STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE rwfiFsf De Tweede Kamer stemt in met het buitenlandsch beleid der regeering. (Ingez. Med.) MIDDELBURG EEN NIEUW VERBLIJF VOOR HET ROODE KRUIS. VLISSINGEN WALCHEREN 6n 00STKAPELLE ZUID-BEVELAND Raad van Colijnsplaat. Er komt een motorbrandspuit, die 2500 kost. Een schip met kolen onderweg. Een Nederlandsch ministerie van Voorlichting? DE INDISCHE MAFlNE PATROUILLEERT. ONZE NEUTRALITEIT, Een hulde aan de weermacht. De goede geest bij leger en vloot. fA. TONNEMA CIE. SNEEK Fabrikanten val» KING pepermunt en andere kwaliteitsartikelen Gisteravond heeft de transportcolonne van het Nederlandsch Roode Kruis haar nieuwe eursuslokaal met eenige feestelijk' heid geopend. Zij, die de Rotterdamsche kade passeer den, hebben zich wellicht afgevraagd, wat de Roode kruisvlag aan de poort van het „Entrepot" beteekende. Toen het lokaal, dat men tal van jaren gebruikte, door verschillende oorzaken ver laten was, kwam de vraag naar voren „waar nu heen?" Dank zij de medewerking van de ge meente, van gemeentewerken, van de be lastingambtenaren en ten slotte van den be waarder van de hypotheken, kreeg men de beschikking over een lokaal uitziende op de tweede binnenplaats van het Oost In disch Huis en wij maakten er de feestelijke ingebruikneming mede. Daarbij konden wij ons overtuigen, dat van een vrij onoogelijke bergruimte, met al ler samenwerking een keurig lokaal was gewrocht. Men heeft er ieder zijn kennis op het ge bied van timmeren, metselen, schilderen en wat dies meer zij getoond en de leden van de damesafdeeling zorgden voor flinke gor dijnen, terwijl een lid zorgde voor enkele gravures, waar onder van leden van ons Vorstenhuis. Voor dezen openingsavond was de zaal aardig versierd en het dagelijksch bestuur der afdeeling van het Ned. Roode Kruis gaf blijk van belangstelling en ook de leider van de colonne, arts H. A. de Boer kwam dezen avond mede vieren. De voorzitter der afdeeling, J. L. A. ba ron van Ittersum, heette allen welkom in het nieuwe lokaal. Spr. bracht hulde voor alles wat gedaan is om dit gezellige home te scheppen en voor de wijze van inrich ting van het lokaal. Altijd heeft men in de vreemde gezeten, nu heeft men een eigen home. Spr. bracht den penningmeester, den heer R. Meursinge Reijnders dank voor wat hij als hypotheekbewaarder in deze voor de afdeeling heeft gedaan. Spr. wees er op, dat men de resultaten mede heeft te dan ken aan verschillende giften. Op hoogen prijs stelt spr. het dat ook het portret van de Koninklijke voorzitster, Prinses Juliana niet ontbreekt. Spr. hoopte, dat ons land buiten den oor log zal mogen blijven, maar hij weet dat als dit onverhoopt niet zoo mocht zijn, de co lonne paraat is. Spr. is trots op de trans portcolonne, - en de dames-afdeeling en wees er o.a. nog op, dat het goed is, dat alle ma teriaal nu ook in een aangrenzend lokaaltje bijeen is en gereed om bij plotselinge nood zaak. Wij voegen hier aan toe, dat gezorgd is, dat alles in een minimum van tijd bene den kan zijn. De sergeant-majoor der colonne, de heer J. C. Ludekuse, herinnerde er aan hoe men destijds de eerste lessen kreeg in het Hos pitaal, doch in 1914 moest men dit verla ten wegens den oorlog. Toen kwam men in 1914 in het lokaal den Boer, dat men thans verlaten heeft. Spr. hoopte op een geregeld bezoek aan de cursussen in de nieuwe omgeving. Spr. bracht speciaal den secretaris der afdeeling jhr. ir. J. de Ranitz dank voor zijn werken om dit lokaal te krijgen. Spr, wees ook op de groote verandering, die het lokaal heeft ondergaan en was ook erg blijde over dit eigen gebouw. Er is nu geen groote kans, dat men er weer uit zal moeten. Spr. wees met klem op het rook verbod in dit ge bouw. Hierna zijn enkele smalfilms vertoond, in de eerste plaats van het huwelijk van Prin ses Juliana en Prins Bernhard en van be zoeken aan Amsterdam, ritten in Den Haag toen H. M. de Koningin en Prinses Juliana met hun beide waren, maar ook uit den verlovingstijd van het Prinselijk paar. Ze ker geen nieuwe films, maar om him in houd gaarne gezien. Een film over de Zeppelins volgde hierop. Er tusschen door hadden de dames voor thee met versnaperingen gezorgd en het was mede daarvoor, dat de voorzitter voor het vertrek van het bestuur dank bracht, Hij wenschte nogmaals de colonne een goed verblijf toe en hoopte dat men er lang het nuttige werk kan verrichten. Chr. Kweekschool. De minister van O., K. en W. heeft goed gevonden de Chr. Kweekschool aan de Hee rengracht te Middelburg voor de jaren 1940 tot en met 1943 aan te wijzen als bevoegd aan haar leerlingen, die ten minste de laat ste twee leerjaren dezer kweekschool heb ben doorloopen, op grond van het met gun stig gevolg afleggen van een mondeling en schriftelijk schoolexamen, éénmaal 's jaars de akte van bekwaamheid als onderwij- zer(es) uit te reiken. (Staatsert.) NOTARIS J. K. C. MATTHIJS. f Te Katwijk is na een korte ongesteldheid overleden de heer J. K. C. Matthijs notaris aldaar sedert 1935. Voor dien was de thans ontslapene notaris te Kortgene, waar hij in 1926 notaris H. M. Markusse was opgevolgd De heer Matthijs had zich op' Noord-Beve land in de 9 jaar van zijn verblijf aldaar een groote bekendheid verworven, o.a. ook voor zijn medewerken aan de pogingen om een vaste verbinding met Zuid-Beveland, waarvan hij helaas de tot standkoming niet meer heeft mogen beleven. Besmettelijke ziekten. Het aantal aangegeven gevallen van be smettelijke ziekten, over de week van 1 tot en met 7 October in de provincie Zeeland, bedroeg: Febris typhoïda: Koewacht 1. Pa- ratyphus: Koewacht 1. Roodvonk: Krabben- dijke 1, Middelburg 1, Terneuzen 2. DE WERKLOOSHEID. Deze week staan in onze gemeente als werkzoekenden ingeschreven 414 personen, tegen de vorige week 405. In de werkver schaffing werden geplaatst 144 personen, waarvan 30 in de plantsoenen. LOODSWEZEN. Met ingang van 16 October a.s. is de ar- beidscontractant J. Lieuwen benoemd tot loodskweekeling 2e klasse. OPBRENGST COLLECTE. De alhier gehouden collecte ten bate van het volksonderwijs heeft 190.33 opge bracht. t Hof J^1 ènfe- °nd Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent E. IT,IPSE. DOMBURG. Door de O. en O. commis sies van de beide nabij gelegen kantonne- menten was Woensdagavond de eerste ont spanningsavond georganiseerd voor mili tairen. Deze waren (aangevoerd o.a. met vrachtauto's van de verstaf gelegen punten) in grooten getale opgekomen, zoodat de zaal van den heer Joh. Corré om half acht ge heel met het „veldgrijs" was gevuld. Van de aanwezige autoriteiten noemen we mr. F. L. S. F. baron van Tuyl van Seroosker- ken en mr. A. F. C. de Casembroot resp. burgemeester van Domburg en Westkapel- le, majoor IKraemer, kantonnementscom- mandant en kapitein Sliepenbeek van de staf commando Zeeland. De burgemeester van Domburg sprak het openingswoord, heette de autoriteiten welkom benevens al len, die waren opgekomen. Hierna werd uit volle borst het Wilhelmus gezongen. Vervolgens was het woord aan den heer D. J. van der Ven, folklorist te Oosterbeek, die een causerie hield: „De verschillende folkloristische gebruiken in Nederland", toegelicht door een 5-tal zeer interessante films, waarvan we noemen: „Het binnen halen van den oogst op Zuid-Beveland, op de boerderij van burgemeester Zandée te Kloe- tinge", „Kermis in Limburg met als onder deel de opvoering van „St. Joris en de Draak", „Folklore in den Gelderschen Achterhoek" met o.a. het mestmaal bij ds. Barbas te Hengelo en „Kermis te Laay- keppel", verder „Oogste op Macker" en Het binnenhalen van den oogst op 't Hof Grijpskerke <Walch.). Op zeer verdienstelijke wijze werdrén ze films toegelicht voor de manner: die, zelf van heinde en ver komende, naast veel bekends ook zeer veel nieuws hoorden en zagen. Voor en na de pauze zong „Het West- kappelsch Dameskoor onder directeur P. de Rooij op keurige wijze eenige liederen o.a. het Wilhelmus en het Zeeuwsche Volks lied. In de pauze ontvingen allen een gra tis pakje tabak van de fa. Niemeyer en een reep chocolade van de Kwatta-Fabriek. Aan het slot dankte majoor Kraemer in de eerste plaats de organisatoren van de zen schitterend geslaagden avond. Hij was er van overtuigd, dat de manschappen stuk voor stuk een zeer aangename herinnering aan het gebodene zullen bewaren. Hij her haalde het dankwoord, reeds door den bur gemeester van Domburg tot het Dameskoor gericht, terwijl hij tenslotte zich richtte tot den heer v. d. Ven voor zijn causerie hem dankende alsmede tot mevr. v. d. Ven die voor muzikale begeleiding op de piano had zorg gedragen op voortreffelijke wijze. De avond was een voldoening voor de gasten en tevens voor de gastheeren. DOMBURG. In de zaal „Wilhelmina" is Dinsdagavond een filmvoorstelling gehou den, waarvan de film „Ons Prinsesje loopt" de meeste belangstelling trok, van het tal rijk publiek. Aangezien de aangekondigde toegangs prijzen een beletsel moesten zijn voor het bijwonen van deze voorstelling van vele kinderen, had het bestuur van de Oranje- vereeniging voor de schoolkinderen een gratis middagvoorstelling georganiseerd. Bijna alle kinderen woonden deze voor stelling onder leiding van het onderwijzend personeel bij. Naast de genoemde film werden nog ver scheidene andere films vertoond: van de feesten der laatste jaren in ons Koninklijk huis, terwijl voor de jeugd ook de tradi- tioneele teekenfilm niet ontbrak. COLIJNSPLLAT. Woensdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van burge meester Stute voltallig. De heer S. B. de Pree, ambtenaar ter secretarie was waar nemend secretaris, daar de heer I. P. van Breda met verlof was. Op voorstel van B. en W. werd met alge meene stemmen besloten de verordening tot heffing van havengelden onveranderd opnieuw vast te stellen, daar men het on- verantwoord achtte de tarieven thans e verlagen in verband met dreigende groote uitgaven. Volgens de algemeene politieverordening is het jaarlijks verboden tusschen 16 Sept. en 30 Nov. voor vaartuigen met een laad vermogen grooter dan 300.000 kg in de ha ven binnen te komen. Thans is er voor de kolenvereeniging een schip onderweg, dat 11 ton grooter is. Gezien het groote belang voor de gemeente, dat er zulk een groote partij kolen binnen kan komen, stelden B. en W. voor aan artikel 57 bis het volgende toe te voegen: B. en W. kunnen in bijzon dere gevallen, de havenmeester gehoord; ontheffing verleenen van deze verbodsbe paling. Met algemeene stemmen werd al dus besloten. De v o o r z. deelde mede, dat na gehou den onderzoek is gebleken, dat de brand spuit, door den heer Van Bergen uit Mid- wolda aangeboden, niet aan de verwachtin gen voldoet. B. en W. hebben gevraagd een offerte te maken voor een spuit, die geheel zal zjjn volgens de eischen van de techni sche commissie van den Provincialen Zeeuwschen Brandweerbond. Op dit ver zoek is het volgende antwoord ontvangen. Er kan een twee-wielige motorspuit gele verd worden, die bij een druk van 4 atmos feren 4000 1 water geeft, bij een druk van 6 atm. 3500 1 en bij een druk van 9 atm. 2000 1. De hoogste druk kan zijn 14 atm. Deze spuit moet met alle vereischte toebe- hooren kosten 2500 franco Goes. Van den heer Kronenburg uit Culemborg is een aanbieding ingekomen voor een soortgelijke spuit, die 150 minder moet kosten. De heer J. de Koster, die voor na der advies op de vergadering aanwezig was, legde uit, dat het verschil in prijs minder zal worden, daar bij deze spuit geen tweede accu is aangeboden. B. en W. adviseerden de spuit uit Mid- wolda te nemen, daar èn bij het bezoek èn bij de daarna gehouden besprekingen de heer Van Bergen het meeste vertrouwen heeft ingeboezemd. Na ampele besprekin gen werd dit voorstel met algemeene stem men aangenomen. Den heer De Koster werd verzocht dadelijk naar Midwolda te telefoneeren. Er zal verzocht worden de spuit te leveren franco station Wolphaarts- dijksche Veer en verder om zoo spoedig mo gelijk de reserve-spuit, die zoo lang ge bruikt mag worden, naar Colijnsplaat te zenden. De v o o r z. deelde mede, dat hij een be zoek had ontvangen van een tweetal hee ren, die kwamen onderzoeken, op welke wijze de archiefstukken hier bewaard worden. Dit bewaren is door hen absoluut onvoldoende genoeRicP'en zij" hebben bevo len, dat voor rekening van Colijnsplaat en Kats gebouwd moet worden een brand- bomvrije kluis. Dit zou kunnen gebeuren onder het voorkamertje van het gemeente huis. De rijksarchivaris heeft medegedeeld, dat zulk een kluis ongeveer zal kosten 1500. De burgemeester heeft daarna den gemeenteopzichter gelast op andere plaat sen, die reeds in het bezit zijn van een zoo danige kluis een onderzoek in te stellen om daarna een plan te kunnen ontwerpen. Op voorstel van B. en W. werd in beginsel be sloten te onderzoeken of en op welke ma nier de vereischte kluis kan gebouwd wor den. BAARLAND. Tot plaatsvervanger van den burgemeester hebben burgemeester en wethouders aangewezen den heer J. Traas Czn. NISSE. Op de voordracht voor onderwij zeres aan de openbare school alhier zijn ge plaatst no. 1 mej. C. T. Swart te Kloetinge, no. 2 mej. M. P. van Wezel te Middelburg, no. 3 mej. J. Ridder te Koudekerke. OUDELANDE. Vorige week is alhier een comité opgericht met het doel wollen klee- dingstukken te vervaardigen voor de mili tairen. De gelden voor het koopen van wol zullen door een collecte worden bijeenge bracht, terwijl een ieder in de gelegenheid wordt gesteld om te breien. Het comité bestaat uit de dames L. G. Nieuwenhuize—Van Iwaarden; S. Matzer v. Bloois-baronesse Van Dedem; W. Mol en M. J. Allaart. In de afdeelingen der Tweede Kamer is de vraag gesteld of het in het voornemen ligt, het departement van Alg. Zaken op te heffen, dan wel het te doen voortbestaan. Sommige leden achtten opheffing van dat departement, dat naar hun meening over bodig is, wenscheljjk. Andere leden waren van oordeel, dat de vraag, of aan een departement van alge meene zaken behoefte bestaat, van omstan digheden afhankelijk is. Sommige leden gaven als hun meening te kennen, dat de rechtstreeksche bericht, geving door den regeeringspersdienst beter geheel achterwege zou kunnen blijven. De nu gevolgde handelwijze kan gezien het officieele karakter, welke op deze wijze aan de berichtgeving te recht wordt toegekend tot allerlei moeilijkheden aanleiding ge ven. Andere leden deelden dit gevoelen niet. Naar eenige leden meenden, dient te wor den overwogen, of ook hier te lande moet worden overgegaan tot de instelling van een ministerie van Voorlichting, zooals En geland en België thans in het leven hebben geroepen. Zulk een ministerie zou zeer be langrijke diensten kunnen bewijzen, ook in verband met de handhaving onzer neutrali- teit. Vele andere leden waren van oordeel, dat aan een ministerie van Voorlichting geen behoefte bestaat. Wel stelde een aantal dezer leden de vraag, of niet iets meer moet geschieden ter bevordering van een juiste voorlichting van het buitenland. Vroeger bestond daar voor een orgaan, dat sinds eenige jaren niet meer aanwezig is. YERSEKE. Momenteel is de werkloos heid ver geweken. Niet alleen heeft de mo bilisatie veel volk weggehaald, maar ook de groote drukte die heerscht in de pannen is daarvan de oorzaak. De werkzaamheden in de pannen zijn volop aan den gang en hoe wel de vooruitzichten verre van gunstig zijn, moeten ze toch binnengehaald worden. Over het algemeen zijn de pannen heel goed, veel beter dan in 1938. Handel is er, tengevolge van den slechten export van groote oesters, in 't geheel niet. Wij ontvingen heden de eerde foto's van de Indische marine in „oorlogsuitrusting"Plaatsnamen mogen niet bekend gemaakt worden. Boven: Op het mijn-bordes van de „Rigel". Let op de typische hoofdbedekking van den inheejnschen matroos. Onder geschut-oebningm in oorlogsuitrusting, inclusief gasmasker. Voorts achtten eenige leden het ge- wenscht, bij deze gelegenheid nog twee an dere punten van algemeenen aard ter sprake te brengen. Het eerste daarvan was de wijze van samenstelling, van de weermacht. Naar hun meening is thans de tijd ge komen om alle mannen, die tot medewer king aan de landsverdediging in staat zijn, voor den militairen dienst op te leiden,, onverschillig of zij daarvoor volgens de be staande bepalingen inaanmerking komen of niet. Hoe langer de oorlog duurt aldus deze leden hoe grooter de kans, dat wij onze neutraliteit met de wapens zullen moeten verdedigen, en hoe grooter dus de noodzakelijkheid, zoo sterk mogelijk te zijn. Het tweede der genoemde punten be trof de handhaving van de gedachte der volkseenheid in ons leger en in onze vloot. Die handhaving behoort naar de meening der hierbedoelde leden met energie te ge schieden. Vooral dient naar hun oordeel in dit verband gewaakt te worden tegen het binnendringen van politiek in de ge lederen,. Verscheidene leden vonden aanleiding er op te wijzen, dat de positie van strikt onzijdige', welke ons land in de huidige oorlogsomstandigheden inneemt, ook de noodzakelijkheid medebrengt van een ze kere beperking van meeningsuiting met betrekking tot den oorlog en de oorlog voerenden. Aan een zoodanige beperking nu ontbreekt het, naar deze leden op merkten, in ernstige mate in bepaalde po litieke kringen- wier pers in dit opzicht ergerlijk eenzijdige beschouwingen bevat en uit wier midden men zich zelfs_niet heeft ontzien, tegen een der bij den oorlog be trokken mogendheden opruiende pamflet ten te verspreiden. (Hier is bedoeld de Communistische partij. Red.) Naar het oordeel der hierbedoelde leden is het drin gend gewenscht, dat van de zijde der overheid tegen uitingen van dezen aard wordt opgetreden. Andere leden voegden hieraan nog toe, dat bij herhaling, tot schade van de Ne- derlandsche zaak, de werkelijk neutrale gezindheid der regeering in verdenking wordt gebracht. Ook daartegen achtten zij maatregelen gewenscht. Eenige leden, die herinnerden aan de bemoeilijking van onzen handel van de zijde der oorlogvoerende mogendheden, ga- van uiting aan hun hoop, dat de regee ring ons recht op vrijen handel zal we ten te verdedigen. Daartoe zou wellicht sa menwerking niet alleen binnen de Oslo- groep, maar ook met alle overige neutrale staten, kunnen worden gezocht Bij de algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting is gebleken, dat de le den der Tweede Kamer zonder eenige uitzondering kunnen instemmen met de door de regeering gevolgde zelfstandig- heidspolitiek en met de daarop gebaseerde handhaving van een strikte onzijdigheid in het uitgebroken gewapende conflict. Gaarne wilde men hulde brengen aan het orgaan, waaraan in de. allervoornaam ste plaats de zorg voor de handhaving on zer neutraliteit is toevertrouwd: de weer macht Deze hulde geldt allen, van hoog tot laag, die van dat orgaan deel uitma ken. Zeker niet het minst geldt zjj de mannen, die, opgeroepen om in een der deelen van de weermacht te dienen, veel al groote persoonlijke belangen voor het hoogste landsbelang hebben moeten doen wijken. Waardeering werd in dit verband uitge sproken voor de wijze, waarop de voor- mobilisatiei de mobilisatie en de concen tratie waartoe, naar men meende, op zoo juiste tijdstippen werd besloten hebben plaats gehad, en voor den uitste kenden geest, welke bij het voltrekken daarvan heeft geheerscht. Sterkend noemde men het, dat de vas te wil van regeering en volk om, zoo noo- dig, onze onafhankelijkheid tot het uiter ste te verdedigen, mede een krachtige uiting heeft gevonden in de groote toewij ding, waarmede leger en vloot hun taak vervullen Met deernis dacht men aan hen, die in de achter ons liggende weken bij de ver vulling van hun militairen plicht het le ven lieten. In het kader van deze algemeene be schouwingen meende men een enkel woord te moeten wijden aan het zoo uiterst be langrijke vraagstuk van het behoud van den goeden geest in de weermacht. Naar men meende, zal het in de eerste plaats noodig zijn, te zorgen, dat de gemobill- seerden zooveel mogelijk nuttigen arbeid verrichten. Behalve aan de zorg voor nut tigen arbeid zal ook aan die voor gepas te middelen tot ontwikkeling en ontspan ning bij voortduring de noodige aandacht moeten worden geschonken Met groote belangstelling had men in dit verband kennis genomen van verschillende maat regelen, welke in dezen reeds zijn genomen en van de totstandkoming van een orgaan, dat Zich ten doel stelt de noodige ordening te brengen in hetgeen in dit opzicht zoo wel van de overheid als van het particu lier initiatief uitgaat.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6