i i GOESCHE COURANT) «JONGENSSTAD Electro Bioscoop, Middelburg I J lp ^ratrlttdale |§P $eexm?0c}$e |jf Britsche vliegtuigen vielen Duitsche duikbooten aan. Voor een ander vier weken de gevangenis in. Keert Memel toch terug naar Litauen T :o Twee onderzeeërs tot zinken gebracht. BRITSCH CONVOOI VAN DEN ONDERGANG GERED. Twee Engelsche schepen gezonken. „Wanneer de strijd gestaakt zal zijn." Engelsche aartsbisschop gispt de Duitsche regeering. GASVERGIFTIGING IN POLEN. Amerikaansch schip door Duitschers opgebracht. Inbegrepen bij den prijs voor Stalin's hulp. Een pauselijk protest te Berlijn. Nieuwe Duitsche vredes pogingen De foden in Duitschland moeten 25 pet. van hun vermogen afdragen Uitbreiding der Fransche verloven De Finsch-Russische besprekingen. Hoop op goed resultaat. NIEUWE RUSSISCHE VOORSTELLEN. De Joodsche staat in Polen. MORGEN, WOENSDAGMIDDAG 3 UUR, SPEGIAIE MATINEE met: WEGENS OVERWELDIGENDE BELANGSTELLING VOOR DIT FILMWERK, BESPREEK VROEGTIJDIG UW PLAATSEN. (Ingez. Med.) De officier bij de Haag- sche rechtbank wil L. K. uit 's Heer Arendskerke nog 6 maanden gratis logies verschaffen. TERUG NAAR DEN RUILHANDEL. Een antwoord aan Goebbels. t NUMMER 251 182e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. TWEE BLADEN isjükö'1'I!; m.;\n NIDDELBURGSCHE COURANT EERSTE BLAD DINSDAG 24 OCTOBER 19S9 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. B|j contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. .Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bp vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 emit extra. Bewijsnummers 5 ct. Het Engelsche ministerie van luchtvaart deelt mede, dat vliegtuigen kort geleden twee aanvallen op Duitsche duikbooten heb ben gedaan, die, naar men gelooft, succes hebben gehad en wel een op de Noordzee en de ander op den Atlantischen Oceaan. Een der aangevallen duikbooten werd waar genomen door een verkenningsvliegtuig, dat voor de periscoop een lading diepte bommen liet vallen. De duikboot zonk daar op steil naar beneden. De mitrailleurschut- ter verklaarde met stelligheid, na de ont ploffing van de bommen nog een tweede ontploffing onder water te hebben gehoord. Het vliegtuig liet, na teruggekeerd te zijn, nog een tweede lading bommen vallen. Na het eerste salvo werden olievlekken waar genomen en na het tweede salvo nog meer. Van de duikboot werd niets meer gezien. De tweede duikboot werd aangevallen doop een vliegtuig, dat boven den Atlanti schen Oceaan patrouilleerde en dat op het inmiddels ondergedoken vaartuig verschei dene zware bommen liet vallen. De eerste was reeds, naar men gelooft, een voltreffer. Na den aanval werden don kere voorwerpen in het water gezien, ter wijl luchtbellen naar de oppervlakte ste gen. Hoewel het vliegtuig nog eenigen tijd bleef rondcirkelen, werd van de duikboot niets meer gezien. Stefani meldt uit LondenEen convooi Britsche koopvaardijschepen is door de be waking van vliegtuigen gered van een wis sen ondergang. Het convooi voer langs de kust van Schotland en werd door patrouil- leerende vliegtuigen gewaarschuwd, dat door Duitsche duikbooten mijnen in den weg van het convooi waren gelegd, Het convooi stopte en de mijnen werden eerst geveegd, waarna het convooi zijn weg ver volgde. Onlangs zijn twee kleine Britsche schepen tot zinken gebracht. Het te Londen thuis- hoorende schip „Sea Venture", dat 1375 ton meet, is door vijandelijke actie tot zin ken gebracht en het kustvaartuig „White Mantle" is na een ontploffing gezonken. De „Sea Venture" is in drie uur gezonken en de 25 opvarenden zijn erin geslaagd met een kleine boot een eiland te bereiken. Een red dingboot heeft ze vervolgens naar een van de Noordelijke Britsche havens gebracht. De 14 opvarenden van de „White Mantle" worden vermist, doch het is mogelijk, dat zij door een ander schip zijn opgepikt. Vijf anderen werden door een treiler gered; twee van hen zijn gewond. De mannen ver klaarden niet te weten of de ontploffing, tengevolge waarvan het schip is gezonken, was toe te schrijven aan een duikboot of aan een mijn. De aartsbisschop van York heeft het woord gevoerd tijdens een vergadering van de Volkenbondsvereeniging in Scarborough. Hij zeide o.m. „Wanneer de strijd gestaakt zal zijn, moet er een congres van Europa, met inbegrip van Duitschland, komen om de kwesties te bespreken, die een bron van oorlog in de toekomst zouden kunnen zijn. Wij hebben te doen met een bandietenregeering onderscheid maken tusschen de Duitsche regeering en het Duitsche volk". De aartsbisschop voegde hieraan toe, dat het volk van Groot-Brittannië een volko men redehjke vrede zou willen sluiten met het Duitsche volk, wanneer dit een regee ring had, waarmede kon worden onderhan deld en ten opzichte waarvan men reden had om te hopen, dat men op haar woord aan kon. Hierin ligt ten minste de hoop op een reorganisatie van Europa tot een systeem van staten, die oprecht de heer schappij van het recht onder elkander er kennen. Voortgaande zeide de aartsbisschop, dat er een gebrek in het Volkenbondshandvest was. Het heeft twee beginselennationale souvereiniteit en collectieve veiligheid, welke niet konden functionneeren. Men moet echter kiezen tusschen een volken bond, die slechts een moreele autoriteit is en een volkenbond met kracht achter zich. Spr. geloofde niet, dat men een „Vereenigde staten der wereld" of van Europa kon ma ken in den geest van de Ver. Staten van Amerika. Men kon echter een heel eind gaan in de richting van federale unies al zou het ook een zeer lange weg zijn. De correspondent te Bazel van de Ti mes meldt, dat prof. Staehelin, van de uni versiteit van Bazel, tegenover hem het Duitsche bericht heeft ontkend als zou hij getuigd hebben, dat de Polen bij den oorlog w11! P® zouden hebben gebruik gemaakt. Wel heeft hij gasvergiftiging bij negen sol daten geconstateerd, doch hem is daarbij niet gebleken hoe de vergiftiging was ver oorzaakt. Volgens een bericht uit Moermansk, is daar in den avond van 23 October een vrachtschip onder Duitsche vlag binnenge- loopen. Een onderzoek bracht aan het licht, dat het hier ging om het Amerikaansche stoomschip „City of Flintmetende 5000 ton, dat van New-York was uitgevaren naar Engeland en dat was aangehouden door een Duitschen kruiser, waarvan 18 man aan boord van het schip gingen. De Duitsche bemanning beschouwt de lading als contrabande. Deze lading bestaat uit tractoren, graan, vruchten, leer, was etc. in totaal 3700 ton, De havenautoriteiten van Moermansk hebben voor het oogenblik het schip aan gehouden en de Duitsche bemanning ge- interneer.d. ZWEEDSCH SCHIP GETORPEDEERD. De reeders van het 1200 ton metende Zweedsche ss „Albania" deelen mede, dat het schip gezonken is, naar men gelooft, tengevolge van een duikbootaanval. Twee leden der bemanning zijn verdronken. De overlevenden zijn naar een Britsche haven en in een ziekenhuis opgenomen. SP De correspondent van de „Times" in Ri ga meldt: Betrouwbare bronnen in de Litausche hoofdstad Kaunas berichten, dat onder handelingen gaande zijn tusjschen Litauen en Duitschland over den terugkeer van de geheele haven van Memel naar Litauen voor 55 jaar en dat de aankondiging van een overeenkomst elk oogenblik kan afko men. Deze correspondent voegt aan het bo venstaande toe: In dit verband gelooft men, dat de re cente Russisch-Duitsche overeenkomst, vol gens welke Duitschland zich zou terug trekken uit het Oosten van de Oostzee, ten gunste van de Sovjet-Unie den afstand van Memel omvatte, en dat om deze reden Duitschland enkele weken geleden begon nen is de fortificaties te ontmantelen, welke met zooveel haast gebouwd zijn. na dat Litauen gedwongen was in het voor jaar Memel af te staan Als een aanwijzing van het Duitsche verlies aan invloed in de Oostzee kan gemeld worden, dat Walter Prose Turk, de leider der Duitsche natio- naal-socialisten in een Litausche stad ver oordeeld is tot een maand gevangenisstraf en een zware boete wegens bëleediging van den Litauschen staat. Ook de toon van de pers doet blijken, dat de gevoelens van Duitschland minder consideratie krijgen dan voordat Rusland de rol op zich nam van beschermer der Baltische landen. Volgens den correspondent van de „Ti mes" te Rome heeft het Vaticaan een pro test gericht tot de Duitsche regeering in zake de onderdrukking van de kerk door de autoriteiten in het door de Duitschers in Polen bezette gebied. Dit protest is vergezeld gegaan van een gedetailleerd verslag, waarin wordt ver klaard, dat tot 12 October 117 onder kerke lijk toezicht staande instellingen en 211 kerken waren gesloten, de herderlijke acti viteit van zeven bisschoppen beperkt, dat 193 leeken en religieuzen van orden, be schuldigd van politiek optreden, waren ge arresteerd en dat zich 50 ernstige inciden- denten hadden voorgedaan, waarbij tien tallen priesters waren mishandeld en ge wond. Indien Duitschland het protest negeert, zou de Heilige Stoel, een gedocumenteerd verslag van dit Duitsche terrorisme kunnen publiceeren, aldus het Engelsche blad. De Engelsche „Daily Telegraph" levert commentaar op de conferentie van Hitier met de gouwleiders Het blad schrijft: „Het is waarschijnlijk, dat Hitier zal trachten de geallieerden te verlokken tot bespre kingen over voorbarige vredesvoorwaar den. Dat is^ een verlokking waartegen V'jj en Frankrijk op onze hoede moeten zijn. Vredesvoorstellen, welke ook, gebaseerd op toestemming in succesvolle agressie, zou beteekenen het laten varen van de funda- menteele zaak waarvoor de Geallieerden de wapens hebben opgenomen en Hitier tijd te geven om zjjn hulpbronnen weer op peil te brengen voor de overmijdelijke her vatting der vijandelijkheden op een nabij- liggenden datum". Het Duitsche Nieuwsbureau spreekt alle berichten over eventueele Duitsche vre despogingen tegen ,,De vredeshand van den Führer is te Londen bruut afgewezen schrijft dit bureau en daarmee is voor Duitschland de situatie eens en voor al duidelijk.'' Na zorgvuldige voorbereiding in verband met de in de huidige omstandigheden op zee dreigende gevaren, zijn Maandag onder groote belangstelling tien schepen uit de Scheveningsche haven ter vischvangst vertrokken. In November van het vorige jaar is aldus meldt het Duitsche Nieuwsbureau den Joden in Duitschland de betaling van een heffing van een milliard rijksmark op gelegd. De heffing werd destijds vastgesteld op 20 procent van het vermogen. Een be perking of uitbreiding van de verplichting tot betaling was voorzien voor 't geval, dat de opbrengst van een milliard rijksmark overschreden of niet hereikt zou worden. Uit hetgeen tot dusver binnengekomen is, blijkt, dat het bedrag van een millioen rijksmark niet bereikt zal worden. Ter aan vulling van de opbrengst is door een veror dening van den minister van Financiën de heffing verhoogd van 20 tot 25 pet. van het vermogen. 1-Iet verschil van 5 pet. ver valt den 15den November 1939. Havas meldt uit Parijs: Met ingang van 1 November zal het verlofstelsel voor alle gemobiliseerde Fransche formaties worden uitgebreid. In een communiqué van het minister-presidium wordt medegedeeld, dat voortaan eens in de vier maanden een ver lof van tien dagen zal worden verleend aan de militairen aan het front en een verlof van acht dagen aan de overige militairen. Voorts zullen in bepaalde gevallen bijzon dere verloven van drie dagen worden ver leend. Het oorlogskruis, de militaire me daille en het legioen van eer geven recht op verlenging van het verlof met drie dagen. Uit Moskou wordt over de Finsch-Russi sche onderhandelingen gemeld, dat gisteren na een eerste bespreking op het Kremlin, die van 18 tot 20 uur duurde, te 22.30 uur een tweede conferentie is gehouden. Aan deze bespreking werd deelgenomen door Paasikivi, Tanner, Stalin en Molotof. De woordvoerder van het Finsche mi nisterie van Buitenlandsche Zaken heeft medegedeeld, dat de Finsch-Russische on derhandelingen een normaal verloop heb ben en de hoop rechtvaardigen, dat een re geling bereikt zal worden. Naar het Finsche persbureau meedeelt, heeft Sovjet-Rusland tijdens de gisteren gevoerde onderhandelingen nieuwe voor stellen aan de Finsche delegatie voorge legd. De Finsche onderhandelaars, Paasiki vi en Tanner, zullen vanavond naar Hel sinki terugkeeren om met de regeering overleg te plegen. Alle Weensche Joden hebben aanzegging gekregen zich gereed te maken voor onmid dellijke evacuatie naar den nieuwen Jood- schen staat, die, naar men zegt, door Hit- Ier wordt gevormd nabij de Poolsche stad Lublin, zoo wordt gemeld in brieven, die te Boedapest zijn ontvangen. Een der brief schrijvers vroeg, naar Reuter meldt, om geld voor de reiskosten, die door de Joden zelf moeten worden betaald. Volgens andere bronnen hebben de bevelen betrekking op alle Joden in Duitschland, Bohemen en Moravië. Het zal niet dikwijls voorkomen, dat iemand vrijwillig (zij het tegen vergoeding van 150) zijn intrek neemt in de gevan genis. Toch was de zaak, die vanochtend voor de Haagsche rechtbank diende, het tweede den officier van justitie bekende ge val van vervanging. De verdachte, L. K„ liet verstek gaan. Hij had een maand in de strafgevangenis te Scheveningen doorge bracht, waarbij hij zich uitgaf voor een ze keren W. uit Goes. Midden 1937 was A. W. te Goes wegens verzet en mishandeling veroordeeld tot vier weken gevangenisstraf. Het hielp A. W. niet, dat hij in hooger beroep ging, hij hield vier weken gevan genisstraf, moest die van 1 tot 26 Septem ber 1938 te Scheveningen ondergaan, en zich daartoe aan het Gerechtshof te 's- Gravenhage melden. A. W. bleef naar een kans zoeken om uit de gevangenis te blijven en zoo kwam hij bij L. K. te 's-Heer-Arendskerke te recht. Hij kende L. K„ die had precies zijn figuur, op 'n jaar na z'n eigen leeftijd, ze „trokken" op elkaar, en L. K. zou niet zoo tegen vier weken gevangenisstraf op kijken, die had al eens zonden in de cel ge boet. L. K., was wel wat verrast door het voor stel, dat A. W. hem kwam doen, en hij ge voelde wel iets voor vier weken gratis lo gies en onderdak en een belooning van 150 gulden voor zoo'n vriendendienst, maar, als terzake-kundige vreesde hij, dat het plan weinig kans van slagen zou hebben. A. W. was echter optimistische gestemd en haalde L. K. over den volgenden dag naar 't Goe- sche Sas te komen. Daar konden ze het ge val dan eens grondig bespreken En zoo geschiedde. Aan 't Goesche Sas, in de nabijheid van zwemmers en zwemsters, werd verder beraadslaagd, en daar begon L. K. in de huid van A. W. te kruipen. Hij heette A. W„ was dan en dan en daar en daar geboren; hij was getrouwd met die en die, z'n vrouw was dan en dan geboren; hij had zooveel kinderen; die kinderen heetten zus en zoo en waren dan en dan ge boren; hij was protestant (L. K. is katho liek). Hij had nogal eens last van z'n maag, enz enz. Begrijpelijk moest er nog eens gerepeteerd worden. Maar 150 gulden ver dient men nu eenmaal niet zoo gemakke lijk! Maar tenslotte kende L. K de les goed van buiten en Donderdag 1 September reed A. W. zijn remplacant L K in zijn auto naar de residentie. De auto werd gepar keerd, samen stapte men verder tot in de buurt van het groote gerechtsgebouw, en daar ging L K. alleen verder. Hij slaag de er in de gevangenis binnen te komen. Wel moest hij terdege oppassen zich niet te verspreken toen hij zich aanmeldde bij den poiitie-autoriteit en later bij den di recteur van de strafgevangenis. Benauw de oogenblkken beleefde K. in de gevan genis toen hij ontdekte dat daar een ze kere Basting als gevangenbewaarder dienst deed, die K van vroeger toen hij te Mid delburg in het huis van bewaring had ge zeten, kende. Echter tot den laatsten dag gelukte de geheele opzet Vier weken bracht K. in de gevangenis door en de 150 waren ver diend. Maar de verrader slaapt niet. In Augus tus jl werd de zaak verraden en de po litie greep toen in. De officier van justitie bij de Haagsfche rechtbank weer er hedenmorgen op, dat de oorspronkelijk veroordeelde zijn straf als nog heeft te ondergaan en hij is de 150 gulden, die hij aan K betaald had om te „zittert", kwijt. K. heeft een maand in de gevangenis gezeten, zonder veroordeeld te zijn en staat nu terecht voor oplichting. Immers, hij heeft voedingsmiddelen en ar beidsloon ontvangen, waarop hij geen recht had. Daar K. reeds een uitgebreid strafregister had, eischte de officier zijn veroordeeling tot een gevangenisstraf van zes maanden De uitspraak is op 7 November. Tusschen Italië en Mexico is een nieuwe overeenkomst in voorbereiding, waarbij Me- xicaansche petroleum zal worden uitgewis seld tegen Italiaansche kunstzijde. Naar aanleiding van de beschuldiging door den Duitschen minister van propagan da, dr. Goebbels, aan het adres van den En- gelschen minister van marine, Churchill, die volgens hem met opzet de „Athenia" tot zinken zou hebben doen brengen om Ameri ka aan de zijde van Engeland, herinnert het nieuwsagentschap „Press Association" eraan, dat de passagiers van de „Athenia", in strijd met hetgeen dr. Goebbels beweert, duidelijk een duikboot aan de oppervlakte hebben verklaard te zien komen, nadat het schip getroffen was door een torpedo. De duikboot kruiste rondom het zinkende schip na een granaat te hebben afgeschoten, die op de brug ontplofte. Twaalf overlevende»? hebben dit bevestigd in beëedigde verkla ringen.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1