De toestand en de stemming in België. Aanpassing aan de positie van neutraliteit. Het leven begint weer „normaal" te worden. Rusland houdt buitenlandsche schepen vast. De ramp van de „Jan van Gelder". Boterprijs en boferheffing. Plannen voor een Roode Kruis- centrum in Luxemburg. RECHTSZAKEN Een zelfmoord-in-schijn Na de ontdekking van den geheimen zender. Een kapitein protesteerde tegen zijn ontslag. (Van onzen correspondent). Brussel, 2 Oct. 193Er Na een maand dat de oorlog duurt kan men vaststellen dat men zich in België geleidelijk aan de positie van neutraliteit is gaan aanpassen, en dat men er zich op toelegt, om in economisch opzicht een zeker evenwicht te bereiken teneinde de algemeene bedrijvigheid te bevorderen. Wij zeiden reeds bij herhaling dat de po litieke positie van het land door de open bare meening van het land totaal wordt gesteund. Er zijn afzonderlijke uitlatin gen, overigens niet talrijk, die anders zou den kunnen doen denken, doch daar moet niet veel belang worden aan gehecht. Het socialistisch Kamerlid Hubin, die met veel ophef had aangekondigd dat hij dienst nam in het Fransche leger, en die ook naar Parijs was vertrokken, ls ten einde raad naar Brussel teruggekeerd. Wegens zijn hoogen ouderdom was zijn vrijwillige dienstneming in Frankrijk on- gewenscht. Het socialistisch partijorgaan „Le Peuple" heeft zijn houding afgekeurd. In sommige persorganen wordt ook opge komen voor de opvatting, dat de neutra liteit niet veronderstelt een afstand van zekere sympathieën. Er wordt polemiek gevoerd om aan te toonen dfït de toon van een paar organen de argumenten herhaalt van de Duitsche propaganda bij de verdediging van de neutraliteit, doch de vrije meeningsuiting die onbelemmerd gehandhaafd blijft, laat toe zulks niet te overschatten. NEDERLAND TEN VOOR BEELD. In dit verband heeft een Vlaamsch blad overigens gewezen op den toestand die tijdens den vorigen Europeeschen oorlog in Nederland bestond. Toen werden im mers in Nederland uitgaven toegelaten door buitenlanders geschreven en zoo kon „Vrij België" ongehinderd verschij nen. Deze bladen hadden zich te ont houden Nederland met andere mogend heden in verwikkeling te brengen en mochten zich ook niet inlaten met de hinnenlandsche verhoudingen!- De Ne derlandsche bladen verleenden ook gast vrijheid aan buitenlanders voor gedachten wisselingen over de vredesvraagstukken Aldus, zoo betoogde het Vlaamsche blad verder, werd Nederland, zooals andere onzijdige Staten, een terrein waar, te midden van de oorlogsverwildering, nog opbouwende gedachten voor den vrede konden ontwikkeld worden.. Door het in standhouden van die vrije meeningsuiting bleef Nederland getrouw aan zijn edelste overleveringen. Gedurende den wereldoor log hebben zich in Nederland herhaaldelijk incidenten met de oorlogvoerenden voor gedaan. Zij werden steeds met de grootste zelfbeheersching geregeld.Aldus wordt Nederland hier als voorbeeld gesteld. De regeering houdt overigens een waakzaam oog op de verschillende pers uitingen. Van censuur is er voorloopig geen sprake meer. De commissie van ad vies voor persberichten en persnieuws, die door den eersten minister in het vooruitzicht was gesteld is officieel niet opgericht maar officieus bestaat zij wel. Practisch is de commissie dezelfde als deze die in Engeland werkt, waar zooals men weet, de bladen zich blootstellen aan straffen indien allerlei wetsbepalingen die gelden in oorlogstijd worden overtreden. Wanneer de artikelen of het nieuws eerst wordt voorgelegd aan de commissie be staat er geen gevaar meer voor vervolgin gen. Wij kennen nog geen geval in Bel gië van een journalist die zijn kopij eerst aan de bedoelde commissie heeft voorge legd. Het is overigens een feit dat de Belgische pers zich uitstekend houdt aan de elementaire eischen van voorzichtig heid en behoedzaamheid, waar het prac- tische belangen geldt, zonder daarom een blad voor den mond te nemen, waar zij dit noodig achtte. De regeering blijft steu- °P het wetst3esluit van 11 October 1916 om een zekere repressieve censuur uit te oefenen, die ook de basis is van de werkmg der hooger genoemde com missie van advies. Haar advies moet nu echter de regeering zelf Van dienst zijn en niet de journalisten.... Zoo werd reeds enkele malen overgegaan tot de in beslagname van enkele bladen. In het ee^e betrof het een Brusselsch middagblad ,van geringe verspreiding ove rigens, dat onder een sensationeelen titel het nieuws had gebracht van concentra tie van Duitsche troepen aan de Belgi sche grens. Dit nieuws werd reeds her haaldelijk gelogenstraft door de reeee ring Nu Week het bedoelde blad Au- jourd Hui het bericht geput had uit" een zeer achtenswaardig orgaan te Brussel dat er niet dezelfde sensatie had aan Z wild, maar dat het bericht via Pariis hari ontvangen nadat een dag te voren een eigen verslaggever een onderzoek had ge- daan in de sterek van Eupen, tot het be sluit komende dat er van Duitsche troe penconcentratie in de buurt van Aken geen sprake was en alle geruchten op een misverstand berustten, verband houdende met den terugkeer van Eupenaars die het ziekenhuis van Aken hadden moeten ver laten, omdat het werd ingericht voor mi litairen. Doch de redacteur had het tele gram uit Parijs toch geplaatstZoo- wor<w ,achtenswaard blad moest mJn ag gnomen, iets waarop blad n !1Jv r met had gerekend. Een in Wi Verviers werd om dezelfde reden i oesiag genomen. Anderzijds werd de seerden. Dit artikel werd beschouwd als zijnde een aansporing van de militairen tot ongehoorzaamheid. Vandaag werd een uitgave van het Parijsche blad ,,Pa- ris-Soirin beslag genomen, omdat het een artikel bevatte betreffende concen traties van troepen, Belgische troepen aan de Nederlandsche grens. De oogst voor de repressieve censuur is eerder mager gebleken. Het typische is, dat het communistische orgaan o.m was opgekomen voor een hoogére soldij ten bate van de soldaten, die tot dusver nog steeds slechts 30 centiemen per dag ontvingen. Denzelfden dag dat het blad werd in beslag genomen besloot de mi nisterraad de soldij te verhoogen tot 1 frank per dag, het bedrag dat door het blad was voorgesteld geworden, waardoor het gelegenheid kreeg 's anderdaags te schrijven dat de regeering wel beslag legde, maar intusschen toch de eischen inwilligde! HAMSTEREN EN PRIJS OPDRIJVING, De rechterlijke maatregelen gelden ook de kwestie van de bevoorrading en van de prijzen. Het is algemeen de in druk geweest, dat de regeering niets voor bereid had om in staat te zijn de bevoor- radingsmarkten in handen te houden ten einde misbruiken te beletten op gebied van hamsteren van eetwaren en goederen en overdrijving van de prijzen. Dat is trouwens ook een moeilijke taak. Men weet dat een hamsterwet in België niet bestaat, of liever niet bestond. Vandaar de bestorming, door het publiek, van de winkels om voorraden in te slaan. Intus schen heeft de regeering een wetsbesluit genomen dat de beteugeling van de mis bruiken mogelijk gemaakt, wanneer deze uit winstbejag gebeuren. De beteugelde mis bruiken zijn het inslaan van voorraden om tegen hoogere prijzen te verkoopen, het over 't algemeen vragen van over dreven prijzen of prijzen die hooger zijn dan die door de regeering voor een aan tal artikelen zijn vastgesteld en het wei geren van artikelen te leveren die een grossist bv. in voorraad heeft, onder voor wendsel dat hij de waren of goederen niet bezit. De parketten zijn overal opgetre den, met medewerking van de recherche de gendarmerie en de politie. Dat heeft zeer goede resultaten opgeleverd alhoewel heel wat winkeliers zich beklagen, dat zij mt verlies werken en hun voorraden te gen hoogere prijzen moeten vernieuwen zoodat hun geen winstmarge overblijft. De politiek die door de regeering werd gevolgd inzake den benzineverkoop heeft tot een zoo heftige critiek in de pers aanleiding gegeven dat zij daarop is terug gekomen. Geheel het bedrijfsleven werd er om zoo te zeggen door verlamd. Prac tisch is de toestand zoo dat de volledige noodzakelijk geachte reserve aanwezig is en de aanvoer volstrekt normaal. Zoo dat er geen reden bestaat, althans volgens dit feit te oordeelen, om den verkoop meer te hinderen dan dit reeds het ge val is door gebrek aan vervoermiddelen en de bevoorrading, alsmede het bedrijfs leven, nog meer te bemoeilijken. Zoodat de benzine is vrijgegeven. Zoodra echter moest blijken dat er een tekort ontstaat zal hierop worden terugekomen. De ver hooging van den benzineprijs van drie franken per liter blijft echter gehand haafd. Op het gebied van de verduistering der gemeenten, heeft men ook dadelijk een overdreven ijver aan den dag gelegd. Men zag auto's rijden die hun koplantaarns blauw afgeschermd hadden alsof België el- ken nacht luchtbombardementen had te verwachten. In sommige gemeenten wa ren ook alle lantaarns reeds blauw afge schermd. Daarop is men nu terug ge komen en men heeft het bevel gegeven dat de openbare verlichting normaal moet blijven, juist wegens het luchtgevaar, dus net zooals in Nederland Het schouwburgleven is nu weer nor maal. De Munt speelt opnieuw te Brus sel. De groote economische betoogingen zooals het Voedingsalon en het Radiosalon zullen deze maand worden gehouden. De werkloosheid is verminderd, de vorige week, echter niet in gevoelige mate, doch men hoopt deze week nog meer vermin dering. Deze vaststellingen werken kal meerend, maar nog meer kalmeerend is het feit dat in de winkels zeep en suiker opnieuw aanwezig isWant deze pro ducten schijnen voor de Belgische bevol king een barometer te zijn! om dezelfde reden zer anderzijds werd de- Voiv ^e"r, cornmunistisch orgaan „La wegem Peuple" eveneens aangeslagen dP mn-, artlkel heftigen toon tegen in verhit® autoriteiten en de regeering band met het lot van de gemobili- Naar verluidt zijn 12 Britsche en 5 Zweedsche schepen die voor Engeland be stemde ladingen (in het bijzoder cellulose en erts) aan boord hadden, in de haven van Moermansk door de Sovjet-autoriteiten tot nader order vastgehouden. Deze maat regelen worden van Sovjetzijde gemotiveerd met de verordening van 8 September, waar in de volkscommissaris voor buitenland- schen handel gemachtigd is om den uitvoer van Sovjetgoederen stop te zetten of aan te houden voor de landen, waar door ex portbeperkingen of andere bepalingen voor den buitenlandschen handel der Sovjet-Unie nadeelige voorwaarden zijn ontstaan. Men herinnert verder in dit verband aan een reeds voor eenige weken in de Moskousche bladen verschenen communique, waarin er tegen werd geprotesteerd, dat in Engeland voor de Sovjet-Unie bestemde, voor het grootste deel reeds betaalde goederen, wil lekeurig achtergehouden werden en dat Sovjet-schepen belemmerd werden bij het uitvaren uit Engelsche havens. De begrafenisplechtigheid in Den Helder. Gistermiddag geschiedde in Den Helder de begrafenis van den korporaal-machinist J. A. van Kruisland, die bij de ramp van Hr. Ms. „Jan van Gelder" op j.l. Zondag om het leven is gekomen. Te half twee vertrok de rouwstoet uit het Marine-hospitaal naar de Alg. Begraaf plaats te Huisduinen. Voorop gingen twee tamboers, de trommen met rouwfloers om kleed, en twee pijpers. Hierachter liepen een vuurpeleton en zes dragers, collega's van het slachtoffer. Daarachter volgde de lijkwagen. De kist was met talrijke bloemstukken bedekt Als Slippendragers fungeerden vier kameraden. Achter de lijkauto ging een detachement, gevormd uit leden van de be manning van de „Jan van Gelder" en een detachement, dat was samengesteld uit be manningen van verschillende andere oor logsschepen en maritieme inrichtingen te Den Helder, vertegenwoordigende het min dere personeel der marine. De belangstelling langs den weg was zeer groot en vooral op het kerkhof waren zeer velen tezamen gekomen om van de droeve plechtigheid getuige te zijn. Onder hen be vonden zich vele hooggeplaatste marine autoriteiten. De kist was met de Nederlandsche vlag gedekt. Er waren bloemstukken van de Kon. Marine, van de bemanning van Hr. Ms. „Jan van Gelder" en van een aantal marine-mannen uit Suriname, vanwaar het slachtoffer afkomstig was. Nadat de kist onder het afgeven van het salvo in de groeve was neergelaten, sprak de schout-bij-nacht Jolles, die er op wees, hoe de overledene van verre was gekomen om Nederland en zijn vorstin te dienen. Hij is gevallen op het veld van eer. De tweede spreker, de commandant van de „Jan van Gelder", luit. ter zee eerste klasse G. IJ. C. Fraser, schetste den over ledene als een man van nauwe plichtsver vulling, wiens voorbeeld steeds in herinne ring zal blijven bij de bemanning van de „Jan van Gelder". Nadat een landsman een groet had overgebracht uit Suriname, sprak de vloot- predikant eenige woorden van troost, waar na een der aanwezige officieren namens de familie dank zegde voor de belangstelling. De teraardebestelling van matroos eerste klasse J. i Bimmel. Onder groote belangstelling is gistermid dag te Vlissingen met militaire eer ter aarde besteld het slachtoffer van de ramp van Hr. Ms. „Jan van Gelder", de matroos eerste klasse J. Bimmel. Voorafgegaan door een tamboer en pijper en een deputatie der bemanning van Hr. Ms. „Jan van Gelder" onder commando van den luit.-ter-zee tweede klasse J. W. Mees, reed de stoet naar de algemeene begraaf- RUSSISCHE LUCHTVAARTBASES IN LITAUEN? Reuter meldt uit Kaunas: Volgens be trouwbare, niet-officieele inichtingen be helzen de Sovjet-Russische voorstellen aan Litauen een pact tot wederzijdschen bijstand en beschikbaarstelling van twee bases voor de Russische luchtmacht in Li tauen. Het semi-officieele Litausche blad „Lie- tuvosaidas" heeft er den nadruk op ge legd, dat het de plicht is van iederen bur ger „om belangrijke beslissingen onder oogen te zien in een geest, welke in over eenstemming is met de nationale discipli ne". NIEUWE RUSSISCHE AMBASSADEUR IN ITALIë. Naar het D.N.B; meldty verluidt te Moskou, dat de Sovjet regeering binnen kort een nieuwen ambassadeur naar Ro me zal zenden Voor deze functie zal worden aangewezen Garelkin, die tot nu toe werkzaam was op het volkscommis sariaat van buitenlandsche zaken. o Wolven ontvluchten de oorlogsgebieden. Volgens Reuter zijn groote aantallen wol ven Letland binnengevlucht uit Polen in verband met den oorlog. De wolven hebben vele schapen gedood en zelfs paarden op Letlandsch gebied nabij de Poolsche grens. Jachtpartijen zijn er nog niet in geslaagd de wolven uit te roeien. plaats, waat reeds o.a. aanwezig waren de kapitein-ter-zee A. M. Hekking, chef van den Mijnendienst, als vertegenwoordiger van den opperbevelhebber van land- en zee macht en van den chef van den marinestaf, de kapitein-luit.-ter-zee J. C. Cornelis, com mandant van het wachtschip Hr. Ms. „Noord-Brabant", als vertegenwoordiger van den minister van Defensie, de comman dant der Marine te Willemsoord, de com mandant van Zeeland, de luit.-ter-zee eerste klasse Th. K. baron van Asbeck, als oudste commandant van de te Vlissingen liggende mijnenleggers en de burgemeester van Vlis singen, de heer C. A. van Woelderen, ter wijl bij de geopende groeve een deputatie van de te Vlissingen gelegerde landmacht onder commando van den kapitein A. de Wit, stond opgesteld. Nadat onder stroomende regen de kisj in de groeve was neergelaten en het vuurpele ton de eerbewijzen had gebracht, sprak luit. baron van Asbeck namens de beman ningen der mijnenleggers. Spr. zeide, dat Bimmel gevallen was voor Koningin en vaderland. Deze wetenschap aldus spr. maakt de marine sterk bij het uitoefenen van haar plicht. De vlootpredikant, ds. J. van der Giesen, heeft woorden van troost tot de familie gericht en na in het gebed te zijn voorgegaan, sprak ds. Van der Giesen na mens de familie dank uit voor het betoonde medeleven en de laatste eerbewijzen. De officieele Deensche boternoteering is gisteren vastgesteld op 240 kronen of 87 cent per kg. De Leeuwarder commissienoteering voor Nederlandsche boter is gisteren bepaald op 80 cent per kg. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat het bedrag van de heffing en steunuitkeering op boter, behoudens tusschentijdsche wij ziging, voor de week van 5 tot 12 October is vastgesteld op 65 cent per kg. BOTERPRIJS VOOR DEN WINTER. Men deelt ons mede, dat de minister van Econ. Zaken heeft besloten, den groothan- delsprijs voor boter voor het binnenland voor het winterhalfjaar van 1 October tot 1 April 1940 voorloopig te bepalen op een gemiddeld bedrag van 1.45 per kg. Zooals bekend is, kan ten deze als groothandels- prijs worden aangenomen de som van het bedrag der commissienoteering voor Ne derlandsche boter en het bedrag van hef fing en toeslag. Het bedrag van heffing en toeslag is gisteren, 5 October 1939, dan ook zoodanig bepaald, dat de genoemde prijs van 1.45 is bereikt. Mededeelingen via den radiozender? Het Luxemburgsche Roode Kruis heeft voorgesteld het Luxemburgsche omroep- station weer in werking te stellen en het in dienst te stellen van het Internationale Roode Kruis. De uitzendingen zouden er in de eerste plaats toe dienen om inlich tingen te geven omtrent combattanten, wier families zonder berichten van hen zijn. Tevens bestudeert men de mogelijkheid om in Luxemburg een groot internationaal verzamelcentrum in te richten voor het opnemen van gewonden van alle oorlog voerende naties. Voor dit doel heeft Luxem burg reeds uit de Ver. Staten belangrijke geldsommen gekregen. De minister van bui tenlandsche zaken, Beek, staat in contact met Duitschland en Frankrijk om hun toe stemming te verkrijgen voor dit groote hu manitaire werk. NOORDERLICHT EST NEDERLAND Het Kon. Ned. Meteorologisch instituut meldt: In den nacht van 3 op 4 dezer is in ons land Noorderlicht waargenomen. Het ver schijnsel werd gezien in het Noorden en Oosten van ons land, in het Westen langs de kust en verder in het Westen van Noord- Brabant, het deed zich voor van 20 uur tot 23.30 uur en van 3 tot 5 uur. De verdachte bekende, maar werd niet geloofd, „Ik zag geen uitkomst meer; het leven was me te zwaar geworden, en ik wilde mijn kind op deze wereld niet alleen laten" zei- de een 39-jarige verpleegster uit Naarden die gisteren te Amsterdam terecht stond voor de rechtbank wegens poging tot moord op haar achtjarig dochtertje. „Neen", zeide haar verdedigster, „deze vrouw spreekt de waarheid thans niet. Zij had geen oogenblik de bedoeling zichzelf en haar dochtertje met gas te dooden. Het was een „coup de théatre" om medelijden te wekken en hulp te krijgen in haar moei lijke financieele omstandigheden". Dit waren de tegengestelde lezingen van verdachte, die schuld bekende en van de verdedigster, die den opzet slechts in de fantasie van haar cliënte aanwezig zag. De vrouw zou in den avond van 15 April in de keuken de kranen van het gasfornuis hebben opengezet. De keukendeur en de deur van de slaapkamer van haar en haar kind had zij open laten staan. Den volgenden ochtend bleven de gor dijnen dicht. Tegen twaalf uur waarschuw den buren de politie. Deze verschafte zich toegang. Er hing in huis een vrij sterke gaslucht, doch zoowel de moeder als haar kind waren bij kennis en lagen te bed in de bovenslaapkamer. Ter observatie werd het meisje opgenomen, men trof geen en kel vergiftigingsverschijnsel aan. Er was een aantal getuigen gedagvaard, buren en collega's van de verpleegster, waarvan enkelen verklaarden, dat de vrouw wel zeer gedeprimeerd was. Soms had zij er wel eens over gesproken om een einde aan haar leven te maken, doch getuigen hadden dit niet serieus opgevat, te meer, daar zij zeer veel van haar dochtertje hield. Men was er van overtuigd, dat dit drama in scène, was gezet om medelijden op te wekken, zoodat ze geholpen zou worden. Een deskundige, de vroegere chef van verd., verklaarde, dat hij geen symptomen van vergiftiging had waargenomen. De gas lucht in huis was niet zeer sterk, wat niet te verwonderen is, want het huis is vrij groot en het woei dien nacht hard, zoodat door de tocht veel gas is ontsnapt. Pres.: „Denkt u, dat het een ernstige po ging was, of comedie?" Desk.: „Daar heb ik geen opinie over. Naar het oordeel van desk. is de verd. een uitstekende verpleegster, zoowel wat'haar kennis als haar verzorging betreft. De pa tiënten zijn altijd zeer over haar tevre den. Vroeger kon zij haar taak als opvoed ster en verpleegster niet combineeren, thans heeft zij een betrekking, waar zij haar kind bij zich kan houden. De officier van justitie, mr. Bosch achtte dé poging tot moord bewezen, een misdrijf, dat hij voor een moeder onbegrijpelijk noemde. Gezien echter de rapporten van de deskundigen en 't goede reelasseeringsrap- port wilde spr. volstaan met het vorderen van een voorwaardelijke gevangenis straf van een jaar, met een proeftijd van drie jaar, onder toezicht van een zenuwarts. De verdedigster, mevr. J. E. C. Willet Roosenburg, schetste het leven van verd. Haar jeugd was moeilijk; thuis voelde zij zich steeds achteruitgezet bij haar zuster. In zichzelf gekeerd wrokte zij en besloot het ouderlijk huis te verlaten om verpleeg ster te worden. Vrienden of vriendinnen bezat deze eenzame figuur niet. Tenslotte maakte zij kennis met een man, die haar na de geboorte van een dochtertje weiger de te huwen. Financieel doorleefde zij een moeilijken tijd, de man liet zich niet dwin gen en de vrouw voelde zich meer en meer gedeprimeerd en verlaten. Haar pension- rusthuis verloopt, en dan besluit zij tot een „coup de théatre" om medelijden op te wekken. Hier is geen sprake van een wer kelijke poging tot moord en zelfmoord. PI. concludeerde tot vrijspraak, uiterst subsi diair verzocht zij de rechtbank conform den eisch een voorwaardelijke straf op te leg gen. De rechtbank zal op 19 Oct. vonnis wij zen. o Zware straffen geëischt legen voormannen der R,S,A,P, In het voorjaar werd op Zaterdagavond en na afloop van het officieele programma een geheime zender gehoord, die reclame maakte voor de R.S.A.P. Uitgezonden werd de „Internationale" en een korte redevoering, waarin critiek ge oefend werd op de regeeringsdaden. Na vier maanden werd deze zender ont dekt te Rotterdam. Daar werden aange troffen drie mannen en een vrouw. De drie mannen stonden heden voor de rechtbank terecht. De 34-jarige vakvereenigingsbestuurder J. H. was de man die de redevoering hield. Tenminste, dat had hij voor den rechter commissaris bekend. Nu echter kwam hij daarop terug. De officier van justitie meende, dat verd. schuldig was. Aan de praktijken van de geheime zen ders moet een einde gemaakt worden, meende hij. Er moet rust heerschen in den aether. Spr. eischte drie maanden gevan genisstraf. De verdediger, betoogde, dat wel het zen den strafbaar is maar niet het spreken. Trouwens, er is niet bewezen, dat verd. gesproken heeft. Pleiter concludeerde dan ook tot vrijspraak. Bovendien wees pl. er nog op, dat ook andere partijen, b.v. de N.S.B. en de Libe rale partij, uitgezonden hebben. Worden die niet gestraft? De officier zeide daarop, dat ieder, die iets dergelijks doet, vervolgd zal worden, van welke partij ook. Ook als iemand voortdurend zou roepen: „Leve de Koningin?" vroeg-de verdediger, „Ook dan", luidde het antwoord. Tegen den tweeden verdachte, den 33- jarigen meubelmaker P. S„ die toegegeven had den zender te hebben gemonteerd en na de uitzending weer gedemonteerd, een ver klaring, waarop hij overigens ook terug kwam, werd eveneens drie maanden gevan genisstraf geëischt. W. J. M„ de bewoner van het huis, kwam er het beste af. Tegen hem eischte het O.M een maand gevangen'sstraf. Tevens vroeg de officier vernietiging van den zen der, waarvan alle drie verdachten den eigendom loochenden. De uitspraak is op 19 October. o~ Al of niet geschikt voor den dienst? Voor den centralen raad van beroep te Utrecht werd gisteren in laatste instantie het beroep behandeld van den heer W. v. D„ gewezen kapitein der artillerie en fort en garnizoenscommandant te Hoek van Hol land, die ook in Vlissingen gedetacheerd is geweest. Deze is op 4 Maart 1939 in ver band met zijn gedragingen in het particu liere leven geschorst en in Juni j.l. eervol uit den dienst ontslagen en op pensioen ge steld. De verdediger, mr. R. A. James, had eenige getuigen opgeroepen, die allen ver klaringen aflegden ten gunste van het par ticuliere optreden van klager. Het ontslag zou o.a. zijn gebaseerd op de volgende gronden: het maken van schuldenj niet nakomen van zijn aangegane financi eele verplichtingen en ongevoeligheid voor de opgelegde straffen en ongeschiktheid voor den dienst. De eerste getuige, een arts te Hoek van Holland, ging diep in op de psychische con stitutie van klager, daarbij verklarende, dat hij niets onbehoorlijks had waargenomen bij den heer v. D. De tweede getuige, kap. H. Haykes, gaf een nauwkeurige uiteenzetting van de fi nancieele positie van klager, wien hij in dit opzicht de helpende hand had geboden, juist, omdat hij den toestand niet hopeloos achtte. De hotelhouder bij wien de kapitein te Hoek van Holland in pension was, gaf na dere inlichtingen betreffende voorvallen in zijn hotel, waarbij de indruk werd geves tigd, alsof de kapitein zich aan drankmis bruik zou hebben schuldig gemaakt en niet correct zóu zijn opgetreden tegenover vrou welijk dienstpersoneel. Slechts één klacht was hem bekend, toen de kapitein na een vroolijken avond zich bij de kamerdeur van een dienstbode had opgehouden. Ook de andere drie getuigen legden eens luidende verklaringen af, waaruit bleek, dat van drankmisbruik noch in, noch buiten den dienst sprake is geweest en het gedrag van klager ten opzichte van vrouwen steeds correct was. Mr. James bestreed de rechtsgeldigheid van het ontslag, omdat dit gebaseerd is op het advies, dat niet volgens de wettelijke regelingen is opgemaakt. Vervolgens ont zenuwde pleiter de verklaringen van den dienstplichtige Wammesland als onbetrouw baar en bestreed hij verder de onjuiste voorstelling van zaken in het rapport van den inspecteur van politie te Hoek van Hol land, waarbij geruchten en kletspraatjes als feiten zouden zijn voorgesteld. Klager is geschikt om als officier bij de landmacht te dienen, al moge dit dan niet zijn in een zelfstandige positie. Namens den minister van defensie pleitte de heer T. Paauwer, hoofd-commies van het departement van defensie, volgens wien klager ongeschikt is om als officier bij de landmacht in dienst te blijven. De uitspraak is vastgesteld op 26 October.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 7