DE LEEUW |forjptnttctuJe Ijg? 8,GOESCHE COURANT Vier staatshoofden voor de microfoon in Stockholm. Een nieuwe Poolsche staat. Onze buitenlandsche handel an landbouwproducten is sterk gedaald, „Scandinavië is bezield met gevoelens van solidariteit". Wensch tot regeling der huidige geschillen. Het officieele communiqué. Duitsche verdedigings werken met overstrooming bedreigd De Britsche luchtmacht in Frankrijk. M. de Koningin bij het leger Roemenië roept nieuwe lichtingen op. Mitsgaders een staatje van Poolsche Joden. Weer Duitsche vliegtuigen hoven Schotland. Verschuiving in het handelsverkeer. mm LEDEREN KLEEDINSs JEKKERS, JASSEN, BROEKEN, VESTEN, BEENKAPPEN, HANDSCHOENEN, RIJLAARZEN, Enz. Enz. Vlissmgschesfraai 39-41 M'burg TELEFOON 669. Overtreding van de Distributiewet. In vele gevallen 40 a 50 procent beneden normaal. De uitvoer naar Engeland verminderd, naar Duitschland gestegen. De convoyeering van neutrale schepen. De Engelsche garantie aan Polen NUMMER 248 182e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. TWEE BLADEN EERSTE BLAD MIDDELBURGSCHE OOUR&HT VRIJDAG 20 OCTOBER 1939 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Gistermiddag hebben de hoofden der vier Scandinavische staten, die in Stock holm hadden geconfereerd over de Russi sche eischen aan Finland en over den al- gemeenen internationalen toestand, voor de radio tot de Noordsche volken gespro ken. Als eerste nam Koning Gustaaf van Zwe den het woord. Na te hebben gesproken over de moei lijkheden, welke de neutrale landen, on dervinden bij hun internationalen handel, zeide hij: „De volken van Scandinavië wen- schen in vrede te leven met alle andere volken; zij willen leven als vrjje naties Zij wenschen derhalve, dat geen enkelen aanslag wordt gepleegd op dit recht van een hunner in vrede en vrijheid te leven. Onze bijeenkomst heeft de overeenstem ming van het gevoelen bewezen. De leiders van de Noordsche landen zijn van oordeel, dat het een levensbelang is, dat ieder van onze landen in staat is on afhankelijk de beproefde politiek van on partijdige neutraliteit te volgen. Wij hebben reeds bemerkt, dat de vij andelijkheden ook de belangen van de neu trale mogendheden aantasten en dienten gevolge hebben alle staten van de Oslo- groep dezelfde moeilijkheden. Wij rekenen voor het handhaven van de neutraliteit op den wederkeerigen eerbied en de samenwerking van alle neutrale staten in dezelfde neutraliteitspolitiek. Het is mijn diepste wensch, dat geen Noordsch land zijn recht om vreedzaam te leven, zal zien beknot. En mijn grootste hoop is, dat wij mo gen bijdragen tot het herstel van den vre de en de regeling van de geschillen, welke thans de oorlogvoerende landen scheiden." Vervolgens sprak de koning van Dene marken. Hij herinnerde aan de bijeen komst der drie koningen van Scandinavië in 1914 en bevestigde, dat, evenals toen, de Scandinavische volken bezield zijn met gevoelens van solidariteit en met dezelfde verlangens hun neutraliteit te handhaven. „GEMEENSCHAPPELIJK LOT." De presidént van de Finsche republiek begon met de gemeenschappelijke en doeltreffende actie uiteen te zetten, welke door de Scandinavische volken is gevoerd en welke is ingegeven door hun liefde voor den vrede. Hij prees zich gelukkig, dat Finland zich heeft kunnen voegen bij de gemeenschap van de Scandinavische Landen als de jongste van deze vrije vol ken en hij dankte voor den diplomatieken steun, welke aan Finland is gegeven door de andere Scandinavische landen. Deze Scandinavische samenwerking, voegde hij hieraan toe, wordt niet alleen uitgedrukt in woorden, doch komt tot uiting door de actie van de Scandinavische volken, die thans erkennen een gemeen schappelijk lot te hebben met Finland. Na nogmaals zijn dank te hebbén uitge sproken voor den steun en de bewijzen van solidariteit, welke hij heeft ontvangen, ver klaarde hij te vertrouwen op God, opdat de rechtvaardige zaak van Finland zal zegevieren. „Finland", zoo besloot hij zijn toespraak „is bereid zijn onafhankelijkheid en va derlijk erfdeel te verdedigen. Het wil in vrede leven op eigen grond. Het vertrouwt, dat zijn machtigen buur de - verdragen, welke reeds zijn gesloten, zal eerbiedigen, opdat een vreedzame regeling wordt ge troffen voor de geschillen. Tenslotte voerde de koning van Noor wegen het woord. Hij verzekerde, dat de volken van het Noorden meer dan ooit wenschen hun nationale eenheid en het bewind van democratische vrijheden, wel ke zij zich hebben gegeven, te handhaven Hij meent, dat alle volken bezield zijn met denzelfden wensch in vrijheid en vol komen onafhankelijkheid te leven. De koning hoopt, dat de vijf Scandinavi sche landen, IJsland inbegerepen, hun sa menwerking op alle gebied, geestelijk, eco nomisch enz. zullen kunnen voortzetten. De koning besloot zijn rede met uiting te geven aan zijn geloof in een toekomst, waarin de Scandinavische solidariteit en de wil van deze landen hun gemeenschap pelijke neutraliteit te handhaven, door niemand meer zal worden betwist. Het officieele communiqé, dat over de besprekingen is uitgegeven, meldt o.m. De conferentie stelde eenstemmig vast, dat de vertegenwoordigde regeeringen in nauwe samenwerking besloten zijn zich te houden aan een strikte neutraliteit. De hou ding, welke de regeeringen zullen aanne men ten aanzien van vraagstukken, welke zich kunnen voordoen, zal worden geleid door den wensch in alle onafhankelijkheid hun neutraal standpunt te handhaven. Zij eischen het recht op, deze houding, welke berust op de oprechte vreedzame betrek kingen met de andere mogendheden, ge ëerbiedigd te zien. De Scandinavische regeeringen herinne ren aan het verlangen bij te dragen tot het uit den weg ruimen van de internationale moeilijkheden, dat reeds voor het uitbre ken van de vijandelijkheden tot uiting is ge komen door het feit, dat de staatshoofden zich hebben aangesloten bij den oproep van Koning Leopold ten gunste van den vrede. Dit verlangen is hetzelfde gebleven. Zij zullen met de grootste voldoening iedere aanduiding begroeten, welke duidt op een wederkeerig begrip tusschen de oorlogvoe renden, alsmede op mogelijkheden, welke de neutralen zullen toestaan pogingen in het werk te stellen tot het herstel van den vrede en de veiligheid van alle landen. Geen directe bemiddeling. Uit de laatste zinsnede van dit communi qué blijkt dus, dat de Scandinavische staats hoofden in tegenstelling met hetgeen en kele dagen geleden werd verwacht geen directe stappen tot bemiddeling zullen doen. ,„^a^aS Plotselinge en hevige Fi7i Van Jn heeft onverwachts in den Elzas een uit militair oogpunt zeer bijzon dere situatie geschapen in den Elzas vo mt deze rivier nl. over een honderdtal SiSspfng tusschen de beide Zooals bekend, werd de rivier einde van de vorige en begin van deze eeuw eeka- hoofdera- ^Ierbij .W6rden de di^* opge hoogd, die thans hooger zijn dan de vlak ten aan beide zijden van de rivier. De meeste permanente versterkinirswer ken, Duitsche zoowel als Fransche be staan uit betonblokken. Met het oos on het oyerstroomingsgevaar, bestaan z| deze streek met uit diepliggende kazemat ten. De meeste blokken zijn op den diik zelve. Het algemeene niveau van den Franschen oever is iets hooger dan de Duitsche Indien de was van den Rijn de de fnet fagen 31 Shjk aanvoert! waardoor de fortificaties aan weerszijden wordt be dreigd, is de toestand der Duitsche ver- ?er^r!ZlTn haChel«ker da" die ziinenoi°^hU1Zen aan de Fransche zijde den stroonnSMmet binnen het bereik van aan DuUsche aide h°,°rt er duidel«k, dat gewerkt. waterpompen wordt KRIJGSGEVANGENEN. tegenwoordig116 Lagerhuis heeft de ver log, Warrender,Vavnerklaar™indatr T' oogenblik in Engeland 660 n °P het terneerd zijn g61and 660 Personen gein- Havas meldt uit Parijs: De ministers van luchtvaart van Frankrijk en Engeland hebben gisteren op Franschen bodem een samenkomst gehad De conferentie vormde een nieuwe manifestatie der Fransch-Brit- sche samenwerking. Beide ministers wis selden uitvoerig van gedachten en kwamen tot volledige overeenstemming. De En- gelsche minister, Kingsley Wood, heeft een bezoek van drie dagen gebracht aan het Britsche expeditie-leger. Overal ver klaarde hij voldaan te zijn over hetgeen hij zag. In een door hem afgelegde verkla ring noemde Wood twee treffende punten over de organisatie der Britsche lucht macht in Frankrijk: Ten eerste zijn vol ledige vliegende hospitaaleenheden gereed voor een spoedige evacuatie naar Enge land van gewonden en zieken en ten tweede zal bloedtransfusie voor spoedope raties uitgevoerd worden terwijl de pati ënten per vliegtuig naar de basishospitalen gebracht worden Voorts deelde hij mede, dat onderhoud en levensmiddelen voor de Engelsche luchtmacht in Frankrijk gedu rende bijna twaalf dagen na het uitbreken van den oorlog door de lucht aagevoerd zijn, Slechts één vliegtuig van het groote aantal, dat bij het uitbreken van den oorlog naar de oorlogstatlons was ge vlogen, had een tegenslag: het viel in zee Maar zoowel het toestel als de bemanning werden gered. EEN FRANSCH SCHIP GETORPEDEERD. Volgens een bericht uit Berlijn heeft gisteren een Duitsche duikboot een groot Fransch schip getorpedeerd. Dit vaartuig dat 11000 ton mat, bevond zich op den Atlantischen Oceaan. H. M. de Koningin heeft heden, vergezeld van haar adjudant, generaal-majoor tit. jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet, eenige le ger onderdeelen in Gelderland bezocht. PRINSES JULIANA BIJ HET ROODE KRUIS. H.K H. Prinses Juliana heeft heden de wekelijksche hoofdbestuursvergadering van het Roode Kruis te Den Haag bijgewoond DE PRINS BEZICHTIGT HOSPITAAL SCHEPEN. Z. K. H. Prins Bernhard heeft heden na mens H. M. de Koningin, vergezeld van zijn waarnemenden adjudant majoor H. J. Phaff, eenige in aanbouw zijnde hospitaal schepen bezichtigd. Havas meldt uit Boekarest: In Roemenië zal de lichting 1940 op 15 November onder de wapenen worden ge roepen. Reuter meldt uit Kopenhagen: Volgens den correspondent van het Deen- sche blad. „Politiken" te Berlijn zal op 1 No vember een nieuwe onafhankelijke Poolsche staat worden gevormd. De correspondent zegt, dat de nieuwe staat ongeveer denzelfden omvang zal heb ben als Bulgarije. Warschau zal de hoofd" stad zijn. Drie millioen Poolsche Joden, bijeen te brengen uit alle deelen van Polen, zullen worden gekoloniseerd in een specialen Jood- schen staat in het Oosten, met Lublin als hoofdstad. Reuter meldt uit Londen, dat vanmor gen Duitsche vliegtuigen 'ooven Schotland zijn waargenomen Nadat het signaal „al les weer veilig'" was gegeven, kon nog steeds het gezoem van Britsche vliegtuigen woren gehoord Kanonvuur was hoorbaar, terwijl ook verdedigende vliegtuigen gezien werden vóór de sirenes loeiden. Een half uur later werd het signaal ge geven, dat alles veilig was Amerika koopt in Indië. Van Amerikaansche zijde wordt den laat- sten tijd veel in Nederlandsch-Indië ge kocht, voornamelijk aan tropische produc ten, zooals rubber, sisal en palmolie. Het scheepvaartverkeer naar Amerika is als gevolg hiervan reeds verdubbeld, meldt de Tel. Voor bepaalde producten valt reeds een verschuiving in de handelsrelaties met be paalde landen te constateeren. Zoo richten koopers van ijzer zich thans meer tot Amerika, Australia en Japan. Verwacht wordt, dat Japan op den duur zal profiteeren van de omstandigheid, dat diverse goederen niet meer uit Duitsch- land, Polen en andere landen betrokken kunnen worden. Vermoedelijk zal Indië voor verschillende artikelen op de Japan- sche markt moeten komen. -ö- naar (Ingez, Med.) Een partij rubberbanden in beslag genomen. De politie te Den Haag heeft proces verbaal opgemaakt tegen den 57-jarigen handelaar in autobanden, C. v. D., die in strijd met de Distributiewet en de rubber en rubberartikelenbeschikking 1939 geen gevolg heeft gegeven aan de verplichting om zich te laten inschrijven bij het rijks bureau voor rubber te Amsterdam en geen opgave heeft gedaan van zijn voorraad In 's mans pakhuis in de Frankenstraat vond de politie 117 autobanden en te zij nen huize 19 banden De geheelé partij is in beslag genomen. Op dit misdrijf staat een maximum straf van 4 jaar. Er is in Nederlandsche handelskringen reeds herhaaldelijk geklaagd over de Engelsche oorlogsmaatregelen. Ook wat betreft de invoerregeling voor zuivelpro ducten, was er critiek. Het blijkt thans, dat deze regeling voor ons land inderdaad zeer nadeelige gevolgen heeft. In Augustus werd nog 4,855,000 kilo bo ter naar Engeland geëxporteerd In Sep tember is deze hoeveelheid gedaald tot 2 576,0000 kilo, dus weinig meer dan de helft. Naar de rest van de wereld, Duitsch land incluis, bleef de boterexport vrijwel gelijk, zooals blijkt uit de volgende cijfers: de totale boterexport daalde met 2245 ton; die naar Engeland met 2279 ton. Het Handelsblad weet vei der te berich ten, dat de uitvoer van kaas naar Engeland eveneens tot de helft daalde nl. van 555 000 op 271,000 kilo, die van ver- sche eieren van 5428 ton tot 4520 ton Die naar Duitschland daalde slechts van 2430 tot 2208 ton. De export naar Engeland van magere gecondenseerde melk bleef daarentegen gelijk nl. 3,37 tegen 3,34 millioen kilo. (Zooals men weet, heeft Engeland de in- voer-contingenteering van melkproducten weliswaar afgeschaft, maar de Nederland sche regeering heeft haar in spiegelbeeld, nl. als uitvoer-contingenteering op het zelfde niveau voortgezet). Omdat Engeland kort na het uitbreken van den oorlog den invoer van versche en gedroogde groenten, druiven en bloem bollen heeft verboden, daalde onze drui ven-export naar dat land van 614.000 kilo in Augustus tot 81,000 kilo in de heele maand September De export naar Duitsch land stéég echter van 1,067 000 tot 1,173,000 kilo! De bloembollen-export naar Engeland, die eveneens op 8 September door Lon den werd verboden, heeft dientengevolge in de afgeloopen maand nog slechts 5,3 millioen kilo bedragen, tegen 12,6 in Sep tember van het vorige jaar en 9,1 in Au gustus jl., (onze kweekers en exporteurs hadden nl. de bui zien hangen). Duitschland, dat vorig jaar September 2,5 en in Augustus jl. niets afnam kocht thans 1,1 millioen kilo Zéér zwaar getroffen is onze tomaten- export: deze heeft in September slechts 0,4 millioen kilo bedragen tegen het tien voudige in September 1938 (en het ruim twintigvoudige in Augustus jl Vorig jaar September kocht Engeland 3,8 millioen kilo van ons, thans niets (14 ton). DE TOTALE DALING, Vergeleken, bij September van het vori ge jaar daalde de totale export van: kool van 2,00 op 0,68 mill kg sla 0,43 0,29 peen 2,44 0,46 komkommers 0,35 0,00 augurken 1,01 0,00 snij- en prin- cesseboonen 2,22 1,85 tomaten 4,22 0,39 druiven 1,59 1,40 Van een enkel agrarisch product is de export aanzienlijk gestegen, bv. (vergele ken bij September 1938) uien van 19 op 23 millioen kilo; kleiaardappelen van 10 op 12 Pootaardappelen daarentegen daal den van 4,1 op 0,9 millioen kilo, aardap pelmeel van 6,3 op 2,3, dextrine van 2,1 op 0,2 millioen kilo. Strookarton daalde tot de helft nl van 18 op 9 millioen kilo, al les vergeleken bij September 1938. Op deze zelfde basis daalde de export van boter van 4,8 op 3,5 millioen kilo; kaas van 4,9 op 4,3; geslacht pluimvee (Engelsch invoerverbod) van 241,000 op 152,000 stuks; peulvruchten van 5465 op 1187 ton (export-overschot van 4680 op nul ton)karwijzaad daalde van 702 op 183 ton, kanarie van 363 op 3, bruin mos terd van 66 op 9, geel mosterd van 148 op 37 en maanzaad van 432 op 132 De totale export van fijne zaden daalde dus van 1711 op 364 ton dank" zij de „vor dering"). De bacon-uitvoer tenslotte stéég van 2382 op 3094 ton, maar vergeleken bij Augustus jl. was er een daling van 3314 op 3094 ton. De uitvoer van ander gezouten varkens- vle^sch en spek bedroeg nog slechts 195 ton, tegen 625 in Augustus Telt men alles bij elkaar op, dan blijkt, dat de invoer van voergraan, veekoeken en dierlijk eiwit in de afgeloopen maand heeft bedragen 70 millioen kilo, tegen 125 vorig jaar in de zelfde maand en 120 in Augustus. - Die van oliehoudende zaden en pitten Talrijke Poolsche krijgsgevangenen zijn in Duitschland op last der regeering aan den arbeid gezet. Onder bewaking begeven eenige gevangenen zich naar hun werk. Havas meldt uit Washington: Alhier is nog geen bericht ontvangen van de Duit sche regeering, dat zij het voornemen zou hebben zonder waarschuwing alle neutrale schepen tot zinken te doen brengen, die door oorlogsbodems der geallieerden zoy- den worden geconvoyeerd Amerikaansche kringen doen uitkomen, dat indien een dergelijke gedragslijn door het Rijk zou worden gevolgd, zij de afkeu ring der Ver. Staten zou oproepen wegens de beginselen van moraal en recht, welke de neutralen huldigen, doch dat zij waar schijnlijk zonder practised effect zou blij ven, daar de Amerikaansche scheepvaart reeds bij den aanvang van den oorlog het verzoek heeft ontvangen geen convoyee- ring door oorlogvoereden te aanvaarden. Zij gold niet ten aanzien van een Russischen aanval, In antwoord op een vraag in het Engel sche lagerhuis heeft de onderstaatssecre taris van Buitenlandsche Zaken, Butler, verklaard, dat het verdrag van wederzijd- schen bijstand tusschen Engeland en Polen slechts van toepassing was bij een Duit- schen aanval. De Poolsche regeering, aldus Butler bevestigt deze interpretatie. De ga rantie voor de Poolsche grenzen gold dus blijkbaar niet voor Rusland. bedroeg 36, tegen 61 zoowel vorig jaar, als in Augustus Deze daling is te typisch, dan dat zij niet in verband zou staan met 'de inter nationale omstandigheden. Van beide groe pen is de invoer nl met 42 gédaald ten opzichte vanvorig jaar in Augustus jl! Wat betreft tarwe en tarwebloem ook daarvan is de invoer sterk gedaald. De tarwe import bedroeg nl slechts 40 mil lioen kilo, tegen 76 vorig jaar en 73 in Augustus, een daling dus met 46 De import van tarwebloem bedroeg 3,0 millioen kilo, tegen 4,4 vorig jaar en 7,1 in Augustus! Die van ongepelde rijst bedroeg 1.6 mil lioen kilo, tegen 3,2 vorig jaar en 4,0 in Augustus jl. In 't algemeen kan men dus zeggen, dat de invoer van voedergraan brood graan, rijst, veekoeken en oliehoudende zaden en pitten in de afgeloopen maand 40 a 50 beneden normaal is gebleven.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1