STADSNIEUWS DE TAAK DER VROUWEN. STADSNIEUWS Gemeenteraad van Goes. UIT DE PROVINCIE m GOES Een uiteenzetting van burgemeester Van Dus- seldorp. MIDDELBURG Het nieuwe postkantoor komt op den hoek WijngaardstraatMiddelburgsche straat. Een distributie-bureau op het Ravelijn. Geen Toondagen. Hoofd aan school B benoemd. VLISSINGEN WALCHEREN NOORD-BEVELAND Raad van Zoutelande. Burgemeester Van Dusseldorp gaf Woensdagavond in Schuttershof een uit eenzetting over de taak der vrouwen in oor logstijd. De achterzaal was geheel gevuld met belangstellende dames. Spreker drukte zijn erkentelijkheid uit over de groote opkomst en zeide met aarze ling den oproep geplaatst te hebben, zich af vragende, hoe deze ontvangen zou worden. Ook U blijkt zich echter bewust van deze ernstige dagen en de dingen die om ons heen gebeuren, aldus spr. Bespraken we een paar jaar geleden dingen die zouden kunnen gebeuren, thans zijn ze geschied en nu komen we tezamen om te bespreken hoe we de wonden, die mogelijk geslagen zul len worden, kunnen verzachten. Nu slaan we de handen in elkaar. Niemand in ons va derland wil den oorlog, maar die zou ons kunnen worden opgelegd. Spr. ziet daarbij vier categorieën vrouwen: één die zich be wust is van haar taak; één die dat reeds in de daad heeft omgezet; één die zich in slaap laat sussen in de hoop dat ons vader land wel gespaard zal blijven, en één die belooft: als er gevaar dreigt kunt ge wel op me rekenen. Tot de twee laatste groepen zegt spr.: er is nu gevaar, in al le opzichten en van alle kanten. Komt het nog. nader, komt ons land in oorlog, wat God verhoede, dan is het te laat nog maat regelen te treffen, dan krijgen we de chaos, paniek. Nu is het wel laat maar niet te Iaat om ons voor te bereiden. En de taak der vrouw is daarbij niet vernietigen, maar ver zachten, herstellen wat vernietigd is of dreigt te worden. De positie die ge thans in neemt, aldus spr. is geheel verschillend van die van vroeger. Toen was men, een 30 km achter het front, veilig, thans vormt ge het vierde front. Het eerste bevindt zich aan de grens, het tweede op zee, het derde in de lucht en gjj zijt het vierde, omdat thans ge vaar voor allen dreigt, ook uit de lucht. Begrijpt wat een onrust het voor hen, die aan het le, 2e en 3e front staan, moet zijn, als ze niet vertrouwen kunnen dat degenen die ze achterlieten verzorgd zullen worden. Het vierde front moet hen een steun zijn. Gij kunt de achterblijvenden met zooveel kleine daden steunen. Er wordt in de eerste plaats geen financieele hulp gevraagd, zelfs een warm woord kan zeer veel goeds doen. Dit is de taak in vredestijd. In oorlogstijd zal er een kreet om hulp op gaan. Bereidt men zich thans op de dan te bieden hulp voor, dan is dat een dubbele kracht. Nu moeten we overwegen, wat dan te doen. Het woord der Koningin: „draagt elkan ders lasten", werd veel misbruikt; het is onwaardig dit woord te gebruiken als men zelf niet bereid is dit hooge besef uit te dragen, metterdaad. Nu is de tijd er voor die daad. Het is niet moeilijk om te zeggen: ik dien, ik breng een offer, maar te die nen en een offer te brengen is wel moei lijk. En daar komt het op aan. Hoe kunt ge dienen en een offer bren gen? De hulp die ge kunt verleenen moet georganiseerd worden. Gijzelf kunt niet be- oordeelen waar en hoe uw hulp het meest noodig is. Wij moeten bezien hoe ge elk de gemeenschap het best kunt dienen. Begrij pelijk zal men een moeder met kinderen thuis niet den geheelen dag uit haar huis halen. Er zijn kleine dingen die ook moeten gebeuren. En men zal geen zenuwachtig persoon aan de radio zetten, en geen vrees achtige aan het helpen van gewonden. Er zijn er die zeggen, ik ben te zwak om iets te kunnen doen. Maar er zijn ook vrou wen voor vele lichte bezigheden noodig, Het laven van aankomende militairen, in de keukens. Heel het land door wordt dit vraagstuk besproken en gisteren, aldus spr hadden een millioen zich beschikbaar ge steld. Spr. gewaagde uan met waardeering over de grootste arbeidersorganisatie (he NVV) die heel haar organisatie onvoor waardelijk beschikbaar stelde, haar ge bouw, haar personeel. Het zal de Konin gin een steun zijn als zij ziet hoe haa woord, dat ze met profetische blik sprak, thans in praktijk wordt gebracht. Spr. wees er dan op, dat de steun dei- vrouwen op drieëerlei punt wordt ge vraagd: voor het Roode Kruis, den lucht beschermingsdienst en den bloedtransfu siedienst. Zij die bij het Roode Kruis in gedeeld worden zullen een cursus van 12 uur volgen en zijn dan wel, geen ver pleegster, maar kunnen de verpleegster dan terzijde staan. Want dit kan ik U wel mededeelen, aldus spr., mochten we ooi- log krijgen, dan zal Zuid-Beveland eer stroom van gewonden ontvangen. Daartoe zijn reeds alle maatregelen getroTxen: ge bouwen aangewezen, doktoren, er zijn bed den, dekens en waarschijnlijk zullen er ook voldoende verpleegsters zijn, maar wat kunnen deze doen zonder hulp? Men hoort allerlei bezwaren, zelfs: „ik kan maar tot vijf uur want dan eten we' Maar, aldus spr., moest de tijd komen dan eet men niet, dan is men 24 uur in dienst der gemeenschap. Men heeft he ook over de scholen, maar dan zullen de scholen gesloten zijn, zullen we de kinae ren onder de hoede- van hun ouders 1 ten. Voor elk is er een taak en daarom moe ten we beschikken over een corps vrou wen dat bereid is elke taak op zich te nemen. Spr zette voorts uiteen, dat ook bij den luchtbeschermingsdienst hulp van vrouwen noodig is en zette tenslotte de belangrijkheid van den bloedtransfusie dienst uiteen. Hoe men, en dat op geheel onschadelijke wijze, door een klein onbe teekenend deel van zijn eige.n bloed af te staan, soms het leven van een mede mensch kan redden. Spr. wees er voorts op, dat men zich voor den plaatselijkén en den mobielen dienst op kan geven. In het ladtste geval stelt men zich beschik baar waar dat ook verlangd wordt. Spr. drukte tenslotte de hoop uit. de aanwezigen niet verschrikt te hebben Laat men nu niet beweren: de burgemees ter heeft gezegd: er komt oorlog, want dat weet spr. evenmin als iemand anders der aanwezigen. Laat men eer elkaar ge rust stellen. Ga gewoon verder, aldus spr. In onze maatschappij zijn alle men- schen op elkaar ingesteld. Vergadert zoo ge gewoon zijt te vergaderen, rookt en snoept zoo ge gewoon zijt dat te doen, doe als gewoon, aan uw sport Laat, alles zijn gewonen gang gaan! Mevrouw Van Ballegoyen de Jong Heny, deelde hierna mede, dat de .plaat selijke vereenigingen der hulsvrouwenver- eenigingen een commissie gevormd had den, met haar als voorzitster, dat de lei ding zal nemen bij het breien van wollen kleedingstukken voor de militairen. Daar toe zijn vrouwen noodig, wol, en gelden om wol te koopen. Hiertoe zullen de in woners bezocht worden. Spr. verzocht de medewerking der aanwezigen, die zich, na een uitnoodiging van burgemeester Van Dusseldorp, allen opgavem De hr Van Ballegoyen de Jong, ga» daarna nog eenige. inlichtingen over flen bloedtransfusiedienst. Er is een comité gevormd uit vertegenwoordigers - van het Groene Kruis, Roode Kuis en Luchtbe schermingsdienst, terwijl dé burgemeester het voorzitterschap op zich nam Bij deze verschillende diensten kan men zich als donor (bloedschenker) opgeven. De burgemeester beantwoordde hierna nog tal aan hem gestelde vragen, waar na de meeste dames zich voor den vrij- willigen burgerdienst opgaven en ver scheidene zich ook als aspirant-donor lie ten inschrijven. ZIJN /TOEKOMSTIGE COMPAGNON' OPGELICHT. Een Groninger, een 25-jarige expedi teur uit Haren, had een advertentie in deb laden geplaatst voor een compagnon in een door hem op te richten transpol- bedrijf. Een Amsterdammer stelde zich met den Groninger in verbinding en deze kwam naar Amsterdam om over de za ken te praten. Hij beweerde zelf ook geld te hebben. De toekomstige compagnon zou vijfhonderd gulden moeten storten. Maar hij kon alvast op deze vijfhonderd gulden een vijftig gulden voor den aan koop van een vrachtauto, bestemd vooi het bedrijf, geven. Dat deed de toekom stige compagnon grif. Daarna hoorde hij echter niets meer over de zaak en hij deed aangifte bij de politie. De expediteu werd daarop te Ha ren aangehouden wegens oplichting. Hes geldb leek hij te eigen bate te hebben ge bruikt. Vermoedelijk zijn nog meer personen het slachtoffer van dezen oplichter gewor den. DE VÉRKOOPDAGEN TEN BATE VAN DE SCHOOL VOOR B.L.O. Ook gistermiddag, maar vooral gister avond hebben velen een bezoek gebracht aan den bazaar, welke in de woning van jhr. Quarles van Ufford werd gehouden ten bate van de school voor buitengewoon l.o. Er is heel den dag door goed verkocht en ook de enkele attracties en de theesalon hadden het goed druk. Tegen het einde kostte het nog wat moei te de laatste artikelen te gelde te maken, maar met vereende krachten gelukte dit ook vrijwel, al ging een en ander tegen „uitverkoop prijzen". Toen het laatste „weg" was, nam de heer B. C. S 1 i g g e r s, die als verkooper dezen avond krachtig had medegewerkt, het woord en zeide te mogen spreken in dubbele kwa liteit. In de eerste plaats als vice-voorz. van de Chr. school voor B.L.O. en in de tweede plaats op verzoek van de afdeeling van den Nederlandschen Chr. Vrouwenbond. Spr. verzekerde dat bij beiden dank domineert. Dankbaarheid jegens God, dat men hier in dezen zoo moeilijken tijd in vrede heeft mogen arbeiden voor de Chr. barmhartig heid. Maar al staat voorop het „Soli Deo Gloria", dan mag men daarom nog niet nalaten ook dank te brengen aan menschen. Namens de afdeeling van den Vrouwen bond bracht spr. in de eerste plaats dank voor het blijk van medeleven van onze landsvorstinne. Maar niet minder aan me vrouw Quarles van Ufford en mevrouw Van Walré de Bordes voor het vormen van het eere-comité. Vooral ook aan mevrouw Quarles en den Commissaris der Koningin, die zelfs hun huis openzetten van deze ver koopdagen. Zij lieten het daar niet bij, maar zorgden voor een gezellige en prettige sfeer. Ook het personeel van de gastvrije woning bracht spr. dank voor de vele hulp. Dank brengt spr. aan de vele bekende en onbekende schenkers van voorwerpen en aan hen, die op eenigerlei wijze aan de inrichting en het verloop van den bazaar medewerkten. Het bestuur der school is met groote erkentelijkheid vervuld jegens me vrouw Brouwer en haar staf. Aanvankelijk heeft het comité reeds een schitterend re sultaat bereikt. Allen kunnen overtuigd zijn op die wijze aan de school een grooten dienst te hebben bewezen. Reeds eenig re sultaat van het onderwijs is te zien. Er is echter nog veël te doen en moge dit wor den voortgezet zoo mogelijk in vrede voor Nederland. Hiermede verklaarde spr. de verkoopda gen voor geëindigd. De Raad van Goes kwam Woensdagmid dag twee uur in voltallige vergadering bij een onder voorzitterschap van burgemeester Van Dusseldorp. Na een besloten zitting van drie kwartier kwam als eerste punt de wijziging van het ambtenarenreglement aan de orde. De heer LAPORT kon zich vereenigen met het voorstel, den ambtenaar, die na zijn gewonen dienst, luchtbeschermingsdienst e.d. moet doen, hiervoor geen vergoeding te geven. Spr. vroeg hoe het gaat met de ver zekering van ambtenaren en burgers die vrij willig dienst doen en wien dan een ongeval overkomt. De VOORZITTER zeide, dat een wijziging der ongevallenwet te wachten is, die hierin voorziet. Vandaar dat spr. nog niet op parti culiere aanbiedingen inging. Zou de wets wijziging echter te lang duren, dan zou spr. hier op andere wijze in voorzien. De heer GOEMAN zag, dat de minister genegen is, als dispensatie voor gederfde vrije uren aan werklieden een vergoeding uit te keeren. Spr. vraagt of B. en W., bij voor komende gevallen, van deze bevoegdheid ge bruik zullen maken. Wethouder DE ROO wijst er op, dat ook dit reeds gebeurt, als Zondagsmorgens b.v. enkele uren dienst gedaan wordt. De heer CRUCQ geeft in algemeenen zin de voorkeur aan vergoeding met andere vrije uren, of het moet niet anders kunnen. De heer DE LOOZE hoopt, dat zoo weinig mogelijk overwerk verricht zal worden in verband met oefeningen luchtbescherming e.d. Spr. had bij. de loonbepaling voor de Zondagen graag de toevoegingen „en Christelijke feestdagen". Voorts wil spr. het overwerk beperken door het zoo spoedig mogelijk aanstellen, b.v. bij distributie, van tijdelijk personeel. Weth. DE ROO antwoordt, dat dit bij distributie ook dadelijk zou gebeuren. Iets anders was het echter met het in orde maken der eerste distributie-kaarten, dat zeer snel moest gebeuren. De bepaling Zon- en Christelijke feestdagen bestaat reeds in art. 25. Alleen ontbrak de aanduiding „natio nale" feestdagen en die is nu aangebracht. De VOORZITTER zegt, dat hij niet kan beloven voor de ambtenaren bij oefeningen uitzonderingsbepalingen te maken, want dan zou hij daar burgers voor moeten nemen hetgeen desorganiseerefrd zou werken. De voorstellen worden hierna z.h.st. aan genomen. Nadat een reclame vergunningsrecht van den exploitant van Café „Slot Ostende", als ongegrond is afgewezen, is aan de orde de bouw van het nieuwe postkantoor, en een door de gemeente bij te dragen som op dat het op den hoek Wijngaardstraat- Middelburgsche straat kan komen. De heer REEDIJK is, onder de huidige omstandigheden, tegen deze uitgave, die ten slotte een luxe-uitgave is. En dat, terwijl andere meer noodzakelijke uitgaven, als verbetering^ van het kerkplein wel zullen moeten blijven liggen. De VOORZITTER beaamt dit laatste en betreurt het zeer. Het gaat hier echter om een zaak ,die reeds in een ver stadium van voorbereiding is en waartoe de raad in prin cipe reeds besloot. Dit is slechts een klein amendement op een genomen besluit. Spr. gelooft, dat ook het Rijk deze zaak zoo zal beoordeelen. Tegenover Rijk en P.T.T. lijkt spr. het onjuist nu terug te gaan, dit puntje aan te grijpen om nog juist van deze mede werking af te zien. Als het Rijk zelf dezen bouw niet doorzet zal het dit wel zeggen. De heer REEDIJK vindt het onder deze omstandigheden juist, een luxe-uitgave, als dit nog even kan, tegen te houden. De VOORZITTER meent, dat de P.T.T. dit moet beslissen. De heeren ECKHARDT en LAPORT steunen het voorstel. Laatstgenoemde gelooft echter, dat een veel te hoogen prijs betaald wordt voor het gebouwtje, maar hij is er voor om den langeren weg van onteigening te ontgaan. Alleen vertrouwt hij, dat de ge meente niet tot de uitgaven, enz. verplicht is, als de bouw niet doorgaat. De VOORZITTER zegt, dat B. en W. hier voor waken zullen. Weth. DE ROO deelt op een opmerking van den heer Chamuleau mede, dat^een bil lijker regeling met de P.T.T. zeker niet te verkrijgen is. Als men nu niet beslist, zet de P.T.T. ongetwijfeld de oorspronkelijke plannen door. De heer CRUCQ vindt ook het totale be drag aan den hoogen kant, maar laat verder het .leven zoo gewoon mogelijk doorgaan, en laat men werken, waar dit mogelijk is doen uitvoeren. De VOORZITTER zegt, dat deze woorden hem uit het hart gegrepen zijn. Laat alles zooveel mogelijk gewoon doorgaan, is ook zijn advies dat hij steeds geeft. De heer REEDIJK verklaart daar ook voor te zijn. Het gaat bij hem alleen tegen- de luxe-uitgave. Het voorstel wordt hierna met alleen de heer Reedijk tegen aangenomen. Het voorstel centralisatie Bouw- en Wo ningtoezicht wordt z.h.st. opnieuw aange nomen. Ook het voorstel tot het inrichten van een distributiebureau op het Ravelijn wordt zonder discussie of h.st. aange nomen. Bij het voorstel om geen Toondagen te houden, wat betreft de feestelijkheden, ant woordt de VOORZITTER den heer LOOZE. dat dit besluit tot schorsing inderdaad tot de competentie van den Raad behoort. Het wordt hierna z.h.st. aangenomen. De vergoeding aan de bijz. scholen wordt als voorgesteld vastgesteld, evenals eenige wijzigingen der begrootingen 1938 en 1939 Tenslotte wordt tot hoofd der openbare lagere school A benoemd de heer H. G. Me melink te Zutphen. Zul,ks met algemeene stemmen. Bij de rondvraag zegt de heer DE LOOZE, dat tot zijn genoegen de raadsvergaderingen met gebed geopend worden. Het trof hem echter onaangenaam, dat alle leden, uitge zonderd dan de voorzitter, bleven zitten. H zou gaarne zien, dat de voorzitter den leden verzocht op te staan. Geen der leden hierna meer het woord verlangende sluit de voorzitter de vergade ring. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten, over de week van 24 tot en met 30 September, in de pro vincie Zeeland bedroeg: Roodvonk: Groe- de 4 (waaronder 3 gevallen in één ge zin); Vlissingen 1. GEWETEN SGELD. De minister van Staat, Minister van Fi nanciën, maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen, we gens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) bij: den ontvanger der di recte belastingen, enz. te Hulst 12, 7,20; te Sas van Gent 28,41, 6,70; te Terneuzen 7,44, 4; te Zierikzee 293,56 Wegens te weinig betaalde invoerrechten bij den ontvanger der invoerrechten en accijnzen te Sluis 6,49. Mej. J. Naerebout, kweekelinge met acte aan de Oranjeschool alhier is in ge lijke functie benoemd aan een Christelijke School te Vlaardingen. ARNEMUIDEN. Uitgaande van de Cen trale bloedtransfusie-commissie van hel Nederlandsche Roode Kruis is ook in deze gemeente een commissie gesticht waarin zitting hebben burgemeester H. G. Hor- ninge als voorzitter, de heer J. J. Huij sen voorzitter van de Vereeniging „Het Groene Kruis", dokter P. de Haas en de heer A. Schuit, secretaris plaatselijke Luehtbeschermingsvereeniging. ARNEMUIDEN. Geslaagd te 's Graven- hage voor het diploma A als scheeps- werktuigkundige de heer M. Kusse leer ling van den cursus ter opleiding van Scheepswerktuigkundigen, verbonden aan de Ambachtsschool te Middelburg. DOMBURG De vier Hervormde Jeugd- vereenigingen hebben Woensdagavond in ,,Rehoboth,'e' een gezamenlijke avond ge had als inzete van het winterseizoen. Door elk der vier vereenigingen 'was zorg ge dragen voor een drietal programma-pun ten, terwijl de algemeene leiding berustte bij den predikant ds. F. G. H. Nicolaï. Deze kon ook enkele militairen welkom heeten, die daartoe uitgenoodigd mede aanwezig waren. Doordat iedere mede werkende zich met toewijding gaf aan de op zich genomen taak, kan van een wel geslaagden avond gesproken worden. DOMBURG. Geslaagd te 's Gra- venhage voor het diploma A als scheepswerktuigkundige de heer J. Pro voost leerling van den cursus ter opleiding van Scheepswerktuigkundigen, verbonden aan de Ambachtsschool te Middelburg. SINT LAURENS. Loop der bevolking over de maand September: Ingekomen: P. M. Breel en gezin, kapitein mil. adm., uit Heerlen naar Noord- weg B 18; D. J. M. Groffen, verpleegster, uit Heerlen naar Noordweg B 53h.; J. Sim pelaar en gezin, landarbeider, uit Wierin germeer (Slootdorp) naar Noordweg B 141; H. J. van Visvliet, schrijver Prov. Grif fie, uit Koudekerke Z. naar Noordweg A 95e; C. van Hoorn, z.b., uit Vlissingen naar Noordweg A 95e; J. P. R. Schilt, z.b., uit Middelburg naar Noordweg B 49; E. Bom, dienstbode, uit Middelburg naar Noordweg B 49; Jac. Wisse en gezin, z.b., uit Aagte- kerke naar Noordweg B 151c; J. W. Th. M. A. Cramer en gezin, leeraar MTS, uit Heer len naar Noordweg B 53f; A. E. Mol, z.b., uit Middelburg naar Noordweg A 95f; J F. de Muijnck, timmerman, uit Veere naar Noordweg A 95f. Ve'rtrokken: Joh. de Voogt, land bouwersknecht, van Eendekotsweg A 80 n, Oostkapelle; M. M. Memel, wed. van J. A. Erkens, z.b., van Noordweg B 141 naar 's Gravenhage; D. Marinissen, onderwijzer, van Nadorst B 130 naar Colijnsplaat; P Boon, verpleegster, van Kerklaan A 65 naar Rotterdam; S. J. Frelier, Gemeente-ontvan ger Oostkapelle, van Noordweg B 90d naar Bellingwolde; Jac. C. Roose en gezin, elec- triciën, van Noordweg B 134 naar Hans- weert; J. J. de Vuijst, vliegtuigmonteur, van Noordweg B 16 naar Haarlem; S. Si monse, kantoorbediende, van Noordweg A le naar Utrecht; J. Marteijn en gezin, z.b. van Noordweg B 102a naar Middelburg. O. EN W. SOUBURG. Geslaagd te 's Gravenhage voor het diploma A als scheepswerktuigkundige de heer M. Ratel band leerling van den cursus ter opleiding van Scheepswerktuigkundigen, verbonden aan de Ambachtsschool te Middelburg. VEERE. Gevolg gevende aan de vrien delijke uitnoodiging, hebben wij Woensdag avond als eenig niet-militair in een der groote loodsen van H.M. Vliegkamp alhier een uitvoering van de Marine Amusements Vereeniging Veere „M.A.V.V." bijgewoond Nadat het mondaccordeontwaalftal het Wilhelmus had gespeeld, richtte de voorzit ter der vereeniging, de heer Borstlap, een woord van welkom tot de aanwezigen, bracht dank uit aan de medewerking door den commandant en vele anderen verleend en niet in de laatste plaats aan het dames comité, dat zich zoo verdienstelijk had- ge maakt, en vroeg tenslotte clementie voor de praestaties der amateurs, die, wanneer mocht blijken dat een avond als deze ge slaagd mocht heeten, ook uitvoeringen voor de burgerij zou geven. Daarna was het woord aan den confe rencier van den avond, eveneens een ama teur, doch waarvan men dat nauwelijks kon zeggen, zoo bijzonder gevat en geestig vlot en aardig hij de nummers aankondigde en de korte pauzes wist te vullen. Wij ver wachten inderdaad veel van dezen confe rencier. Naast dezen telt de vereeniging eenige virtuoozen op gebied van accordeon en mondharmonica, die enkele geslaagde nummers ten beste .gaven, waarna het eer ste deel van de film „Uitreis Hr.Ms. Java' opgenomen en vertoond door den sergeant machinist G. J. van Leyden, werd aange boden. Ook hier kan men gewagen van iets dat meer dan amateurswerk is, vooral die scènes, waarin stormzee en kielzog zulke schitterende effecten gaven, doch ook het schijfschieten werd duidelijk geprojecteerd. Een film als deze is bijzonder leerzaam, daar ze het leven aan boord en de reis naar Oost-Indië tot een levend begrip maakt. Na de pauze volgden het tweede en het laatste gedeelte der film, waarna de adspi- rant cabaretiers zich onledig en ons geamu seerd hielden met voordrachten, humoris tische schetsen, Engelsche songs en muziek. Aan het slot van den avond bracht de voorzitter dank voor het aandachtig gehoor, waarna de commandant nog een woord van dank voor het gebodene sprak met als kern de overtuiging, dat een avond als deze voor opvoering in het publiek zeer zeker rijp is. Alvorens uiteen te gaan, werden enkele oogenblikken stilte in acht genomen ter herdenking van de gevallenen van de „Van Ewijek" en „Van Gelder". VEERE. Gedurende de week van 25 tot 30 September hebben tijdens een vischtijd van 5 dagen 21 vaartuigen een hoeveelheid van 3614 kg consumptiegarnaien aange voerd alhier. VEERE. Woensdag zijn de eerste suiker bieten, zij het in een kleine hoeveelheid, al hier aangevoerd. Men verzekert ons, dat wat kwantiteit betreft de campagne dit jaar zeer bevredigend is, doch het gehalte aan suiker zal vermoedelijk minder zijn, en wel tengevolge der weersomstandigheden. De duur van den levertijd der bieten is tot 18 Noyember, dat wil zeggen, de bieten moeten uiterlijk dien datum aan de weeg brug aangevoerd worden. KATS De collecte voor de Blinden Wolfheze heeft alhier opgebracht de som ma van 34,95. Bij den gemeente-veldwachter alhier zijn als gevonden voorwerpen gebracht: 2 huissleutels en 1 contact sleuteltje van een auto. ZOUTELANDE. Dinsdagmiddag verga derde de Raad voltallig, onder voorzitter schap van burgemeester D. Kodde. Van Ged. Staten was bericht ingekomen, dat hun besluit tot goedkeuring van het raadsbesluit tot verkoop van vroongrond aan den heer Corbijn is geschorst tot 1 Maart 1940. B. en W. zullen trachten te bewerken, dat de verkoop van vroongrond aan den heer Corbijn toch zal doorgaan. Van H.M. de Koningin was een danbetui- ging ontvangen voor den gelukwensch, ge zonden bij de geboorte van H.K.H. Prinses B. en W. stelden voor het raadsbesluit tot verharding van het korte wegeling in te trekken omdat de aanvragers om verharding thans de intrekking hebben gevraagd. De heeren J. Verhage, W. Verhage en G. Ga- briëlse waren van meening, dat het besluit tot verharding moet worden uitgevoerd en zoodoende een begin moet worden gemaakt met de uitvoering van het uitbreidingsplan, terwijl het tevens een object van werkver schaffing kan zijn. B. en W. waren van méening, dat men net wegeling niet behoorde te verharden tegen den zin van de aangelanden en ook, omdat momenteel niet kan worden verwacht, dat er spoedig aan het wegeling zal worden ge bouwd. Het voorstel van B. en W. werd met drie tegen vier stemmen aangenomen. Tegen de heeren Gabriëlse, J. Verhage en W. Ver- Aan verscheidene personen werd onthef fing verleend van schoolgeld wegens het ver laten der school door hun kinderen. Besloten werd een vergoeding van t 0,25 per deelneemster te gevep voor zaalhuur voor het houden van een cursus in het maken van dekens en matrassen voor vrou wen van kleine boeren. Op voorstel van B. en W. werd besloten om ook voor 1940 den steun aan kleine boeren te verleenen. Besloten werd aan het personeel der brandweer een luchtbescherming voor de laatstgehouden oefeningen een vergoeding te geven van f 0,25 per persoon en per oefe ning. De heer J. Verhage was tegen het geven van vergoeding aan de vrijwilligers. Besloten werd een gedeelte van het vroon te verhuren aan den heer P. Janse voor f 35,per jaar en een gedeelte aan den heer P. Mesie voor f 17,50 per jaar. De bouwverordening werd gewijzigd waarbij werd bepaald, dat nieuwe woningen, welke minder dan 40 M. van een hoofd leiding van d*e waterleiding zijn verwijderd, op de waterleiding moeten worden aange sloten. De begrooting 1939 werd gewijzigd, waar bij een post van f 100,voor kosten van distributie o'p de begrooting werd gebracht. Besloten werd op voorstel van B. en W. de kosten voor het bijzonder lager onder wijs in deze gemeente voor 1940 vast te stellen op f 8,50 per leerling. De begrooting 1940 werd vastgesteld met een post onvoorzien van f 64JDe heeren J. Verhage en W. Verhage verklaar den zich tegen het verleenen van-subsidie aan de Middernachtzendingvereeniging, om dat ze het werk van deze vereeniging alleen nuttig achten voor de stedelingen. De heer D. Kodde, burgemeester, werd als lid der streekplancommissie Walcheren, met algemeene stemmen herkozen. Rondvraag. Wethouder Koppejan stelde voor in een adres aan den Minister van Economische Zaken te verzoeken de richtprijzen der landbouwproducten te ver- hoogen. De heer J. Verhage achtte het beter, dat uit de bevolking een adres werd gezonden aan den minister, waaraan dan het gemeentebestuur adhaesie zou kunnen be- '"'Wethouder S t r o o zeide, dat de richt prijzen te laag zijn, maar dat het niet op den weg van het gemeentebestuur ligt, om dit den minister onder het oog te brengen. Uit is het werk van de landbouworganisaties, welke reeds in deze richting werken. Op voorstel van den v o o r z. werd be sloten, deze zaak voor B. en W. te laten voorbereiden.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6