STADSNIEUWS STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE MIDDELBURG GOES P. Vermaas 102 jaar. Drie zware slagkruisers voor Indië. De regeering zal spoedig een beslissing nemen. WALCHEREN ZUID-BEVELAND Z. VLAANDEREN W.D. WEERBERICHT EEN MOOIE FEESTAVOND VOOR DE MILITAIREN. Te Zuidzande. Distributie van gasmaskers via de P.T.T. Een onpartijdig gerechtshof uit de neutrale staten? Een voorstel van Engelschen aartsbisschop. BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER DONDERDAG Het aanhouden van Nederlandsche schepen. Bemiddeling van Britsche maatschap pijen verzocht. PRINS BERNHARD BIJ DEN MINISTER-PRESIDENT. „De wereld zal op haar grondvesten schudden." Generaal Smuts ziet het groot ste gevaar voor de neutralen. „EEN GEVAAR VOOR AMERIKA." VRIJGESPROKEN VAN PRIJSOPDRIJVING. BEGIN VAN BRAND. Gistermiddag ontstond in de Segeerstraat een begin van brand. Mej. M. had in de voorkamer een petroleumstel te dicht bij het behang geplaatst. Daardoor heeft het behang vlam gevat. Een passeerende voor bijganger ontdekte het begin van brand. Hij waarschuwde de bewoonster en samen hebben zij het brandje met een paar em mers water gebluscht. De brandweer werd gewaarschuwd, doch de spoedig aanwezige commandant zag dat voor het ingrijpen van de brandweer geen reden meer was. De po litie heeft de dame gewaarschuwd er op te letten dat in den vervolge een petroleum- toestel niet te dicht meer bij behang of bij papieren wordt neergezet. Geslaagd. Aan de Technische Hoogeschool te Delft slaagde voor het ingenieurs-examen voor scheikundig ingenieur de heer J. J. Ghijsen te Middelburg. Onze oudste inwoner (waarschijnlijk de oudste inwoner van Zeeland?) de hr. P. Vermaas, wonende in de Piccardtstraat, werd heden 102 jaar. Begin van dit jaar kwam de hr. Vermaas nog geregeld buiten voor zjjn kleine wandelingetjes, doch de laatste maanden is hij bedlegerig. Hoewel nog helder van geest begint zijn lichaam hem geleidelijk den dienst te weigeren. Van vele zijden ontving de hr.Vermaas blijken van belangstelling. Burgemeester Van Dusseldorp, die wegens uitstedigheid persoonlijk niet aanwezig kon zijn, zond een hartelijke schriftelijke felicitatie. a HET ROODE KRUIS. Op de bestuursvergadering van de af- deeling Goes van het Roode Kruis, die gis teravond in Hotel „Centraal" onder voor zitterschap van den heer J. I. van Balle- gooyen de Jong gehouden werd, bleek dat reeds door een beduidend aantal dames (50 a 60) met gunstig gevolg het examen van helpster heeft afgelegd en nog ver scheidene examen moeten doen. Intusschen worden de cursussen voortgezet en zijn nieuwe deelneemsters welkom. Ook manne lijke krachten voor de transportcolonnes zijn nog noodig. Gegadigden zullen zich bij den voorzitter, den heer van Ballegooyen de Jong, op kunnen geven. Tevens werd medegedeeld, dat nieuw propagandamate riaal aangekomen was waarmede aanstonds gewerkt zal worden. De datum voor de al- gemeene vergadering kon nog niet worden vastgesteld, daar op deze de nieuwe sta tuten moeten worden behandeld, welke nog niet van het hoofdbestuur ontvangen waren. UITBREIDING MIDZA. Onder leiding van den hr. A. P. M. Wit kam vergaderde de Midza-combinatie Zuid- en Noord-Beveland in de Prins van Oranje met de Zuid-Bevelandsche winke liers. Er was veel belangstelling, vooral van de zijde der grootere zaken. Verscheidene der vooraanstaande middenstanders gaven zich reeds op als lid, zoodat thans vast staat, dat er. Midzazaken over geheel Zuid en Noord-Beveland zullen zijn. De gelegen heid om zich te laten inschrijven werd nog veertien dagen opengesteld. Naar de Tel. verneemt heeft de departe mentale commissie ter adviseering over de versterking van de maritieme defensie van Ned.-Indië bij de aanbeveling tot den bouw van drie zware slagkruisers uiteengezet, dat zij dezen bouw noodzakelijk en technisch en financieel uitvoerbaar oordeelt. Zij advi seert tot den bouw van drie snelle zwaar bewapende slagkruisers, van ongeveer 27000 ton, welke een snelheid zullen hebben van 33 mijlen per uur en als hoofdbewape ning zullen voeren 9 kanonnen van 28 cm opgesteld in 3 drielingtorens. Deze moderne oorlogsbodems zullen voorzien zijn van een bijzondere bescherming tegen duikbooten en mijnen. De commissie heeft beoogd onze oorlogs marine de beschikking te geven over sche pen waarin de factoren snelheid, bewape ning en pantsering zoodanig zijn opgevoerd dat iedere vreemde vloot ze slechts met mo derne slagschepen zal kunnen bestrijden. Wat de vlootbasis Soerabaja betreft is de commissie van oordeelv dat deze door uit dieping van het Westervaarwater voor der gelijke slagschepen geschikt gemaakt kan worden. Het zal mogelijk zijn, wanneer de regee ring tot den bouw er van besluit, de drie slagschepen onverwijld in Nederland op stapel te zetten. De beslissing der regeering kan thans zeer spoedig verwacht worden. 7.000 kg SPEK IN BESLAG GENOMEN. Tegen een firma te Maastricht heeft de politie procesverbaal opgemaakt terzake van overtreding der Prijsopdrijvingswet. Deze firma verkocht in haar filialen Gel- dersch spek tien tot veertien- cent per kilo gram duurder dan de prijs voor 28 Augustus was. In een koelcel is een hoe veelheid spek van ongeveer zevenduizend kilogram in beslag genomen, toebehooren- de aan bovenbedoelde firma. Dit spek was sedert 8 Juni opgeslagen en werd thans te gen verhoogden prijs verkocht. ik.- jlfiiTlt Hoofdbestuur Midza. In de gisteren te Leiden gehouden ver gadering van de Landelijke Midza, waarop vertegenwoordigers van alle Midza-organi- saties aanwezig waren zijn de heeren J. J Grijspeere te Middelburg en A. P. M. Wit kamp te Goes benoemd tot lid van het hoofdbestuur. Besmettelijke ziekten. Het aantal aangegeven gevallen van be smettelijke ziekten, over de week van 8 tot en met 14 October, in de provincie Zeeland bedroeg: Febris typhoïdea: St Maartensdijk 1, Tholen 1. Roodvonk: Elle- meet 1, Middelburg 1, Terneuzen 3 (in één gezin), O en W. Souburg 1, Serooskerke (W.) 1, Vlissingen 2. VEERE De dezer dagen alhier gehou den speldjesdag ten bate van de vereeni- ging Het Hoogeland heeft een bedrag van 13 opgebracht, terwijl aan particuliere bijdragen bovendien werd ontvangen ruim 7. VROUWENPOLDER. Alhier is een Geref. Jongemeisjesvereeniging opgericht. KAPELLE. De vereeniging van oud-leer lingen van de Tuinbouwwintercursussen kwam in ledenvergadering bijeen onder voorzitterschap van den heer W.' Glas. De voorz. heette allen welkom, inzonder heid den heer Phaff, ambtenaar bij den Plantenziektenkundigen Dienst. De fruit oogst, aldus spr., is als nimmer te voren, hoewel de prijzen niet zijn om over te roe men. De excursie naar Vilvoorde was een suc ces en leerzaam, de Herfstvergadering der Commissie van Oud-leerlingen kon wegens de tijdsomstandigheden niet doorgaan. „We willen ons weder met alle ten dienste staan de krachten inspannen om de tuinbouwbe- langen ten zeerste te behartigen en de tuin bouw op peil houden". De secretaris, de heer L. Willeboer, le verde een verslag van de naar Vilvoorde (België) gehouden excursie op 20 Mei. Spr. roemde de voorlichting, welke werd gege ven door vooraanstaande Belgen op tuin bouwgebied. De hr. Verhulst, bestuurslid, bracht ver slag uit van de voorjaarsvergadering der Commissie van Oud-leerlingen te Krabben- dijke welke haar 10-jarig bestaan herdacht. Bij de bespreking der winterwerkzaam- heden wercl besloten om verschillende spre kers te doen optreden voor voorlichting. Getracht zal worden lezingen te laten hou den over de Spint, welke dit jaar zoo veel vuldig voorkomt en over het koelen van fruit. Uit alles blijkt, dat men hier nog niet zoo mee op de hoogte is als het geval moest zijn. Op dit gebied zijn nog vele vragen. Ook wil men wel eens meer weten over de Cordonbeplanting en de aardbeienselectie. Verder zal getracht worden cursussen te doen houden voor Bijenteelt, Kennis van den grond, Bemestingsleer, Boekhouden enz. Ook werd vooral noodig geacht het vol gen van een ontwikkelingscursus voor het derde leerjaar. Ook nu, aldus de voorz. heb ben in den verloopen winter 27 leerlingen met goed gevolg een 2-jarigen Tuinbouw- wintercursus gevolgd. Zij en anderen dor sten er naar zich verder in hun vak te be kwamen, vooral nu de tijd zooveel eiseht. Verschillenden gaven zich reeds op; spoedi ge opgave werd aangeraden. KRABBENDIJKE. Te Utrecht slaagde voor het Artsexamen mej. S. M. A. Welle- man, geboren Mei 1915 te Krabbendijke. De bazaar, welke gehouden zou wor den ten bate van het Groene Kruis, gaat wegens de tijdsomstandigheden niet door. Wel de verloting, die plaats heeft op 28 October. Door de militairen worden alhier twee model-schuilloopgraven gemaakt, die voor iedere particuliere schuilplaats als voor beeld kunnen dienen. Onder toezicht van den heer A. Wabeke zijn deze te bezichti gen. WEMELDINGE. Als gevonden aangege ven een kinderportemonnaie met inhoud Inlichtingen verstrekt de gem. veldw. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: meest matige tot zwaake N.O. tot N. wind, meest betrokken, later wel licht opklarend. Aanvankelijk og tijdelijk regen, weinig verandering in temperatuur, later waarschijnlijk iets kouder. Vr 20 Oct. Zon op: 6 h 34; onder: 16 h 55. Licht op: 17 h 25. Maan op: 13 h 38; onder: 23 h 16. E.K. 20 Oct. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: October. Hoogwater. Laagwater. Donderdag 19 5.20 17.48 11.49 Vrijdag 20 6.11 18.52 0.09 12.36 Zaterdag 21 7.22 20.11 1.08 13.49 Westkapelle is 28 min. en Domburg 2o min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wem el din ge: October. Hoogwater. Laagwater. Donderdag 19 7.09 19.30 0.29 12.52 Vrijdag 20 7.55 20.27 1.16 13.39 Zaterdag 21 8.59 21.40 2.13 14.48 VARKENSZIEKTE. Men schrijft ons uit Breskens: In Zeeuwsch Vlaanderen heerscht in eenige plaatsen ernstige ziekte onder de varkens. In Retranchement zijn reeds 30 dieren gestorven. De kas voor uitkeering bij ziekte en overlijden van de plaatselijke vereeniging aldaar is uitgeput. BRESKENS. In de vergadering van het calamiteuze waterschap Oud en Jong Bres kens is met algemeene stemmen benoemd tot ontvanger-griffier de heer E. Seusz al hier. Op de voordracht stonden de heeren. 1. E. Seusz, 2. P. Woittiez, 3. J. Joosse. BRESKENS. Dezer dagen is door militai ren en burgers alhier een commissie op gericht voor militairen, ten doel hebbende ontspanning en ontwikkeling voor militai ren. Tot voorzitter werd benoemd de ge- meentersecretaris J. A. Eekhout, terwijl de leiding werd opgedragen aan luitenant Minderhoud. RETRANCHEMENT. Hier ter plaatse is men momenteel bezig een rasterwerk te maken dat aan den ingang van 't haventje van Cadzand geplaatst zal worden om dit tegen drijvende mijnen te beveiligen. SCHOONDIJKE Als kweekeling met akte aan de Chr. school te Zoetermeer is benoemd mej. C Riemens te Schoondijke SLUIS, De gemeente-secretarie is thans 's middags na 3 uur voor het publiek geslo ten. Onze oud-stadgenoot, O. van de Voor de slaagde aan de R.K. hoogeschool te Leu ven voor de tweede proef van candidaat in de natuur- en geneeskundige wetenschap pen. Evenals het vorig jaar heeft men ook nu weer een groot aantal bloembollen, waaronder vele tulpen, in het plantsoen en op de algemeene begraafplaats gepoot. ZUIDZANDE. Dinsdagavond is alhier de nieuw ingerichte cantine voor de mili tairen, de vroegere garage van De Wit te, met een feestavond geopend. Behalve de plaatselijke militaire en burgerlijke autoriteiten was ook aanwezig de com mandant van W Z. Vlaanderen. De bur gemeester wees er in zijn openingswoord op, hoe met medewerking van de burge rij deze cantine tot stand is gekomen. Een collecte hiervoor gehouden bracht 180 op! Spr. memoreerde de zeer goede sa menwerking tusschen militairen en bur gerij en wees er op, dat eenige militairen in het plaatselijk vereenigingsleven zijn opgenomen. De avond werd daarna inge zet met de gezamenlijke uitvoering van het Wilhelmus, begeleid door de „Zuidzand- sche Symphonie Eenige militairen uit Cadzand (Mallo- nie) verleenden medewerking. Een confe rencier wist de stemming er goed in te brengen met geestige grappen terwijl ook een buikspreker hiertoe het zijne dééd Zijn pop bleek zelfs al aardig, van de plaat selijke toestanden op de hoogte te zijn! Hoe de samenwerking hier is bleek wel uit de voor 2 violen en piano uitgevoerde sonate van Handel, waaraan ook een van onze militairen meewerkte, en uit de zang van „De Zuidzandsche zanger'1", eveneens een militair. Tot slot van het eerste deel werd er ,jgehameld", de burgerij heeft nl. den militairen het Zeeuwsch-Vlaamsche Volkslied geleerd. In, de pauze werden mi litairen en burgerij op koffie, koude dran ken enz. getracteerd met nog eenige bij zondere verrassingen voor de militairen Bijzonder verdient vermeld te worden, dat hierbij de wacht niet werd vergeten! Het was reeds laat toen het tweede program- madeel afgewerkt was. Aan het eind van den avond sprak de commandant nog een enkel woord. Hij wees er op, dat mén in deze omgeving, die voor hen zoo afgelegen is, de militairen goed ontvangt. Spr. stel de dit zeer op prijs en hoopte, dat dit zoo mag blijven zoolang de mobilisatie zat moeten duren. Na het slotwoord van den luitenant werd nog het Wilhelmus door de aanwezigen gezongeh. Wij kunnen er reeds gewag van maken dat een tweede avond zal worden voorbe reid, waartoe een uitvoering als deze alle aanleiding toe geeft. De regeering zal er, naar de Tel. weet te berichten, toe overgaan op groote schaal gasmaskers beschikbaar te stellen voor de burgerij. Ter distributie daarvan wordt de dienst der P.T.T. ingeschakeld. Het ligt namelijk in het voornemen om van a.s. Maandag af aan de postkantoren de gelegenheid open te stellen tot het doen van bestellingen op gasmaskers. Ook bij en hulpkantoren der posterijen staan hier voor open. Naar keuze kan de burgerij gas maskers van 3.50 of van 5.50 aanschaf fen, naar gelang van het gekozen merk. Het duurste merk wordt ook geleverd met draagzak en kost dan 6.25. De koopsom moet bij de bestelling dadelijk ten postkan tore voldaan worden. Bij de bestelilng moet een door of namens den burgemeester afgegeven verklaring overgelegd worden, waarop de maat van het benoodigde gasmasker aangegeven staat. Zonder een dergelijke verklaring kan de bestelling niet uitgevoerd worden. De aartsbisschop van York heeft aan de Britsche regeering voorgesteld om een on partijdig gerechtshof te benoemen uit de neutrale staten, teneinde uitspraak te doen in zaken, waarover een vredes-conferentie niet tot overeenstemming kan komen. De Engelsche onderstaats-secretaris van Buitenlandsche Zaken, Butler, heeft hierop gisteren in het Lagerhuis geantwoord, dat de Britsche regeering dit voorstel in zorg vuldige en welwillende overweging zal ne men. Hij voegde hier in antwoord op een vraag aan toe, dat de procedure, welke op een eventueele vredesconferentie gevolgd zal worden, een. zaak is, welke ook andere re geeringen aangaat. De Britsche regeering kan geen procedure vastleggen op het oogenblik. Amsterdam 1936-3 87 Zeeuws. Hyp. B-3% 8484 Cities Service Cy. P. 1958 5 51%—51% A Amsterd. Bank 92%9314 A Ned Gist- en Spiritusfabr. 320325 A De Schelde N.B. 38%—40 C Am. Smelt en Ref. 42%—42% A Houth. Alberts 73%—73% C Chesapeake en Ohio 33%33 C Pref. Kansas City South. 16%16% C Union Pac. Rr. 81%81 Ned. 38 1000-3 860. Indie 37 1000-3 85—84% O. Indie 37 1000-3 85—84% A Koloniale Bank 164165 A N.I. Hbk. 600 111%—115 C Ned. H. M. 1000 78—79 A v. Berkels Pat. 2829 C Calvé-Delft 6969 A Lever-Bros Unilever 9291%90% A Philips Gem. B afg. 134%133% C Am. Car Foundry 2928% -29 C Anaconda Cop. 27%26%-2714 C Bethlehem St. 70%—68%-69% C Kennec Copper 32%31%-32% C Rep. Steel 22%—21%-22% C U. States St. C. 59%—58-% C North Am Cy. 18%18 A Kon. Petr. Mpij. 276%—274-72 C Contin Oil Cy. 21%—21%-% C Phillips Petr. Comp. 34%33% C Shell Union O.C. 11%—11%-% C Tide Water Ass. Oil 10%10%-% A Ned Scheepv. U. 116%—116%-17% A H.V. Amsterdam 378378%-% A Java Cult. Mij. 222221% A N.I. Suiker U. 225—224 A Deli Batavia 111%—113%-15% C Deli Mij. 1000 154—153%-54% Schepen HVA Amerika Koninkl. Markt Obl.Markt - Rubber - A Senembah 135131 C Baltimore Ohio 6%—8% C Southern Pac. Cy. 14%13%-14% t A Southern Rlw. 15%-15% A Amst. Rubber C. 198%—198%-99% A Deli-Bat. Rubber 159158 A Hessa Rubber 118117% A Serbadjadi S.R. 107%—106% WISSELKOERSEN. Heden. Gister. Londen 7.54 7.53 Berlijn 75.25 75.25 Parijs 4.27% 4.27% Brussel 31.65 31.74 New-York 1.88% 1.8 Hoewel er reden is om aan te nemen, dat er van de zijde van onze regeering reeds bij de Britsche autoriteiten op is aange drongen dat er bij het onderzoek van Ne derlandsche schepen in de Britsche havens, voor zoover zulks niet te vermijden is, meer spoed zal worden betracht, heeft de Ver eeniging van Assuradeuren te Amsterdam, thans bovendien een poging in andere rich ting gewaagd. De vereeniging heeft n.l. een circulaire gericht aan de Britsche verzekeringsmaat schappijen met het verzoek of deze haar tusschenkomst willen verleenen bij het oefenen van denzelfden drang als waarvan hierboven sprake is, Blijkbaar is men van meening, aldus het Handelsblad, dat indien Britsche maatschappijen eveneens over tuigd zijn van het onwensehelijke van den tegenwoordigen toestand, de betrokken Britsche instanties hieraan eerder een ein de zullen maken dan wanneer het beroep op de Nederlandsche vitale belangen van dit land zelf komt. In deze circulaire worden de gegronde argumenten naar voren gebracht. Niet alleen onzen handel wordt onnoo- dig benadeeld, doch de goederenvoorziening wordt in gevaar gebracht, terwijl boven dien de risico's van de verzekeraars door den langen duur van het oponthoud aan zienlijk worden vergroot. Wij wachten af, hoe de Britsche maat' schappijen zullen reageeren. En van nog grooter belang is daarna, of eventueele stappen van deze, de gewenschte uitwer king zullen hebben. Z.K.H. Prins Bernhard heeft Redenmor gen een kort bezoek gebracht aan jhr. mr D. J. de Geer in het gebouw van het de partement van financiën te Den Haag. VERBODSBEPALINGEN VOOR DEN HANDEL IN EN DROGEN VAN KALVERMAGEN EN BEREIDING VAN STREMSEL. Zee binnenkort kan de afkondiging van een kon., besluit houdende eenige verbods bepalingen met betrekking tot kalverma- gen en stremsel tegemoet worden gezien. Dit besluit zal onder meer het voorhan den of in voorraad hebben van kalverma- gen zoowel in gedroogden als in niet gedroogden staat het drogen van kal- vermagen en het bereiden van stremsel verbieden. Bij de veehouderijcentrale zullen gevormd worden de groepen „handelaren in niet ge droogde kalvermagen", „handelaren in ge droogde kalvermagen'" en „drogers van kalvermagen" en bij de zuivelcentrale de groep „bereiders van stremsel". Voor de toelating tot de groep „'drogers van kalvermagen" zal buitendien als ver- eischte gesteld worden dat de georgani seerde de beschikking heeft over een vol doende ingericht bedrijf. Voor de toelating tot de groep „bereiders van stremsel" zal door de zuivelcentrale als voorwaarde ge steld worden, dat de georganiseerde in het tijdvak van 1 Augustus 19371 Augustus 1939 als fabrikant van stremsel gevestigd is geweest en de beschikking heeft over een voldoend ingericht bedrijf. Zij, die tot de genoemde groepen zullen zijn toegelaten, zullen voorshands vrij hun bedrijf kunnen uitoefenen Het is echter niet uitgesloten te achten, dat nadere voor schriften gegeven zullen worden. Ieder belanghebbende wordt aangera den zich ten spoedigste in verbinding te stellen met de Nederlandsche veehouderij centrale of de Nederlandsche Zuivelcen trale afd zuivel, Laan van Meerdervoort 84, 's-Gravenhage. Generaal Smuts heeft voor de eerste keer sinds hij minister-president van Zuid-Afrika is geworden, in het openbaar het woord ge voerd en gezegd, dat de huidige moeilijk heden van Zuid-Afrika honderdvoudig zou den zijn, indien het parlement niet zijn be lang en zijn plicht had gekend door de zij de van Engeland te kiezen. Smuts deelde mede, dat de industrieele en minerale hulp bronnen van Zuid-Afrika van staatswege zouden worden gecontroleerd, opdat de Zuid-Afrikaansche industrie zou kunnen voorzien in de binnenlandsche behoeften in dien de aanvoeren van overzee zouden wor den beperkt en omdat andere geallieerde landen naar Zuid-Afrika zouden kunnen zien voor de levering van essentieele grond stoffen. Smuts voegde hieraan toe, dat de mili taire strijdkrachten van het land zouden moeten worden georganiseerd en voorberei dingen worden getroffen voor „eventueele bijzondere omstandigheden". Hoewel Zuid-Afrika groote moeilijkheden onder oogen zou moeten zien, verklaarde Smuts, dat het land economisch veel ster ker uit den oorlog zou kunnen komen, dan 't erin is gegaan. De beperking der voorzie ningen uit het buitenland zou waarschijnlijk leiden tot een industrieele expansie, welke even groot, zoo niet grooter zou zijn dan die van 25 jaar geleden. Dé ontwrichting van scheepvaart en handel, als gevolg van aanvallen van duikbooten en vliegtuigen zou, volgens Smuts, niet zoo groot süjn als werd verwacht. „De eenige volken, die thans in zeer ern stig gevaar zijn, aldus Smuts, zijn de neu tralen". Smuts vroeg den aanwezigen zelf eens na te gaan hoe de positie van Zuid- Afrika zou zjjn zonder bescherming der Britsche marine, welke Zuid-Afrika moge lijk maakt te produceeren en afzet te vin den voor zijn producten op de wereldmark ten. Zooals men weet, bevat de wijziging van de Amerikaansche Neutraliteitswet een be paling, dat oorlogvoerende landen, die wa ren willen koopen in de Ver. Staten, deze waren moeten laten halen door hun eigen schepen. Smuts zeide in deze clausule „een ge vaar" te zien, omdat de hulp van de Ver. Staten van het grootste belang zou zjjn voor de voorziening van Zuid-Afrika van de noodige machinerieën voor zijn industrieele ontwikkeling. „Indien Amerikaansche schepen geen Amerikaansche goederen naar Zuid-Afrika kunnen overbrengen, om niet te spreken van Australië, Canada en Nieuw-Zeeland, zullen de Amerikanen evenzeer lijden als de Dominions. Smuts zeide, dat hij deze zij de van de zaak aan de Amerikaansche re geering had voorgelegd en dat het zeer waarschijnlijk was, dat er in de Neutrali teitswet een zoodanige voorziening zou ko men, dat er tenslotte geen gevaar zou zijn. Smuts betoogde, dat deze oorlog de wereld op haar grondvesten zou doen schudden. Niemand kan het resultaat voorspellen, doch hoe de materieele afloop ook moge zijn, wij hopen, dat de menschelijke betrek kingen na den strijd beter zullen voor den dag komen. DE „DEMPO" BLIJFT IN INDIë. Het motormailschip „Dempo" van den Rotterdamschen Lloyd dat gisteren uit Ne derland te Batavia is aangekomen zal voor- loopig niet naar Nederland terugkeeren. De „Dempo" zal voor onbepaalden tijd te So&' rabaja worden opgelegd. De Groningsche rechtbank deed vanoch tend uitspraak in de zaak, welke verleden week behandeld werd en waarbij aan haar werd voorgelegd de vraag, of een winkelier gelet op de Prijsopdrijvings- en hamsterwet 1939, gehouden is, zijn ouden voorraad te gen oude prijzen te verkoopen, of dat hij de prijzen van dezen ouden voorraad in ver band met de stijging der prijzen van even tueel nieuw in te koopen goederen in ge lijke mate mag verhoogen. Als verdachten in de eerste zaak van de zen aard stonden terecht twee manufac turers te Groningen. De rechtbank sprak beide verdachten vrij. De eisch was, in verband met den princi- pieelen kant der zaak, een gulden boete te gen ieder der verdachten.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 2