GEMENGD NIEUWS MARKTBERICHTEN Zeeuwsche handelaars in cocaïne. KERKNIEUWS BURGERLIJKE STAND INGEZONDEN STUKKEN Het Algemeen Steuncomité 1939 De fourageering van het Fransche millioenenleger laat blijkbaar niets te wenschen over Het sein, om den inwendigen mensch te versterken, is gegeven Middelburg, 10 Oct. Groentenvei- ling. Appels: Goudreinet 48 c., Zure Bel- lefleur 15 e., Gron. Kroon 58 c., Zoete Armgaard 1-6 c., Bismarck 2 c., Cox Oranje Pipping 917 c., Campagnezoet 67 c., Sterappels 513 c., Transp. de Croncel 6 12 c., Jac. Lebel 37 c., Jonathan 9 c., Roode Ribbing 7 c., Oranje Reinet 37 c., Meloenappel 79 c., Blomzoet 57 c., Peren: Gieser Wildeman 38 c., Pondspeer I 35 c., Beurré d'Aremberg 7—12 c., idem Antoinette 67 c., idem Alexander Lucas 79 c., Nouveau Poiteau 13 c., Williams Duch. 58 c., Comtesse de Paris 6 c., Do yenne de Cornice 1325 c., Jodenpeer 7 c., Maagden 48 c., Zwijndrechtsche Wijn peer 8 c., Rietpeer 7 c.,' Bergamot 6 c., Bonne Louisse 15 c., Legipont 714 c., Soldat Laboureur 710 c. Druiven: Franckenthaler 1518 c., Black Alicante 1619 cMuskaat 18 c., Tomaten 413 c., Bramen 21 c., alles per kg. Per ziken 14 c., Netmeloen 24 c., Suiker- meloen 25 c., alles per stuk. Goes, 10 Oct. Veilingsvereeniging „Zuid- Beveland". Groote veiling. Zure Kroet- appels 2,10, per 100 kg. Kleine veiling. Appels: Góudreinetten extra 920, idem A 8,5021, idem B 615, idem C 4,508,50, Sterappels extra 814, idem A 712, idem B 5,509, idem C 45,50, Transp. de Croncels extra 9,5014, idem A 8—13, idem B 5 50—12, idem C 4,50—5, Cox Oranje Pipp. extra 2428, idem A 2122, idem B 1617, idem C 68,50, Bauman's Reinetten 2,504, Bramley Seedling 3,50 4, Bismarck 3,50, Blenheims Pippin 36, Dubb. Bellefleur 45, Fr. Góudreinetten 3,507, Glorie v. Holland 49,50, Griemes Golden Pippin 2—10, Hondsmuil 2,504,50, Jac. Lebel 2,506, Jonathan 613, Lanes Pr. Albert 2,503, Lemoenapp. 39,50, Mancks Codlin 512, Notarisappels 412, Oranje Reinetten 5—6,50, Paradijsappels 2,503, Present v. Engeland 4, Present v. Lunteren 212, Princesse Noble 7,50, Pe perappels 3,50, Reinette d'Automne 3—4, Reinette d'Or 33,50, Signe Tillish 4,50 16, Zure Bellefleur 2,505, per^LOO kg. Zoete appels: Campagnezoet 2,507, Pomme d'Oranje 3,5012, Tuinzoet 2,50 8,50, Zoete Bellefleur 33,50, Zoete Erm- gaard 2,508, Kroet en valappels 14,50, per 100 kg. Peren: Doyenné du Cornice extra 1824, idem A 1623, idem B 1720, idem C 10, Herzogin Elsa extra 8,5010, idem A 7 11, idem B 58,50, Jodenperen extra 7,50- 8,50, idem A 8,50, idem B 6,507,50, idem C 56, Leghipont extra 1520, idem A 12- 18, idem B 1417, Nouv. Poiteau extra 7 8, idem A 7,50—8,30, idem B 6,50—7,50, id. C 46,50, Zwijndr. Wijnpeer extra 1213, idem A 11, idem B 910, Bezy v. Schonau- vven 3, Bruine Chaumontel 1,505, Beurré Clairgeau 4,5012, idem Durandeau 3,50 10, idem Hardy 616, idem Diel 212, id. Bachelier 2,506, idem Napoleon 23,50, idem Alex. Lucas 3,5010, idem v. d. Ham 513, idem Superfin 6,50, Brederode 3,50 6, Comtesse de Paris 310, Conférence 7 15, Callebasse Carafon 3,505,50, Foppepe- ren 2,503,50, Groene Chaumontel 2,50 5,50, Gieser Wildeman 2—10, Kleiperen 2- 6, Le Curé 3 50, Louisse Bonne d'Avr. 10 24, Maagdeperen 58,50, Min. dr. Lucius 2,5011, Peren zonder Zaadhuis 23, Pondsperen 24,50, Pres. Roosevelt 1012, Soldat Laboureür 4,5013, St. Remy 2 4.50, Triumph de Vienne 1118, Winter- louwtjes 5,50, Wintersuikerijen 2, Will. Duch. 512, Kroet en valperen 0,502, per 100 kg. Diversen: Blauwe druiven 1022. Black Berry 1830, Tomaten 5,5010, Frambo zen 2331, per 100 kg. Noten 0,80, Dubbele Noten 2,602,80, per 100 stuks. MILITAIREN MOCHTEN GODSDIENST OEFENING NIET BIJWONEN. Een wacht voor de kerk geplaatst. Op een der eerste Zondagen van de mo bilisatie hield ds. Post te Rijswijk een pre dikatie, welke door den commandant van de aldaar gelegerde militairen ontoelaat baar voor zijn manschappen werd geacht. Het gevolg was, dat een conflict ontstond tusschen den predikant en den comman dant. Deze laatste plaatste des Zondags een wacht voor de werk omdat hij het bij wonen van de godsdienstoefeningen waar ds. Post voorging aan de militairen had verboden. De predikant diende een pro test in bij den comandant van het veldle ger, die op zijn beurt advies inwon bij den officier van justitie. Deze achtte de preek wel toelaatbaar. De militairen mogen de godsdienstoefeningen nu weer bijwonen en de wachtpost voor de kerk op Zondag is ingetrokken. DUITSCHE VLUCHTELINGEN GEHOLPEN OM NEDERLAND BINNEN TE KOMEN. Oud-burgemeester van Dinxperlo staat terecht. De officier van justitie bij de Arnhem- sche rechtbank heeft tegen den 64-jarigen oud-burgemeester van Dinxperlo, mr. H. J. V., een geldboete geeischt van f 300 subsi diair 3 maanden hechtenis, wegens het aannemen van gelden voor vergunningen, Begin van dit jaar is mr. V. ongevraagd ontslag verleend, omdat bij onderzoek was gebleken, dat hij aan Duitsche vluchtelin gen tegen betaling voorloopige verblijfsver gunningen en identiteitsbewijzen had ver strekt, om Nederland binnen te komen. regeeringsmolestpremies met 50 PCT. VERHOOGD. Naar de Tel. verneemt, heeft de regeering met ingang van 12 October a.s. de tarie ven voor de regeeringsmolestverzekering van goederen, voor zoover deze lager wa ren dan de premies op de vrije markt, met de helft verhoogd. Het betreft hier voornamelijk de premies, die tot nu toe gelijk waren aan de helft van de vrije molestpremies. Dit beteekent dus, dat bedoelde tarieven van 12 Oct. a.s. af op driekwart van de hoogte der vrije Premies gebracht worden. de drie ontvluchte GEVANGENEN in haarlem terug. Spoediger dan zij wellicht zelf verwacht hadden, zijn drie van de vijf Duitschers, die de vorige week kans hebben gezien uit het huis van bewaring te Haarlem te ontvluch ten, weer te Haarlem teruggekeerd Zooals reeds gemeld, waren zij 'te Zun- dert, op slechts enkele kilometers van de grens aangehouden en voorloopig aldaar vastgehouden. Gistermiddag zijn de drie mannen, die men stevig aan elkander had geboeid, onder geleide van drie marechaus sees per auto naar Haarlem overgebracht Kort nadat zij waren binnengeleid vine het verhoor aan. Dit verhoor nam gerui° men tijd in beslag en eindigde eerst tesen half twaalf. Zooals van zelf spreekt trof het in hoofdzaak de wijze waaroo de plannen tot ontvluchting werden beraamd en de manier waarop deze ten uitvoer was gelegd. Hoe de arrestatie geschiedde Naar gemeldt wordt is de arrestatie van de vluchtelingen te danken aan de oplet tendheid van een autobus-chauffetir. In auto, welke den dienst tusschen Breda Wernhout, Belgische grens onderhoudt" stapten voor het station te Breda drie man- met Sen Duitsch accent spraken, deden gnf6e-1- afzonderlÜk gingen zitten namen eenJ1eIkaar niet kenden. Alle arie gehemde uw13'6 tot Zundert In laatst" len de SSSS ^erlieten da vreemdelin- op de terugreif van 6de d8 chauffeur weer reed, wekte hét w 6 grens naar Breda de drie personen die hTa* k g bij' hem' dat voorkomen of zii elknnd hadden doen thans gezamenlijk Jdruk pnratendiet f""'6"' ting van de Belgische" SndertUrdTeaadréCdUWde d<? marechaassee unciert, die de drie mannen op slechte korten afstand van de grens aanhield De te OPVARENDE VAN DE „O 20" OVER BOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN. De Nederlandsche oorlogsschepen Hr. Ms. ,Van Kinsbergen" en de onderzeebooten O 15 en O 20 hebben op hun reis van Nieu- wediep naar Curagao zwaar weer ontmoet bij de Schotsche kust. Bij het dep. van de fensie te Den Haag is bericht binnengeko men, dat de 19-jarige matroos W. T. uit Rotterdam door een hooge zee van boord van de O 20 is geslagen en verdronken. DE TREKKING VAN LOTISICO. Men schrijft ons: Ondanks de huidige buitengewone om standigheden zal de eerstvolgende trekking van Lotisico op de gewone wijze op Maan dag 6 November a.s. plaats hebben. Het publiek wordt er op gewezen, dat de tot heden voor dit doel ingenomen groote zaal van het feestgebouw in de Willem straat te 's Gravenhage op het oogenblik is bezet; Lotisico heeft echter beslag kunnen leggen op een andere zaal in hetzelfde ge bouw, welke zaal ook door den hoofdingang aan de Willemstraat te bereiken is. De thans ter beschikking staande zaal is groot genoeg om aan allen, die deze openbare trekking wenschen bij te wonen, plaats te kunnen bieden. Mocht deze zaal onverhoopt ook door de militairen worden gevorderd, dan zal de trekking plaats hebben ten kantore der vennootschap aan het Juliana van Stolberg plein 11 te 's Gravenhage, alwaar ook een voor het publiek toegankelijke zaal be schikbaar is. De trekking gaat in elk ge val door en zal plaats vinden op den vast- gestelden datum: 6 November a.s. NIEUWE REGELING DEKKING OORLOGSRISICO. Als Nederland biten den oorlog blijft, blijven de polissen van kracht. Naar het Vad. ter oore komt hebben ver schillende maatschappijen van levensverze keringen hier te lande een nieuwe regeling tot dekking van het oorlogsrisico inge voerd, welke op zeer korten termijn zal worden toegepast. Uit den aard der zaak geldt deze regeling voor nieuw te sluiten posten, omdat de voorwaarden van de be staande posten slechts gewijzigd kunnen worden met medewerking van de betrok ken verzekeringsnemers. Naar echter wordt medegedeeld, is het de bedoeling, dat de houders van bestaan de verzekeringen op zekere voorwaarden tot de nieuwe regeling kunnen toetreden. De nieuwe regeling houdt zoowel met de belangen van de militairen als van de bur gers onder de verzekerden rekening en voorziet daardoor in een in den laatsten tijd steeds dringender geworden behoefte. De regeling komt voor het meerendeel der verzekeringen in groote trekken hier- neer, dat wanneer Nederland buiten den oorlog blijft de polissen ongewijzigd van kracht blijven. Een extra premie wordt voor deze verzekeringen «iet gevraagd, doch mocht Nederland wel in den oorlog worden betrokken, dan zal een korting van 10 pet. op de uitkeeringen worden toege past. Teneinde te voorkomen, dat in tijden van groote spanning de aanvragen bij de maatschappijen zich zouden ophoopen, is een carenztijd ingevoerd. INSPUITING VAN VEE MET TUBERCULINE. Volgend jaar verplicht gesteld? Zaterdag werd te Assen de jaarverga dering van den gezondheidsdienst voor vee in Drente gehouden. De heer P. J. 't Hooft, inspecteur van den veeartsenijkundigen dienst in Den Haag, hield een lezing over het gebruik van tuberculine in de huid en haar waarde voor constateering der tuberculose, waarbij hij liet uitkomen, dat het inspuiten in de huid de voorkeur verdient boven de inspuiting onder de huid en de oogindruppeling. Hij deelde mede, dat de inspuiting in de huid 't volgend jaar imperatief zal worden gesteld. Eén der verdachten vrij gesproken. De rechtbank te Middelburg heeft heden vervroegd uitspraak gedaan in een der Vrij dag jl. behandelde zaken betreffende het oplichten van personen met voorgeven, dat men cocaïne kon koopen. Het betrof thans de zaak tegen J. Th. V., 27 jaar fotograaf te Bergen op Zoom tegen wien wegens medeplichtigheid aan oplich ting 6 maanden gevangenisstraf met aftrek voorarrest was gevorderd. Ver dachte werd door de rechtbank vrijgespro ken met last tot onmiddellijke invrijheid stelling. Geref. Gemeente. Bedankt voor Amsterdam ds. J. D. Barth te Dordrecht, vroeger te Borssele. Middelburg. Overleden: M. de Buck 44 jr. vr. van A. P. Wouters. DE VRIJWILLIGE LANDSTORM. Herhaaldelijk hoor of lees ik over den Vrij willigen Landstorm en door al dat gepraat en geschrijf zou het publek den indruk kunnen krijgen, dat er door de diverse commandanten eigenlijk, zooals dat wel genoemd wordt geronseld is. Daar ik zelf ook behoor tot een van die vrijwillige korpsen, wil ik een korte uit- eenzettng geven, hoe men een verbinte nis aangaat. Wanneer men een verbintenis wenschte aan te gaan bij een der korpsen, deed men daartoe een verzoek aan den commandant Deze zond dan nadere inlichtingen alsme de een gedrukte verban d-a kte ter teekening (In deze akte kon men le zen, welke verbintenis men aanging; dus ook, dat men niet alleen bij binnenlandsche onlusten en stakingen kon worden opge roepen maar tevens bij mobilisatie of gedeeltelijke mobilisatie). Eveneens werd in die verband-akte verwe zen naar de diverse reglementen omtrent het te genieten soldij. Ook werden er wel vergaderingen door den commandant belegd voor aanwerving van vrijwilligers. Ook dan kwamen de verband-akten te voorschijn, maar een ie der die iets voor een verbintenis voelde, kon op zijn gemak de akte doorlezen (des gewenscht eenige dagen in zijn bezit hou den). Had hij nog iets te vragen, de com mandant was steeds bereid om inlichtin gen te verstrekken. De zaak echter is deze. Toen er niet over mobilisatie gedacht werd en er alleen feestavonden, schietoefeningen of groote legeroefeningen gehouden werden (waar wat aan te verdienen viel), wilde ieder zich wel aansluiten bij het Vrijwillige Landstormkorps. Nu echter de Nederland sche regeering het noodzakelijk achtte te mobiliseeren, nu zijn het juist die vrijwil ligers die naar de verschillende avonden en oefeningen het hardste schreeuwden, die met den dooddoener aankomen: ik dacht dat wij alleen voor binnenlandsche onlusten waren. Maar bij het aangaan van een verbintenis werd ieder een zak boekje toegestuurd en wanneer men dan het zakboekje doorleest dan ziet men ach ter in een geheele bladzijde: de zg. last geving, waarop vermeld staat, dat de vrij williger zich bij mobilisatie of gedeeltelijke mobilisatie per eerste gelegenheid moet begeven naar zijn mobilisatie-bestemming enz. Ik zelf ben ook in een depót geweest waar veel vrijwilligers waren en ook hie: waren het die hardschreeuwers van die feestavonden, die nu het hardste kanker den- niet direct omdat zij waren opgeroe pen maar omdat ze maar evenveel soldij genoten als de overige militairen. En dan doen ze allemaal verhalen, dat toen zij zich verbonden, beloofd was nu 5 of 6 gul den per dag te verdienen. Vroeg men dan waar staat dat bij jullie, dan was het al tijd: ze hebben het gezegd. Het zou van die personen beter geweest zijn, zich kalm te houden en tégenover den dienstplichtige te toonen, dat zij vrijwilligers waren, want juist in deze omstandigheden moet de re geering kunnen rekenen op aller mede werking en dan toch zeker op diegenen, de een vrijwillige verbintenis hebben aan gegaan. Meneer de Redacteur ik hoop hiermede als vrijwilliger mijn plicht gedaan en ter- stelligste tegengesproken te hebben, de verdachtmakingen, die werden gelanceerd. Een vrijwilliger ,behoorende bij het Korps Motordienst. Hoe men zich de werking denkt. Het Algemeen Steuncomité'1939 schrijft ons: Het dezer dagen door Prinses Juliana ge ïnstalleerde „Algemeen Steuncomité 1939", is door de regeering ingesteld naar analogie van het in den wereldoorlog in het leven geroepen Kon. Nat. Steuncomité. Dit moge voldoende zijn om, voorzoover de benaming nog geen volkomen duidelijk licht verspreidt, doel en strekking aan te geven. Nochtans, het Comité 1939 zal ook onder eenigszins andere omstandigheden arbeiden dan in 1914, doordien er thans reeds twee bekende lichamen werkzaam zijn op gelijk soortig gebied: de Kon. Nat. Vereeniging tot steun aan miliciens en het Nationaal Fonds voor bijzondere ncoden. Deze licha men, welke ruime ondervinding hebben op gedaan, blijven, volkomen toegerust als zij zijn, belast met de verdeeling van de hun toevloeiende gelden, zij het dat zooveel doenlijk, eenheid in de steunverleening zal worden bevorderd. Het Comité 1939 zal als het ware het vliegtuigmoederschip zijn, van waaruit de bei'de genoemde lichamen starten. Om het minder krijgskundig uit te drukken: het co mité zal trachten hen geldelijk in staat te stellen, hun door den nood der tijden in on rustbarenden omvang groeiende taak te blijven vervullen. Daarnevens zal, zoo mogelijk, hulp wor den verleend aan organisaties in het bijzon der voor zoover zij het doel hebben te voor zien in nooden, welke voortvloeien uit de bijzondere tijdsomstandigheden. Het Alg. Steuncomité 1939 zal derhalve over ruime middelen moeten beschikken. Verschillende maatregelen worden hiertoe getroffen of zijn in voorbereiding. Het ver trouwen, dat de burgerij dien moeitevollen arbeid met kracht zal steunen, is ten zeer ste vergroot door de omstandigheid, dat Prinses Juliana niet slechts bereid is ge vonden het eére-voorzitterschap te aan vaarden. maar door deelneming aan de voorafgaande besprekingen en aan alle tot dusver gehouden vergaderingen, van hare levendige toewijding blijk heeft willen ge ven. De Nederlandsche visscherij treft voorzorgsmaatregelen voor het uitvaren ter vangst, of, zooals dat in zeemanskringen thans heet, voor den tocht naar de .bollenvelden". Hoog in de mast wordt een metalen vlag met de driekleur bevestigd

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 3