GOESCHE COURANT Een Duitsche luchtaanval op de Britsche vloot Wordt het meenens san het Westfront? Een Duitsche koerier naar Stalin. Een steunregeling voor hei personeel der S. M Zeeland Langdurig gevecht aan de Schotsche kust 35 Engelschen gedood of gewond. DE SLACHTOFFERS. DE DUITSCHE LEZING: GROOT SUCCES. DE BEVOLKING STOND TE KIJKEN Rusland zou de vrije hand willen hebben in Scandinavië De Russische eischen aan Finland zijn „ernstig". De Finsche mobilisatie kost 60 millioen per dag. FINLAND IN HET DUISTER, HAARDEN, HAARDKACHELS, WRINGERS, WASMACHINES, EMAILLE UITZETTEN, billijk. A. v. R00N Middelburg LANGEVIELE 62. (Ingez. Med.) De boter en de margarine worden duurder Stelt Rusland nieuwe eischen aan Turkije Saradjogloe vertrekt. Luchtaanval op Einden? Twee Zeeuwsche arbeiders in den IJpolder aangereden. A. Blok uit Hontenisse omgekomen. Al het personeel, ook de wachtgelders, zal weer in dienst worden genomen. Een Duitsche aanval over een breedte van zes kilometer. ER ZOUDEN 800 a 900,000 MAN GEREED STAAN, NUMMER 245 182e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. TWEE BLADEN IEERSTE BLAD HIDDELBUR6SCHE COUMHT DINSDAG 17 OCTOBER 1939 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of'adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Uit Engelsche en Duitsche berichten blijkt, dat de Duitsche luchtmacht gisteren een groot opgezetten aanval heeft gepleegd op de Britsche vloot, die zich ter hoogte van de Schotsche stad Edinburgh aan de Firth of Forth bevond. De Duitschers mel den, dat aan dezen aanval 30 bombarde mentsvliegtuigen deelnamen. De Engel schen zeggen 14 vijandelijke toestellen te hebben geteld, waarvan zij er 4 zouden hebben neergehaald. Volgens de Duitschers werden er aan beide zijden twee vliegtuigen vernield. Er was geen luchtalarm-signaal gegeven, waaruit blijkt, dat de Duitschers zeer on verwacht verschenen. Onmiddellijk onder namen zij duikvluchten op de oorlogssche pen kruisers en torpedojagers en in een minimum van tijd wierpen zij hun bom men en torpedo's. In een gemeenschappelijke mededeeling van de Engelsche ministeries van marine, luchtvaart en binnenlandsche veiligheid wordt gezegd, dat geen enkel schip ernstige schade heeft geleden. Een bom, die langs de huid van den kruiser „Southamton" schampte, veroorzaakte geringe schade bij den boeg en bracht de admiraalssloep en 'n achtriemssloep tot zinken. De Engelsche verliezen bedragen: drie man aan boord van de „Southampton" en zeven aan boord van den kruiser „Edinburgh", die allen door bomsplinters getrofferr^werden. Verder viel 'een bom bij den torpedobootjager „Mo hawk", waardoor 25 man gedood of gewond werden. Ook de commandant sneuvelde. Tenminste vier van de 12 tot 14 aanval lende toestellen werden neergehaald, Waar van drie door de Britsche luchtmacht. Twee vijandelijke vliegtuigen werden ge dwongen tot enkele voeten boven het wa ter te dalen: zij werden naar zee terugge jaagd. Een ander Duitsch toestel werd bo ven Dalkeith aangevallen; het stortte bran dend in zee. Binnen een kwartier was een hevig ge vecht ontbrand, waarbij een tweede Duit sche machine in zee viel. Een derde aanval ler werd bij de achtervolging vernield. Nadat het vuren was gestaakt werden in verscheidene deelen van Edinburgh gra naatsplinters gevonden. Officieel wordt medegedeeld, dat bij den aanval geen burgers om het leven zijn ge komen en geen schade aan eigendommen is aangericht. Het Duitsche Nieuwsbureau geeft het vol gende verslag over den aanval. Duitsche groepen oorlogsvliegers, die Maandagoch tend van 'n Duitsch vliegveld startten, heb ben zonder vijandelijken afweer den Firth of Forth aan de Schotsche Oostkust bereikt en hier in duikaanval vijandelijke kruisers met succes met bommen bestookt. De aan val kwam voor de Engelschen zoo verras send, dat de eerste Duitsche aanvallers wei nig van den afweer merkten en eerst de laatste Duitsche machines sterk afweer- vuur kregen. Twee vijandelijke jagers, van het „Spitflre"-type, werden volgens stellige waarnemingen neergeschoten. De Duitsche machines, duikstrijdtoestel- len, van groote aanvals- en gevechtskracht, startten met bedekt weer voor de vlucht naar Engeland. In zeer korten tijd werd met de uiterst snelle machines ondanks den grooten bommenlast de Noordzee overge stoken en de Firth of Forth bereikt, voor welke de voortdurend op den vijand loeren de Duitsche verkenners vijandelijke zee strijdkrachten hadden waargenomen. Dicht bij de brug lagen Engelsche kruisers van een groote klasse, welker type tengevolge van de groote duiksnelheid der Duitsche machines niet nauwkeurig kon worden uit gemaakt. Bijna alle machines van de groep konden hun bommen op deze of andere een heden, die hier lagen, neerwerpen. Reeds het tweede Duitsche vliegtuig maakte treffers op een Engelschen krui ser, welke hooge rookzuilen ten gevolge hadden. Ook door de volgende vliegtuigen konden treffers waargenomen worden. Deze tref fers zijn fotografisch vastgelegd en kunnen nu door de Engelschen niet ontkend wor den. Verscheidene Engelsche oorlogssche pen werden aanzienlijk beschadigd. Duit sche vliegtuigen vlogen tenslotte nog over de kust aan weerszijden van de Firth of Forth en Edinburgh. Zij vlogen deels zoo laag, dat zij door de landlieden toegewuifd werden. Van verschillende punten begon een krachtig luchtafweervuur. De Duitsche toestellen keerden in den loop van den avond, na deels buitengewoon groote vlieg prestaties, terug. Twee Duitsche toestel len worden vermist. De Engelsche ochtenbladen publiceeren verhalen Van ooggetuigen, waaruit blijkt, hoe de menigte in Edinburgh de straat op is gegaan om den luchtaanval te aanschou wen en hoe de passagiers in den trein, die over de befaamde brug over de Forth reed, zagen hoe de eerste luchtaanval op Enge land werd tot een terugtocht der Duit schers In Edinburgh stroomden de menschen sa men in de straten. Zij zagen de granaten in de lucht ontploffen ter waarszijden van de Forth en aanschouwden de spannende lucht gevechten. Een passagier in den trein, die over de Forth reed, vertelde: Toen de trein lang zaam over de brug ging leken twee vlieg tuigen bóven ons te duiken. Groote fon teinen water spoten omhoog toen de bom men neervielen, maar de brug werd niet beschadigd. Een andere ooggetuige vertelde dat het gedonder van het geschut op de oorlogs schepen verschrikkelijk was. „Ik stond ver baasd over de kalmte van iedereen rondom mij. Granaten ontploften aan alle kanten om de vliegtuigen". De bewering, die door den Duitschen om roep is uitgesproken en volgens welke twee Britsche jachttoestellen neergeschoten zijn, wordt in Londen tegengesproken. Alle Britsche toestellen zijn veilig teruggekeerd. Van de vier leden der bemanning van een der boven de Schotsche kust neergeschoten bommenwerpers verdronk er één, terwijl twee door kogels werden gedood. De vierde werd met een gewonden arm gered. De drie leden der bemanning van een anderen Duitsche bommenwerper, die gedwongen werd in de heuvels van Pentland te dalen, werden gevangen genomen. Hitier heeft gisteren den heelen dag be sprekingen gevoerd, naar het Hbl. meldt, met vooraanstaande personen van leger, vloot en luchtmacht. Daarop heeft hij een specialen koerier naar Moskou gezonden, die belangrijke mededeelingen zou over brengen. Het schijnt, dat het overleg tusschen Rus land en Duitschland in een nieuw stadium is gekomen. Voor zijn steun inzake Polen heeft Rusland zich laten betalen met een stuk van Polen zelf en een grooten invloed in de Oostzeestaten. Ook dc Russische ver langens ten opzichte van Finland zal Duitschland niet tegenwerken. Zonder slag of stoot heeft Rusland zoo doende belangrijke voordeelen behaald. Men zegt nu in goed ingelichte kringen, dat Stalin aan Hitier ook militairen steun heeft toegezegd, welke hoofdzakelijk zou bestaan uit vloot- en luchtstrijdkrachten. Als tegenprestatie zou Rusland daarvoor echter de vrije hand eischen in geheel Scandinavië. Bovendien zou de Sovjet- Unie ook op een gedeelte van den Balkan zijn invloed willen uitbreiden Eén van elke drie inwoners van Finland is op het oogenblik gemobiliseerd, meldt Reuter. Deze mobilisatie kost het land 60 millioen mark per dag. In het bedrijfsleven is een geweldige stagnatie. In Finsche regeeringskringen verklaart men, dat de Russische eischen aan Finland een zeer ernstig karakter hebben. Men be schouwt echter de situattie niet als hope loos. Op a.s. Donderdag zal staatsraad Paa- sikivi weer naar Moskou vertrekken met het antwoord der Finsche regeering op de Russische eischen. Men veronderstelt, dat de Finsche regeering tegenvoorstellen zal doen om te trachten op vredelievende ma nier tot een vergelijk te komen. Zij zal zoover gaan als 's lands belang toelaat. De leider van de Finsche luchtbescher ming heeft vanochtend bekend gemaakt, dat vanavond in verscheidene deelen van het land verduisteringsoefeningen zullen worden gehouden. Alle lichtreclames moeten voortaan wor den uitgeschakeld. De minister van Econ. Zaken heeft met betrekking tot den zuivelsteun voor het aanstaande winterhalfjaar den boterprijs met ingang van 19 October as. nader vast gesteld op 1,60 per kg. Het vorige jaar was deze prijs 1,45. Bij deze prijsverhoo- ging is o a. overwogen, dat de productie kosten van het zuivelbedrijf op enkele on- derdeelen een stijgende lijn vertoonen. Tevens is het noodzakelijk gebleken, de heffing op de margarine aldus vast te stel len, dat de prijs der margarine met 8 cents per kg wordt verhoogd. Deze ver hooging houdt bijna geheel gelijken tred met de stijging van de prijzen der grond stoffen van dit product, terwijl bovendien de bedoeling heeft voorgezeten, de in ver band met den zuivelsteun reeds jaren be staande prijsverhouding tusschen boter en margarine te handhaven. Voorts heeft de minister besloten wegens de stijging der kaasprijzen den uit het Landbouw-Crisisfonds verleenden steun- toeslag op kaas met ingang van 5.9 Octo ber a s. met de helft te verminderen. De Turksche minister van Buitenlandsche Zaken heeft gisteren een onderhoud met zijn Russischen collega gehad, dat twee uur duurde. Zoowel de Russische als de Turksche autoriteiten weigerden over dit onderhoud mededeelingen te doen. Het schijnt, dat er moeilijkheden zijn op gedoken, die een accoord tusschen Rusland en Turkije, althans voorloopig, nog verhin deren. De moeilijkheden komen van Russi sche zijde. De Sovjet-Unie zou nl. eischen stellen aan Turkije ten aanzien van den Balkan, waaraan Turkije niet wil voldoen. Het is mogelijk, dat Rusland van Turkije geëischt heeft, dat dit land zich onzijdig houdt bij een eventueele Duitsche actie op den Balkan. Reuter meldt nader: De Turksche minis ter van Buitenlandsche Zaken, Saradjogloe, zal vanavond uit Moskou naar Turkije ver trekken, hoewel de onderhandelingen nog niet zijn afgesloten. Vanmorgen schijnt er een aanval op de Oost-Friesche haven Emden te zijn ge daan In Oost-Groningen was het kanon gebulder duidelijk hoorbaar. In den och tendnevel zag men snel voortsehietende vliegtuigen. Ook kon men door de rook wolkjes het ontploffen der granaten waar nemen Over het aantal vliegtuigen loopen de meeningen der waarnemers nogal uiteen. Men spreekt van vier maar ook van veertig vliegtuigen. Tegen elf uur heden morgen was het schieten het hevigst maar ook om half acht zijn er reeds schoten gevallen Gisteravond gebeurde op den Middenweg in den grooten IJpolder een ernstig onge luk, waarbij de 65-jarige landarbeider A Blok, afkomstig uit Hontenisse, het leven verloor. Zijn 54-jarige collega S. Verhoeven uit Hulst, werd ernstig ge wond. Op dat uur liepen Blok en Verhoeven, die tijdelijk werkzaam waren in het land bouwbedrijf van den heer de Vries in den grooten IJpolder, op den grasberm langs den weg. Een auto, bestuurd door een arts, die thans in militairen dienst is, moest uitwijken voor een tegenligger. De arts zag de beide mannen niet tijdig en zoowel Blok als Verhoeven werden over reden De dokter reed met een snelheid van circa vijftig kilometer en verklaarde verblind te zijn geweest door den tegen ligger, een militaire auto' die later aange houden kon worden, zoodat de juistheid van de verklaring kon worden gecontro leerd. De dokter behandelde onmiddellijk de beide gewonden Het bleek, dat B. een schedelbasisfractuur had opgeloopen, ten gevolge waarvan hij enkele oogenblikken later overleed. V. moest met een gecom pliceerde onderbeenfractuur naar hei Wilhelminagasthuis worden gebracht, waar heen ook het stoffelijk overschot van B. werd getransporteerd. De auto van den arts is voor het onderzoek in beslag ge nomen. De mobilisatie van het Finsche leger heeft zich in de afgeloopen dagen snel voltrokken. Een groote tank wordt gemaskeerd, alvorens naar een der strategische punten gebracht te worden, welke inmiddels door de strijdkrachten van het land bezet zijn. Na vele onderhandelingen en besprekin gen tusschen de regeering, het gemeentebe stuur van Vlissingen en de contactcommis sie uit den bond van Centrale Transportar beiders en de vereeniging van seljeepswerk- tuigkundigen is, naar wij van bevoegde zij de vernemen, een steunregeling voor het personeel der Stoomvaart Maatschappij Zeeland tot stand gekomen. Het gevolg daarvan is, dat niet alleen het thans nog in dienst zijnde personeel zal worden ge handhaafd, doch dat ook het ontslagen per soneel weer in dienst zal worden genomen. Dit geldt eveneens voor de 80 man die bij de indienststelling van de nieuwe Zeeland booten op wachtgeld waren gesteld. Deze, meest ouderen, zouden een wachtgeld ge nieten tot zij den pensioengerechtigden leeftijd hadden bereikt. Eenigen tijd geleden heeft de „Zeeland" wegens financieele moeilijkheden dit wacht geld moeten intrekken, zoodat deze men schen ten laste van de gemeenschap waren' gekomen. De thans tot stand gekomen steunregeling behelst, dat het geheele per soneel aan de Zeeland zal blijven verbon den. Een rouleersysteem zal worden inge voerd, waardoor het personeel 1 maand zal werken en 2 maanden niet. Het zal een uitkeering ontvangen van 70 van het loon, met een maximum van 19i80 peil week. De Zeeland zal daarvan 35 de re geering en de gemeente Vlissingen de ande re 35 geven. Door deze regeling zal de Zeeland ten al len tijde over haar personeel kunnen be schikken, zoodat, mochten de toestanden weer normaler worden, de Maatschappij geen enkele personeelsmoeilijkheid zal on dervinden. Naar wij verder vernemen zal de thans geldende dienstregeling met regeerings- steun worden gehandhaafd. Onderhandelin gen over een eventueele uitbreiding van den dienst worden nog gevoerd met het de partement van waterstaat. Gisteren hebben de Duitschers voor het eerst in de geschiedenis van dezen oorlog de Fransche troepen aangetast over een groote frontbreedte. De aanvallers werden hierbij ondersteund door de zware artillerie, die onophoudelijk op de Fransche stellingen vuurde, die gedeeltelijk echter reeds vóór den aanval uit strategische overwegingen waren verlaten. Volgens het Fransche leger bericht wer den de Duitschers teruggedreven. Havas meldt uit Parijs: Zooals alles dit liet verwachten, hebben de Duitschers den eersten grooten aanval van den oorlog ontketend. Het betreft niet meer kleine overvallen door zwakke troepenaf- deelingen, maar een operatie van vrij groo ten omvang, met machtige middelen van in fanterie en artillerie op een front van on geveer zes kilometer. Het gebied vormt den sector ten Oosten van de Moezel, onmid dellijk aan de Oostzijde van dezen stroom, die van den aanvang der vijandelijkheden af het zenuwknooppunt vormt, waar de tegenstanders herhaaldelijk op elkander zijn gestooten tijdens de kleine plaatselijke overvallen. De Duitsche aanval in deze streek heeft de Fransche bevelvoering niet verrast. De laatste dagen hadden de Duitsche troepen hier een koortsachtige bedrijvigheid aan den dag gelegd. Reeds aan het einde van de eerste week in October had de zware Duitsche artillerie hevig vuur gericht op de streek achter de Fransche frontlinie, o.m. op het dorp Rustroff aan den Moezel. Eveneens in dezen sector hadden zich aan het einde van de vorige week krachtiger Duitsche overval len voorgedaan, die ten doel hadden den Duitschen generalen staf inlichtingen te verstrekken. Met het oog óp de dreigenden aanval had de Fransche bevelvoering alle voorzorgsmaatregelen genomen en de voor uitgeschoven posten doen evacueeren. De aanvallers hebben de hoogte van Schnesburg bezet, wat zich bijna zonder strijd voltrok, aangezien de stelling te voren was ontruimd. De aanvallers stieten echter op hun eigen oorlogsmiddelen: de mijnen, waarvan zij zoo overvloedig gebruik hadden gemaakt om den Franschen op- marsch in de eerste dagen der vijandelijk heden te hinderen. De Duitschers moesten tenslotte terugtrekken. Het Fransche ge bied, dat een oogenblik bedreigd werd, bleef onaangetast. De Parijsche correspondent van Reuter meldt, dat een groot Duitsch offensief aan het Westelijk front zeer spoedig schijnt te zullen beginnen. De Duitschers, zoo schrijft hij, treffen uit gebreide voorbereidingen voor een aanval aan het geheele front. Er zijn troepen naai de frontlinie gebracht. De Fransche artille rie heeft hevig gereageerd. Militaire waarnemers in Londen hechten groot belang aan vroegere Fransche be richten, als zouden de Duitschers een ster ke troepenmacht samentrekken achter Bienwald, vermoedelijk ter voorbereiding van een aanval op de stellingen van Lauter- burg, waarachter de Elzasvlakte ligt. Vlieg tuigen der gallieerden hebben troepencon centraties ontdekt tot bij Keulen, Bonn, Koblenz. Mainz en Mannheim, waartoe, naar men gelooft, dertien gemotoriseerde divisies behooren uit Polen. Andere berichten maken melding van sterke concentraties artillerie achter de lijn MerzigSaarbrückenZweibrückenBer- zabern, met veel tanks en vliegtuigen. In totaal wordt berekend, dat de Duitschers thans 800.000 tot 900.000 man, gereed voor den aanval, hebben opgesteld. Algemeen wordt verwacht, dat zij dezelf de tactiek zullen gebruiken als in Polen, n.l. eerst een aanval met tanks, daarna aanval len door de stoottroepen, onder dekking van spervuur der artillerie en van bommen werpers. De tijd van het jaar wordt steeds ongun stiger voor krijgsverrichtingen te land. Reeds worden de bewegingen door zware re gens belemmerd.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1