HET BOMBARDEMENT VAN WARSCHAU. GEMENGD NIEUWS 't Poolsche volk was zeer slecht voorgelicht en leefde in een wereld van verbeelding. Blind geloof in Rusland's neutraliteit Convoyeeren van neutrale schepen? „Engeland vraagt van Hitier een daad." Duitsche wetten in Opper-Silezië. „Amerika zou niet gereed zijn." Roosevelt denkt niet over bemiddeling. De mobilisatie kost België 10 millioen per dag. De oorlog ter zee. De aanhouding van Nederlandsche schepen door de Engelschen. De repatrieering der Duitschers. INGEZONDEN STUKKEN 's-HEER ABTSKERKE Onze uit Warschau in Nederland terug gekeerde correspondent schrijft ons het vol gende over de reactie der Poolsche bevol king op den oorlog en in het bijzonder op de luchtaanvallen. Het Poolsche volk is ner veus van aard, temperamentvol en actief, maar ook spoedig uit het veld geslagen. Het bombardement van Warschau had een zeer intense uitwerking op de bevolking, maar bracht anderzijds de groote onverschillig heid en het fatalisme aan het licht, waar door het Slavische karakter wordt geken merkt. Verwonderlijk was de kalmte, waarmede onder de heftigste bombardementen het le ven in Warschau zijn gewonen gang ging. Vrouwen en meisjes deden inkoopen, ter wijl in de nabijheid granaten of bommen in sloegen. In gebukte houding liepen zij langs de huismuren, haar mandjes dragend, ter wijl in de straten de bommen uiteenspron- gen. Een dergelijke gelatenheid tegenover het gevaar lijkt ondenkbaar in West-Euro pa, waar de bevolking psychisch waar schijnlijk veel kwetsbaarder is. Men vergete niet, dat op de Poolsche gebied nog betrek kelijk kort geleden, van 1914 tot na 1920, oorlogen zijn gevoerd van zeer grooten om vang. Vier weken bombardement maakten dat de bevolking van Warschau echter wel ge heel versuft was. Vroegere fanatici ble ken alle activiteit te hebben verloren. Ge concentreerde arbeid was onmogelijk." Men was eenvoudig niet bij machte rustig diep over iets na te denken. Het was slechts mo gelijk eenvoudige en voor de hand liggende dingen te doen. Bioscopen, theaters en revues bleven ge woon doorgaan tot de laatste dagen voor de overgave der Poolsche hoofdstad. Zooals reeds eerder werd vermeld, is het volko men onjuist dat terroristen en op roof be luste benden Warschau onveilig zouden heb ben gemaakt. Tot het laatst toe werd de orde in Warschau door leger en politie ge handhaafd. Wel liet de oorlogsellende vele zedelijke remmen wegvallen en was een spheer van „dansen op een vulkaan" onmis kenbaar aanwezig. Duidelijk bleek uit de reactie der Pool sche bevolking op de gebeurtenissen sedert eind Augustus, hoezeer het Poolsche volk pleegt te leven in een wereld van verbeel ding. Eerst zei men: „Er komt geen oor log". Toen de oorlog uitbrak, zeiden Pool sche leger en regeeringskringen: „Wij zul len het winnen". Toen de eerste berichten kwamen over den Russisehen inval in Oost- Polen, weigerde men dit te gelooven Terwijl zij geheel omsingeld waren, dach ten de menschen in Warschau nog, dat de Duitschers weer zouden gaan terugtrekken. Zij meenden dat de Britten en Franschen het Duitsche leger daartoe zouden dwin gen. Zeer verwarrend werkte de radio, die totaal met de feiten in strijd zijnde nieuws berichten doorgaf. Toen tenslotte de harde werkelijkheid van de ineenstorting van het Poolsche leger, het uitwijken der Poolsche regeering- en legerleiding en het uitblijven van een Britsch-Fransch offensief in het Westen te Warschau als feit moest worden aanvaard, was het gevolg een diepe de pressie. Hoewel de Poolsche generale staf tevo ren wist, dat om geographische en techni sche redenen Britsche en Fransche hulp vrijwel uitgesloten was, wekte het toch groote teleurstelling, dat er heelemaal geen hulp werd gezonden en dat aan de Fransch- Duitsche grens geen groot offensief werd ingezet. Dat de Russen Oost-Polen binnen trokken, werd aanvankelijk door de Pool sche bevolking niet geloofd. „Russen in Wil na?! Neen! Onmogelijk!", zei men. Tot het laatst toe heerschte te Warschau een blind geloof in de Russische neutrali teit. Zelfs na het bekend worden van het Duitsch-Russisch verdrag van 24 Augustus duchtte men in Poolsche regeeringskringen geenerlei gevaar van Russische zijde en concentreerde men alle troepen aan de Duitsche grens. Nochtans is het patriottisme van het Poolsche volk niet gebroken. Het vestigt zijn blikken weer op de toekomst. Zal een nieuwe Poolsche staat herrijzen, welks lei ding met fërooter realiteitsbesef dan de thans uitgewekene een zelfstandigen Pool- schen staat zal besturen? Definitief is het lot van Polen in ieder geval nog niet be paald. Tenslotte nog een enkel woord over den strijd in de lucht boven Warschau en de gevolgen van het ononderbroken bombar dement. Meermalen kon men van de hui zen uit duidelijk waarnemen, hoe de bom menwerpers in een sierlijke pijlsnelle stort- vlucht zich ontdeden van hun afgrijselijken last. In de laatste weken van September begaf men zich slechts gekleed te bed, doch onmogelijk was het bij den wilden orkaan van geschutvuur den slaap te vatten. Bij allen heerschte het beangstigende besef, dat de projectielen, die de vijandelijke ka nonnen uitspuwden, elk oogenblik eigen have en goed konden treffen. Terwijl de voorsteden en vooral het zwaargehavende Praga het beeld van een volkomen ruïne toonen, is de binnenstad in mindere mate door de bombardementen getroffen. In de buitenwijken ontstond her haaldelijk brand doordat de Poolsche artil lerie niet ver genoeg reikte. Eiken avond was de hemel rood gekleurd tengevolge van de hevig laaiende branden, die niet meer gebluscht konden worden. De meeste regeeringsgebouwen zijn on beschadigd gebleven, doch van de groote huurkazernes, die men in Warschau zeer veel aantreft, zijn de meeste muren door bommen en granaten beschadigd, de ra men verbrijzeld. In de straten kwamen de burgers, die bij de hulpdiensten waren in gedeeld, handen te kort, om de hoopen puin en glasscherven 'op te ruimen. In een schriftelijk antwoord op een vraag van een der leden van het Engelsche Lagerhuis heeft de Britsche minister van Marine Churchill, verklaard, dat het con voyeeren van neutrale schepen, die, levens middelen naar Engeland brengen, door Britsche strijdkrachten wordt overwogen, doch dat hij op het oogenblik nog geen ver klaring kon afleggen. terechtstelling wegens hoog verraad. Uit Berlijn wordt aan Havas gemeld, dat een zekeren Hermann Kruger wegens hoog verraad ter dood is veroordeeld en terecht gesteld. In een officieele mededeeling werd gezegd, dat Kruger het land in ernstig ge vaar had gebracht door den vijandelijken mogendheden inlichtingen van geheimen aard te verschaffen. op jachtopziener geschoten. Onder de gemeente Neede was Maandag de ruim 40-jarige landbouwer Van W. aan het stroopen. De jachtopziener Schreu- der die den man ontdekte, sommeerde hem halt te houden. De strooper nam echter de vlucht, achtervolgd door den jachtopziener. Toen Van W. zag dat hij in het nauw werd gedreven loste hij eenige schoten op den jachtopziener, zonder dat deze laatste ech ter geraakt werd. Van W. wist daarop te ontkomen, doch hij is later door de politie gearresteerd en naar Zutfen overgebracht. EEN GESCHENK VAN GOERING. Voor maarschalk Worosjilov, De Duitsche minister van oorlog, veld maarschalk Goering, heeft aan den Russi sehen volkscommissaris van oorlog, Wo rosjilov, een sportvliegtuig ten geschenke gegeven. 'Wf amerikaan sche scherprechter overleden. Havas meldt: Robert Elliott, die in vijf Amerikaansche staten den electrischen stoel bediend heeft, is op 65-jarigen leeftijd overleden. Hij had de reputatie, dan nie mand ooit zoo snel als hij de veroordeelden terecht heeft gesteld. Tot degenen, die door hem naar den stoel geleid werden, behoor den de moordenaar van het kind van Lind bergh, Hauptmann, en de anarchisten Sac- co en Vanzetti. Hoewel hp zijn ambt der tien jaar bekleed heeft, was hij altijd tegen stander van de doodstraf. VREDESBEROEP OP DEN KONING VAN ZWEDEN. „Svenska Morgenbladet", een Zweed- sche krant, welke vooral in orthodoxe krin gen wordt gelezen, oppert het denkbeeld, tot den koning van Zweden het beroep te richten, zijn diensten als bemiddelaar voor de zaak des vredes aan te bieden. Het blad verklaart, dat honderdduizenden Zweden een dergelijk initiatief zouden verwelko men, daar anders de wensch der neutrale wereld tot vrede niet to tuiting zou komen. Een record in suiker-export. De Indische suikerverschepingen gedu rende September zullen een recordcijfer vormen in de geschiedenis van de suikerin dustrie na de malaise. Aangenomen wordt dat de export dichtbij de 200.000 ton zal liggen. De einde Augustus heerschende on gerustheid, dat de export van suiker door den oorlogstoestand in de war zou worden gebracht, is dus gelukkig ongegrond ge bleken. Met de vrachtenverhooging en het verwachte gebrek aan scheepsruimte is het nogal meegevallen. fabrieksmeisje door drijfriem gegrepen en omgekomen. Gistermiddag is de 15-jarige fabrieks arbeidster H. v. d. R„ werkzaam in de fa briek van Ned. lichtbouwplaten-industrie „Factotum" aan den Maredijk te Leiden en wonende aan de Middelste Gracht, door een drijfriem gegrepen. Zij was op slag dood. Het stoffelijk overschot is door de politie in beslag genomen en naar het politiebu reau overgebracht. De recherche stelt in samenwerking met de arbeidsinspectie een onderzoek in. OUDE HEER BIJ HET OVERSTEKEN AANGEREDEN EN OMGEKOMEN, Gisteravond is de 86-jarige heer b. Drost uit Eist (U.) bij het oversteken van den rijksweg aldaar, door een motorrijder aan gereden en tegen den grond geslingerd. De oude heer was op slag dood. De motorrij der werd slechts licht gewond. Het stoffelijk overschot is naar het lijken huisje te Eist overgebracht. het tsjechische kapitaal in londen. In antwoord op een vraag over het Tsje chische kapitaal, dat in Londen geblokkeerd ligt, heeft de Engelsche minister van Fi nanciën, Simon, verklaard, dat dit vraag stuk ernstig wordt overwogen. Hij voegde hieraan toe, niet in staat te zijn te zeggen, wanneer het mogelijk zal zijn een verkla ring dienaangaande af te leggen. i Z.K.H. Prins Bernhard heeft een inspectietocht gehouden hij het veldleger, ergens in 't Zuiden van Nederland. De Prins laat zich aan de hand van de stafkaart door de hem begeleidende officieren eenige inlichtingen verstrekken. Reuter meldt uit Londen: De leider der Engelsche Arbeiderspartij, Attlee, heeft gister een radiotoespraak ge houden, waarin hij zeide: „Indien Hitier vrede wenscht, moet hij dat door daden too nen. Door een terugkeer tot den toestand van de laatste acht jaar zou men niet den vrede, doch een wapenstilstand krijgen. Wij vechten voor het verkrijgen van veiligheid voor het gewone volk van alle landen, ook van Duitschland. De Arbeiderspartij acht het van het grootste belang, dat aan de wet- telooze agressie een einde wordt gemaakt. Zij neemt daarom ten volle deel aan den strijd tegen het Hitlerisme. Hitiers voorstel len, die onmiddellijk na een brutalen aan val gedaan werden, stellen eischen, doch ge ven in ruil daarvoor slechts vage beloften voor de toekomst. Het Britsche volk vraagt een daad, die de oprechtheid van Hitier zal bewijzen. Er kan geen blijvende vrede tot stand komen zonder een nauwere eenheid tusschen de Europeesche volken, economi sche samenwerking, ontwapening en collec tieve veiligheid. Onze kracht ligt in onze vrijheid. Wij moeten de vrijheid in dit land behouden en haar uitbreiden tot het ge- heele rijk. Indien er vrede komt, moeten wij de zekerheid hebben, dat het een vrede in gerechtigheid is". O.a. anti-Joodsche maatregelen. Naar Havas van de PoolschRoemeensehe grens meldt, hebben de Duitsche autoritei ten in Opper-Silezië alle wetten ingevoerd, welke ook in het rijk gelden. De Joodsche winkels zijn gesloten; Joden mogen geen handel drijven en alle auto's en radiotoe stellen van Joden zijn in beslag genomen. Bovendien moeten de Poolsche Joden hel pen bij het ruimingswerk, dat noodig is ge worden door de bombardementen. Zij die weigeren krijgen zware straffen. De post tusschen Opper-Silezië en de aan grenzende landen werkt normaal, doch on der strenge controle. De wanhoop van de Polen is evenwel aldus Havas tusschen de regels door te lezen. Een Poolsche vluch teling in Roemenië heeft een brief van zjjn vrouw gekregen: „Wij hebben veel eet lust, doch lijden honger". In een anderen brief is geschreven, dat alle valide mannen tusschen 17 en 65 jaar naar Duitschland worden gebracht en daar worden opgesloten in werkkampen. Vraag om sneller bewapening. De ondersecretaris van oorlog der Ver. Staten, Johnson, heeft gisteren in een rede o.m. gezegd: „De verantwoordelijkheid van ons leger en onze vloot op het Westelijk halfrond is zeer uitgestrekt. Wij hebben den plicht het onze te doen bij de verdediging der Amerikaansche in stellingen. Om die taak op doeltreffende wijze te kunnen vervullen, moeten wij te land en ter zee strijdkrachten hebben, die in overeenstemming zijn met onze groote verantwoordelijkheid. Het Amerikaansche leger zou echter in geval van nood niet gereed zijn. De 400.000 man van leger en militie zouden, wanneer zjj thans in den oorlog moesten trekken, te weinig tanks, machinegeweren en ander oorlogsmateriaal hebben. De wapenin dustrie kan nog niet in alle militaire be hoeften voorzien. Met het oog op den poli- tieken toestand der wereld is een leger van tenminste 600.000 man noodig. De Poolsche veldtocht heeft waardevolle lessen op stra tegisch en tactisch gebied geleerd en de laatste manoeuvres hebben aangetoond, dat in de Ver. Staten een betreurenswaardige achterstand heerscht. In verband met Duitschlands meerderheid in de lucht en ten aanzien van de gemotoriseerde forma ties drong Johnson aan op uitbreiding van de luchtvloot en van de gemotoriseerde af- deelingen. Amerika mag slechts op zichzelf vertrouwen. Het moet zoo sterk worden, dat mogelijke vijanden zich nog wel eens bedenken, voor zij een aanval zouden doen. President Roosevelt heeft gisteren tij dens een persconferentie verklaard, dat in den Europeeschen oorlog geen aanbie dingen of eerste stappen om tot vrede te komen zijn gedaan. De president gaf te kennen dat hij de berichten uit Berlijn, volgens welke hij op zich zou kunnen nemen om te bemidde len in het conflict, niet ernstig opnam Officieele kringen geven volstrekt geen aanmoediging aan de gedachte, dat Roo sevelt zijn goede diensten zou kunnen aanbieden. ,.De president is niet van plan om zijn vingers te branden", zoo wordt van hooggeplaatste zijde verklaard De landsverdediging komt dit jaar op 6 milliard. De Belgische minister van Financiën, Gutt, heeft een uiteenzetting gegeven van de maatregelen, die door de Belgische re geering zijn genomen. De minister zeide o.m.: Het is nu veertig dagen geleden, dat de oorlog uitbrak en sinds 40 dagen staan wij er buiten. Wanneer de onafhankelijkheids- politiek slechts dit resultaat had gehad, zou het reeds een onberekenbaar resultaat zijn, wanneer men denkt aan de menschen- levens en de gelden, die in die veertig dagen zijn gespaard. De mobilisatie is zeer duur. De daardoor noodig geworden uitgaven beloopen onge veer 10 millioen per dag. Het is zeer moei lijk nauwkeurige cijfers te noemen. Wan neer men aan de uitgaven van 3% milliard per jaar voor de mobilisatie het crediet van 200 millioen toevoegt, dat door het parle ment is ingewilligd, en het crediet van 1% milliard, dat is opgenomen in de buitenge wone begrooting, ziet gij, dat de landsver dediging ons per jaar ruim 6 milliard kost, d.w.z. meer dan de helft van de begrooting van het vorige jaar. Tezelfder tijd is het u bekend, dat de ontvangsten van den staat achteruit loopen, want men verwezenlijkt geen mobilisatie zonder het algemeene be drijfsleven te benadeelen. Op dit gebied wordt thans een groote inspanning in het werk gesteld om terug te keeren naar den normalen toestand en om te bewerkstelli gen, dat België zal werken, omdat het nooit zoo zeer behoefte heeft gehad aan werken. Als eerste maatregel hebben wij een be lasting ingevoerd op buitengewone winsten. Er is overeenstemming bereikt over een belasting van 60 met inbegrip van alle andere belastingen, op de buitengewone winsten. Weer een Zweedsch schip getorpedeerd. Het Zweecïsche Telegraafagentschap meldt: Het Zweedsche ss „Vistula", dat met een lading stukgoederen op weg was naar Hull, is getorpedeerd op 40 mijl ten Noordoosten van de Shetland-eilanden. Een sloep is in Haroldswick aangekomen met negen van de achttien opvarenden Er wordt gezocht naar de tweede sloep met de overige leden der bemanning. Engeland heeft reeds 316.000 ton aangehouden. In de week, dat op 7 October geëindigd is, heeft de- Britsche contrabandecontrole 25,000 ton goederen aangehouden, aange zien er bewijzen waren, dat zij contra bande vormden met bestemming naar Duitschland. Onder de in beslag genomen ladingen bevonden zich 13,800 ton petro- leumproducten, 2500 ton zwavel, 1500 ton jute en 400 ton andere vezels, 2700 ton voedingsmiddelen, 1300 ton oliën en vet ten, 600 ton oliehoudende zaden, 570 ton koper en 430 ton andere ertsen en meta lerii benevens 500 ton fosfaten, 320 ton hout en hoeveelheden andere goederen. Het totaal der in de eerste vijf oorlogs- weken aangehouden goederen is gestegen tot boven de 316.000 ton. In antwoord op een in het Britsche La gerhuis gestelde vraag, ten aanzien van het vasthouden en doorzoeken van neutrale schepen op contrabande, heeft de minister voor de economische oorlogvoering, Cross, gezegd, dat zekere stappen van de N e - derlan'dsche regeering thans in overweging worden genomen. Cross zeide, dat de Britsche regeering te allen tijde haar uiterste best heeft gedaan in overeenstemming met de algemeen aan vaarde beginselen van het internationale recht met betrekking tot de aanhouding en doorzoeking van neutrale schepen. Hij gaf de verzekering, dat al het mogelijke zal worden gedaan om te voorkomen, dat neu tralen worden opgehouden of dat hun over last wordt aangedaan, bij de uitoefening van de oorlogsrechten. De Berlijnsche correspondent van de Easier Nationalzeitung" schrijft, dat de door Hitier aangekondigde repatrieering van Duitschers zich over verscheidene jaren zal uitstrekken. Het u teindelijke doel der maatregelen is alle in het buitenland wo nende Duitsche minderheden in het Groot- Duitsche rijk te brengen. De gerepatrieer- den uit de Baltische landen zullen zich vooral gaan nederzetten in den vroegeren Corridor en het door Duitschland gean nexeerde Poolsche gebied. Gouwleider Burckel is met de organisatie belast. Hetzelfde blad verneemt voorts uit Hel sinki, dat de in Estland en Letland wonen de Duitschers 48 uur tijd hebben gekregen om hun zaken te regelen en hun bezittin gen te verkoopen De Letlanders en Est- landers van Duitsche afkomst hebben twee weken tijd gekregen. Duitschland heeft den leden der Duitsche minderheden laten we ten, dat het geen verantwoording aanvaardt voor hen die den oproep niet beantwoorden. De correspondent schat de waarde van de Duitsche bezittingen in de Baltische landen op lVs milliard rijksmark. overgehouden vreemde reispenningen voor het roode kruis. Landgenooten Velen Uwer bevinden zich ongetwijfeld nog in het bezit van eenige franken of mar ken of ander klein buitenlandsch pasgeld, overgebleven van een vacantiereis. De in wisseling daarvan is veelal bezwaarlijk en nauwelijks de moeite waard; de stukjes doet men dan voorloopig verdwijnen in een doos je of lade, in de hoop dat zij later nog wel eens te pas zullen komen. Mag ik U voorstellen die penninkjes thans te doen strekken ten bate van het werk van het Roode Kruis van het land, dat bij het overhandigen daarvan door U zelf of een Uwer vrienden die zich daarmede wil belasten, daartoe door of namens U zal worden bestemd? Met elkander kunnen die kleine giften dan toch in de verschillende landen een bescheiden steentje bijdragen tot verzachting van veler lijden en daarbij getuigenis afleggen van ons medegevoel. Gaarna zal ik die welkome kleine giften van U tegen kwitantie in ontvangst nemen ten gebouwe van het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, Prinsesse- graeht 27, te 's-Gravenhage, des namiddags tusschen 2 en 5 uur en er zorg voor dra gen, dat het geschonkene zijne bestemming bereikt. Vriendelijk dank voor Uwe medewerking! Jhr. H. BEELAERTS VAN BLOKLAND. Secretaris van het Nederlandsche Roode Kruis. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent i. de blauwe, Nisse.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 7