Paasikivi is weer optimistisch. f Arbeidersorganisaties vragen verhooging van den steun. (&GOESCHE COURANT De steunregeling voor de „Zeeland". Onze tuinbouwuitvoer naar Duitschland in andere banen Zijn bevindingen op het Kremlin. IN DE WERKKAMER VAN MOLOTOF. „De historische opmarsch der Sovjets" Heden in werking getreden. te2VngeW?den wel bevroeden, waar Abraham de mosterd haalt. „De leeuw heeft vleugels GIFGAS? Er komt een einde aan de te lage prijzen. Engeland koopt brandslangen.... De Protestantsche kerk en de oorlog. De minister van Economische Zaken voor de radio. Een persoonlijk woord tot de landbouwers. De convoyeering van neutrale schepen Militairen bij verlof in burger. 61 dooden bjj de torpedeering der „Yorkshire". EEN AMERIKAANSCHE DICTATOR. Bezorgdheid over de prijsstijging. „HET BESTAANSMINIMUM OVERSCHREDEN." NUMMER 249 182e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 26Q, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. DRIE BLADEN EERSTE BLAD HIDDELBURGSCHE COURANT SATERDAG 21 OCTOBER 1939 Adverteniiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. De Finsehe regeering heeft gisteren, te genvoorstellen besproken, die, naar zij hoopt, de grondslag der verdere onderhan delingen te Moskou zullen zijn. Later heeft .p. minister van buitenlandsche zaken in- structies opgesteld voor den onderhande laar Paasikivi, die vandaag naar Moskou terugkeert Men verwacht, dat de nieuwe besprekingen twee tot drie dagen zullen duren. Een officieel woordvoerder zeide niets te weten van een gerucht uit bui tenlandsche bron, volgens hetwelk Rus land ontstemd zou zijn over den vertraag den terugkeer der Finsehe delegatie Hij voegde hieraan toe: „De conferentie te Stockholm en de moreele steun van de Ver. Staten en twintig Amerikaansche re publieken hebben de positie van Finland versterkt". Verantwoordelijke kringen hopen, "dat Paasikivi in Moskou een overeenkomst tot stand zal brengen, die aan de gewettigde Russische eischen voldoet zonder de vol ledige Finsehe onafhankelijkheid te ver minderen. Sommige kringen denken, dat de aanwezigheid van Stalin bij de aanvan kelijke besprekingen „harde" onderhande lingen voorspelt, anderen echter herinne en er aan, dat Stalin buitengewoon thuis is in Finsehe zaken. De defensiemaatregelen in Finland wor den als voltooid beschouwd. Uit de vrij geringe concentratie van Russische troe pen aan de grens leidt men af, dat Rus land niet verwacht tot oorlog zijn toe vlucht te zullen gaan nemen. Volgens den correspondent van de „Neue Zürcher Zeitungin Helsinki zou Finland als tegenaanbod aan Rusland de stellige verzekering bieden, dat Rusland niet door een derde mogendheid zal wor den aangevallen door Finland heen. Dm deze verzekering steun te verleenen, zou den de Noorsche staten zich garant stel len voor de volstrekte neutraliteit van Finland. De bijzondere correspondent van de „Corriere Delia Sera" te Helsinki heeft een onderhoud gehad met den vertegen woordiger van Finland in de besprekingen met de Sovjet-Unie. Paasikivi deelde mede, dat hij drie besprekingen heefF gehad met de leiders van de Sovjet-Unie in de werkkamer van den volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken, Molotof, in het Kremlin. Paasikivi heeft den indruk gekregen, dat de revolutie, welke veel dingen heeft gewijzigd, geen verandering heeft ge bracht in den lust van de Russen om 's nachts te werken. Paasikivi was vergezeld van den Finschen gezant te Moskou en kolonel Paasonen, die evenwel niets zei den Molotof werd bijgestaan door den chef van zjjn kabinet en kolonel Uriukos- den, die evenmin een mond open deden. Stalin kwam van tijd tot tijd hooren hoe de besprekingen vorderden en Toonde zich steeds zeer beleefd. Hij herinnerde aan den tijd, dat hij een toevlucht zocht in Finland na de onlusten van 1906 om aan de politie te ontkomen. Hij was gekleed in zijn gewone witte hemd, tot aan den hals dichtgeknoopt en droeg laarzen Ook Molotof droeg Russische laarzen. De volks commissaris van oorlog, Worosjilof, liet zich niet zien. Slechts een keer ontmoette Paasikivi hem in een antichambre Stalin en Molotof achtten zich in militaire zaken voldoende competent om zonder hem te spreken. Paasikivi verklaarde dat hij gaarne nog eens zijn oude tegenstanders van 1921 zou hebben ontmoet met wie hij heeft onder handeld over de vredesvoorwaarden tus- schen de Sovjet-Unie en Finland, doch hij heeft er geen enkele van kunnen ontdek ken. Tenslotte verklaarde Paasikivi optimis tisch te zijn. Kolonel Tsoekanof, de Russische militai re attaché in Estland meldt het volgende uit Tallinn: „Ik ben langs alle wegen getrokken in Estland, waarlangs onze troepen opmar - cheeren, Tanks, pantserauto's, artillerie, gemotoriseerde infanterie èn andere een heden rukten op in volmaakte ordeDe eerste nachten, die door de Sovjettroepen op Estlandsch gebied doorgebracht zijn, hebben blijk gegeven van de goede organi satie. Het Estlandsch militair bevel heeft de wegen goed voorbereid, de bescherming der troepen georganiseerd en alle maatre gelen genomen, opdat de opmarsch onzer troepen door niets werd belemmerd. De plaatselijke bevolking heeft met ontzaglijke belangstelling den historischen opmarsch der Sovjet-troepen gevolgd en hun macht en technische uitrusting bewonderd. De eer ste subdivisies van het Roode leger hebben de plaatsen bereikt, die voor hen gereser veerd zijn in hun bases en op hun vliegvel den. Vrijdagavond had in het Concertgebouw te Vlissingen een vergadering plaats van de contactcommissie van de Centrale Bond van TranSDortarheiders en de Vereenipinp- van eepswerktuigkundigen met het personee van de Stoomvaart Maatschappij „Zeeland' In deze vergadering is het personeel in kennis gesteld van de getroffen steunrege ling, zooals die in ons blad van Dinsdag j.l. werd gepubliceerd. De regeling is inmiddels van kracht ge worden, en het personeel heeft heden (Za terdag) het loon volgens haar uitbetaald gekregen. Kort samengevat laten wij haar hier nog even volgen: Het thans nog in dienst zijnde personeel worden gehandhaafd. Ook het ontsla- f, Personeel en de 80 man die bij de in- dienststeUmg van de nieuwe Zeeland-boo- °P wachtgeld waren gesteld, zullen i ui dienst worden genomen. Hm- f ,1s tot stand gekomen steunrege- qan 'f 2 d,us' dat het geheele personeel For, ,e ee'and" zal blijven verbonden. m teersysteem zal worden ingevoerd, ken on°o personeel 1 maand zal wer- rinp f maanclen niet- Het zal een uitkee- een m„„anSen van van het loon, met „Zeeland"Van f 19'80 per week- De en de gemeent^nT" 35 de reSeering 35 geven ^lissingen zullen de andere heid no|'legn ko°rteaaant°PirdeZe aanSelegen" rige formule een eenigszins glibbe- ons Wij achtten het beter niet in to i merkwaardige berichtgeving «g eerst een f -' het is z°° omslach! dan to,, 3Ulst bericht laten verschijnen, t tTEenseoSraak lanceeren en tenslotte r L tWer herroepen, al geven weg on dor, a men er 00k langs dezen zers iets m kan sla2en' z«n le- overige zullen a met ï6 deelen' Vo°r het senior, o de belanghebbenden en Van beide zijden past men in dezen oor log alle mogelijke middelen toe, niet al leen om den vijand militair te overwinnen, maar ook en zelfs vooral om hem moreel te breken en tegelijkertijd het eigen volk moreel zoo sterk mogelijk te maken. De eigen successen worden met nadruk uitgebazuind en ze groeien naarmate dit noodig is De successen van den vijand waar gehakt wordt, vallen nu eenmaal spaanders worden geringschattend be handeld; de spaanders worden, door een verkleinglas bekeken, splinters. Duitschland heeft aan het front de in Spanje veel gebruikte methode overgeno men om door reusachtige luidsprekers den mannen aan den anderen kant van Nie mandsland het Duitsch-gekleurde nieuws toe te bulderen. Engeland Bombardeert de Duitsche steden met pamfletten. Duitsch land had reeds „voor den oorlog" een film vervaardigd, waaruit de onoverwin nelijkheid van de Siegfriedlinie moest blij ken Engeland gaat op dezen weg verder en heeft thans een film gemaakt van den Engelschen luchtaanval op Kiel. in de eerste dagen van den oorlog. Deze film heeft den titel „De leeuw heeft vleugels-' De leeuw is dan natuurlijk de Britsche. De rolprent is een „reconstructie", wat derhalve beteekent, dat zij niet aan boord van de aanvallende vliegtuigen zelf is op genomen, maar later is vervaardigd, naar gegevens, bij dezen vliegtocht opgedaan Zooals mèn weet, hebben de Engelschen medegedeeld, dat zij bjj dit bombardement twee groote Duitsche oorlogsschepen flink hebben beschadigd. Men is geneigd zich af te vragen hoever men bij deze reconstruc tie is gegaan Het meest logisch zou zijn, dat zij een of meer van hun eigen oorlogs schepen beschikbaar hebben gesteld om te bombardeeren Of zij echter de reconstructie zoover hebben doorgedreven, is zeer de vraag! Deze „documentaire film", zooals zij wordt aangekondigd, is voor het eerst in zeer intiemen kring voor een dertigtal autoriteiten vertoond. Binnenkort zullen er copieën van wor den vervaardigd, welke naar de domini ons en naar de Ver. Staten zullen worden gezonden. Het Britsche ministerie van oorlog ver klaart, dat voor het Duitsche voornemen, in strijd met het protocol van Genève van 1925 gifgas aan het Westelijk front te ge bruiken, duidelijke aanwijzingen worden ge geven door de hardnekkigheid, waarmede Duitschland herhaalt, dat Engeland aan Po len gifgassen heeft geleverd". Na een hevig gevecht met Britsche oorlogsschepen was een Duitsche bommenwerper genoodzaakt bij de kust van Noorwegen een noodlanding te maken. Het toestel na de gedwongen daling. Dezer dagen is voorloopig overeenstem ming bereikt inzake een kwestie, dié prin cipieel en practisch voor onzen tuinbouwex- port naar Duitschland van groot belang is. Het Duitsche streven naar volkomen be- heersching van het economisch leven had geleid tot een scherpe centralisatie van den invoer van tuinbouwproducten. Een college, bestaande uit enkele personen, had volledi ge zeggenschap over de uitgifte van invoer vergunningen gekregen en deze hadden de beschikbare deviezen slechts over enkele Nederlandsche exporteurs .verdeeld met de opdracht, een bepaalde uitteraard lage prijs voor de producten te betalen. Hierdoor was de concurrentie van de exporteurs op de vei lingen uitgeschakeld met alle gevolgen van dien. Omdat een toegeven in deze kwestie een precedent zou scheppen, hebben de be voegde Nederlandsche instanties zich aan stonds met alle kracht tegen de maatrege len verzet. De Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale centraliseerde harerzijds den uitvoer en gaf geen machtigingen tot ex port af, zoolang de afgekondigde maatre gelen den uitvoer in dezen vorm van kracht deden blijven. Het gevolg was, dat aan de veilingen gedurende de laatste twee weken de prijzen van druiven en appelen belachelijk laag waren. Het binnenland kon onmogelijk den geweldigen aanvoer tegen een redelijken prijs verwerken. Na langdurige onderhandelen hebben de Duitsche en Nederlandsche autoriteiten een voorloopige overeenstemming bereikt, met het gevolg dat Vrijdag de export naar Duitschland weer geheel werd vrijgege ven. De deviezen zullen voortaan over alle ex porteurs verdeeld worden naar een maat staf, die nu nog een punt van discussie vormt. Zooals de zaken thans staan, is dus de concurrentie in onzen exporthandel en daar mee het prijspeil gered. Reeds Vrijdag was dit zeer te merken aan de druivenprijzen, die soms 40 boven het peil van Woensdag lagen. De „Hewitte rubber compagny" te Buffa lo deelde gisteren mede een order te heb ben ontvangen uit Engeland voor 500.000 voet brandslag, te gebruiken voor brand- bluschtoestellen in centra, welke aan lucht aanvallen kunnen blootstaan. Sedert het begin van den oorlog heeft de maatschappij in totaal orders ontvangen uit Groot-Brit- tannië voor 1.300.000 voet brandslangen. De kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Ammerstol heeft zijn instemming be tuigd met het adres van den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Zutphen gericht aan de Algemeene Synode der Ned. Her vormde kerk te 's Gravenhage. In dit adres werd er o.m. bij de Synode op aangedrongen, brieven te richten aan alle Protestantsche kerkgenootschappen in de oorlogvoerende landen om deze te verzoe ken zich tot hun regeeringen te wenden teneinde hen om Christus' wil te bewegen, pogingen aan te wenden alsnog te komen tot een andere oploss'ng der hangende in ternationale geschillen dan door oorlog. Op a.s. Dinsdag zal de minister van Eco nomische Zaken van 8 uur 10 tot 8 uur 30 voor de microfoon een radiotoespraak hou den over de economische omstandigheden in den land- en tuinbouw onder de huidige verhoudingen. Deze toespraak zal het ka rakter dragen van een persoonlijk woord tot de land- en tuinbouwers. Gisteren hebben wij een D.N.B.-bericht opgenomen, volgens hetwelk Duitschland door de pogingen derEngelschen, om den neutralen schepen convooi aan te bieden, is genoopt tot een mededeeling aan de neutrale staten, waarin eraan wordt her innerd, dat een ingaan op het Engelsche verbod volkenrechtelijk den neutralen sche pen hun neutraliteit ontneemt en dat zij dan als schepen van den vijand zouden kun nen worden behandeld. In aansluiting hier op kunnen wij melden, dat van het Duit sche gezantschap te s Gravenhage zulk een nota op het departement van Buitenland sche Zaken is ontvangen. Ook aan het Belgische departement van Buitenlandsche Zaken is een dergelijke nota ontvangen. Het Fransche persbureau Havas schrijft, dat Duitschland hiermee handelt overeenkomstig het traditioneele zeerecht. Naar het „Vaderland" bij informatie bij den Generalen Staf vernam mogen dienst plichtigen tijdens hun periodiek verlof (be houdens tijdens de reis heen en terug) in burger loopen. Dit geldt voor alle gemobi- liseerden, behalve voor degenen, die ter vervulling van de eerste oefening onder de wapenen zijn. o Met het Amerikaansche s.s. „Independen ce Hall" zijn te Bordeaux de opvarenden aangekomen van de getorpedeerde Engel sche schepen „Yorkshire" en „City of Man- dalay". Uit het relaas der schipbreukelingen bleek, dat de meesten hunner door het Amerikaansche schip waren opgenomen, toen zij zich in de reddingsbooten bevonden. Het aantal vermisten bedraagt voor de „Yorkshire" 61 en voor de „City of Manda- lay" zes of zeven. Er zijn negen gewonden, waarvan een ernstig. Het reddingswerk was reeds begonnen toen de duikboot zich nog op korten afstand bevond, doch weldra on der water verdween. In een gisteravond gehouden rede heeft de oud-president der Ver. Staten, Herbert Hoover, verklaard: „Indien de Ver. Staten gaan meedoen aan den huidigen oorlog in Europa, moet het Amerikaansche volk er op voorbereid zijn, dat het terstond een dic tatuur moet aanvaarden, en onder dicta tuur moet blijven een generatie lang na den oorlog, zoo niet voor altijd". De vier nationale arbeidersvakcentrales het NVV, het R K. Werkliedenverbond, het CNV en de Nederl. Vakcentrale, heb ben zich tot den minister van Sociale^ Za ken gewend met het volgende schrijven: „In verband met de stijging der kosten van het levensonderhoud zie.n onze be sturen zich genoodzaakt het volgende on der de aandacht van Uwe Excellentie te brengen. Reeds thans zijn de prijzen van verschil lende noodzakelijke levensbehoeften in be langrijke mate gestegen Volgens het bu reau van statistiek der gemeente Amster dam zijn de kosten voor voeding in Sep tember jl. vergeleken met de maand Au gustus voor arbeidersgezinnen met 3,1 procent toegenomen terwijl de stijging voor het geheele gezinsbudget 1,9 procent bedroeg Wanneer hierbij in aanmerking word' genomen, dat deze berekening1 gebaseerd is op het gemiddelde prijspeil gedurende de geheele maand, dan is er grond voor de veronderstelling, dat de stijging per 1 October jl. niet onbelangrijk grooter was Bovendien staat het vast, dat sedertdien de stijging zich heeft voortgezet, terwnl zeer waarschijnlijk de prijzen van een aan tal artikelen zich in den eerstkomenden tijd nog in opwaartsche richting zullen bewegen Deze ontwikkeling vervult onze besturen met groote bezorgdheid. Zij vragen zich af wat hiervan de gevolgen zullen zijn, in het bijzonder voor de groepen van werkne mers, die zeer lage loonen verSienin en voor hen, die van steunuitkeeringen moe ten leven Reeds voor de stijging intrad, verkeer den velen van hen, die tot genoemde ca tegorieën behooren, in een uiterst moeilij ke positie. Het geldt uiteraard nog meer in het bijzonder voor degenen, die lang durig werkloos zijn Het tekort, dat in zoovele gezinnen in toenemende mate is ontstaan, is nu door de stijging der kosten van het levensonder houd nog vergroot en zal, naar moet wor den gevreesd, bij verdere stijging der prij zen van noodzakelijke levensbehoeften, een omvang aannemen, waardoor de grens van het uiterste bestaans-minimum wordt overschreden, hetgeen tot groote moei lijkheden zou leiden. Er is naar de mee ning van onze besturen dan ook alle aan leiding aan dit vraagstuk thans reeds ern stig aandacht te schenken Het is in verband hiermede, dat wij tot Uwe Excellentie het dringende verzoek richten maatregelen te willen nemen, waardoor in elk geval de steunuitkeerin gen, alsmede de werkverschaffingsloonen tijdig worden aangepast bij de veranderde omstandigheden, hetgeen o.i althans voor loopig het best zou kunnen geschieden door de toekenning van een toeslag, onge veer in overeenstemming met de stijging van de kosten van het levensonderhoud Ook door middel van verhooging van de zg B-steun zou hulp kunnen worden ge boden. Onze besturen spreken het vertrouwen uit, dat Uwe Excellentie ook in het be lang van de volkskracht met ons ver zoek ernstig rekening zal willen houden en in verband met de urgentie zoo spoedig mogelijk tot een gunstige beslissing zal kunnen komen

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1