De nieuwe kantoren der P.Z.EM. in aanbouw STADSNIEUWS STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE MIDDELBURG SCHUILKELDERS VAN BETON. GOES WEERBERICHT VLISSINGEN WALCHEREN ZUID-BEVELAND NOORD-BEVELAND Z. VLAANDEREN W.D. BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHBRMOMETER WOENSDAG Fietstocht van de Koningin De evacuatie der Duitsche minderheden. Ook volksverhuizingen in Zuidoost-Europa? Spannende uren in een Britsche duikboot. De bouw van het imposante P.Z.E.M.-huis aan den Vlissingschen Singel in Zeeland's hoofdstad vordert goed. Het gebouw is juist dezer dagen onder de pannen gekomen; men is druk bezig met het metselen van de binnenmuren, waardoor men reeds thans een indruk kan krijgen van de indeeling der ruimte. De toren nadert zelfs al zijn voltooiing. Men is daar nu aan het koper-dekken, en weldra zullen de steigers kunnen verdwij nen. Ondanks het uitbreken van den oorlog, zal de afwerking van het P.Z.E.M.-gebouw geen vertraging ondervinden. Weliswaar heeft het groote wereldgebeuren tot gevolg gehad dat hier en daar aan het gebouw een ander materiaal moet worden gebruikt dan oorspronkelijk gedacht was, maar dit zal de sfeer en het karakter van het gebouw toch niet beïnvloeden. Op bovenstaande foto van het P.Z.E.M.- kantoor in aanbouw is reeds te zien met welk een goed en krachtig staal van bouw kunst Zeeland over eenige maanden ver rijkt zal zijn. DE DISTRIBUTIE VAN PETROLEUM. Heden is men op het distributiekantoor op den Dam begonnen met uitreiken van de distributiekaarten voor petroleum. Reeds bij de twee eerste groepen die tegen heden morgen waren opgeroepen, bleek, dat velen zich niet bewust zijn, dat het noodig is ook die kaarten te komen afhalen, want uit de betrokken straten bleef een groot deel weg. Wel zullen die later nog kaarten kunnen krijgen, maar het is toch wel zeer ge- wenscht, dat ieder op tijd komt. Men volge daarom de publicaties terzake steeds goed, ook bij eventueel latere uitgifte van weer andere kaarten en ga zooveel mogelijk op tijd naar het kantoor. Men denke in ieder geval niet, dat men de kaarten niet noo dig zal hebben. Die tijd zal spoediger aan breken, dan sommigen wellicht denken. Kort geleden brachten wij een bezoek aan de Beton- en Besaltine tegelfabriek op haar terrein aan den Kleverskerkschen weg even voorbij de meelfabriek. Het doel gold de luchtbescherming, en wij waren dan ook in gezelschap van be stuursleden van dë Vereeniging voor lucht bescherming, het hoofd en andere vooraan staande personen van den gemeentelijken luchtbeschermingsdienst. Men had op het terrein een vierkante schuilloopgraaf van gewapende betonplaten opgezet en gedeel telijk ingegraven en wij konden ons over tuigen hoe een 8-tal platen van 75 cm breedte naast elkaar aan beide zijden en met een dak van platen een flinke ruimte bood voor een vrij groot aantal personen. Ook de deskundige bezoekers waren goed te spreken over wat de fabriek hier had ge wrocht, maar zij stelden toch de vraag of een rond gebogen geheel niet meer succes zou hebben. De heer C. Pieters, die hier de leiding heeft, liet nu ook een loopgraaf ma ken in den vorm van een wijde rioolbuis, en geeft nu zelf ook toe dat de trefkans er door vermindert. Bij het bezoek werd ook de wenschelijk- heid van het hebben van kleinere kelders of loopgraven haar voren gebracht en kwam men op het idee deze te vervaardigen en in het openbaar te demonstreeren. Thans zijn een paar modellen gereed en deze zullen nu morgen op de Markt opge slagen staan. Dan kan ieder belangstellen de zich daar laten inlichten. Het gaat om gas- en scherfvrije schuilplaatsen. Benoeming. De rechtbank alhier heeft benoemd tot beëedigd klerk ten parkette van alle kan tongerechten in het arrondissement Mid delburg mr. Th. J. A. W. Dreesman, waar nemend ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie bij de kantongerechten te Breda. EEN ROEKELOOS AUTOMOBILIST. Gistermorgen reed een vrouw per fiets in de Noordpoortstraat in de richting van de Noordstraat. Zij werd achterop gere den door een auto, welke uit de Noord- poortstraat de Heerengracht wilde oprij den. De automobilist heeft op vrij onbe hoorlijke wijze de bocht genomen en geen voldoende acht geslagen op de wielrijd- ster. Het gevolg was een gevaarlijke vorm van snijden. De vrouw kwam met haar voorwiel in aanraking met de achterband van de auto. Het rijwiel werd beschadigd, doch de wielrijdster bekwam geen letsel van beteekenis. Tegen den automobilist zal proces verbaal worden opgemaakt. 481STE STAATSLOTERIJ. Trekking van Dinsdag. 5e Klasse, 14e Lijst. PRIJZEN VAN 70: 10275 21414 21429 21430 21444 21460 NIETEN: 10238 10295 8049 12380 16467 17389 18963 (Trekking van heden.) 1000: 7895 12821 16140 17230 14551 400 4580 7610 11601 200: 15588 19963 100: 02170 3690 3989 4417 11088 12781 16172 16648 '?)/18307 14923 18629 19706 WETENSCHAPPELIJKE BELANGEN. De „Vereeniging voor Algemeene Weten schappelijke Belangen" hield gisteravond haar algemeene vergadering in Hotel „Cen traal" onder voorzitterschap van den hr. J. I. van Ballegoyen de Jong. Uit het jaarverslag van den secretaris penningmeester, den hr. J. van Tiel, bleek dat het ledental weer vooruitging en ook de financiën een klein batig saldo gaven. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredenden mej. W. C. Weststeyn en de hr. J. van Tiel herkozen terwijl in de plaats van wijlen den hr. G. E. F. M. Geysen ge kozen werd de hr. C. W. Dogge. Gememoreerd werd de verhindering van den hr. C. Scharten te Florence, die Maan dag 2 Oct. 1.1. voor de vereeniging zou heb ben gespreken, doch die wegens de moei lijkheden verbonden aan de reis van Italië en terug, bericht van verhindering zond. Verschillende plannen voor dezen winter werden besproken en besloten werd weder om een goed programma te zullen geven. Geschenk R.L.W.S. Naar wij vernemen hebben de oud-leer lingen der Rijkslandbouwwinterschool al hier, gelden bijeen gebracht, om in het trappenhuis van de verbouwde school een groot raam te doen aanbrengen van ge brandschilderd glas in-lood. KEURINGSDIENST VAN WAREN. Algemeene zaken. In het verslag over 1938 van den „Keu ringsdienst van Waren voor het gebied Goes", lezen we, dat in het personeel in vaste dienst geen wijziging kwam en in het laboratorium 3 leerlingen werkzaam wa ren. Gememoreerd wordt het Koninklijke Be sluit, ten doel hebbende den verkoop van gemengde of gebruikte kapok te verbie den. Hygiënische overwegingen leidden tot dit besluit, waarvoor te meer aanleiding bestond omdat belangrijke hoeveelheden gebruikte kapok, uit landen waar dit ver bod reeds bestond, werden ingevoerd. Gewezen wordt ook op de bepalingen, regelende den verkoop van eendeneieren. Het was n.l. gebleken, dat paratyphus on der de eenden in niet onbelangrijke mate kon heerschen en de eieren hiervan met paratyphus-bacillen konden worden be smet. Enkele voorkomende gevallen pa ratyphus bij de menschen werden dan ook aan besmette eendeneieren toegeschreven. Bij Koninklijk Besluit werd bepaald, dat eendeneieren in winkels en op andere verkoopplaatsen aanwezig, moeten voor zien zijn van een stempel: „eendenei, 10 minuten koken", tenzij verder het gebruik van eendeneieren is verboden bij de be reiding van eet- of drinkwaren, tenzij daarvan door den keuringsdienst onthef fing is verleend. Door den dienst Goes wer den 210 ontheffingen verleend, op voor waarde, dat de eendeneieren uitsluitend voor het gebruik van beschuit mogen worden gebezigd. Door de hooge tempera tuur bij het bereiden van beschuit wor den eventueel aanwezige paratyphus-bacil len gedood en is dus besmetting buiten ge sloten. Het heffingsbesluit. Het aantal gemeenten onderging geen wijziging, zoodat op 1 Januari het keurings" gebied Goes 122 gemeenten omvatte met totaal 373483 inwoners. Het aantal bedrijven vallende onder het toezicht van den keuringsdienst, dat voor de heffing krachtens het Heffingsbesluit in aanmerking kwam, bedroeg 9462. Over 1938 werd aan recht ontvangen een bedrag van 21722,80, dat voor 48,8 werd opge bracht uit aanslagen van 1,voor 13,4 door die van 2,—, voor 22,4 door die van 3,voor 12,3 uit aanslagen van 4,50, terwijl 3,1 uit hoogere aan slagen den 4,50 werd opgebracht. De opbrengst komt geheel ten goede van het Rijk en komt in mindering van het door het Rijk te betalen aandeel in de kosten van den keuringsdienst. Óp verzoek van de kruideniersorganisatie belastte een deel der keurmeesters zich met het opleiden voor en het afnemen van het kruideniersvakexamen. De directeur van den keuringsdienst, dr. P. Post, werd bij de examens als gedelegeerde van den Minister van Economische zaken aange wezen. Verder werden door den dienst maat- Verwachting; tot morgenavond: DE BILT: Betrokken tot half bewolkt, plaatselijk eenigen regen, zwakke tot mati ge wind uit Z. richtingen, zachter in het Noordoosten, overigens weinig verandering in temperatuur. Do 12 Oct. Zon op: 6 h 20; onder: 17 h 13. Licht op: 17 h 43. Maan op: 5 h 43; onder: 6 h 55. N.M. 12 Oct. Hoog- en Laagwater te VliMingen; October. Hoogwater. Laagwater. Woensdag 11 11.48 5.58 18.27 Donderdag 12 0.18 12.30 6.43 1915 Vrijdag 13 0.58 13.12 7.25 19.59 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: October. Hoogwater. Laagwater. Woensdag 11 1.22 13.46 7.04 19.21 Donderdag 12 2.15 14.33 7.47 20.09 Vrijdag 13 3.01 15.19 8.30 20.52 Tot kweekeling met akte aan de Chr. school te Spijkenisse is benoemd mej. M. L. Baljé te Vlissingen. AAGTEKERKE. Alhier wordt een moe der-cursus gehouden, waaraan door 20 da mes wordt deelgenomen. De cursus staat onder leiding van zuster Switters te Mid delburg. ARNEMUIDEN. Daar verschillende plan nen bestonden tot het organiseeren van ont spanningsavonden voor miiltairen werd op uitnoodiging van de Commissie voor O. en O. een vergadering gehouden, om te komen tot een doeltreffende samenwerking met al le plaatselijke vereenigingen. Hierbij waren aanwezig de vertegenwoordigers van de be sturen van. het vereenigingsgebouw de zangvereenigingen, de muziekvereeniging en de cantinecommissie. Uit de besprekingen bleek, dat alle plaat selijke vereenigingen hun vollen steun en medewerking zullen verleenen. Om het voor de organisatie der avonden noodige contact voortdurend te onderhou den, werd een dagelijksch comité opgericht, waarin zitting hebben mevrouw van de Pe- relSchot, dokter P. de Haas, de heer P. C. van Maelsaeke en de officier voor O. en O., De Boer. Voorts werd besloten reeds over twee weken den eersten avond te houden, waar voor de voorbereidingen reeds in vollen gang zijn. Tevens ligt het in de bedoeling een avond voor de burgerij te houden tegen matigen entreeprijs, waarvan de opbrengst ter be schikking gesteld zal worden van de com missie voor O. en O. Daar het organiseeren van dergelijke avonden onkosten voor genoemde commis sie medebrengt, worden door haar gaarne giften van particulieren ingewacht. Voorschotten en bijdragen Woningbouw. Ingevolge de Woningwet is ten behoeve van den arbeiderswoningbouw volgens een ministerieele beschikking dd 16 Sept. 1939, toegekend een voorschot van 12,720 aan de gemeente 's-Heer Arèhds- kerke tegen 'n rentevoet van 3% in een aflossingstermïjn van voorloopig 15 jaren, en een annuïteit voorloopig gebaseerd op een aflossingstermijn van 40 jaren van 4,683 voor den bouw van 6 woningen. De beslissing omtrent toekenning eener jaarlijksche bijdrage is aangehouden. (Staatscrt.) KAMPERLAND. De collecte ten bate van de stichting „Hoenderloo" bracht alhier op f 12. SLUIS. Het Fransche pensionaat St. Po- seph alhier dat sedert het uitbreken van den oorlog leeg staat, daar de kinderen niet meer van hun vacantie teruggekeerd zijn, zou naar verluidt thans gebruikt wor den voor Protestantsch tehuis van vluch telingen uit Midden-Europa. Tevens bestaan er plannen een aantal militairen onder te brengen die momen teel in schuren in de nabijheid van Sluis gelegerd zijn. Er schijnt echter één bezwaar te zijn daar de school door de autoriteiten be stemd was voor het Roode Kruis. Desalniettemin zijn de plannen thans zoover gevorderd dat men alleen nog de toestemming van den minister van defen sie behoeft. IJZENDIJKE. In hotel Lozanne alhier had Dinsdagavond een propaganda-verga- dering plaats, uitgaande van het voorloo pig bestuur der in oprichting zijnde af- deeling West Zeeuwsch-Vlaanderen van het Nederlandsche Roode Kruis. De bij eenkomst werd geleid door burgemeester jhr. Von Bönnmghausen. Deze hield een inleiding over aard, doel en werkwijze van het Roode Kruis. Dokter Brouwer lichtte eenige meer technische punten toe. De vergadering werd door dertig dames en heeren bijgewoond die zich nagenoeg allen als lid der West Zeeuwsch-Vlaamsche af- deeling opgaven. regelen genomen inzake zijn taak bij de luchtbescherming, o.a. om de keuring, monstername, onderzoek en ontsmetting van met oorlogsgas besmette waren mo gelijk te Vnaken. Dr. Post stelde zich be schikbaar voor de opleiding van gas-spe- cialisten voor Zuid- en Noord-Beveland en Walcheren. Tal van gasverkenners werden gekeurd op reukvermogen en verschalen de cursussen voor hun opleiding werden gegeven. Amsterdam 1936-3% 87%87% Zeeuws. Hyp. B-3% 84—83% Cities Service Cy. P. 1958 5 52%—51% A Amsterd. Bank 100%98 A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 340 A De Schelde N.B. 4141 C Am. Smelt en Ref. 40%41% A Houth. Alberts 77 C Chesapeake en Ohio 32%—31% C Pref. Kansas City South. 14%—14% C Union Pac. Rn 7979 Ned. 38 1000-3 85—85% O. Indië 37 1000-3 84%—84% A Koloniale Bnk. 160164 A NI- Hbk. 600 111%—109 C Ned. H. M. 1000 79%—79 A v. Berkels Pat. 30 C Calvé-Delft 67—67 A Lever-Bros Unilever 93%94-92% A Philips Gem. B. afg. 138%—137%-34% C Am. Car Foundry 26%27%-% C Anaconda Cop. 2626%-% C Bethlehem St. 67-68-67% C Kennec Copper 3131%-% C Rep. Steel 20%—21-20% C U. States St. C. 55%—57-56% C North Am. Cy. 17%—17% A Kon. Petr. Mpij. 272%—175%-77 C Contin. Oil Cy. 2121% C Phillips Petr. Comp. 33%33% C Shell Union O.C. 11%—11%-% C Tide Water Ass. Oil 10%—10%-% A Ned. Scheepv. U. 114%—114%-15 A H.V. Amsterdam 370-367-69 A Java Cult. Mij. 203206 A N.l. Suiker U. 214—215 A Deli Batavia 108%—110 C Deli Mij. 1000 149—151% Unilever - - HVA Obl.Markt Amerika Koninki, Marlet Schepen Philips Suiker Tabak Rubber gedepoacsr&S A Senembah 128%—128% C Baltimore en Ohio 66% C Southern Pac. Cy. 13%13%-% A Southern Rlw. 14% A Amst. Rubh C. 196%—196-94 A Deli-Bat. Rubb. 150%—156% A Heesa Rubber 114%118% A Serbadjadi SR. 102%—108 WISSELKOERSEN. Heden. Gister. Londen 7.59% 7.58% Berlijn 79 50 75.25 Parijs 4.31 4.30% Brussel 31.47% 31(46 New-York 1.88% 1.88% Geheel onopgemerkt heeft H.M. de Ko ningin, slechts vergezeld van een hofdame, gistermiddag een tocht per rijwiel gemaakt door de Scheveningsche Boschjes. De fiets tocht duurde ongeveer drie kwartier, waar bij Hare Majesteit speciaal de omgeving van de waterpartij in de Boschjes afreed, meldt de Tel. Tegen halfvier reed de Ko ningin per rijwiel terug tot het Vredespa leis, waar H.M. en de hofdame van Haar rijwielen afstegen, die vervolgens door eeni ge lakeien werden overgenomen om naar het paleis te worden teruggebracht. De Koningin met Haar hofdame wandel de hierna langs den Scheveningscheweg en de Zeestraat naar het Noordeinde. Alleen een rechercheur volgde op een afstand van eenige meters onze Landsvorstin. Het merkwaardigste was, dat de voorbij gangers bijna geen van allen de Koningin herkenden. Hare Majesteit moest het druk ke verkeerspunt bij de Laan van Meerder- voort en Zeestraat geheel alleen overste ken, zonder dat de tientallen auto's en an dere voertuigen bemerkten welk een voor name Voorbijgangster rustig op het trottoir stond af te wachten, tot het oversteken zonder gevaar mogelijk was. Op dit uur staat hi'er geen verkeersagent en de re chercheur had eveneens blijkbaar instruc ties niet door opvallende maatregelen van de aanwezigheid van Hare Majesteit te doen blijken. Hetgeen ook het gewenschte resultaat had, want bij het passeeren van het drukke punt zag niemand wie deze eenvoudig gekleede Dame was. Af en toe werd even door iemand uit het publiek eerbiedig gegroet, doch tot het Noordeinde kon de Koningin zonder over last rustig de winkel-étalages bekijken. Vooral de vele kunsthandels, welke hier zijn, hadden Haar belangstelling, evenals enkele kantzaken, waarvoor H.M. eenigen tijd bleef staan. Er waren natuurlijk ook wel enkele typi sche tooneeltjes te zien. Twee heeren die al pratend kwamen aan wandelen hadden H.M. in het geheel niet gezien. In de volle breedte besloegen zij het vrij smalle trottoir van het Noordeinde. Het gevolg was, dat de Koningin genood zaakt was van het trottoir te stappen op den rijweg om direct daarna weer op het trottoir te stappen. Bij een boekhandel, waarvoor de Konin gin met Haar hofdame even bleef staan kijken, stond een militair met zijn rug naar Hare Majesteit toe, in het minst niet be seffend, dat het hoofd van Staat achter Veertien Duitsche schepen zijn aangeko men in Riga, Libau en andere Letlandsche havens, voor de evacuatie van de Duitsche minderheid, die in totaal ongeveer 60.000 menschen omvat. Er worden spoedig nog meer schepen verwacht. De geheele evacu atie zal waarschijnlijk in twee of drie we ken voltooid zijn. Het 11.453 ton metende Duitsche stoom schip „Der Deutsche" neemt heden de eer ste 1000 Duitschers aan boord om ze naar Duitschland te repatrieeren. De andere schepen liggen te wachten in Tallinn, Paer- nu en Kuressaare op het eiland Oesel. Dui zenden Duitschers zijn bijeengekomen in Tallinn, wachtende op hun vertrek. Vele slapen des nachts op stroo in de gesloten Duitsche scholen. De Duitsche banken en zekere andere zaken blijven open. Na Maart zal geen Estlandsch Duitscher de Duitsche nationaliteit meer mogen verwerven. Van verschillende zijden komen er ge ruchten, dat Hitier ook bezig is om maat regelen te nemen ter repatrieering van de honderdduizenden Duitschers, die in Zuid oost-Europa wonen. Men spreekt over dit plan als „de grootste emigratie van alle tij den." Volgens zekere bronnen zouden er gehei me onderhandelingen gevoerd worden over dit onderwerp. Het gaat hier om de overbrenging van de Duitsche minderheden uit Roemenië, om vattend 750.000 personen uit Joego-Slavië, 600.000 personen, uit Hongarije, 480.000 per sonen, welke naar de gebieden in het Oos ten van Duitschland zouden gebracht wor den. In officieele en niet-officieele kringen in Boekarest, Belgrado en Boedapest verklaart men intusschen, dat over die plannen nog niets bekend is, alhoewel Hitler's rijksdagre de, groote bezorgdheid onder de Duitsche minderheden heeft veroorzaakt. hem voor de winkelétalage stond. Een an dere voorbijganger, die H.M. wel had her kend, fluisterde den soldaat iets in het oor. De militair kreeg een schok door alle leden en maakte direct front naar H.M. en vloog in de houding. Van den schrik bleef hjj staan salueeren, toen H.M. alweer lang uit het gezicht was. Tegen kwart voor vier trad H.M. door een zijpoort van het paleis aan het Noord einde binnen. De Daily Tel. brengt een spannend re laas van een avontuur van een Britsche duikboot. De onderzeeer was bij stormachtig weer uitgevaren en kwam in den loop van den nacht in vijandelijke wateren. Na daar ver kenningen te hebben verricht, dook zij des morgens onder water. Korten tijd daarna merkte men, dat et- jacht op de duikboot werd gemaakt, waar bij door den vijand dieptebommen werden uitgeworpen. Er bleef niets anders over, dan de machines stop te zetten en onbe weeglijk te blpven liggen. De hevigheid der ontploffingen van diep- zeebommen nam inmiddels toe, doch het geluid der explosies verplaatste zich in de richting van den onderzeeër af, waarna er een pauze intrad. Later echter hoorde de bemanning een kabel over het achterschip knarsen. Men vreesde het ergste. Lang behoefden de manschapen echter niet in onzekerheid te leven. Een geweldige explosie scheen het vaartuig te verbrijzelen. Alle lichten gin gen uit en men hoorde het gerinkel van brekend glas en daarna het geluid van stroomend water en ontsnappende lucht. Een electro-motor en andere machines bleken buiten werking gesteld en er waren zes lekken in de luchtleiding. De electrische verbindingen werden zoo. spoedig mogelijk hersteld, terwijl men ook de lekken in de luchtleiding wist te stop pen. Intusschen werd de lucht in de duik boot steeds slechter en de commandant van de duikboot overwoog, wat men nog zou kunnen ondernemen. Daar het thans buiten donker moest zijn, wilde hij po gen, de zeeoppervlakte te bereiken. De lanceerbuizen werden geladen, even als de mitrailleurs en de geweren, terwijl ook de munitie voor het kanon klaar lag en tevens een lading explosiestoffen voor het geval ngen de duikboot zelf zou moe ten verniëtigen om haar niet in handen van den vijand te doen vallen. Toen dit alles geschied was liet men den onderzeeër naar de oppervlakte stijgen. De luchtdruk in de duikboot had intus schen een gevaarlijke hoogte bereikt, wes halve de kapitein het niet waagde, zonder bijzondere maatregelen de klep van het vaartuig te openen. Het gevaar driegde na melijk, dat hij anders uit de boot zou schieten. Een der matrozen hield hem dus aan de beenen vast en zoo verrichtte de gezagvoerder het riskante karweitje. Hjj klom naar buiten en zag, dat alles veilig was. De zee was kalm. Slechts één motor van den onderzeeer werkte nog, terwijl de periscoop was ver dwenen en de radio defect was. Het zag er dus niet bijzonder gunstig uit. Na vijf uren werken had men evenwel gelukkig ook de andere machines weer her steld en de duikboot kon nu verder varen, ofschoon het water hier en daar nog naar binnen drong. In den vroegen morgen van den vol genden dag was ook de radio weer ge repareerd, waardoor om assistentie kon ge seind worden Zes torpedojagers kwamen tenslotte ter plaatse en later nog andere vlootvaart-uigen, zoodat de onderzeeër ein delijk veilig zijn basis kon bereken.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 2