versteeg in een rede de vraag „Wordt de arbeid van den boer voldoen de beloond?" Spr. kwam tot een negatie ve conclusie en behandelde enkele ver schilpunten door naar voren te brengen., dat de landbouw organisch, de industrie mechanisch is, waarin de kern van beide takken van het volksbestaan ligt. Eerst genoemde is beperkt in zijn productie, on dervindt veel zwaardere lasten inzake slijtage aan werktuigen, de verzorging der arbeidsmiddelen (b.v. paarden) is veel in- dividueeler, het kapitaal rouleert veel langzamer enz. Wat het werk van den boer betreft, deze arbeidt veel langer en vaak onder moeilijker omstandigheden; zijn werk is veel meer gebonden aan na tuurwetten; door elkaar genomen heeft hij meer vakkennis noodig dan een fa- Met dat al maakte het de schuld van den werklooze niet minder. De officier van ju stitie eischte een gevangenisstraf van een maand en het vonnis luidde conform den eisch. De koopman komt straks weer aan de beurt, maar niet als getuige! brieksarbeiderzijn lichamelijke arbeid is zwaarder. Samenvattend kwam spreker tot de conclusie, dat de arbeid van den boer op een zedelijk veel hooger peil staat dan die in de nijverheidsvakken, het geen vooral nu met den oorlog en de las ten der voedselvoorziening duidelijker dan ooit naar voren komt. Z\jn loon is echter •naar evenredigheid veel minder. Spr noemde enkele statistische gegevens op, waaruit bleek, dat het netto bedrijf-resui- taat van gemengde bedrijven, zooals hier, tusschen 1020 ha groot, 500 tot 990 bedroeg, hetgeen niet zuiver in geld werd geïnd, want de huren en eigen verbruik zijn hierin verdisconteerd. De cijfers zijn van de jaren 19331937. Hieruit volgt, eindigde spr dat er van een redelijke be looning van den arbeid van den boer of boerenknecht geen sprake is en niet zijn zal, voordat de regeèring voldoehde haar oud standpunt inzak» steun prijs geeft. Spr. wekte iedereen op zijn organisatie krachtig te blijven steunen en beantwoord de nog verschillende vragen hem uit de vergadering gesteld. De heer Lampert sloot zich bij deze opwekking met enkele woorden aan en dankte den heer Versteeg voor zijn duidelijke uiteenzetting HANSWEERT. Het zeemotorschip Reze toebehoorende aan den heer van Maaren alhier is naar Zweden verkocht. Hier is aangekomen het zuigerschip Holland, dat is begonnen met de werkzaam heden om de lading kolen van de vorig jaar December nabij Bath gezonken „Atlan- tide" te bergen. Bijencursus. SCHOONDIJKE. Op initiatief van de landbouwcursus-commissie in W.-Zeeuwsch- Vlaanderen werd dit jaar, in samenwer king met de vereeniging van bijenteelt in Nederland, een cursus in bfjenleer gege ven. Zaterdag jl. werden aan de geslaag den de diplomafs uitgereikt in hotel Ro- sevelt alhier. De voorzitter der commissie, de heer J. Ie Qlerck opende de bijeen komst en zette het nut van een goede bij enstand nader uiteen. Daar in Nederland nog eenige honderdduizenden bijenvolken te weinig zijn, in verband met de bestui ving van vruchtboomen en zaadgewassen, achtte spr. het een goed werk om door het geven van cursussen de belangstelling voor het bijenhouden aan te moedigen Moge het direct nut van het bijenhouden niet groot zijn, van onschatbaar voordeel is het indirect voordeel dat het houden van bijen ons geeft. Aan de cursus werd door twintig im kers deelgenomen. Vfjf hunner behaalden het diploma met aanteekenng, negen ver wierven het diploma voldoende, terwijl aan zes deelnemers geen diploma kon worden uitgereikt. Leeraar van de cur sus was de heer ,jS t. van Horn; de theoretische lessen werden gegeven in het hotel Rosevelt de practische aan den bjjenstand van den heer A. P. Haartsen te Sehoondijkel Door de cursisten werd den leeraar een blijvend aandenken aangeboden. (Eigencorrespondentie.) Reeds vroeger werd in deze rubriek me- dedeeling gedaan, dat men te Damme tusschen Sluis en Brugge opgravingen be gonnen was, in het bijzonder achter het Stadhuis aldaar, in de hoop e» belangrijke overblijfselen uit oude tijden te vinden. Men denkt dat er resten zijn van de ge zonken schepen, tijdens den Fransch-Engel- schen zeeslag in 1213. Er zijn personen, die denken dat deze opgravingen zullen leiden tot belangrijke ontdekkingen. Op de bin nenplaats van het stadhuis heeft men tot dusver wel oude potten en ander tuig opge haald, en ook oude fundamenten blootge legd, maar goud of zilver werd niet aange troffenTot dus ver. Misschien dan la ter? In sommige bevoegde kringen staat men nog al sceptisch tegenover dat: „tot dus ver". De heer Ant. De Smedt, Bibliotheka- ris van de Kon. Bibliotheek te Brussel, ver klaarde bijv.: Te Damme zelf zal men tus schen het Stadhuis en de buitenwallen niets vinden. De grond ié er te dikwerf omge woeld, tijdens de verschillende vestingwer ken, die er zijn uitgevoerd. De westelijke oever van het Zwin is vernield door het graven van het kanaal Damme-Sluis naar zee tusschen 1550 en 1560. Blijft dan de Oostelijke oever langs de tegenwoordige grens der gemeenten Damme en Oostkerke, tusschen de buitenvestingen van Damme en het kanaal, waar het mogelijk is dat men iets vindt. Maar ik twijfel er ten zeerste aan dat er nog iets belangrijks zal aange troffen wordende gezonken schepen waren in hout en alles wat er na den grooten brand van zal overgebleven zijn, zal ver zameld zijn door de officieren van den Graaf van Vlaanderen, Ferrand van Por tugal en ten zijnen profijte verkocht krach tens het recht op de wrakken. Het oordeel van dezen deskundige is na tuurlijk niet te onderschatten, maar evenwel, nochtans en desalniettemin zegt men te Damme: men kan nooit we ten. Wie weet geldt ook hier: wie zoekt, die vindt. Onlangs richtte de Belgische Staat een Dienst van Toerisme in. Die dienst heeft de afmetingen van een Ministerieel Departe ment aangenomen. Hetgeen zeggen wil, hij is een nieuwe kleine Staat in den grooten Staat. Ongetwijfeld' heeft de oorlog, dié slechts enkele weken na de stichting is uitgebro ken, alle werking verlamd, zooal niet on- O VOETBAL. WEDSTRIJDPROGRAMMA ZVB. Zaterdag: Vlissingen ARCV; Middel burg BWalcheren. Zondag: Adspiranten: De ZeeuwenMid delburg A; RCSVlissingen B. Afd. A: Middelburg 3HKC 2. Afd. B: Walcheren 3Zeelandia 3. Afd. C: RiaHoek, Axel 2—Hontenisse 2; Tern. Boys 2Hontenisse 1; Hulst— SVO. Afd. D: Oostburg 2Aardenburg 2; Schoondijke 2Sluis; GroedePhilippine GYMNASTIEK. NATIONALE VAARDIGHEIDSPROEYEN VAN HET K N.GiV. VOOR DE NEDERLANDSCHE JEUGD. „Achilles" de eerste vereeniging van de „Zebrzp welke aan de proeven deelneemt. Zaterdag 4 November a.s. zal des avonds i.n het gymnastieklokaal aan de Groen markt te Middelburg het gymnastische ge deelte woren afgenomen van de Nationale Vaardigheidsproeven voor alzijdige licha melijke geoefendheid der Nederlansche Jeugd van het K.N.G.V Aan deze proeven zullen 13 meisjes en 12 jongens zich onderwérpen, die allen met succes reeds het athletische gedeelte hebben afgelegd. Aan hen, die alle onderdeelen met „vol doende" resultaat hebben afgelegd, wor den een fraai naationaal diploma voor alzij dige lichamelijke geoefendheid, benevens een prachtig draag-insigne van het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond uitgereikt. Van den Zeeuwsch Brabantschen Turn kring is de Gymnastiekver. „Achilles" te Middelburg de eerste vereeniging die aan de Nationale Jeugd Vaardigheidsproeven deelneemt. De eischen voor meisjes zijn: 1215 jaar: Lenigheidsoefening, Brug, Ringen, Paard of Bok, 80 m hardloopen verspringen m.a., Hoogspringen m a. Hand- balwerpen en 10 km marsch. 1618 jaar: Lenigheidsoefening, .Brug, Ringen, Paard of Bokspr., 100 m hardloo pen, Verspringen m.a., Hoogspringen m a., Handbalwerpen en 15 km marsch. De eischen voor jongens zijn: 1215 jaar: Lenigheidsoefening, Brug, Rek, Ringen, Paard of Bokspr., 100 m hardloopen, Verspringen m.aHoogsprin gen m.a, Handbalwerpen, 10 km marsch en 2 x 3 m klimmen in touw oï paal. 1618 jaar: Lenigheidsoefening, Brug, Rek, Ringen,. Paardsprklimmen 2x5 m schoolslag, 100 m hardloopen, Versprin gen m.a., Hoogspringen m a., Handbalwer pen en 15 km marsch. DE OLYMPISCHE BEKER. De door wijlen baron Pierre de Couber- tin in 1906 geschonken Olympische beker, welke elk jaar toegekend wordt aan den bond, de vereeniging of het lichaam, dat zich het meest voor de sport verdienstelijk heeft gemaakt, is voor het jaar 1939 aan 't Zweedsche Sport Verbond toegewezen. Ne derland heeft den Olympischen beker een maal in bezit gehad, n.l. in 1917, toen de Nederlandsche Voetbal Bond met dezen beker werd onderscheiden. mogelijk gemaakt. Wie denkt er nu nog aan toerisme. De oorlog echter zal niet eeuwig duren; eens toch komt alles weer terug tot zijn recht. Maar inmiddels kan veel verwoest zijn. De vraag is nu maar of wij, zonder nood zaak voor de landsverdediging, aan die ver woesting moeten meedoen. Wanneer wij onze ongeveer zestig kilo meter lange zeekust overschouwen, dan be merken wij dat, op enkele kleine stukjes na, gansch deze kust is bebouwd door vil la's en hotels. Men noemt dat in Nederland karakteristiek: lintbouw. En is er ergens aan „lintbouw" gedaan, dan wel het ergste en het ergerlijkste aan de Belgische kust. Maar de straf komt op de zonde de ondervinding der laatste jaren heeft nu ook al wel bewezen, dat wij met die villa's en hotels te ver zijn gegaan. Er is overproduc tie. Slechte zakengang aan de kust was er het gevolg van. Feitelijk zijn nog slechts de twee uiter sten van onze kust gaaf. Tegen Nederland het Zwinlandschap en tegen de Fransche grens dat van De Panne. Als we denken hoe bijv. de wel niet diepe maar zeer mooie duinen tusschen Knokke en Duinbergen (Heist) gewoon zijn afge graven, hoe daar nog maar een paar jaren geleden dag in dag uit tientallen zandkar- retjes reden, om het schoon dat de natuur ons ter verzorging had geschonken, te ver woesten en te vervlakken, overloopt ons nog een kriewel van ergernis. Wat trekt een bouwspeculant, een materialist (menig maal synoniemen) zich van natuurschoon aan, als hij denkt een paar duizend frank te kunnen binnengiefen? En de Staat liet maar begaan Tot hiertoe kon de hebzucht der men- schen echter geen vasten voet krijgen in de twee hooger genoemde streken: Het Zwin en De Panne. Twee groote families hielden daar de wacht, hadden halt geroe pen aan de „civilisatie". Aan Het Zwin was het de familie Lippens; in De Panne de fa milie Calmeyn. Dat heeft vele jaren zoo geduurd. Maar thans schijnt de kaart te zullen keeren. Het Zwin bleek de twee laatste jaren reeds bedreigd. Plannen bestonden om door het geen nog van dezen ouden zee-arm rest, een groote verkeersweg te trekken, die tot op Nederlandsch gebied zou loopen. Verka veling der omliggende gronden zou er op volgen. Door wat wij-zelf en ook anderen in dit blad hierover reeds vroeger schreven, kun nen de lezers op de hoogte zijn. Het gevaar voor Het Zwin kan nu wel als geweken worden beschouwd. De fami lie Lippens stichtte zelfs een - vereeniging; die tot doel heeft te waken -voor het nar tuurmonument, dat Het Zwin in-werkelijk heid is. Schijnt aan dien uithoek onzer kust een FINLAND EN DE OLYMPISCHE SPELEN VAN 1940. Finland gaat met de organisatie door Het is bekend, dat Finland nog steeds vurig hoopt, dat de Olympische Spelen het volgend jaar zullen kunnen worden gevierd. Het organisatie comité zal zeker niet vóór 1 Mei 1940 een beslissing nemen, of Fin land, gezien de politieke omstandigheden, eventueel van de spelen afziet. In verband met bovenstaande heeft de president van het Internationale Olympi sche Comité, graaf de Bailllet Latour, ver klaard, dat de berichten, volgens welke de spelen in 1940 niet te Helsinki zouden plaats vinden, voorbarig moeten worden genoemd. Volgens de laatste berichten gaat Finland met de organisatie der wedstrijden door. De Baillet Latour verklaarde nog, dat Amerika hem getelegrafeerd had om de Spelen in de Vereenigde Staten te doen plaats vinden, indien Helsinki van de orga nisatie afstand zou doen. In dat geval zou den de spelen waarschijnlijk te De troit worden gehouden met de deelneming van Amerikanen, Japanneezen, Scandina vische athleten en andere vertegenwoordi gers van neutrale landen. ■Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. EEN MOTIVEERING. Mijnheer de Redacteur! Mag ik U de opname in Uw blad verzoe ken van een kleine opmerking naar aanlei ding van een artikel in de Middelburgsche Courant van 28 October j.l. onder den titel: „Burgemeester Zandee gaat heen". Daarin zegt uw verslaggever, dat ondergeteekende in de laatste raadsvergadering radicaal om zwaaide en den burgemeester alleen liet staan, hoewel het een voorstel van B. en W. betrof. Het geval deed zich voor bij de begroo- tingsbehandeling van 1940, die niet sluitend was te krijgen, zonder belastingverhooging. Daarom was door B. en W. o.a. voorgesteld, 10 opcenten meer op de personeele belas ting te heffen. Nadat evenwel door de C.H.- fractie was voorgesteld, de rijksregeling bij de steunverleening te volgen, en eveneens den post voor luchtbescherming aanzienlijk te verhoogen, voorstellen, waar ik tegen stemde, doch die niettemin een meerderheid behaalden, meende ik, dat bij de daardoor gewijzigde cijfers, nu het verdere deel van het oppositievoorstel, n.l. het overgaan van de gemeente tot de 3e klasse, in de lijn lag. Dit laatste zou zooveel meer opleve ren dan de daarbij te vervallen 10 opcenten op de personeele belasting, zoodat hieruit de meerdere uitgaven ruimschoots konden worden bestreden en de post „onvoorzien" dus onaangetast bleef, of zelfs versterkt werd, hetgeen ik in dezen onberekenbaren tijd, zeer gewenscht achtte. Gaarne laat ik het dan ook aan het oor deel der lezers, of het bij wijziging der om standigheden, van minder beleid getuigt, zich daarnaar te richten, dan halsstarrig aan een tevoren gevormde meening vast te houden. Kloetige, 28 October 1939. W. N. wan Liere, wethouder. bevredigende oplossing te zijn gevonden, des te bedenkelijker ziet het er thans uit aan dien anderen uithoek, aan De Pan ne. Daar liggen nog een 650 hectaren duin en bosch gaaf. Zij vormen het prachtigste plekje onzer kust. Het is bekend dat Ko ning Leopold zich persoonlijk voor het land schap interesseerde; er zijn ettelijke hecta ren op zijn last aangekocht, niet alleen om daar t.z.t. een landhuis op te doen bouwen, maar ook met het doel bij te dragen tot het behoud van het natuurmonument. Van meet af echter heeft Brussel de za ken bedorven. Slecht voorgelicht, ging de Kon. Commissie voor het behoud van mo numenten, er toe over twee honderd hectare onder bescherming te stellen. Het geen zeggen wil, dat zij de overige vier honderd hectare ten prooi der grond-spe culanten wierp. Toen de heer De Man Minister van Fi- nantiën was, zou hij het zaakje eens op knappen. Dertig millioen werden door hem beschikbaar gesteld om de bosschen en dui nen van De Panne aan te koopen. Minister De Man werd minister af, de dertig millioen werden niet gebruikt, (ten zij voor wat anders) en meteen was het lot van De Panne bezegeld. De grondig werkende grondspeculanten kregen gemakkelijk spel. En nu is een Maatschappij gesticht, de „Société des du- nes du Littoral Beige, Westhoek". Zoo als dit -met de meeste bouwmaatschappijen, welke aan onze kust werken het geval is, heeft ook deze onderneming haar zetel te Brussel. Haar doel is, volgens haar statuten: het in waarde brengen der gronden van De Panne; aanleggen van straten, bouwen van villa's, hotels, enz. verkoop van terreinen tot bouwgrond. Wie tot hiertoe nog eenige hoop had, weet het nu. Ook met dezen uithoek onzer kust loopt het nu naar het einde. België verkwanselt zijn kust tot de laat ste korrel zand. Maar intusschen richten wij toch maar, zooals in het begin van dit ar tikel werd gezegd, kostbare Diensten in ter bevordering van het toerisme. Maar wat den toerist lokt, vernietigen wij. Men mocht hier wel eens even kijken naar Nederland, Engeland, Frankrijk en Duitschland. Kjjken naar wat men daar doet om de bronnen van toerisme (land schappen en monumenten) ongerept te be waren. De vergelijking met ons land zal de Brusselsche autoriteiten doen blozen. Sinds jaren overigens wordt daar reeds op gewezen. O.a. de Antwerpsche „Vereeni ging voor Natuurschoon" heeft zich ge roerd. Helaas, zonder eenig gevolg. Steeds meer dure ministerieele organis men in- het leven roepen, dat „schijnt zoo on ze specialiteit te zijn en dan ook het eenige waartoe we in staat zijn. Custwagter.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6