ZEEUWSCH ZONDAGSBLAD predicatie NAM DE PROVINCIALE ZEEUVSCHE MIDDELBUPGSCHE COUDAhT New-York geniet van den herfst. SCHAKEN EN I 21 Oct. 1939 KORTE F. ZEEUWSCHE KRONIEK SCHETSEN VAN D'OEVE UIT DE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN VOOR VIJFTIG JAAK (graaf- I DOOD EN DOOP. In dezen tijd tellen levens weinig. Wij lezen: een slagschip vergaan, slechts 800 leden van de bemanning verdronken. Suiker distributie ver stoort onze gemoedsrust meer dan een dergelijk bericht. De massale dood maakt geen indruk. De dood is altijd particulier. Men moet zich daarom al indenken, dat eens 800 moeders ge dachten weefden om de vrucht in haar schoot, dat 800 moeders gebaard hebben, om even machteloos te hui veren bij den massalen dood. leder sterft zijn eigen dood en ook rouwt ieder zijn eigen rouw. Ware smart kan niet vergelijken. Men kan alles mechaniseer en, alleen niet het baren en het sterven. De oorlog kan veel in ons verwoesten en kan ons al les ontnemen, maar geen mensch en geen oorlog ontneemt mij het recht op mijn persoonlijken dood. Wij leeren rekenen met groote ge tallen, wij leeren massaal denken. Maar Goddank wordt er in den hemel gekeken naar één en twee of drie. „Wie van u, die 100 schapen heeft, en daarvan één verliest, laat niet de 99 in de steppe achter, en gaat het ver lorene zoeken, totdat hij het vindt? Alzoo zal er blijdschap zijn in den he mel over één zondaar, die zich be keert." Zoo is er naast mijn eigen dood nog iets, wat geen mensch en geen duivel mij ontnemen kan: dat ik gedoopt ben; dat is, dat ik persoonlijk door God ben aangenomen tot Zijn kind. Men kan mij alles afnemen, tot mijn verstand toe, maar dit hangt zelfs niet van mijn verstand af. Ergens in den hemel is een streepje in een rots ge grift: toen werd ik gedoopt. En er zijn ergens engelen om zich over dezen éénen zondaar te verblijden. Als ik mijn particulieren dood sterf, met of zonder persoonlijkheid, met of zonder verstand, alleen of samen met 1000 anderen, dan zijn mijn particu liere engelen er om den Heere God aan dat ééne streepje te herinneren. En ziet, Hij had die herinnering niet eens noodig! DE ZEESLAG BIJ DUINS. 1639 21 October 1939. Al is het, dat spoedig na het verlaten der lagere school door de leerlingen veel van het geleerde vergeten wordt, 't geen vooral bij het vak Vaderlandsche geschiedenis het geval is, toch zijn er enkele historische fei ten, die zich bijna een ieder kan herinneren, zij het niet in alle bijzonderheden. Als voor beeld noemen wij: De onoverwinnelijke vloot, welke Spanje in 1588 uitzond tot ver overing van Engeland en Nederland, des tijds eikaars bondgenooten.. De onderne ming liep uit op een volkomen mislukking. Minder bekend is, dat Spanje een halve eeuw later weer een dergelijke vloot in zee bracht, doch nu met het doel enkel Hol land te treffen. Daar ons land en Enge land eikaars concurrenten waren geworden op het gebied van handel en zeevaart, was de vriendschapsband destijds niet al te nauw. De Hollandsche vloot moest het dus al leen maar zien klaar te spelen om de vij andelijke vloot onschadelijk te maken voor deze onze havens bereikte. Het is heden (21 October) juist 3 eeuwen geleden, dat een groote Spaansche vloot door de onzen dicht bij de Engelsche kust werd verslagen. Dat wij deze belangrijke historische ge beurtenis in de Zeeuwsche kroniek herden ken, is niet zoo zeer omdat het juist 300 jaar geleden is, als wel om het feit, dat de Zeeuwen een bijzonder groot aandeel in den slag hebben gehad. Dit laatste was niet zonder reden. Als de tocht van de Spaan sche vloot niet gestuit had kunnen worden, dan lag Zeeland het eerst aan de beurt om te worden veroverd. Vandaar de groote ac tiviteit, die de Zeeuwen aan den dag legden om den vijand te weerstaan. Laten wij in het kort het verloop van den strijd vertellen. Een Spaansche vloot van 67 groote sche pen met 1700 kanonnen en 24000 landings troepen onder bevel van den bekwamen be velhebber d' Oquendo kwam half Septem ber 1639 Het Kanaal inzeilen. Daar het in ons land bekend was, dat men in Spanje bezig was een armada of groote vloot te gen Holland uit te rusten, hadden de Sta ten aan den admiraal Maarten Harperts- zoon Tromp opgedragen in Het Kanaal de wacht te houden. De vice-admiraals waren de onverschokken Witte de With en de dappere Zeeuwen Joost Bankert en Jan Evertsen. Onze vloot telde slechts 29 sche pen, dus meer dan de helft minder. Ook waren zij veel kleiner dan de logge vijan delijke galjoenen. Zij hadden echter het voordeel dat zij beter „bezeild en be draaid" waren: zij waren vlugger in het wenden en het keeren. Hoewel alzoo klein in aantal wordt op 16 September de Spaansche vloot aangeval len en wel met succes. Het is zeker onnoo- dig te zeggen, dat destijds een zeeslag an ders geleverd werd dan tegenwoordig. Het ging ook meer met open vizier. Nadat twee Spaansche zeekasteelen zijn genomen en verscheidene erg gehavend, Oud boere-'uus. Schetsen van een 'oeve? Onderde 'k er 'emaekt. Nie' mee een vulpenne en een schriefbloc, net as de deze; van die soort is dit den twêe-en-zeventegsten nog mae'. Nêe-e, mee een griffel en een regelèt op twi leien; schoolleien begriep je, gin vloer leien. Toen a ik een kind was, gieng dat nie' op om pepier te versmossen, weet je. Têekene kust je op de leie doe-e; a' je mae' nie' te vee' krasten. Hu, dat gae' deur jen 'essens 'ene, Omdè' me dan ok wer is zö 'n platte grond buten in 't zand têekenden en speel den dè' me in dat ,,'uus" weunden, weet ik, da' zö 'n ouwerwes boere-'uus 'êel makke lik was om te beweunen. Daer je om te begunnen: het vóór-'uus. De deure was an de Zuudkant en 't raem keek nae' 't Oos ten; nae' de wagt net as de raemen van den gröoten uzen (liek a Bram uut de Slik- 'oek dat noemt, maer 'ier zegge ze: de keu ken en het is: het winterweunvertrek.). Voor dat raem van 't voor-'uus stieng een taefeitje, mie' op weeskanten een stoel. Je mö' g'löove da' je dae' dan nie' gezelleg zat, mee je naaisel of kousen te stoppen. Kwam der den êen of den aren an de deure, gin stap 'oefden je van je plek ke te gaen; je kust ze zö van je stoel te woord stae'. Mae' meesttieds was dat in dien tied: „toe, kom mae' deur; pakt een stoel en zit". Den gerrendon stienk nessen de vrouwe in 't 'oeksje, de koffiepot der in; de bakkebenne op den taefel mee de melk- kanne en de babbelaerpot. En k de mêester kwam, nae schooltied, dat is onder melktied dan wier der êen van de guus mie' een gróte melkkanne nae' 't koeiebocht 'estierd. Dan molk er êen regerecht in die kanne, 't schuum der op, en dae' dronk dan de mêester een paer glaezen van uut. Dae' kust je 'n mee trek- teere. „Versch van onder de koe", noemden ie dat. Ik 't voe' gin geld van de waereld uut- 'edronke', 'óor, zukke werme melk ruuk' zö schaepekotaehteg. Maer ie slobberden 't lekker nae' binnen, 'óor; dat 't schuum an z'n snorre 'ieng. Ie bleef gemêenlienge zitte' prate' toetdó' ze klaer waere mee ontröomen. Ze moste deur 't vóór-'uus komme mee den êemmer mee röom; tegenover 't raem was 't kel derdeurtje en dae'-naest stieng een trapje van drie treë-en, dae' kwam je mee in de kelderkaemer. Om de vrouwe d'r zin te doen, most 'n dan oltied nog een komme koffie mee vosse röom gebruke. Nou: 'etrokke was die koffie wè', 'óor; die dan een paer uren stae' sjierpe. Mae' de róom miek dat wee' góed. Op de 'oeve daer a 'k het noe over was een ouwe vrouwe. Eêle zummer kust je ze schildere in d'r 'oeksje nest 't raem. Mae' wat kwam ze dan agauw nie' van d'r stoel, toch 'ieuw ze overoal 't öoge op. Ze 't zicht op 't koeiebocht en, a' de deure open stieng, op de schuurstoepe. Oal dat a uut en in de kelder gieng most verbie d'r stoel 'edroge worre. De eiers stienge op 't kelderkaemertje in de leege bestie en a de guus mee 't eier- kurfje deur 't voor-'uus kwamme, zou ze gin dag over-'eslogen om te vraegen: ,,'oevee' je 'r 'ehad?" In de are bestie sliepe de misjes en in de spinne stieng ulder spul. Zö noe en dan mochte me dat is bekieke. Dat dee-e me wat graog. Mooie naaidöozen en schelpe- döosjes, ieder z'n spoormandje en van oal- der-'ande aregheidjes, die ze 'ekregen van mevrouw van den eigenaer, net as be- voobeld een appel en een neute van zêepe, een vouwschaertje, een opschiefboeksje mee een potlood. Dat wier'oal netjes wig-'eleid en levenslank bewaerd. Zelfs de poppen ble ve vast-'enaaid in de döoze. Dae' mocht nie' effenof mee 'espeeld worre, allêene zö noe en dan mee dóoze en oal is vast-'ouwe en nae' kieke. As toch één van de misjes "durve prombeeren om, 'k za' noe mae' zegge, d'r eigen te gae' wassen mee die zêepe neu te, wat a der dan wè' om-'gaen dat weet ik nie' mae' dat verschrikkelik 'ewist. Én dat was ietewat daer die ménsen 'êel gróos op waere: da' ze zö zuneg en netjes op d'r spul waere en nie' oalles een der mieke. De misjes der kasse stieng ok op 't óp- kaemertje. Het was eigeluk het kamme- net van der grottemoeder, maer ulder mochte dae' d'r góed inlegge. D'r eigen öpklêe-e dee-e ze dae' ok oltied, a 't nie' te koud was, 'óor, anders namme ze d'r góed mee in den 'uzen. Ja, dat was een makkelik kaemertje, 'óor, gin méns anders dae' wat op te mae- ken, as net êes op een dag de guus mee d' eiers. De jongers sliepe op zolder. Dae' stieng d'r kleerkiste ok. Je weet: voe' z'n vuuf- tiende verjaerdag kreeg een jopgen: een kiste om z'n góed in te leggen en een ar- lozie op zak.- Nou: in 't wintervertrek sliep, in de bestie bie de kachel, de voader en de moe der en in den aren de kleine guus of, net as in dit geval, de ouwe vrouwe. In de winter die dus een werm slaepvertrek; de jonk-'eid ei zö gauw gin last van de kouwe. Mènsen-kinders, die a twinteg is en góed z'n brokken wig kan zette: den damp slaet er of. Tegenwooreg noeme ze dat ongezond, om te slaepen daer je weunt. Ze zegge toen mae' raak Ik zou wille vraege: 'oe dan zö onnoemelik vee' van die ménsen dat vlucht d' Oquendo in de haven van Duins aan de Engelsche kust. Hier meent hij vei lig te zijn onder het geschut der Engelsche forten. De Nederlanders volgen hem en sluiten de haven af. Ten spoedigste wordt naar het vaderland van den stand der za ken bericht gedaan en hulp gevraagd. Met ongekenden ijver wordt in het ge west Holland, maar vooral ook in Zeeland gewerkt om oorlogsschepen uit te zenden naar de vloot van Tromp. Tal van koop vaarders worden tot oorlogsbodems be stemd. Nog nooit ging het aanmonsteren van matrozen zoo vlug als thans. Zeeland had het derde deel der vloot uitgerust. Wij zeiden reeds waarom in dit gewest bijzon der er voor geijverd werd. Het had in de laatste jaren van den tachtigjarigen oor log den naam oorlogzuchtig te zijn. Als wij weten, dat de oorlog aan de Zeeuwen veel gewin bracht, wij denken b.v. aan de kaap vaart, dan verwondert ons dat niet. De vloot van Tromp, die de Spanjaarden in de haven van Duins opgesloten houdt, is binnen vier weken aangegroeid tot 96 schepen, waaronder 11 branders, met 8000 man aan boord. De Spaansche admiraal d'Oquendo durft de uitnoodiging van Tromp om zee te kie zen niet aannemen. Hij zegt masten en stengen te Dover te hebben achtergelaten en daarom niet te kunnen uitzeilen. Tromp laat ze voor hem halen, in de hoop nu slaags te kunnen komen. Nog komt de Spanjaard niet opdagen. Tromp en de zijnen zijn het wachten moe en vallen op 21 Oc tober de Spaansche vloot aan al is het onder de kust van Duins, waar zelfs ook een Engelsche vloot ligt. Veertien galjoenen worden veroverd en om in triomf naar het vaderland te worden meegevoerd. Vele an dere zinken of verbranden. Ruim 5000 vij anden vinden in den strijd den dood, terwijl 1800 Spanjaarden worden krijgsgevangen gemaakt. Het verlies der Hollandsche vloot is slechts één schip, doordat in de kruitkamer een hevige ontploffing ont staat, waardoor 100 man omkomt. Door een aan de onzen onbekende geul weet de Spaansche admiraal nog met een 14 tal schepen te ontkomen. Te voren hadden de Engelschen aan Tromp laten weten, dat zij geen strijd in hun onschendbare zee zouden dulden. Toch bleven hun schepen tijdens den zeestrijd werkloos. Het was nog de tijd niet voor hen om zich met de onzen te meten. Dit kwam later wel. Groot was de vreugde in het vaderland over het behaalde succes. Overal werden de klokken geluid en vreugdevuren (teerton nen) gebrand. Het was nu met Spanjes macht gedaan. De voornaamste gezagvoer ders kregen van de Staten gouden ketenen of eerepenningen. De bekende zeeschilder uit dien tijd Willem van de Velde heeft den strijd óp het doek vereeuwigd. De Zeeuwsche stempelsnijder Johannes Looff te Middelburg deed het ook door het maken van een gedenk- of triomfpenning. Wij merkten reeds op, welk een groot aandeel de Zeeuwen in den zeeslag hebben gehad. Op de genoemde penningen, waarvan aan wezig in het museum te Middelburg en die beschreven zijn door de bekwame penning kundige mej. M. G. A. de Man, is duidelijk te zien, dat twee overwinnende schepen het Zeeuwsche wapen voeren. Mogelijk zullen er wel enkele lezers zijn, die meenen, dat het nu geen tijd tot herden king is, vooral als het van oorlogsfeiten is. Daarvoor ziet de toekomst.in de wereld te donker en welke ellende de oorlog brengt is bekend. Dit is niet tegen te spreken, maar nooit moeten wij, Nederlanders, vergeten, in welke omstandigheden wij ook zijn, dat onze voorouders hun bezittingen en hun le ven hebben opgeofferd om het kostbare be zit van de vrijheid te veroveren en te be houden. Daarom zeggen wij met den dichter Ten Kate: 't Volk, dat zijn Gisteren blijft gedenken Verloor de hoop op 't Morgen niet. Ik ontdek Amerika. De volgende week hopen wij het laatste artikel over De Roomsch-Katholieken in Zeeland te plaatsen. R. B. J. d. M. (Nadruk verboden). 'elapt om zö stokoud te worren? Je mö' jen 'and maer is voe' de garre van de deure 'ouwe, wat een trok a dae' deur komt. Kiek, dat was noe een groot ongemak van die soort 'uzen. Da' je der in de winter zö lil- luk op den trok zat. -De vrouwe de slecht ste plekke, die a je mae' bedienke kunt. Mie d'r rik nae' 't bestiebeschot en d'r ge zicht nae' de raemen, an den taefel, dus zowat midden op de vloer, pal op den trok van de deure nae' de schouwe. Je zou dat noe nie'-mi' uut kunnen 'ouwe, mae' toen waere ze dae' ok awee' op in- 'ericht: mee d'r voeten op een werme stove len lange dikke keuzen, die a daer over 'ienge toet op de grond. En frisch was de lucht genoegt 'óor. Oalles trokten de schou- Jwe in. En sigaretten waere der toen nog nie'. Wan' je noe praat van een lucht Nêe-e, slaepe in een vertrek mee centra le verwarming en daer a ze een 'êelen aevend sigaretten zitte' róoken dat laet ik voe' de liefhebbers. Mae' 't is even zö góed ongezond om dae' ,'s aevens uren lank, of een olven nacht, in deur te briengen. Dan komt die lucht, die stienkende, bedurve lucht toch ok in je longen. Voe mien is 't nie' moeilik om te kiezen. Een kaemertje, electrisch of centraal verwermd; de lucht zö dröoge, dè' je kêele der zêer van doet en vol sigerette róók? Dank je. Geef mien mae': de boerekeuken mie een Iengelsen open 'aerd vol vlammende prume- blokken, die lekkere roke, en een bennetje Prinsesse Nobels of Köolappels op den taefel. Daer is ter gin êen, die a ter nie' nae' pakt. V. v. d, O. Een New-Yorksche collega had mij ge zegd: „New-York in den zomer kan afschu welijk zijn, maar wacht tot den herfst, dan komt er een tintelend nieuw leven in de stad en dat is champagne voor het hart". Hij heeft gelijk gehad. De zomer was afschuwelijk, want de vette, vochtige hitte was ondragelijk, ze maakte moe. en loom, 't was of ik door heete olie moest waden; de ondergrondsche was een verschrikking en de straten waren diepe heete gleuven in een massa van kokenden steen. De avond en de nacht brachten geen verkoeling. De Hudson en het vanille-ijs evenmin. Wie on derkomen zocht in een heerlijk gekoelde bioscoop werd, weer op straat komende, met een hittige adembenemende brij over goten. .Maar nu is het herfst. En die herfst is champagne voor het hart en koelte voor den geest en verrukking voor het lichaam en, ja New-York tintelt van nieuw leven, terwijl de blaren aan de boomen hun af scheid van het leven vieren in een laatste vlammende schoonheid. De winkels van Fifth-Avenue laten de mooiste étalages van het jaar zien en dat wil wat zeggen, want nergens ter wereld is de kunst van het uitstallen zóózeer kunst als hier. Achter ieder raam ziet ge één boeiend schoon en keurig tafereel van on- wezenlijk-schoone vrouwen in 'de prachtig ste kleeren, waaraan de wonderlijk-vol maakte decoratieve begaving zich heeft uit geleefd. Er zijn driedimensioneele klassie ke tafereelen; er is een felheid van kleu ren, die aan het palet van Van Gogh heiin- nert; matte pasteltinten van Gauguin; sur realistische bizarrieën waarbij ge aan Pi casso's doeken denkt een weelde van kos telijk bont, van glinsterende en glanzende avondjurken, van kleine pikante dames- hoedjes, van juweelen, lingerie, handschoe nen. Een hoorn van ongekenden over vloed is leeggestort in de uitstalling van Fifth Avenue, aan goud en zilver, aan di amanten en saffieren, paarlen en aquama rijnen, kristal en porselein, email en ivoor. En wij zien dit alles met verrukking en ver wondering. Verrukking om den schoonen smaak en verwondering over de prijzen en wie die betalen kunnen. En in de parken geurt het gras. Over de Hudson ligt de weemoed van het stervend getij. In de vijvers van het Central-Park drijven de zwanen, wit en koninklijk, in de stilte. De menschen zitten op de banken en drinken het afscheid van den bloei in hun ziel en oogen. Glanzende auto's glijden af en aan voor de hotels, waar portiers-als-generaals en chefs de réception als diplomaten met late asters in het knoopsgat van hun al te onbe rispelijk jaquet, buigend en zwijgend de gasten ontvangen. De nachtclubs tintelen van licht en zijn luid van muziek. Teerdere zussen kreunen de Moonlight-Serenade als een laatste ge bed vóór den dood. Donkere saxafonen zin gen hun verlangen. Violen smeeken om er barming. Het koper trompettert victorie en de trommen slaan de cadans. Lichtreclames spelen fel en druk op den nachthemel boven Times Square. Een stroom van zilveren apenoten, gouden rivie ren van whisky, roode, blauwe en oranje visschen wijzen den weg naar de zaligheid van kauwgom; een heele variété-voorstel ling in lichtlijnen eindigt in een aanbeveling voor sigaretten; ge ziet kinderen van licht en bloemen, van licht en vreemde dieren van'licht en ge schuifelt mee met de tien duizenden menschen en ziet de lokkende reclames der bioscopen en de gouden en zilveren letters van restaurants en dansge legenheden. En leest de namen van Cotton Club en International Casino en Casa Ma- nana, van het Paramount Theater en Ra dio City, van de hotels Astor en Taft en Edison en ge weet, dat dit grootsche New- York ontwaakt is uit zijn zomerslaap. De schouwburgen en concertzalen, de hotel lobby's en de bars zijn vol geloopen. Het is of ge leeft in de beste en vroolijk- ste van alle werelden. Totdat uw avondlijke wandeling u brengt door de lange straten waar het licht zuinig brandt en de slordige vrouwen en mannen de bedomptheid van hun woning ontvluch ten op de stoep in den geurigen, koelen avond. Tot ge uw krant koopt met het laatste nieuws uit het gemartelde Europa. En ge de bange vraag hoort, die boven heel Amerika hangt: „Kunnen wij er bui ten bljjven?" Mr. E. E. 42e week 1889. Donderdag jl. en Zondagavond werd te Bath eene godsdienstoefening geleid door een vrouwelijk heilsoldaat. De toeloop was groot. Het centraal-station te Amsterdam werd heden zonder eenig feestbetoon in dienst gesteld. Vele bewoners van het Damrak hadden ter eere van dat feit de vlag uit gestoken. Benoemd tot directeur-generaal der Maatschappij tot exploitatie van Staats spoorwegen de heer J. R. Cluysenaer te Utrecht. Van alle zijden gaan er klachten op over het nieuwe Centraalstation te Amsterdam. Onder meer wordt geklaagd over de on mogelijke trappen. REDACTEUR: J. M. MULLIé. Middelburg. o De uitslagen van de Vrijdag 13 Oct. ge speelde 4e ronde van den winterwedstrijd te Middelburg luiden: Groep I: J. C. LavooyJ. Scheltens 01 H. J. Kraak—W. de Graaf afgebr. G. BarthA. Daniëlse K. MaartenseJ. de Baare 10 P. M. de KleijnJ. M. Mullié afgebr. Groep II: C. de QuartelL. v. Flierenburg 1—0 A. den HollanderJ. Ton 10 H. WitvoetJoh. Sinke 10 P. SanderseD. de"Vos 01 I. BlokpoelH. Cujé 10 W. FlissebaaljeI. Daniëlse 10 o De beginselen van alle schaakspel. Bij de Uitgeverij Boekhandel v. h. W. P. van Stockum Zoon te Den Haag is het boek „De beginselen van alle schaakspel", door dr. M. Euwe, verschenen. In een onzer vorige rubrieken, roerden we even de kwestie aan, hoe amateurs, met slechts weinig beschikbaren tijd voor schaakstudie, b.v. de moeilijkheden van de opening eenigszins kunnen omzeilen. We wezen er toen op, dat het eigenlijk niet gaat om een gemis aan variantenkennis, maar dat dikwijls een voldoend begrip van „de fundamenten van het schaakspel" ont breekt. Daarom meenden we ook dr. Euwe's boek van denzelfden titel te moeten aanbevelen. En nu is het nieuwe werk, ge titeld: „De beginselen van alle schaakspel", eigenlijk een herziene en vermeerderde uit gave van de Fundamenten, verschenen. Wie zich de moeite geeft dit boek door te werken, zal ongetwijfeld zijn inzicht in en kennis van het schaken aanmerkelijk kunnen vergrooten. Bovendien is het een ge not op zich zelf, dit boek aandachtig te be- studeeren. Op glasheldere wijze heeft dr. Euwe zjjn enorme kennis van het schaken, in dit werk neergelegd. De indeeling van het werk is als volgt: Hoofdst. I t/m IV handelen over de „ken merken" van de partij en „het plan en zijn uitvoering". Hoofdst. V handelt over de Re gels en kenmerken der opening terwijl in de Hoofdst. VI t/m XI de diverse openingen in 't kort de revue passeeren. Hoofdstuk XII is tenslotte aan het eindspel gewijd. Het ontbreekt ons in deze rubriek aan plaats, om een uitvoerige bespreking van het werk te geven. We willen nu nog enkele aanhalingen la ten volgen uit de Hoofdst. I t/m IV. Op blz. 11 zegt de schrijver: „Wij hebben dus gezien, dat de bepaling van den juisten zet in drie tempo's verloopt: A Opsporing van het kenmerk B Het ontwerpen van een plan op grond van het gevonden kenmerk C De uitvoering van dat plan". Op blz. 13 e.v. wordt dan aan de hand van een partij het begrip „kenmerk" uitge werkt. Hoofdstuk II geeft een verdere uitwer king van de diverse soorten van kenmer ken, o.a. „beweeglijkheid, sterke en zwak ke velden, pionnenstelling, bouw van den koningsvleugel. Begrippen als „goede en slechte looper, half- open en open verticale lijn, open diagonale lijn, zevende (tweede) rij, looper- paar, centrum", worden aan de hand van voorbeelden uiteengezet. Hoofdstuk III behandelt de pionnenstel ling en de bouw van den koningsvleugel en Hoofdstuk IV over het plan en zijn uitvoe ring. De inhoud van deze vier Hoofdstukken en de begrippen hiervan, zullen voor de meeste lezers, veel bevatten dat zij reeds kenden, maar dan nog heeft men een systematisch overzicht en samenvatting, welke voor iederen schaker van groote waarde zullen zijn. We besluiten thans met een weergave van de zoogen. „openingsregels van dr. Lask'er" welke in Hoofdst. V nader bespro ken worden: 1. Speel steeds één pion in het centrum, maar nooit meer dan twee. 2. Ontwikkel eerst de paarden, daarna de loopers. 3. Speel nooit met hetzelfde stuk twee maal in de opening. 4. Breng geen looper naar g5 (g4) tot binding van Pf6 (Pf3) alvorens de tegen partij gerocheerd heeft. 5. Breng de dame pas later in het spel, en geef in het algemeen aan de korte ro- chade de voorkeur boven de lange. Deze regels zijn voornamelijk voor de e4e5 openingen van belang. Moge deze korte bespreking er toe bij dragen het werk van dr. Euwe een ruime verbreiding te geven onder de lezers van deze rubriek. o JEUGDSCHAKEN. Jeugdige schakers, die gaarne meer van het schaken willen weten, en/of met andere jongeren willen schaken, kunnen zich bij den redacteur melden, of bij den secretaris van den Zeeuwschen Schaakbond, den heer I. S. Blokpoel, Jodengang 31, Middelburg. Bij voldoende belangstelling zal het Bonds- bestuur gaarne de leiding van eventueele wedstrijden en cursussen nemen. Het Keizerlijk Russische echtpaar is per spoor van Dantzig naar Petersburg vertrok ken. Bij advertentie in een der Rotterdamsche bladen wordt gevraagd een boekhouder, correspondent, eerlijk, vlug en goed wer kende. Mooi schrijven is vereischte. Wer- tjjd van 's morgens 8 tot 's avonds 10 uur. Als salaris wordt uitgeloofd 6 per week.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 9