LAATSTE BERICHTEN Advertent iën. Bar mm Finland wil niets van wezenlijk belang opofferen De Amerikaansche Neutraliteitswet wordt gewijzigd, ONHERROEPELIJK I „Het is een tijd van zenuwbeproeving. DE ONDERHANDELINGEN MET RUSLAND. Grieksch schip met 35 opvarenden vergaan. De Belgische neutraliteit Engelsch minister over den Russischen invai in Polen. „Er speelt zich een groote tragedie ai". DE BIJSTAND AAN POLEN. Dat staat reeds vast. VERKENNINGEN AAN HET WESTELIJK FRONT. ONTBERINGEN OP DUITSCHE SCHEPEN. De petroleum-distributie. Tweede stap. Kapitein verduisterde Iandsgelden. De koffermoord te Amsterdam. Bekentenissen van den ver dachten holmeester. De „City of Flint" door de Russen vrijgelaten. DE DUITSCHE PRIJSBEMANNING AAN BOORD. SPORTNIEUWS MARKTBERICHTEN WIJ HEBBEN NOG vele modellen Haardkachels Fornuizen en Huishoudkachels. TH. DE BAKKER - M'burg. -■ •r:- "y**:?.-' i\ r vi* - IS Jt V k x** J t i Eer» .aanval" met Glenn Martins op Pasar Minggoe werd bestreden met de modernste karabijn-mitrailleurs tijdens de luchtafweer-oefeningen, welke gedurende de laatste weken regelmatig in West Java gehouden worden De Finsche minister van Buitenlandsehe Zaken, Erkko, heeft gisteravond verklaard: „Finland is niet bereid tot opoffering van wat het ook zij, dat wezenlijk belang is voor zijn vrijheid en bestaan. Wanneer de geruchten betreffende de Sovjet-Russische voorstellen waar zouden zijn geweest, dan zouden die voorstellen een daad van agressie hebben beteekend en geen natie, die haar zelfrespect wil handha ven, zou ze hebben kunnen aanvaarden in den vorm, dien het gerucht daaraan had gegeven. Het zou niet juist zijn tegen te spreken, dat de betrekkingen tusschen Fin land en het land, dat de besprekingen open de, verbeterd konden worden. Wij moeten volledig van alle middelen gebruik maken om de veiligheid van beide landen te ver sterken. Finland heeft getoond, dat het geen vooroordeelen heeft. Hoe meer neu trale landen er in de wereld zijn, des te grooter zijn de mogelijkheden tot beper king van den vernielenden oorlog. Finland kan niet betrokken worden in eenigerlei combinatie van mogendheden, die be schouwd zou kunnen worden als vijandig jegens eenigen anderen staat. De huidige tijd is een periode van uithou dingsvermogen en zenuwbeproeving. Het lot van Finland is echter vaak hard ge weest en de Finnen zijn altijd uit de moei lijkheden tevoorschijn getreden, gestaald om de toekomst tegemoet te zien. Finland is thans onafhankelijk en de toekomst is van Finland zelf afhankelijk". Erkko voegde hieraan toe, dat hij het volk slechts kon verzekeren, dat geen be slissing zou worden genomen, zonder dat aan parlement en natie de gelegenheid zou zijn gegeven, om hun meening tot uitdruk king te brengen. Een officieel communiqué meldt, dat de Fmsche regeering thans de herziene Rus sische voorstellen in overweging neemt. De gedelegeerden zullen alleen naar Moskou terugkeeren nadat de voorstellen volledig zullen zijn bestudeerd en de noodige beslis sing zal zijn genomen. Het Grieksch stoomschip „Ambrakia" dat den lijndienst onderhoudt tusschen Volos en Piraeus, is in de nabijheid van Enboia bGriekenland) gezonken. Tot dusver wor den 35 personen als verdronken opgegeven. V® kaPitein van het schip is als gevolg vaii deze ramp waanzinnig geworden Do Belgische minister van RnitoninnH sche Zaken Spaak, zal hedenavond 8 uur een radiorede houden. In politieke kringen gelooft men, dat Spaak er bij zijn "de burgers op zal aandringen, alle voorval len te vermijden, die -de neutraliteit van België in gevaar zouden kunnen brengen. De minister van openbare werken, van der Poorten, zal dezelfde toespraak in het Nederlandsch houden. In een bijeenkomst van de senaatscom missie voor buitenlandsehe zaken zou Spaak verklaard hebben, dat men aan de grenzen troepenconcentraties, welke op aanvalsplannen tegen Belgie zouden kun nen wijzen, heeft waargenomen. De minis ter zou er nogmaals op gewezen hebben, dat journalisten en vooral zekere perso nen, die een plaats in het openbare leven innemen, het moeten vermijden, al te openlijk voor een oorlogvoerenden staat partij te kiezen en vooral geen onvriende lijke of al te heftige termen ten aanzien van deze staten moeten bezigen. De Engelsche minister van buitenland sehe zaken, lord Halifax, heeft in het Hoo- gerhuis geantwoord op vragen, die aan de regeering waren gesteld. Over de rede van Von Ribbentrop zeide hij: „Wat ik van de ze rede denk is, dat ik nooit een plompere poging gezien heb indien men van een collega zoo mag spreken om Engeland en Frankrijk te scheiden. Het vertrouwen tusschen Frankrijk en Engeland is nooit vollediger en intiemer geweest dan thans het geval is. Overigens zou het schouw spel van een onschuldig Duitschland, be dreigd door een aanval van Polen en tevo ren door een aanval van Tsjecho-Slowakije, bij goden en menschen een glimlach kun nen oproepen, indien de zaak niet zoo ern stig was." De arbeidersvertegenwoordiger Listowel wenschte de verklaring te hooren, dat En geland niet voornemens was zich te men gen in de positie van de Sovjet-unie in Oost- en Noordoost-Europa. Halifax zeide naar aanleiding hiervan: „Het is noodza kelijk ons te herinneren, dat de jongste Sovjet-actie ten aanzien van de Randstaten bezorgdheid heeft gewekt. Voor zoover wij ons bewust zijn, is er een belangenconflict tusschen Finland en Rusland mogelijk, dat niet geregeld zou kunnen worden. De Brit- sche regeering hoopt, dat de onderhande lingen tot een goed einde gevoerd zullen worden." Naar aanleiding van een opmerking van den oppositie-Liberaal Mottistone, die ge zegd had, dat Engeland plechtig verzekerd had, Polen te zullen bijstaan tegen een aan val uit welke richting ook, verklaarde de minister onder meer: „Het maakt natuur lijk voor de Polen in het geheel geen ver schil of zij uit het Oosten of uit het Wes ten worden aangevallen en niemand, die inlichtingen heeft over hetgeen er thans gebeurt in de verschillende deelen van Po len, kan ontkomen aan de gedachte, dat zich daar een groote tragedie afspeelt en veel geleden wordt. Het laatste, dat ik zou willen doen, is het optreden der Russische regeering te verdedigen. Doch men moet twee dingen bedenken: Rusland zou nooit tot dit optreden zijn overgegaan, als Duitschland niet het voorbeeld gegeven had en Polen was binnengevallen. De Russen beoogden verder een vooruit schuiven der grenzen tot de lijn, die in hoofdzaak overeenkomt met de linie, welke ten tijde van Versailles door lord Curzon werd aanbevolen." Uit alles blijkt duidelijk, dat de wijzi ging der Neutraliteitswet der Ver. Staten „erdoor komt", zooals ook verwacht werd Het is voor 90 procent zeker, dat het ver bod van wapenuitvoer uit de wet ver dwijnt. De senaat der Ver Staten heeft met 54 tegen 36 stemmen een amendement op de Neutraliteitswet verworpen, dat ver koop aan vreemde landen zou hebben ver boden van gifgas, vlammenwerpers en an dere materialen voor den chemischen oor log. De tegenstanders van het amende ment waren van meening, dat een oorlog voerende natie zou aarzelen; gifgas te ge bruiken wanneer zij wist, dat haar vijan den leveranties uit de Ver. Staten konden krijgen. Neely, die opheffing van het wapenem bargo steunde, verklaarde, dat wanneer Hitier de overwinning zou behalen, hij binnen vijf jaar een aanvaal zou doen op de Ver. Staten. Met luider stemme zeide hij: „Canada zou veranderd worden in een gewapend kamp van Hitlerianen met een Siegfriedlinie ter lengte van 3000 mijlen langs onze Noordelijke grenzen. De Ver Staten zouden, dan worden onderworpen aan dezelfde bloedorgie als Polen". Een amendement van den democraat Downey, volgens hetwelk de uitvoer van wapenen en munitie zoowel in vredestijd als in oorlog verboden zou zijn, behalve ten voordeele varl een Amerikaansche mo gendheid, die een verdedigingsoorlog tegen een niet-Amerikaanschen staat zou voe ren, is door den senaat met 55 tegen 27 stemmen verworpen. Bij handopsteken heeft de senaat een amendement van den republikein Da- naher, dat beoogde iederen uitvoer van bombardementsvliegtuigen te verbieden, verworpen. Het Fransche legerbericht van heden ochtend luidt: „Gedurende den nacht plaatselijk acti viteit van verkenners". Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: „Tusschen Moezel en Warndt valt op sommige plekken een oplevende bedrijvig heid van de artillerie waar te nemen. Overigens aan het front slechts plaatse lijke actie van verkenningsafdeelingen en hier en daar verontrustingsvuur." Uit Swakopmund (Z. Afrika) meldt Reu ter: De 600 passagiers en leden der beman ningen van de vijf Duitsche schepen, die sedert het uitbreken van den oorlog in de Lobito-baai een toevlucht hadden gezocht, moeten groote ontberingen doorstaan. De Duitschers moeten het per dag met twee maaltijden doen en naar verluidt hebben de scheepsoffïcjerejn igroote moeite met het handhaven van de orde onder de beman' ningen. De mannen verklaren, dat zij ge vangenneming en interneering met behoor lijke voeding zouden verkiezen boven het vooruitzicht van honger om te komen. Men meldt ons uit Den Haag: Waar op heden in Nederland vrijwel al gemeen ter voorbereiding van de petro- leumdistributie distributiekaarten zijn uit gereikt aan verbruikers van petroleum, uit sluitend voor huishoudelijk gebruik, zal thans de tweede stap ter voorbereiding van de distributie van petroleum plaats vinden. Thans zullen allen, die petroleum noodig hebben voor andere doeleinden dan in het huishouden voor verwarming, verlichting en koken, zich daarvoor kunnen aanmelden bij het rijksbureau voor aardolieproducten. Daartoe zijn van heden af bij alle dis tributiekantoren in Nederland verkrijgbaar aanvraagformulieren voor industrieele doel einden. Deze formulieren dienen geheel ingevuld rechtstreeks te worden gezonden aan het Rijksbureau voor Aardolieproducten (sectie 3-petroleum), Zeestraat 100-104, te 's-Gra- venhage. Ten overvloede zij nog opgemerkt, dat de distributie van petroleum nog niet is in gevoerd. Alle maatregelen, die op het oogen- blik zjjn of worden genomen, dienen uit sluitend om, wanneer t.z.t. de distributie van petroleum ingevoerd zal moeten wor den, een vlotte gang van zaken zooveel mo gelijk te waarborgen. Te Oss is de compagniescommandant, ka pitein L. door de militaire politie gear resteerd verdacht van het verduisteren van Iandsgelden. Men heeft hier waarschijnlijk te doen met een omvangrijke verduiste ringszaak, en het is niet onmogelijk dat nog meer arrestaties zullen volgen. De enkele maanden geleden in Indië ge arresteerde hofmeester Korens, verdacht van moord op zijn vrouw, te Amsterdam, is in den afgeloopen nacht met het s.s. „Jo- han de Witt" in Amsterdam aangekomen. Den geheelen ochtend is hij door den offi cier van justitie, mr. De Blécourt, verhoord. Naar wij vernemen zou Korens begonnen zijn met alles te ontkennen. Tenslotte zou hij echter hebben toegegeven, dat hij met zijn vrouw had gevochten. Tijdens deze vechtpartij zou zijn vrouw zijn gevallen. Hij had haar toen op het bed gelegd. Zij was bewusteloos en na verloop van een uur gaf zjj nog geen teeken van leven. Korens zou toen een mes hebben geno men, waarmede hij haar eenige diepe ste ken in de hartstreek toebracht. Daarna heeft hij het lijk ontleed en verpakt in twee groote koffers, waarmede hij per taxi naar de Veluwe is gereden. Hier heeft hij de koffers achter gelaten. Zooals men zich herinnert, is een van de beide koffers met de romp van de vrouw bij Terschuur gevon den. Officieel wordt medegedeeld, dat het Amerikaansche s.s. „City of Flint", dat met een Duitsch prijscommando aan boord we gens machinedefect de haven van Moer- mansk was binnengeloopen en daar vast gehouden werd, thans is vrijgelaten. Nadat de havenautoriteiten de lading onderzocht hadden, kreeg het vaartuig in structie om de Russische wateren weder te verlaten. De vrijlating van het stoomschip en de reeds eerder bevolen opheffing van de in terneering van het Duitsche prijscomman do geschiedden in overeenstemming met de Haagsche zeerechtsconventie van 1909, al dus het D.N.B. Naar men verneemt, bevindt de Duitsche prijsbemanning zich weer aan boord. Havas meldt uit Moskou: Het officieele Russische communiqué beteekent, naar het schijnt, dat het door de Duitsche prijsbe manning opgebrachte schip op grond van het zeerecht aan Duitschland toebehoort en dat het schip onder Duitsche vlag moet vertrekken. Men veronderstelt dat de Amerikaansche bemanning zich vrij te Moermansk beweegt en later naar huis zal kunnen gaan. De Amerikaansche minister van Buiten landsehe Zaken heeft medegedeeld, dat de Ver. Staten verscheidene malen aan de Sov jet-Unie verzocht hebben om vrijlating van de „City of Flint" en zijn bemanning en la ding. Tot dusver is geen antwoord binnen gekomen, ofschoon de Amerikaansche am bassadeur twee besprekingen heeft gevoerd met den vice-commissaris van buitenland sche zaken te Moskou. ZWEMMEN. METMAN VERBETERT NEDERLANDSCH RECORD 400 METER RUGSLAG. Gisteravond heeft in het sportfondsenbad te Amsterdam, de zwemmer J. P. Metman Middelburg, 26 Oct. Fruitveiling. Appels: Jac. Lebel 15 c., Sterappel 310 c„ Goudreinet 29 c„ Zure Bellefleur 1 6 c., Zoete idem 16 c„ Zoete Ermgaarde 48 c., Campagnezoet 36 c Cox Oranje Pippin 617 c., Gron. Kroon 29 c., Honds muil 3 c., Ananasreinet 23 c., Grauwzoet 59 c., Bramley Seedling 12 c., Tuin- zoet 58 c., Transpr. de Cronsel 29 c„ Framboosappel 5 c., Notarisappel 9 c., Pre sent van Engeland 6 c. Peren: Nouveau Poiteau 17 e„ Comtesse de Paris 48 c., Doyenne de Cornice 1020 c., Gieser Wil deman 28 c„ Jodepeer 15, Beurré An toinette 2 c„ idem Clairgeau 512 cKlei- peer 1-4 c., Pondspeer 23 c., Rietpeer 3 c., Zwijndrechtsche wijnpeer 8 c., St. Remy 5 c„ Maagdepeer 34 c. Druiven: Franckenthaler 1417 c., Black Alicante 1624 c„ Tomaten 415 c., Bra men 14 c., alles per kg. Goes, 26 Oct. Veilingsvereeniging „Zuid- Beveland". Groote veiling. Zure Kroetap- pels 1,20, per 100 kg. Kleine veiling. Appels: Goudreinetten ex tra 1017, idem A 7,5014, idem B 513, idem C 4,507,50, Zure Bellefleur extra 7, idem A 6, idem B 4,505, idem C 3,50, Ster appels extra 79,50, idem A 5,50—8,50, id. B 46, idem C 2,504,50, Cox Oranje Pip pin extra 2630, idem A 17-22, idem B 1117, idem C 6,508,50, Campagne Zoet extra 66,50, idem A 4,505,50, idem B 3,504, idem C 2,50, Zoete Ermgaard A 6,50—7, idem B 5—5,50, idem C 3, Bramley Seedling 23,50, Bismarck 2,50, Court Pen- du 1,50—5, Dubb. Bellefleur 1,50—3, Fran sche Goudreinetten 3,505, Gron. Kroon 3 8,50, Glorie v. Holland 25,50, Griemes Golden Pippin 57, Lemoenapp. 4,508,50, Lady Henneker 3,505,50, Notarisappels 2—10, Reinette d'Or 1—3, Rembour Mor tier 1,50—3, Signe Tillish 4,50—14, Transp. de Croncel 214, per 100 kg. Zoete appels: Geldersche Holaart 23,50, Pomme d'Oranje 2,508, Tuinzoet 3,50 7,50, Zoete Bellefleur 1,50—4, Zoete Ribbe- ling 1,503, Kroet en valappels 13,50, per 100 kg. Peren: Beurré Alex. Lucas extra 1011, idem A 89, idem B 58,50, idem C 5, Comtesse de Paris extra 910, idem A 9 10, idem B 59, Doyenné du Cornice ex tra 1821, idem A 1723, idem B 1418, Kleiperen A 5,507, idem B 4,505,50, id. C 3,50, Bezy v. Schonauwen 35, Beurré Clairgeau 2,50—12, idem d'Arenberg 45, idem Six 5—7,50, idem Diel 7,50, idem Bachelier 2,50—6,50, Conférence 9,50, Duch. d'Angoulene 8,50, Emile d'Heyst 4,5012, Fransche Maagdeperen 12,50, Groene Chaumontel 2,505, Gieser Wildeman 3 8, Jodenperen 27, Leghipont 8, Nouveau Poiteau 2,505, Pondsperen 1,503,50, Soldat Laboureur 44,50, St. Remy 23,50, Winter Bergamotten 1,504, Winter- louwtjes 35, Wintersuikerijen 13, Zwijn drechtsche wijnperen 410, Kroet en val- peren 0,501,50, per 100 kg. Diversen: Blauwe druiven 1023, Toma ten 9,50, Mispels 2,50—3, per 100 kg. Dubb. noten 2,10, per 100 stuks. Hazen 2, Fazan ten 0,69, per stuk. een poging gedaan om het Nederlandsch record op de 400 meter rugslag, dat met 5 min. 33,3 sec. op naam stond van J. C. Scheffer op zijn naam te brengen. De IJ- zwemmer is hierin schitterend geslaagd. Hij wist het record met 2,4 sec. te verbeteren en te brengen op 5 m'n. 30,9 sec. Heden overleed tot onze groote droefheid, plotseling onze geliefde Moeder, Be huwd- en Grootmoeder, Zus ter, Behuwdzuster en Tante, MARTINA KWEKKEBOOM, Wed. Jan de Nood, in den ouderdom van ruim 73 jaar. N. M. DE NOOD. G. DE NOOD. S. F. DE NOOD— REYNOUDT. MARTINA. IZAAK. Middelburg, 26 Oct. 1939. Gevulde Sprits, wit Speculaas, Borstplaatjes, Appelbollen en Slagroomgebak. F. MERK, Pottenmarkt, Teleï. 341, M'burg. TEGEN DE OUDE PRIJZEN. Komt eens vrijblijvend bij ons kij ken. Ook nog enkele DOET NU UW VOORDEEL ZIJ WORDEN DUURDER. Beleefd aanbevelend, GORTSTRAAT 17. BUREAU VOEDSELVOOR ZIENING IN ZEELAND. UITNOODIGING aan Goesche jon ge menschen boven 16 jaar, tot het helpen oprichten van een Neutraal Gemengd Zangkoor, Aanmelden bij Jan Kousemaker, Koordirigent, Kleine Kade 35, Goes. De Provinciale Voedselcommissa- ris voor Zeeland vestigt de aandacht van belanghebbenden op het volgen de. Door het bericht in de bladen van vorige week inzake gezinsgebruik van eigen teelt zou den indruk gewekt kunnen zijn, dat zij, die volgens de in dat bericht genoemde normen te weinig tarwe van eigen teelt (ook raaptarwe) in voorraad hebben, en daardoor gebruik moeten maken van broodkaarten, thans niet meer mo gen laten malen. Dit is echter niet het geval. Het maalverbod treedt voor bedoel de personen pas in werking, wanneer er broodkaarten worden ingevoerd. gaat Vrijdag 3 November 1939 te Parijs door de trekking der door den Franschen Staat gegarandeerde loten Crédit National 1920. Iedere bankinstelling in Nederland belast zich met de uitbetaling der getrokken prijzen. Vier millioen fres, worden bij deze trekking uitbetaald. Diverse hoofdprijzen: lal millioen fres., 1 a half millioen, 2 a 200.000, 3 a 100.000, 6 a 50.000 fres. enz. Tegen storting van slechts 1 rijksdaalder neemt men met een geheel lot deel aan deze trekking en heeft men recht op den vollen prijs dien er op valt, 2 stuks idem 4.50, 5 stuks 10.Trekkingslijst wordt gratis toegezonden. Zendt nog heden postwissel of girostorting No. 135173 aan de Firma J. SANDERS, HOOGSTRAAT 4, DEN HAAG, TEL. 116587, Comm. in Effecten, Laat 3 Nov. a.s. Uw geluksdag worden. Bestelt nog heden (Bij bestelling dit Blad vermelden s.v.p.) Onze speciale afdeeling is kooper tegen directe uitbetaling van alle courante en incourante effecten.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 3