Er zijn reeds 158.000 man Britsche troepen in Frankrijk. D-trein ramde vrachtauto op onhewaaktera overweg. GEMENGD NIEUWS Commercieel accoord tusschen Londen en Moskou. Het Engelsche leger staat onder Fransch opperbevel. DE VUURKRACHT VEEL GROOTER DAN IN 1914. ONDER FRANSCH OPPER BEVEL. De „Iroquois" veilig aangekomen. BRANDWEERAUTO GEKANTELD BIJ EEN OEFENTOCHT. Tien gewonden, waarvan twee ernstig. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN, Nederlanders in Frankrijk gearresteerd. 50.000 stakers in Amerikaansche autofabriek, DE JODEN IN ITALIë. BOYCOT VAN DUITSCHE PRODUCTEN. In Poolsche bosschen wordt nog gevochten. Russisch hout in ruil voor Engelsch tin. SPORTNIEUWS Kastanjes en eikels als veevoeder. Het rijverbod op Zondag wordt voorloopig gehandhaafd. Regeering acht benzine distributie bezwaarlijk. Locomotief ontspoord; chauffeur overleden. De „Indra" veilig en wel te Amsterdam aangekomen. Een succes voor de Nederlandsche sleepers. DE TREIN WAS TE LAAT DE „WELLAMO" TE DELFZIJL. De Engelsche minister van oorlog, Hore Belisha, heeft gisteren in het Lagerhuis een overzicht gegeven van het werk van het Britsche leger gedurende den oorlog. Hij verklaarde, dat Engeland zijn taak meer dan vervuld heeft. Binnen den vastgestel- den tijd is het vastgestelde aantal expedi tietroepen naar Frankrijk vervoerd en nog meer troepen zullen volgen. In 1914 waren in de eerste zes weken van den oorlog 148.000 man over het Ka naal vervoerd; thans zijn binnen vijf we ken 158.000 man overgebracht. Tevens zijn bases en verkeerswegen ge schapen om zorg te dragen voor een vol doende ravitailleering. Eiken nacht staken er drie convooien over. Het overbreng-v is zonder verliezen ge schied. De minister deelde verder mede, dat reeds 25.000 voertuigen naar Frankrijk zijn gebracht,, waaronder tanks van 15 ton en meer. Bij dit 'overbrengen is grooter geheimhou ding betracht dan in 1914. De troepen mar cheerden in kleine troepen des nachts en rustten overdag, waardoor het transport moeilijker was dan in 1914. In Frankrijk bevinden zich thans 50 soorten voertuigen, die verschillende soorten brandstof noodig hebben. Derhalve moesten groote voorra den worden overgebracht en opgeslagen. Slechts 20 proeent van de strijdmacht bestaat uit infanteristen. Deze infanterie is uitgerust met vijftig Bren-mitrailleurs en 22 anti-tank kanonnen per bataljon. In 1914 was bijna 60 procent van het expeditie- leger infanterie. Hieruit blijkt, dat het hui dige expeditieleger over een veel grooter vuurkracht beschikt. De mannen zijn goed ontvangen. Niet alleen naar Frankrijk zijn troepen vervoerd, ook in het land zelf zijn de gar nizoenen versterkt. Op alle gebied is En geland beter uitgerust dan in 1914. In April van dit jaar werd het plan voor negentien divisies gewijzigd in een plan voor 32 di visies. Dit zal evenwel niet de grens zijn. Sedert het uitbreken van den oorlog zijn 50.000 vrijwilligers in het leger opgenomen, terwijl in September het dubbele van dit getal werd aangenomen als vrijwilligers bij de militie. Terwijl de wereld las over -den Duitschen opmarsch in Polen, hebben de Britsche sol daten besloten, dat dit kwaad zou worden hersteld en zwijgend trokken zij over het Kanaal. Men mag aannemen, dat zij met gelijken moed en vasthoudendheid als hun vaders den strijd zullen voeren. Hoe lang de strijd ook moge duren, en hoe groot de beproe vingen mogen zijn, zij zullen voor de zaak van de vrijheid de overwinning behalen. De minister deelde verder mede, dat het eerste legercorps wordt gecommandeerd door generaal Dill en het tweede door ge neraal Brook. De eenheid van commando is eveneens verzekerd; het Britsche leger staat onder Fransch opperbevel (toejuichin gen). De Britsche bevelhebber heeft het recht e'en beroep te doen op het eigen mi nisterie, doch de minister veronderstelt, dat dit niet noodig zal zijn, aangezien de ver standhouding buitengewoon goed is. O Het stoomschip „Iroquois" is veilig in New-York aangekomen. Men zal zich herin neren, dat enkele dagen geleden de Duit- sche admiraliteit medegedeeld heeft, dat de „Iroquois" een soortgelijk lot als dat van de „Athenia" zou ondergaan, welk schip zonder waarschuwing getorpedeerd was. Bij een oefentocht van de Hilversumsche brandweer is gistermiddag een zeer ernstig ongeluk gebeurd, waarbij tien personen gewond werden. Een zware motorspuitwagen met volle dige bemanning reed met vrij groote snel heid den hellenden Vaartweg af toen van den Schuttersweg een vrachtauto ver scheen, die doorreed naar de Hondenbrug. zonder voorrang te verleenen. Een botsing was onvermijdelijk De brandweerauto werd in de flank gegrepen en kwam kan telend in een tuin terecht, waardoor de wagen ernstig beschadigd werd. Twee brandweerlieden werden ernstig gewond, terwijl drie andere minder ern stig gekwetst bleken. De vijf overblijvenden hadden lichte kneuzingen De G.G.D. rukte met een ziekenauto uit en de politie met overvalwagen en bran card. Voorts stelden de militaire autoritei ten eenige wagens beschikbaar. Nadat dr. Planten, de directeur van den geneeskundigen dienst, ter plaatse de eer ste hulp had verleend, zijn alle tien ge wonden naar het Diaconessen-ziekenhuis vervoerd. De vijf brandweerlieden, die slechts kneu zingen hebben opgeloopen, hebben het zie kenhuis inmiddels al verlaten. De ernstig gewonden waren De B.. die zijn onderkaak en een arm brak, en U die een wonde in den rug kreeg. DRIE DUIZEND GULDEN VERDUISTERD. Een vertegenwoordiger van buitenland- sche huizen had op de Weteringschans te Amsterdam een meubelzaak. De goederen had hij in consignatie. Deze buitenlandsche firma's inden zelf de gelden voor de ver kochte meubelen de vertegenwoordiger ontving provisie. Toen de zaken slechter gingen, inde de vertegenwoordiger zelf de gelden en besteedde deze ten eigen bate. Op het oogenblik dat de laatste cenl uitgegeven was, meldde hij zich berouwvol bij de politie aan. Een bedrag van onge veer drieduizend gulden was verdwenen. Gisteren is de 16-jarige dochter van den veehouder C. Schoemaker te Hauwert, gem, Nibbixwoud, door de duisternis misleid te water geraakt en verdronken. Zooals ge woonlijk was het meisje op weg om het melkvee op te halen. Toen men haar na eenigen tijd niet zag terugkeeren, werd een onderzoek ingesteld Al spoedig zag men het lichaam drijven in de Leek, een tamelijk breed vaarwater in de nabijheid van het weiland van den vee houder. Een geneesheer paste, nadat het lichaam aan den wal was gebracht, kunstmatige ademhaling toe, doch dit was tevergeefs. N^Lï InJtransigeant" bericht, dat twee een maaf^?6 °nderdanen' agenten van genaamd ^appiJ tot bandel in wapenen, feme 'france Navigation" te Mar^ gen eedanif 110 Zij bebben pogin- verkoopen Ook T* aantal schePen te van beheer van president van den raad recteur zijn gearres^^^^ en de di" wordt voortgezet. -rd' Het onderzoek werd "France Navigation" Spanje. Jdens den burgeroorlog in 50.000 arbeiders zijn in de Chryslerfabrie- ken in staking gegaan. De staking staat in verband met een vernieuwing van het ar beidscontract, dat op 30 September is af- geloopen. Gisteren is een vergadering ge houden van vertegenwoordigers der werk gevers en werknemers, waar geen oplossing gevonden werd. De vakvereeniging deelt mede, dat zij een termijn van 5 dagen in voorbereiding heeft voor de afkondiging van een algemeene staking bij Chrysler. Meer dan 8600 Italiaansche Joodsche bur gers, die in de laatste oorlogen hebben ge streden of als lid van de fascistische partij waren ingeschreven, hadden een verzoek ingediend, dat de Jodenwetten niet op hen zouden worden toegepast. Van deze verzoe ken zijn er 2800 ingewilligd. In Amerika. De jaarvergadering van de Amerikaan sche Federatie van den arbeid heeft een resolutie aangenomen, waarin zij opnieuw haar standpunt vastlegt, strekkende tot boycot van alle Duitsche producten. De re solutie bepaalt eveneens, dat Russische goe deren moeten worden geboycot, evenals die van alle andere landen, die zich aan den kant der totalitaire landen zouden plaat sen tegen de democratische landen. De re solutie verzet zich tegen ieder „voorbarig" bemiddelingsaanbod van den kant der Ver. Staten in het Europeesche conflict. In het woud van Bialowie 'in Wit-Rus- land doen zich nog schermutselingen voor tusschen detachementen van het Roode le ger en Poolsche officieren en soldaten, die zich blijven verzetten. Daar dit woud, dat zeer dicht en op sommige plaatsen onbe treden is, zeer moeilijk toegankelijk is, hebben Russische vliegers opdracht gekre gen de Poolsche groepen op te sporen. In ditzelfde woud heeft Goering herhaal delijk gejaagd. TWEE MILITAIRE VLIEGTUIGEN IN BOTSING. Twee militaire Zwitsersche vliegtuigen zijn met elkander in botsing gekomen, toen zij op een hoogte van 1000 m vlogen. Een toestel werd licht beschadigd en kon nor maal landen; het tweede stortte neer, waarbij de piloot doodelijk gewond werd. Officieel wordt medegedeeld, dat de Sovjet-Russische handelsdelegatie te Lon den en het Engelsche ministerie voor de voorraden een overeenkomst hebben ge sloten voor de uitwisseling van Russisch hout tegen zekere hoeveelheden rubber en tin. De overeenkomst wordt omschreven als een commercieele en niet als een politieke transactie. Men wijst er op, dat Rusland gewoon is op de Londensche markt tin en rubber te koopen, en op zijn beurt Enge land bepaalde producten, waaronder hout levert. Moeilijkheden, veroorzaakt door het in houden van uitvoer-vergunningen bij het uitbreken van den oorog hebben er toe geleid, dat een aantal ladingen hout is blijven liggen. De onderhandelingen be oogden het vrijlaten van de goederen, wel ke Rusland noodig zal hebben, en daarte genover het vrijlaten door de Russische re geering van voor Engeland bestemde goe deren. De hoeveelheden vertegenwoordigen de normale Russische aankoopen en worden niet als bijzonder groot beschouwd. Een deel van het hout zal uit Moermansk, een ander deel uit havens aan de Witte Zee komen. Het meeste zal zacht hout en mijnhout zijn. De prijzen voor hout, rub ber en tin zijn alle vastgesteld. De om vang der wederzijdsche verschepingen is nog niet bekend gemaakt, doch men ver neemt, dat de waarde aan beide zijden vol komen gelijk zal zijn en dat de maximale grens wordt bepaald door de hoeveelheid die uit de Noordelijke havens verscheept kan worden vóór de ijsperiode. Bij de onderhandelingen is nauw con tact met den minister van economischen oorlog gehouden. Men verwacht, dat de onderhavige over eenkomst slechts de eerste van een reeks onderhandelingen van Engeland met de Sovjet-Unie zal zijn. Het accoord is gisteren op het ministerie voor de voorraden geteekend. Vandaag zal in het Lagerhuis waarschijnlijk een mede- deeling over de overeenkomst gedaan wor den. SCHAKEN. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Euwe wint de zesde partij. De zesde partij tusschen Euwe en Landau om het kampioenschap van Nederland, wel ke gisteravond te Amsterdam werd ge speeld, werd door den titelhouder na 23 zet ten gewonnen. De stand is thans Euwe 4% punt, Landau 1% punt. De zevende partij wordt Zaterdagavond te Utrecht gespeeld. Dr Euwe speelde de zesde partij zeer sterk, een ex-wereldkam pioen waardig, al moet gezegd worden, dat de geheele variant met al de fraaie offers analytisch werk was, een variant, welke hij tegen Aljechin in den strijd om het we reldkampioenschap geprepareerd had naar aanleiding van een voorgaande partij, waar in dr. Aljechin den zet 8p b8—d7 in de 13de partij van de tweede match in toe passing bracht. Het was een Slavische verdediging met 1 b4. Dr. Euwe speelde niet zooals altijd. 9. d e2, maar 9. d b3 en bereidde met den tienden zet een schitterend looper offer voor, hetwelk Landau moest aanne men. Deze kreeg een aanval te verduren, zooals men dit zelden te zien krijgt. Een tijdlang vond hij de beste verdedigingszet- ten, maar het was moeilijk, dit vol te hou den. Toen Landau op den 17den zet niet den sterksten zet vond, maakt dr. Euwe door een fraaie manoeuvre, gepaard gaande met fraaie offercombinaties, een einde aan de partij. Reeds met den 23en zet gaf Lan dau het op. Jaarlijks worden er in ons land tusschen de 100,000 en 200,000 kg eikels verzameld en door handelaren opgekocht. Deze eikels worden gesorteerd, de beste worden be waard om te worden uitgezaaid, de rest -- verreweg het grootste gedeelte dient als veevoeder. Daarbij is het van veel belang, dat de vruchten goed frisch en niet muf of beschimmeld zijn. Wegens het hooge vocht gehalte treedt schimmeling gemakkelijk op Gni dit te voorkomen is het noodig, dat de eikels eiken dag worden omgeschept, totdat ze volkomen droog zijn. Behalve eikels vormen ook de kastanjes een goed voederartikel. De voederwaarde zoowel van eikels als kastanjes berust in hoofdzaak op hun gehalte aan zetmeelach- tige stoffen; het gehalte aan eiwit- en vet- achtige stoffen is gering. Bij de voedering van eikels en kastanjes moet hiermede re kening worden gehouden. Ruw gerekend, mag de voedingswaarde van versche ongeschilde eikels en kastanjes gesteld worden op de helft van die van mais. Het overgroote gedeelte dezer vruchten blijft echter gewoonlijk onder de boomen liggen en gaat verloren. Aangezien thans zuinigheid is geboden met alle voederarti kelen, verdient het aanbeveling, dat de handelaren of veehouders, die daartoe in dt gelegenheid zijn, trachten zooveel mogelijk eikels en kastanjes te vergaren, om deze als voeder te verkoopen of te gebruiken. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, ligt het niet in het voornemen van de re geering de verzamelde eikels en kastanjes op te vorderen of in mindering te brengen bij de toewijzingen van veevoeder. Kastanjes kan men ook gebruiken voor pluimveevoer. De kastanjes kunnen tot voeder verwerkt worden door ze goed door te koken en daarna het kookwater weg te gooien. De voedingswaarde van kastanjes staat gelijk met de helft van die van een gelijke hoe veelheid mais. De minister van Econ. Zaken brengt het volgende ter algemeene kennis. Het verbod van het verbruik van benzine op Zon- en feestdagen is uitgevaardigd met het oog op de moeilijkheden, welke in de toekomst in de voorziening van motor brandstoffen kunnen optreden. De voor raad van de verschillende aardolieproduc ten speelt hierbij een rol. Op dit verbod is een niet onaanzienlijk aantal uitzonderingen gemaakt. Ontheffing van het verbod is niet mogelijk, zoodat aan vragen tot ontheffing niet kunnen worden ingewilligd. Ook het vragen van „bewijzen voor vrijen doortocht" is niet op zijn plaats, omdat deze bewijzen daarvoor niet worden verstrekt. Na ernstig onderzoek is gebleken, dat aan verzoeken tot het opnemen in de beschik king van uitzonderingen voor autoritten met bepaalde particuliere- of zakelijke doel einden, geen gevolg kan worden gegeven, omdat een controle daarop practisch niet mogelijk is. Daartegenover is het openbaar vervoer middel taxi, huurauto met chauffeur en autobus geheel vrijgelaten, waardoor in zeer vele1 gevallen moeilijkheden kunnen wor den ondervangen. Het is der regeering bekend, dat de ver De Fransche artillerie in actie tijdens de veelvuldige beschietingen, welke thans tusschen Maginot- en Siegfried-linie aan het Westelijk front plaats hebben Gistermiddag om tien minuten over drie is op den onbewaakten spoorwegovergang in de spoorlijn DordrechtWillemsdorp te Dubbeldam, de Parijsche trein in botsing gekomen met een vrachtauto, welke gela den was met aardappelen. De schok was zóó hevig, dat de locomotief met het heele voorstel ontspoorde. Eerst na tweehonderd meter stond de trein stil. Het ontspoorde voorstel van de locomotief had over dezen afstand de baan geheel vernield. De vrachtauto werd versplinterd. De chauffeur werd zwaar gewond naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij een uur later is overleden. Terstond werd het station Dordrecht van het gebeurde op de hoogte gesteld, zoodat men den uurdienst met Lage Zwaluwe over enkel spoor leidde. Hierdoor werd de ver traging in den treinenloop eenigszins be perkt. De aansluiting in Dordercht werd in stand gehouden door het als extratrein doen loopen van een daar aanwezig reser- vestel. Naar de plaats van de ontsporing werd een materieeltrein gedirigeerd om de locomotief in de rails te brengen en de ver nielde baan te herstellen. Gisteravond is de Finsche houtboot „In- dra", die nabij Terschelling op een mijn geloopen is; in de Amsterdamsche haven aangekomen De drie sleepbooten slaagden er in het schip zonder ongelukken langszij het ss „Vulcanus" te brengen, nabij de terreinen van de Amst. Droogdok Mij., waar de houtboot heeft vastgemaakt Vannacht zou men trachten het schip in het groote Hendrikdok te krijgen. Ge lukt dit, dan zal de houtlading worden ge lost en zal het mogelijk zijn de schade, welke het schip door de mijnontploffing heeft gekregen, vast te stellen. De „Indra" was door de sleepbooten .Utrecht" en „Stortemelk"' in IJmuiden binnengebracht In de haven werden beide sleepbooten door de „'Nestor" en de „Stentor" vervan gen, die het convooi waren tegemoet ge varen. Langzaam werd de „Indra" naar de De bestuurder van de vrachtauto was de 40-jarige G. de Jong uit ,'s-Gravendeel. Hij kwam met zijn wagen van een landweg en wilde de spoorbaan oversteken, doch be merkte den trein te laat. Met een verbrij zeld been en verwondingen aan hoofd en le dematen is de ongelukkige in ernstigen toe stand naar het gemeente ziekenhuis te Dordrecht vervoerd. Naast den bestuurder zat de 17-jarige Mol, eveneens uit 's Gravendeel. Een secon de voor de aanrijding wist de jongen uit den wagen te springen. Hij geraakte even wel bekneld tusschen het hek bij den over weg en de vrachtauto. Hij liep lichte kwetsuren op. Een der treinpassagiers vertelde ons nog kort na het ongeluk, dat de Parijsche trein met 25 minuten vertraging Brussel had ver laten. Ware dit oponthoud niet ontstaan, dan zou het ongeluk wellicht achterwege zijn gebleven. Bij Dubbeldam begon de trein plotseling te schommelen. Kiezelsteenen kwamen te gen de coupéruiten terecht. De trein ging langzamer rijden en stopte op ongeveer vierhonderd meter na de botsing. Over de zen afstand zijn de rails ernstig verbogen. In den trein bevond zich een geneesheer, die de' beide gewonden de eerste hulp ver leende. Nadat de reizigers geruimen ttfd hadden gewacht, kwam uit Dordrecht een hulptrein, die hen naar Dordrecht .bracht, vanwaar zij met een anderen trein 'de reis naar Amsterdam hebben vervolgd. Hier kwamen zij met twee uur vertra ging aan. bodsbepaling een last op een aantal hou ders van motorrijtuigen legt. De regeering is er echter van overtuigd, dat dit offer dat door het algemeen belang in deze ern stige tijden wordt gevorderd, met berusting zal worden gebracht. De maatregel, welke van tijdelijken aard is, zal, zoodra de om standigheden zulks vorderen, door een al- meene distributieregeling worden gevolgd. Overigens is de regeering overtuigd, dat aan een distributieregeling hoe goed op gezet en uitgevoerd deze ook moge zijn voor het zakenleven meer bezwaren ver bonden zijn dan aan de huidige regeling. Noordersluis gesleept en het duurde weï een uur, voordat het daar was aangeko men. Het schip lag zeer diep. Alleen de Stuurboordverschansing kwam boven het water uit, maar aan bakboord stond de verschansing geheel onder water. Het schip maakte echter slechts weinig slagzij. Opvallend is dat de deklast zoo mooi was blijven liggen en hieraan is ongetwij feld het behoud van de „Indra'' te dan ken. Alleen op het voorschip, nabij de brug, is eenige ravage. Hier is een hoe veelheid hout weggeslagen en ziet men de schade, welke door de explosie van de mijn is aangericht. De brug is beschadigd en midscheeps is een deel van de verschansing weggeslagen en zijn eenige steunijzers ver nield. Te IJmuiden kwamen eenige experts aan boord en later zijn ook de gezagvoer der en de eerste stuurman met vertegen woordigers der reederij gekomen. Deze geslaagde sleepreis is een mooi succes voor de Nederlandsche sleepbootmaatschappijen. De Finsche motorschoener „Wellamo", welke Zondag, komende van Finland, in het Friesche zeegat lek is gestooten en door de reddingboot „Insulinde" naar Oostmahorn was gebracht, is gisteren van daar vertrokken en tegen den avond in Delfzijl aangekomen. Het schip had een lading van 200 standaard gezaagd hout aan boord, welke te Groningen zal worden ge lost

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 7