^rrotrtncïuïe g &eettw0cl$£ GOESCHE COURANT) Zal Roosevelt vredesvoorstellen doen? Nederlandsch stoomschip op een mijn geloopen. Thans Finland aan de beurt. neus Hoopgevende stemmen uit Amerika. Landstormers met verlof. Vreemde dingen achter de Siegfriedlinie. De Koninklijke familie geeft het voorbeeld. Tegen „binnenlandsche vijanden" in Duitschland. De Duitsch-Russische handel. Duitsche Letlanders naar het Derde Rijk. Een Duitsche vliegboot neergeschoten. De „Binnendijk" gezonken: de bemanning gered. Zeeuwsche mosselen voor het leger? Russische stappen bij de Finsche regeering. TALLINN BALTISCHPORT ESTLAND RUSLAND,Jg Nieuwe Russische eischen aan Estland - ai 1 ^M0ê§ vrnvlMEB 238 182e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. - Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 35930°Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. TWEE BLADEN EERSTE BLAD m HIDDELBURGSCHE COURANT MAANDAG OCTOBER 1939 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. dat hij I daarmee Igens een jiet in de dan be. ld ergens Ihebt een p er ge teld ge- |r de let- sn is een J ohnny pel apart de hele troep om lergrond. 1 merken, permij de- fcn. Het |en heel pijn er al merkte, In de he iken van en dan ïchthond Verdachts |een ver- 3or schijn tn. Bijna iets mis dat hij |en brede worden, c, dat hij had ge_ het bui- Iteren. |ijne neus ide geu len han- ontdek. pel lang- ptgesteld, |de met Volgens een telegram uit Washington aan de „Associated Press" heeft zich een krachtige stemming ontwikkel 1 in den Amerikaanschen Senaat, dat Roosevelt de rol op zich zal nemen van „peacemaker1 vredesstichter. Senatoren van tegenstelde opvattingen in de kwestie der neutraliteit, hebben als hun meening té kennen gegeven, dat de president gebruik zou maken van elke duidelijke gelegenheid, welke hem door stappen uit Berlijn verschaft wordt, atp ertoe bij te dragen een einde te maken aan den Europeeschen oorlog. De Senaat is van meening, aldus dit commentaar, dat er geen reden bestaat, waarom Roo sevelt niet zou trachten, den vrede te bewerken en dat er elke reden bestaat, om het wel te doen. Senator Johnson, die aan het congres heeft voorgesteld, dat Roosevelt tezamen met de andere neutra le staten zou trachten een wapenstilstand tot stand te brengen, heeft verklaard, dat de president naar zijn meening gele genheid zou krijgen een „eervolle vrede* te bewerken en hij voorspelde, dat de president van deze gelegenheid gebruik zou maken. „TWEE MOEILIJKHEDEN", In Amerikaansche regeeringskringen verklaart men volgens een ander Reuter- bericht, dat twee fundamenteele factoren een bemiddeling- van president Roosevelt op het huidige oogenblik uitsluiten en wel ten eerste: de moeilijkheid eenige waar borg te vinden, welke bindend genoeg is om Hitier te verhinderen opnieuw zijn woord te breken. Ten tweede: de onmo gelijkheid een regeling te treffen, welke Tsjecho-Slovakije en Polen in permanen te onderwerping zouden laten. In kringen, die in betrekking staan met Roosevelt, betoogt men, dat Hitier als blijk van zijn oprechtheid ten aanzien van laatstge noemd punt aan Polen en Tsjecho-Slova kije den dominion-status zou moeten waarbogen, gelijk aan die van Eire (Ier land), welk land, hoewel in nauwe eco nomische en politieke betrekkingen staan de met Groot-Britannië, toch in het hui dige conflict neutraal is. In antwoord op een vraag of Roosevelt opnieuw over be middeling zou denken, indien Hitier zijn voorwaarden zou stellen in een meer ver zoenenden vorm, daarbij rekeing houdend met de beide fundamenteele bezwaren, werd opgemerkt: „Wij zijn niet in staat de voorwaarden van Hitier voor hem op te stellen." EERST MOETEN DE GEALLIEERDEN HUN WIL TOONEN. De" minister van Buitenlandsche Zaken der VS., Hull, heeft in een persconferen tie verklaard, dat de Amerikaansche re geering geen bericht heeft ontvangen be treffende een niet-officieel voorstel van Duitschland, waarin president Rooseveh verzocht wordt als bemiddelaar op te treden. Senator Pittman heeft als zijn meening te kennen gegeven, dat elke vredesstap van Roosevelt zou moeten voorafgaan door een duidelijk bewijs, dat de gealli eerden zelf reeds vredespogingen in het werk hebben gesteld. Hoewel ik niet met Roosevelt dienaan gaande heb geconfereerd aldus Pittman, geloof ik, dat indien het onder bepaalde omstandigheden zou blijken, dat zijn op vattingen zouden worden aanvaard, de president niet zou aarzelen alle geschik te voorstellen te doen. Dit beteekent intusschen niet, dat de president zóu optreden of erin zou toe stemmen bemiddelaar te zijn. Daarmede zou hij een te groote verantwoording op zich laden. Wat de ontwikkelng van den toestand in Europa betreft, in hoeverre een neutrale inmenging zou worden aan vaard zeide Pittman: Elkeen is ervan overtuigd, dat de president beter dan iemand anders zou weten, wanneer de toestand een zoodanige ontwikkeling zal genomen hebben. „Bemiddelen beteekent tusschenbeide komen," Reuter meldt uit New York: De „New York Herald Ttribune" bespreekt de po ging van Hitier, president Roosevelt ertoe te bewegen, in den Europeeschen strijd te bemiddelen. Het blad schrijft: De bemidde ling inroepen van een machtigen neutralen staat op dit tijdstip, is niets meer dan zwak vermomde methode om dezen neutralen staat aan zijn zijde te krijgen in den oorlog. De Franschen en Engelschen hebben het niet aangedurfd zulk een onpolitieke actie bij ons te ondernemen. Het woord „bemid delen" beteekent tusschenbeide komen of zich in het midden van dezen oorlog bege ven. De „New York Times" schrijft: Dit is een geschikte gelegenheid voor de regeeringen van Frankrijk en Engeland, om op uitdruk kelijker wijze dan tot dusver de essentieele doeleinden te omschrijven waarvoor zij zoo noodig bereid zijn den oorlog voort te zet ten. Van bevoegde zijde wordt ons medege deeld dat binnen afzienbaren tijd onge veer 4000 gemobiliseerden, die krachtens een verbintenis bij den Vrijwilligen Land storm waren opgeroepen, met verlof zul len worden gezonden. Zulks zal geschie den ingevolge verzoeken der betrokkenen, die verklaard hebben een vrijwillige ver bintenis slechts te hebben aangegaan in de meening bij mobilisatie niet te zullen worden opgeroepen. Z 'isq I SSOTHO Nagemaakte dorpen en verlaten plaatsen, „Een ooggetuige bij de Britsche lucht strijdkrachten ergens in Frankrijk" seint: Een jonge vliegerluitenant, die deelge- nomn heeft aan een verbazingwekkende vlucht boven de Siegfriedlinie, in den loop waarvan de vliegtuigen zelden hoo- ger vlogen dan dertig meter en slechts een maal beschoten werden, heeft mij eenige vreemde dingen verteld, die hij gezien heeft achter de vijandelijke verdedi gingslinie. Tijdens de verkenning hebben de vliegers een prachtige reeks foto's geno men van de Duitsche verdedigingswerken. „Wat op mij den meesten indruk maak te zoo vertelde de luitenant was de zichtbaar onvoltooide toestand van de Siegfriedlinie. Zij is idioot gemakkelijk te identificeeren, omdat het gras nog geen tijd gehad heeft over de omgewoelde p ar de te groeien. Op vele plaatsen zagen wij hoopen versch opgedolven aarde, maar nergens zagen we iemand, die werkelijk aan den arbied was aan de fortificaties. Op e e n plaats vlogen wij over een ge- weldig kanon, dat dor een groep mannen werd gecamoufleerd. Ik zag ze duidelijk naar ons staren met hun verfpotten in de hand, klaarblijkelijk niet in staat een be weging te maken. Wij vlogen over vele dorpen, maar zagen geen enkelen burger- inwoner in de straten, die bijna steeds verlaten waren" De luitenant die geen verklaring wiss voor het feit, dat het eenige vuur, dat op hen was gericht, afkomstig was van een enkel gewoon machinegeweer, kon even min een verklaring geven van de vreem- e schoorvoetendheid der Duitschers om J* geheimen achter de linies te bescher men. Onder de dingen, die hem verder wonderd hadden, noemde hij een reeks nerkwaardige, niet te identificeeren aard- oopen en kuilen .n de ve]den en bo^ ren voorts merkwaardig groote schu in van gelijk model aan den buitenkant De Koninklijke Familie gaat op verschil lende wijzen het voorbeeld geven hoe men benzine moet besparen in dezen tijd. Zoo zijn de laatste week de Koninklijke auto's niet meer in de Haagsche straten ver schenen. In plaats daarvan maakte de Konink lijke Familie veelvuldig gebruik van rijtui gen, bespannen met twee paarden uit de Koninklijke stallen. In plaats van de chauf feurs in livrei zijn de Koninklijke koetsiers en palfreniers, die men anders alleen op Prinsjesdag ziet, weer in functie getreden. Ook op andere wijze geeft de Koninklijke Familie het voorbeeld meldt de Tel... On langs ging de geheeie Koninklijke Familie te voet van het Koninklijk paleis aan het Noordeinde ter kerke in de Parkstraat en zoowel H. M. de Koningin, als H. K. H. prinses Juliana en Z. K. H. prins Bernhardt heeft men op Hun rijwiel een tochtje kun nen zien maken in de omgeving van den Waalsdorperweg. Dit voorbeeld heeft op de Hagenaars veel indruk gemaakt, zood-vt men thans opmerkelijk veel hooggeplaatste personen in plaats van in hun auto in de tram of op de fiets kan zien zitten. De Berlijnsche correspondent van het Deensche blad „National Tidende" meldt, dat door vroegere S.S.- en Gestapoleiders een nieuwe nat.-socialistische organisatie is opgericht, genaamd „Volksmeldedienst", welke de „binnenlandsche vijanden" van het Duitsche rijk moet opsporen. In alle deel en van Duitschland zirllen afdeelingen worden gevestigd „om spoedig al degenen te vinden, die schuldig zijn aan politiek ver raad en sabotage of aan daden, die indrui- schen tegen de beste belangen van het rijk". Elk lid van dezen dienst zal hierop acht moeten slaan, en zelfs zijn eigen buurman moeten aanklagen, indien deze anti-Duit- sche propaganda verspreidt. Leider der nieuwe organisatie is Heiderich, die ver klaarde, dat hiermede een nieuwe waar borg is verkregen voor Duitschlands vei ligheid. van vele dorpen, verdacht uitziende nieuwe gebouwen en betonnen geschut- torens aan den buitenkant van dorpen merkwaardige experimenten met camou flage en soms wat men volledige, nage maakte dorpen zou kunnen noemen. Grondstoffen uit de Sovjet- Unie voor het Derde Rijk. Van Sovjet-Russische zijde is de volgen de officieele mededeeling uitgegeven: De speciale gevolmachtigde der Duit sche regeering voor economische proble men, ambassadeur Ritter en de leider van de Duitsche economische delegatie, ge zant Schnurre zijn op 8 October door den voorzitter van den raad van volkscom missarissen ontvangen. Overeengekomen werd, dat de Sovjet- Unie onverwijld zal beginnen met de ver zorging van Duitschland met grondstoffen en Duitschland met leveranties aan de Sovjet-Unie. Het tweede volksverhuizinkje. Het agentschap Leta deelt het volgen de uit Riga mede: „De regeeringen vaji Letland en Duitschland zijn in principe tot overeen stemming gekomen over de afsluiting van een verdrag betreffende verhuizing van Letlandsche staatsburgers van Duitsche afkomst naar het Derde Rijk en daar mede samenhangende kwesties. De eigen lijke onderhandelingen zullen binnenkort beginnen." Reuter wijst er in dit verband op, dat de repatrieering zal geschieden volgens Hitlers voorstellen betreffende het ver plaatsen van nationaliteiten. (Dit zal dus het tweede volksverhuizink je worden. Het eerste betrof de Duitsche bewoners van Zuid-Tirol.) Het Britsche ministerie van luchtvaart meldt, dat verkenningsvliegtuigen der Brit sche luchtstrijdkrachten, die patrouille- dienst deden boven de Noordzee, gisteren twee Duitsche vliegbooten hebben ontmoet. Er ontspon zich een luchtstrijd, waarbij een Duitsche vliegboot werd neergescho ten. Na den strijd zag de piloot van een der Britsche toestellen, dat de Duitsche beman ning zich aan het wrak van hun vliegboot vastklampte. Een in de nabijheid varend schip werd ter assistenttie derwaarts ge zonden en de Britsche toestellen hervatten hun patrouille. De tweede vliegboot nam de wijk, nadat de eerste in zee gevallen was. Twee Brit sche toestellen werden tijdens het luchtge- vcht door kogels getroffen, zonder dat de inzittenden letsel bekwamen. Het Nederlandsche stoomschip „Binnen dijk", dat van New-York op weg was naar Rotterdam, is Zaterdagavond omstreeks tien uur nabij het Shambles lichtschip op 'n mjjn geloopen en gezonken. Alle 41 opva renden konden worden gered. Zij zijn in de Engelsche marinehaven Weymouth aan de Zuidkust van Engeland, aan land gebracht en voorloopig opgeno men in het zeemanshuis, het hotel van het Leger des Heils en twee andere hotels. De „Binnendijk" mat 6873 ton bruto. Twee leden der bemanning van de „Bin nendijk" een stoker en een 18-jarige leer ling, zijn in een ziekenhuis opgenomen met beenbreuken. Het schip had graan voor de regeering aan boord. Het s.s. „Binnendijk" was vrijwel volge laden met graan en veevoeder, bestemd voor de Nederlandsche regeering. Kapitein Moree vertelde aan een corres pondent van het A.N.P., dat hij zich op de brug bevond, toen zich een vreeselijke ont ploffing voordeed. De machines en de draadlooze installatie raakten in het onge- reede en konden geen dienst meer doen. Zeer langzaam begon het schip te zinken. Daar van de radio-installatie geen ge bruik gemaakt kon worden, moest men vuurpijlen afschieten om de aandacht te trekken. Deze vuurpijlen werden beant woord en later kwam een der vaartuigen, die in dienst van de Britsche contrabande- controle staan, langszij. Het vaartuig maakte vast en nam alle 41 opvarenden aan boord. Onze reis van New-York was tot dusverre door niets bijzonders gekenmerkt. Ook bij het naderen van de Engelsche kust namen wij geen teekenen van den oorlog waar." Het schip stond in vlammen. Na de eerste ontploffing duurde het nog eenige uren voordat het schip zonk. De be manning heeft alle mogelijke moeite ge daan om het vaartuig drijvende te houden, maar dit is niet gelukt. Tenslotte gaf de kapitein bevel over te gaan op het Engel sche patrouillevaartuig, dat te hulp geko men was. En het was toen hoog tijd, want even later vatte de stookolie vlam. En een dergelijke brand is practisch niet te blus- schen. Het vuur bereikte de eene tank na de andere en hevige "ontploffingen volgden elkaar op. Het schip was in rook en vuur gehuld. Het was voor de bemanning een vreeselijk gezicht haar vaartuig zoo te zien ondergaan en niets te kunnen doen om dit te voorkomen. De ontploffingen werden aan den wal gehoord en de reddingboot van Weymouth voer nog uit om te zien of zij hulp kon bieden. Dit was echter niet noo dig. De waterdichte schotten hielden de „Binnendijk" geruimen tijd drijvende, maar toen eenmaal de olietanks ontploften, zonk het schip al sneller en sneller. De kapitein was op de brug toen het schip de mijn raakte. Er was geen mogelijkheid om door de radio om hulp te seinen. Daarom liet men vuurpijlen op. Het laat zich denken hoe de bemanning in spanning heeft geze ten of deze aan den wal zouden worden op gemerkt. Passagiers waren er niet aan boord. Van een paniek was geen sprake. De kapitein gaf bevel de booten klaar te maken en toen dat gebeurd was, ging men rustig door met te probeeren de schade te herstellen. De kapitein hoopte het schip drijvende te kunnen houden en het een En gelsche haven in te laten sleepen. De scha de was echter te groot. Drie kwartier na dat de „Binnendijk" op de mijn was ge loopen, kwam het Engelsche patrouillevaar tuig in zicht, dat de bemanning overnam Dit schip bleef in de nabijheid tot de „Bin nendijk" brandende was gezonken. Men schrijft ons uit Yerseke: De handel in mosselen gaat heel goed. Alleen Frankrijk neemt niets af. Dat is jammer, daar naar dit land anders onge veer 40 a 45 der geheeie mosselproduc tie ging. Natuurlijk worden pogingen in het werk gesteld om de grenzen open te krij gen. Naar we vernemen zal men binnenkort overgaan tot het eenmaal in de week ver strekken van prima le kwaliteit Zeeuw sche mosselen aan het leger. Mocht dit doorgaan, m.a.w. mocht dit voedsel aan onze soldaten in 't algemeen voldoen, dan zal een goede afnemer worden gevonden. BE OORLOG IN DE RADIO. De „Paris Soir" bericht, dat Zaterdag avond de omroeper van Radio Stuttgart in het Fransch mededeelde, dat hij een vol ledige Fransche vertaling van de rede van Hitier zou voorlezen. Toen hij uitgespro ken was, zeide een andere 'stem op dezelfde golflengte „Hier spreekt een echte Franschman, Luistert niet langer naar de stem van den verrader te Stuttgart. Duitschland wenscht den krachtigen bond tusschen Frankrijk en Engeland te breken. Duitschland verklaart den vrede te wil len, doch het schendt alle verdragen welke het "Reeft onderteekend en zal dit blijven doen". Het Finsche telegraaf-agentschap publi ceerde Zaterdagavond het volgende bericht: „Zooals de minister van Buitenlandsche Zaken, Erkko, reeds op 18 September heeft medegedeeld, zijn tusschen Finland en Rus land langs diplomatieken weg onderhande lingen over zekere punten van politieken en economischen aard gevoerd. De Sovjet-Russische regeering heeft thans gevraagd of de Finsche regeering be reid is een specialen gevolmachtigde te zen den ter bespreking van hangende vraag stukken. De Finsche regeering overweegt thans deze vraag". De Finsche reservisten opgeroepen. Het Finsche ministerie van oorlog deelt mede: „Daar het noodig schijnt te zijn, de neutraliteitsdefensie van Finland te ver sterken, zijn de reservisten der troepenaf- deelingen voor buitengewone oefeningen onder de wapenen geroepen. Daar hierdoor gebrek aan ruimte in de gar nizoenen is ontstaan, zijn deelen der troe pen uit de stedelijke garnizoenen naar het platteland verplaatst, waar zij tevens voor' het aanleggen van versterkingen kunnen worden gebruikt". AAST DE SOVJET-UNIE OP ENKELE EILANDEN IN DE FINSCHE GOLF? Zoowel uit Kopenhagen als uit Stock holm komen, naar Reuter meldt, 'berichten, volgens welke Finland besloten heeft de Russische uitnoodiging te aanvaarden en een specialen gevolmachtigde naar Moskou te zenden voor onderhandelingen over de vraagstukken van politieken en economi schen aard. Rusland heeft blijkbaar belang stelling voor enkele kleine eilanden in de Finsche golf, Hochland, Seskar, Lavansari enz. (men zie de kaart). De Stockholmsche correspondent van de te Kopenhagen ver schijnende „Berlingske Tidende" gelooft, dat Finland deze eilanden, die voor Helsinki van weinig beteekenis zijn, zal afstaan, doch overigens een krachtige houding zal aanne men. Hij voegt hieraan toe: „Finland is geen Baltisch land, doch een deel van Scan dinavië. Het heeft lang geen slechte strate- LENINGRAD SOVJET gische positie en een sterke defensie". Ook Zweden slaat de ontwikkeling aandachtig gade. In hun commentaar op de betrekkingen tusschen Moskou en Helsinki geven de Zweedsche bladen eenstemmig uiting aan de meening, dat Finland niet tot de kleine randstaten gerekend moet worden, doch beschouwd moet worden als een Noordsche staat, die in politiek, cultureel en historisch opzicht naar het Westen georiënteerd is. De bladen herinneren er aan, dat de strek king der Russische voorstellen nog niet be kend is, doch zij weigeren te gelooven, dat de Sovjet-Unie voornemens is Finland te de handelen, zooals de kleine Baltische landen. Indien dat wel het geval zou zijn, zou een zeer sterke reactie gewekt worden in de publieke opinie, niet alleen in alle Noord sche landen, maar ongetwijfeld ook in lan den overzee, zooals de Ver. Staten, waar de sympathie voor de Noordelijke landen groot is. Naar Havas uit Moskou meldt, gaan er daar geruchten, dat de Sovjet-Unie nieuwe eischen aan Estland zou willen stellen. De Sovjets zouden de bezetting opeischen van nog twee plaatsen op Estlandsch grond gebied, en bovendien een doortocht via land willen hebben voor de Russische contingen ten, die de lucht- en marinebases op Est landsch gebied moeten gaan bezetten. Oor spronkelijk was overeengekomen, dat deze troepen over zee naar Estland zouden wor den overgebracht en niet het land zouden doortrekken. De correspondent te Helsinki van de. „Neue Zürcher Zeitung" meldt aan zijn blad, dat de Sovjet-Unie veel verder ge gaan is in haar eischen ten aanzien van Estland dan haar aanvankelijke voorstel len deden verwachten. Behalve een haven aan de Baltische Zee en de eilanden Dago en Oesel eischt Rusland thans de haven Hapsal op tegenover Dago, waarvan het een versterkte stelling wil maken. Bovendien zal het Russische garnizoen 20,000 soldaten moeten omvatten, zijnde het dubbele aan tal van de vredessterkte van het Estland- sche leger. Volgens een Havas-bericht met Moskou zouden de Sovjets voorts aan Estland heb ben gevraagd een garnizoen van vier di visies, d.w.z. 40,000 man, op te nemen. Zij zouden den Letlanders vragen 80.000 man op te nemen, die verdeeld zouden tusschen Libau, Vindau en Pitrags. Volgens som mige militaire deskundigen zouden zij even eens vragen een garnizoen te mogen instal- leeren in Daugav-Pils, een belangrijk spoorwegknooppunt in Letland bij de Li- tausche grens.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1