KRONIEK VAN DEN DAG Duins" - 300 jaar geleden. H. M. de Koningin! aanvaardt een gedenkraam. De Amateur Detective TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT) VAN ZATERDAG 21 OCTOBER 1939. No. 249. met het Be- Saradjogloe's vergeefsche reis. Jubileumgeschenk der Nederlandsche studen ten. De Nederlandsch-Belgische handel. 30.000 Joodsche kolonisten naar Abessynië. Mobilisatie en ziekenhuis- verpleging. 99 Hoe de Hollandsch-Zeeuwsche vloot een Spaansche armade versloeg. DIENSTPLICHT IN AUSTRALIë. ■jM De Turken houden het been stijf Sarad- jogloe, de Turksche minister van buiten- landsche zaken, is van zijn bezoek aan Moskou teruggekeerd, zooals hij er heen ging. het Turksch-Russisch verdrag, dat ge sloten zou worden, moet in zijn geboorte gestikt zijn De Russen eisehten meer van Turkije dan Turkije lief was, zoo heeft men vernomen. Dat is een afgetrokken motiveering. Waarin het teveel aan Russi sche eischen precies bestond, werd niet aan de groote klok gehangen; dat weten de ingewijden alleen. Maar er zijn ook nog onderstellingen, waarvan sommige allerminst fantastisch klinken De Sovjet-regeering zou van Tur kije gevergd hebben, de Dardanellen en de Bosporus, die toegang geven tot de Zwarte zee (via de zee van Marmora) her metisch te sluiten voor vreemde oorlogs schepen Zeer nauwe zeestraten, dwars door het Turksche rijk, scheiden Azië van Europa Elk oorlogsschip, dat van de Mid- dellandsche naar de Zwarte zee wil, moet er door heen. Vier landen grenzen aan de Zwarte zee: Rusland, Turkije, Bulgarije en Roemenië. Militair spelen de eerste beide er de baas Noch Bulgarije, noch Roemenië hebben een oorlogsvloot, dien naam waardig. Er zijn redenen genoeg te bedenken, waarom Sovjet-Rusland de Turksche zee straten hermetisch dicht wil hebben De meest voor de hand liggende is, dat het zekere gewelddadige ondernemingen te gen Roemenië in den zin heeft en er geen prijs op stelt, dat de Engelschen en Fran- schen daarvan eens poolshoogte zouden komen nemen met hun maritieme strijd krachten Engeland en Frankrijk hebben immers de onaantastbaarheid van Roeme nië gegarandeerd, gelijk die van wijlen Polen Het staat als een paal boven water, dat het in geen geval veel moois is, wat den Turkschen minister van buitenland- sche zaken deed besluiten onverrichter za ke uit Moskou terug te keeren Immers Turkije heeft er zeer groot belang bij met de Sovjet-Unie op vriendschappelijken voet te staan. Rusland is de eenige groote mo gendheid, welke onmiddellijk aan de Turk sche republiek, grenst. Moskou moet heel wat verlangd hebben, om het Saradjogloe onmogelijk te maken, de basis van een verdrag te leggen Terwijl dit mislukte, werd daarentegen het pact va.n wederzijdsehen bijstand van Turkije met Frankrijk en Engeland getee- kend Turkije blijft de zijde der ..geallieer den'' dus kiezen. Echter het pact geldt niet voor de Turksche republiek, indien ze er door in oorlog met de Sovjet-Unie zou geraken Deze bepaling geeft ook in verband met de mislukking van Sa- radjogloe's besprekingen te Moskou te In de Groote Kerk van de Ned Herv. gemeente te Apeldoorn heeft gistermiddag de aanbieding van het gedenkraam een geschenk van de studenten der universi teiten te Leiden, Utrecht, Groningen, Am sterdam en Delft aan H.M de Koningin in verband met Haar veertigjarig regee- ringsjubileum plaats gevonden De plechtigheid, die in verband met de tijdsomstandigheden een sober karakter droeg, werd opgeluisterd door orgelspel van den organist C Wijers. Bij de aan komst van H. M. de Koningin waren in de kerk reeds aanwezig de burgemeester van Apeldoorn jhr. dr C. G. G Quarles van Ufford en de senaten van de studen tencorpsen., der universiteiten, die aan het geschenk hebben bijgedragen H. M. de Koningin was vergezeld van Haar adju dant, generaal-majoor titulair jhr W. C M. de Jonge van Ellemeet, Haar particu lier secretaris C S. Sixma baron van Heemstra en jvr. A. baronesse Schimmel- penninck van der Oye Nadat H. M. de Koningin in de Konin klijke loge had plaats genomen, betrad de praeses van het Leidsche studentencorps jhr P. R. Beelaerts van Blokland, den ka theder, welke voor deze gelegenheid ter zijde van de Koninklijke loge was ge plaatst en bood in een korte toespraak, namens de verschillende studentencorpsen het fraaie, door Joep Nicolas te Roermond vervaardigde gedenkraam, aan H. M. aan De Koningin aanvaardde met enkele denken De draagwijdte er van is niet heelemaal te overzien, maar in elk geval zal in bepaalde omstandigheden de over eenkomst feitelijk waardeloos zijn. Zoo zal bv. indien Rusland een aanval deed op Roemenië een Frankrijk en Engeland des wege aan Rusland den oorlog verkJaarden, Turkije ontslagen zijn van zijn verplich tingen. om Frankrijk en Engeland te hel pen! In het Engelsche Lagerhuis werd Chamberlain Donderdag er voor gehul digd, dat hij en Halifax het klaar ge speeld hebben Turkije aan den kant der geallieerden te houden, ondanks de samen werking. welke tusschen Duitschland en Rusland tot stand kwam Men kan zich afvragen, of die huldiging niet een ietwat wrangen bijsmaak heeft gehad onder de wetenschap, dat als bolwerk tegen de Russische expansie naar den Balkan, de overeenkomst niets waard is. woorden dit geschenk en droeg het vervol gens over aan den kerkeraad van de Ned Herv. gemeente, welks voorzitter, de heer G. H. Eikendal, dit geschenk aannam Vervolgens verliet de "Koningin Haar loge om het raam van nabij te bezichtigen, waarbij jhr Beelaerts van Blokland en de heer Nicolas Haar van voorlichting dien den. Het gezelschap begaf zich tenslotte naar de consistoriekamer, waar thee werd geserveerd. Per auto begaf de Koningin zich ten slotte wederom naar het paleis Het Loo. De Nederlandsche Kamer van Koophan del voor België en Luxemburg deelt ons mede: De Belgische minister van Econ. Zaken en Middenstand heeft den heer J. B. Vink, voorzitter van de Ned. Kamer van Koop handel voor België en Luxemburg in audi ëntie ontvangen. Deze laatste heeft de aandacht van den minister getrokken op de enquête door be doelde kamer georganiseerd met het doel te komen tot een bevordering van de Ne derlandsch-Belgische handelsbetrekkingen. Hij heeft de aandacht gevestigd op de bereikte resultaten en op de behoefte, die blijkbaar aan beide zijden bestaat tot een verruiming der handelstransacties. Hij wees den minister ook op de groote moeilijkhe den, die er bestaan voor den handel om uitvoerlicent'ies te bekomen, aangezien voor de meeste producten waarvoor belangstel ling bestaat uitvoerverboden in het leven zijn geroepen. De heer Vink heeft de wenschelijkheid te kennen gegeven, dat de regeeringsbureaux, zoowel in Nederland als in België, een grootere soepelheid zouden moeten betrach ten bij het verleenen van uitvoervergun ningen. De minister heeft toegezegd die proble men nauwkeurig te willen onderzoeken en ten gunste van den Nederlandsch-Belgi- schen handel opdracht te geven, voor zoo ver de landsbelangen dit toelaten, alles te doen om het verleenen van uitvoerlicenties te vergemakkelijken en te bespoedigen. Reeds eerder zijn er berichten versche nen over Itallaansche plannen om in Abessynië een groote Joodsche kolonie te vestigen Volgens het Fransche nieuwsagentschap Havas wordt op het oogenblik in Italiaan- sche regeeringskringen een definitief plan hiertoe bestudeerd. Er is sprake van het vestigen van 30,000 Joodsche landbouwers, afkomstig uit Duitschland, Oostenrijk, Tsjecho-Slovakije en Polen, in een gebied ten Zuiden van het Tanameer, waar men een industrieel centrum .voor conserven wil vestigen, dat Indië en equatoriaal Afri ka moet voorzien Een Amerikaansche trust heeft reeds 50 mililoen dollar ter beschiking gesteld van de organisatoren. De Italiaansche regeering behoudt zich het recht voor later een beslissing te ne men in deze zaak Vr Hebben eehtgenooten en kinderen van gemobiliseerde verlofs-militairen van de landmacht recht op genees- of heelkun dige behandeling, inbegrepen ziekenhuis- verpleging, operatie, geneesmiddelen enz. op kosten van het rijk? Antw De omstandigheid, dat het ge zinshoofd is gemobiliseerd, verschaft zijn gezinsleden geen aanspraak op vrije ge neeskundige behandeling enz. Is het gezin niet bij machte de noodzake lijke geneeskundige hulp enz zelf te be kostigen en evenmin om de kosten van verzekering te dragen, dan kan het zich op grond van bepalingen der Armenwet wenden tot het Burg. Armbestuur of Maatschappelijk Hulpbetoon, of wel, in gemeenten waar zoodanige instelling ont- Helsinki, de Finsche hoofdstad, in dagen van internationale spanning. Brandbaar materiaal wordt uit vele huizen verwijderd en op straat gedeponeerd om weggebracht te worden. De naam „Duins" heeft in onze dagen weer actualiteit gekregen, omdat op de reede van die Engelsche plaats de koop vaardijschepen van de neutrale landen soms wekenlang moeten wachten wegens het contrabande-onderzoek der Engelschen. Maar Duins the Downs heeft in de Nederlandsche geschiedenis nog een ande ren, een veel roemrijker klank. Luitenant-admiraal Maerten Harpertsz. Tromp maakte daar - in de Engelsche wa teren 300 jaar geleden een eind aan de Spaansche heerschappij ter zee. Gisteravond is dit belangrijke feit uit on zen vrijheidsoorlog herdacht in een voor dracht door prof. J. C. M. Warnsinck, gep. kapitein ter zee, in de aula van de Ned. economische hoogeschool te Rotterdam. Deze avond werd georganiseerd door de afd. Rotterdam van het Alg. Ned. Verbond en van de Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot". Prof. Warnsinck verklaarde in zijn rede de gebeurtenissen in Het Kanaal en op de reede van Duins in den nazomer van 1639 en schetste haar beteekenis voor ons land. Op uitdrukkelijken last van onze regeering, tegen het strenge verbod en tegen den wensch van den Engelschen koning, on danks de aanwezigheid van een Britsche scheepsmacht, versloeg Tromp op de neu trale reede van Duins de Spaansche scheepsmacht onder admiraal Antonie dé Oquendo. Volgens moderne opvattingen be oordeeld, lijkt dit feit op het eerste gezicht niet anders dan een ongemeen brutale schending van de onzijdigheid van een be- vrienden staat. Spr. toonde aan, dat dit geenszins het geval was, waarbij hij wees breekt, tot het gemeentebestuur Indien de onmacht om de kosten van geneeskundi ge hulp enz. of van de verzekering tegen ziekte te dragen uitsluitend een gevolg is van de oproeping wegens mobilisatie van het gezinshoofd, zou men zich kunnen wenden tot de Kon Nat. Ver. tot steun aan miliciens, Weteringschans 96, Amster dam (C.) op de houding van den Engelschen koning en de instructies van den Spaanschen ad miraal. Prof. Warnsinck wees er op, hoe onder de leiding van Tromp, als luitenant admiraal belast van het opperbevel van de gansche vlootmacht van Holland en Zee land, de geest van de vloot, die onder Van Dorp zeer was verslapt, weer werd als in de dagen van Heemskerck. Na eenigen tijd in de nabijheid van de Spaansche vloot, die een troepentransport van 13.000 man begeleidde en door Tromp in Engelsch rechtsgebied was gejaagd, op de reede van de Duins voor anker te heb ben gelegen, besloot Tromp op den 21sten October 1639 tot den aanval. Met een naar verhouding gering aantal schepen vernietigde hij, met behulp van zijn bekwame officieren Witte de With en Jan Evertsen, vrijwel de geheele uit 53 groote schepen bestaande Spaansche vloot. Hiermede was de zeeweg van Spanje naar Vlaanderen, waarlangs groote troepentrans porten plaats vonden, voor goed onmogelijk geworden, zoodat de moeilijker weg over land gevolgd moest worden. Daardoor heeft Nederland voor tientallen van jaren zijn positie als groote zeemogendheid gevestigd. Het vertrouwen in onze zeemacht en in haar aanvoerders was binnenslands ten vol le hersteld en de kans op verderen steun uit Spanje voor de Duinkerker kapers en het Spaansche leger in Vlaanderen was voor I langen tijd voorbij. a I Tenslotte wees prof. Warnsinck er nog I op, hoe het werk van Tromp bij Duins door Willem Corneliszoon Loos in Januari 1640 aan de Braziliaansche kust werd voltöOid' Een groote Spaansehe vloot, die Pernam- buco trachtte te veroveren, werd daar over tuigend verslagen, waarbij Loos om het le ven kwam. Hiermede was aan Spanje's zee macht de doodsteek toegebracht. De minister-president van Australië, Menzies, heeft bekend gemaakt, dat met in gang van Jan. a.s. dienstplicht zal worden ingevoerd voor ongehuwden, die op 1 Juli 1940 21 jaar zijn. De opleiding geschiedt voor dienst in het b'nnenland, tenzij een vrijwillige verbintenis wordt aangegaan voor diensten overzee. Naar het Engelsch van Anthony Berkeley. 22). Hij zou het mevrouw Sinclair kunnen zeggen, ofschoon zij dit alles wel zou in zien, wilde hij niet direct weer een domper zetten op het sprankje hoop, dat hij haar pas had gegeven. Hij zou het ook aan lady of lord Milborne kunnen zeggen. Maar die zouden zeker de moeilijkheid niet heele maal kunnen begrijpen en de gedachte om aan zijn langer blijven in de Priory voor waarden te verbinden, leek hem op zijn minst genomen, tactloos. Juffrouw Relph, de tante? Zij zou hem zeker begrijpen, maar Tenslotte vond Chitterwick, dat Mouse wel de geschikste persoon was, om zijn be sluit aan de anderen mede te deelen. Juist was Chitterwick besloten aldus te hande len, toen Mouse met een pijp in den mond en een krant in zijn hand, aan den ingang van den tempel verscheen. „Ik zag u in de richting van het prieel verdwijnen en dacht wel, dat u hier zoudt zijn", zei hij vriendschappelijk. „Ik stoor toch niet, als ik u een beetje gezelschap kom houden?" „O, heelemaal niet", antwoordde Chitter wick verheugd. „Het zou mij zelfs heel aan genaam zijn. Toevallig wilde ik nu juist gaan opzoeken. Ik had u namelijk iets te zeggen". En daar hij het geval pas had overdacht, gelukte het hem ook werkelijk alles duidelijk uit te leggen. De" jongeman bleek over een helder ver stand te beschikken. „Natuurlijk", zei hij, „de hoofdzaak is, dat u zeker den eersten tijd op uw qui vive bent". „O ja", verzekerde Chitterwick zichtbaar opgelucht, „dat zal ik, zeker". „Ik bedoel, als u dé zaak gaat onderzoe ken", zei Mouse. „Hoe bedoelt u dat?" vroeg Chitterwick. De jonge man blies een rookwolk in de richting van den ingang en keek naar de dikke, grijze kringen, die langzaam in het zonlicht verdwenen. „U hebt Judy toch beloofd, dat u de zaak ter hand zou nemen, is het niet zoo?" vroeg hij achteloos. „Heb ik dat? Ik weet niet... Het kan wel zijnMaar dandan zouO, lieve hemel". Chitterwick herinnerde zich maar vaag, wat hij beloofd had. „Zij schijnt het althans zoo begrepen te hebben", merkte Mouse op. „O!" Chitterwick speelde het klaar, er tegelijkertijd uitdrukkingsloos en toch diep ongelukkig uit te zien. Chitterwick was een man, die zich liever op den achtergrond hield. En het idee, de geheimen van andere menschen tot klaar heid te brengen, grimmig iedere aanwijzing uit te pluizen, zich overal onbemind te ma ken, leek hem heelemaal niet. Hij was een vreedzaam man, die altijd probeerde, met zijn medemenschen op goeden voet te blij ven en dat kan niemand die tevens detective is. „Mijn lieve hemel!" zei Chitterwick, in het nauw gedreven. De jonge man gaf nog een staaltje van zijn gezond verstand. Gelukkig degene die een arbeid ge vonden heeft, welke alle geluk voor hem besloten houdt. „Ik heb zelf ook al het een en ander in dit opzicht geprobeerd. Ik heb tenminste alle mogelijke feiten en dingen opgeschre ven. Maar ik kwam op een dood punt en kon niet meer verder. Doch als u de zaak in handen neemt, zoudt u mij dan niet als ass'stent kunnen gebruiken? Om samen te werken?" „Dat zou natuurlijk een groote steun voor mij zijn", stemde Chitterwick, wien de jonge man hoe langer hoe meer beviel, gretig toe. „Maar heuschIs dit eigenlijk niet het werk van de advocaten van majoor Sin clair?" „Neen, Judy hebben zij het natuurlijk niet gezegd, maar mij hebben ze het heel duide lijk laten voelen. Ik weet, dat zij in het geheel niet twijfelen aan de schuld van Lynn en zij zijn werkelijk bang om een de tective aan te stellen, omdat zij vreezen, dat er dan nog meer pijnlijke dingen aan het licht zullen komen". „Zoo, zoo. Maar bent u overtuigd, dat majoor Sinclair inderdaad onschuldig is?" Mouse staarde, even geraakt, in de verte. „Ik houd Lynn voor een van de fatsoen lijkste menschen, die er zijn. Misschien heeft hij niet zoo erg veel hersens, maar die heeft Judy zooveel te meer. Ik zou net zoo goed mij zelf kunnen verdenken". Hij had zich een beetje opgewonden. „Maar wat is dan eigenlijk uw meening?" vroeg Chitterwick. De ander lachte kort. „Ja, wist ik maar, wat ik er van denken moest! Daar ik juf frouw Sinclair kende, kan ik onmogelijk aan zelfmoord denken, en dan nog wel in de hall van het P.ccadilly Palace!Maar ja, dat moeten wij nu juist uit zien te vin den, nietwaar?" Zoo is het", zei Chitterwick. „Ik zal dan ook alles doen wat in mijn vermogen is. Tenminste zooveel ik kan. Want ziet u... opsporingen doen is het werk van een spe cialist en ik voel mij daar eigenlijk niet toe in staat". „Poeh", liet Mouse hooren, met een ge baar, alsof hij alle moeilijkheden wegvaag de. Voor hij zich bewust was hoe het ge beurde, was de firma al opgericht en was Chitterwick tot leidenden directeur be noemd. „Nu goed dan" zuchtte hij en aanvaard de het onafwendbare. „U kunt mevrouw Sinclair vertellen, dat ik al het mogelijke doen zal, al zal het niet zooveel zijn. Mijn heerneemt u mij niet kwalijk, maar ik weet niet, hoe u heet". „O, noemt u mij maar Mouse", zei de jonge man onverschillig. „Zoo noemen ze mij allemaal". Zij begonnen nu de zaak te bespreken. Chitterwick vond het alibi van den ma joor van groot belang. Als men die tot aan half vier kon vaststellen, was de onschuld van den majoor bewezen; daar zou de ont knooping van het geheimzinnige geval niets aan kunnen veranderen. Jammer genoeg kon hij dat alibi door niemand laten bevestigen. Volgens zijn zeg gen had de majoor op de club gegeten, de Regenboogclub in Piccadilly. Ongeveer kwart over twee, toen hij juist klaar was, werd hij aan de telefoon geroepen; tot zoo ver stond alles vast. Aan de telefoon was een zekere Eccles, een studiegenoot van hem in Oxford. Majoor Sinclair had het direct vreemd gevonden. Want ofschoon ze in den zelfden tijd college liepen, had hij hem nauwelijks gekend. Hun belangen lie pen te veel uiteen. Majoor Sinclair was lid van Buliingdom geweest en zijn corpsleden vonden Eccles een tamelijk vervelenden kerel hij maakte gedichten en meer van dien onzin. De majoor was nu echter geen lid meer van Buliingdom en kon daarom een zekere belangstell ng voor Eccles huichelen, en hem vragen hoe hij het tegenwoordig maak te. Eccles zei, dat de zaak waar hét om ging, te lang was om door de telefoon te behandelen, hij wilde den majoor graag persoonlijk spreken en voegde er geheim zinnig aan toe, dat het voor hen beiden om de kans van hun leven ging en dat, als de majoor die kans niet aangreep hij zich dat later steeds zou verwijten. Hij weigerde meer los te laten; hij zou hem de zaak mon deling uitleggen. Of de majoor niet zoo vlug mogelijk bij hem wilde komen? Op het kantoor van Eccles waar zij ongestoord konden spreken! Natuurlijk was de majoor er op ingegaan. Eccles gaf hem zijn adres op en voegde er aan toe, dat er nog geen naambordje aan de deur was, omdat hij daar pas was komen wonen, maar hij moest op de bovenste éta ge zijn. Verder zei hij nog, dat hij nog iemand moest spreken, maar dat hij zoo goed als zeker terug was, vóór Sinclair daar kon zijn; mocht dit niet het geval zijn, dan verzocht hij den majoor een paar minuten te wachten. De majoor wachtte nog even en verliet om ongeveer half drie de club. Hij had niets geen moeite om het gebouw te vinden. Het was een huis in een zijstraat in de buurt van Covenf Garden. Sinclair klom drie trappen op, die er smerig uitzagen. Boven was het nog vuiler en de étage scheen on bewoond te zijn. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 5