f! KRONIEK VAN DEN DAG De honger der kanonnen en die van het volk. De brug over de Zandkreek Wieu kiest ze? De Amateur Detective TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT) VAN VRIJDAG 27 OCTOBER 1939. No. 254. Md< Stalin trapt John Bull op z'n likdoorns. Waarom zooveel oponthoud der Nederlandsche schepen in Duins? Duitsche vreugde over de Russische anti-contrabande-nota. Dnitsch militair vliegtuig geland in Groningen. Geneesmiddel tegen HUIDAANDOENINGEN Het bouwplan niet uitgesteld. Het 125-jarig beslaan der Kon. Marechaussee. Het oorlogsrisico en de Ongevallenwet. ïrcL inr: ior. :s IV., 29 3e- C. ig- of )ud ide bht, bif 10, ïst- en A, en of 25. 50, ek- irg- or- 20 28 en „Aanvaard mijnheer de ambassadeur de verzekering van mijn gevoelens van eer bied". Met deze vriendelijke formule heeft ook de heer Molotof, de Sovjet-Russische Volks-Commissaris (minister) van buiten- landsche zaken zijn nota aan Seeds, den Britschen ambassadeur te Moskou, inzake de kwestie der oorlogscontrabande besloten. Maar de inhoud der nota is niet bepaald vriendelijk. De regeering der Sovjet-Unie is het niet eens met de Engelsche contra- banda-politiek en zal zich er niet bij neer leggen. Zij behoudt zich het recht voor „compensatie" (schadevergoeding of zoo) te eischen voor verliezen, veroorzaakt aan or ganisaties, instellingen of burgers der Sov jet-Unie door de Engelsche contrabande maatregelen. Het laat zich aanzien, dat over deze zaak nog heel wat poppen aan het dansen zullen raken. Er is trouwens in den loop, der laatste halve eeuw al heel vaak wat over te doen geweest: principieel dan, met als uitgangspunt de vraag, hoever een oorlog voerende mogendheid tenslotte mag gaan met de opstelling van een contrabande-lijst. De vraag is daarom zoo netelig, omdat de belangen en de positie der neutrale landen er rechtstreeks door in het geding worden gebracht. Immers, in het kort komt de zaak hierop neer, dat een oorlogvoerende mogendheid den neutralen handelaar pro beert te beletten bepaalde grondstoffen en artikelen aan de andere oorlogvoerende mo gendheid te leveren. Er zijn zelfs al con ferenties aan de zaak gewijd; zonder eenig positief resultaat natuurlijk. Het juridische aspect er van interesseert ons hier voor het overige niet. In de prak tijk van dit historisch oogenblik komt de kwestie, waar alfgs. om draait, hierop neer, dat Engeland bij den aanvang van den oor log een contrabande-lijst heeft gepubliceerd, welke niet alleen wapenen, munitie en grondstoffen voor deze dingen, maar te vens tal van grondstoffen en artikelen, welke indirect van belang voor de oorlog voering zijn, mitsgaders zelfs alle levens middelen (brood, vleesch, boter, suiker etc.) bevat. Neutrale schepen mogen deze goe deren dus niet naar Duitschland vervoeren. Zooals men weet, oefent de Engelsche ma rine een scherpe controle uit en moeten alle neutrale schepen, welke deze controle wen- schen te passeeren, zich aan een onderzoek onderwerpen. Bevindt zich contrabande aan boord, waarvan de bestemming Duitschland is (bewezen of vermoed) dan wordt ze in beslag genomen. Het penibele van de zaak is vooral, dat de controle op deze manier plaats vindt dwars door neutrale landen (b.v. Nederland) heen. Ook uit Nederland sehe schepen, die b.v. naar Rotterdam va ren, wordt de contrabande gehaald, indien de Engelsche autoriteiten vermoeden, dat van Rotterdam uit wel eens verder ver zending (over land of langs den Rijn) naar Duitschland, zou kunnen plaats vinden. Het hoeft nauwelijks betoog, dat daardoor de neutrale indirect min of meer bij de oor logvoering kan worden betrokken. En het spreekt vanzelf, dat de handel der neu tralen er ontzaglijk door benadeeld wordt. De Russische regeering heeft nu te ken nen gegeven, dat ze niet van plan is, zich bij het systeem neer te leggen en compen satie zal eischen voor schade, aan Sovjet- belangen toegebracht. Het is misschien niet de eerste maal in de geschiedenis, dat al dus een netelige aangelegenheid wordt opge worpen, maar de omstandigheden maken haar tot zekére hoogte uniek. Het machtige zee-varende Engeland wordt hier voor een probleem gesteld, waaraan niet gemakke lijk een mouw te passen zal zijn. Immers: men is er tot dusverre te Londen voortdu rend op uit geweest, om Sovjet-Rusland angstvallig te ontzien. De Engelsche re geering wil geen moeilijkheden met Mos kou, probeert eigenlijk voortdurend te doen, alsof het Duitsch-Russisch pact maar een wassen neus zou zijn. Als men dit in het oog vat, krjjgt de Russische anti-eontra- bande-nota iets heel pikants, 't Is, of de heer Stalin het beste middel gezocht (en ge vonden) heeft, om John Buil eens gevoelig op z'n likdoorns te trappen. Het A.N.P. meldt uit Londen: In verband met het langdurige opont houd van Nederlandsche schepen bij Duins hebben wij ons via Reuter gewend tot de Britsche marine- en contrabandecontrole autoriteiten met het verzoek ons een uiteenzetting te willen geven van de oor zaken van dit langdurige oponthoud Tevens hebben wij de vraag gesteld of in de naaste toekomst versnelling der controle mogelijk is In antwoord op onze vragen ontvingen wij de volgende uiteenzetting: ,,De reden, waarom sommige Neder landsche schepen geruimen tijd door de Britsche autoriteiten worden vastgehouden in de bases tot controle van de contraban de, is door een gezaghebbend woordvoer der medegedeeld Deze zette uiteen, dat in sommige gevallen de contrabande-com missie het noodzakelijk acht een garantie te vragen van den geadresseerde van de goederen of van de regeering van het neu trale land, dat noch de goederen, noch de producten, welke hiervan worden gemaakt of het equivalent hiervan, producten met dezelfde waarde, zal wor den uitgevoerd naar Duitschland Ten einde vertraging te voorkomen, hebben sommige scheepvaart maatschappijen de belofte gegeven, dat, indien hun schepen toestemming krijgen door te varen, zij de goederen, waaromtrent twijfel bestaat zul len vasthouden tot een beslissing is geno men, zooals ook in den vorigen oorlog is gedaan Andere maatschappijen doen dit niet en indien hun schpen toestemming krijgen door te varen, dan bestaat geen garantie, dat de contrabande niet zal wor den doorgevoerd naar Duitschland. Inder daad heeft een schip, dat onlangs zonder goede garantie toestemming kreeg om door te varen teneinde lang oponthoud te voorkomen, een lading vervoerd, welke naar bekend is, later werd doorgevoerd naar Duitschland. Men hoopt evenwel, dat van nu af de toe stand beter zal worden tengevolge van een overeenkomst, welke met sommige scheeps eigenaren is getroffen en waarbij de scheepspapieren zoo spoedig mogelijk voor het binnenvaren van de Britsche wateren vooruit zullen worden gezonden aan de Britsche autoriteiten. In vele gevallen zal dit mogelijk maken het noodzakelijk on derzoek naar het verdachte deel van de lading in te stellen, voor het schip werke lijk in de controlehaven aankomt. Men hoopt, dat dit systeem de voornaamste re den tot klagen ook van de Nederlandsche scheepseigenaars weg zal nemen. DE PASSAGIERS. Wat betreft het oponthoud van passa giers op de vastgehouden schepen wordt ge zegd, dat men hoopt in de toekomst een re geling te treffen, waarbij de passagiers on middellijk aan land worden gezet en toe stemming krijgen hun reis voort te zetten op de snelst mogelijke wijze. Men hoopt, dat dit gebaar ook in Nederland zal worden gewaardeerd. Iedere vertraging en ieder ongemak, dat niettegenstaande deze pogingen ze te ver mijden, toch ontstaat, wordt te Londen be schouwd als een betreurenswaardige nood zakelijkheid in de poging te voorkomen, dat goederen van essentieel belang Duitschland bereiken. In verband hiermede is het artikel van den bekenden economist Sir Willam Be- veridge in de „Times" opmerkelijk. Hij wijst er op hoe noodzakelijk het is, dat Duitschland geen vet wordt geleverd, aan gezien vet onmiddellijk voor de bewapening kan worden gebruikt. Hij voegt hieraan toe: Het is niet waarschijnlijk, dat iets, wat wij door de blokkade kunnen doen, het voor de Duitsche regeering onmogelijk zou ma> ken de burgerbevolking behoorlijk te voe den, indien zij voor dit doel een voldoende hoeveelheid van de hulpbronnen aan werk krachten, materiaal en geld besteedt. Indien zij dit niet doet, dan zal het Duit sche volk door het besluit van zijn eigen regeering tot honger worden veroordeeld" Beveridge voegt hieraan toe, dat het dilemma tusschen de honger van het volk en de honger van de kanonnen het punt is, waartoe de eene oorlogvoerende den ander moet drijven. Voor 't overige zal men uiteraard moeten afwachten, wat voor practische gevolgen uit de kwestie gaan voortvloeien. Engeland kan het Russische standpunt natuurlijk niet aanvaarden. Het zou dan de andere neu tralen op dezelfde wijze moeten behandelen en dus feitelijk vrijwel afstand doen van zijn krachtigste wapen tegen Duitschland: de blokkade. Aan den anderen kant lijkt het voorshands echter evenmin waarschijn lijk, dat Rusland de zaak op de spits zal willen drijven. De Sovjet-Unie heeft er al heel weinig belang bij in den oorlog be trokken te worden, zoolang het zonder of fers van beteekenis van alles en nog wat in de wacht kan sleepen. Wrijvingen en po litiek geharrewar zullen de voornaamste gevolgen wel worden; ten pleiziere van de Duitschers, ook al komen die er dan in de praktijk wellicht maar weinig aan te ver dienen. De „Deutscher Dienst" schrijft, inzake de Russische afwijzing der Britsche contra- bandepolitiek Het Russische antwoord op de Britsche nota's inzake de oorlogscontrabande brengt op verheugend duidelijke wijze het belan- genstandpunt der neutrale mogendheden te genover de Britsche oorlogspolitiek ter zee tot uitdrukking. Evenals in de verklaringen der conferentie van Panama en in de af zonderlijke verklaringen van een reeks neu trale landen overzee en in Europa, wordt geconstateerd, dat de door Groot-Britannië getroffen maatregelen volledig in tegen spraak staan tot het volkerenrecht en de belangen der neutrale landen door dè ver nietiging van den internationalen handel ten zeerste benadeelen. Eveneens wordt duidelijk geconstateerd, dat door de Britsche maatregelen in den oorlog ter zee, de beginselen der elemen taire vrijheid der koopvaardijscheepvaart op de grofste wijze worden geschonden. Rusland, zoo vervolgt de „Deutscher Dienst", heeft zich met zijn verklaring krachtig geschaard in het front der neu trale mogendheden, die zich met recht te gen de wurging van -hun koopvaardijscheep vaart en van hun handelsleven door Enge land te weer stellen. Op indrukwekkende wijze heeft Rusland er naar verwezen, dat door dit tegen het volkenrecht indruischende Britsche optre den, bevolkingslagen, welke aan den oor log geen deel hebben, worden uitgeleverd aan nood en ellende. Op overtuigende wijze blijkt uit de Rus sische verklaring, welk een zware verant woording tegenover de geheele wereld En geland door zijn schuldig gedrag op zich heeft geladen. Het afweerfront der neu tralen tegen den Britschen willekeur en aanmatiging, zal, zoo besluit de „Deutscher Dienst" door de Russische verklaring onge twijfeld versterkt worden". BEJAARDE VROUW OVERREDEN EN w OMGEKOMEN. Te Noordwijkerhout is gisteren de 50-ja- rige mej. E. van Graven door een autobus uit Haarlem overreden en op slag omgeko men. Het slachtoffer stak den rijweg over onmiddellijk nadat een vrachtauto was ge passeerd. Uit de tegenovergestelde richting naderde op hetzelfde moment de autobus, waarvan de bestuurder een ongeluk niet meer kon voorkomen. De bemanning geïnterneerd. Gistermiddag omstreeks vijf uur heeft een Duitsch militair vliegtuig bij Usquert in de provincie Groningen, tengevolge van motorpech, een noodlanding moeten maken. De uit drie personen bestaande bemanning is geïnterneerd. DE BETALING DER GEVORDERDE PAARDEN. Op vragen van het Tweede Kamerlid Hilgenga betreffende de betaling van voor de mobilisatie gevorderde paarden heeft de minister van Defensie als volgt geant woord: Uit ingewonnen ambtsberichten is geble ken, dat de commissarissen der Koningin de gelden, bestemd voor de betaling van voor de mobilisatie gevorderde paarden, met bekwamen spoed aan de burgemeesters hebben overgemaakt. Er zijn geen aanwij zingen, dat de betaling van deze gelden aan de belanghebbenden thans nog niet heeft plaats gevonden. DDJ). xulvert de portin* doet de Jeuk bedaren, vef frltchl en sterkt de huid- weeisels. Flacons 75 et, L I^Oea L 2.50. (Ingez. Med.) Onlangs hechtte de Tweede Kamer haar goedkeuring aan het wetsontwerp inzake den bouw van een brug over de Zand kreek tusschen Zuid- en Noord-Beveland Kort daarop werd de mobilisatie afgekon digd Door de gewijzigde omstandigheden leven velen in Zeeland in de veronderstel ling, dat de brug, die Noord-Beveland uit zijn isolement zal verlossen, maar welker tot standkoming sedert 1906 reeds zoovele keeren is verhinderd, andermaal van de baan zal geraken. Van goed ingelichte zijde vernemen wij evenwel, dat alles in het werk wordt ge steld, om het bouwplan zoo spoedig mo gelijk doorgang te doen vinden. Reeds zijn onderhandelingen gaande met het werk fonds teneinde gedaan te krijgen, dat deze instantie, die bereid werd gevonden, de provincie de aanvankelijk benoodigde bouwsom voor te schieten, ook het bedrag waarmee, tengevolge van het duurder wor den der materialen, de raming zal worden overschreden, ter leen zal verstrekken Aanvankelijk waren de kosten van de brug begroot op 1,300,000, maar dit bedrag zal met tenminste 300,000 dienen te wor den verhoogd. In hoeverre deze stijging van de bouw kosten verdisconteerd zal dienen te wor den in den tijd, gedurende welke de pro vincie van bruggebruikers tol mag heffen, maakt nog een punt van onderzoek uit Te bevoegder plaatse deelde men ons mede te verwachten, dat de onvoorziene omstandigheden de totstandkoming van de Noord-Bevelandsche brug niet zullen ver hinderen, en dat het in de bedoeling ligt de aanbesteding van het wérk nog dit jaar te houden. Een tweede mogelijkheid, die de vaste verbinding tusschen <,Zuid- en Noord-Beveland nog in den weg staat, de vergunning krachtens de rivierenwet, zal vermoedelijk dezer dagen haar beslag krijgen. Het wapen der Kon. Marechaussee heeft gisteren zijn 125-jarig bestaan herdacht, welke herdenking in verband met de bij zondere tijdsomstandigheden een sober karakter droeg. Generaal-majoor jhr. W. C. M1 de Jonge van Ellemeet, adjudant van HM. de Koningin bracht gisterochtend ten bureele van den inspecteur van het wapen aan de Nassau-Zuilensteinstraat 11 te 's-Graven- hage de gelukwenschen van Hare Majes teit over. In den namiddag kwamen vele autoritei ten hun gelukwenschen aanbieden. In de eerste plaats de opperbevelhebber van land- en zeemacht, generaal I H. Reyn- ders, die met enkele woorden de groote verdiensten van het corps schetste en zijn beste wenschen voor de toekomst uitte. Voorts complimenteerden namens het landelijk comité dat zich ter herdenking van dit 125-jarig bestaan had gevormd, den inspecteur van het wapen, de voorzitter van het comité mr. A. J. A A, baron van Heemstra, oud-gouverneur van Suri name, de penningmeester mr. E. E. Men- tem, de gep generaal-majoor G. J D. Bau- duin, oud-inspecteur der koninklijke ma rechaussee en de secretaris mr. J. Kaller. Arbeiders in verzekerings- plichtige bedrijven niet meer verzekerd tegen de gevolgen van bominslag etc. De regeeringspersdienst meldt: De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat, ingevolge een onlangs door de Eerste Kamer aangenomen wijzi ging der Ongevallenwetten, de arbeiders in de verzekeringsplichtige bedrijven na het inwerkingtreden van die wetswijziging niet verzekerd zullen zijn tegen geldelijke gevolgen van ongevallen, hun bij hun ar beid overkomen als gevolg van een oor logsgewelddadigheid (als b.v. bominslag, mijnontploffing). Indien werkgevers de bij hen in dienst zijnde arbeiders tegen gelde lijke gevolgen van zoodanige ongevallen willen zien verzekerd, zullen zij langs den weg van particuliere verzekering die voor ziening moeten treffen. Het is de bedoeling de wetswijziging om streeks half December a s. in werking te doen treden Tot de keuze van dat tijd stip heeft o m, medegewerkt de overwe ging, dat de werkgevers, die ten behoeve van hun arbeiders een voorziening, als vo renbedoeld, willen treffen, aldus de gele genheid krijgen tijdig met die voorziening gereed te zijn. Die martiale uniform bekoort het hart van ieder meisje maar die schitterende ele gante Shelter staat nog fijner en flinker. Hem zal ze zeker kiezen. (Ingez. Med.) 27). Naar het Engelsch van Anthony Berkeley. ..Majoor Sinclair leek mij altijd zoo, als een neef voor zijn tante van wie hij zoo veel te verwachten heeft, maar zijn kan", antwoordde de jonge dame cynisch, die blijkbaar door de geschiedenis met den bril nog cynischer geworden was. „Op de huwelijkskwestie na, maakte zij dus een vriendschappelijken indruk?" „Zeker". „Zoo, zoo, mocht u persoonlijk, majoor Sinclair nog al?" „Maar mijnheer Chitterwick", merkte de secretaresse op „heeft dit eigenlijk wat met de zaak te maken of ik de majoor mocht, of niet mocht? Wat kan dit nu te maken hebben met het feit dat u gezien hebt, dat hij vergif deed in de koffie van zijn tante?" „Neen, daar heeft u gelijk in", moest hij wel toegeven. „Dat wil zeggenZiet u, het is Smeekend keek hij naar Mouse. „De vraag van mijnheer Chitterwick heeft een diepere beteekenis" kwam deze hem te hulp. „Natuurlijk", zei Chitterwick opgelucht. „Zoo is het. En verder is er nog iets, dat ik graag met u zou willen bespreken. Ik ge loof dat ik u al eerder gevraagd heb, of u ook wist, waarom juffrouw Sinclair juist in Piccadilly met haar neef had afgespro ken. Ik meen dat u toen zei, dat" u er geen verklaring voor wist. Kunt u er nu mis schien een antwoord op geven?" „Denkt u, dat ik nu iets zou weten, wat ik toen niet geweten heb?" Juffrouw Goole was zeker van zichzelf en liet zich niet gauw van de wijs brengen. „Neen dat natuurlijk niet. Dat zou on mogelijk zijn. Ik meende echter dat mis schienachteraf de één of andere op merking van juffrouw Sinclair bij u opge komen wasIk bedoel niet dat zij u een verklaring voor de typische keus van de plaats van samenkomst had moeten geven, maar de geringste aanwijzing daarvan, zou ons al op weg helpen. Kunt u zich niets van dien aard herinneren?" „Dit punt schijnt u al bijzonder te in teresseeren", zei juffrouw Goole en toonde voor het eerst een beetje belangstelling. „Dat doet het ook" verklaarde Chitter wick. „Naar mijn meening is dit het eenige onverwachte ik zeg expres niet: onver klaarbare omdat er nog wel een verkla ring voor gevonden zal worden in juf frouw Sinclair's handelwijze. Want de Pic cadilly Hall was toch wel de laatste plaats waar men juffrouw Sinclair zou verwach ten, nietwaar?" „Ik weet wet, dat ik ook verwonderd was, toen zij die afspraak maakte", gaf juf frouw Goole toe. „Ben u er zeker van, dat zij die afspraak maakte?" vroeg Chitterwick. „Wat bedoelt u?" „Ik bedoel: ging die afspraak niet van den majoor uit, en stemde zij er alleen maar in toe?" „Maar de politie heeft toch den brief van den majoor, waarin hij zich accoord Een doel is de grondslag van ka rakter, ontwikkeling, positie, talent van eiken aard. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiy verklaart met de plaats van samenkomst". „Ja zeker, dat is zoo. Maar dit kan toch betrekking hebben op een voorstel van hem zelf". „Voor zoover ik het kan beoordeelen, niet. Juffrouw Sinclair heeft mij een brief gedicteerd en daarin de afspraak geregeld. Zij gaf daar geen uitlegging bij en ook niet, toen ik dien brief met nog een paar andere door haar liet teekenen". Juffrouw Goole had zichtbaar genoeg van het onderwerp. „Waarom heeft zij hem dan niet in Al- dridge laten komen, waar zij hem toch ook onder 4 oogen had kunnen spreken? Waar zij toch ongestoord hadden kunnen praten?" hield Chitterwick vol. „Heusch, ik weet er geen antwoord op. Maar hebt u er dan niet aan gedacht, dat de voor den-majoor er niet beter op zou wor den, indien de afspraak van hem was uit gegaan?" zei de secretaresse scherp en lo gisch. „Ja, ja. Dat is zoo", mompelde Chitter wick verlegen. Het was voor Chitterwick wel duidelijk, maar hij vond het onaangenaam, dat zoo iets werd gezegd in tegenwoordigheid van Mouse, die toch beslist op de hand van Sin clair was. Chitterwick daarentegen was be sloten, voor noch tegen Sinclair te zijn. Als men hem dwong zich met het geval te be moeien, dan kon hij dat alleen doen met het doel, de waarheid te onthullen. De af spraak in Piccadilly had hem van het be gin af hoogst belangrijk geleken. Het was volkomen onbegrijpelijk, dat juffrouw Sin clair haar gemaakt zou hebben, en Chitter wick had den majoor al direct verdacht; want hoewel de hall al een heel ongeschikte gelegenheid is, om een neef met onterving te dreigen, is het een uitgezochte plaats, om zjjn tante te vergiftigen op een manier, die den schijn van zelfmoord verwerkte. Chit terwick had dus ingezien, dat, als men zo'u kunnen bewijzen, dat het voorstel van den majoor was uitgegaan, zijn zaak zooals juffrouw Goole al zeer juist had opgemerkt er veel duisterder en ongunstiger kwam voor te staan. Nu het Chitterwick alleen om de waarheid te doen was, moest hij op dit punt zeker heid zien te krijgen, wat hem, zooals de toestand zich liet aanzien, niet zou geluk ken. Daar Chitterwick niets meer te vragen wist, ging men naar het huis terug om thee te drinken. Hoe ook de gevoelens van den majoor te genover zijn tante geweest waren, aan die van de oude dame viel niet te twijfelen. In het heele huis stonden zijn portretten. In de kleine, prettige kamer, die haar boudoir ge weest was, stonden er niet minder dan vijf; één daarvan, een vergrooting van een pro fiel, trok vooral Chitterwick's aandacht. Zijn moed verflauwde aanmerkelijk, toen hij het onder het theedrinken nog eens goed opnam. Het profiel was karakteristieker dan de foto en face. Er was geen twijfel mogelijk, dit was het profiel met dien op vallenden neus, dat hij in Piccadilly Palace gezien had. De tocht naar Riversmead Priory terug werd in een langzamer tempo afgelegd. Mouse zat alleen voorin; Chitterwick zat bij Judith. Hun gesprek ging over den te ruggevonden neef, en Judith vertelde hem de bijzonderheden van den brief van den ad vocaat. „Hij heeft blijkbaar een zeldzame car rière gemaakt. Zijn ouders lieten hem niets na en hij moest dus direct voor zichzelf zorgen; maar hij scheen nu op acht en twintig-jarigen leeftijd in zeer goede om standigheden te verkeeren". „Dat wil nogal wat zeggen", zei Chitter wick bewonderend. „Hij is zoowat van alles geweest. Chas seur in een hotel, kellner, sleutelsmid, be drijfsleider bij de film en aan het tooneel, zelfs een tijdje mede-eigenaar van een rondtrekkend circus, waar hij in een wild cowboy-nummer optrad". Hij scheen dus wel van alle markten thuis te zijn. „Eén van die gelukkigen, die voor alles aanleg hebben", zei Chitterwick. Hij had nog nooit van een cowboy-kellner gehoord; die combinatie moest wel eenig in zijn soort zijn. Hij verheugde zich er al op, eens ken nis met dien veelzjjdigen jongen man te maken. Judith hield op met praten en Chitter wick verzonk in gedachten. Hij kon niet anders zeggen, dat dat ze geen stap verder waren gekomen; juffrouw Goole was geen steun. Zij scheen den majoor niet vijandig gezind te zijn, maar ze was ook niet op zjjn hand. Zij bleef neutraal, zooals het in haar plaats te pas kwam. Alleen één punt van het geheele bezoek was voor Chitter wick van belang en dat was het oogenblik, dat hij haar zonder bril had gezien. Zij had hem beslist aan iemand doen den ken. Maar aan wien? Hij kon er maar niet op komen. Het moest iemand zijn, die hij nog, niet zoo heel lang geleden gezien had maar verder kwam hij niet. En dan nog iets. rnr (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 5