(&GOESCHE COURANT) Finland is minder optimistisch, Verhooging van de prijzen der akkerbouwproducten. De Britsch-lndische congrespartij weigert steun aan Engeland. Amerika betuigt zijn sympathie met Scandinavië. Hebben de Duitschers een nieuwe torpedo uitgevonden Moskou zou het land willen losmaken van Scandinavië. DE CONFERENTIE DER NOORDSCHE STATEN. „Steun aan de beginselen van neutraliteit en orde." FINLAND DANKT. DE „INTERNATIONALE" KLINKT IN ESTLAND. De stille strijd om den Balkan. EEN BALKANBLOK ONDER ITALIAANSCHE LEIDING? RUIMERE BOTERDISTRIBUTIE IN DUITSCHLAND. „De paden van beide volken' gaan uiteen". Teleurgesteld in regeerings- verklaring. EEN VERKLARING VAN GANDHI. Een kalme nacht aan het Westfront. Hitier zou bereid zijn even tueel een millioen man op te offeren, „ENGELAND IS ALTIJD VIJF MINUTEN TE LAAT". NUMMER 24 7 182e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. - Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. TWEE BLADEN EERSTE BLAD MIDDELBURGSCHE COURANT DÖNDERDAG 19 OCTOBER 1939 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, by vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Uit vele berichten blijkt, dat de stemming In Finland ten opzichte van de Russische eischen niet langer optimistisch is. Een telegram uit Helsinki aan de „Neue Zürcher Zeitung" meldt, dat niemand meer eraan twijfelt, dat Rusland van Finland eischt een nauwen, contractueelen band door een bijstandspact, hetgeen zou neer komen op een losmaken van Finland van de Scandinavische landen. Politieke krin gen, zoo voegt dit telegram hieraan toe, toonen er zich bezorgd over, dat het bin nenrukken der Russische troepen in Est land bij wijze van spreken „met gesloten deuren" geschiedt, aangezien alle verbin dingen met Tallinn afgesneden zijn. De Fin- sche regeering gaat voort met het nemen van defensiemaatregelen en met de ver plichte evacuatie van Helsinki, welke stad des nachts geheel verduisterd is. Tevens worden de ministeries verplaatst. Volgens de radio-omroep van Rome wordt de terugkeer van Paasikivi, het hoofd der Finsche missie naar Moskou, dringend door de Russische regeering ver zocht. Men verwacht in Helsinki, dat de Finsch- Russische besprekingen Maandag worden hervat. Gisteren hebben de koningen van Zwe den, Noorwegen en Denemarken, de presi dent van Finland en de ministers van bui- tenlandsche zaken dezer vier landen twee uur geconfereerd op het koninklijk slot te Stockholm. Na het noenmaal kwamen alleen de mi nisters bfjeen. Zij zullen ook hedenochtend vergaderen en daarna weer met de staats hoofden samenkomen. Vanavond zullen de gasten van Stockholm vertrekken. Kort na den middag zullen de staatshoofden voor den radio-omroep spreken; hun toespraken zullen over alle Noorsche landen uitgezon den worden. Over de gisteren gevoerde be sprekingen is officieel nog niets bekend ge maakt. Men beweert echter, dat Finland aan de andere drie Noorsche staten zou hebben gevraagd wat hun houding zou zijn in geval van een eventueele Russische agressie en een gewapend verzet daartegen. Een antwoord op deze vraag werd niet onmiddellijk ontvangen. Koning Gustaaf van Zweden heeft gister avond een diner aangeboden ter eere van den koningen van Denemarken en Noorwe gen. j Koning Gustaaf van Zweden ver welkomt den president van Finland bij diens aankomst te Stockholm ter bijwoning van de vergadering der vier Noordelijke staten. (Telegrafisch overgebrachte foto). Vervolgens werden de gasten van effen koning door de bevolking van Stockholm toegejuicht. Duizenden leden van verschil lende vereenigingen trokken met vijfhon derd vaandels en muziek in optocht van het stadhuis naar het koninklijk paleis, waar de muziek de volksliederen der Scandinavische landen speelde en een hoera werd uitge bracht „op het Noorden". Ter gelegenheid van de bijeenkomst der vier Noordsche staatshoofden, is een gods dienstplechtigheid gehouden in de oude kerk Storkyrkan, in tegenwoordigheid van de staatshoofden, de leden van de koninklij ke familie en de Zweedsche regeering, be nevens een bewogen menigte. Na zijn preek bad de aartsbisschop God zijn zegen te ge ven aan de beraadslagingen, die in Stock holm gevoerd worden. Vervolgens las hy een gebed voor den vrede voor. De geheele plechtigheid speelde zich af in een sfeer van diepe ontroering. Gisteren hebben president Roosevelt en de regeeringen van 20 andere Amerikaan- sche republieken telegrammen gezonden aan den koning van Zweden, ter gelegen heid van de conferentie der Scandinavische staatshoofden te Stockholm. Het telegram van president Roosevelt luidt als volgt: „Deze regeering voegt zich bij de regee- tingen van andere Amerikaansche repu blieken om uiting te geven aan haar .steun voor de beginselen van neutraliteit en or de overeenkomstig de wet, welke de lan den, welke thans te Stockholm vertegen woordigd zijn, gedurende de geschiedenis steeds hebben voorgestaan ,°e Scandinavische conferentie, welke ZZ7* Majesteit Wieen is geroepen j reSeering en het volk van tL i f ,yan No°rd-Amerika met groote belangstelling gevolgd Men beschouwt aldus Reuter dit gemeenschappelijk zenden van telegram men aan Koning Gustaaf als een der eer ste vruchten van de onlangs te Pannmn gehouden conferentie, waar de Amerikaan sche republieken elkaar beloofden neu traal te zullen blijven De president -van de Finsche republiek Kallio, heeft een telegram gezonden aan president Roosevelt, waarin hen dankt voor de sympathie en den moreelen steun van den Amerikaansehen president en het Ame rikaansche volk, aan Finland bewezen. Hh verzekert, dat dit nooit zal worden verge ten. ochtenc' van den achttienden Oe- overLT troepen van het Roóde leger verdrag ?mStig het Estlandsch-Russische Estlandg ZZ we(^erz'jdschen bijstand, in Roode Wg men' De troepen van het en den wei Zl 7 1 ..Weg van NarIva komd door vèrlw^3 werden verwei- Niet voor niets heeft- de Balkan den naam gekregen van „Het kruitvat van Europa". Hoe dikwijls reeds in de geschiedenis van ons werelddeel is dat vat ontploft, met alle gevolgen van dien. Hoe dikwijls is daar reeds gevochten, in vrijheidsoorlogen en veroveringsoorlogen. Ook nu woedt er weer strijd, zij het een stille strijd, in de ministe ries, en niet op den Balkan zelf. Het gaat erom welk land of welke landen den Balkan in de naaste toekomst economisch en poli tiek zullen beheerschen, een vraagstuk, dat van enorm belarig is, vooral in oorlogstijd. De correspondent van de „Daly Tele graph" te Belgrado verneemt, dat de Russi sche eischen, die leidden tot het afbreken der Moskousche besprekingen met Turkije, waren: le. Erkenning van de Poolsche deeling. 2e Vorming van een Balkanblok, dat Rusland en Duitschland zou steunen. 3e. Turkije zou druk moeten uitoefenen op Roe menië ten gunste van territoriale conces sies, waarschijnlijk ten gunste van Rusland en Bulgarije. De algemeene indruk in Belgrado is, dat de houding van Turkije, door te weigeren om toe te geven aan de Russische voor stellen, de solidariteit der Balkanlanden zeer heeft versterkt. Volgens den omroep van Belgrado ver wacht men in Zuidslavische politieke krin gen de vorming van een Balkanblok onder Italiaansche leiding. Gezegd werd, dat po litieke stappen worden gedaan met het doel te komen tot een nauwe samenwer king tusschen de Balkanlanden met boven genoemd doel. In het bijzonder hoopte men op een samenwerking tusschen Turkije en Bulgarije, aldus de omroeper verder. Het ontworpen blok zou een politiek van strik te neutraliteit jegens den oorlog voeren, zoo werd hier aan toegevoegd. De Britsche gezant in Belgrado heeft gis teren naar door den omroep van Belgrado is medegedeeld, een langdurig onderhoud gehad met den Zuidslavischen minister president. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: De voor het tijdvak 23 October tot 19 November geldende nieuwe uitdeeling van levensmidelenkaarten heeft voor de Duit- sch bevolking een aangename verrassing gebracht, nl de verzorging met vet is een belangrijke wijziging aangebracht, in zoo verre, dat de distributie van boter met bij na de helft is verhoogd. Zooals men zich herinnert, heeft de torpedeering van het vliegtu.gmoederschip „Courageous" .en van het slagschip „Royai Oak" door Duitsche duikbooten zeer groot opzien verwekt. Mede m verband met het feit, dat men de pantsering van dit soort schepen als alleszins voldoende tegen torpe do's beschouwde. Doch niet alleen hebben de Duitsche torpedo's succes gehad uoor deze schepen te beschadigen, maar de scha de was zelfs zoo groot, dat zij binnen zeer korten tijd gezonken zyn, wat beteekent, dat de huid moet zijn opengescheurd over zoo een lengte, dat de waterdichte schot ten, die een schip in verschillende afdee- lingen scheiden, volkomen nutteloos waren. Met de tot dusver bekende torpedo's is een dergelijk resultaat eigenlijk onmogelijk. Daarom veronderstelt men, dat de Duit schers gebruik maken van een heel nieuwe vinding op dit gebied. Men acht het moge lijk, dat zy torpedo's hebben met een dub bele lading, waarvan de eerste zou ont ploffen zoo gauw de scheepshuid geraakt wordt, terwijl daarop de tweede lading verwoestingen aanricht in het binnenste van het schip. De pantsering van oorlogs schepen tegen torpedo's is vnl. aangebracht ter hoogte van de waterlijn en daaronder, omdat een torpedo steeds aan of iets on der de opervlakte wordt gelanceerd. De kiel is daarom minder beschermd. Als dus een projectiel reeds in de scheepshuid is geslagen en er ontploft dan nogmaals een geweldige lading, dan moet de kiel haast wel vernield worden, wat een catastrofe beteekent. Echter zou men dan twee ex plosies vlak na elkaar moeten hooren en daarover is niets met zekerheid bericht Daarom veronderstelt men ook, dat de Duitschers wel eens een ander soort pro jectiel zouden kunnen meevoeren in hun onderzeeërs, een torpedo, welke niet tegen een vast voorwerp hoeft te stooten om te ontploffen, maar die zonder „contact" kan explodeeren. Deze zou men dan zoo nauw keurig moeten kunnen richten, dat zij on der de kiel van het aangevallen vaartuig tot ontploffing moet komen. Dit zou inder daad een verklaring zijn voor de rampen, die de Engelsche oorlogsvloot getroffen hebben. Hoe dit zij, Duitschland verraadt zijn geheimen niet en alles blijft bij ver moedens. In Engelsche en Fransche mari nekringen zoekt men intusschen koortsach tig naar een beveiliging tegen het nieuwe gevaar. Nu de eerste groote aanvallen op het Westelijk front hebben plaats gehad, is ook het werk der ambulance-ardeelingen intensief geworden. Een der treinen, wachtend op zijn droeven last. Uit Den Haag: De minister van economische zaken heeft besloten, de prijzen van verschillende akkerbouwproducten van den oogst 1939 te verhoogen, met het oog op de gewijzigde economische omstandigheden en de hoogere kosten, die de voorbereidingen van den oogst 1940 met zich mede brengen. De prijzen, die met terugwerkende kracht voor de reeds overgenomen granen zullen gelden, zijn. Rogge 9; wintergerst 9; zomergerst ƒ.9.40; haver 8, en aardappelmeel 10.75; al deze prijzen berekend per 100 kg. Suikerbieten, geleverd aan suikerfabrieken 11.25 per 1000 kg. De door den minister aanvankelijk vast gestelde vergoeding voor bewaarloon van rogge, n.l. 3 ct. per week na 15 December en 4 ct. per week na 1 April 1940 blijft van kracht. Hiermede vervalt de regeling inzake den toeslag van 1 per 100 kg voor die land bouwers, die gewoon waren de rogge van het eigen bedrijf te vervoederen. Voor peulvruchten en enkele andere kleinere arti kelen heeft nog overleg met de landbouw organisaties plaats. De prijzen voor granen gelden voor ge middelde kwaliteit gezonde, houdbare, marktschoone granen, geleverd aan het door den provincialen voedselcommissaris aangewezen .pakhuis, met dien verstande, dat, indien vervoer over meer dan 10 km moet plaats vinden, de hoogere vracht aan den teler vergoed zal worden. In deze prijzen zijn begrepen de kosten van de commissionairs. De gemiddelde kwaliteit zal worden be paald aan de hand van een monster, dat door de Nederlandsche Akkerbouwcentrale Zal worden vastgesteld en dat zooveel mo gelijk het gemiddelde van den Nederland- schen oogst zal weergeven. Daar de omstandigheden en den gebrui kelijke wijze van levering in de onderschei dene provincies sterk van elkaar kunnen afwijken, zal de provinciale voedselcommis saris onder goedkeuring van den minister regelen kunnen treffen, die de algemeene richtlijnen in het voorgaande gegeven doen aanpassen aan de plaatselijke omstandighe den. De bedoelde functionnaris kan de hier uit voortvloeiende geldelijke gevolgen, on der goedkeuring van den minister, in de uitbetaling verrekenen. De machtige Congrespartij, de grootste partij in Britsch-Indië, die onder haar lei ders Ghandi en Nehroe met vredelievende middelen reeds herhaaldelijk successen heeft geboekt, heeft verklaard Engeland niet te zullen steunen in zijn strijd tegen Duitsch land De nationalistische Congrespartij, waarin Ghandi de strooming vertegenwoor digt, die haar doel wil bereiken door „non coöperatie", het niet-medewerken aan de maatregelen der regeering, een soort lij delijk verzet, heeft in de laatste jaren dit verzet eenigszins laten varen Het schijnt, dat Nehroe, die den passieven tegenstand van Ghandi eigenlijk slechts aanvaard heeft als „het kleinste kwaadsterk aan in vloed gewonnen heeft en ..zijn tijd af wacht". Engeland heeft dit ontegenzeglijk met leede aogen aangezien. Het heeft be lofte op belofte gedaan, maar de Britsch- lndische leiders houden hun volgelingen voor, dat Engeland reeds veel beloftes ge daan heeft, die het niet is nagekomen Het doel der Congrespartij is de onaf hankelijkheid van Britsch-Indie. Zij wil dit doel bereiken in versche'dene étappes die het volk steeds meer zeggenschap moe ten brengen Ghandi heeft door zijn economischen strij.d den Engelschen textielfabrieken groot nadeel bezorgd Hij gaf het voor beeld en honderd duizenden Britsch-In- diërs gingen zelf hun katoenen stoffen weven. Eerst lachte men hierom Men zei, dat dit een stap terug was en dat de ge schiedenis de onmogelijkheid hiervan be wees Ghandi hield echter vol en vele En gelsche textielfabrieken moesten sluiten, wat in de betrokken districten groote werkloosheid .en ontevredenheid tengevol ge had Op ongeveer dezelfde manier han delde Ghandi ten opzichte van de zoutbe- lasting, wat de Britsch-lndische regeering schatten aan belastingpenningen kostte. In het begin van den oorlog tegen ■Duitschland heeft de onderkoning van Britsch-Indië bericht dat dit land geheel achter Groot-Brittannië stond De leiders der Congresparty hebben ech ter gevraagd wat de obrlogsdoelen van Engeland waren, wat. Engeland van plan was ten opzichte van Britsch-Indife en wel ke waarborgen het kon geven dat deze plannen zouden worden nagekomen. De onderkoning, Lord Linlithgow, heeft daarop verklaard dat Engeland de belan gen der vrije volkeren verdedigde, dat het bereid was na den oorlog een wijziging in den regeeringsvorm te overwegen, die ten slotte moest leiden tot den dominion-status en dat het daartoe overleg zou plegen met de verschillende groepen en partijen in Indië. Ook de vorsten zouden hierbij geraad pleegd worden. Verder beloofde de onderkoning, dat er een commissie van advies zou worden in gesteld, gevormd uit de Britsch-lndische partyen en de vorsten, welke commissie zou adviseeren over de oorlogvoering. De belangrijkste belofte, die de onder koning deed, is, dat Britsch-Indië een do minion moet worden, dus in dezelfde ver houding tot Engeland zou komen te staan als Canada. Ook Ghandi heeft indertijd de zen wensch geuit, zij het als „étappe De leiders der Congrespartij kunnen er echter op wijzen, dat deze belofte der En gelsche regeering niet nieuw is. Want reeds in 1929 heeft Lord Halifax hetzelf de gezegd. Een verklaring, welke is gepubliceerd door drie leden van de subcommissie voor oorlog van de Congrespartij, Nehroe, Abul- kalam en Azad, levert commentaar op de verklaring van den onderkoning. De drie leden van de Congrespartij zeg gen, dat de verklaring van den onderkoning in het geheel geen rekening houdt met de werkelijkheid. Indien dit het definitieve antwoord is van de Britsche regeering, dan bestaat geen gemeenschap tusschen beide volken en gaan onze paden volkomen uiteen. Uit de verklaring van den onderkoning blijkt duidelijk, dat het doel van den oorlog is het bewaren en handhaven van de Brit sche imperiale financieele structuur in In dië en elders. Ghandi heeft gezegd, dat de verklaring van den onderkoning diep teleurstellend is. Hy voegde hieraan toe: „Het zou beter ge weest zijn, wanneer de Britsche regeering geweigerd had een verklaring af te leggen. De lange uiteenzetting van den onderko ning bewijst alleen, dat de oude politiek van verdeelen en heerschen zal blijven be staan. Voor zoover ik zie, zal het Congres hieraan niet deelnemen. Het Fransche legerbericht van heden ochtend luidt: Een kalme nacht aan het geheele front. Zeer regenachtig weer. Vijandelijke infau- terieverkenners, gesteund door artillerie, werden op verschillende punten van het front teruggeslagen. De speciale correspondent van Reuter meldt, dat de hertog van Windsor, verge zeld van lord Gort, den opperbevelhebber der Britsche strijdkrachten, en van den hertog van Gloucester een deel van een brigadegardetroepen heeft geïnspecteerd in de frontlijn. Zij zagen de manschappen bezig met het oprichten van borstweringen en „pillendoo- zen". Radio Parijs heeft gisteravond laat ge zegd: „Wij vernemen uit Berlyn, dat Hit- Ier verklaard heeft bereid te zijn een mil lioen man op te offeren om door het Fransche front heen te breken". Noch kan Indië, dat de opvattingen van het Congres huldigt, deelgenoot zijn van Engeland, in zijn strijd tegen Hitier. De verklaring van den onderkoning toont duidelijk, dat voor Indië geen democratie kan bestaan, zoolang Engeland het kan verhinderen. In het Engelsche Hoogerhuis is de verkla ring van den onderkoning gisteren ook be sproken. Lord letland herinnerde er aan, dat, naar het standpunt der Britsche re geering het eindpunt van de Indische ont wikkeling de dominionstatus zal zijn. Hij zeide: „Van dat doel zijn wij nooit afgewe ken en willen wij niet afwijken". Voor het uitbreken van den oorlog heeft de Con grespartij geprotesteerd tegen het zenden van troepen uit Indië naar Aden en Singa pore. Het is de tragedie van ons bestuur in Indië geweest, aldus zeide Lord Sankey, dat wij altyd vijf minuten te laat zijn ge weest. Toen wij de wet op de regeering van Indië in 1935 aannamen, geloofde ik, dat de kwestie weer voor twintig jaar geregeld zou zijn. In de eerstvolgende twaalf of acnt- tien maanden zal een volgende stap gedaan moeten worden, omdat wij, zoodra de oor log geëindigd zal zijn, gereed moeten zijn om onze beloften gestand te doen. Ik hoop, dat aan het einde van den oorlog Indië-den volledigen dominionstatus zal krijgen."

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1