(&GOESCHE COURANT Twee koningskinderen: Vrede en de Gelukkig-makende. I - Unsi Zakenverlof voor gemobiliseerden. Dr. Colijn's meening over vrede of oorlog. Finland staat op zijn onafhankelijkheid wxrtrtcïule m %ccxtxvf0c\sc W Een ministerieele beschikking verschenen, waarin de richtlijnen worden uiteengezet. DE IN TE DIENEN VERZOEK SCHRIFTEN. DE PRAKTIJK. Distributie van suiker 1 pond per persoon in 14 dagen. Goedkoope koffie voor militairen op de stations. De verdediging van Ned.-Indië. Aangedrongen op grootere bijdrage van Nederland. Er is een kans op vrede, maar Het Nederlandsche protest te Londen. Prins Bernhard naar Den Helder. Koninklijke belangstelling^ voor de gewonden onzer marine. Het heeft reeds 100.000 man gemobiliseerd. VOORZORGSMAATREGELEN. DE ONDERHANDELINGEN TE MOSKOU. EEN MOEDIGE DAAD. Bifna 30.000 personen geëvacueerd. NUMMER 2*1 182e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. - Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, TeL 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2 50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. 'l'WlCHi BLADEN EERSTE BLAD NIDDELBURGSCHE COURANT DONDERDAG 12 OCTOBER 1939 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tariet op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 et. m i 1 'jl j "i ^ËÊËWÈÊ Wsil *"5 W i fppflj^M Prins Bernhard, die den besten hoffotograaf naar de kroon steekt, maakte dit prachtige plaatje van zijn beide kinderen. Beatrix, de oudere, met haar open glimlach, schijnt te willen knipoogen, alsof ze er meer van weet. Maar de kleine Irene trekt zich heerlijk hooghartig niets van de gewichtige situatie aan en bestudeert het plafond. Men meldt ons uit Den Haag: Bij legerorder is den militairen comman danten mededeeling gedaan van een mi nisterieele beschikking betreffende de rege ling van klein (zaken)verlof. Aan deze beschikking ontleenen wij: Met uitzondering van personeel, dat nog geen eerste oefening heeft volbracht gedu rende een tijdvak, als genoemd in art. 30» lid 1, van de dienstplichtwet, kan zoolang de omstandigheden zulks gedoogen, naar onderstaande regelen klein (zaken)verlof worden verleend aan gemobiliseerden, naar rato van ten hoogste 5 pet. van de sterkte. Studieverloven, scheepvaart- en vissche- rijverloven, het aanvaarden of vervullen van een betrekking buiten Europa, vallen buiten deze regeling. Verzoeken om toekenning van verlof, moeten zijn gericht tot den minister van defensie, doch mogen behoudens het be paalde in de volgende alinea uitsluitend worden ingediend bij den commandant van het oorlogsonderdeel (compagnie, eskadron, batterij en overeenkomstig oorlogsonder deel), waarbij betrokkene in werkelijken dienst is. Verzoeken van compagnies-, eskadrons-, batterij- en overeenkomstige commandan ten, alsmede van hoogere commandanten enz, moeten worden ingediend bij den naast hoogeren chef, die het betreffende verzoek overeenkomstig het bepaalde in deze leger order behandelt. Verzoeken, ingediend door werkgevers en anderen dan de betrokkene moeten door laatstbedoelden voor „gezien en accoord" worden geteekend. In deze verzoeken mogen geen andere aangelegenheden dan verlof worden be handeld. Alleen de verzoeken om verlof, welke na het verschijnen van deze legerorder zijn in gediend, worden in behandeling genomen. Reeds voor dat tijdstip ingediende verzoe ken zijn derhalve waardeloos. Teneinde te bereiken, dat het verlof zoo spoedig mogelijk kan worden verleend aan degenen die hieraan dringend behoefte heb ben, zenden de betrokken commandanten, in de periode gelegen tusschen den datum van ontvangst_van deze legerorder en 20 dagen nadien uitsluitend gegevens in, be treffende verzoeken, welke naar hun oor deel het meest dringend zijn. Hierbij moet voor zooveel mogelijk rekening worden ge houden met het vermelde percentage. Het personeel, dat ingevolge deze leger order per kalendermaand acht of meer da gen klein (zakei)) verlof geniet, heeft in die kalendermaand geen recht op periodiek verlof. Personeel, dat in het genot van klein (za ken-)verlof van minder dan 30 achtereen volgende dagen wordt gesteld, levert voor zijn vertrek wapens, munitie en gasmasker in. De overige tot de mobilisatie-uitrusting behoorende voorwerpen worden bij vertrek met klein (zaken-) verlof medegenomen. Personeel beneden den rang van tweede luitenant, dat bij wijze van hooge uitzonde ring in het genot van klein (zaken-)verlof van 30 of meer achtereenvolgende dagen wordt gesteld, wordt .op den dag voor ver trek met klein (zaken-)verlof gedirigeerd op het depot, hetwelk is geformeerd uit het regiment, korps enz. waartoe de betrokke ne in tijd van vrede behoort en waarbij hij in registratie is. Het in de twee voorgaande alinea's be doelde personeel komt niet te behooren tot het genoemde percentage van 5 pet. De commandanten van de oorlogsonder- deelen verstrekken aan degenen, die met klein (zaken) verlof vertrekken een ver lofpas, in welke o,m is vermeld het aan tal dagen verlof en den datum van ingang, zijnde de eerste verlofdag Degene, die in het genot van klein (za ken) verlof wordt gesteld-geniet over de dagen van dat verlof geen jaarwedde sol dij, toelage, levensmiddelen, kostwinners vergoeding enzalles voor zoover toepas selijk, Zoowel voor de heen- als voor de terug reis geschiedt het vervoer van en naar de woonplaats van den betrokkene voor rijks rekening. De commandanten van de oorlogsonder- deelen dragen zorg, dat dengene wien klein (zaken) verlof wordt verleend voor zijn vertrek met nadruk wordt medege deeld: lste. Dat hij zorg moet dragen, dat zijn adres te allen tijde bij den commandant van het oorlogsonderdeel, waarbij hij is ingedeeld, bekend is 2de Dat hij verplicht is na ontvangst van een oproeping tot terugkeer, dan wel wanneer hem op andere wijze blijkt! dat het klein (zaken) verlof is ingetrokken onverwijld naar zijn oorlogsonderdeel te rug te keeren. De commandanten van de oorlogsonder- deelen leggen voor ieder, wien klein (za ken) verlof wordt verleend, een van een adres voorziene briefkaart gereed Op de adreszijde van elk van de brief kaarten moet een strookje „spoedbestel ling-expresse" zijn geplakt In geval van ontvangst van bericht van intrekking van het klein (zaken) verlof verzenden de commandanten der oorlogs- onderdeelen de briefkaarten onverwijld Voorts vernemen wij, dat verzoeken voor studieverloven, verloven in verband met het aanvaarden of vervullen van een be trekking buiten Europa scheepvaart- en visscherij verloven ook voortaan recht streeks tot den minister van defensie moe ten worden gericht. Op 16 October, Maandag a.s. dus, wordt in ons land met de distributie van suiker begonnen. De winkeliers mogen tot dien datum geen suiker meer verkoopen. Grondslag der regeling is voorloopig: 1 pond suiker per persoon in de veertien dagen. Men hoopt, dat later het rantsoen grooter zal worden. (Nadere bijzonderheden op de le pag. van het 2e blad). Naar wij van de Ned. Spoorwegen ver nemen, is besloten, dat voor koffie, welke door de stationsrestaurateurs op de per rons aan militairen (ongeacht hun rang), reizende in speciale militaire treinen wordt verkocht, ten hoogste een prijs van 10 cent mag worden berekend. Dit tarief moet ook in de 3e klasse wachtkamers in rekening worden gebracht aan militairen, beneden den rang van officier. Blijkens het Voorloopig verslag over de Rijksbegrooting verklaarden verscheidene leden der Tweede Kamer het te waardee- ren, dat voorzichtigheid wordt betracht ten aanzien van de ernstige beslissing, wel ke in dit opzicht staat te worden genomen. Intusschen waren vele leden van mee ning, dat die beslissing thans zoo spoedig mogelijk behoort te vallen. Gaarne zouden verscheidene leden zien, dat het ter zake uitgebrachte rapport ter vertrouwelijke kennisneming aan de Sta- ten-Generaal zou worden aangeboden. Mochten daartegen bij de regeering bezwa ren van overwegenden aard bestaan, dan zou er naar hun meening reden zijn., dat rapport althans aan de vlootcommissie 'over te leggen. Ook zou wellicht aan het overleggen aan de Kamer van een résumé of aan het aan haar op andere wijze mededeelen van den inhoud van het rapport kunnen wor den gedacht. Gevraagd werd, of de regeering voorne mens is, over deze aangelegenheden ook in Indië advies in te winnen. Gaarne zou men voorts vernemen, op welke gegevens het bedrag van 15 mil- lioen steunt, waarvan met betrekking tot de hier besproken quaestie in de millioe- nennota sprake is. Verscheidene leden spraken, ook afge zien van het boven besproken vraagstuk, als hun meening uit, dat Nederland aan Nederlandsch-Indië een grootere bijdrage dan thans behoort te verleenen in de kos ten der Indische defensie. Een medewerker van de Tel. heeft een onderhoud gehad met dr. H. Colijn. De oud-ministerpresident verklaarde, dat hij in het midden van de week voor enkele dagen naar Genève gaat. Er is te Genève een per manent volkenbondscomité, dat wellicht ge roepen kan worden dit jaar het budget van den Volkenbond voor het jaar 1940 zelfstan dig te moeten vaststellen. De grootte van dat budget hangt natuurlijk af van den om vang van de werkzaamheden, die het secre tariaat van den Bond, onder de huidige omstandigheden, nog zal kunnen blijven verrichten. Wel te verstaan welke nuttige werkzaamheden er nog kunnen worden ter hand genomen. Het comité nu heeft de be hoefte gevoeld een buitenstaander te raad plegen. Wat den internationalen toestand betreft zeide dr. Coljjn, dat de toestand ongeloof lijk verward is. Telkens komt men te staan voor vragen die evenzoovele raadselen zijn. En de werkelijke belangrijke zaken worden niet openbaar gemaakt. En dan zijn er ook nog heel wat neutra len van wie het volstrekt niet zeker is, dat zij tot het eind van den oorlog alle neu traal zullen blijven. En indien wel, dan zui len ze vermoedelijk, anders dan in 1919, tóch meespreken bij het tot stand brengen van den vrede. Maar er zijn toch wel enkele vaststaan de punten, b.v. dat een volledig herstel van Polen moeilijk kan worden verwacht. Het is stellig ook een feit, dat men te rugschrikt voor de volle ontplooiing der vernielende oorlogskrachten. Aan beide kanten is dat zoo en dat is stel lig een factor, die aan de vredesneigingen ten goede komt. Zoo is ook reeds nu met vrij groote ze kerheid te zeggen, dat Ruslands positie in Europa voortaan een andere zal zijn dan voorheen. Het eenige, dat althans eenig houvast schenkt, zijn deze overwegingen: le er is geen oorlogshartstocht; 2e men deinst te rug voor het volledig inzetten der aanwe zige vernielingskrachten; 3e men kan el kaar eigenlijk niet goed aan X kleed ko men; 4e een langdurige oorlog is zelfs voor de rijkste landen de zekere weg naar den financieelen afgrond. Men zou hierop de conclusie moeten la ten volgen, dat de kansen op vrede binnen niet al te langen tijd nog piet zoo hopeloos schijnen. Maar dan vergeet men één ding. Dit nl.: hoe worden waarborgen tegen her haling verschaft? En hoe wordt het Euro- peesch concert weer hersteld, d.w.z., hoe krijgt men Duitschland er toe zijn these los te laten, dat het alleen of dat het met Rusland saam de zaken van het con tinent van Europa in het Oosten en Zuid- Oosten wel regelen zal, dat Engeland en Frankrijk daarmede niets te maken heb ben. Daarin ligt m.i. de hoofdmoeilijkheid. Dien eisch zullen de beide Westersche machten m.i. blijven afwijzen. Daarentegen zullen zfj aan dien van waarborgen tegen herhaling van eenzijdige wilsoplegging blij ven vasthouden en die waarborgen zijn uit sluitend te verkrijgen door samenwerking van de Europeesche grootmachten, d.w.z. door herstel van het Europeesch conceit. Maar dan werpt juist de Duitsche these on derstboven, dat Duitschland alleen of Duitschland en Rusland saam de uitslui tend geïnteresseerden zijn bij de regeling der verhoudingen in Centraal-Oost- en Zuid-Oost-Europa. Zuiver zakelijk gezien behoeft men niet te wanhopen aan de mogelijkheid van een vrede in eene niet al te ver verwijderde toe komst, maar als men acht geeft op wat achter de feiten ligt, is het in elk geval voorzichtiger om met een vrij langen oor- logsduur te rekenen." Zooals wij meldden, heeft de Nederland sche regeering geprotesteerd bij de regee ring van Engeland tegen het feit, dat de post aan boord van Nederlandsche sche pen door de Engelschen, in strijd met het internationale recht, wordt geopend en na gezien. Op dit protest is tot nog toe geen antwoord ontvangen. Het is zooals uit Londen wordt medegedeeld nog steeds in overweging bij de Britsche regeering. In tusschen gaat het Engelsche ministerie van oorlog door met het onderzoek van de post aan boord van neutrale schepen. Van offi- cieele Engelsche zijde werd verklaard, dat dit niet in strijd was met het internationale recht. Morgen, 13 October, zal Z. K. H. Prins Bernhard namens de Koningin, een bezoek brengen aan de stelling Den Helder. Z. K. H. zal om half elf aan het hoofdkwartier van de Stelling, arriveeren. Z. K. H. zal vervolgens eenige militaire objecten in de stelling bezoeken en zal circa half een ten huize van den marine-commandant, den schout bij nacht H. Jolles, de lunch gebrui ken. Des middags zal de Prins een bezoek brengen aan de rijkswerf, waar o.a. de over levende bemanning van den onlangs door een mijn getroffen „Jan van Gelder" voor den Prins zal aantreden. Overeenkomstig den wensch van Prins Bernhard zullen geen saluten worden ge bracht. Voor het hoofdkwartier van de stel ling zal de gewone stafwacht zijn aangetre den. De in het Marine-hospitaal te Den Hel der verpleegd wordende leden van de be manning van den onlangs door een mijn ge troffen mijnenveger „Jan van Gelder", kwartiermeester L. van Eyck en de asp.- kwartiermeester F. Haarens, mochten de zer dagen een hartelijk blijk van belang stelling ontvangen van H. M. de Koningin. Zij ontvingen n 1. bezoek van den adjudant van den marine-commandant, luit. ter zee Velderman, wiens echtgenoote aan de bei de verpleegden een fraaie mand met fruit aanbood namens H. M. de Koningin. Deze vriendelijke attentie werd door de beide verpleegden op hoogen prijs gesteld. Uit alle berichten is duidelijk, dat Fin land er niet aan denkt zonder meer toe te geven aan de Russische eischen, als deze in conflict zouden komen met de onaf hankelijkheid of onzijdigheid van Finland. In Finsche kringen te Londen verneemt Reuter, dat Finlaiid volkomen bereid is met de Sovjet-Unie te onderhandelen, doch het wenscht geen inbreuk op zijn sedert langen tijd vaststaande politiek van onaf hankelijkheid en het zal zich tegen iedere poging hierop inbreuk te maken, verzet ten. Men verklaart, dat het mogelijk is een modus te vinden in zekere politieke vraag stukken, welke ter sprake kunnen worden gebracht door de Sovjets, welke niet nood zakelijker wijs een inbreuk op de Finsche neutraliteit zouden beteekenen. Ten aanzien van de economische vraag stukken, welke, naar men gelooft, ook door den Finschen onderhandelaar te Moskou, Paasikivi, besproken zullen worden, wordt medegedeeld, dat hierover reeds gedurende een maand langs diplomatieken weg te Moskou besprekingen worden gevoerd. Volgens te Kopenhagen gepubliceerde be richten van Deensche correspondenten be- bereidt Finland zich op alle gebeurlijkhe den voor en zijn thans 100,000 man gemo biliseerd. Verklaard wordt, dat de positie van Fin land thans zeer verschilt van dien van 1918, daar Finland thans veel vliegtuigen, ka nonnen, geweren en munitie heeft. De Fin nen richten versperringen op tegen tanks. De correspondent van „National Tiden- de" meldt, dat gisteren 21 Russische vlieg tuigen buiten de territoriale wateren langs de Finsche kust hebben gevlogen. De „Neue Zürcher Zeitung" verneemt uit Stockholm, dat vanmorgen het eerste schip met geëvacueerden uit Finland in Stock holm is aangekomen. Onder de 400 passa giers bevonden zich 150 kinderen met hun moeder. Men heeft tusschen Finland en Zwe den met het oog op het transport van de geëvacueerden extra schepen en vliegtui gen in dienst gesteld. Paasikivi, de gemachtigde vertegenwoor diger der Finsche regeering, is gisteren te Moskou aangekomen voor onderhandelin gen over politieke en oeconomische kwes ties tusschen Sovjet-Rusland en Finland. Paasikivi-werd op het station verwelkomd door den chef van het protocol van het volkscommissariaat van buitenlandsche za ken, Barkof, den chef van het departement voor de Baltische staten van het volkscom missariaat van buitenlandsche zaken, Vasyukof, het geheele personeel der Fin sche missie, onder leiding van gezant Kos- hinen en den Zweedschen gezant Vinter. De Finsche gezant en alle leden der Fin sche legatie hebben gisteravond den Pool- schen ambassadeur en zijn medewerkers, die uit de Sovjet-Unie vertrokken, een af scheidsgroet gebracht. Dit gebaar getuigde van een zekeren moed, aangezien op het station een enorm aantal politieagenten in burger aanwezig was met het duidelijke doer erop te letten wie aanwezig waren. De Estlanders, Letten en Litauers waren niet verschenen. Volgens Deensche berichten zijn tot gis teren bijna 30.000 personen uit Helsinki geëvacueerd. Er was geen paniekstemming en ook werd niet gehuild. Den geheelen dag vertrekken treinen. Een Deensch journa list heeft 5000 wachtenden geteld. Alle scholen te Helsinki en Viborg zijn gesloten.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1