lp fovptriitcïule GGESCHE COURANT Italic en de oorlog. Is de „City ol Flint" in het geheim vertrokken Engelsche lof voor Mussolini. Duitsche duikboot door de Franschen tot zinken gebracht. De mogelijkheid van een korten oorlog. DE EERSTE AMBULANCETREINEN,.,, Duitsche wegendeskundige naar Rusland. Een Italiaansche beschouwing. Zonder concreten inhoud. Slecht weer belemmert de krijgsoperaties. Voedseltekort in Sudetenland? 5700 Amerikaansche vliegtuigen voor de geallieerden. Spoedig drie maal zooveel toestellen als Duitschland. Duitsch vliegtuig tot dalen gedwongen in Schotland. Onregelmatigheden te Praag. Finland blijft optimistisch. EEN KILO SUIKER OP BON No. 2. Meer suiker met St, Nicolaas. RADIO-TOESPRAAK VAN DEN LEIDER DER OXFORD-BEWEGING. Brand in de mijn Laura te Eygelshoven. Machinist om het leven gekomen. Een nieuw spoor in den „koffermoord"? De geneeskundige verzorging der gemobiliseerden. Amerika maakt zich kwaad. Het standpunt der Ver, Staten. NUMMER 256 182e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant: Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. TWEE BLADEN EERSTE BLAD IP HIDDELBUR6SCHE COURANT MAANDAG 30 OCTOBER 1939 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Victor Gordon Lennox, de diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph", be treurt in een lang artikel, waarin hij een overzicht geeft van de politiek van Italië in de laatste jaren, dat Hitier geweigerd heeft Mussolini's matigenden invloed te aanvaar den. Hij brengt hulde aan het besluit van den Duce te verzekeren, dat de oorlog, welke hij geprobeerd had af te wenden, niet zal over slaan op de Middellandsche Zee. Lennox schrijft, dat de houding van Mussolini in de laatste paar weken onbetwistbaar zijn positie, zoowel als leider van Italië als van interna tionaal staatsman, ten zeerste heeft versterkt. Zijn houding in den tegenwoordigen oorlog is voorts een bewijs voor het onafhankelijk oordeel, dat de Duce gedurende de achttien jaren van zijn leiderschap bij zoovele ge legenheden heeft getoond. De hoop, dat er thans een actieve samen werking zal komen tusschen de beide voor naamste mogendheden van het Oostelijk deel der Middellandsche Zee, Italië en Turkije, bij de bevordering van de beweging voor een Balkan-eenheid, wordt aangemoedigd, doch het is mogelijk, dat Groot-Brittannië en Frankrijk hun invloed zullen moeten aan wenden, indien bezwaren van Bulgarije tot een Balkanentente toe te treden, zullen moeten worden overwonnen. Groot-Brittannië verlangt de Balkanstaten niet in den oorlog te zien betrokken. Het is aan Fransche zijde het conflict ingegaan om tegenstand te bieden aan de Duitsche poging Europa met geweld te overheerschen en in dien Duitschland nu of later zou probeeren den Balkan te overheerschen, zou Groot- Brittannië de middelen vinden Duitschland ook daar te weerstaan. Zoo lang de Balkanvolken evenwel hun vastberadenheid laten zien, om aaneenge- schaard te staan voor het behoud en de ver dediging van de nauwgezet in achtgenomen neutraliteit, moet Groot-Brittannië hun wijs heid goedkeuren en hun de verzekering geven vqn zijn onschokbare vriendschap en steun. Slechts een onbezonnen profeet zou voor spellen, dat deze oorlog tot het einde toe zal worden uitgevochten tusschen de drie groote mogendheden, die er nu bij betrokken zijn. Het is mogelijk, dat Groot-Brittannië en Frankrijk nieuwe bondgenooten of nieuwe vijanden zullen ontmoeten, doch er kan niet worden verwacht, dat eenige Europeesche natie den modernen oorlog zal ingaan, tenzij de door haar verkozen neutraliteit zoodanig bedreigd of gewraakt wordt, dat zij uit zelf verdediging tot deelneming aan den oorlog wordt gedreven. De tijd zal leeren of Rusland Balkanambities heeft, welke, indien zij met geweld zouden worden naar voren gebracht, uitbreiding van den oorlog tot Zuidoost- Europa onvermijdelijk zou maken. I De neutralen zullen aan het einde van den oorlog mogen meespreken. Aan het einde van vroegere oorlogen werden de vredesvoorwaarden door de over winnaars gedicteerd. Neutrale staten, die feitelijk ongewapend zijn, hadden niet de middelen er op aan te dringen, dat ook naar hen zou worden geluisterd. Na dezen oorlog zal dat niet langer het geval zijn. De meening der neutralen kan bjj de volgende regeling van beslissend belang blijken te zijn. Het schijnt, dat de Fransche marine een groote Duitsche duikboot tot zinken heeft gebracht, aldus Havas. Fransche torpedo jagers [en gewapende treiters, gespeciali seerd in den strijd tegen onderzeeërs en krachtdadig gesteund door eskaders water vliegtuigen, zijn de laatste dagen vooral in de Noordzee, zeer ijverig geweest. Ver scheidene aanvallen werden tegen de Duit sche duikbooten ondernomen en het schijnt, dat minstens een dezer aanvallen met suc ces bekroond is geworden. Men heeft de lijken van Duitsche officieren en matrozen drijvende gevonden. Uit Duinkerken meldt Havas voorts, dat een treiler de lijken van een Duitschen offi cier en drie matrozen heeft opgevischt en aan land gebracht. Waarschijnlijk betreft het hier leden der bemanning van een on langs tot zinken gebrachte duikboot. De lijken hadden niet lang in het water gele gen. Ook zijn aan het strand nog twee lijken van Duitsche matrozen aangespoeld. Reuter meldt uit Parijs: Joseph Caillaux, de oude Fransche staatsman, die voorzitter is van de Senaatscommissie voor financiën, is de eerste vooraanstaande politicus, die openlijk de mogelijkheid van een korten oorlog onder oogen ziet. In de „Paris Soir" schrijft hij over de Duitsche kansen om noodzakelijke leveringen voor de voortzet ting van den oorlog te verkrijgen. Hij ver klaart, dat wanneer de Geallieerden zouden weten hoe zij gebruik moeten maken van hun voordeelen en zich concentreerden op benzine, hun triomf in korten tijd zeker zou zijn. Caillaux legt er den nadruk op, dat de leveranties van benzine en minerale ertsen sleutels vormen van het huidige conflict. En aangezien de meeste benzine over zee moet worden aangevoerd, moet de partij, die de zeeën teheerscht, die leveranties contro leeren. Caillaux voegt hieraan toe, dat het waardevolle, prima minerale erts uit Zwe den via den Atlantischen Oceaan wordt aangevoerd via de Noordsche haven Nar vik. Transport over de Oostzee zou eerst den aanleg van een speciale spoorlijn noo- dig maken. '„De Westelijke mogendheden zouden een ontstellende onbekwaamheid moeten toonen om den oorlog te verliezen". Op een plattelandsstation, niet ver van Londen, zijn Zaterdagavond de twee eer ste Engelsche ambulancetreinen aangeko men. In ziekenwagens werden de zieken en gewonden naar een groot hospitaal in de nabijheid gebracht. Sommigen der patiën ten hadden hun arm in een draagband, anderen liepen op krukken Volgens den Berlijnschen correspondent van het Zweedsche blad „Dagbladet" zal generaal-majoor Todt, de inspecteur-gene raal der Duitsche wegen, en de bouwer van de Siegfried-linie, binnenkort naar Rusland vertrekken, om advies te geven over 'vervoeraangelegenheden De datum van het bezoek staat nog niet vast. De correspondent schrijft, dat Duitschland op timistisch is ten aanzien van de- ontwik keling der Duitsch-Russische handelsbe trekkingen Het verwacht uit Rusland te krijgen: graan, petroleumproducten, man gaan en andere ertsen, hout, katoen, lin nen en platina, in ruil voor Duitsche ma chines en halfafgewerkte producten Men geeft echter toe, dat de vervoerkwestie moeilijkheden meebrengt. In een beschouwing over den Euro- peeschen oorlog en de positie van Italië, komt het Italiaansche blad „Telëgrafo tot de conclusie, dat er niets in Europa zal beslist worden, zonder dat Italië hierin zijn stem laat hooren. De positie van Italië ten aanzien van het Europeesch conflict, aldus het blad, wordt uitsluitend bepaald door het eigen belang van het koninkrijk, en zal niet beïnvloed worden door eenige buitenland- sche diplomatie of ideologie. Het Italiaansche volk, na de ervaring van den wereldoorlog, van de sancties en van twintig jaren fascisme, laat zich door geen propaganda meer beetnemen en zijn leider voert een strict Italiaansche poli tiek. Het Fransche leger-communiqué van hedenochtend luidt: „Kalme nacht. Wij hebben eenige vijan delijke overvallen afgeslagen". Het Fransche nieuwsagentschap Havas meldt verder: Het weer aan het Westelijk front wordt iederen dag slechter. In de Vogezen en in het Saargebied sneeuwt het en elders valt een ijskoude regen. Overal is het modderig en de rivieren wassen opnieuw. Deze weersomstandigheden maken niet alleen de plaatselijke operaties gedurende den dag en nacht onmogelijk, doch maken het ook zeer onwaarschijnlijk, dat groote operaties zich ontwikkelen. Het Duitsche oppercommando beschikt thans over alle menschelijke en materieele middelen om een offensief te ontketenen, doch het schijnt, dat het overvallen is door het slech te weer, dat dit jaar buitengewoon vroeg is. Men zal moeten wachten tot de eerste droge koude het terrein weer vast heeft gemaakt, niet alleen aan Moezel en Rijn, doch ook op het verdere operatieterrein. Het zicht in de lucht is bijna tot niets verminderd en het „plafond" voor de vlieg tuigen is zeer laag. Derhalve is de lucht macht practisch niet in actie geweest. Dit is ook een kwade factor voor een offensief op groote schaal. Het Engelsche Reuter-bureau meldt uit Boekarest: Reizigers, wier berichten als betrouwbaar beschouwd worden, verklaren, dat tachtig vrouwen in Eger (waar het vroegere hoofdkwartier van Henlein was gevestigd) gevangen gezet zijn omdat zij op straat geklaagd hadden, dat zij geen voed sel hadden voor haar gezinnen. Deze rei zigers voegen hier aan toe aldus dit Reuterbericht dat de bevolking reeds honger begint te lijden en dat het voedsel niet voldoende is om de kracht van een ge zond persoon in stand te houden. In Boekarest ontvangen berichten zoo voegt Reuter hier nog aan toe melden, dat er groote schoorvoetendheid bestaat in de Sudetengebieden om dienst te nemen in het leger en dat de opgeroepen mannen door de politie naar de recruteeringscentra worden geëscorteerd. MUITERIJ? De Fransche radio verklaart, dat berich ten over muiterij onder de troepen te Wee- nen, Graz en Klagenfuerth over de Oosten- rij ksche grens zijn doorgelekt. Aan deze berichten wordt toegevoegd, dat het verzet onder eenheden, die van de Poolsche campagne zijn teruggekeerd, zoo Reuter meldt uit Washington: Het neu- traliteitsontwerp, dat door den Senaat der Ver. Staten is aangeno.men, zal morgen in het Huis van afgevaardigden komen De regeering acht zich verzekerd van een „kleine doch .veilige meerderheid". Zoo dra het ontwerp wet zal zijn geworden, zullen aanzienlijke Britsche vliegtuigbe stellingen voor den uitvoer worden vrijge laten, terwijl volgens een bericht van ge zaghebbende zijde de regeeringen van Frankrijk en Engeland onmiddellijk een order voor 5750 vliegtuigen ter waarde van bijna 450 millioen dollar zullen plaat sen. De Fransche bladen Matin," en „Action Francaise" berichten dat binnen enkele maanden de Britsche en Fransche lucht macht tezamen drie keer zooveel vliegtui gen zullen hebben als de Duitsche. Uit ver scheidene luchtgevechten, welke zijn gele verd, is gebleken, dat de Fransche vlieg tuigen beter zijn dan de Duitsche en men hoopt, dat deze superioriteit nog zal toe nemen. Verder wordt medegedeeld, dat op 20 Oc tober Frankrijk acht toestellen verloren had, terwijl 24 Duitsche toestellen omlaag gehaald waren. Sedert het begin van den oorlog zijn meer dan 250 vluchten uitge voerd overdag en 74 des nachts. Hierbij zijn waardevolle gegevens over den vijand verzameld. Binnenkort zullen 300.000 per sonen werk vinden in de vliegtuigfabrieken en de fabrieken zullen vijf keer zooveel produceeren als voor den oorlog. Reuter meldt uit Londen: Een Duitsch vliegtuig, dat probeerde verkenningen uit te voeren, werd door Britsche gevechts vliegtuigen ten Oosten van Dalkeith (Schot land) tot dalen gedwongen. Het had een bemanning van vier personen. Twee hier van bleken dood te zijn; een was gewond; de piloot was ongedeerd. De beide overle venden zijn naar Edinburgh gebracht. Een honderdtal personen hebben de ach tervolging gadegeslagen van het Duitsche vliegtuig. Verscheidene Britsche gevechts vliegtuigen zaten het Duitsche toestel ach terna, dat, na vergeefs gepoogd te hebben te ontkomen, daalde en een muur raakte. Nog trachtte de bestuurder weer op te stijgen, doch na zich nog eenige honderden meters te hebben voortbewogen, sloeg het toestel te pletter. De correspondent van het Deensche blad „Politiken" te Berlijn bericht, dat veront rustende en dikwijls elkaar tegenspreken de berichten zijn ontvangen uit Praag Ter gelegenheid van den Tsjechischen Onaf hankelijkheidsdag zou een groot aantal Tsjechen met de nationale kleuren in het knoopsgat in de straten betoogd hebben tegen de Duitsche soldaten en de S S. Op verscheiden plaatsen hebben zich ernstige botsingen voorgedaan tusschen den Tsje chischen ordedienst en de Duitsche poli tie De S S. en Duitsche soldaten moes ten ingrijpen en verscheidene personen zouden ernstig gewond zijn. Vijftien Tsje chen, meest jonge lieden, werden gearres teerd Twee keer moest het Wenceslaus- plein voor het verkeer worden gesloten. Kreten als „leve Benesj en leve de repu bliek" werden gehoord Na de betoogingen is een conferentie van de politie gehouden, om na te gaan of de betoogingen van te voren waren beraamd en of hierachter buitenlandsche invloed stak. Men weet, dat eenige honderden voor aanstaande Tsjechen onlangs als gijzelaars gearresteerd zijn De correspondent heeft telefonisch in lichtingen gevraagd aan den chef der Praagsche politie Deze bevestigde, dat en kele incidenten zich hadden voorgedaan, doch deze waren van weinig beteekenis Alleen te Praag zijn deze betoogingen ge beurd Men verwacht in de Finsche hoofdstad, dat de delegatie, die te Moskou moet onder handelen over de Russische verlangens ten opzichte van Finland, morgenavond zal ver trekken. Volgens Reuter is de stemming in Finland optimistisch. Intusschen blijft men werken aan de landsverdediging om zoo goed mogelijk op alles voorbereid te zijn. De bijdragen voor dit doel hebben het be drag van een millioen Finsche marken be reikt. ernstig is, dat de Duitsche autoriteiten ge last hebben, dat iedere tiende man moest worden doodgeschoten. Van de troepen te Graz wordt gezegd, dat zij in een staat van groote opwinding ver keeren. Zij beklagen zich er over, dat zij tijdens hun dienst in Polen veel slechter werden behandeld dan de eenheden uit het oude rijk. De minister van Econ. Zaken deelt mede, dat gedurende het tijdvak van Maandag 30 Oct. tot en met Maandag 20 November de met 2 genummerde bon van de rijks-distri butiekaart recht geeft op het koopen van een kilogram suiker. Naar de Msb. verneemt, is besloten, dat aan bakkers en banketbakkers met het oog op het grooter suikerverbruik in verband met de St. Nicolaasdrukte, voor de tweede periode een rantsoen zal worden verstrekt dat anderhalf maal de normale hoeveelheid bedraagt. Voor de derde periode, welke daarop aansluit, zal een en een kwart maal de gewone hoeveelheid worden toegewezen. Men deelt verder mede, dat deze grootere rantsoenen als voorschotten zijn te beschou wen en dat het meer toegekende dan het normaal rantsoen bedraagt, in mindering wordt gebracht op de toe te wijzen hoeveel heden in de maanden Januari, Februari en Maart 1940. o DE WIND VEROORZAAKT DOODELIJK ONGELUK. Op den provincialen weg Zuidbroek-Gro- ningen is Zaterdag, vermoedelijk door den sterken wind, een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarvan de zestienjarige M. Martena uit Muntendam, die daar fietste, het slacht offer is geworden. Een truck met trailer wilde hem passeeren. Juist op dat oogenblik zwaaide de man, door den wind gegrepen, naar links en een aan rijding was onvermijdelijk. M. moet vrijwel op slag dood zijn geweest. De bestuurder van de vrachtauto trachtte op het laatste oogen blik nog de aanrijding te voorkomen door uit te wijken. Hierdoor reed de zware wagen van den weg af en geraakte in het Win- schoterdiep. De bestuurder wist zich evenwel te redden. Het lijk van het slachtoffer is naar zijn woning overgebracht. Vanavond te half acht zal in het Alge meen Programma (301.5 meter) over de radio een rede worden uitgezonden welke de leider der Oxfordgroep. Frank Buchman, over den zender Boston heeft gehouden als vervolg op zijn radiorede „Het antwoord op de crisis". Een zeer ernstige brand woedt op het oogenblik op de 378 meter verdieping in de ondergrondsche werken van de mijn Laura te Eygelshoven (L.). In den nacht van Zaterdag op Zondag is deze brand ontstaan in een peiler op deze verdieping. Zondagochtend werd bij de ge bruikelijke controle de brand ontdekt. In middels was reeds een machinist, die 's- Zondags de pompen controleert, afgedaald. Hij meldde zich niet op het overeengeko men uur, waarop een reddingsbrigade met een zuurstofapparaat afdaalde. De machi nist werd op vrij grooten afstand van de brandhaard aangetroffen. Hij was blijkbaar door koolmonoxyde verrast en aan vergif tiging overleden. Het slachtoffer, de 32-jarige Hongaar O. Janusch uit Chevremont, gemeente Kerkra- de, was gehuwd en vader van een kind. Op het oogenblik woedt de brand nog voort. De reddingsbrigade tracht het vuur in te dammen door het maken van muren in de ondergrondsche gangen. De Maandagmorgenploeg is niet afge daald. De rechter-commissaris in strafzaken te Amsterdam heeft Zaterdag een oproep doen publiceeren met betrekking tot den „kof fermoord" te Amsterdam, waarbij de hof meester Koorens zijn vrouw vermoordde en daarop in stukken sneed, welke hij verborg in twee koffers, waarvan er tot nu toe een gevonden is. Naar aanleiding van dezen oproep heeft zich een motorrijder aangemeld, die in den nacht van 8 op 9 Juli tusschen Terschuur en Hoevelaken heeft gereden. Hij zag een auto stilstaan, waarin een koffer werd ge plaatst. De wagen was een Opel met een Duitsche nummerplaat, waarop de letters I.I. voorkwamen. Het- cijfer heeft de mo torrijder niet precies kunnen onderschei den. Het vermoeden bestaat, dat de automobi list den koffer gevonden heeft en in zijn wagen heeft gezet. De rechter-commissaris heeft den motor rijder 'n z.g. „Sinapore"-koffer getoond en deze verklaarde, dat de automobilist een dergelijke koffer in zijn auto laadde. Hier volgen nog eenige „mobilisatie-vra gen" met de officieele antwoorden: Vr.: Heeft de gemobiliseerde, die tijdens zijn periodiek verlof van tweemaal twee dagen per maand ziek wordt, recht op ge neeskundige verzorging voor rijksrekening? Antw.: In het algemeen niet. Alleen in dien in de plaats, waar de gemobiliseerde zijn periodiek verlof doorbrengt en ziek wordt, ook in normale tijden een garnizoen gevestigd is, kan hij aanspraak maken op vrije geneeskundige verzorging door den al daar gevestigden militairen geneeskundigen dienst. Vr.: Heeft het voor een gemobiliseerde zin, dat hij zijn particuliere ziekte-verzeke ring voortzet tijdens den duur van zijn mo bilisatie? Antw.: Zoolang de thans bestaande bepa lingen van kracht zijn, kan voortzetting van een particuliere ziekte- of ongevallenver zekering ongetwijfeld zijn nut hebben, aan gezien zich, zooals bijvoorbeed uit de vorige vraag blijkt, gevallen kunnen voordoen, waarin de gemobiliseerde geen aanspraak heeft op vrije geneeskundige verzorging. Dit neemt niet weg, dat de beslissing over de al of niet wenschelijkheid om een ver zekering voort te zetten, uit den aard der zaak geheel voor verantwoording van den belanghebbende blijft. Men beschouwe het hier gegeven antwoord dan ook niet als een bepaalden raad in de een of andere richting. Het Amerikaansche stoomschip „City of Flint", dat door de Duitschers naar de Russische haven Moermansk werd ge bracht met de motiveering, dat het con trabande voor Engeland aan boord had. doet nog steeds van zich spreken Zooals men weet, is de Duitsche prijs- bemanning, die van een oorlogsschip op het Amerikaansche vaartuig was overge stapt, eerst door de Russische autoriteiten Geïnterneerd en later vrijgelaten. Men vraagt zich thans af waar de „Ci ty of Flint" zich bevindt Vrijdag zou het schip reeds uit Moermansk vertrokken zijn, werd eerst gezegd Later werd be weerd, dat het vaartuig nog in de Rus sische haven lag, voor reparatie aan de machines. Het is mogelijk, dat dit laatste bericht niet meer is dan een poging om de aandacht van de Engelsche vloot niet al te scherp gespannen te houden, zoodat het schip, onder bescherming van de duis ternis in den nacht van Zaterdag op Zon dag, wellicht de Oostzee zou hebben kun nen binnenslippen Want dat de „City of Flint" niet in Moermansk kan blijven zonder dat Rusland zijn neutraliteit schendt, is duidelijk Aan den anderen kant doet Moskou zichtbaar moeite om de Duitsche belangen niet te schaden. Al met al is het heel goed mogelijk, dat de „machine-reparaties" slechts een doekje voor het bloeien zijn geweest Het Amerikaansche ministerie van Bui tenlandsche Zaken heeft een overzicht ge- publiceerd van de affaire der „City of Flint", welke een formeele veroordeeling der Russische houding inhoudt De Sov jet-regeering wordt van gebrek aan sa menwerking beschuldigd Dit overzicht wordt als de grondslag voor een verdere krachtige actie der Ver Staten beschouwd De Duitsche en Sovjet-verklaringen wor den met elkaar vergeleken, waarbij spe ciaal gewezen wordt op de tegenstrijdig heid in de twee lezingen Zelfs Zaterdagavond, zoo wordt dan ge zegd, had de Amerikaansche regeering nog geen officieel bericht ontvangen, of de „City of Flint" inderdaad Moermansk heeft Verlaten. Door zulke handelingen wordt de door de Sovjet-Unie geproclameerde neutraliteit twijfelachtig. De Amerikaansche opvatting van het internationale zeerecht is deze: een prijs- bemanning mag, zonder dat zij geïnter neerd behoeft te worden, een buitgemaakt schip alleen dan naar een neutrale haven brengen^ wanneer er noodweer is, .ge brek aan brandstof of voedsel of wanneer er noodzakelijke herstellingen verricht moeten worden. In alle andere gevallen zijn de neutralen verplicht de prijsbeman- ning te interneeren en het schip aan de oorspronkelijke bemanning terug te geven. In het Amerikaansche overzicht wordt nog gezegd: De regeering te Berlijn heeft verklaard, dat het schip naar Moermansk is geva ren omdat het niet over voldoende kaar ten beschikte. Volgens het internationale recht is deze verklaring niet voldoende. De Russen hebben toen de Duitsche prijs- bemanning geïnterneerd Vervolgen^ be weerden de Russen, dat de machines be schadigd waren, hetgeen een geldige, re den is volgens het internationale recht en zij lieten de Duitsche bemanning vrij Door deze verklaring legt het Ameri kaansche ministerie van buitenlandsche za ken het geval ter beoordeeling aan de Amerikaansche openbare meening In po litieke kringen is men van oordeel, dat uit deze verklaring blijkt, dat de Russen pogen zich aan de zaak te onttrekken zonder de Duitschers te hinderen In de machine- schade heeft Moskou een wettige basis 'ge vonden, zonder schade te doen aan zijn neutraliteit. Uit de inlichtingen, waarover het ministerie beschikt, blijkt, dat bij aan komst te Moermansk de Sovjet-autoritei ten de argumenten van de Duitsche prijs- bemanning niet voldoende achtten.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1