fótr0trïttcx*ile «c Üf C&GOESCHE COURANT GEEN PACT TUSSCHEN RUSLAND EN TURKIJE. i,Rusland waarborgt de onafhankelijkheid van Finland91» STEUNVERLEENING EN MOBILISATIEVERGOEDING Hevige gevechten aan het Westelijk front Een gevecht nabij Schiermonnikoog Het Engelsche slagschip „Iron Duke" getroffen door bommen. Verschrikkelijke dood der opvarenden van de „Courageous' Russische eischen niet in overeenstemming met de Turksche verplichtingen De Franschen veronder stellen ernstige Duitsche verliezen. Ds. Niemöller weer duikboot- commandant BIJSTANDSPACTEN TUSSCHEN TURKIJE, ENGELAND EN FRANKRIJK? Worden alle Duitsche minderheden in Europa gerepatrieerd HET TOTAAL WORDT BERE KEND OP 2% MILLIOEN PER SONEN. Roosevelt hoopt op spoedigen vrede. Luchtalarm op vele plaatsen aan de Brit- sche Oostkust. Aldus het antwoord van Kalinin aan Roosevelt. DE STEMMING IN FINLAND. MEN HOOPT OP EEN COMPROMIS. Toenemend optimisme te Helsinski. De regeling voor werklooze arbeiders en de gesteunde kleine boeren. De B-steun vervalt in het algemeen. WERKLOOZE ARBEIDERS. KLEINE BOEREN EN TUINBOUWERS. Velen stikten in de drijvende olie. Duitschland meldt; 10 vijande lijke vliegtuigen omlaag- geschoten. r 6.30 Cau- r- Voor 12.50 2.00 k. en 5.30 med- A-Ka- 7.30 een rland- iment. Ber. antw. Radio- 10.40 11.10 a ont- 11.20 1.50— 6.20 irogr. 12.30 solda- en 0. -10; pin 4 inet- 2— 2—4, 3— 2—3, -14, 2— am- zoet nfe- leyst lter- inds- ilde- 2- Bl. 3ntj- 1, 1,90, No li ai- ver- urg; Het van Mo- >ct.: of ido" let. ïan- )ct. me den Pa- burg. NUMMER 246 182e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne- menten in Middelburg en Goes 18 ct. TWEE BLADEN EERSTE BLAD NIDDELBURGSCHE COURANT WOENSDAG 18 OCTOBER 1939 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. De Turksche minister van Buitenlandsche ■Zaken, Saradjogloe, die meer dan drie we ken te Moskou heeft vertoefd om onder handelingen te voeren met de Sovjet-Russi sche regeering, is gisteren naar zijn land teruggekeerd, zonder dat er een nieuwe overeenkomst tusschen Turkije en Rusland tot stand is gekomen. De Turksche minister-president Saydam heeft het volgende verklaard: „Toen Saradjogloe naar Moskou vertrok, hadden de beide regeeringen reeds van ge dachten gewisseld over de essentieele pun ten betreffende de afsluiting van een ver drag. De onderhandelingen, die te Moskou gevoerd zijn, hebben geen overeenkomst tot resultaat kunnen hebben. De reden daarvan is, dat de Sovjet-regeering onzen minister van Buitenlandsche Zaken volkomen nieuwe voorstellen voorlegde. Het was niet mogelijk deze nieuwe voor stellen in overeenstemming te brengen met <de verplichtingen, die, naar Rusland wist, aangegaan waren tusschen Turkije en En geland en Frankrijk. Saydam vervolgde: „Bovendien vormden van het standpunt onzer veiligheid de waar borgen, die ons werden aangeboden, geen compensatie voor de verplichtingen, welke men ons vroeg in ruil op ons te nemen. De eischen van de Sovjet-Unie werden niet vereenigbaar geacht met de Turksche politiek. Ten aanzien van de Dardanellen was Turkije van meening, dat het van es sentieel belang was, dat het zich niet zou binden aan andere bepalingen dan die, wel ke zijn voorzien in zijn internationale ver bintenissen van algemeenen aard. Om deze redenen was het niet mogelijk een definitief resultaat bij de besprekingen in Moskou te bereiken. Onze betrekkingen met Sovjet-Rusland blijven niettemin be rusten op een hechte basis van vriend schap". Het Fransche legerbericht van vanmor gen meldt plaatselijke actie aan het front, dat niettegenstaande de heftige infanterie- gevechten op zekere plaatsen, niet gewij zigd is. Havas bericht verder over den Duitschen aanval op het Moesel-front: „Aangekomen voor de uiterst dicht aan eengesloten schootsvelden, die zich voor de Fransche stellingen uitstrekken, konden de Duitsche infanteristen, hoe vastberaden van geest ook, niet anders doen dan plat op den grond gaan liggen, zónder hoop den beweeglijken muur van staal te kunnen overschrijden. Op geen enkel punt hebben zij contact kunnen vestigen, niet alleen niet van nabij, maar zelfs niet van een voldoenden afstand om den strijd met handgranaten aan te bin den met de verdedigers van de Fransche stellingen, zulks tengevolge van het wei- onderhouden verdedigingsvuur. De aanval lers kunnen zich slechts ingraven op de punten, waar zij zijn aangekomen en daar op hun beurt automatische wapens in stel ling brengen om het verdedigingsvuur te beantwoorden. Zij worden echter niet al leen aangegrepen door direct vuur van de Fransche infanterie, maar ook door een hevig spervuur der artillerie. Onder deze omstandigheden is het waar schijnlijk, dat de Duitsche divisies, die bij deze operatie betrokken zijn, reeds thans gevoelige verliezen hebben geleden, te meer, daar zij bij hun opmarsch tot bij de Fransche stellingen moesten trekken over dicht bezaaide mijnenvelden onder een he vig bombardement uit geschut van ieder kaliber en onder de doodelijke zwermen kogels der zware mitrailleurs, die indirect vuur gaven op een terrein, dat in de afge- loopen weken nauwgezet was geëxplo reerd." De Berlijnsche correspondent van „De Standaard" meldt: Tot de predikanten, die als vrijwilliger bij de Duitsche krijgsmacht willen dienst nemen, behoort ds. M. Nie möller, die nog steeds in het concentratie kamp te Oranienburg vertoeft. Op zijn schriftelijk verzoek, dat hij voor dit doel tot de autoriteiten richtte, heeft hij echter tot nu toe geen antwoord ont vangen. De predikant heeft er den nadruk op gelegd, dat niet de wensch om in vrij heid gesteld te worden, maar zijn vader landsliefde hem tot dezen stap heeft ge .bracht. Een Reuter-telegram uit de Turksche hoofd stad, meldt, dat in welingelichte kringen vernomen wordt, dat de definitieve pacten tot wederzijdschen bijstand tusschen Enge land en Turkije en tusschen Frankrijk en Turkije vóór het einde van deze week zul len worden onderteekend. Het heeft in Ankara opzien verwekt, dat de Duitsche ambassadeur, Von Papen, plot seling naar Berlijn is vertrokken, zonder dat dit ook maar eenigszins was aangekon digd. Volgens berichten uit Berlijn, zou de Duitsche regeering van plan zgn om alle Duitsche minderheden in de verschillende landen te laten repatrieeren, onverschillig waar zij wonen en hoe lang zij daar reeds gevestigd zijn. Men berekent, dat het hier bij in totaal 2% millioen personen zou be treffen. Het gaat intusschen alleen om de Duitschers, die in aaneengesloten groepen leven, die in vreemde landen kolonisaties gevormd hebben en ondanks de andere le vensomstandigheden en het wonen tusschen andere bevolkingen zijn blijven vasthouden aan hun „Deutschtum". De president der Ver. Staten Roosevelt heeft tijdens het dejeuner, dat aan het in- tergouvernementeele comité voor politieke vluchtelingen is aangeboden, gevraagd de hulp aan de 300.000 dakloozen van voor de zen oorlog in Europa te activeeren, ten einde gereed te zijn om de nieuwe proble men onder öogen te zien, die wellicht zullen gesteld worden voor millioenen vluchtelin gen. Er moeten nieuwe haardsteden gevon den worden in de vrije ruimten van Ameri ka, Afrika en Australië, terstond na het komen van den wereldvrede, dien Roosevelt spoedig hoopt tot stand te zien komen De president voegde hieraan toe, dat Engeland en Frankrijk verwikkeld zijn in een reus- achtigen oorlog en geen andere hulp voor de vluchtelingen kunnen bieden dan hun sympathie en dat de taak uitsluitend rust op de neutrale landen. Uit Schiermonnikoog wordt gemeld: Op het eiland neemt men aan, dat vanmorgen omstreeks elf uur ten Noorden van Schier monnikoog op vrij groot.en afstand van de kust, ver buiten de territoriale wateren, een gevecht heeft plaats gehad tusschen oorlogsbodems en vliegtuigen. Voor zoover door ooggetuigen kon wor den gezien, zouden zes oorlogsschepen zijn aangevallen door twaalf vliegtuigen. Omtrent den uitslag van het gevecht kan niets worden gemeld, daar de oorlogssche pen na eenigen tijd uit het gezicht verdwe nen. In het Engelsche Lagerhuis heeft minis ter-president Chamberlain gisteren mede gedeeld, dat het slagschip „Iron Duke" bij een aanval door Duitsche vliegtuigen in de baai van Scapa Flow door bommen is getroffen en beschadigd. Vier toestellen namen aan den aanval deel. Twee bommen kwamen zeer dicht in de nabijheid van de „Iron Duke" terecht, waardoor het schip in zekere mate werd beschadigd. Er werd niemand gedood of gewond. De „Iron Duke" is een oud slag schip, dat krachtens het vlootverdrag van Londen buiten dienst werd gesteld en van zijn wapening werd ontdaan Het schip is sindsdien gebruikt als depot- en oefenschip Een vijandelijk vliegtuig werd door het scheeps- of door het kustgeschut neerge schoten, het viel brandende. Een tweede vliegtuig is waarschijnlijk beschadigd, al dus Chamberlain. Volgens de Duitsche berichten werd behalve andere oorlogsschepen, een slag schip getroffen door bommen van zwaar en middelkaliber. Bij het luchtgevecht, dat vervolgens ontbrandde, werd een vijande lijk jachtvliegtuig door de Duitsche bom bardementsvliegtuigen neergeschoten. Het zeer zware vijandelijke afweervuur ten spijt gelukte het allen Duitsche toestellen op één na, hun bases te bereiken Op vele plaatsen aan de Engelsche en Sehotsche Oostkust is gistermiddag lucht alarm gemaakt. Volgens de Britsche ad miraliteit zijn hierbij drie Duitsche vlieg tuigen vernield. Zooals men weet, heeft de president der Ver. Staten in het begin der Russisch- Finsche onderhandelingen tegenover den president der Sovjet-Unie, Kalinin de hoop uitgesproken, dat de vriendschappelijke verhouding tusschen Finland en Rusland zou blijven bestaan Kalinin heeft thans Roosevelt zijn ant woord doen toekomen Hierin verklaart hij dat hij het nuttig achtte Roosevelt er aan te herinneren, dat „de staat van onafhankelijkheid der Fin- sche republiek uit vrijen wil door de Sov- jetregeering werd erkend op 21 Decem ber 1916 en dat de souvereiniteit van Fin land gewaarborgd werd door het vredes verdrag van 1920 tusschen Sovjet-Rusland en Finland". Voortgaande zegt Kalinin in zijn ant woord: „Door bovengenoemde daden der Sovjet-regeering werden de fundamentee- le beginselen der wederzijdsche betrekkin gen tusschen de Sovjet-Unie en Finland ge- definieerd De huidige onderhandelingen der Sovjet-regeering met Finland worden eveneens gevoerd in overeenstemming met deze beginselen." Hieraan voegt Kalinin toe, dat het eenig doel van deze onderhandelingen is, de ver steviging van de wederzijdsche betrekkin gen en de versterking van de vriend schappelijke samenwerking van beide lan den ter waarborging van de veiligheid van de Sovjet-Unie en Finland." In de Finsche regeeringskringen zijn gis teren de besprekingen over de onderhande lingen met de Sovjet-Unie voortgezet Pre sident Kallio en de minister van buiten landsche zaken, Erkko. hebben zich van morgen vroeg met een speciaal vliegtuig naar Stockholm begeven en zullen Donder dagmiddag eveneens per vliegtuig terug- keeren. Het is waarschijnlijk dat minister Paa- sikivi zjjn terugkeer naar Moskou zal uit stellen tot na den terugkeer van president Kallio van de conferentie der staatshoof den te Stockholm. Men is te Helsinki voldaan over het feit, dat de Sovjets blijkbaar niet gehaast zijn De defensiemaatregelen van Finland wor den evenwel onverminderd voortgezet en de helft van de bevolking dient thans op een of andere wijze het land De „Neue Zürcher Zeitung" meldt uit Stockholm, dat Rusland van Finland de afsluiting zou wenschen van een bijstands pact, een militaire basis op Hangoe de Zuidwestpunt van Finland en grensrectifi- caties. Finland zou slechts bereid zijn op het laatste punt toe te geven Men gelooft „echter, dat een compromis zal worden be reikt. Reuter meldt: De Finsche hoofdstad is vandaag met vlaggen getooid ter eere van de conferentie der Scandinavische staats hoofden in Stockholm. De berichten zijn schaarsch, maar er valt een toenemend optimisme waar te ne men, wat het uiteindelijk resultaat der Finsch-Russische besprekingen betreft. Op de eilanden aan de Finsche kust is de spanning iets afgenomen en de bewo ners, die de vorige week waren uitgewe ken naar het vasteland, kunnen thans naar huis terugkeeren. De minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen aanwijzingen gegeven over den weg die gevolgd moet worden in zake de steunregeling, wanneer mobilisatie vergoedingen worden toegekend. Door de mobilisatie en de daarmede ge paard gaande vergoedingen, zooals kost winnersvergoedingen etc., zijn n.l. van ver schillende zijden vragen gerezen, hoe bfj de uitvoering der gesubsidieerde steunregeling voor werklooze arbeiders en de steunrege lingen voor kleine boeren en tuinbouwers, ten aanzien van deze vergoedingen dient te worden gehandeld, zoo zij een door middek van een der genoemde regelingen onder steund gezin ten deel vallen. Men onderscheide de volgende gevallen: le De ondersteunde kostwinner treedt in militairen dienst. Steunverleening ingevolge de steunrege ling voor werklooze arbeiders is dan niet mogelijk, hetgeen dus mede inhoudt, dat het betrokken gezin niet voor extra-hulp (B-steun) in aanmerking kan komen, noch aan de spaarregeling kan deelnemen etc. Een dergelijk geval komt dus in beginsel uitsluitend ten laste van het departement van Defensie (kostwinnersvergoeding). Voor een uitzondering hierop zie men ver der. 2e Het gezinshoofd wordt ingevolge de steunregeling gesteund; de mede kostwinner is in militairen dienst en het departement van Defensie geeft terzake aan het betrok ken gezin kostwinnersvergoeding. In een dergelijk geval wordt de kostwin nersvergoeding behandeld als inkomsten uit arbeid verkregen, dus voor 2/3 gekort op het steunbedrag van het ondersteunde ge zinshoofd. (de vrijlating van 2 of 4 wel ke ten aanzien van de verdiensten van ge zinsleden van ondersteunden, uit loonarbeid verkregen, mogelijk is, geldt ook hier). 3e De werkgever van een in militairen dienst opgeroepen medekostwinner van een ondersteund gezin, blijft diens volle loon doorbetalen. Hier geldt hetzelfde als onder punt 2. 4e De werkgevers vult kostwinnersvergoe ding van een in militairen dienst opgeroe pen mede-kostwinner van een ondersteund gezin aan tot het volle loon. In dit geval wordt de som van kostwin nersvergoeding en aanvulling van werkge ver beschouwd als loon uit arbeid verkre gen. 5e Medekostwinnersvergoeding terzake van een in militairen dienst opgeroepen ge zinslid van een ondersteunde treedt in de plaats van de kasuitkeering, welk aan be doeld gezinslid werd uitgekeerd. In dat geval wordt gedurende den tijd, dat kasuitkeering wordt verstrekt, gehan deld, alsof de medekostwinnersvergoeding een kasuitkeering is. De extra-bijslag, welke een gezinslid van een ondersteunden kostwinner geniet, mag ook na de oproeping van dezen kost winner in militairen dienst, worden door- verstrekt, met dien verstande echter, dat in het betrokken gezin niet meer mag in komen, dan toen de kostwinner nog in steun was. Als een lid van een gezin, waarvan het hoofd in ondersteuning is, extrabijslag ont vangt, dan vervalt deze, wanneer dit ge zinslid in militairen dienst moet, 7e Als een steuntrekker-kostganger bij familie inwoont en het betrokken gezin ont vangt kostwinnersvergoeding, dan wordt gehandeld alsof de betrokkene bij een niet' steuntrekker inwoont, t Bjj de steunregelingen voor kleine boe ren en tuinbouwers onderscheidt men de volgende gevallen: le. De ondersteunde boer of tuinbouwer komt in militairen dienst. In dit geval geldt een gelijksoortige regeling als die hierbo ven voor werklooze arbeiders onder le. ver meld. Een uitzondering vormen militairen de B. en C.-tuinbouwers. Aan hen mag gedurende hun militairen dienst tijd het natura-gedeelte, hetwelk zij diensttijd het natura-gedeelte, hetwelk zij ingevolge bedoelde steunregelingen eventu eel nog kunnen ontvangen, worden door- verstrekt. 2e. Mede-kostwinnersvergoeding wordt gegeven terzake van een onder de wape nen geroepen gezinslid van een ondersteun den kleinen boer of tuinbouwer. Deze mag geheel vrij blijven, indien in de plaats van den onder de wapenen geroepen medekostwinner-boer, of -tuinbouwer, een arbeider op het bedrijf in dienst wordt ge nomen, aan wien tenminste een loon wordt uitbetaald gelijk aan het bedrag, dat aan het betrokken gezin terzake van medekost winnersvergoeding wordt uitgekeerd. Tenslotte zij nog opgemerkt, dat bij het in militairen dienst treden van inwonende gezinsleden van ondersteunden, de gezins ledenbijslag, welke terzake van hen werd verstrekt, zal worden beëindigd. tt Het stoomschip „Veendam" van de Hol- land-Amerika Lijn is, na een oponthoud van drie weken door de Britsche contra bandecontrole, gisteravond te Rotterdam aangekomen. Zooals wij reeds in het kort berichtten, hebben de opvarenden van dit schip van nabij den ondergang van het ge torpedeerde Britsche vliegtuigmoederschip „Courageous" meegemaakt. Hierover deed de heer F. C. Bouman, directeur der H.A L. het volgende relaas. In den avond van den 17den September kreeg men de reusachtige „Courageous" in zicht, geëscorteerd door drie torpedojagers. Kort daarop kwamen enkele bombarde mentsvliegtuigen met een groote bocht over de „Veendam" heenzetten en koersten naar de „Courageous", waar zij op het dek landden. Vervolgens werd door het groote schip een dicht rookgordijn gelegd, dat het vol komen aan het oog onttrok. Op de „Veendam" meende men, dat de schepen zich thans zouden verwijderen, maar na ongeveer vijf minuten hoorde men vlak na elkaar twee explosies. Door het rookgordijn kon men niet zien wat er gebeurde, maar wel zag men de torpedoja gers hun snelheid vermeerderen. Toen de rook een weinig was opgetrokken, zag men, dat de „Courageous" aan bakboordzijde door een torpedo moest zijn getroffen. Het schip wendde zich op zij, vlak daarop ver hief de voorsteven zich bijna rechtstan dig omhoog en dan zonk het kolossale vaartuig binnen enkele minuten. Intusschen werden door de „Veendam" veertien reddingbooten gestreken. Op het water was toen reeds niets meer te zien dan een dikke laag olie, die zich zeer ver uitstrekte en op sommige plaatsen een dikte had van vijf centimeter. Verder dreef wat wrakhout rond. Spoedig bleek, dat de reddingspogingen vrijwel tevergeefseh zouden zijn. Een aan tal opvarenden van de „Courageous" had Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Tusschen Moezel en het Pfalzer Wald hebben de Fransche troepen gisteren nog eenige op Duitsch gebied liggende steun punten langs de grens opgegeven. Er zjjn tal van gevangenen binnenge bracht. Het Duitsche luchtwapen heeft gisteren zijn operaties tegen de oorlogshavens aan de Engelsche Oostkust voortgezet. Op 16 en 17 October heeft de vijand tien vliegtuigen verloren en wel: boven Duitsch souverein gebied door luchtdoelartillerie 5 vliegtuigen, waarbij een Engelsch, door jachtvliegers een Fransch en een Engelsch vliegtuig en bij luchtgevechten boven En gelsch gebied drie Engelsche vliegtuigen. De Duitsche vlieger, die bij Lingen een En gelsch toestel omlaag schoot, was een jon geman van 18 jaar. DE GOUDVOORRAAD DER NED. BANK VERMEERDERDE MET 8 MILLIOEN. Duitsche verkoop van goud? Russisch Terwijl de wisselkoersen geen aanleiding geven tot een toevloeiing van goud naar ons land, toont de jongste weekstaat der Nederlandsche Bank een vermeerdering van den goudvoorraad volgens de oude waardeering van het goud van 1104 millioen tot 1112 millioen. Hoewel de juiste toedracht van zaken niet bekend is, meent de Tel. dat het hier zou gaan om een post Russisch goud, wel ke door Duitschland aan de Nederland sche Bank zou zijn verkocht. zich met sloepen in veiligheid kunnen brengen. De anderen kwamen in het vuile water terecht. De meesten van hen werden in de diepte gezogen toen het vliegtuigmoe derschip zonk. Enkelen werden door de torpdojagers opgepikt, maar degenen, die zich nog drijvende konden houden, stikten in de olie. Ruim zeven uur zocht men met zoek lichten naar overlevenden, maar zonder resultaat.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1