kroniek van den dag De suikerdistributie begint op 16 Oct. n«ys/. ■BIJ shag Feest in Litauen. M IJ N HARDT JES"-^££££*L De Amateur Detective liet torpedeeren van neutrale handelsschepen Bezwaren tegen nieuwe belastingvoorstellen. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT De vrede heeft nog een kans. Op de film „Veertig Jaren" is 120.000 verloren. Duitschers uit het Letlandsche leger. Sómmigé Kamerleden stel len andere regeling voor. Van heden tot Maandag is suikerverkoop verboden. De IBIS in de pijp, de pijp weer in den mond. De mond in blijden lach, omdat ik IBIS vondt 33 Hoofdpijn - Kiespijn - Zenuwpijnea Rheumatische pijnen - Spit - Spierpijn Periodieke pijnen - Kou en Griep. i' De radiorede, die Daladier eergisteravond tot het Fransche volk heeft gehouden, heeft o.i. bewezen, dat de toestand in Europa nog niet volslagen hopeloos is, ra.a.w. dat men de hoop, dat het vrede zal worden, nog niet behoeft op te geven. Deze opvatting wordt ook gehuldigd te Berlijn, waar men er uiteraard in af wachting van de rede van Chamberlain, hedenmiddag den nadruk op legt, dat de uitlatingen van den Franschen minister president in geen geval de situatie hebben verscherpt. Daladier had het zoo zegt men over de garanties voor een nieuwen vrede. Daarover heeft ook Hitler in zijn Rijksdagrede gesproken en indien men de uitlatingen van de beide staatslieden on derling vergelijkt, dan is er, zoo wordt ver klaard, au fond niet zoo'n groot verschil te ontdekken. Ook de Duitsche pers borduurt zijn be schouwingen op het stramien van deze ge dachte. Zoo schreef gister de „Deutsche di plomatisch politische Korrespondenz", dat het Derde Rijk zich verheven voelt boven de verdenking naar een hegemonie van Europa te streven en daarmede over vol keren waarmede het slechts in vrede en vriendschap wenscht te leven. Duitschland kan zich evenmin verwijten sedert het ein de van den wereldoorlog Frankrijk op eeni- gerlei wijze te hebben bedreigd of plannen daartoe gekoesterd of voorbereid te heb ben. Dit standpunt heeft Hitier vaak ge noeg bekend gemaakt. Hetzelfde geldt ten opzichte van Engeland. Wanneer in dien tusschentijd bepaalde haarden van onrust in Europa uit den weg zijn geruimd en ook uit den weg moesten worden geruimd, dan is dat alleen hiervan een gevolg, dat Duitschland zich zelf be dreigd zag in zijn recht om te leven. Wanneer Daladier aan Praag en Polen herinnert het noemen van het Duitsche OoMtrük, aldus de Diplo, zal wel een lap sus linkje zijn geweest dan kan men vaststellen ul-ahet in deze gevallen juist haarden van onnk.betrof, die de machten van Versailles tegena,L veiligheid en de rust van Duitschland ha^9 opgericht. Ook Duitschland kentge?& de omsin gelingspogingen hebben aangetöSS* de kwestie van zijn veiligheid en het alle aanleiding om zich eens en voor dergelijke pogingen te beveiligen. VeiW DuiLhland wr^erkeerigheid be™steh. JJUitscnland heeft thans een streep gehaald door het verleden en het is bereid deel te neei er eenter maatregelen genomen wor- va-Thet1*Duitsehland te na te komen, dan zal het daarop weten te antwoorden. °j opvallender zijn de beschouwingen van den Berlijnschen correspondent van net „Hamburger Fremdenblatt". Het wordt in Duitschland als een welkome wending beschouwd, zoo schrijft hij, dat als resul taat van de rede van êen Führer de kwes tie van bescherming tegen toekomstige verwikkelingen tot het eigenlijke thema van de gesprekken over de vredesmogelijk- heden is geworden. De rede van Daladier laat z.i. ruimte voor verdere besprekingen over een grootsch opge zetten vriedesarbeid. Het spreekt vanzelf, dat men aan be schouwingen als deze niet al te veel betee- kenis mag toekennen maar ze toonen in elk geval aan dat het laatste woord nog lang niet gezegd is. Het blijft tenslotte een feit, dat Daladier's rede de deur op een zelfs tamelijk breede kier heeft gezet en het zou ons niet verbazen, als Chamberlain vanmiddag, als hij in het Lagerhuis spreekt, dien stand zal handhaven. Men is nog niet uitgepraat; de vrede heeft nog een kans. De regeeruig moet hiervan 30.000 bijdragen. Ingediend is een ontwerp van wet tot wij ziging en verhooging van de begrooting van Algemeene Zaken, Aan de Memorie van toelichting ontlee- nen wij het volgende: De regeering verklaarde zich ten vori- gen jare bereid om vbor een bedrag van ten hoogste 50.000 deel te nemen in een ga rantie-syndicaat ter bestrijding van een eventueel nadeelig saldo der exploitatie van de nationale film „Veertig jaren". Deze deelneming geschiedde op den voet van evenredige behandeling ten aanzien van de overige deelnemers in het syndi caat. Niettegenstaande alle moeite, die het co mité van de nationale film zich heeft gege ven om belangstelling voor deze film te wekken en ondanks de medewerking, die het comité van verschillende zijden heeft ondervonden, zullen de lasten de gereali seerde baten met ongeveer 120.000 over treffen. Daar men zich van particuliere zij de voor een bedrag van 150.000 garant had gesteld, zal van het geraamde tekort een vierde deel, dus een bedrag van 30.000 voor rekening van het rijk komen. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Naar officieel wordt medegedeeld, wor den met onmiddellijke inwerkingtreding alle in het Letlandsche leger dienende „volks-Duitschers" ontslagen. Eveneens zullen ontslagen worden alle „volks-Duit schers". die zich nog in Letlandschen staats- of gemeentedienst bevinden Voor de onderhandelingen met Duitsch land over de kwestie der verplaatsing van de Duitsche volksgroep uit Letland heeft de Letlandsche regeering een bijzondere commissie gevormd, met aan hét hoofd de minister van justitie Apsitis. In verband met de verhuizing der Duit sche volksgroep uit Letland naar het Duitsche rijk, trekken, volgens de bladen, 65 000 „volks-Duitschers" en 2500 ..rijks- DuitschersV uit Letland weg (Zooals men weet verstaat men in Duitschland onder een volks-Duitscher iemand, die op grond van de bloed- en bodemtheorie tot het Duitsche volk be hoort. Een rijks-Duitscher is een onder daan van den Duitschen staat). f Protest van de Scandina vische landen en België te Naar wij 'uit 's-xSravenhage vernemen, hebben de Scandinavische staten besloten zich tot de Duitsche regeering te wenden met een protest terzake van het torpedee ren van neutrale handelsschepen. Voorts vernemen wij, dat België zich bij dit protèst aansluit, doch, dat voor Neder land op het oogenblik nog geen redenen bestaan zich bij zulk een protest aan te sluiten Zooals men weet heeft de Nederlandsche koopvaardijvloot twee schepen te betreu ren sinds deze oorlog aan dén gang is, de „Mark" en de «Binnendijk'. Deze sche pen zijn echter niet getorpedeerd, doch op een mijn geloopen. Blijkens het Voorloopig verslag op het wetsontwerp houdende tijdelijke voorzie ningen tot strekking van de middelen tot dekking van de uitgaven des rijks, zijn in de Tweede Kamer vnl. twee bezwaren ge opperd. Er werd op gewezen dat het tarief van de Gemeentefondsbelasting in het geheel niet geschikt is om als grondslag te die nen voor een heffing welke dekking van een tekort op de rijksbegrooting ten doel heeft. Op een tarief van dezen aard een hef fing ten bate van de algemeene rijksmid delen te gaan bouwen, is principieel on juist. Die principieele fout zal zich vol gens deze leden, wreken in een scheet trekken van de rijksbelastingverhoudingen. Het gevolg van hetgeen thans word voorgesteld zal zijn, dat alle inkomens tot 25,000 zwaarder worden belast dan vol gens de schaal der rijksinkomstenbelasting terwijl de inkomens boven dat bedrag re latief minder, zwaar worden getroffen Bo vendien zullen ook inkomens aan belas ting worden onderworpen, die van rijks inkomstenbelasting vrij zijn. Sommige leden meenden der regeering in overweging te moeten geven» dit voor stel terug te nemen en daarvoor in de plaats te stellen een voorstel tdt heffing van een aantal opcenten op de Rijksin komstenbelasting, Enkele leden verklaarden zich tegen dit wetsontwerp, omdat naar hun oordeel de inkomens tot 4 a 5000 gulden niet verdei- behooren te worden belast. Naar hun mee ning komen ter verkrijging van de ge- wenschte opbrengst allereerst een ver scherping van de progressie voor de hoo- gere inkomens en een verhooging van df dividend- en tantièmebelasting in aan merking. De minister van Econ. Zaken deelt mede, dat met ingang van 16 October als eerste artikel met de distributie van suiker zal worden begonnen. Van dien datum af zal men in den winkel slechts suiker kunnen koopen tegen inleve ring van een nader aan te wijzen bon der rijksdistributiekaart. Het rantsoen, dat men op dien bon, die geldig is van 16 October t/m 29 October, kan verkrijgen, bedraagt kg suiker. I De bon is het geheele land door geldig. Men kan.dus kóopen in welke plaats en bij welken winkelier men wil. Teneinde een goeden gang van zaken te verkrijgen, is het uiteraard noodzakelijk, dat de winkels op den 16den October inder daad over voldoenden voorraad suiker kun nen beschikken. Om dit te bereiken is het noodzakelijk gebleken om jgedurende vier voorafgaande dagen, nl. vandaag, niorgen, Zaterdag en Zondag (12 t/m 15 October) aan de winkeliers te ver bieden suiker aan de con sumenten af te leveren. Deze voor het publiek onaangename maat regel is helaas onvermijdelijk omdat, wil men de winkels met suiker vullen, men ze niet van boven kan volgieten en van bene den laten leegloopen. Zelfs nu moet het pu bliek met aandrang verzocht worden om op a.s. Maandag niet dadelijk alle bons in te wisselen, want ieder kan begrijpen, dat wanneer alle 8% millioen Nederlanders op e e n dag ieder het hun toegedachte pond. suiker zouden, koopen. geen enkele winkelvoorraad daartegen bestand zou zijn. Het is trouwens toch ook niet noodig, dat in een gezin van b.v. vier leden, waar men dus over 4 bonnen beschikt, allg vier bonnen te gelijk ingewisseld worden. Men kan als ge woon, den aankoop van suiker over de ge heele periode verdeelen. Voldoende suiker. Absoluut zeker kan men er van zijn, dat, al zou het dan niet dadelijk Maandag zijn, iedereen in den loop van deze periode de toegewezen hoeveelheid suiker kan krij gen. Deze distributie van suiker immers ge schiedt niet omdat er werkelijk suiker-ge brek is in Nederland, maar alleen om te zorgen, dat iedere Nederlander een gelijke hoeveelheid suiker zal kunnen verkrijgen. De suikerbietenoogst is in vollen gang en alleen omdat zij nog niet verwerkt is, wordt begonnen met een niet te groote hoeveel heid te distribueeren. Dit kwantum van té kg in de veertien dagen of wel 250 gram in de week is ongeveer van het normale huishoudelijke verbruik. Naar het zich laat aanzien, zal spoedig, wellicht reeds in No vember, het rantsoen verhoogd kunnen worden. Aparte regelingen zullen nog getroffen worden voor de menschen en bedrijven, voor wie dit noodig blijkt te zijn. De hotels, café's, restaurants en de groo te cantines vallen bv. onder een aparte re geling. Zij ontvangen nl. van het Centraal distributiekantoor rechtstreeks toewijzin gen voor het verkrijgen van suiker. Deze toewijzingen zullen hun in den loop van de ze week toegezonden worden. De zeer klei ne café's, die slechts uiterst weinig suiker gebruiken, zullen echter geen toewijzingen toegezonden krijgen, doch zullen bij de distributiekantoren van de gemeente, waar zij gevestigd zijn, losse bonnen voor het verkrijgen van suiker vanzelfsprekend in een gering aantal kunnen ontvangen, in dien hiertoe naar het oordeel van den distributiedienst aanleiding bestaat. Instel lingen, als ziekenhuizen, werkkampen, kookscholen enz. zullen toewijzingen recht streeks van het Centraal kantoor ontvan gen. BLAUWE GROSSIERSBONS VERKRIJGBAAR. Aan grossiers in levensmiddelen wordt bekend gemaakt, dat bij de plaatselijke distributiekantoren kosteloos beschikbaar worden gesteld bonboeken met z.g. blauwe grossiersbons, welke bij een eventueele distributie van levensmiddelen gébruikt zullen moeten worden. De aandacht wordt erop gevestigd, dat centrale magazijnen van grootbedrijven en coöperaties in dit verband als grossiers wor den beschouwd. Het verdient aanbeveling bedoelde be scheiden zoo spoedig mogelijk in ontvangst te nemen. Kees Br B W0 VOOR DE PIJP Dobbelmannlekker, man (Ingez. Med.) Havas meldt uit Kaunas: Het geheele land feest naar aanleiding van de hereeniging van het gebied van Wil na met Litauen. Alle handelshuizen, win kels, fabrieken en scholen zijn gesloten. De straten zijn vol menschen. De luidsprekers bazuinen volksliederen uit. Omstreeks den middag verzamelden zich een vijftigduizend menschen van allerlei stand bij het graf van den onbekenden soldaat. Na een korte plechtigheid hield generaal Nagius een toe spraak, waarin hij den triomf van het recht vierde. De menigte zong het volkslied en begaf zich vervolgens naar de woning van president Smetona. Deze gewaagde in een korte toespraak van den wil van Litauen om met al zijn buren in vrede te leven. Gemeld wordt, dat Russische garnizoenen zullen worden gelegd in Vilavisjkis, Kelme, Kaisjiadorys en Asjmenos en dat luchtbases zullen worden gevestigd te Radvilisjkis en Palange. DE INTOCHT DER RUSSI SCHE TROEPEN IN EST LAND. Het binnenrukken van de Sowjettroepen in Estland om de garnizoenen van de vloot- en luchtbases te betrekken, is uitgesteld van Vrijdag tot Woensdag. Gisteren zijn drie sowjetoorlogsbodems voor Tallinn aangekomen. Zij wisselden vriendschappelijke saluutschoten met de Estlandsche kustbatterijen en lieten het an ker vallen naast drie Duitsche schepen, welke de repatrieerende Duitschers aan boord zullen nemen. Onze correspondent te Berlijn telefoneer de ons gisteravond: Een Fransch bericht volgens hetwelk het Duitsche gezantschap te Reval door een consulaat-generaal zou worden vervangen, wordt hier tegengesproken. Deze tegen spraak neemt men tot aanleiding om op nieuw te verzekeren, dat Duitschland niet alleen bij de verhouding tusschen Rusland en de Randstaten, maar ook bij de onder handelingen tusschen Finland en Rusland niet is geïnteresseerd. Met Finland onderhoudt Duitschland wel vriendschappelijke betrekkingen, maar het is met dit land door geen enkel verdrag verbonden. 1 „Mijnhardtje" 5 ct. 1 2 „Mijnhardtjes" 50 ct. Bij Apoth. en Drog. (Ingez. Med,J Naar het Engelsch van Anthony Berkeley. 14). Ofschoon de politie het koopen van het vergif door den majoor voorloopig nog niet kon bewijzen, ja zelfs er niet zeker van was, dat hij het in zijn bezit had gehad, viel hier toch niet aan te twijfelen. „U moet niet uit het oog verliezen, mijn heer Chitterwick", zei Moresby, toen zij in een lunchroom gezellig achter een kopje zaten, „dat hij zonder uw verklaringen zoo goed als zeker er tusschen uit gedraaid was". Men had den politierechter Chitterwick's verhaal van de dralende hand niet ver teld, maar dat voor den dag, waarop de zaak voor zou moeten komen, bewaard. „Meent u dat?" twijfelde Chitterwick, „ondanks de vingerafdrukken op het fleschje?" „Ja, ondanks dat. Wat zou het eigenlijk geven, als ik bij voorbeeld zei, dat het fleschje van hem was er is toch niets bijzonders aan te zien, geen kenmerk, geen etiket en dat hij het de laatste maal, dat hij bij zijn tante was, in de badkamer had laten staan? Er zijn wel een dozijn mogelijkheden om die afdrukken op de meest onschuldige manier te verklaren." Chiterwick knikte toestemmend. „Maar uw verhaalIk kan u zeggen", ging Moresby meedoogenloos verder, „dat was voor de verdediging een streep door de rekening. De advocaat van den majoor was er zeker van, dat hij vrijspraak zou verkrij gen, maar toen hij uw bewijsmateriaal hoorde, zag hij alles donker in.'" „En dat hebt u hem verteld?" riep Chit terwick verwonderd uit. „En ik dacht, dat u mijn verklarig tot den zittingsdag zou geheim houden." „Ja, geheim voor de pers, maar niet voor de verdediging. Dat doen wij nooit; dat zou niet fair zijn tegenover den gevangene. Wij laten hun gewoonlijk een tijdje voor den zittingsdag weten, waartegen zij zich te ver dedigen zullen hebben. Ja, mijnheer Chit terwick", resumeerde Moresby, terwijl hij zijn beschermeling vol trots aanzag, „zon der u zouden wij niet de minste kans gehad hebben, maar door u komen wij tot een veroordeeling, dat is zoo zeker als wat." „Zoo", zei Chiterwick, die zich niets op zijn gemak voelde. Zij zetten hun gesprek over dit onder werp nog wat voort en Moresby, die on gevoelig scheen te zijn, zoolang het den majoor betrof, bleek erg te doen te hebben met zijn echtgenoote, die hij als een hoog staande vrouw betitelde. „En ofschoon zij natuurlijk buiten zich zelf is, zit zij toch niet stil. Neen, zij werkt als een paard voor haar man en ik had het hard niet haar te zeggen, dat het geen zin had." „Arme vrouw", mompelde Chitterwick en schudde het hoofd. „Is zij knap?" „Ik ben van meening, dat knap niet het juiste woord is. Zij is mooi en eigenlijk meer dan dat Ik was bij haar om de ver halen 'van juffrouw Goole fe controlee ren „U bedoelt de levensgeschiedenis, die juf frouw Goole ons verteld heeft?" viel Chit terwick hem verbaasd in de rede. „U hebt toch niet de moeite genomen om dat alles na te gaan?" Vele menschen critiseeren alleen, om niet onwetend te schijnen. Zij beseffen niet, dat een zacht oor deel het kenmerk is van de hoogste beschaving. Carmen Sylva. „Zeer zeker. Ik heb de kleinste kleinig heid van wat zij ons vertelde, onderzocht". „Mijn hemel! Maar waarom dan toch? Dat is toch niet van zooveel belang?" „Eén van onze regels is, nooit een feit voor waar aan te nemen, ook al is het van nog zoo weinig beteekenis, zonder het, in dien tenminste mogelijk, te onderzoeken", zei Moresby streng. „U zei", ging Chitterwick door, „dat u den advocaat van majoor Sinclair gespro ken had. Heeft hij ook gezegd, dat hij den anderen erfgenaam al gevonden heeft?" De verdediger van den majoor had het beter gevonden om met den eenigen, nog levenden, bloedverwant van Sinclair con tact te zoeken, hetgeen tot ongekende moei lijkheden aanleiding gaf. Het was de neef uit Amerika, waarmee juffrouw Sinclair haar wettigen erfgenaam gedreigd had. Men was er in geslaagd nog een paar jaar van zijn levensloop te volgen, in aansluiting op het tijdstip, waarop juffrouw Sinclair 't laatst iets over hem had vernomen. Hij was waarschijnlijk tooneelspeler geworden, maar men kon niet nagaan, waar hij nu was en ook niet of hij nog in leven was. Discreet opgestelde advertenties in de dag bladen hadden geen resultaat gehad. In het testament van juffrouw Sinclair kwamen geen legaten voor; alles verviel aan haar neef, majoor Sinclair, maar deze had aan zijn advocaat te kennen gegeven, dat, ingeval hij ter dood veroordeeld werd, het grondbezit, daar hij zelf geen kinderen had en er voor zijn vrouw gezorgd was, aan den neef uit Amerika zou komen, hoe wel die vent den naam van dien onmoge- lijken journalist en niet dien van de Sin- clairs droeg. Kort daarop werd Chitterwick meege deeld, dat men hem, totdat de zaak voor kwam, en dat was pas over zeven weken, niet meer noodig zou hebben. Vkn den beginne af aan had Chitterwick met groote belangstelling gelet op de reactie van zijn tante op de heele geschie denis. De eerste week had zij eenvoudig geweigerd om ook maar iets daarvan te willen hooren en volgehouden, dat het maar fantasie van haar neef was. De reden hier van was waarschijnlijk, dat zij het voor on mogelijk hield dat een neef van haar in de hall van Piccadilly zou komen. Nadat zij gelukkig over dat stadium heen was haar neef had haar betrapt, dat zij de laat ste berichten over het geval als het ware verslond uit het ochtendblad en de foto van haar neef als voornaamste getuige wel, ondanks zichzelf, had moeten herken nen, sloeg haar handelswijze tegen den ongelukkige om in ware verachting. Zij was zeer ontdaan, dat een Chitterwick iets uit te staan had met zoo'n ordinair geval als deze moordzaak was en zij behandelde haar neef alsof hij het slachtoffer van een schur kenstreek geworden was. Deze houding liet tenminste toe Chitterwick's verhalen aan te hooren en hem aan een kruisverhoor te onderwerpen. Dit tweede stadium duurde bijna een week, waarin juffrouw Chitterwick drie maal haar rijtuig met appelschimmels liet voorkomen zij weigerde niet alleen er een auto op na te houden, maar zij pro beerde tevens den indruk te wekken, dat zij van het bestaan van die dingen niets af wist om naar Scotland Yard te rijden om bij de rechterlijke macht te gaan plei ten voor haar neef. Zij gaf als haar mee ning te kennen, dat door een of andere niet voorziene gebeurtenis, niet de roodha rige doch haar neef, Ambrose Chitterwick, aan den galg zou komen. Chitterwick had groote moeite om haar hier van terug te houden en bereikte dit, bij de derde maal slechts, door aan te bie den, in plaats hiervan met haar naar den slager te rijden om de stapels kranten te brengen, die zij altijd opspaarde. Dit was een onderdeel van haar spaarsysteem; zij verkocht de zorgvuldig opgestapelde kran ten voor vijf cent per kilo en iedere laatste van de maand reed zij met haar equipage met de twee appelschimmels naar de hoofd straat. Op die dagen had Chitterwick nu eens vreeselijke hoofdpijn, dan weer had hij een afspraak, die hij onmogelijk uit kon stellen. Tenslotte kwam juffrouw Chitterwick tot de slotsom dat haar neef opzettelijk en uit ordinaire sensatie-honger, zijn opdracht om voor gordijnstof te zorgen verwaar loosd had, met het snoode plan om voor ge tuige bij een moord te gaan spelen, de hall van Piccadilly was ingewandeld, alleen maar om later zijn foto in de krant te zien. Chitterwick had in die dagen veel met zijn tante te stellen. Een brief, die hij op zekeren morgen bij het ontbjjt ontving, teekent een beetje de moraal en levensopvatting van tante Chit terwick. Hij las hem met verbazing en ge noegen en gaf hem daarna aan zijn tante. „Wat vreemd, vindt u niet? Kunt u zich haar nog voorstellen?" „Ik niet, je gelooft toch niet, dat ik dat lezen kan?" mopperde juffrouw Chitter wick. „In geen geval tenminste zonder bril. Ik wilde dat ik iemand had, die niet altijd mijn bril wegborg en dan natuurlijk niet meer weet waar". (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 5