De beurs weegt de v redeskansen STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE «ZEELAND» Zeeuwsche handelaars in „cocaïne'". Een rustige koersontwikkeling vooralsnog niet te wachten. Ongeanimeerde stemming op de Amsterdamsche Beurs. „Vre- desfondsen' trekken meer be langstelling. Toenemende vraag en stijgende prijzen van Java Suiker. Betere stem ming voor beleggingswaarden. MIDDELBURG STOOMWASSCHERIJ (Ingez. Med.) WALCHEREN Rechtbank te Middelburg. Zij staan terecht wegens oplichting. BIOSCOPEN 's-GRAVENPOLDER Financieel economisch overzicht. De fondsenmarkt werd in de afgeloopen week vrijwel volkomen beheerscht door de onzekerheid over de brandende kwestie van het oogenblik: oorlog of vrede. An dere factoren, voor zoover deze aanwezig waren, verzonken hierbij geheel in het niet. Optimistisch betreffende de vredeskansen is de beurs stellig niet, maar men geeft er zich rekenschap van, dat van de beant woording dezer vraag mèt het wel en wee van de wereld ook dat van de beurs af hangt. En al moge de beurs, door een krachtige koersstijging van een aantal aan- deelen, vooruitgeloopen zijn op de van den oorlog verwachte voordeelen voor ver schillende bedrijfstakken, men ziet wel in, dat het vernietigingsproces van den oorlog tenslotte niets en niemand baat kan bren gen, doch tot een algemeene verarming en een verlaging van het welvaartspeil moet leiden, die de winstmogelijkheden van vrij wel alle takken van het bedrijfsleven on gunstig moet beïnvloeden. Voor het geval de vredeskansen inder daad vastere vormen mochten gaan aanne men waarnaar het vooralsnog niet .uit ziet, zal men dan ook vermoedelijk op de beurs twee aan elkander tegenoverge stelde stroomingen zich zien ontwikkelen. Eenerzijds zou het verdwijnen van de kans op groote oorlogswinsten een koersval ver oorzaken van de aandeelen, die tot de cate gorie van „oorlogsfondsen" kunnen worden gerekend, maar aan den anderen kant zou zich de neiging doen gevoelen, om een toekomst zonder oorlogsdreiging reeds on middellijk in de noteeringen te verdiscon- teeren. Een rustige koersontwikkeling zou ook dan in den eersten tijd niet verwacht kunnen worden. De oorlogsverhoudingen hebben reeds te diep in het economische leven ingegrepen, dan dat de sporen hier van met één slag verwijderd zouden kun nen worden. Men denke slechts aan de ophooping van voorraden, niet slechts door de regeerin gen, maar ook door de industrie en door andere verbruikers, die bij een herstel van het normale handelsverkeer als een zware last op de grondstoffenmarkten zouden drukken, voorts aan de financieele ontred dering in vele landen tengevolge van de ontzaglijke oorlogsuitgaven en de hieruit voortvloeiende kans op valuta-ontwrich ting. Met een verder voortschrijden van den oorlog zullen al deze gevaren natuurlijk nog verder aangroeien en waartoe zij ten slotte zullen kunnen leiden, daarvan ver mag men zich nauwelijks een denkbeeld te vormen. Hier te lande heeft de oorlog weliswaar ook een toeneming van de vraag naar tal van goederen gebracht, maar men heeft hierbij voornamelijk te doen met het dek ken van toekomstige behoeften, uit vrees voor schaarschte of prijsstijging. Voor een goed deel gaat het hierbij dus om het op teren van toekomstige koopkracht hetgeen zich later wel zal moeten wreken. Het her stel van den vrede zou ook hier op menig gebied een gevoeligen terugslag kunnen veroorzaken. Wat niet wegneemt, dat voor de Nederlandsche volkshuishouding in haar geheel het einde van den oorlog een even groote verademing zou brengen als voor de overige wereld. De Amsterdamsche beurs vormde in de afgeloopen week wel een duidelijke af spiegel.ng van alles, wat men hoopte en vreesde, tegelijkertijd. Met een verdere in krimping van den handel ging aanbod ge paard van de aandeelen van die onderne mingen, voor welke men op oorlogswinsten had gehoopt. Het aanbod nam echter niet zoo'n grooten omvang aan, dat koersver schillen van groote beteekenis ontstonden. De zoogenaamde „vredesfondsen", waartoe in de eerste plaats Philip's en Unilever, en ook enkele binnenlandsche aandeelen kun nen worden gerekend, trokken daartegen over wat meer belangstelling en konden eenig koersherstel boeken. Aandeelen Aku bleven bij de koersverbetering ten achter, op de publicatie van het jaarverslag van de Internationale Viscose Compagnie, waaruit blijkt, dat de toestand in de kunstzijde-in dustrie in het tot 1 Juli 1939 loopende boekjaar van deze onderneming nog wei nig gunstig ie geweest. Een aanwijzing van de tegenwoordige verhoudingen op de kunstzijde-markt geeft het jaarverslag in- tusschen niet; ook deze worden natuurlijk yoor een goed deel door den oorlogstoestand bepaald. Uit Amerika werd reeds melding gemaakt van een belangrijke prijsverhoo- ging voor kunstzijde-garens en men mag wel aannemen, dat de prijzen ook in an dere landen zijn gestegen. Op de ongeanimeerde stemming voor scheepvaartwaarden vormden de aandeelen van die ondernemingen een uitzondering, welke diensten onderhouden in gebieden, die buiten de oorlogs-zöne liggen. Dit geldt b.v. voor de Java China Japan Lijn en voor de Koninklijke Paketvaart Mij. Uit Indië werd gemeld, dat het verkeer van de Ko ninklijke Paketvaart in den Archipel zelf zoodanig is toegenomen, dat schepen, die tijdelijk waren opgelegd, weder in de vaart konden worden gebracht. Berichten over vlotte suiker-afdoeningen door de N.I.V.A.S. leidden tot een krachtig koersherstel voor suikeraandeelen, doch hierop volgde weder een koersdaling. In de kringen van de Java-suikerproducenten koestert men geen vrees voor een vermin dering van den afzet van Java-suiker als gevolg van een belemmering van de scheep vaart. Men wijst er daarbij op, dat de Java- suiker voor een groot deel van zijn afzet is aangewezen op het Verre Oosten, waar heen nog vrijelijk kan worden geëxpor teerd. De prijsstijging op de wereldmarkt heeft de noteeringen voor Java-suiker na tuurlijk ook gunstig beïnvloed. Reeds in het begin van September had de N.I.V.A.S. al haar limites ingetrokken, teneinde voor el ke bieding afzonderlijk een beslissing te kunnen nemen. Sindsdien zijn de noteerin gen aanzienlijk verhoogd en desondanks blijft de vraag aanhouden. Het besluit van het Internationale Rub bercomité, om het uitvoerpercentage opr nieuw voor het vierde kwartaal te verhoo- gen, en wel met 5 pet. tot 75 pet. van de standaard-productie, heeft tot dusverre weinig uitwerking op de rubberafdeeling gehad, hoewel men mag aannemen, dat de rubbermaatschappijen hierdoor in een gun stigere positie komen te verkeeren. Een belangrijke verbetering van de stem ming viel op de beleggingsmarkt te con- stateeren, zoowel voor Nederlandsche staatsfondsen als voor gemeenteleeningen en pandbrieven. Voor een deel heeft de vraag, die hier naar voren kwam, haar oor zaak gevonden in de noodzakelijkheid van herbelegging van gelden, die uit rentebe talingen en aflossingen (speciaal van de laatste Indische leening) beschikbaar wa ren gekomen, doch daarnaast heeft men vermoedelijk ook te doen met een natuur lijke redres van een al te vér doorgezette koersdaling. De vrees voor een verdere be langrijke stijging van den rentevoet is voor het oogenblik verminderd; zij zal vermoe delijk eerst weer naar voren komen, indien voor dekking van de kapitaalbehoeften van den Staat in grooten omvang een beroep op de markt zal worden gedaan. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: 3%-3 pet. Nederland 84%—88% 3 pet. Ned. Indië '37 34%—88 3% pet. Amsterdam 86%88% Lever Bros. 92%90%96%-96 Philips' 131—128%—141-138% Kon. Petroleum 279%290%-282% A'dam Rubber 191%—200—191%-197% Deli Bat. Rubber 146—156%—152%-155 Serbadjadi 103—108%-106% H.V.A. 361-378-368 Deli Batavia Tabak 108113 DE MIDZA-BONNEN. Het bestuur van de Midza deelde ons deze week mede, dat het aantal bonnen, dat wekelijks door de Midza-spaarders wordt ingeleverd, nog steeds stijgende is. Ook indien men rekening houdt met de mogelijkheid van een tijdelijk abnormale stijging ten gevolge van de tijdsomstandig heden (daar staat uiteraard weer tegen over, dat voor sommige artikelen een tij delijke inzinking van den verkoop optrad) blijft een crescendo waarneembaar. Op het oogenblik is reeds ongeveer f 5000 aan prijzen uitgekeerd. Men verwacht, dat het totaal bedrag aan prijzen dit jaar zeker f 10.000 zal beloopen. TELEFOON 637 MIDDELBURG Het adres voor beter werk Faillissementen. Het faillissement van L. J. C. Geerinckx, koopman te Sas van Gent, is geëindigd door het verbindend worden der uitdeelingslijst na gedaan verzet. DE ZEEUWSCH-VLAAMSCHE AUTOMOBILISTEN GEDUPEERD Het verkeer tusschen Zeeuwsch Vlaan deren en de overige deelen van Neder land kan over Nederlandsch gebied slechts plaats hebben door gebruik te ma ken van de provinciale veerbooten over de Wester-Schelde. In normale omstandig heden gaven echter talrijke automobilisten zoowel personen- als vrachtvervoerders, er de voorkeur aan over Antwerpen te rij den en door Noord Brabant hun weg voort te zetten. De omweg en het tunnel- geld, dat betaald moet worden om van de Antwerpsche Scheldetunnel gebruik te mogen maken, vormden bezwaren. die kleiner werden geacht dan de hooge ta rieven van de provinciale Zeeuwsche boo ten. Nu echter België voor overschrijding van de grens een pas eischt en er ook andere bezwaren verbonden zijn aan den weg over Antwerpen, verkeeren de Zeeuwsch Vlaamsche automobilisten en voornamelijk de vrachtvervoerders in een zeer moeilijke positie, daar de tarieven van de provinciale booten een zoo zwaren last beteekenen, dat het vrachtvervoer daardoor niet loonend meer te maken is. De Kon. Ned. Toeristenbond A. N. W. B. heeft zich daarom tot de Gedeputeer de Staten van Zeel'and gewend met het verzoek de auto-vervoerders tegemoet te komen in hun moeilijkheden door voor den duur van deze bijzondere omstandig heden de tarieven van de booten te verla gen tot een bedrag dat overeenkomt met het Antwerpsche tunnelgeld. Tot zijn teleurstelling moest de A. N. W. B. uit het antwoord van het Provin ciaal bestuur vernemen, dat de autori teiten weliswaar „onverflauwde aandacht schenken aan de veerverbindingen over de Wester-Schelde", doch „voor het ver lagen van tarieven thans geen termer, aanwezig achten." Een nadere motivee ring wordt in het antwoord niet gegeven. O. EN W. SOUBURG. Vrijdagavond is alhier op den Nieuwen Vlissingschen weg door een personenauto aangereden den te Koudekerke wonende J. L. De man be kwam een hersenschudding en eenige lich te verwondingen aan armen en beenen, Een inmiddels ontboden geneesheer achtte vervoer uit de woning waarin het slachtoffer was binnengedragen niet wen- schelijk. O. en W. SOUBURG. De heer Jacs Anker te Leeuwarden, vroeger te Souburg, is ge slaagd voor het examen gemeente-financiën lste gedeelte. VROUWENPOLDER De alhier gehou den inzameling van gelden, ten behoeve van ontspanning en ontwikkeling van de gedetacheerde militairen, heeft ruim f 104 opgebracht. In de middagzitting stond terecht de 27- jarige fotograaf J. Th. V. te Bergen op Zoom verdacht van mede plichtigheid aan de op lichting van J. Vermeulen en van heling. Als getuige werd wederom J. Vermeulen gehoord, die verklaarde dat omstreeks Kerstmis 1938 verd. bij hem is gekomen, en hem vroeg, mee te gaan naar Middelburg. Daar was voor 500 of 600 een artikel te koop weermee veel geld te verdienen was. Verd. zeide echter niet, waaruit dat arti kel bestond. Hij is toen met Vermeulen naar Middel burg gefietst en heeft get. met „H. v. d. Weele" en „C. Kousemaker" in kennis ge bracht. Verder zou hij 100 van Th. V. in ontvangst hebben genomen als aandeel in de buit van f 300, die aan Vermeulen af handig was gemaakt. Verd. gaf toe als bemiddelaar opgetreden te zijn, doch ontkende geweten te hebben, dat het poeder geen cocaïne was. Ook de heling ontkende hij, hij heeft nooit een cent van zijn oom Th. V. ontvangen. Get. C. Marinissen bevestigde de bemid deling door J. Th. V., doch verklaarde niet gezien te hebben, dat Th. V. aan dezen verd, f 100 gegeven had, Th. V. opgeroepen als getuige, verzocht, in verband met familie relatie om verschooning, wat hem verleend werd. In zijn verklaring voor den rechter commissaris had hij echter gezegd, dat hij aan zijn neef 100 had betaald. De offi cier van Justitie achtte beide tenlaste ge legde feiten bewezen en eischte 6 maanden met aftrek fan het voorarrest. „SPIRITUSSMOKKELAAR" Tenslotte stond J. J. K. nogmaals terecht wegens oplichting. Get.' W. Mol verklaarde, dat omstreeks Maart van dit jaar verd. K. hem verteld had, dat er zoo veel geld te verdienen wgs met het smokkelen van spiritus naar Bel gië. Als K. genoeg geld had, zou hij in Rotter dam 10000 1 spiritus koopen en die versche pen naax Engeland naar het adres van een kennis. Hierdoor werd de spiritus accijns vrij, doch wanneer het schip in volle zee was, zouden de bikken overgeladen worden op een kleiner schip, dat ze op de Belgische kust zou lossen. Risico was 'er bij deze kwestie niet want K. zou er voor zorgen, dat de Belgische kommiezen omgekocht waren. Voor dit alles zeide K. 6000 noo- dig te hebben. Get. W. Mol, die geen geld meer had (hij was dat met de „cocaïne" kwijt geraakt) ging naar een kennis van hem, M. van Fraassen, en haalde dien over 2000 in de zaak te steken. De winst zou 5000 per man bedragen. Get. gaf toen nog 2 waardelooze biljetten van 1000 Mark, wat de pres. nu ook niet zoo erg fraai vond. Get. beaamde dat ten volle. Beide get. ge loofden vast aan de verzekeringen van K., doch van diens kant bleef het bij verzeke ringen. De zaak werd z.g. om allerlei rede nen uitgesteld. Tenslotte zei K„ dat het misgeloopen was; de spiritus was in beslag genomen door de Belgische douane. Om deze bewering te staven toonde hij een pa pier dat er uitzag als een kranten uitknip sel. Hij zei dat dit uit een krant uit Oosten de was gehaald. Het bericht maakte mel ding van de inbeslagneming van een groote partij spiritus. Eindelijk was het wantrouwen gewekt en get. v. Fraassen ging met K. informeeren in verschillende café's in de buurt van Oosten de. Geen mensch wist daar echter iets van inbeslagneming af. Get. A. F.Brevet deelde mee, 2 jaar geleden met K. in relatie te zijn getreden. Deze had hem in Maart verzocht, naar Middelburg te komen, en toen hij dat. ge daan had, nam K. hem mee naar een café te Goes. K. verzocht hem, zich stil te hou den terwijl hij zich met een kennis onder hield. Hij stelde get. toen aan W. Mol voor als Normand en deed het voorkomen of de ze een Belg was en de spiritus eventueel zou willen koopen. Toen K. de 2000 van v. Fraassen ont vangen had, ging hij met Brevet naar Bel gië en verbraste daar het geld. Toen het op begon te raken, zei K. dat hij Mol en v. Fraassen wel kwijt wilde zijn, en bedacht toen het verhaal dat de spiritus in oeslag genomen zou zijn. Get. Brevet heeft hem nog geholpen met het schrijven van een bericht over het in beslag nemen van spiritus en toen liet K. het drukken op krantenpapier met advertenties aan den achterkant, om het zooveel mogelijk de schijn van echtheid te geven. Get. zei zelf niets van het geld van v. Fraassen ontvangen te hebben. Verd. trachtte het denkbeeld van het „krantenuitknipsel" op de schouders van get. Brevet te schuiven en beweerde hem daarvoor 900 te hebben gegeven. De Officier van Justitie achtte den term „verduistering" beter dan „oplichting" en eischte 1 jaar gevangenisstraf. Als verdediger voor alle verdachte# trad op mr. A. H. Kuipers te Middelburg. Deze zei voor een moeilijke taak te staan. Om te beginnen met C. M., meende pi. dat met betrekking tot B. Mol niet van oplichting met een „samenweefsel van ver dichtsels" gesproken kan worden. C. M. had een fantastisch verhaal opgedischt, een vrij eenvoudige methode om zijn slachtoffer happig te maken. Verder wees pl. erop, dat get. v. d. Lin den niets ten nadeele van C. M. heeft we ten te zeggen. Ook Vermeulen heeft hij op deze wijze' bewogen tot afgifte van een groot bedrag. Vermeulen liet hem echter volkomen vrij in de wijze waarop hij de winsten maken wilde. Wat Th. V. betrof meende pl. hier het zelfde aan te mogen voeren. Bovendien achtte hij de straffen, die samen 1% jaar beloopen, veel te zwaar. Th. V. is nooit te voren met de justitie in aanraking geweest, en staat goed bekend. Pl. verzocht clemen tie voor dezen verd. Sprekende over J. J. K., meende 'pi. er op te moeten wijzen dat diens aandeel in de oplichting van W. Mol zeer gering is te noemen. Hij heeft van dezen nooit recht streeks geld ontvangen. Wat de spiritus- kwestie betreft, ook deze noemde pl. geert „samenweefsel van verdichtsels". Boven dien achtte hij de verklaringen van get. Brevet niet bijzonder waardevol. Pl. wilde daarom ook voor K. vrijspraak verzoeken. Voor J. Th. V. verzocht pl. eveneens vrij spraak, aangezien hij geen van beide feiten, die dezen verd. ten laste worden gelegd, bewezen achtte. Bovendien heeft deze al 2 maanden preventief gezeten. Verd. C. M. verzocht bij veroordeeling hem een gedeelte voorwaardelijk te geven. Dit zou hem steun geven in zijn voornemen zijn leven te beteren. K. verzocht eveneens om een voorwaardelijke straf. De rechtbank zal in al deze zaken 20 Oc tober uitspraak doen. ELECTRO. MIDDELBURG. Je kunt 't toch niet meenemen. Wat niet?, vraagt men onwillekeurig. En het antwoord op deze informatie luidt: je geld, op het laatste moment, dat eens voor elk mensch aanbreekt De gedachte is in de film gepersonificeerd in de gestalte van den bejaarden Vander- hof, die het middelpunt vormt van een merkwaardig gezin: zijn dochter en haar man, twee kinderen uit dit huwelijk, meisjes waarvan de een gehuwd, de andere huwbaar en dan een aantal leden, die op een gegeven oogenblik zijn komen aanloopen en die bleven, geboeid door de onbezorgde levens wijs der Vanderhofs. Men doet van alles, om aan den kost te komen: maakt vuurwerk, maskers, kinderspeelgoed en snuisterijen; gaat geen oogenblik gebukt onder de „struggle for life" en nog veel minder onder conventie. Tegenover deze vrijgevochten gemeen schap staat „de geldman" een magnaat, die schatten verdient aan de wapen- en munitie industrie en die niet anders meer kan denken dan in dollars. Hij heeft echter een zoon, die voor het groote bedrijf des vaders hoegenaamd niets voelt, maar die er toch in moet worden opgenomen. Hij krijgt een directeursfunctie en schaft zich in die hoe danigheid een particuliere secretaresse aan: het jongste ongetrouwde meisje Vanderhof. Men kan wel raden, waar het heengaat. De beide jongelui raken op elkaar verliefd en grondig natuurlijk. Maar toch heel anders dan gewoonlijk in films met een thema als het onderhavige. 2e deze film steekt met hoofd en schouoders boven het gewone genre uit. Frank Capra, de regisseur, is er evenals in zijn beroemde creatie van „It happened one night", in ge slaagd een humoristisch geheel te produ- ceeren. Van het begin tot het einde zit men zich aanhoudend kostelijk te vermaken met de tallooze geestigheden, welke hier zijn bij eengebracht. Feitelijk is de strekking van de rolprent ernstig: een levensles van diepe waarheid. Maar zij gaat schuil in het kleed van den humor, hetgeen intusschen niet ver hindert, dat ze haar uitwerking heeft op 's menschen betere ik. Men ga deze film, die in de huidige internationale omstandig heden uitstekend op haar plaats is, zien. De hoofdrollen worden vertolkt door Jean Arthur, Lion Barrymore, James Stewart, Edward Arnold, Mischa Auer en Ann Miller. sjc Voor de pauze wordt o.m. een alleraar digste teekenfilm vertoond, terwijl het jour naal „oorlogsnieuws" geeft, zooals de eva cuatie van kinderen uit Parijs. Dit laatste is aangrijpend, stelt beter dan wat ook de ellende van een modernen krijg ten toon. CITY. De zusters. De Warner Brosfilm „De zusters' heeft veel met het hier reeds vertoonde product „Vier dochters" gemeen. Ook hier vormt de geschiedenis van een gelukkig gezin den inhoud en ook qua kwaliteit vertoonen beide films een groote overeenkomst. Wij hoorden laatst verkondigen dat het overgroote deel der succesrijke Amerikaan- sche films aan romans of tooneelstukken ont leend is. Origineele scenario's schijnen verre in de minderheid te zijn, zoowel wat aantal als kwaliteit betreft. Ook „De zusters" ont leent haar inhoud aan een roman, n.I. van Myron Brinig. De film volgt het boek op den voet, hetgeen door het reproduceeren van talrijke pagina's wordt onderstreept. Zij verhaalt de geschiedenis van de familie Elliot, man, vrouw en drie huwbare doch ters. Men schrijft 1904. Het rustige stadje Silver Bow staat overeind door de presi dentsverkiezing. Th. Roosevelt wordt ge kozen. Op het verkiezingsbal ontmoet Louise, "de oudste, een vreemdeling, Frank Medlin, die getroffen wordt door haar schoonheid en bij zijn vertrek Louise als zijn in het geheim gehuwde vrouw mede- neemt naar San Francisco. Dit is het begin van het uiteenvallen van het gelukkige gezin. Ook Grace en Helen huwen. Het verhaal houdt zich echter in hoofdzaak met Louise bezig, die in San Francisco een harden tijd tegemoet gaat. Frank blijkt een slappeling te zijn, een schrijver met weinig talent, die zijn narig heid poogt te verdrinken. Slechts haar groote liefde voor Frank houdt Louise over eind. Het komt echter tot een scheiding, waarbij de historische aardbeving, die San Francisco met den grond gelijk maakte, wordt ingelascht, waaraan mooie opnamen te danken zijn. Vier jaren gaan voorbij, nieuwe verkiezingen worden gehouden en onder dezelfde omstandigheden hervinden Frank en Louise elkaar. Slechts op poovere wijze vermogen deze regels een beeld van den inhoud dezer zeer geslaagde film te geven. Bette Davis vervult de hoofdrol en zij doet dit op treffende wijze. Errol Flynn is ditmaal in de huid eens slappelings gekropen en ook in deze voor hem ongewone creatie verloochent hij zijn roep niet. Zij worden door een keur van eerste klasse artisten omgeven, teveel om op te noemen. Deze film verdient de aandacht. De geheimzinnige misdaad. Wanneer Boris Karloff, op zijn lauweren rustende, zich nog eens zet om zijn me moires te schrijven, zal hij ongetwijfeld een hoofdstuk wijden aan de moorden, die hij in zijn tallooze griezelfilms heeft bedreven. Ook in deze film, die qua gehalte ver boven zijn voorgangers uitsteekt, vallen vele dooden en waar Karloff een duistere rol speelt, is men gauw gereed hem de schuld te geven. Het is een sinistere geschiedenis, waarin de note gaie niet ontbreekt, waar door zij des te meer te waardeeren is. Om de zaak niet ontijdig tot klaarheid te brengen, laten wij het hierbij. De film is in haar genre heel goed. GOES. GRAND THEATER. Jongensstad. Twintig kilometer van Maha, een stad in den Amerikaanschen staat Nebraska, verrijst „Boys Town", een gebouwencom plex, waarin bijna driehonderd jongens op gevoed worden. Het zijn jongens van de straat, ze kwamen uit de sloppen en ste gen van New-York, Chicago, St. Louis. Ze hebben alle een drama achter zich: van verwaarloozing, tuchteloosheid, misdaad. Ze kwamen vrijwillig en kunnen vrijwillig gaan. Want „Boys Town" (Jongensstad) is geen tuchthuis, en geen verbeteringsge sticht. Het is de tot werkelijkheid gewor den droom van den Ierschen priester Fla nagan, die een kwart-eeuw geleden, uit den biecht van een ter dood veroordeelde, tot de overtuiging kwam, dat geen mensch slecht geboren wordt en men de misdaad moet voorkomen door hen, die er door hun omstandigheden en opvoeding als 't ware toe voorbeschikt zijn, een opvoeding te ge ven die hen tot waardige menschen in de maatschappij maakt. Pater Flanagan begon met vijf jongens en had tal van moeilijkheden te overwin nen. Eerst moest hij toestemming verkrijgen der geestelijke autoriteiten; daarna kwam de zorg der financiën, en vervolgens was er, in de pers en onder het publiek, meer tegenwerking dan enthousiasme voor zijn plan. Men noemde het zelfs sensationeele waanzin. Maar Pater Flanagan zette door, en met succes. Want 95 pet. der jongens, van de duizenden die nu in Boys Town op gegroeid zijn, werden ..inderdaad nuttige burgers. De film „Jongensstad" geeft een beeld van den strijd van Pater Flanagan en van zijn overwinnen. Het is geen zuiver, gedo cumenteerd verslag, geen zuivere fotogra fische weergave van het leven van eiken dag in Boys Town, maar het. is de werke lijkheid met fantasie doorweven. Wat we zien is mogelijk, en zelfs zeer waarschijn lijk, inderdaad voorgekomen in Boys Town, maar dan in een langer tijdsbestek, of in afzonderlijke gevallen, die door den knap pen regisseur Norman Faurog en de M.G. M. scenario-schrijvers tot een aaneenge schakeld min of meer romantisch verhaal verwerkt zijn. Het geheel is thans een boei ende, treffende geschiedenis, waarin echter ook de humor niet vergeten is. De rol van Pater Flanagan wordt op bui tengewone wijze vertolkt door Spencer Tracy, die ook onder groote instemming van den nog levenden en werkenden Pater Flanagan, daarvoor aangewezen werd. Over de geheele wereld was deze film een groot succes. Zelfs de tegenwoordige Paus zag de film en drukte er zijn hooge waardeering over uit. We twijfelen niet of duizenden op de Bevelanden zullen dit grootsche werk ook willen zien! Het eerste hoofdnummer, „Nancy breekt drie harten", is van humoristischen aard. Het wordt vlot gespeeld en heeft tal van kostelijke scènes. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent I. DE BLAUWE, Nisse.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6