C&GOESCHE COURANT „Vrede is alleen mogelijk als de veiligheid verzekerd is" Vier Finsche steden worden geheel ontruimd. De indruk van Daladiers rede in Amerika en Duitschland. Ontgoocheling te Berlijn. Litauen krijgt Wilna terug. Daladier spreekt over Frankrijks oorlogsdoel. Geen onderwerping aan dictaten van geweid. Berlijn ziet een lichtpunt Geruchten bleken niet juist. Een neutraal statenblok in Zuidoost-Europa Het pact met de Sovjet-Unie is gisteren tot stand gekomen. De verklaring van Chamberlain uitgesteld Belgische schepen met den standaard van Prinses Juliana in top. Suiker voor Nederland vrij gegeven. De groeiende Sovjet-invloed is een gevaar voor het heele Noorden. Finland ziet den toestand ernstig in De regeering van Estland is afgetreden. NUMMER 240 182e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsehe Courant. - Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 et. Sf TWEE BLADEN EERSTE BLAD Hf fyv&xrtncïule lfS$ MIDDELBURGSCHE COURANT WOENSDAG 11 OCTOBER 1939 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen-, 60 cent per regel. Bp contract lager. Tariei op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bp vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Daladier, De Fransche minister-president, Dala dier, heeft gisteren een radiorede gehou den, waarin hij o.m. zeide: „Sedert een maand rukken onze solda ten voorwaarts op vijandig gebied. In de lucht vermenigvuldigen onze vliegers de bewijzen van hun moed. Op zee verzeke ren onze matrozen de vrije verbinding tus- schen Frankrijk en zijn imperium,, ver jagen zij de vijandelijke onderzeeërs en hebben zij honderdduizenden tonnen grondstoffen, bestemd voor Duitschland, in beslag genomen. Engeland en Frank rijk zijn meester op den Oceaan en gij weet, dat zij, die de zee beheerschen, steeds de overwinning hebben behaald. Engeland heeft zich evenwel niet bepaald tot ons de steun van zijn vloot te geven, het heeft zich niet beperkt tot vliegers naar ons front te zenden, die iederen dag talrijker worden en die voort durend bewijzen af leggen van hun be kwaamheid en moed. Het heeft Frankrijk ook snel zijn bloeien de jeugd en krach tig materiaal gezon den. Met vurig geloof in het volk en in het lot van het gemeenschappelijk vaderland doen wij een beroep op de broederschap van Frankrijk, welke ons nogmaals in staat zal stellen de beproevingen te boven te komen en het gevaar te overwinnen. Wij strijden niet voor onzen grond en on ze haardsteden alleen, doch ook voor de beschaving, welke verder gaat dan onze grenzen en welke van ons heeft gemaakt, wat wij zijn: vrije en waardige wezens, die eerbied hebben voor hun naaste, die in staat zijn hun woord te houden en ge trouw te zijn aan de groote cultureele tra ditie van het Westen. Noch Frankrijk, noch Engeland zijn ten strijde getrokken voor een soort ideologi- schen kruistocht, noch Frankrijk noch En geland zijn ten strijde getrokken in een lust van verovering. Zij waren verplicht te strijden, omdat Duitschland wenschte zijn overheersching op te leggen aan Europa. Wie zal thans gelooven, dat het ging om Dantzig en den Corridor, of het lot van de Duitsche minderheid? Duitschland heeft bewezen, dat het ofwel Polen door list wilde overwinnen, ofwel te vuur en te zwaard wilde neerslaan. Na Oostenrijk Tsjecho-Slovakije. Na Tsjecho-slovakije: Polen. Dit waren allen etappen op den weg, welke Frankrijk en Europa zouden hebben geleid tot de hardste dienstbaar heid. „De Duitsche vrede". Ik weet wel, dat men u thans spreekt over vrede, den Duitschen vrede, welke veroveringen door list of geweld erkent en welke net zou verhinderen nieuwe ver overingen voor te bereiden. Hoe kan men de laatste rede in den Rijksdag samenvatten? Op deze wijze: „Ik heb Polen vernietigd; ik ben voldaan. La ten wij den strijd staken. Laten wij een conferentie beleggen om mijn veroverin gen vast te leggen en den vrede te orga niseer en'. Het ongeluk is, dat men deze taal reeds heeft gehoord. Zeker, wij hebben steeds een oprechte samenwerking gewenscht tusschen de vol ken en wenschen deze nog doch wjj zijn vastbesloten ons niet te onderwerpen aan „dictaten" van geweld. Wij hebben de wapenen opgenomen te gen den aanval; wij zullen ze eerst neer leggen, wanneer wij zekere garanties heb'- ben voor de veiligheid, een veiligheid, wel ke niet elke zes maanden in gevaar wordt gebracht. Het machtsmisbruik moet goed gemaakt worden. Indien men werkelijk den vrede zou wil len, een duurzamen vrede, welke aan alle gezinnen, aan alle vrouwen en kinderen evensvreugde zou schenken en vertrouwen TJV°ekomst' dan zou 111611 eerst de ge ven0 h ,gernoe(:'eren tót rust moeten bren- ken reisbruik van macht goed ma- allp vnik de recllten en belangen van aHe volken herstellen. Indien men werkelijk vrede wil, dan moe men begrijpen, dat de veiligheid der naties slechts kan rusten op wederkeerige garanties, welke iedere verrassing uitslul- ten en welke een wal opwerpen, tegen iedere poging tot overheersching. ,..^ten eindelijk begrijpen, dat de vooibij is, waarop territoriale verove ringen welzijn brachten aan den verove raar. Na al zijn veroveringen begint Duitsch land een oorlog met kaarten voor brood, vleesch, melk en suiker. Wij Franschen hebben een afschuw van al deze dienstbaarheid. Wij willen, dat onze overwinning een Europa schept dat bevrijd zal zijn van alle bedreigingen met een aanval. Frankrijk, dat den oorlog were» opgelegd, zegt in den strijd hetzelfde wat het steeds heeft gezegd. Ik bevestig dus in uw naam, dat wij strijden en zullen voortgaan te strijden om een definitieve garantie voor de vei ligheid te krijgen. o Uit Washington wordt gemeld: De eerste indruk, dien men in de Ver. Staten heeft van de gisteravond door den Franschen minister-president Daladier ge houden rede, is, dat Frankrijk zal voort gaan te strijden tenzij en totdat Hitier een systeem van waarborgen kan uitdenken, dat de geallieerden volstrekt overtuigen zal, dat Duitschland bereid is definitief af te zien van agressie. Welingelichte kringen herhalen, dat dergelijke waarborgen onont heerlijke voorwaarden zijn voor een wapen stilstand, welken ook, en dat Duitschland tot dusverre dergelijke waarborgen niet heeft aangeboden. De Duitsche reactie. De radiorede van den Franschen minister president is in de Duitsche pers in een uit voerige lezing gepubliceerd, welke alle es- sentieele punten der verklaringen van Da ladier bevat. Van officieele of semi-offi- cieele zijde heeft men nog geen oordeel om trent de redevoering tot uiting gebracht. Dat de rede op verschillende punten met het Duitsche standpunt niet overeenstemt, blijkt natuurlijk reeds op het eerste gezicht na kennisneming van Daladiers uitingen. In politieke kringen te Berlijn hoort men daarnaast echter veelvuldig de meening verkondigen, dat de hoofdpunten der uit eenzettingen van den Franschen minister president in geen enkel opzicht in tegen spraak zijn met de opvattingen, welke Hit- Ier in zijn rede van 6 October tot uitdruk king heeft gebracht!! Als een loopend vuurtje gingen gisteren vreemde geruchten door Berlijn: Enge land zou een wapenstilstand hebben voor gesteld; de Engelsche regeering zou zijn afgetreden; Chamberlain zou vervangen zijn door den fascist Mosley; de Engelsche koning zou afstand hebben gedaan van den troon en opgevolgd worden door deh hertog van Windsor Niemand wist waar deze vreemde ge ruchten vandaan kwamen. De telefoons der ministeries en kranten stonden geen oogenblik stil. Iedereen wilde weten wat er waar w&s. Tenslotte werd er van offici eele zijde verklaard, dat de berichten af komstig zouden zijn uit Engelsche bron en bedoeld waren om onrust te stichten in Duitschland. De Engelsche autoriteiten spraken dit tegen en noemden de geruch ten belachelijk. De Berlijnsche corespondent van de „Neue Zürcher Zeitung'' beschrijft de too- neelen van vreugde, welke zich gisteren in Berlijn afspeelden, toen de vreemde ge ruchten zich in de stad verspreidden. De correspondent schrijft, dat het nieuws" een geweldige sensatie verwekte en snel van mond tot mond ging. Steeds aangroeiende groepjes menschen bespra ken deze jongste ontwikkeling en op vele plaatsen begon men uitbundig pleizier te maken. Café-eigenaars verstrekten gratis consumpties en vele winkeliers gaven hun klanten een geschenk om het feit te vie ren. Daarna kwam de bittere ontgooche ling, toen de avondbladen op straat ver schenen, welke de geruchten in groote op schriften tegenspraken. De mogelijkheid in Zuidoost-Europa een blok van neutrale staten te vormen, wordt in de Roemeensche pers breedvoerig be sproken na de tot standkoming van de Roe- meensch-Hongaarsche overeenkomst om troepen van de grens terug te trekken. De nadruk wordt gelegd op de pogingen van Zuid-Slavië als bemiddelaar op te tre den. De onderhandelingen tusschen Litauen en Rusland zijn gisteren geëindigd met de onderteekening van een pact betreffende den overdracht aan de Litausehe republiek van de stad Wilna en het Wilnasche gebied en een pact tot wederzijdschen bijstand tus schen Litauen en de Sovjet-Unie. WILNA EEN OUD STRIJDPUNT. Zoo krijgt dan Litauen Wilna terug. De prijs, dien het daarvoor betalen moet, zal wel ver gaande controle door de Sovjet- Unie zijn. Intusschen is het streven van de Litauers om hun oude hoofdstad weer bjj hun land gevoegd te zien, eindelijk met succes be kroond. Het is op een manier werkelijkheid geworden, die de Litauers zeker nooit heb ben gedroomd Wilna is in de geschiedenis officieel thans voor den vijfden keer van „eigenaar" ver anderd. Om ons tot de laatste 20 jaar te beperken: Na den wereldoorlog werd de eerste volksvergadering van Litauen in Wilna gehouden. Litauen werd daar onaf hankelijk verklaard en Wilna werd de hoofdstad. In 1920 rukte echter een Pool- sche generaal plotseling het gebied van Li tauen binnen en bezette Wilna en de om geving. Litauen kon niet veel meer doen dan protesteeren. In 1923 werd het lot van Wilna beslist door een gezantenconferentie. Deze kwam overeen, dat Wilna aan Polen zou blijven. Dit is zoo gebleven tot nu toe, zij het onder voortdurend protest van Li tauen. Van 1920 tot 1938 is het directe ver keer tusschen beide landen zeer bemoei lijkt en de kwestie-Wilna was een voortdu rend twistpunt tusschen Polen en Litauen. Thans is het Polen van na den wereldoor log verdwenen en Wilna is weer eens van nationaliteit veranderd. Wat zal de volgen de nationaliteit zijn, de Russische? OOK RUSSISCHE TROEPEN IN LITAUEN. De RussischLitausehe overeenkomst is verder voor een groot gedeelte gelijk aan de Russische verdragen met Estland en Letland. Beide verdragsluitende partijen verplich ten zich tot wederzijdsche hulp, ook mili taire, in geval van een aanval op hun ge bied van de zijde van een derde Europee- sche mogendheid, hetzij te water, hetzij te land. De Sovjet-Unie verplicht zich het Li tausehe leger tegen voordeelige voorwaar den wapens en oorlogsmateriaal te ver schaffen. Ter verdediging van de grenzen van Li tauen krijgt de Sovjet-Unie het recht in Litauen troepen van haar leger en lucht macht te stationneeren, welker aantal en standplaatsen bij afzonderlijk verdrag zul len worden geregeld. Ook de hiermede ver band houdende economische, administratie ve en juridische vragen zullen bij afzonder lijk verdrag worden geregeld. In het Engelsche Lagerhuis heeft sir John Simon gisteren medegedeeld, dat de wekelijksche verklaring van den minister president is uitgesteld van Woensdag tot Donderdag. Zooals men weet werd algemeen ver wacht, dat Chamberlain in deze rede zou antwoorden op de voorstellen van Hitier. Als dit juist is en als de rede is uit gesteld om Chamberlain en zijn medere geerders gelegenheid te geven de voor stellen van Hitier diepgaand te bestudee- ren en hun antwoord daarop met zorg samen te stellen, dan kan dit uitstel bëtee- kenen, dat Engeland niet zonder meer een afwijzend antwoord zal geven Er is een zwakke hoop, dat Chamberlain van zijn kant zal aangeven op welke voorwaarden de Britsche regeering bereid is eventueeie tot onderhandelingen over te gaan. "En dan zou er voor de zaak van den vrede in elk geval iets gewonnen zijn. De voor stellen van Hitier zijn op bepaalde punten zeer vaag en hier ligt misschien de mo gelijkheid om door onderhandelingen spij kers met koppen te slaan. Ongetwijfeld zou Engeland het herstel van een onafhankelijk Polen eischen. Als het echter genegen is om genoegen ie nemen met een kleiner Polen dan dat van Versailles, dan is er wellicht nog een overeenstemming mogelijk. Vooralsnog heeft Chamberlain zich over deze zaken in stilzwijgen gehuld, zoodat alle voor spellingen slechts kunnen berusten op ver moedens. Men meldt ons uit Hansweert: Gisteravond passeerden alhier eenige Bel gische schepen, welke als topvlag een zeer goed geslaagde, bijna niet te herkennen imitatie van den koninklijken Standaard van H.K.H. Prinses Juliana voeren. Op een waarschuwing, dat het varen met deze vlag moeilijkheden zou opleveren, hebben de schippers ze direct neergehaald. Het schijnt dat deze vlaggen in België druk verkocht worden. Zij was in een Engelsche haven in beslag genomen. Het stoomschip „Stuyvesant" van de K. N.S.M. heeft verleden week in de haven van Southampton zijn lading moeten lossen, in verband met de Engelsche maatregelen in zake de controle op contrabande. Ook tien duizend balen suiker, bestemd voor de Ne- derlandsche regeering moesten gelost wor den. Thans is bericht ontvangen dat de ba len suiker door de Engelsche autoriteiten zijn vrijgegeven. Zij zullen thans zoo snel mogelijk naar Nederland worden overgebracht. Het blad „Universul" publiceert een ar tikel, waarin het de mogelijkheden uiteen zet van de vorming van een Balkanblok, dat bij voorkeur neutraal zou moeten blij ven, doch in staat zou kunnen zijn, indien dat noodig wordt, op te treden. De Finsche minister van Buitenlandsche Zaken, Kekkoonen, heeft gisteravond de bevolking van Helsinki (de hoofdstad van Finland) en Wiborg in een radiorede aan gespoord Woensdag en Donderdag a.s. de steden vrijwillig zooveel mogelijk te ont- De regeering wil vermijden tot dwang over te gaan, aldus het D. N. B. De minster verklaarde, dat de politieke toestand niet onrustiger of slechter is ge worden, doch het is beter thans de maat regelen rustig uit te voeren, dan latei- overhaast. Voor het evacueeren van de bevolking der beide steden zullen met ingang van- Woensdag bijzondere treinen beschikbaar zijn. Dengenen die niet buiten de stad bij familie onderdak kunnen komen, zal dooi de regeering een plaats worden aangege ven. Eigenaars van auto's, die wegens ge brek aan benzine geen gebruik van hun wagen mochten maken, zullen de auto's in de beide komende dagen kunnen ge bruiken voor de evacuatie. Uit het bovenstaande blijkt duidelijk, dar de Finsche regeering den toestand zeer ernstig inziet. Hoewel de betrokken regee ringen om strijd verzekeren, dat Estland Letland en Finland onafhankelijk blijven, ondanks de verdragen met Sovjet-Rusland, komt het er toch op neer, dat de regee ring te Moskou in deze staten de lakens zal uitdeelen. En nu klopt Rusland op de deur van Finland; zooals een Finsch mi nister het treffend uitdrukte. Maar Fin land is niet van plan zoo gauw toe te ge ven als de hiervoor genoemde landen, waarbij men intusschen in het oog moet houden, dat militair verzet voor hen Zelf moord zou hebben beteekend. Finland beschouwt zich als fe behoorer. tot de Scandinavische landen en in Noor wegen, Zweden en Denemarken denkt men er ook zoo over. Daarom ziet men met des te meer vrees de nadering van Sov jet-Rusland. Vooral Zweden wordt ongerust, want Finland is altijd een buffer geweest tus schen Rusland en Zweden. Uit de maatre gelen der Finsche regeering spreekt de- onrust van het heele Noorden. De garnizoenen versterkt. Reuter weet verder te melden: Met het oog op den ernstigen toestand, heeft de Finsche regeering besloten tot een vrijwil lige evacuatie van Helsinki, Wiborg, Tam- merfors en Abo Vandaag zal een kwart van de bevolking van Helsinki vertrek ken, Donderdag opnieuw een kwart. Naai- men verneemt, zijn bij de grens nog geen Russische troepen geconcentreerd doch de garnizoenen worden versterkt. De te Kopenhagen verschijnende „Natio nal Tïdende" schrijft, dat de onderhande lingen te Moskou niet alleen een probleem zijn voor Finland; maar voor het getyeele Noorden. De ernst is des te grooter, omdat dezu onderhandelingen deel uitmaken van een veel grooter proces, dat het grootste ge vaar voor het Noorden en voor geheel Eu ropa inhoudt. Denemarken volgt de ont wikkeling der FinschRussische betrekkin gen met de grootste aandacht, daar men van meenng is, dat door een verder op dringen van Stalin in de Oostzee de Sov jet-invloed mogelijk naar het Westen voortschrijdt en zelfs tot Denemarken zou kunnen doordringen. De beurs gesloten. Met ingang van heden zal de beurs te Helsinki tot nader order gesloten blijven. De bank van Finland heeft besloten de komende dagen nieuwe bankbiljetten uit te geven van 1 000 en 500 Finsche mark. Vele Engelschen, die in Finland verblijf hielden verlaten deze week het land. FINSCHE DELEGATIE IN MOSKOU AANGEKOMEN. Hedenmorgen is te Moskou de Finsche regeeringsdelegatie aangekomen, welke op verzoek der Sovjet-regeering de onderhan delingen zal voeren over de politieke en economische vraagstukken welke Finland en de Sovjet-Unie betreffen. De delegatie werd op het station verwelkomd door den chef van het protocol, Barkof. Voorts wa ren aanwezig de Finsche gezant in Moskou, alsmede de gezanten der Scandinavische landen. Hedenmorgen is de regeering van Est land afgetreden. Een nadere mededeeling was bij het ter perse gaan van ons blad nog niet ontvangen. Over de redenen, die de regeering tot af treden bewogen hebben, is niets bericht. Geruchten willen, dat de nieuwe premier prof. Jueri Uluots zal zijn, de voorzitter van het Estlandsche parlement, die naar Mos kou is geweest om deel te nemen aan de Russisch-Estlandsche besprekingen. Men gelooft, dat de nieuwe minister van buitenlandsche zaken prof. Ants Piip zal zijn, eveneens een lid van de delegatie naar Moskou. De onderhandelingen tusschen de Sovjet- Unie en Estland zijn thans op bevredigende wijze afgesloten, zooals gisteravond offici eel werd medegedeeld. EEN POLITIEKE MOQRD. Ilmar Toenisson, oud 30 jaar, zoon van Jaan Toenisson, den vroegeren Estland- schen premier, is met zes revolverkogels gedood.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1