„Tusschen twee oorlogen". Coöperatieve Landbouwvereeniging „Eiland Walcheren". Jaarvergadering. Brieven uit Berlijn. Het Duitsche volk verlangt naar het einde van de spanningen en ontberingen EEN MYSTIFICATIE, DE NACHTMERRIE DER VERDUISTERING, INGEZONDEN STUKKEN RADIO-PROGRAMMA AGENDA f De Coöperatieve Landbouwvereeniging „Eiland Walcheren" hield Zaterdagmiddag haar jaarlijksche ledenvergadering in het Militair Tehuis te Middelburg onder voor zitterschap van den heer B. Franse, die in het bijzonder welkom heette den oud-direc teur, den heer J. Philipse. Waar de balans o.a. aan de orde zou komen, wees spr. er op, dat op de balans van ons beschaafd Europa de schaal van het gezond verstand al een zeer pover figuur maakt.. De Vol kenbond, door velen met vertrouwen be groet, bleek alras de sporen der ontbinding in zich te dragen; en op ontstellende wijze is de doorwerking hiervan den la'atsten tijd aan het licht getreden. Met dank aan God mag worden gewaagd, dat de balans van ons kleine land een gunstiger beeld te zien geeft. Ons land en volk bleven tot he den voor den oorlog gespaard. In ons geliefd Koninklijk huis werd een Prinses geboren; dat dit onschuldige kind de draagster van een toekomst moge zijn overeenkomstig haar, aan inhoud zoo rijken, naam. Wel brengen de gevolgen van den buitenland- schen oorlog voor ons land vele moeilijkhe den met zich. Spr. bepaalde zich tot de ve le land- en tuinbouwers, die van hun be drijf zön weggeroepen om, wat God verhoe de, zoo noodig het vaderland te verdedi gen. Met dank gewaagde spr., dat een goed jaar voor de boeren achter ons ligt; en de veestapel in tegenstelling met vorige jaren voor mond- en klauwzeer gespaard bleef. Dit goede boerenjaar heeft zich ook afge spiegeld in den omzet van de coöperatie, die een meerderen omzet van ongeveer 76 wagon kon boeken. Dit is vooral een gevolg van het feit, dat de dorpsvereeniging „Nieuw- en Sint Joosland" weer alles ging afnemen en doordat een dubbele hoeveel heid zaaitarwe werd afgenomen, doordat alle wintertarwe bevroren is. Een 40 wa gon komt grootendeels op rekening van de toenemende vraag naar het samengestelde veevoeder. Een woord van lof aan den nieu wen directeur is zeker op zijn plaats en spr. was ook het pakhuispersoneel erkentelijk voor zijn plichtsbetrachting en voorkomend heid tegenover de afnemers. Ook een woord van dank bracht spr. aan vele bodes van dorpsafdeelingen, al kon hij dat tot- zijn spijt niet aan allen doen. Er zijn er die met volle toewijding hun werk doen, doch anderen die het wel gelooven. De afdeelingsbestu- ren en bodes moeten begrijpen, dat het toch in de eerste plaats hun eigen belang is, hun eigen zaak groot en sterk te ma ken. Tot de medebestuursleden en den di recteur richtte spr. woorden van lof voor de onverstoorde, vertrouwelijke samenwer king. De moeilijkheden die wachten, als ge volg van den oorlogstoestand, zullen vele zijn. Er zal wel geen sprake zijn van verder uitslaan der vleugels, maar dit mag geen reden zijn, om met de handen in de schoot te gaan zitten. Op vergaderingen met het Centraal Bureau is er opgewezen, dat in de eerste plaats noodig is een vereeniging van leden, die al hun benoodigheden van hun eigen zaak betrekken. Daarom is het noo dig, dat de vereeniging wordt gezuiverd van allen overtolligen ballast, en de leden door moreele en financieele banden, aan hun vereeniging worden gebonden. Bestuur en directeur vragen van de leden volle mede werking voor dit zuiverings- en opbouwend werk. Alleen een vereeniging, die uit over tuiging, zich steeds het devies voor oogen stelt: één voor allen, en allen voor een, die mag met vertrouwen de toekomst te gemoet gaan. Na deze opening deelde de voorzitter me de, dat een eigen vrachtauto is aangeschaft vooral ook voor het zoo gewenscht thuis brengen van gekochte artikelen, waardoor de prijs wel iets stijgt. Nog besloten bestuur en commissarissen om de reductie aan de dorpsvereenigingen terug te brengen van 1% op 1 zooals het vroeger ook is ge weest. Jaarverslag. In het vervolgens door den secretaris, den heer C. Louwerse, uitgebrachte jaarverslag over het 23e boekjaar wordt o.a. gezegd, dat de stijgende omzet een teeken is van het toenemende vertrouwen, dat de leden afnemers in hun vereeniging stellen. Door vergrooting van den omzet dalen relatief de kosten en is het dus mogelijk voordeeliger te kunnen werken. De afnemers moeten overtuigd zijn van de noodzakelijkheid, dat ze ook lid zijn en door het teekenen van het ledenregister de basis van hun vereeniging versterken. Het bestuur rekent op den trouw en de medewerking van alle leden en afnemers. Herinnerd wordt aan het af treden van den heer J. Philipse als direc teur en optreden van den heer H. J. Ikkink als zoodanig. Het ledental bedroeg op het einde van het boekjaar 1301, van wie 11 die in dat jaar waren toegetreden. Balans, winst- en verliesrekening. Hierna was het woord aan den heer H. J. Ikkink, directeur, ter toelichting van balans, verlies- en winstrekening zooals die op 31 Mei jl. zijn afgesloten. De ba lans geeft een eindcijfer van 67,497,07 en een goed saldo van 2279,67, de winst en verliesrekening een eindcijfer van 15 147,49 met hetzelfde goed saldo. De directeur wees er op, dat de moeilijk ste tijden nog zullen aanbreken. Men mag zich gelukkig prijzen, dat men dat jaar met zulke goede resultaten mag afsluiten. De voorraden zijn met het bedrag 8277 zeer voorzichtig geraamd. De lijst van reducties aan de dorpsver eeniging geeft een bedrag aan van 3292,85, tegen 2635,21 in 1938. De di recteur wees er op dat sommige vereeni- gingen veel meer krijgen, maar er zijn er ook. die minder krijgen door minder af name door haar leden Met moet allés doen om dit te voorkomen en daarom de oorzaken opsporen. j De omzet van zaai- en pootgoed bedroeg 822919 5 kg voor 74949,83 tegen 677698 kg voor 59625 33 in het vorig boekjaar. Voor meststoffen, bestrijdingsartikelen enz. waren de cijfers 4041766 kg voor f 167628 52 tegen 3424159 kg voor 138040.31. Do directeur wees er op, dat na voor voederartikelen thans ook voor meststof fen enz. distributie moet worden ver wacht. Bij dit alles hoopt spr. dat de le den de Coöperatie getrouw zullen blijven. Een afgevaardigde van Meliskerke be treurde het dat men terug komt van 1% op 1 reductie, men heeft het meerdere veelal voor de-bodes bestemd. De voorzitter en de directeur zetten uiteen, dat de dorpsvereenigingen zelf con tributie moeten heffen al is het maar 25 cent en geen extra kosten op de Coöpera tie moeten afwentelen. Gezien den toe stand en de te verwachten moeilijkheden is 1% uitkeering niet verantwoord. Besloten werd 81,67 van de winst bij de reserve te voegen en de rest te be stemmen voor afschrijving op den nieuwen vrachtauto. Bestuursverkiezing. De vergadering herkoos tot bestuurslid den heer C. Louwerse, den secretarisj. De voozitter wenschte hem geluk. Verder werden herkozen als leden van de Com missie van toezicht de heeren J. Bosse- laar voor Aagtekerke; L. Puijpe vod* Ar- nemuiden; W. de Wolf voor Grijpskerke en A. Abrahamse voor St. Laurens. De voorzitter hoopte op blijvende vruchtbare samenwerking. Op voorstel van het bestuur werden tot eere leden der vereeniging benoemd de heeren G. v. d Putte, Jac. Kasse en J. H- Geschiere, allen eoud-bestuurslid en de heer J. Philipse, oud-directeur der ver eeniging. Thans kwam aan de orde het nagaan van een lijst van personen, die vermoede lijk Walcheren reeds verlieten en nog als lid zijn ingeschreven, en die dus moeten worden afgeschreven, waarbij tevens de wenschelijkheid naar voren kwam, dat zij, die bijv. door het eindigen van hun be drijf geen belang meer hebben bij de ver eeniging, daarvoor te bedanken, maar men denke er dan ook aan, dat men het leden- register moet komen afteekenen. De distributie*. De directeur kreeg nu gelegenheid nog een en ander over de distributie en daar mede verbandhoudende moeilijkheden naar voren te brengen. Spr. zeide dat inzake de voederartikelen deze moeilijkheden wel wat zijn overwonnen, Spr. wees op de be stelbonnen en de geleide biljetten, en zeide dat ook de administratie op het kantoor door een en ander is uitgebreid. Men moet duidelijk aangeven of men graan, ge mengd voer of korrels wil ontvangen. De gemengde voeders voldoen thans aan re delijke eischen en zijn economisch samen gesteld zonder minder- of nietswaardige producten. Inzake meststoffen had spr. niet gedacht dat men nu reeds tot distri butie zou overgaan, vooral omdat Neder land nu zijn eigen stikstoffenfabrieken heeft. In niet alle soorten zal 100 van het vroeger gebruikte kunnen worden toe gekend. Men zal zelf moeten invullen_wat men vorig jaar heeft verbruikt welke soort men thans wil hebben en welke hoe veelheid. Vooral het eerste zal wellicht op moeilijkheden stuiten, en daarom werd na eenige discussie besloten, dat tegen Woensdag van iedere afdeeling de secreta ris of een ander op een vergadering zullen worden geroepen, waar de directeur hen in deze materie zal inwerken, opdat zij op hun beurt de leden zullen kunnen voor lichten en helpen. Mede naar aanleiding van een opmer king terzake van den secretaris, zeide de voorzitter in zijn slotwoord over deze ma terie, dat ijs of geen ijs, men steeds be slagen ten ijs moet komen, opdat de af handeling der invulling vlug kan plaats" hebben en niet zooals de secretaris zeide, men een heele Statenbijbel moet vol pra ten om de menschen te overtuigen en op den goeden weg te helpen. De voorzitter sloot de vergadering met den wensch, dat men volgend jaar in voor al ook voor Nederland betere omstandig heden weder zal kunnen vergaderen. (Eigen correspondentie). BERLIJN, 15 October. Nog altijd leven de Duitschers „tusschen twee oorlogen". Dien tegen Polen hebben zij in verrassend korten tijd gewonnen. Of het nu tegen Engeland en Frankrijk wer kelijk op volle kracht gaat beginnen, is een vraag waarop de Duitsche bevolking (even min trouwens als haar regeering) een be slissend antwoord durft te geven. Er is zelfs heden nog een sprankje hoop overgebleven. Want men verafschuwt het denkbeeld, oor log te moeten voeren, jaren lang waar schijnlijk. Een zekere mate van geestdrift voor het handwerk is er alleen bij de jon ge generatie, bij hen, die roem en eer wil len oogsten, die al de ellende, welke er on- afscheidenlijk aan is verbonden, nog niet kennen. Maar de ouderen, die 19141918 hebben meegemaakt, denken anders. Toch is er in Duitschland geen sprake van eenig symptoom van defaitisme. Dat is al dadelijk onmogelijk, omdat tot nog toe alles is meegeloopen. Binnen een maand af te rekenen met een Poolsch leger van 1% tot 2 millioen man is wel geschikt er den moed in te houden. Dan zijn er de voor Duitschland tot nog toe zoo gunstige be richten over Britsche verliezen op zee, die het bewijs schijnen te leveren, dat Engeland er heel anders en heel wat minder sterk voorstaat dan in 1914. Neen, er is voor den Duitscher werkelijk geen reden om aan een verder gunstig verloop van den strijd te wanhopen. En toch voelt hfj maar ook niets voor dezen strijd. In de afgeloopen week gebeurde hier iets wonderlijks, 's Ochtends vroeg hoorde men in de Duitsche radio een stem, die volgens de bekende hier gebruikelijke formule een „Sondermeldung", een bijzonder bericht aankondigde. Op zulke berichten uit den aether is men hier sinds jaar en dag steeds voorbereid. Ze kondigden het begin van de militaire bezetting van Oostenrijk, van het Sudetenland, van Bohemen en Moravië, het begin van den opmarsch tegen Polen, de „Anschluss" van Dantzig, kortom alle be langrijke gebeurtenissen der laatste jaren aan, de resultaen van „München 1938" niet te vergeten. Geen wonder dus, dat men 'de ooren spitsteEn inderdaad, het was weer belangrijk nieuws dat men te hoo- ren kreeg: de heer Chamberlain is in Lon den met zijn geheele kabinet afgetreden, de Britsche Koning en Keizer is afgetreden ten gunste van den Hertog van Windsor ook de Duitsche regeering zal straks af treden, en de vrede is in zicht Wat was er gebeurd? Ter wille van de Duitsche militaire bewegingen in de lucht staken eiken dag vele Duitsche zenders ook die van Berlijn en de z.g. Deutschlanri- sender uren lang den dienst. Men hoort vaak wel een bekenden zender zijn pro gramma aankondigen, maar dan is het in werkelijkheid een andere, die zich slechts zoo noemt om vijandelijke vliegers het pei len moeilijk te maken. Nu is blijkbaar deze week een Engelsche of Fransche zendêr op het denkbeeld gekomen zich in te scha kelen op de golflengte van een Duitschen. die zoo juist had aangekondigd zijn zendin gen eenige uren te onderbreken. Duitsche emigranten zijn er in Engeland en Frank rijk in zoo grooten getale en ze zijn voor het meerendeel zoo gaarne bereid, het Der de Rijk iets onaangenaams aan te doen, dat het niet moeilijk gevallen zal zijn iemanü te vinden, die in volkomen correct Duitsch de valsche berichten door de buitenlandsche microfoon kon spreken. Hij was er boven dien zeker van, millioenen hoorders te vin den, aangezien de Duitsche zenders de ge woonte hebben bij het zich uitschakelen den luisteraars, want wij kunnen elk oogenbiik met nieuwe berichten terug komen!" De mystificatie gelukte natuurlijk. (Een tweede maal zal men in Duitschland zeker beter oppassen en onmiddellijk storen"). Het gevolg was verbluffend. De telefoon rinkelde bij mij thuis zonder ophouden. Al mijn Duitsche vrienden en bekenden had den de berichten gehoord en wilden bij mij aanvragen, of ik ze kon bevestigen. Overal was vreugde in de stemmen, en mijn per tinente antwoord, dat niets van dien aard was geschied, wekte pijnlijke teleurstelling. Later hoorde men, dat het op straat net zoo was gegaan, dat onbekenden elkaar het goede nieuws: „vrede!" hadden toegeroepen totdat bleek, dat men het slachtoffer van een truc der oorlogspropaganda was ge worden. Maar iets had de neutrale waarnemer er toch uit geleerd: de innige wensch van het overgroote deel van het Duitsche volk naar het einde van deze spanningen en ontberin gen. En het is wel merkwaardig, dat de Duit schers onder één ding wel zeer iri het bij zonder gebukt gaan: de sombere duisternis der avonden en nachten. Inderdaad, die vol komen verduistering is een nachtmerrie, die met eiken nieuwen dag meer op de mas sa's begint te drukken, vooral daar in de meeste Duitsche provincies van luchtaan vallen nog niets te bemerken is geweest. Wij hebben in Berlijn en elders in de afge loopen drie jaren eenige malen verduiste ringsoefeningen gehad. Die vielen opzet telijk, om ongevallen te voorkomen? steeds samen met volle maan en waren daarom meer een algemeen volksvermaak. De menschen liepen bij het invallen van de „duisternis" te hoop om het wonderlijk schouwspel van een wereldstad zonder kunstverlichting te genieten. Ja, ze waren nauwelijks naar bed te krijgen. Er viel ook zooveel „te zien", alarm van de afweer organisaties, gefingeerde branden, vroolijk spel der zoeklichten. Nu is alles „echt", vooral de duisternis. Ze is zoo volkomen, dat men uit een goed verlicht openbaar lokaal of thuis van de schrijftafel komend, een minuut of vijf noo dig heeft om te ontdekken, dat men zich nog niet in een „absolute duisternis" be vindt, maar dat vaag nog omtrekken te on derscheiden zijn. We loopen hier allen met plaatjes van fosfor in het knoopsgat, met wandelstok of parapluie voor ons uitge strekt, zoo nu en dan hoestend om de aan dacht te trekken en als we de straat moeten oversteken, dan is dat een hoogst gevaarlijke onderneming. Hoogst gevaarlijk inderdaad, wat blijkt uit de politieberich ten, die dagelijks dooden melden als gevolg van dit oversteken. Dezer dagen was ik 's avonds herhaalde lijk van beroepswege genoodzaakt, Berlijn aan het stuur van mijn auto te doorkruisen. Ik kan den lezer verzekeren, dat het geen pretje was. De smalle lichtstrookjes, die de autolampen nog mogen doorlaten, zijn slechts een waarschuwing vóór anderen, geen hulp voor den man aan het stuur, die inderdaad niet veel meer danniets ziet, en tot fatalist wordt. Het is op avonden met donkeren hemel en regen (gelijk we hier thans bijna dagelijks hebben) eenvoudig niet mogelijk, tijdig voetgangers te ontdek ken. Als die niet zelf oppassen, dan is een botsing onvermijdelijk. Het gevolg is dan ook, dat men 's avonds steeds minder menschen op straat ziet, ter wijl de noodzakelijkheid om benzine te sna ren, overigens reeds meer dan 80 van de particuliere auto's van den openbaren weg raad te geven: „blijft ingeschakeld, heeft verjaagd. Toegelaten zijn nog slechts DE KWESTIE DER „VERVANGINGS WAARDE". Geachte redactie! Veel is er reeds gesproken en geschreven over de zg. vervangingswaarde van goede ren in verband met de prijsopdrijvingswet en het laatste woord zal hierover nog wel niet gezegd zijn ook. Persoonlijk sta ik ge heel achter den grossier uit Axel, tegen wien door den officier van justitie Vrijdag j.l. f 25 boete werd geëischt. Met belangstelling heb ik dan ook ge lezen de uiteenzetting van den officier van justitie. Hierin werd gezegd, dat de betrokkene de goederen zou moeten verkoopen tegen den ouden verkoopprijs n.l. f 500 en dan vervol gens f 200 zou moeten gaan leenen om de volgende even groote partij te koopen. Nu wil ik vragen, waar een winkelier die f 200 zou moeten leenen. M.i. beteekent dit leenen achteruitgang in zaken, in tegenstelling met leenen wegens verbouwing of uitbrei ding van zaken. Als deze winkelier de f 200 niet uit eigen middelen kan voorschieten, kunnen we vei lig aannemen dat hij al op ,,'t randje" zit, en wie helpt zoo iemand? Doch stel dat er een slachtoffer gevonden wordt, die wil leenen. Hoe moet de winkelier dan het ge leende bedrag terug betalen, als hij geen gelegenheid krijgt ze terug te verdienen, want uit 't vervolg van de uiteenzetting blijkt dat er slechts f 100 bij de tweede transactie verdiend kan worden. Bij even- tueele verdere transacties, waarbij we kun nen aannemen dat er nog wel eens prijs- verhoogingen zich zullen voordoen, zou dus de winkelier weer maar moeten gaan lee nen om de volgende partij te kunnen koo pen. Mij dunkt, deze winkelier zou gauw op de „keien" zitten en de goede helper zijn centen kwijt. U dankend voor de geboden plaatsruimte, teeken ik G. S„ Middelburg. NOGMAALS DE KWESTIE VAN DE AANWERVING VOOR HET V.L.S.K. Naar aanleiding van het ingezonden stuk opgenomen in Uw blad d.d. 16 October 1939 moge ik nog het volgende opmerken. De inzender noemt zich „geen vrijwilli ger" dus ik kan gevoeglijk aannemen, dat hij alles van hooren zeggen heeft. Het ware misschien wenschelijk geweest dat hij al vorens iets te merken ook eens zijn licht had opgestoken bij die vrijwilligers, die zich niet bedrogen voelen, want die zijn er ook, wat moge blijken uit het feit, dat er honderden zjn in het depót die naar huis kunnen maar dit niet willen. De inzender merkt op, dat ik er niets, of doe, of ik er niets van afweet, en dat het stuk van mij zuiver theorie is. Ik kan in zender dan wel mededeelen dat ik met het aanwerven goed op de hoogte ben, want ik heb mij toch zelf ook verbonden, of kan die verbintenis van mij dan niet begrepen wor den onder het woord „praktijk"? Het is wel toevallig dat ze tegen mij nooit geen be loften gedaan hebben. Inzender begrijpt niet wie ik met com mandanten bedoel, dit komt natuurlijk, daar hij van de Organisatie van het V.L.S.K. Mo- tordienst weinig of niets afweet. Iemand die zich verbonden heeft, spreekt echter nimmer van propagandist maar heeft een commandant. Hij stelde mij de vraag of ik de regle menten omtrent de soldij wel ken. De meeste vrijwilligers zijn in het bezit van het handboek „soldaat". (Die dit niet in zijn bezit heeft, is hier zelf de schuld van, daar het op aanvraag verstrekt wordt) dan kan men op bladzijde 110 lezen welk soldij d- vrijwilliger geniet. Ik dien op te merken, dat dit laatstelijk is gewijzigd bij Min. miss. Juli 1939. Dat er thans rondloopen zonder rijbewijs, is best mogelijk, maar de schuld mag men dan niet op den commandant steken, daar dit hun eigen schuld is; want wanneer men zich verbindt, krijgt men ook nog een vra genlijst te beantwoorden, waar ook in ge vraagd wordt of men auto of motor kan berijden, en welke rijbewijzen men bezit. Ik dien hierbij op te merken dat men geen militaire auto of motor mag berijden zon der in het bezit te zijn van het militaire rij bewijs. Omtrent de verbandacte hierover wensch ik geen gedachtenwisseling met inzender, daar deze volgens mij zoo duidelijk mogelijk is en zich geenszins leent voor zooals de inzender zegt ronselarij-trucjes. Dat de verbandacte in den regel getee- kend wordt na een vurige rede, daar is mij niets van bekend ofschoon ik er toch ook wel bij aanwezig geweest ben. En als er zijn geweest, die op zoo'n avond getee kend hebben moeten ze nu niet het smoesje verzinnen van: ze hebben mp dit en dat gezegd; maar eerlijk er voor uitkomen: ik heb het niet gelezen. Wat de belofte aangaat dat een ieder zoo dicht mogelijk in de omgeving komt moet ik ten stelligste tegenspreken. Ik verwijs dan nogmaals naar mijn ingezonden stuk weinige auto's (behalve natuurlijk die wel ke in dienst van de weermacht en andere openbare instanties zijn) en ook die trach ten met zoo weinig mogelijk bijzine uit te komen. De zorgen der huisvrouw zijn, sinds de meeste levensmiddelen en artikelen nog slechts op kaarten verkrijgbaar zijn, tot het tienvoudige gestegen. In vele beroepsbran ches zijn de eerste verschijnselen van werk loosheid teruggekeerd, in andere ontbreekt het aan werkkrachten, omdat deze ergens aan het front of in de etappe in uniform rondloopen. Maar wat, naast de verduistering, het meest drukt, althans de oudere generaties, die den wereldoorlog in vol bewustzijn mee geleefd hebben, is de zekerheid, dat zij van het leven nu niet veel aangenaams meer te verwachten hebben. Want hoe deze nieuwe oorlog ook moge afloopen, hij zal een nieu we periode van nood met zich brengen, die men in Duitschland na de sombere jaren 1918'33 gehoopt had voorgoed achter zich te hebben. Maar, gelijk gezegd, men mag deze stem mingen, die maar al te verklaarbaar zijn, niet met defaitisme verwisselen. De Duit schers zullen vechten, op welke plaats dat ook van hen zal worden verlangd. van 11 October omtrent het zakboekje of is dit ook al n et duidelijk? Daar staat toch in de lastgeving duidelijk genoeg waarheen de vrijwilliger moet. Moet hij eventueel naar een vorderingsplaats op den dag van mobilisatie dan staat enkele regels verder, waar hij heen moet, nadat hjj 'zich op het vorderingsterrein gemeld heeft. Volgens inzender zou de propagandist voor iedere aanwerving een zeker bedrag ontvangen. Dit is dan zeker voor Zeeland niet geldig. Dat zij, d'e dachten misleid te zijn, zich konden wenden tot den Inspecteur van den Vrijwilligen Landstorm zal vermoedelijk niet voor die personen bedoeld zijn die zich in de laatste jaren verbonden hebben, maar voor hen, die reeds 20 jaar geleden een ver bintenis hadden aangegaan, daar uit de verbandacte die in hun bezit is niet duidelijk blijkt dat zij op moeten komen bij mobili satie. Wanneer inzender dan ook een offi cieel stuk publiceerde, was het misschien gewenscht dat hp het in zijn geheel op neemt maar niet enkele regels, dit kan wel eens een verkeerden indruk vestigen. Dat er in andere provinciën misschien weieens iets verkeerd gebeurd is, kan ik niet tegenspreken, omdat ik er daar nim mer bij aanwezig geweest ben, maar in Zeeland toch nimmer. Nogmaals mijnheer de Redacteur het is niet de schuld van de commandanten maar alleen de schuld van de vrijwilligers zelf wanneer zij werkelijk meenden dat zij niet bij mobilisatie op moesten komen; jaren hebben ze de verbandacte in hun bezit en op den mobilisatiedag komen ze ineens tot de conclusie dat ze ook op moeten komen, dat vind ik toch wel erg vreemd. Inzender had eerst eens een dusdanig on derzoek in moeten stellen, alsvoren mij te betichten van „hoog van den toren te bla zen", ook ik zou hem dat voor de voeten kunnen werpen, daar zpn stuk geheel een zijdig is en hij doet als of er geen vrijwilli gers zijn die het met mij eens zpn. De vrijwilliger van het V.L.S.K. Motordienst. DINSDAG 24 OCTOBER 1939. HILVERSUM! I 1875 en 414,4 M. KRO-Uitz. 8,00 Ber. ANP. 8.05—9,15 en 10,00 Gram. 11.30 Godsd. halfuur. 12.00 Ber. 12.15 KRO- ork. (12.451.00 Ber. ANP en gram.). 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Modecursus. 4.00 Gram. 4.15 KRO-ork. 5.00 KRO-Melodisten en so list. 5.45 Felicitaties. 6.05 Vervolg conc. 6.35 Sporthalfuur. 7.00 Ber. 7.15 Cyclus. 7.35 Reportage. 8.00 Ber. ANP, mededeelin- gen. 8.15 Stedelijk ork. van Maastricht en solist. (9.00—9.20 Gram.). 10.00 Gram. 10.10 Causerie over schaken. 10.30 Ber. ANP 10.40 Lecuona Cuban Boys (opn.). 11.00— 12.00 Gram. HILVERSUM: II 301,5 m. AVRO-Uitz. 11.00—11.30' v.m. en 6.30— 7.00 RVU. 8.00 Ber. ANP, gram. 9.00 Omroepork. en soliste (opn.). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Orgelconc. (opn.) 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Jetty Cantor's ensemble. 11.00 Cyclus „Humor in het kinderleven". 11.30 Jetty Cantor's ensemble. 12-15 Orgelspel en zang. 12,45 Ber. ANP, Gram. 1.15 Omroepork. 2.00 Voor de vrouw. 2.10 Omroepork. 2.45 Knip- en naaicursus. 3.45 Zang met piano- begel. 4.05 Pianovoordr. 4.30 Kinderkoor. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 Omroepork. 6.30 Cyclus „Waar moet ik het zoeken?" 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Zinaida Rostova en haar ensemble en orgelspel. 7.35 Cyclus „Onze Weermacht". 8.00 Ber. ANP, mede- deelingen, event. Vraag en antwoord. Hier na: Causerie. 8.35 Bonte Mobilisatietrein. 9.45 Gram. 10.30 Vraag en antwoord. 10.40 Causerieè 11.00 Ber. ANP, gram. 11.30 12.00 AVRO-Dansork. ENGELAND 391 en 449 m. 9.35—9.50 Morgenw. 10.0510.20 Pianosyncopations. 11.20 Ber. 11.35 lichte muz. 12.05 Causerie. 12.20 Orkestconc. 12.501.20 Dansork. 2.20 BBC-Theaterork. 3.00 Orgelspel. 3.20 Ber. 3.35 Radiotooneel. 3.55 Nederland: Lichte muziek. 4.20 Kinderhalfuur 4.50 Orkestconc. 5.20 Ber. 5.35 Causerie. 5.50 Variété. 6.10 Radiotooneel. 6.50 Mededeelingen. 7.20 Op treden van een solist(e). 7.35 Variété. 8.20 Ber. 8.35 causerie. 8.50 Reportage. 9.20 Korte avondwijding. 9.34 Orkestconc. 10.05 Variété. 10—35 Lichte muz. 11.20—11.35 Ber. RADIO-PARIS, 1648 m. Geen opgave ont vangen. KEULEN, 456 m. 5.50 Gram. 7.40 Her mann Hagestedt's ork. 10.0010.20 Gram. 11.20 Concert. 1.352.20 Popul. conc. 3.20 Leo Eysoldt's Kleinork. 4.30 Jeugdconc. 5.20 Otto Dobrindt's ork. 7.3512,20 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL, 322 en 484 m, 322 m.: 11.20 Omroepdansork. en gram. 11.50 Gram. 12,30 Omroepdansork. en gram. 12.501,20; 4.20 5,05; 5,50 en 6,20 Gram. 7,20 Ontspan - ningsprogr. voor soldaten. 7.50 Radiotooneel 8.20 Omroepork. en gram. 9.30i0.20 Gram. 484 m: 11.35; 12.30—1,20 en 4.20 Gram. 4.30 Vioolvoordr. 5.35 Gram. 5.50 Harp en altviool. 6.35 Gram. 7.20 Uitz. voor solda ten. 7.50 „Le chalet", komische opera. 8.50 en 9.3010.20 Gram. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 m: 7.35 Bonte avond. 9.20 Ber. 9.50 Cellovoordr. 10,20 Populair conc. 11.20 Ber. Hierna tot 12.20 Nachtcönc. MIDDELBURG. Dl 24 Oct. Ballet Yvonne Georgi, Her bouwde Schouwburg, Molenw. 20.15 h. GOES Dl 24 Oct. Openb. Verg. afd. Zeeland Ned, Bond" Landbezitters, sprs. mr. H. T. Meyering, Groningen en J. van Bins- bergen Jz., A'dam, „Prins v. Oranje'', 14,30 h. BIOSCOPEN. CITY, Middelburg VR 20—DO 26 Oct.: „Artistenbloed" en „Morgen word ik gearresteerd", 20,00 h. ZO 15,00 h. matinée. ELECTRO, Middelburg VR 20—DO 26 Oct. „Jongensstad" en „De dubbele brui loft", 20.00 h. ZO 15,00 h. matinée. GRAND THEATER, Goes VR 20-DI 24 Oct. „De Schaakspeler" en ,,'t Begon in China", 20.00 h. ZO 15,00 h. matinée. tm-

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 4