(&GOESCHE COURANT Rusland wijst de Engelsche contrabande-politiek af. De Duitsche propaganda tegen ingeland. De rundveestapel dient op peil te blijven, zegt de Tweede Kamer Het drama te Schoondijke. Het suikerrantsoen verhoogd Begin November wordt het eerste zakenverlof verleend. De eerste vrijwilligers bij den landstorm motordienst binnenkort naar huis. „In strijd met het internationale recht en een schending der handelsvrijheid". Het recht om compensatie te eischen voorbehouden. Stagnatie in de telefonische verbindingen met Duitschland. EEN ENGELSCH ANTWOORD. Een kilo per persoon in de drie weken. Prinses Juliana spreekt voor de geluidsfilm. Onderwerp: het Roode Kruis. Goebbels gaf richtlijnen aan de gouwleiders. Een Britsch antwoord aan Von Ribbentrop. Waarom volgt de regeering thans een anderen weg dan in 1914-18? Prijsstijging dikwijls onvermijdelijk. DE BODEMPRODUCTIE, Om in geval van nood, wanneer de leiding defect mocht geraken, de be volking van water te kunnen voorzien, worden door de gemeente Arnhem op 40 verschillende punten in de stad putten geslagen NUMMER 253 I82e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant^ Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turf kade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. TWEE BLADEN P tyv&tmxctule EERSTE BLAD MIDDELBURGSCHE COURANT DONDERDAG 26 OCTOBER 193» Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. By contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. .Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, by vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. De assistent-volkscommissaris voor Bui- tenlandsche Zaken der Sovjet-Unie heeft den Britschen ambassadeur te Moskou het antwoord overhandigd van de Russische re geering op de Britsche nota's van 6 en 11 September 1939 betreffende de oorlogscon trabande. De Sovjet-regeering zegt hierin o.m.: „De aankondiging bij eenzydige daad van de Britsche regeering vah een lijst goede ren, die verklaard worden tot oorlogscon trabande vormt een schending van de be ginselen van het internationale recht, die hun algemeene uitdrukking hebben gevon den in de Internationale verklaring op de regelingen van den oorlog ter zee van 26 Februari 1909, benadeelt ernstig de belan gen van de neutrale landen en verwoest den internationalen handel. Door in deze bjst von oorlogscontrabande goederen op te nemen en artikelen zooals brandstof, papier, katoen, veevoeder, schoeisel, kleeding en materialen voor de vervaardiging daarvan en zelfs alle levensmiddelen brood, vleesch, boter, suiker en andere voedings middelen proclameert de Britsche regee ring in feite tot contrabande de fundamen- teele artikelen van het massaverbruik. Dit leidt onvermijdelijk tot een diepe desorga nisatie van de bevoorrading der vreedzame burgerbevolking, brengt ernstig de gezond heid en het leven der vreedzame bevolking in gevaar en voorspelt ontelbare rampen voor de massa's van het volk. Het is bekend, dat de algemeen erkende beginselen van het internationale recht geen luchtbombardement toestaan op de vreedzame bevolking van vrouwen, kinde ren en ouden van dagen. Op dezelfde gron den acht de Sovjet-regeering het ontoelaat baar, de vreedzame bevolking levensmidde len, brandstof en kleeding te onthouden en op die wüze kinderen, vrouwen, ouden van dagen en invaliden bloot te stellen aan iede re ontbering en honger door goederen voor volksverbruik tot oorlogscontrabande te verklaren. Uitgaande van het bovenstaande heeft de Sovjet-regeering verklaard, dat zij het niet eens is met de nota der Britsche regeering van 6 September en dat zij weigert de gel digheid dezer nota te erkennen. Omtrent het drama, dat zich gistermor gen te Schoondijke heeft afgespeeld, en waarbp B. J. *P. zijn vrouw vermoordde en daarna zelfmoord pleegde, kan nog het vol gende gemeld worden. De 45-jarige P. dreef de Schoondijke een kolenhandeltje. Hij was vader van vier kinderen. Daar zijn houding tegenover zijn 43-jarige vrouw den laatsten tijd te wen- schen overliet, ging de vrouw met haar kinderen in Oostburg wonen. De vrouw ging iederen morgen met haar oudsten zoon uit werken bij den landbouwer R. R. te Schoon dijke. Reeds direct nadat de vrouw haar echtgenoot verlaten had, liet deze zich tegen kennissen uit, dat hij het er niet bij zou laten zitten, en dat men er wel meer van zou hooren. Woensdagmorgen heeft, naar alle waar schijnlijkheid, de man zijn vrouw opge wacht. De moeder ging ditmaal zonder haar zoon naar haar werk, omdat de jongeman Maandag onder de wapenen moest komen. Te ongeveer 6 uur in den morgen ontmoet ten de man en de vrouw elkaar aan den Groeneweg. De man heeft de vrouw met een hard voorwerp enkele slagen toege bracht waardoor zij doodelijk gewond werd. Landarbeiders vonden even later de vrouw dood liggen. De man moet zich na den moord direct naar de schuur van den land bouwer M. hebben begeven, waar hij zijn pakhuis heeft en waar hy het kolenhandel tje dreef. In deze schuur heeft de man zich door ophanging van het leven beroofd. Met welk voorwerp de vrouw is vermoord is nog niet bekend. Daarnaar stelt de politie nog een onderzoek in. Men meldt ons uit Amsterdam: Sinds half een vanmiddag is het niet mogelijk te lefonische verbindingen met Duitschland ie kiijgen. De verbindingen kunnen hier te lande bij de rijkstelefoon worden aan gevraagd, doch wanneer zy zullen tot stand komen, kon ons bij informatie niet worden medegedeeld. Evenmin was het mogelijk inlichtingen omtrent de oorzaken van deze onderbreking der verbindingen te verkrijgen. Telex-verbindingen konden wel tot stand worden gebracht. De regeerig der Sovjet-Unie verklaart eveneens, dat zy het niet eens is met de Britsche nota van 11 September en dat zy niet de geldigheid erkent dezer nota, welke de eenzijdige instelling door de Britsche re geering van een controle op de koop vaardijschepen van neutrale landen ter ken nis brengt. De Sovjetregeering beschouwt den inhoud dezer nota als volkomen onge motiveerd en willekeurig. Dergelijke maatregelen schenden de ele mentaire beginselen van de vrijheid der koopvaardij. Evenmin komen zy overeen met de in ternationale verklaring van 25 Februari 1909. Tegeiykertijd kan de Sovjetregeering niet nalaten te verklaren, dat de koopvaardij schepen der Sovjet-Unie staatseigendom zyn en alleen reeds om dezen reden niet onder worpen kunnen worden aan eenige dwang maatregelen, welke zouden worden toege past op particuliere koopvaardijschepen. Op grond van het bovenstaande behoudt de regeering der Sovjet-Unie zich het recht voor van de Britsche regeering compensatie te eischen voor verliezen, veroorzaakt aan organisaties, instellingen, of burgers der Sovjet-Unie door bovengenoemde maatre gelen der" Britsche regeering en daden der Britsche autoirteiten. Uit Londen seint het Engelsche nieuws agentschap Reuter: Een Britsche autori teit op het gebied van het internationale recht weerlegt de bewering, vervat in het Sovjet-Russische antwoord op de Britsche nota inzake contrabande, dat de lijst een schending vormt van het internationale recht Hij verklaart, dat in de wet is neer gelegd, dat iedere regeering van een oor logvoerend land al wat het wenscht tot contrabande kan verklaren Hij voegt hier aan toe: „De bepaling van vroeger, waar- bp artikelen als geweren en munitie tot contrabande werden verklaard, is uit den tijd en iedere regeering kan alles, wat den vijand tot nut zou kunnen strekken, tot contrabande verklaren. Er is geen vaste regel Deze beschuldiging van de Sovjets is ongemotiveerd Een bijzondere klacht is naar het schijnt, dat de onder havige lijst niet in overeenstemming is met de in 1909 vastgestelde bepalingen In 1909 was de zaak zoo, dat een inter nationale confèrentie te Londen, leidde tot de opstelling van een verklaring van Lon den, welke nimmer door eenig land werd geratificeerd en nimmer eenige geldigheid bezat". De minister van Economische Zaken maakt bekend, dat voor het tijdvak van Maandag 30 October a.s. tot en met Maan dag 20 November a.8. tegen afgifte van een nader aan te wijzen bon der rqksdistributie- kaart een kilogram suiker be schikbaar wordt gesteld. In verband met het feit dat „Profilti Nieuws" op a s. Vrydag in zpn journaal be langstelling wijdt aan het Ned. Roode Kruis, heeft H. K. H. Prinses Juliana de bereidwilligheid gehad om voor de lens en den microfoon van Profilti een woord van opwekking voor het Roode Kruis tot het Nederlandsche volk te richten en te vens den toelichtenden tekst, die de beel den verklaart, te spreken. Men ziet achtereenvolgens H. K. H Prinses Juliana, die het inleidend woord spreekt en daarna de verschillende opna men, die gewondentransport, Roode Kruis oefeningen, magazijnen en helpster-cursus sen in beeld brengen. Byzondere aandacht is besteed aan den bloedtransfusiedienst Hiervoor heeft men een werkelijke bloedtransfusie genomen, waaruit duidelijk de belangrijkheid van dezen dienst naar voren komt. Ook de Roode Kruis treinen zpn niet vergeten. Tot slot richt H. H H. dan het woord hot het Nederlandsche volk, waarbp de nadruk gelegd wordt op de beteekenis van het werk van het Roode Kruis en ieder eraan herinnerd wordt, wat in het bijzonder in deze dagen door het Roode Kruis tot stand gebracht is. Deze film zal in vele bioscooptheater vertoond worden. Het dezer dagen ingestelde bureau voor zakenverlof welke de aanvragen van de ge mobiliseerden voor het verkrijgen van za kenverlof zal behandelen, zal op het einde van de week haar werkzaamheden kunnen aanvangen. Men kan verwachten, dat in het begin van November de eerste gemobi- liseerden met zakenverlof naar huis zullen gaan. Het Fransche persbureau Havas meldt uit Zürich: Over het algemeen betrouwbare bronnen geven omtrent hetgeen zich afge speeld heeft in de door Hitier bijeenge roepen conferentie der gouwleiders de vol gende bpzonderheden: Hitier kondigde allereerst aan, dat een nieuwe phase van den oorlog ging begin nen. De rijkskanselier kwam tot de conclu sie, dat Engeland de voornaamste verant woordelijkheid droeg voor den oorlog. De ervaringen, die wij hebben opgedaan, zoo zette hp uiteen, toonen na zoo vele andere, dat de veiligheid van het rpk nooit zal kun nen worden verzekerd, zoolang Engeland geen ernstige les heeft gekregen. Daarom, heb ik besloten, dat van nu af aan het voor naamste streven zal worden gericht tegen den erfvijand van ons vaderland. Hitler deed een beroep op de toewijding van zijn gouwleiders. „Ik stel u persoon lijk verantwoordelijk, zoo zeide hy, voor de wijze, waarop mijn bevelen zullen worden uitgevoerd. Ieder uwer zal rekenschap moe ten afleggen van de bijdrage, die hij gele verd heeft tot de verdediging van ons volk". Goebbels gaf hierop een uitvoerige uit eenzetting. Allereerst verklaarde Iuj welke de thema's moesten zpn van de toekomstige propaganda. De voornaamste zijn: le. En geland, dat Duitschland verWpt de Tsjechi sche en Poolsehe volken tot slavernij te hebben gebracht, put zijn kracht slechts uit wilde onderdrukking van andere volken: Palestina, Indië enz. 2e. De Engelsche lei ders onderdrukken hun eigen volk, dat zij een oorlog hebben opgelegd om zich per soonlek te verrijken. 3e. Achter deze winst jagers staat de Jood, de eeuwige profijttrek- ker, de eeuwige vijand van het Duitsche volk, die hardnekkig zijn omsingeling voort zet. 4e. De Engelsche aristocratie is geheel corrupt en de „high society" vormt een nest van schandalen. Voortgaande gaf Goebbels een uiteenzet ting van de practische middelen, die de gouwleiders zullen moeten gebruiken om den toorn van het Duitsche volk tegen En geland op te wekken. Zy zullen ter verge- makkeiyking van hun taak fotografische documentaties krygen, waarin beweerde schandalen verhaald worden, die zich heb ben voorgedaan in de Engelsche hooge krin gen en waarin 'n beschrijving wordt gege ven van het leed, dat de door Engeland ver drukte volkeren ondergaan, van de wreed heid, waarmede Engeland de geheele we reld zijn hegemonie in den loop der geschie denis heeft opgelegd enz. Uitdrukkelijk ver klaarde Goebbels aldus Havas dat de Duitsche persdienst alle berichten van dit genre moest opsporen en over de geheele wereld verspreiden, zonder zich al te veel zorg te maken over het vaststellen van de juistheid, aangezien het belangrijkste was, dat zonder ophouden dezelfde zaken werden herhaald en dat de wereld er van wordt overtuigd, dat Engeland den oorlog voert en altyd heeft gevoerd met illegale metho den, met de grootste verachting voor het volkenrecht en voor de internationale con venties. Reuter meldt uit Londen: In verant woordelijke kringen is men van meening, dat de beschuldigingen van von Ribben trop, volgens welke Engeland al sedert ja ren den oorlog voorbereidt en alle vre- desstappen van Hitier genegeerd zou heb ben, weerlegd worden door de volgende feiten: le. Engeland heeft toegelaten, dat Hit- Ier den dienstplicht heeft ingevoerd, een luchtmacht heeft opgebouwd, het Rijnland militariseerde, Oostenrijk en het Sudeten- land bezette. 2e. Engeland heeft steeds gestreefd naar een goede verstandhouding met Duitsch land en de tegenwoordige Britsche regee ring heeft uit de Ver. Staten en andere neutrale landen veel critiek moeten hoo ren, omdat zij by dit streven zoo ver ging. 3e. De Britsche garantie aan Polen is op 31 Maart gegeven, nadat Polen Hitler's eischen op 26 Maart had afgewezen. 4e. Chamberlain keerde het vorige jaar uit München terug met Hitlerfs belofte, dat kwesties, die tusschen Duitschland en Engeland zouden rijzen, door overleg ge regeld zouden worden. Chamberlain zeide: „Dit beteekent vrede voor onzen tijd". Zes Verschenen zijn het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over het hoofdstuk Economische Zaken der Ityksbegrooting voor 1940 en het voorloopig verslag over de vaststelling van de begrooting van in komsten en uitgaven van het Landbouw crisisfonds voor 1940. Daaraan is het volgende ontleend: Van verschillende zijden verklaarde men, ondanks alle waardeering voor hetgeen de regeering heeft gedaan, te betreuren, dat zij biykbaar toch nog door het uitbreken van den oorlog is verrast. Hierop wijzen, naar men meende, met name de onvoldoen de voorraden aan noodzakelijke grondstof fen en verbruiksgoederen, waardoor aan stonds stagnatie en prijsstygingen zijn ont staan. Men wees op het tekort aan suiker, le der, metalen, katoen, garens, benzine en in het bijzonder veevoeder. Ten aanzien van in- en uitvoer werd op gemerkt, dat de regeering blijkbaar alle regelingen op dit gebied onder haar directe bemoeiingen wenscht te nemen en te hou den. Hier zal dus een principieel verschil bestaan met hetgeen gold in den vorigen oorlog, toen de voorzieningen op dit terrein grootendeels in handen waren van de par ticuliere lichamen. Ned. Overzee-Trust Mij. en Ned. Uitvoer Mij. Gaarne zou men zien, dat de regeering uiteenzet, waarom zp thans een anderen weg wil bewandelen dan destijds gevolgd werd. Naar veler meening bood de vroegere werkwijze in verschillende opzichten groote voordeelen. Met betrekking tot den invoer betoog den verscheidene leden, dat toepassing van de Invoernoodwet 1939 niet tot onnoodige centralisatie dient te leiden. Slechts indien het onvermijdelpk is, trede de overheid zelf als importeur op. Met betrekking tot de bodemproductie werd de vraag gesteld, of de regeering wel licht van plan is het scheuren van weiland dwingend voor te schrijven ten einde den akkerbouw te bevorderen. Verscheidene leden vestigden er de aan dacht op, dat het werkverruimingsbedrijf in belangrijke mate zal kunnen bijdragen zoowel tot verhooging van de agrarische productie als tot bevordering van de indus trialisatie. Inpoldering, ontginning van woeste gron den, bodemverbetering en ruilverkaveling zullen, zoo meenden vele leden, met nog meer kracht dan tot dusverre moeten wor den voortgezet. Verscheidene leden achtten het vooral noodig den rundveestapel op peil te hou den. Daarentegen zullen, indien een tekort aan veevoeder mocht blijven bestaan, de varkens- en de pluimveehouderij ongetwij feld moeten worden ingekrompen. Voorts verzochten verscheidene leden de regeering dringend niet te trachten een eventueel noodige inkrimping van cultu res te bereiken door vermindering van steunuitkeeringen of verlaging van prijzen. Met de van Rijkswege genomen distribu tiemaatregelen kon men zich' over het al gemeen vereenigen. Ook voor het beleid der Regeering op het gebied der voorkoming van prpsopdrp- ving verklaarden zeer yele leden waardee ring te koesteren, Onderscheid zal moeten worden gemaakt, zoo meende men, tusschen prijsstijging en prijsopdrijving. Prijsstijging is in tal van gevallen onvermijdelijk. De vraag werd gesteld, of naar het oor deel der regeering een abnormale stijging van de rente ook onder strafbare prijsop drijving kan worden begrepen. Vele leden wedden afzonderlijke beschou wingen aan het prijspeil de® landbouwpro ducten. Met de regeeringspolitiek op dit punt konden zij zich nl. zeer slecht vereeni gen. Deze leden achtten het pryspeil te laag. Van andere zijde werd tegen deze be schouwingen aangevoerd, dat oriënteering van de prijzen der Nederlandsche land bouwproducten op de abnormale noteerin gen, welke thans op de wereldmarkt gel maanden later verried Hitier hem door Tsjecho-Slowakije te nemen. 5e. Frankrijk en Engeland hebben een gunstig antwoord gegeven op het Italiaan- sche vredesvoorstel van 31 Augustus, doch beide staten hebben in antwoord op een tweede voorstel van 2 September ver klaard, dat voorwaarde zou zijn, dat Duitschland het Poolsehe gebied zou ont ruimen.. 6e. Duitschland zelf heeft op 1 Septem ber den oorlog onvermijdelijk gemaakt door Polen binnen te vallen. den, onredelpk en schadelijk zou zijn. Verscheidene leden wedden aandacht aan de belangen der consumenten. Zy merk ten op, dat het in vele gevallen mogeiyk is de boeren hoogere prijzen voor hun pro ducten te doen ontvangen, zonder dat het noodig is de consumenten dadelijk meer te laten betalen. Te dien einde zal de schat kist offers moeten brengen, bijv. door ver laging der accynzen. Sommige leden achtten het een groote onbillijkheid, dat krachtens de op 13 Sep tember 1938 tusschen Nederland en Duitsch land gesloten overeenkomst, met betrek king tot het betalingsverkeer 30 van de naar Nederland over te maken huren en pachten niet naar Nederland kan worden getransfereerd en dus slechts een zeer be perkte waarde heeft. Onjuist achtten verscheidene leden het, dat op de begrooting van het Landbouw crisisfonds nog tal van bedragen voorko men, waarvan nu al met vrij groote zeker heid kan worden gezegd, dat ze niet zullen worden uitgegeven. Vele leden betoogden, dat de voor den oogst 1939 vastgestelde prijzen voor ver schillende akkerbouwproducten te laag zijn. In het byzonder golden de aangevoerde bezwaren den prys van de rogge. Het verleenen van steun aan de kleine boeren zal, naar men meende, ongetwijfeld noodig blijven. Verbetering van deze steun regeling achtten verscheidene leden even urgent als verleden jaar. Zal met de uitge trokken 2.500.000, zoo vroegen zij, kun nen worden volstaan De teeltregeling voor Tuinbouwproduc ten zal naar de overtuiging van vele leden behouden moeten blijven. Eenigen tgd geleden hebben wij gemeld, dat de minister van defensie bepaald had, dat diegenen van den Vrijwilligen Land storm Motordienst, die, van meening zpn- de, dat zij bij mobilisatie niet zouden wor den opgeroepen, een vrijwillige verbintenis by het leger hadden aangegaan, op hun verzoek naar huis gezonden zouden kun nen worden. Ingevolge deze ministerieele beschikking zouden 4000 van de 6000 vrij willige landstormers behoorende tot den motordienst met verlof kunnen. Deze maatregel is tot nu toe nog niet uitgevoerd kunnen worden omdat men niet beschikte over voldoende geoefende ver vangers. Deze moesten namelijk uit de ge- recruteerden aangewezen worden, en voor geschikte motorrijders opgeleid worden. De eerste groep van 1000 recruten is thans op geleid en zeer binnenkort zal de eerste groep van 1000 vrijwilligers bij den land storm motordienst naar huis kunnen gaan. De vervanging van de overige 3000 vrijwil ligers zal met spoed geschieden, wanneer ook de andere recruten voldoende geoefend zijn. ZWEDEN KOOPT VLIEGTUIGEN. De Zweedsche rijksdag heeft een be drag van 36 millioen kronen toegestaan voor den aankoop van 102 militaire vlieg tuigen van verschillend type.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1