IT KRONIEK VAN DEN DAG UIT DE PROVINCIE nee™Akkeütje I De Amateur j Detective 1 !5 5 EG jd TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT) VAN MAANDAG 30 OCTOBER 1939. No. 256. Duitschland, Rusland, Italië en 'de Balkan. VLISSINGEN WALCHEREN £UID-BEVELAND Z. VLAANDEREN W.D. Berlijn verwacht militaire gebeurtenissen. (Ingez. Med.) ERG. we- bordige. prstweg iammmm Hoek- toomen as ver- I 4,50. toomen I'burg, lin kin- maten, icapes, lirokjes, Ttikelen. I'burg. voor onder lad. IVlissin- |kunnen jenten- Js. Aan- de in- tLF Bemidde ling vijf- llndische fllen 109 laatste :r j. en Idn. van Idn. van reh. met I J. Flip- E. Ma- i. en C. f2 j. jm. jKats 29 |d. i. en C. j.m. en jTiggele, IfNbl.) l. en C. R4 j. jm. d. J. J. |a. en S. (N.B.) jm. en (N.B.)' jchtgen. ■d. J. C. 2 j. jm. jm. te jd. (N.B.) export ;n. f 2,20— 0, idem idem jlauwen 0, Frie- eigenh. eigenh. 3,20, id. 0—2,30, entsche Pau- Duin- il. Aan- Nog steeds wacnt men op het ontbran den van den oorlog in at zijn moderne ver schrikking. Ln nog steeds koestert men daaroij de kwijnende hoop, dat er misscnien nog een mogelijkheid zal wor den gevonden, den vrede te herstellen. De rede, welke de heer Vgn Rxbbentrop de vo rige week te Dantzig hield, heeft het welis waar al weer moeiiyker gemaakt, zich aan deze gedachte vast te klampen, maar men geeft haar toch met geheel en al op. Hitier heeft de laatste dagen weer druk geconiereerd in de rijkskanselarij te Ber lijn met zijn voornaamste adviseurs. Naar buiten lekte weinig van die besprekingen uit, maar men kan gerust aannemen, dat zjj zoowel in politiek als militair opzicht be langrijk waren. De aandacht van Hitier en zijn adviseurs bleef waarschijnlijk niet tot West-Europa beperkt, want in het Oosten en Zuidoosten zijn nog tal van slechts ten deele opgeloste problemen, waarbij Duitsch land recntstreeks of indirect betrokken is. Polen werd overhoop geloopen, ten deele bij het Derde Rijk en de Sovjet-Unie inge lijfd, voor de rest onder een voorloopig Duitsch bewind gesteld, in afwachting van nadere besl.ssingen over de stichting van een rompstaat, misschien wel naar 't model van het nu zoo verheugd doende Slovakije, maar dan nog een tikje minder zelfstandig. Daarnaast zou voor de derwaarts op groots schaal te transporteeren Joden een soort reservaat in de omgeving van Lublin wor den ingerichtOnderwijl is Oost-Polen reeds volledig gesovjetiseerd en Wilna aan Litauen uitgeleverd, dat zich met de twee andere leden der Oostzee-entente tot hand en spandiensten voor den grooten Russi- schen buurman heeft moeten verplichten. Dat alles gaat in feite Duitschland niet meer aan, al moge Berlijn het zijne denken over Moskou's voorzorgsmaatregelen, die in dezen hoek van ons werelddeel slechts één bedoeling kunnen hebben. Het Duitsche be lang bjj de randstaten is nu nog slechts eco nomisch en ook Finland moet maar zien, het met de Russen klaar te spelen. Wat in- tusschen geenszins zeggen wil, dat Duitsch land het moeizame verloop der Russisch- Finsche onderhandelingen zonder veel be langstelling gadeslaat. Er wordt immers ge fluisterd over zekere Balkan-plannen, wel ker uitvoering zou moeten wachten tot de heeren op het Kremlin 't nieuwe Oostzee- front voldoende geconsolideerd oordeelen. Dit nu zal pas 't geval zijn, zoodra ook Fin land op de een of andere wijze bij dat front is ingeschakeld. Het schijnt, dat men te Berlijn rekening houdt met een vergaande DuitschRus sische actie op den Balkan en de Duitsche regeering zou reeds bezig zijn, om Italië over de gevolgen daarvan gerust te stellen. Indien al deze geruchten juist zijn, zal zeer waarschijnlijk in de naaste toekomst blij ken, wat de spil RomeBerlijn nog waard is. Van Italiaansche zijde werd kort geleden weer eens nadrukkelijk te kennen gegeven, dat de Balkan in de eerste plaats als een Italiaansche „invloedssfeer" moet worden beschouwd. In een DuitschRussische on derneming in dit gebied kan Italië derhalve moeilijk Veel feducie hebben. Voor drie groote mogendheden zou de spoeling er wei erg dun worden. Misschien moet men in dit verband eenige polit eke beteekenis toekennen aan de han delsbesprekingen welke Engeland met Italië op touw zette en welke een bevredi gend resultaat moeten hebben opgeleverd. Men vernam te dezer gelegenheid voorts, dat aan deze besprekingen Fransch-Italiaan- sche waren voorafgegaan, eveneens met goed gevolg. Het zou interessant zijn te weten, wat men hiervan te Berlijn vindt. DUITSCHERS IN ZWITSERLAND VEROORDEELD. Twee bedienden van een Duitsche bank, die in Zwitserland een fiscaal onderzoek hadden ingesteld voor rekening van Duitsche autoriteiten, zijn door het Hof van Appel in Zurich veroordeeld tot zes en drie maanden gevangenisstraf wegens verboden uitoefening van functies ten gunste van een buitenland- schen staat. AFDEELINGSVERGADERING VAN DEN A.N.W.B. IN ZEELAND. Onder leiding van den heer Edo J. Bergsma, Zaterdag werd in de Nieuwe Doelen te Middelburg de jaarlijksche vergadering ge houden van de afdeeling IV (Zeeland) van den Kon. Ned. Toeristenbond, A.N.W.B., onder leiding van den heer Edo J. Bergsma, eere-lid van het dagelijksch bestuur. De voorzitter opende de vergadering met er op te wijzen, dat het dag. bestuur hem weer verzocht deze afdeelingsvergadering van Zeeland te presideeren en hij die taak weder gaarne op zich nam, niet alleen om het werk van de andere leden van het be stuur te verlichten, maar omdat het samen zijn met de oude Zeeuwsche toegewijde, waakzame en werkzame bondsvrienden hem aantrekt. Spr. erkende het nut en de noodzakelijk heid van het wegnemen van de wegwijzers in een groot deel van ons land. Hij wees echter nog eens op de nog heerschende on juiste meening, dat de wegwijzers niet uit sluitend door den A.N.W.B. geplaatst en verzorgd worden. De Bond hengelt niet naar lof, maar het is op zijn minst verve lend, dat anderen, die er geheel buiten staan, met de eer gaan strijken niet alleen, maar ook hun ledental te koste van den A N.W.B. er door zien vermeerderen. De Bond heeft thans in de eerste plaats tot taak den leden het eigen toch zoo mooie land beter te doen kennen. Velen kennen en waardee ren het buitenland beter dan het Vaderland. Zij kennen niet de schilderachtige kleine ri viertjes, de statige bosschen, de prachtige zandverstuivingen, de duinlandschappen in hun blanke tooi, de wazige weiden, be zaaid met boomomzoomde heldere boeren erven. Zij kennen niet de heuvelreeksen met de eindeloos ruime vergezichten in Twenthe, in Limburg, in Gelderland en el ders; zij kennen niet, dat altijd weer door zijn lieflijkheid treffende landschap van Zeeland. Zij kennen en waardeeren niet, die won deren van bouwkunst waaraan Nederland nog zoo rijk is, noch de uitingen van hoog verheven kunst in zoo menig provinciaal museum in Zeeland, Brabant, Fries land, Enschedé, Nijmegen, Middelburg, Maastricht, Den Bosch om maar enkele te noemen buiten de gelijke centra van kunst. Ook kennen zijn niet, weten hoogstens van „hooren zeggen" welke schitterende werken van ingenieurskunst in ons land verspreid liggen op waterstaats gebied heel den lan de door. In de tweede plaats moet men zorgen fit te blijven door wandeltoerisme, ruitertoerisme, toerisme per fiets, toerisme te water, zoo mogelijk ook toerisme in de lucht. Dit alles zal de lichamelijke fitheid, maar ook de geestelijke en moreele kracht verhoogen. De bond wil 't toeren bevorderen. Niet 't toeren van daar ben ik ook geweest", niet het toerisme van „hoteletiquetten verzamelen op zijn koffer", niet het toerisme van „ja dat gekke dorp ben ik ook doorge komenmaar wel het toerisme van: met zijn geest dóórdringen in, zijn ziel open stellen voor, zijn hart doen mede leven met, hetgeen men ziet, en beleeft. Spr. deed met een wel zeer jeugdige geestdrift voor zijn gevorderden leeftijd, een beroep op allen om mede te werken, opdat de A.N.W.B. die taak in steeds ster ker mate vervullen moge. Hierna bracht de afdeelings Consul, de heer jhr. P. J. Boogaert, het jaarverslag uit, hetwelk na eenige opmerkingen onder dank aan den samensteller werd goedge keurd. De vergadering besloot ook voor het jaar 1940 de heeren jhr. P. J. Boogaert en mr. H. Doorenbos resp. als afdeelings-consul en als plaatsvervangend afdeelingsconsul aan het dag. bestuur voor te dragen. Aan de volgende personen werden de in signes met diploma uitgereikt voor 12 jarigen trouwen dienst als chauffeur bij denzelfden patroon: C. Kuyper en Jos. van Splunder in dienst bij de firma W. Anker jr. te Vlissingen en L. Maas in dienst bij de Wed. J. de Muynck te Borssele. Hierop volgde een levendige discussie over verschillende wenschen en klachten over wegbebakening en andere bondsinstel- lingen en eveneens over wenschelijke verbe teringen op verkeersgebied. Tenslotte liet de voorzitter alsvorens de vergadering te sluiten een slotwoord hoo ren, waarin hij o.m. zeide, dat het bestaan van den A.N.W.B. wel niet bedreigd wordt, maar dat elke verzwakking van den Bond zou zijn een verzwakking van cultureel werk, en van arbeid ten behoeve van het verkeer. Spr. wees er op, dat van de vele bekende maatregelen van den bond heusch niet alleen zijn leden profiteeren, dit doet bijna iedereen. Daarom mag het werk niet verloren gaan, het mag niet ingekrompen worden, het moet blijvend worden gedragen door tienduizenden als tot dusver. En ook moet de Bond voorbereid blijven op hervat ting van den internationalen arbeid. Spr. riep de Zeeuwsche officials toe, met het bondsbestuur, met de toegewijde directie, met het ervaren bondspersoneel, krachtige schouders onder het werk, dat een goed werk is te zetten, een arbeid den Kon. Ne- derl. Toeristenbond en zijn mooi verleden waardig. NED. CHR. LAND ARBEIDERSBOND. In de Donderdagavond te Middelburg ge houden vergadering van het district Wal cheren van den Ned. Chr. Landarbeiders- bond werd de te voeren loonactie besproken. Daarbij kwam ter sprake de moeilijke positie der landarbeiders met hun toch al lage loonen. Deze positie wordt nog moei lijker, nu de prijzen van de eerste levens behoeften gaan stijgen. Aan het hoofdbestuur werd verzocht om te overwegen, als deze stijging zich mocht voortzetten, pogingen in het werk te stellen voor den duur der loopende contracten ver betering te verkrijgen. Ook werd aandacht geschonken aan het vraagstuk der werktijden. Hierin neemt Walcheren een ongunstige positie in, in ver- relijking met andere deelen \»an de pro vincie. BRAND BIJ DE VLISMAR. Zondagmorgen omstreeks 9 uur werd brand ontdekt in een loods voor materialen op het terrein van de Vlismar aan den Prins Hendrikweg. Het personeel van de fabriek tastte onmiddellijk het vuur met eigen middelen aan, terwijl de brandweer werd gealarmeerd. Deze verscheen spoedig met groot materiaal en nam de taak van de fabrieksbrandweer over. Met één straal op de groote motorspuit werd water gege ven en spoedig was het vuur bedwongen, waarna men nog geruimen tijd is bezig ge weest met het leeghalen van de loods. De schade is gering en beperkt zich tot het verloren gaan van een aantal materialen. Loodswezen. Met ingang van l November a.s. is de arbeidscontractant J. Hamelinck benoemd tot loodskweekeling 2e klasse in vasten dienst. „ST. ELOY" 40 JAAR. Zondag was het 40 jaar geleden, dat de afdeeling Vlissingen van den Ned. R.K. Me- taalbewerkersbond ,,St. Eloy" werd opge richt. De feestelijke herdenking van dit ju bileum zal Zondag a.s. plaats hebben. EEN ONGEVAL OP „DE SCHELDE". Bij het schoonmaken van een werkstuk in de gereedschapswerkplaats van de Kon- Mij. De Schelde' kreeg een arbeider den steel van een kwast, die door een draaibank gegrepen werd, met zoo'n kracht tegen de hand, dat hij er doorheen ging. ARNEMUIDEN. De eerste ontspannings avond voor de alhier gelegerde marinetroe pen, georganiseerd door de Commissie voor O. en O. werd gegeven in het pas voltooide Vereenigingsgebouw. Tot de aanwezigen be hoorde o.a. ook de bataljonscommandant. Door een luitenant werd de bijeenkomst met eenige hartelijke woorden van welkom geopend waarop het zeer uitgebreide en ge varieerde programma in vlot tempo werd afgewerkt. Het is moeilijk te zeggen welke nummers het meest in de smaak vielen. Was het de zang van Joop van Essen, de acrobatiek van Hans Saaman en zijn mede werkers, de pillendraaiers, waren het de Naar het Engelsch van Anthony Berkeley. 29). „Heel graag", zei Chitterwick en hij hield het busje zorgvuldig vast. „Ik kan mij nog herinneren, dat wjj op school van alles over peper hebben geleerd. Het was erginteressant. Er zijn, als ik het goed heb, 'n heele rits pepersoorten", „Is het toch?" zei juffrouw Goole. Een gesprek op den drempel over verschillende pepersoorten was totaal overbodig, volgens haar. De twee andere toehoorders echter zagen er uit, alsof hun levenswensch ver vuld werd. Net of zij altijd gehoopt had den, van iemand die er goed in thuis was, eens iets over peper te hooren; nu luister den zij aandachtig. „Er zijn", ging Chitterwick voort, „ver schillende soorten en kleuren, waaraan te zien is, waar de peper vandaan komt. Roode peper komt van Cayenne, grijze peper van... ergens anders en witte peper vanja, van inog ergens pnders yandaan. Roode peper", vervolgde hij, terwijl hij zelf rood werd, „is natuurlijk de sterkte. Het zou wel interessant zijn om eens te weten, wat dit voor peper is". Hij deed het deksel van het doosje open en bestudeerde den inhoud. „Dit is grijze peper", deelde hij mede en ving nog juist zjjn lorgnet op, voor die in het busje viel. Maar klaarblijkelijk was het één van Chitterwick's ongeluksdagen, want toen hij probeerde zijn lorgnet weer op te zetten, viel het busje uit zijn hand. Hij deed een vertwijfelde poging om het nog te grijpen, maar sloeg het hierdoor juist de lucht in. Het busje vloog, gehuld in een wolk van peper, in de richting van juffrouw Goole en kwam tenslotte op haar hoofd terecht. Daar Chitterwick het snoode plan gehad had, om juffrouw Goole in te peperen, moet men wel toegeven, dat hij daar buitenge woon goed in geslaagd was. De drie keken, in de korte pauze, dat zij zelf niet niesden, naar de niezende juf- frouwe Goole, evenwel tevergeefsch. Welis waar niesde juffrouw Goole ongelooflijk heftig, maar met haar eene hand hield zij haar bril krampachtig vast. Nu kwam Mouse zijn chef te hulp. Terwijl Chitterwick wanhopig excuses stamelde, ging Mouse naar juffrouw Goole toe, hield haar handen terug en begon haar haren en gezicht van peper te ontdoen. Hierbij viel de bril van haar neus, precies in de han den van Chitterwick. Het experiment was op die manier een succes geworden, ten minste als men het een succes wil noemen, dat juffrouw Goole van haar bril beroofd was; want dat was dan ook alles. Men zou onmogelijk tusschen de ontstelde en vuur- roode juffrouw Goole en wie ook ter we reld, "punten van overeenkomst hebben kun nen vinden. Chitterwick putte zich nog steeds uit in verontschuldigingen. Hij wist, dat hij een stumper was. Een goede detective, die een jonge vrouw peper had willen toedienen, zou zeker de juiste hoeveelheid van te vo ren hebben afgemeten en niet zoo maar een goed half pond over haar hebben uitge stort. Daar was Chitterwick van overtuigd en dit maakte hem nog zenuwachtiger. Hij leder mensch is een kunstenaar en heeft een groot werk te voltooien. Dit werk is zijn leven. wist niet meer wat hij deed. In zijn ver warring zette hjj den bril van juffrouw Goole op zijn eigen neus en trachtte haar zijn lorgnet op te zetten. Hij ging zelfs zoo ver, dat hij haar handen in de goede rich ting bracht, toen zij nog half verblind, pro beerde het zelf te doen. Men kan zich voor stellen, hoe hij zich schaamde, toen hij zijn vergissing bemerkte. Langzaam kwam juffrouw Goole bij. Men kan niet zeggen, dat zij, toen haar oogen niet meer zoo traanden en zij weer wat van haar omgeving kon zien, Chitter wick erg vriendelijk aankeek, maar met woorden schonk zij hem toch vergiffenis. Zij ging zelfs zoover ging haar plichts gevoel nog eens naar de keuken, om nieuwe peper te halen. Toen zij weg was, ging Chitterwick voor een open venster staan en keek den tuin in. Na zulk een fiasco kon hij onmogelijk iemand in de oogen kijken. Totdat de auto in beweging kwam en men hem van het huis uit niet meer kon zien, zei hij niets meer. Dan deed hij zorgvuldig zijn lorgnet af, nam een schoonen zijden zakdoek uit zijn borstzakje, wikkelde den bril er heel voorzichtig in en elgde het pakje op zijn knie. „Een buitengewoon succes", zei hij stra lend tot Judy. „Succes?" herhaalde Judy op een toon, die eigenlijk niet beleefd was. „En of!" verzekerde hij haar .„Misschien was ik wat al te doortastend, maar dat is beter dan het tegendeel. Ik heb niet alleen haar bril opgehad, maar ook gedaan alsof cowboys of de heeren van de band met Loesje? De voordracht, uitbeelding, entou rage, alles was even loffelijk en het harte lijk applaus was wel verdiend. Een hartelijk ontvangst kreeg ook het kinderkoor van de openbare lagere school „de lustige zangers" ongeveer 60 zangers en zangstertjes die voor de eerste maal op een podium in een groote zaal optraden onder leiding van den heer P. C. van Mael- saeke. De pauzes tusschen de verschillende num mers werden aangevuld door den conferen cier Van Nunen. Eenige dames van de cantine serveerden in de groote pauze gratis koffie, een vrien delijke geste van de cantinecommissie. Een kleine versnapering voor „de lustige zan gers" bleek helaas door de drukte vergeten. Alles dooreengenomen een avond die bui tengewoon geslaagd is, een aansporing tot voortgaan in dezelfde richting. Tenslotte dankte de commandant van de alhier gelegerde troepen alle aanwezigen, inzonderheid den bataljonscommandant, voor hun tegenwoordigheid en alle mede werkers voor hun persoonlijke bijdrage aan het succes van dezen avond. Naar we vernemen heeft men het voorne men deze geslaagde uitvoering volgende week te geven voor de burgerij. AAGTEKERKE. Alhier is door en uit de aldaar verblijvende militairen een muziek korps gevormd. Ze hebben de beschikking gekregen over de instrumenten van het voormalige AagtekerksChe fanfarenkorps. Voor de soldaten een attractie, voor de Aagtekerkers eveneens. Als directeur zal optreden sergeant H. Ligteringe. DOMBURG. Als distributielokaal is alhier aangewezen de vroegere winkel van den heer P. Lourense, Heerenstraat E 81. Ver der is als ambtenaar in lossen dienst voor de distributie-aangelegenheden aangewezen de heer And. Trielier Dzn., terwijl de rei zende distributie-ambtenaar van den distri butiekring St. Laurens, waartoe Domburg behoort, alhier zitting zal houden des Vrij dagsmorgens van 9.30 tot 11.30 uur. DOMBURG. Het hoofdbestuur van den Volksbond, vereeniging tegen drankmis bruik, wekt de afdeelingen op zooveel doen lijk gelegenheid tot ontspanning en ontwik keling te bieden aan de militairen binnen de invloedskringen. Het helpt daartoe mede door geldelijken bijstand of door het ver krijgbaar stellen van goedkoop materiaal. Onder meer wordt een dam- schaakbond met al de bijbehoorende stukken voor den lagen prijs van 70 cent geleverd. De afdeeling „Domburg" heeft op ge makkelijke voorwaarden de talrijke boeken uit haar bibliotheek ten gebruike der dienst plichtigen aangeboden. O. EN W. SOUBURG. Dezer dagen is al hier in gebruik gesteld een cantine voor de hier gelegerde manschappen der Zeemacht. Een geschikt lokaal kwam hiervoor be schikbaar, toen tot ontruiming van het vereenigingsgebouw Rehoboth aan de Pas poortstraat werd overgegaan. De consumptie is voor goede' kwaliteit en zoo laag mogelijk gesteld, terwijl er ge legenheid ten over is voor ontspanning. Vele jongens weten er hun lange avon den dan ook prettig door te brengen en zijn dankbaar voor het werk dat in hun belang is gedaan. O. EN W. SOUBURG. De politie alhier heeft te Ritthem bij den landbouwer L. B. een partij haver, groot 700 kg ni L„2l2S ge nomen en proces-verbaal opgemaakt we gens overtreding van 'een der landbouw- crisisbesluiten. HANSWEERT. In de afgeloopen week werd in onze gemeente een collecte gehou den door het comité voor het breien voor militairen. Deze collecte heeft" opgebracht de som van 108 gulden. De vorige week is alhier door het aan nemersbedrijf v. d. Straaten op het sluis- plateau een schuilloopgraaf gemaakt. HOHEDEKENSKERKE. De inzameling ten bate van het nationaal steuncomité 1939 heeft in deze gemeente 125,50 opgebracht. SCHORE. Vrijdagavond vergaderde de Raad voltallig onder voorzitterschap van den burgemeester. De gemeente-begrooting voor 1940 werd vastgesteld met een ontvang en uitgaaf van 31.733,34 terwijl het aan tal opcenten op de gemeentefondsbelasting voor 1940/'41 werd bepaald op 75 (als voor gaande jaren.) SCHORE. De heer P. Deurloo, onderwij zer aan de o.l. school alhier komt als no. 1 voor op de voordracht voor hoofd der o.l. school te 's Heer Abtskerke. KADZAND. Voor de lezingen, welke j.l. Vrijdagavond gehouden werden in het gym- nastieKiokaal der openbare lagere school alhier door de heeren A. J. S. van Dam, directeur der H.B.S. te Oostburg en den plaatselijken medicus, dokter H. S. J. Tim mer, resp. over luchtbescherming, door lichtbeelden verduidelijkt, en over het Roo de Kruis, bestond groote belangstelling. De burgemeester, de bijeenkomst openende met een toepasselijk woord, kon behalve de spre kers, een tachtig belangstellenden verwel komen. In een serie duidelijke lichtbeelden liet de heer Van Dam zien, welke enorme uitwerking bommen kunnen hebben; hij wees op de verschrikkelijke gevolgen van gasaanvallen en somde in den breede de maatregelen op, die tegen gevaren uit de lucht genomen kunnen en moeten worden. Met klem betoogde spr. dat nu reeds voor zorgen getroffen moeten worden om zoo noodig paraat te zijn. Hij wekte de aanwe zigen op toe te treden tot de Nederl. ver eeniging voor luchtbescherming. Na den heer Van Dam kwam dokter Tim mer aan het woord, die de interessante wordingsgeschiedenis van het Roode Kruis uitvoerig schetste; het doel beschreef, de diploma's noemde, die het Roode Kruis kent en de opleiding voor deze diploma's om schreef. Daarna gaven de meisjes-leerlin gen van sprekers E.H.B.O.-cursus eenige demonstraties in het verbinden en wegdra gen van gewonden, in de toepassing van kunstmatige ademhaling enz. De meisjes, die bij het binnenkomen een geestig liedje zongen, waarin het heette, dat E.H.B.O. zich ontfermt over „een gebroken been, een ook een blauwe scheen", toonden op overtuigende wijze aan, dat zij zeer vaar dige handen hebben. Zoowel sprekers als meisjes mochten een warm applaus in ont vangst nemen, een applaus, dat in het groo te, onverwarmde en zeer tochtige lokaal met een bar frissche temperatuur weldadig aandeed. De burgemeester was zeer zeker de tolk van alle belangstellenden, toen hij, de bij eenkomst sluitend, zoowel sprekers als meis jes dank bracht voor lezingen en demonstra tie, die de bijeenkomst tot een leerzamen avond hadden gemaakt. Volgens te Brussel ontvangen berichten, verwacht men te Berlijn van oogenblik tot oogenblik militaire gebeurtenissen. De bij zonderheden zijn slechts aan Hitier en zijn medewerkers bekend, doch in welingelichte Duitsche kringen gelooft men, dat een actie gericht zal zijn tegen Engeland, „den eeni- gen vijand van Duitschland". GRIEKSCHE SCHEPEN NIET LANGER NAAR ROTTERDAM. Havas meldt uit Lissabon, de hoofdstad van -Portugal: De Grieksche schepen zullen voortaan ~LissaliC.il" aandoen, in plaats van Cardiff en Rotterdam. De commandant der Grieksche marine beyiilöt, zich op het oogenblik in Lissabon, om de didïisten (Jêf Grieksche schepen te leiden. Reeds bevin den zich 200 Grieksche burgers in Lissabon, tot samenstelling van bemanningen voor de schepen. Nog 100 anderen worden ver wacht. Grieperig p ik haar den mijne opzette." „Maar wat voor resultaat hebt u daar mee bereikt?" vroeg Judy. „Die bril van haar is poppenkast. Ge woon glas en dat had ik verwacht. Zij laat zich liever niet zien Ik weet niet waarom, maar dat zullen we wel te weten komen. Haar voorspiegelingen zijn valsch en daar mee bestempelt zij zich als verdacht per soon. En met één verdacht persoon hebben wij zeker niet te doen, wie weet met wien nog." „Maar dat andere dan. Dat u haar uw bril op wilde zetten. Wat had u dan daar mee denken te bereiken?" Chitterwick's gezichtt vloeide over van voldoening. „Uitstekende afdrukken van haar duim en middelvinger op de glazen", antwoordde hij gelukkig, want dit was nu eens echt detectievenwerk. Judith zag hem eerbiedig aan. Chitterwick vertelde niet, waarom hij die afdrukken noodig had, of wat hij er zich van voorstelde. Misschien wist hij dat zelf nog niet goed HOOFDSTUK IX. Reconstructie van de misdaad. In de eerstvolgende dagen werd het Chit terwick steeds duidelijker, dat zijn verblijf in Riversmead feitelijk overbodig was. Er was niets meer te ontdekken of na te gaan. Hij had eindelooze gesprekken met Mouse en soms ook met Judith, doch scheen niets verder te komen. Hij had zijn kostbare lorgnet aan Mo resby op Scotland Yard opgezonden en er een zeer voorzichtig briefje bijgedaan. Zon der den naam van de persoon in kwestie bekend te maken, vroeg hij of men die met de andere vergelijken wilde; hij gaf te ver staan dat hij er niet veel van verwachtte, maar toch verzocht hij, om ze te laten fo tografeeren en hem een vergrooting toe te sturen. Waarom hij niet schreef om wie het ging, wist hij zelf niet. Hij had waarschijn lijk niet veel vertrouwen in zijn eigen ont dekking; droeg juffrouw Goole die bril werkelijk om zich te vermommen en zoo ja, kon men dan daaruit de conclusie trek ken, dat het met de misdaad in verband stond Waarom hij de vergrooting wilde hebben, was gemakkelijk te verklaren. Dit was toch de eerste detective-arbeid, die Chitterwick in zijn leven gedaan had. Of het tot iets of veel waarschijnlijker tot niets zou leiden daargelaten; hij wilde er een herinnering aan behouden. Twee dagen later kreeg hij een briefje met twee afdrukken. Moresby deelde hem mee, dat in de misdadigers-album, geen foto's waren, die er mee overeenkwamen. Omdat Chitterwick niet wist, wat hij met het tweede exemplaar moest aanvangen, stuurde hij het aan de Amerikaansche po litie, met een dergelijk briefje als aan Mo resby. Per slot was juffrouw Goole een heelen tijd in Amerika geweest, men kon dus nooit weten. Eindelijk stelde Mouse voor eens een andere richting in te slaan. „Want wij pra ten maar", zei hij tot slot, „en wij gelooven dit en dat, maar wij komen geen stap ver der, is het niet?" „Neen", moest Chitterwick toegeven. „Ik ben bang, dat u gelijk hebt. De fout is, dat wij te weinig gegevens hebben om uit te puzzlen. Voor menigen grooten cri minoloog zou dat meer dan genoeg zijn, maar wat mij betreft „Maar wij zijn nog niet eens op de plaats van de misdaad geweest", zei Mouse. (Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 5